Sprint SM Kval

2007-04-15

Arrangörer: FK Friskus-Varberg | IK Dran | OK Nackhe

Nivå:
Nationell
Anmälda:
593
Form:
Individuell
Startande:
593
Distans:
Sprint
Fullföljande:
578
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21-1 2930 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Mårsell
Stora Tuna IK
13:294:360:00Brons
2
Tanja Ryabkina
SOIK Hellas
13:444:410:15Brons
3
Elin A Skantze
Järla IF OK
13:474:420:18Brons
4
Lena Eliasson
Stora Tuna IK
13:484:430:19Brons
5
Larisa Stanchenko
SOIK Hellas
14:124:510:43Brons
6
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
14:154:520:46Brons
7
Linda Take
OK Tisaren
14:164:520:47Brons
8
Gunilla Svärd
IF Thor
14:214:540:52Brons
9
Linnea Lidström
OK Landehof
14:224:540:53Brons
10
Emma Johansson
Domnarvets GOIF
14:244:550:55Brons
11
Johanna Edin
Dalaportens OL
14:415:011:12Brons
12
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
15:055:091:36Brons
13
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
15:075:101:38Brons
14
Jana Macinská
OK Orion
15:205:141:51Brons
15
Sofie Petersson
OK Pan-Kristianstad
15:325:182:03Brons
16
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
15:395:202:10Brons
17
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
15:425:222:13Brons
18
Lotta Saetre
OK Orinto
15:445:222:15Brons
19
Emma Andersson
Ärla IF
15:525:252:23Brons
20
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
15:575:272:28Brons
21
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
16:185:342:49Brons
22
Frida Andersson
Falkenbergs OK
16:215:352:52Brons
23
Emma Andersson
Sävedalens AIK
16:235:352:54Brons
24
Karin Berggren
OK Hällen
16:455:433:16Brons
25
Lisa Johansson
OK Tyr
17:075:513:38Brons
26
Marie Fransson
Lunds OK
18:066:114:37Brons
27
Ellinor Fransson
Ärla IF
19:006:295:31Brons
Åsa Franzén
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
D21-2 2870 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
13:444:470:00Brons
2
Annika Billstam
OK Linné
14:144:580:30Brons
3
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
14:164:580:32Brons
4
Lena Gillgren
Stora Tuna IK
14:335:040:49Brons
5
Helena Andersson
OK Tisaren
14:385:060:54Brons
6
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
14:455:081:01Brons
7
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
14:535:111:09Brons
8
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
15:105:171:26Brons
9
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
15:165:191:32Brons
10
Jenny Eriksson
IF Thor
15:185:201:34Brons
10
Carina Svensson
Bredaryds SOK
15:185:201:34Brons
12
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
15:225:211:38Brons
13
Johanna Bygdell
Halmstad OK
15:235:221:39Brons
14
Linda Byström
IF Thor
15:255:221:41Brons
15
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
15:565:332:12Brons
16
Natalia Pikova
Köping-Kolsva OK
15:575:332:13Brons
17
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
16:035:362:19Brons
18
Lena Nilsson
Leksands OK
16:075:372:23Brons
19
Emma Palmér
Ulricehamns OK
16:105:382:26Brons
20
Sara Helander
Domnarvets GOIF
16:145:392:30Brons
21
Emelie Holmström
OK Ravinen
16:205:412:36Brons
22
Sofia Andersson
OK Hällen
16:305:452:46Brons
23
Anna-Karin Mattsson
Skattkärrs IF
16:435:492:59Brons
24
Eva Tiselius
OK Kåre
16:455:503:01Brons
25
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
19:006:375:16Brons
26
Irina Petrova
SOIK Hellas
19:296:475:45Brons
27
Lisa Palm
Lessebo OK
20:367:116:52Brons
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
Ej godkänd
 
