DM Uppland Medeldistans

2005-09-03

Arrangör: Länna IF

Nivå:
Distrikt
Anmälda:
892
Form:
Individuell
Startande:
791
Distans:
Medel
Fullföljande:
729
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 4100 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Eriksson
IF Thor
30:587:330:00Guld
2
Lina Bäckström
OK Linné
31:377:430:39Guld
3
Petra Halvarsson
IF Thor
33:008:032:02Guld
4
Annika Billstam
OK Linné
33:058:042:07Guld
5
Elin Sjölander
OK Rodhen
34:228:233:24Guld
6
Anna Edenbrandt
IF Thor
34:258:243:27Guld
7
Lina Åkesson
OK Linné
34:278:243:29Guld
8
Annika Björk
OK Linné
35:178:364:19Silver
9
Anna Zetterberg
IF Thor
37:019:026:03Silver
10
Rebecka Österberg
OK Linné
37:319:096:33Silver
11
Jenny Westerbergh
OK Linné
37:449:126:46Silver
12
Allison Jones
OK Linné
39:339:398:35Silver
13
Linda Byström
IF Thor
39:559:448:57Silver
14
Anna Karin Olm
IF Thor
40:189:509:20Silver
15
Marie Ohlin
OK Linné
40:369:549:38Silver
16
Lena Öhman
OK Linné
40:479:579:49Silver
17
Sofia Börjeskog
IF Thor
41:3010:0710:32Silver
18
Elin Hjertson
OK Linné
42:0910:1711:11Silver
19
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
43:4310:4012:45Silver
20
Sara Bergström
IF Thor
44:2810:5113:30
21
Maria Sjölander
OK Rodhen
44:3410:5213:36
22
Helena Widegren
IF Thor
45:0811:0014:10
23
Johanna Gullberg
OK Linné
45:1811:0314:20
24
Anna Thorsell
OK Enen
45:3211:0614:34
25
Linda Gustavsson
OK Linné
46:1211:1615:14
26
Eva Göhl
OK Linné
46:1511:1715:17
27
Karin Almgren
Vallentuna-Össeby OL
47:3611:3716:38
28
Jennie Larsson
OK Enen
48:0211:4317:04
29
Maria Svensson
Rånäs OK
49:4812:0918:50
30
Elin Falk
IF Thor
50:0912:1419:11
31
Karin Åhlén
OK Linné
50:1812:1619:20
32
Åsa Nordlander
OK Linné
50:2112:1719:23
33
Anna Löwegren
IF Thor
52:3812:5021:40
34
Helena Lydell
OK Rodhen
53:4313:0622:45
35
Anna Jansson
Rånäs OK
58:1414:1227:16
36
Stina Åberg
OK Linné
59:5614:3728:58
37
Frida Öhlund
OK Linné
75:3518:2644:37
Annika Ridell
IF Thor
Ej godkänd
Malin Sparrman
OK Linné
Ej godkänd
 
H21 5080 meter45 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Troeng
OK Linné
29:415:510:00Guld
2
Jan Troeng
OK Linné
31:196:101:38Guld
3
Tomas Stenström
OK Linné
32:416:263:00Guld
4
Jörgen Ohlin
OK Linné
33:186:333:37Silver
5
Fredrik Noborn
OK Linné
33:496:394:08Silver
6
Lars Magnusson
OK Linné
33:526:404:11Silver
7
Torbjörn Lännevall
OK Roslagen
34:056:434:24Silver
8
Per-Olov Wedin
IF Thor
34:456:505:04Silver
9
Conny Forsberg
IF Thor
35:086:555:27Silver
10
Ola Hultin
OK Roslagen
35:236:585:42Silver
11
Anders Jönsson
OK Triangeln
35:246:585:43Silver
12
Ulrik Imberg
OK Linné
35:417:016:00Silver
13
Jonas Eklund
OK Roslagen
36:157:086:34Silver
14
Mattias Karlsson
OK Linné
36:327:116:51Silver
15
Kalle Larsson
OK Linné
36:487:157:07Silver
16
Olof Borell
OK Linné
37:117:197:30Silver
17
Jonas Nordström
OK Roslagen
37:327:237:51Silver
18
Crister Nygren
IF Thor
37:467:268:05Silver
19
Mats Fröberg
OK Linné
39:117:439:30Silver
20
Johan Jakobsson
OK Roslagen
40:297:5810:48Silver
21
Ola Lind
IF Thor
40:368:0010:55Silver
22
Björn Olovsson
OK Linné
40:598:0411:18Silver
23
Henrik Göhl
OK Linné
41:258:0911:44Silver
24
Oskar Forsberg
IF Thor
43:028:2813:21
25
Boris Granovskiy
OK Linné
43:128:3013:31
26
Erik Melin
OK Linné
44:368:4714:55
27
Jörgen Hellgren
IF Thor
45:008:5115:19
28
Marcus Phersson
OK Linné
45:178:5515:36
29
Peter Guterstam
IF Thor
45:328:5815:51
30
Fredrik Elwinger
IF Thor
46:069:0416:25
31
Mathias Wilhelmsson
Forsa OK
46:349:1016:53
32
Jonas Pettersson
Tierps SOK
46:509:1317:09
33
Henrik Andersson
Tierps SOK
47:069:1617:25
34
Mathias Tärnlund
OK Linné
49:179:4219:36
35
Johan Westerbergh
OK Linné
50:069:5220:25
36
Niklas Henriksson
OK Linné
50:139:5320:32
37
Mats Åberg
OK Linné
52:1210:1722:31
38
Erik Sparrman
OK Linné
56:0611:0326:25
39
Kent Lundvall
Vallentuna-Össeby OL
58:1011:2728:29
40
Kristoffer Larsson
OK Enen
61:4912:1032:08
41
John Marelius
IF Thor
74:5514:4545:14
Christian Rohner
IF Thor
Ej godkänd
Erik Jonsson
OK Linné
Ej godkänd
Tommy Lindberg
OK Roslagen
Ej godkänd
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
Ej godkänd
 
D20 3430 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofie Johansson
OK Linné
27:518:070:00Guld
2
Emma Eriksson
OK Linné
35:1110:157:20Silver
3
Kristina Gatel
IF Thor
41:0611:5913:15
4
Anna Eriksson
OK Linné
43:4812:4615:57
5
Therése Karlsson
Rånäs OK
49:1814:2221:27
Karin Janerås
OK Linné
Ej godkänd
 
H20 4750 meter8 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Nordström
Rånäs OK
31:276:370:00Guld
2
Andreas Pousette
Rånäs OK
34:017:102:34Guld
3
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
34:497:203:22Guld
4
Magnus Ohlin
Rånäs OK
41:018:389:34Silver
5
Kristoffer Eklund
Rånäs OK
51:1310:4719:46
6
Per Björklund
IF Thor
52:5911:0921:32
Thomas Ohlin
Rånäs OK
Ej godkänd
Mattias Eriksson
Rånäs OK
Ej godkänd
 
D18 3340 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
35:0810:310:00Guld
2
Emma Eriksson
IF Thor
37:4711:192:39Guld
3
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
43:0212:537:54Silver
4
Marie Jacobsson
OK Rodhen
44:2413:189:16Silver
5
Hanna Falk
IF Thor
45:3113:3810:23Silver
6
Karin Hedberg
OK Linné
45:5113:4410:43Silver
7
Emma Johansson
Tierps SOK
46:1913:5211:11Silver
8
Kristina Rosén
OK Triangeln
54:5316:2619:45
9
Louise Carlsson
OK Roslagen
62:2118:4027:13
10
Sara Ingmar
IF Thor
70:3721:0935:29
11
Evelina Nilsson
OK Linné
77:4623:1742:38
12
Alexandra Helin
IF Thor
83:4525:0448:37
Camilla Gustavsson
Rånäs OK
Ej godkänd
 
H18 3980 meter14 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linus Karlsson Mood
Länna IF
29:457:280:00Guld
2
Mattias Andersson
IF Thor
30:377:420:52Guld
3
Petter Eriksson
OK Rodhen
32:578:173:12Guld
4
Roger Andersson
Tierps SOK
34:538:465:08Silver
5
Johannes Eklund
Rånäs OK
35:468:596:01Silver
6
Joel Lännevall
OK Roslagen
37:379:277:52Silver
7
Markus Mokvist
Länna IF
38:269:398:41Silver
8
Henrik Sagen
Vallentuna-Össeby OL
42:4810:4513:03Silver
9
Lars Haulin
IF Thor
52:0013:0422:15
10
Erik Hansson
IF Thor
63:4016:0033:55
11
Alex Edgren
Vallentuna-Össeby OL
68:2817:1238:43
David Holmström
OK Roslagen
Ej godkänd
Glenn Karlsson
Rånäs OK
Ej godkänd
Albin Elnerud
Sigtuna OK
Ej godkänd
 
D16 2890 meter23 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
27:169:260:00Mästare
2
Marie Björklund
IF Thor
28:319:521:15Mästare
3
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
30:2010:303:04Mästare
4
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
31:0510:453:49Elit
5
Lisa Lundqvist
Långhundra IF
31:3010:544:14Elit
6
Astrid Larsson
Länna IF
33:2611:346:10Elit
7
Angelica Rask
OK Enen
34:0911:496:53Guld
8
Cecilia Eriksson
OK Enen
35:3912:208:23Guld
9
Sofia Wallin
IF Thor
36:2412:369:08Guld
10
Malin Jacobsson
OK Rodhen
38:1313:1310:57Silver
11
Malin Williamsson
Rånäs OK
39:1613:3512:00Silver
12
Sofie Karlsson
Rånäs OK
41:2414:2014:08Silver
13
Anna Bennitz
OK Enen
41:3914:2514:23Silver
14
Felicia Alsén
OK Roslagen
42:2614:4115:10Silver
15
Stina Blombäck
Långhundra IF
42:2814:4215:12Silver
16
Karin Rosén
OK Triangeln
43:0114:5315:45Brons
17
Emma Jonsson
OK Rodhen
44:2815:2317:12Brons
18
Martina Söllvander
OK Rodhen
47:3916:2920:23Brons
19
Elin Holmström
OK Roslagen
48:1416:4120:58Brons
20
Madelene P-Bergstrand
Länna IF
56:4719:3929:31Järn
21
Malin Bromark
OK Linné
58:1320:0930:57Järn
Lisa Karlsson Mood
Länna IF
Ej godkänd
Janie Nyström
Rånäs OK
Ej godkänd
 
H16 3600 meter19 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oskar Wallén
OK Linné
29:058:050:00Mästare
2
Mattias Olofsson
OK Enen
35:219:496:16Elit
3
Nils Jansson
Rasbo IK
35:499:576:44Elit
4
Jonathan Plahn
OK Enen
36:1110:037:06Elit
5
Tom Korsgren
OK Linné
37:1010:198:05Guld
6
Erik Nordström
Rånäs OK
38:0310:348:58Guld
7
Simon Eklöv
OK Linné
38:2910:419:24Guld
8
Sune Nordberg
Tierps SOK
42:2911:4813:24Silver
9
Daniel Olof Wedin
OK Linné
48:2913:2819:24Brons
10
Kalle Grip
Länna IF
57:5616:0628:51Järn
11
Mattias Bengtsson
Långhundra IF
58:2016:1229:15Järn
12
Emil Jansson
OK Rodhen
68:2519:0039:20Järn
13
Elis Sjögren-Levin
Tierps SOK
118:4432:5989:39Järn
David Bennitz
OK Enen
Ej godkänd
Martin Strömgren
OK Linné
Ej godkänd
Håkan Petersson
OK Linné
Ej godkänd
Franciskus Alsén
OK Roslagen
Ej godkänd
Filip Sagen
Vallentuna-Össeby OL
Ej godkänd
Fredrik Grape
Länna IF
Ej godkänd
 
D14 2530 meter24 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Eriksson
Tierps SOK
27:4610:580:00Elit
2
Alexandra Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
29:0911:311:23Elit
3
Linnea Nilsson
OK Linné
29:1911:351:33Elit
4
Amanda Eklund
Rånäs OK
29:2811:391:42Elit
5
Lisa Norgren
IF Thor
29:4511:461:59Elit
6
Anna Åhman
Rånäs OK
31:0112:163:15Guld
7
Johanna Thunman
OK Linné
33:1913:105:33Guld
8
Lisa Eriksson
IF Thor
33:4813:226:02Guld
9
Linnéa Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
34:3413:406:48Silver
10
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
35:3114:027:45Silver
11
Marie Gustavsson
Rånäs OK
37:2714:489:41Silver
12
Lise Mortensen
Långhundra IF
37:4114:549:55Silver
13
Marika Gille
OK Roslagen
39:5915:4812:13Silver
14
Österlind Louise
Vallentuna-Össeby OL
41:0716:1513:21Silver
15
Filippa Alsén
OK Roslagen
42:5716:5915:11Silver
16
Frida Stenbäck
Rånäs OK
43:1217:0515:26Brons
17
Ida Melin
IF Thor
43:4817:1916:02Brons
18
Sofia Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
45:3418:0117:48Brons
19
Sofia Nahringbauer
OK Linné
48:0719:0120:21Brons
20
Torun Swenning
OK Linné
48:2419:0820:38Brons
21
Amanda Anttila-Eriksson
Länna IF
49:1119:2621:25Brons
22
Frida Lindgren
Sigtuna OK
50:5420:0723:08Järn
23
Helen Klauber
IF Thor
53:0921:0025:23Järn
24
Hanna Jonsson
OK Linné
55:1521:5027:29Järn
 
H14 2660 meter30 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Ridefelt
OK Linné
19:057:100:00Elit
2
Mikael Anttila-Eriksson
Länna IF
21:077:562:02Elit
3
Robert Ohlström
OK Borgen
23:418:544:36Guld
4
Daniel Lindgren
Sigtuna OK
23:468:564:41Guld
5
Henrik Rosén
OK Triangeln
23:478:564:42Guld
6
Tobias Lundqvist
Långhundra IF
26:189:537:13Silver
7
Tage Nordberg
Tierps SOK
26:4010:027:35Silver
8
Robert Sandberg
OK Roslagen
26:4610:047:41Silver
9
Magnus Björk
OK Borgen
27:5910:318:54Silver
10
Viktor Lindberg
OK Roslagen
28:1310:369:08Silver
11
Henrik Jonsson
OK Rodhen
29:0310:559:58Silver
12
Pontus Ekvall
IF Thor
29:5711:1610:52Silver
13
Torbjörn Jacobsson
OK Rodhen
30:0911:2011:04Silver
14
Martin Nyman
Rasbo IK
30:1111:2111:06Silver
15
Nicklas Svanberg
Långhundra IF
32:1212:0613:07Brons
16
Andreas Svensson
Länna IF
32:3012:1313:25Brons
17
Anton Tegendal
OK Linné
33:2412:3314:19Brons
18
Martin Jansson
OK Rodhen
34:2412:5615:19Brons
19
Oscar Gustavsson
Vallentuna-Össeby OL
37:3814:0918:33Järn
20
Johan Forngren
OK Enen
39:4314:5620:38Järn
21
Alexander Eklund
Rånäs OK
40:0915:0621:04Järn
22
Pontus Nordström
OK Triangeln
40:5215:2221:47Järn
23
Albin Eriksson
OK Triangeln
42:2315:5623:18Järn
24
Erik Elgh
OK Enen
42:2815:5823:23Järn
25
Björn Sjulgård
IF Thor
46:2817:2827:23Järn
26
Ola Jansson
Rasbo IK
52:1019:3733:05Järn
Joakim Hult Roos
OK Linné
Ej godkänd
Mattias Pousette
Rånäs OK
Ej godkänd
Arvid Holgersson
OK Rodhen
Ej godkänd
Dennis Steinvall
OK Rodhen
Ej godkänd
 
D12 1500 meter20 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
11:227:350:00Guld
2
Kristine Norgren
OK Triangeln
15:1310:093:51Silver
3
Emma Bromark
Långhundra IF
16:5411:165:32Brons
4
Sofia Forngren
OK Enen
17:0911:265:47Brons
5
Klara Ferm
OK Linné
17:2111:345:59Brons
6
Hilda Skoglund
OK Roslagen
17:2211:356:00Brons
7
Stina Nordström
OK Triangeln
17:3011:406:08Brons
8
Elsa Andersson
Länna IF
17:3711:456:15Brons
9
Elin Gustavsson
Vallentuna-Össeby OL
18:2212:157:00Brons
10
Hanna Andersson
OK Rodhen
18:2712:187:05Brons
11
Charlotte Sandberg
OK Roslagen
19:2412:568:02Järn
12
Madelen Jansson
OK Borgen
20:2013:338:58Järn
13
Lovisa Nilsson
OK Linné
20:3213:419:10Järn
14
Elin Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
21:3914:2610:17Järn
15
Rebecka Lindberg
OK Linné
23:4315:4912:21Järn
16
Ingrid Haulin
IF Thor
24:4316:2913:21Järn
17
Lena Hansson
IF Thor
24:4716:3113:25Järn
18
Lisa Byvall
IF Thor
28:0518:4316:43Järn
19
Ellenor Eriksson
Rånäs OK
35:1023:2723:48Järn
20
Astrid Hellström
OK Linné
39:2526:1728:03Järn
 
H12 1910 meter35 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulrik Nordberg
Tierps SOK
13:216:590:00Guld
2
Mandus Ridefelt
OK Linné
14:007:200:39Guld
3
Robin Pousette
Rånäs OK
16:378:423:16Silver
4
Joakim Wigertz
Långhundra IF
16:498:483:28Silver
5
Magnus Mortensen
Långhundra IF
17:349:124:13Silver
6
Simon Andersson
OK Rodhen
17:479:194:26Silver
7
Joakim Eriksson
Tierps SOK
18:229:375:01Silver
8
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
18:589:565:37Silver
9
Emil Holgersson
OK Rodhen
19:1510:055:54Brons
10
Lars Hansson
OK Rodhen
19:2610:106:05Brons
11
Johan Bromark
OK Linné
20:5210:557:31Brons
12
Rasmus Löfgren
OK Linné
21:0211:017:41Brons
13
Emil Lindgren
Sigtuna OK
21:3111:168:10Brons
14
Dante Bergkvist
Långhundra IF
21:3511:188:14Brons
15
Elias Sjöström
Länna IF
22:0911:368:48Järn
16
Martin Eriksson
Tierps SOK
22:1911:418:58Järn
17
Felix Alsén
OK Roslagen
22:2111:429:00Järn
18
Niklas Borg-Sigg
OK Linné
22:5712:019:36Järn
19
Andreas Thunman
OK Linné
22:5812:019:37Järn
20
Timo Palokangas
IF Thor
24:0612:3710:45Järn
21
Alexander Wedin
OK Rodhen
24:3512:5211:14Järn
22
Algot Arksand
Vallentuna-Össeby OL
24:3612:5311:15Järn
23
Andreas Svanberg
Långhundra IF
25:0713:0911:46Järn
24
Daniel Bengtsson
Långhundra IF
25:5613:3512:35Järn
25
Jesper Schwarz
OK Linné
26:1413:4412:53Järn
26
Gustav Johansson
IF Thor
26:3513:5513:14Järn
27
Martin Smedmark
OK Roslagen
27:0914:1313:48Järn
28
Adam Eklund
Rånäs OK
27:3014:2414:09Järn
29
Matthias Andersson
Rånäs OK
28:3014:5515:09Järn
30
Niklas Andersson
IF Thor
29:4615:3516:25Järn
31
Simon Bohman
Rånäs OK
29:5715:4116:36Järn
32
Niclas Olsson
Långhundra IF
30:0415:4516:43Järn
33
Elias Lallo
Sigtuna OK
35:4718:4422:26Järn
34
Anton Gyllenhammar
Sigtuna OK
40:5221:2427:31Järn
35
Jonas Backlund
Rånäs OK
41:2021:3827:59Järn
 
D10 1300 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Sagen
Vallentuna-Össeby OL
10:398:120:00Brons
2
Elin Giding
Vallentuna-Össeby OL
10:568:250:17Brons
3
Annelie Brahm
IF Thor
11:058:320:26Brons
4
Maria Bengtsson
Långhundra IF
11:388:570:59Brons
5
Sanna Forsberg
Långhundra IF
11:519:071:12Brons
6
Viktoria Andersson
OK Triangeln
12:459:482:06Brons
7
Pernilla Andersson
OK Triangeln
13:0010:002:21Brons
8
Emma Kügler
Sigtuna OK
15:0011:324:21Brons
9
Anna Mattsson
Långhundra IF
15:0311:354:24Brons
10
Mathilda Karlsson
OK Rodhen
16:0612:235:27Brons
11
Josefina Svensson
Länna IF
16:4912:566:10Brons
12
Elisabeth Arvidsson
OK Linné
18:0613:557:27Järn
13
Luiza Dar
Länna IF
18:4014:228:01Järn
14
Erika Eriksson
Tierps SOK
19:2214:548:43Järn
15
Emma Eriksson
Rånäs OK
19:3615:058:57Järn
16
Amanda DeWitt
Länna IF
20:1215:329:33Järn
17
Cornelia Göransson
OK Linné
20:1415:349:35Järn
18
Elin Mokvist
Länna IF
20:4015:5410:01Järn
19
Emma Carlsson
Länna IF
26:1620:1215:37Järn
20
Linnéa Nordberg
Tierps SOK
28:1521:4417:36Järn
21
Ina Laurell
OK Linné
29:0222:2018:23Järn
Evelina Karlsson
Sigtuna OK
Ej godkänd
 
H10 1280 meter24 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Josefsson
Långhundra IF
9:157:140:00Brons
2
Joakim Åkerlund
OK Rodhen
9:187:160:03Brons
3
Anton Forsberg
Långhundra IF
10:198:041:04Brons
4
Jesper Tibell
Långhundra IF
10:358:161:20Brons
5
Edvin Andersson
Länna IF
10:378:181:22Brons
6
Filip Axelsson Meyerson
OK Linné
11:118:441:56Brons
7
David Norgren
OK Triangeln
11:549:182:39Brons
8
Hugo Lindell
Långhundra IF
11:589:212:43Brons
9
Fredrik Wigertz
Långhundra IF
12:239:403:08Brons
10
Jesper Wedin
Långhundra IF
12:429:553:27Brons
11
Lukas Tegendal
OK Linné
12:449:573:29Brons
12
Anton Gille
OK Roslagen
13:4210:424:27Brons
13
Patrik Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
13:4510:454:30Brons
14
Sven Brahm
IF Thor
14:0811:024:53Brons
15
Konrad Lundström
Länna IF
14:3111:205:16Brons
16
Gottfrid Arksand
Vallentuna-Össeby OL
15:1911:586:04Brons
17
Sixten Jonsson
OK Linné
15:2912:066:14Brons
18
André Eklund
Rånäs OK
15:4412:186:29Brons
19
Anton Lindqvist
OK Roslagen
16:4213:037:27Järn
20
Nicklas Jansson
Länna IF
16:4813:077:33Järn
21
Emil Eriksson
Tierps SOK
17:0913:247:54Järn
22
Henrik Lundh
Länna IF
20:4416:1211:29Järn
23
Melker Lindberg
Länna IF
21:4316:5812:28Järn
24
Erik Jansson
OK Linné
23:3218:2314:17Järn
 
D35 3410 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefine Nordström
OK Triangeln
32:529:380:00Guld
2
Anna Eklund
IF Thor
40:3511:547:43Silver
3
Ninni Bjärrenholt
Rånäs OK
41:4112:138:49Silver
4
Katarina Laurell
OK Linné
49:3814:3316:46
5
Karin Nordberg
Tierps SOK
51:5415:1319:02
6
Birgitta Lindell
Långhundra IF
59:3417:2826:42
 
H35 4490 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Boström
OK Linné
30:586:540:00Guld
2
Niclas Hällström
IF Thor
32:467:181:48Guld
3
Rob Hart
OK Linné
33:457:312:47Guld
4
Petter Ranefall
IF Thor
36:088:035:10Silver
5
Pontus Gille
OK Roslagen
36:128:045:14Silver
6
Tommy Lindgren
Sigtuna OK
36:178:055:19Silver
7
Staffan Jacobsson Svärd
IF Thor
39:118:448:13Silver
8
Ulf Jansson
OK Triangeln
40:239:009:25Silver
9
Mattias Lundblad
OK Linné
40:369:039:38Silver
10
Gunnar Norgren
OK Triangeln
42:059:2211:07Silver
11
Daniel Andersson-Olm
IF Thor
42:429:3111:44Silver
12
Ove Eriksson
OK Roslagen
46:2810:2115:30
13
Håkan Brandberg
Rånäs OK
48:1310:4417:15
14
Christer Arksand
Vallentuna-Össeby OL
50:5411:2019:56
Kenneth Jonsson
OK Linné
Ej godkänd
 
D40 3330 meter20 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marianne Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
31:329:280:00Guld
2
Gunnel Rask
OK Enen
35:3210:404:00Guld
3
Annika Ardell
OK Rodhen
36:4811:035:16Silver
4
Dorothe Spillmann
IF Thor
38:2111:316:49Silver
5
Cathrine Johansson
Tierps SOK
38:5611:427:24Silver
6
Lena Nilsson
OK Linné
41:2412:269:52Silver
7
Maria Kvarnlöf
OK Roslagen
42:1112:4010:39Silver
8
Pia Thunman
OK Linné
43:1312:5911:41Silver
9
Bodil Lindberg
OK Linné
44:3413:2313:02Silver
10
Carina Jacobsson
OK Rodhen
46:1513:5314:43
11
Agneta Karlsson
Rånäs OK
46:5714:0615:25
12
Maria Swenning
OK Linné
49:1014:4617:38
13
Marie Öhman
Vallentuna-Össeby OL
49:5514:5918:23
14
Anki Pousette
Rånäs OK
52:2615:4520:54
15
Eva Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
53:4516:0822:13
16
Maria Lännevall
OK Roslagen
56:1016:5224:38
17
Birgitta Skoglund
OK Roslagen
59:4017:5528:08
Katarina Bengtsson
Långhundra IF
Ej godkänd
Katarina Wedin
OK Rodhen
Ej godkänd
Maria Tibell
Långhundra IF
Ej godkänd
 
H40 4190 meter20 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Giding
Vallentuna-Össeby OL
31:037:250:00Guld
2
Thomas Jansson
OK Roslagen
31:107:260:07Guld
3
Per Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
31:417:340:38Guld
4
Åke Torstensson
OK Rodhen
33:047:542:01Guld
5
Thomas Källberg
OK Roslagen
34:578:203:54Guld
6
Mats Ferm
OK Linné
35:248:274:21Guld
7
Anders Ohlin
Rånäs OK
35:578:354:54Guld
8
Anders Eriksson
OK Linné
36:458:465:42Silver
9
Kenneth Hermansson
Långhundra IF
37:278:566:24Silver
10
Jan Lindell
Långhundra IF
40:309:409:27Silver
11
Lars Almqvist
OK Triangeln
40:549:469:51Silver
12
Mats Bäckström
OK Enen
41:289:5410:25Silver
13
Anders Åberg
Långhundra IF
42:4710:1311:44Silver
14
Sven Wigertz
Långhundra IF
46:0611:0015:03
15
Stefan Nilsson
OK Linné
46:5311:1115:50
16
Bo Strand
OK Linné
50:4312:0619:40
17
Rolf Hansson
IF Thor
57:2613:4226:23
18
Mats Laurell
OK Linné
74:3617:4843:33
19
Stefan Eriksson
OK Triangeln
77:3918:3246:36
Lars Jönsson
OK Roslagen
Ej godkänd
 
D45 3190 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Jansson
OK Rodhen
44:0713:500:00Guld
2
Brita Nilsson
OK Linné
45:0614:080:59Guld
3
Maria Skantz
OK Triangeln
52:4816:338:41Silver
4
Lena Åhman
Rånäs OK
53:2216:449:15Silver
5
Anna-Sofie Lundman
OK Roslagen
58:1818:1714:11Silver
6
Birgitta Åberg-Andersson
Rånäs OK
61:3319:1817:26Silver
7
Monica Ohlin
Rånäs OK
62:0519:2817:58Silver
8
Christina Åhman-William
Rånäs OK
69:3721:4925:30
9
Eva Elnerud
Sigtuna OK
84:3426:3140:27
Carina Johansson
OK Borgen
Ej godkänd
 
H45 4000 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roine Andersson
Rånäs OK
29:477:270:00Guld
2
Peder Karlsson
Rånäs OK
32:348:092:47Guld
3
Andreas Hjertson
OK Linné
33:358:243:48Silver
4
Thomas Kampf
Upsala IF
33:488:274:01Silver
5
Mats Pettersson
IF Thor
33:598:304:12Silver
6
Anders Ekman
Rånäs OK
34:098:324:22Silver
7
Lars Ohlin
Rånäs OK
35:488:576:01Silver
8
Eddie Bjärrenholt
Rånäs OK
37:429:267:55Silver
9
Håkan Hellström
OK Linné
38:399:408:52Silver
10
Ulf Carlsson
OK Roslagen
39:189:509:31Silver
11
Peter Olofsson
OK Enen
40:4310:1110:56Silver
12
Pär Jansson
IF Thor
42:1510:3412:28Silver
13
Mats Jacobsson
OK Rodhen
42:1610:3412:29Silver
14
Peter Eklöv
OK Linné
42:4410:4112:57Silver
15
Lars-Olof Jansson
OK Linné
43:5510:5914:08
16
Kjell Andersson
Rånäs OK
45:3511:2415:48
17
Mats Wickbom
OK Linné
45:4911:2716:02
18
Eric Jönsson
OK Triangeln
45:5011:2816:03
19
Lars Andersson
OK Triangeln
47:3811:5517:51
20
Mats Lundman
OK Roslagen
48:2112:0518:34
21
Ingemar Gustavsson
Rånäs OK
52:1713:0422:30
22
Lars Rosén
OK Triangeln
67:5616:5938:09
23
Sten-Olof Fredriksson
IF Thor
77:1019:1847:23
24
Peter Bergkvist
Långhundra IF
95:0723:4765:20
Arne Eriksson
Tierps SOK
Ej godkänd
 
D50 3030 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Hedlöf
Rånäs OK
33:1010:570:00Guld
2
Gunlis Larsson
OK Enen
34:1611:191:06Guld
3
Gertrud Nordlander
OK Linné
38:2212:405:12Silver
4
Christina Hjertson
OK Linné
40:2913:227:19Silver
5
Marita Berg
Sigtuna OK
46:5715:3013:47Silver
6
Gunlis Samuelson
Sigtuna OK
60:3820:0127:28
7
Helena Norgren
IF Thor
86:2928:3353:19
Britt-Marie Eriksson
OK Rodhen
Ej godkänd
 
H50 3820 meter19 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Berth-Arne Bengtsson
Långhundra IF
31:338:160:00Guld
2
Stig Andersson
OK Linné
35:119:133:38Guld
3
Hans Ohlin
Rånäs OK
38:3310:057:00Silver
4
Lars-Erik Hermansson
OK Linné
40:0810:308:35Silver
5
Leonard Jansson
Rasbo IK
41:0410:459:31Silver
6
Bengt Bennitz
OK Enen
42:1811:0410:45Silver
7
Anders Karlsson
OK Linné
42:3911:1011:06Silver
8
Anders Eriksson
Vallentuna-Össeby OL
43:0111:1611:28Silver
9
Peter Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
45:0211:4713:29
10
Keith Samuelson
Sigtuna OK
45:0711:4913:34
11
Lars Landström
Långhundra IF
46:4112:1315:08
12
Göran Falk
IF Thor
48:0712:3616:34
13
Peter Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
48:2812:4116:55
14
Sven-Erik Levin
Tierps SOK
48:5912:4917:26
15
Göran Elfverson
Upsala IF
56:3914:5025:06
16
Timo Lukin
OK Rodhen
70:0118:2038:28
17
Bo Hansson
OK Rodhen
88:0723:0456:34
18
Per-Åke Holm
Sigtuna OK
93:5424:3562:21
Carl-Arne Malmberg
Vallentuna-Össeby OL
Ej godkänd
 
D55 2760 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingrid Sjölander
OK Rodhen
35:2412:500:00Guld
2
Gunilla Mäkinen
OK Linné
37:5213:432:28Guld
3
Karin Barbro Grånäs
Rasbo IK
38:0313:472:39Guld
4
Agneta Pihl Skoog
Enköpings AIF
38:1513:522:51Guld
5
Gun Inger Sahlberg
Långhundra IF
39:4914:264:25Guld
6
Ingegerd Lusensky
Sigtuna OK
42:3115:247:07Silver
7
Lena Johnsson
Rånäs OK
44:0015:578:36Silver
8
Elke Wilke-Günther
Tierps SOK
44:3116:089:07Silver
9
Viviann Björklund
OK Roslagen
46:1416:4510:50Silver
10
Marianne Sellgren
Sigtuna OK
46:5216:5911:28Silver
11
Astrid Agneta Sörqvist
Sigtuna OK
50:1018:1114:46Silver
12
Fia Wallström
OK Sänkan
50:3618:2015:12Silver
13
Ylva Nilsson
Vallentuna-Össeby OL
54:1619:4018:52
14
Barbro Börjeson
Sigtuna OK
60:5122:0325:27
 
H55 3600 meter18 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christer Eriksson
OK Linné
32:519:070:00Guld
2
Sven Einar Folke Boström
OK Linné
38:3310:435:42Silver
3
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
39:1310:546:22Silver
4
Stig Torsten Pettersson
Långhundra IF
39:5411:057:03Silver
5
Bo Ericsson
OK Sänkan
45:0712:3212:16Silver
6
Lennart Holme
Långhundra IF
45:3112:3912:40Silver
7
Lars Westin
Vallentuna-Össeby OL
47:2713:1114:36
8
Jan Åsberg
Häverödals SK
48:5213:3416:01
9
Ola Hedberg
OK Linné
51:4414:2218:53
10
Hans Eriksson
Rånäs OK
54:4115:1121:50
11
Ulf Skogtjärn
OK Linné
56:4215:4523:51
12
Leif Erik Karlsson
Rånäs OK
57:2615:5724:35
13
Lars Göran Sörqvist
Sigtuna OK
59:1916:2926:28
14
Inge Larsson
IF Thor
59:3916:3426:48
15
Rolf Hjort
Rånäs OK
60:2616:4727:35
16
Kenneth Karlsson
Rånäs OK
60:5816:5628:07
Tommy Wåhlin
OK Enen
Ej godkänd
Anders Jons
OK Linné
Ej godkänd
 
D60 2620 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dagny Elisabet Gustavsson
Sigtuna OK
30:2911:380:00Guld
2
Margareta Haraldsson
Sigtuna OK
34:2713:093:58Guld
3
Birgitta Klang
Långhundra IF
37:3014:197:01Silver
4
Caje Jacobsson
IF Thor
42:5916:2412:30Silver
5
Kerstin Broberg
OK Sänkan
48:2818:3017:59
6
Ingvor Thorsell
OK Enen
53:3220:2623:03
7
Margareta Andersson
Rånäs OK
54:4720:5524:18
8
Britt-Marie Danielsson
Enköpings AIF
56:0821:2525:39
9
Marja Boström
OK Linné
56:2321:3125:54
 
H60 3390 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ove Carlsson
OK Linné
38:4311:250:00Guld
2
Kurt Boström
OK Linné
38:5011:270:07Guld
3
Lars Ahlström
Rasbo IK
41:0412:072:21Guld
4
Göran Jansson
OK Triangeln
41:1212:092:29Guld
5
Karl-Åke Larsson
OK Enen
41:1412:102:31Guld
6
Boris Andersson
Rånäs OK
42:4612:374:03Guld
7
Jan-Olov Rask
OK Enen
44:1413:035:31Silver
8
Christer Solbreck
Långhundra IF
44:5213:146:09Silver
9
Jan Olov Jonsson
Tierps SOK
45:0013:166:17Silver
10
Torbjörn Atterbrand
Tierps SOK
45:0613:186:23Silver
11
Bo Lindberg
Rånäs OK
45:2413:246:41Silver
12
Sten Johansson
OK Borgen
45:4813:317:05Silver
13
Lars Gösta Sören Winge
OK Linné
46:1613:397:33Silver
14
Hans Holmberg
Vallentuna-Össeby OL
48:5514:2610:12Silver
15
Karl-Göran Gustafsson
Upsala IF
53:4715:5215:04Silver
16
Bernt Johansson
Häverödals SK
55:2916:2216:46
17
Bo Einar Danielsson
Enköpings AIF
57:1716:5418:34
18
Hans Sahlberg
Långhundra IF
59:1817:3020:35
19
Anders Broberg
OK Sänkan
63:0218:3624:19
20
Bo Westling
Häverödals SK
65:1319:1426:30
21
Lars-Erik Karlsson
Rasbo IK
66:2019:3427:37
22
Nils-Olof Uppströmer
Rasbo IK
73:1421:3634:31
23
Bernt Karlsson
Rånäs OK
78:0623:0239:23
Thord Rådberg
OK Roslagen
Ej godkänd
 
D65 2440 meter6 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva von Heijne
Sigtuna OK
34:0813:590:00Guld
2
Carin Pettersson
Vallentuna-Össeby OL
64:4926:3430:41
3
Ulla Rask
OK Enen
72:3129:4338:23
4
Barbro Jonsson
OK Roslagen
78:4432:1644:36
Mona Kankainen
Häverödals SK
Ej godkänd
Barbro Gullberg
OK Linné
Ej godkänd
 
H65 3030 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Gatelid
Sigtuna OK
30:4410:090:00Guld
2
Urban Gullberg
OK Linné
34:3211:243:48Guld
3
Martin Engqvist
Upsala IF
34:5111:304:07Guld
4
Jan-Olof Malm
Sigtuna OK
35:3511:454:51Silver
5
Sten von Heijne
Sigtuna OK
38:4412:478:00Silver
6
Sven Åhrman
Upsala IF
40:1413:179:30Silver
7
Stig Roos
OK Linné
42:1413:5611:30Silver
8
Bertil Karlsson
OK Linné
45:4515:0615:01
9
Rainer Kankainen
Häverödals SK
46:0815:1415:24
10
Lennart Eriksson
OK Enen
46:2515:1915:41
11
Rune Thurén
Vallentuna-Össeby OL
48:0115:5117:17
12
Sven Jacobsson
IF Thor
50:2716:3919:43
13
Bengt-Åke Andersson
Rånäs OK
52:2317:1721:39
14
Lennart Rådberg
Häverödals SK
52:4517:2522:01
15
Erik Nordström
Björklinge SOK
66:5922:0636:15
16
Percy Karlsson
Långhundra IF
67:4422:2137:00
Kjell Nilsson
OK Linné
Ej godkänd
 
D70 2010 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnel Karlsson
OK Roslagen
42:3521:110:00Guld
2
Irma Andersson
Rimbo SOK
48:5624:216:21Silver
3
Ann-Gerd Eriksson
OK Linné
70:4335:1128:08
 
H70 2530 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Andersson
Rimbo SOK
27:0710:430:00Guld
2
Sten Larsson
Häverödals SK
33:1413:086:07Silver
3
Lennart Hedlund
Vallentuna-Össeby OL
33:5213:236:45Silver
4
Roland Sundqvist
OK Linné
35:0213:517:55Silver
5
Curt Wahlgren
OK Österåker
35:2013:588:13Silver
6
Ove Åberg
OK Roslagen
37:5514:5910:48Silver
7
Sven Karlsson
OK Roslagen
37:5915:0110:52Silver
8
Sivar Nordström
Tierps SOK
41:4816:3114:41
9
Ellert Staf
Häverödals SK
45:5818:1018:51
10
Börje Blomquist
Sigtuna OK
50:3820:0123:31
11
Hans Nordström
Tierps SOK
52:0020:3324:53
Lars T Eriksson
OK Linné
Ej godkänd
 
D75 1970 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lindberg
OK Enen
39:4320:100:00Guld
2
Eva Hurme
Rånäs OK
51:4426:1612:01Silver
 
H75 2310 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl-Olov Pettersson
IF Thor
29:5712:580:00Guld
2
Inge Håkansson
OK Linné
32:5914:173:02Guld
3
Lennart Nordström
Rimbo SOK
38:1116:328:14Silver
4
Bertil Ohlin
Rånäs OK
38:4316:468:46Silver
5
Sigvard Johansson
Tierps SOK
40:1817:2710:21Silver
6
Holger Öhman
Vallentuna-Össeby OL
42:2218:2012:25Silver
7
Berndt Gustavsson
Rånäs OK
43:2718:4913:30
8
Börje Lindman
Vallentuna-Össeby OL
48:3521:0218:38
9
Jörgen Axelsson
Upsala SIF
56:0924:1826:12
Tage Abrahamsson
Rånäs OK
Ej godkänd
 
H80 1850 meter3 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Sandgren
Långhundra IF
41:5222:380:00Guld
Per Forssman
Sigtuna OK
Ej godkänd
Sven Karlsson
OK Linné
Ej godkänd
 
U1 1440 meter58 startande, 57 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christoffer Johansson
OK Linné
14:069:480:00Järn
2
Elias Ekekihl
Rånäs OK
14:3910:100:33Järn
3
Olle Nilsson
OK Linné
16:2711:252:21Järn
4
Ronja Aldén
Länna IF
17:4712:213:41Järn
5
Joel Nyman
Rasbo IK
17:5412:263:48Järn
6
Albin Svensson
IF Thor
18:0112:313:55Järn
7
Anders Johansson
Länna IF
18:0212:313:56Järn
7
Svante Sundberg
Länna IF
18:0212:313:56Järn
9
Klara Laurell
Rånäs OK
18:0712:354:01Järn
10
Karl-Oskar Plahn
OK Enen
18:2612:484:20Järn
11
Matilda Wedin
Långhundra IF
18:4613:024:40Järn
12
Cecilia Ward
Sigtuna OK
18:4813:034:42Järn
13
Sofia Isacsson
IF Thor
19:3113:335:25Järn
13
Jazmine Lindwall-Lag
IF Thor
19:3113:335:25Järn
15
Jessica Kågeman
OK Linné
19:3813:385:32Järn
16
Moa Göransson
OK Linné
19:4113:405:35Järn
17
Svante Lindgren
Sigtuna OK
20:0914:006:03Järn
18
Emmy Lindkvist
OK Roslagen
20:1414:036:08Järn
19
Gustav Lindkvist
OK Roslagen
20:1514:046:09Järn
20
Joanna Åberg
Långhundra IF
20:1914:076:13Järn
20
Viktor Strand
OK Linné
20:1914:076:13Järn
22
Eugenia Arksand
Vallentuna-Össeby OL
23:0015:588:54Järn
23
Alexandra Jarl
OK Linné
23:1616:099:10Järn
24
Helena Ward
Sigtuna OK
23:4516:309:39Järn
25
Theresia Lundquist
OK Linné
23:5916:399:53Järn
26
William Jonsson
OK Linné
24:0716:4510:01Järn
27
Erika Lindberg
OK Linné
24:0916:4610:03Järn
28
Emma Graas
OK Linné
24:3317:0310:27Järn
29
Filip Carlsson
Länna IF
24:5017:1510:44Järn
30
Hanna Josephsson
Rånäs OK
25:0717:2711:01Järn
31
Linnéa Karlsson
Rånäs OK
25:3217:4411:26Järn
31
Linn Johannessen
Länna IF
25:3217:4411:26Järn
33
Felicia Thornander
Björklinge SOK
25:3417:4511:28Järn
34
Clara Josephsson
Rånäs OK
25:4517:5311:39Järn
35
Jakob Norgren
OK Triangeln
26:3418:2712:28Järn
36
Alfons Lindberg
Länna IF
26:4418:3412:38Järn
37
Olle Sundberg
Länna IF
26:4818:3712:42Järn
38
Nicklas DeWitt
Länna IF
26:5118:3912:45Järn
39
Annie Holgerson
OK Rodhen
27:1318:5413:07Järn
40
Anton Wärdig
OK Linné
27:4719:1813:41Järn
41
Jens Stråle
Länna IF
27:5319:2213:47Järn
42
Johannes Ridefelt
OK Linné
27:5719:2513:51Järn
43
Tua Önell
Länna IF
28:1119:3414:05Järn
44
Johan Edenhamn
Länna IF
28:5920:0814:53Järn
45
Benjamin Veldhuis
Rasbo IK
29:4220:3815:36Järn
46
Gustav Rogersson
Rasbo IK
29:4520:4015:39Järn
47
Elisabet Johansson
Länna IF
30:1120:5816:05Järn
48
Jenny Melander
Länna IF
30:1921:0316:13Järn
49
Erika Jonsson
OK Linné
30:2921:1016:23Järn
50
David Norrström
Rasbo IK
31:2021:4617:14Järn
51
Jenny Grönlund
Länna IF
31:2221:4717:16Järn
52
Amanda Tibell
Långhundra IF
32:1222:2218:06Järn
53
Pontus Norrström
Rasbo IK
32:5822:5418:52Järn
54
Simon Palm
Tierps SOK
33:2523:1219:19Järn
55
Julia Andersson
Länna IF
36:3325:2322:27Järn
56
Jakob Axelsson-Meyerson
OK Linné
37:5426:1923:48Järn
57
Estelle Sjöström
Länna IF
63:0943:5149:03Järn
Jakob Josefsson
Långhundra IF
Ej godkänd
 
U2 1570 meter30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Samuel Bäckström
OK Enen
13:338:380:00Järn
2
Zea Dumas-Peterson
Sigtuna OK
16:4910:433:16Järn
3
Martin Sjöborg
OK Linné
17:5111:224:18Järn
4
Hampus Ericsson
OK Rodhen
19:4112:326:08Järn
5
Terese Ohlsson
OK Linné
19:4712:366:14Järn
6
Rasmus Rostö
Rånäs OK
19:4812:376:15Järn
7
William Hultqvist
Vallentuna-Össeby OL
20:0712:496:34Järn
8
Algot Laurell
Rånäs OK
20:3113:046:58Järn
9
Ludvig Lindgren
OK Linné
21:0813:287:35Järn
10
Nora Bongiovanni
OK Linné
21:0913:287:36Järn
11
Linnea Lindgren
OK Linné
21:1113:307:38Järn
12
Olivia Kvarnlöf
OK Roslagen
21:5313:568:20Järn
13
Viktor Andersson
Länna IF
22:0314:038:30Järn
14
Malin Johansson
OK Rodhen
22:4114:279:08Järn
15
Johan Åkerlund
OK Rodhen
23:4415:0710:11Järn
16
Emilia Kaufeldt
Rånäs OK
23:5715:1510:24Järn
17
Emilia Ericsson
OK Rodhen
25:3616:1812:03Järn
18
Jens Hultgren
OK Enen
26:4617:0313:13Järn
19
Tobias Sundström
OK Roslagen
27:2217:2613:49Järn
20
Alexander Rask
OK Enen
29:2218:4215:49Järn
21
Fanny Löfgren
OK Linné
30:0119:0716:28Järn
22
Björn Eriksson
Rånäs OK
31:2119:5817:48Järn
23
Tobias Silvergren
Rånäs OK
31:2520:0117:52Järn
24
Henrik Torstensson
OK Rodhen
32:3420:4519:01Järn
25
Marcus Andersson
Rånäs OK
55:0035:0241:27Järn
26
Linda Ljuslin
Rånäs OK
58:0136:5744:28Järn
26
Susanne Fredriksson
Rånäs OK
58:0136:5744:28Järn
Mattias Svensson
Rånäs OK
Ej godkänd
Sandra Johansson
Björklinge SOK
Ej godkänd
Sara Karlsson
IF Thor
Ej godkänd
 
U3 1890 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Frederik Andersson
OK Triangeln
18:369:500:00Järn
2
Lisa Andersson
OK Enen
19:1810:130:42Järn
3
Frank Brahm
IF Thor
19:3910:241:03Järn
4
Louise Borg
OK Enen
20:4210:572:06Järn
5
Hanna Leonardsson
OK Triangeln
22:0811:433:32Järn
6
Julia Andersson
OK Enen
23:1312:174:37Järn
7
Hampus Leijon
IF Thor
23:4112:325:05Järn
8
Sofia Alexandersson-Ros
OK Linné
24:4113:046:05Järn
9
Måns Gillberg
Vallentuna-Össeby OL
25:2613:276:50Järn
10
Samuel Adolfsson
OK Linné
25:5213:417:16Järn
11
Henrik Pettersson
Rånäs OK
27:1114:238:35Järn
12
Johanna Skantz Lundin
Länna IF
36:4219:2518:06Järn
13
John Davey
Rasbo IK
38:1020:1219:34Järn
14
Anton Norrström
Rasbo IK
38:1520:1419:39Järn
15
Minna Wickbom
OK Linné
39:1420:4620:38Järn
16
Jennifer Ullgren
Vallentuna-Össeby OL
43:3223:0224:56Järn
17
Maria Fredriksson
Länna IF
45:5224:1627:16Järn
 
U4 2550 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Hansson
IF Thor
34:2213:290:00Järn
2
Markus Wickbom
OK Linné
35:5814:061:36Järn
3
Johanna Åkerlund
OK Rodhen
37:4914:503:27Järn
4
Thomas Pettersson
IF Thor
44:4717:3410:25Järn
5
Carin Reinholdsson
IF Thor
48:5219:1014:30Järn
6
Johanna Salmi
OK Linné
51:1820:0716:56Järn
 
Inskolning 1250 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Gustav Björk
OK Borgen
GodkändJärn
Agnes Jonsson
OK Linné
GodkändJärn
Bobby Brahm
IF Thor
GodkändJärn
Malin Johansson
OK Borgen
GodkändJärn
Adam Laurell
OK Linné
GodkändJärn
Hannes Stråhle
Klubblös
GodkändJärn
Johan Sjöborg
OK Linné
GodkändJärn
Rebecka Thunman
OK Linné
GodkändJärn
Alexander Alness
Långhundra IF
GodkändJärn
Linnea Stråle
Länna IF
GodkändJärn
Sandra Boström
OK Linné
GodkändJärn
Wilhelm Alness
Långhundra IF
GodkändJärn
Elsa Leonardsson
OK Triangeln
GodkändJärn
Ingrid Johansson
IF Thor
GodkändJärn
Oscar Leonardsson
OK Triangeln
GodkändJärn
Emilia Larsson
Länna IF
GodkändJärn
Amanda Larsson
Länna IF
GodkändJärn
Kalle Brahm
IF Thor
Ej godkänd
 
Öppen 2 1520 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Hallin
Länna IF
17:1611:220:00Brons
2
Eva Hedberg
OK Roslagen
17:3211:320:16Brons
3
Malin Alsén
OK Roslagen
18:4712:211:31Brons
4
Kristina Wåhlin
OK Enen
23:1615:186:00Brons
5
Stefan Roos
OK Linné
26:3417:299:18
6
Annie Andersson
Sigtuna OK
30:0919:5012:53
7
Sofia Åberg
Klubblös
31:2020:3714:04
8
Erica Åberg
Klubblös
36:2423:5719:08
 
Öppen 4 2390 meter26 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Axelsson
OK Linné
32:5013:440:00Brons
2
Per Sandberg
OK Roslagen
34:5114:352:01Brons
3
Hans Nordström
Rånäs OK
45:4919:1012:59
4
Anders Falk
OK Roslagen
46:2719:2613:37
5
Karin Haulin
IF Thor
46:4419:3313:54
6
Fridah Holmqvist
Tierps SOK
52:2121:5419:31
7
Malin Eskilsson
Tierps SOK
52:2321:5519:33
8
Annika Zetterqvist
Sigtuna OK
53:0522:1320:15
9
Neal Peterson
Klubblös
53:4622:3020:56
10
Kerstin Gunnarsson
IF Thor
54:5222:5722:02
11
Christina Sälgblad
Vallentuna-Össeby OL
55:4423:1922:54
12
Pia Arnell
OK Linné
59:4224:5926:52
13
Lena Bennitz
OK Enen
59:4825:0126:58
14
Pia Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
60:3025:1927:40
15
Anna Hansson
IF Thor
62:5326:1930:03
16
Tomas Backström
Långhundra IF
66:1927:4533:29
17
Tomas Borg
IF Thor
67:5528:2535:05
18
Kent Strömberg
Vaggeryds SOK
74:0130:5841:11
19
Pia Johansson
IF Thor
74:0631:0041:16
20
Runar Forsström
Järfälla OK
79:2333:1346:33
21
Hans Lundin
Skepptuna
92:3238:4359:42
22
Karin Mattsson
OK Sänkan
135:0556:31102:15
Gunn-britt Eriksson
OK Rodhen
Ej godkänd
Stefan Birath
Vallentuna-Össeby OL
Ej godkänd
Inger Sörlén
Järfälla OK
Ej godkänd
Gunilla Janmark Veldhuis
Rasbo IK
Ej godkänd
 
Öppen 5 3090 meter41 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Grudd
Väsby OK
27:128:480:00Brons
2
Per Brahm
IF Thor
35:1611:258:04Brons
3
Tina Peterson
IFK Umeå
37:1112:029:59
4
Ulf-Peter Holgersson
OK Rodhen
37:2512:0710:13
5
Torbjörn Johansson
Upsala IF
42:3013:4515:18
6
Håkan Josefsson
Långhundra IF
44:3314:2517:21
7
Ida Pihl Skoog
Enköpings AIF
45:4514:4818:33
8
Malin Larsson
OK Enen
45:4614:4918:34
9
Britt-Inger Jonsson
OK Linné
45:5714:5218:45
10
Peter Mortensen
Långhundra IF
46:5215:1019:40
11
Margareta Elmefjäll
Långhundra IF
47:0215:1319:50
12
Henrik Larsson
IF Thor
47:2415:2020:12
13
Per-Erik Thunström
OK Linné
48:4115:4521:29
14
Pär Gustavsson
Vallentuna-Össeby OL
50:0316:1222:51
15
Patrik Gille
OK Roslagen
50:1316:1523:01
16
Malin Jansson
Rånäs OK
50:4316:2523:31
17
Caroline Nordström
OK Roslagen
51:3116:4024:19
18
Pär Ohlström
OK Borgen
52:4317:0425:31
19
Annika Eriksson
Tierps SOK
53:1917:1526:07
20
Anna Westerbergh
OK Linné
54:4017:4127:28
21
Sture Almqvist
OK Triangeln
55:2617:5628:14
22
Anders Gustafsson
Upsala IF
55:2917:5728:17
23
Lars-Olov Andersson
Sigtuna OK
57:0518:2829:53
24
Lennart Jacobsson
Långhundra IF
58:2818:5531:16
25
Ann-Kristin Carlsson
OK Roslagen
59:2619:1432:14
26
Ronny Alexandersson
OK Linné
59:3019:1532:18
27
Jan Sagen
Vallentuna-Össeby OL
60:0419:2632:52
28
Bo Rock
Järfälla OK
61:0419:4633:52
29
Daniel Muthas
OK Enen
65:1721:0838:05
30
Åsa Mortensen
Långhundra IF
67:0821:4439:56
31
Stefan Elgh
OK Enen
67:1621:4640:04
32
Åsa Ridefelt
OK Linné
71:5823:1744:46
33
Gunilla Reinholdsson
IF Thor
87:0928:1259:57
34
Mona Hansson
IF Thor
116:1437:3789:02
Therese Lukin
OK Rodhen
Ej godkänd
Gunnar Svensson
Rånäs OK
Ej godkänd
Håkan Bergander
Upsala IF
Ej godkänd
Lars Olof Nordberg
Tierps SOK
Ej godkänd
Catarina Yngvesson
Härnösands OK
Ej godkänd
Kristina Jansson
Rasbo IK
Ej godkänd
Ulrika Meyerson
OK Linné
Ej godkänd
 
Öppen 8 4480 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
26:045:490:00Brons
2
Peder Hallberg
IK Ymer
41:449:1915:40
3
Katarina Bergander
OK Linné
42:479:3316:43
4
Ulf Isacsson
IF Thor
43:339:4317:29
5
Anders Bywall
OK Hammaren
44:129:5218:08
6
Gunnar Larsson
OK Enen
44:139:5218:09
7
Patrik Smedmark
OK Roslagen
44:5810:0218:54
8
Henrik Boström
OK Linné
45:1210:0519:08
9
Penti Räsänen
Klubblös
45:2610:0819:22
10
Per Linder
Umeå OK
46:1410:1920:10
11
Rein Lallo
Sigtuna OK
47:1510:3321:11
12
Jonas Peterson
IFK Umeå
49:0510:5723:01
13
Leif Andersson
Rånäs OK
53:2811:5627:24
14
Daniel Elfverson
Upsala IF
53:4912:0127:45
15
Linnea Pauler
Skogslöparna
55:3612:2529:32
16
Claes Landqvist
Vallentuna-Össeby OL
62:0413:5136:00
17
Björn Gambert
OK Linné
63:5414:1637:50
18
Gert Lamberg
IF Thor
64:4514:2738:41
19
Mats Törngren
OK Linné
76:0817:0050:04
20
Christer 0lsson
Långhundra IF
85:5419:1059:50
21
Jan Spännar
Kvarnsvedens GOIF OK
85:5619:1159:52
22
Karin Lindgren
Sigtuna OK
93:0820:4767:04
23
Bengt Nilsson
SAS
113:0425:1487:00
Bengt Johansson
Tumba-Mälarhöjden OK
Ej godkänd