D21-3 2940 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
13:504:420:00Brons
2
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
14:314:560:41Brons
3
Lina Persson
OK Skogsfalken
14:384:590:48Brons
4
Dana Brozkova
Domnarvets GOIF
14:515:031:01Brons
5
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
15:085:091:18Brons
6
Windevall Anna
Sävedalens AIK
15:295:161:39Brons
7
Emma Öberg
OK Hällen
15:325:171:42Brons
8
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
15:335:171:43Brons
9
Inga Kazlauskaite
OK Linné
15:505:232:00Brons
10
Lotta Lewis-Jonsson
OK Tyr
15:525:242:02Brons
11
Petra Thomasson
Leksands OK
15:545:242:04Brons
12
Johanna Svensson
OK Hällen
16:045:282:14Brons
13
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
16:095:302:19Brons
14
Johanna Berggren
Sävedalens AIK
16:115:302:21Brons
15
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
16:175:322:27Brons
16
Lina Palmér
Ulricehamns OK
16:365:392:46Brons
17
Elgh Karin
Sävedalens AIK
16:385:392:48Brons
17
Annika Ridell
IF Thor
16:385:392:48Brons
19
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
16:405:402:50Brons
20
Yvonne Fjordside
Sävedalens AIK
16:465:422:56Brons
21
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
16:545:453:04Brons
22
Mari Troeng
OK Linné
16:585:463:08Brons
23
Anna Olsson
Lunds OK
17:145:523:24Brons
24
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
17:345:593:44Brons
25
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
17:386:003:48Brons
26
Elisabet Larsson
Göteborg-Majorna OK
17:416:013:51Brons
27
Julie Finsrud Lande
Kils OK
18:356:194:45Brons
28
Amie Samuelsson
OK 64 Torpa
19:406:415:50Brons
 
H21-1 3210 meter27 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
12:323:540:00Brons
2
Anders Holmberg
Järla IF OK
13:064:050:34Brons
3
Kiril Nikolov
Stora Tuna IK
13:184:090:46Brons
4
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna IK
13:204:090:48Brons
5
Albert Mollén
OK Denseln
13:314:130:59Brons
6
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
13:344:141:02Brons
7
Sergey Detkov
OK Tisaren
13:354:141:03Brons
8
Rikard Claesson
Stora Tuna IK
13:464:171:14Brons
9
Per Carlborg
Nyköpings OK
13:484:181:16Brons
10
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
13:494:181:17Brons
11
Edvin Karlsson
OK Denseln
13:544:201:22Brons
12
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
13:564:201:24Brons
13
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
14:004:221:28Brons
14
Rikard Gunnarsson
OK Orion
14:104:251:38Brons
15
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
14:174:271:45Brons
16
Jonas Birgerson
Malungs OK Skogsmårdarna
14:234:291:51Brons
17
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
14:374:332:05Brons
18
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
14:504:372:18Brons
19
Rikard Pentonen
Hestra IF
14:574:392:25Brons
20
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
15:094:432:37Brons
21
Henrik Lundgren
Sävedalens AIK
15:204:472:48Brons
22
Stefan Sandahl
IK Hakarpspojkarna
15:364:523:04Brons
23
Martin Boberg
IF Rigor
15:594:593:27Brons
24
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
16:135:033:41Brons
25
Henrik Bengtsson
Falkenbergs OK
16:325:094:00Brons
26
Daniel Hjortvall
Hestra IF
18:345:476:02Brons
Anders Hultgren
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
 
H21-2 3260 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Johansson
IFK Moras OK
12:573:580:00Brons
2
William Lind
Sävedalens AIK
13:154:040:18Brons
3
Per Brolund
OK Denseln
13:204:050:23Brons
4
Crister Nygren
Norbergs OK
13:234:060:26Brons
5
David Shepherd
Göteborg-Majorna OK
13:294:080:32Brons
6
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
13:324:090:35Brons
7
Andreas Johansson
Ulricehamns OK
13:334:090:36Brons
8
Maxim Ryabkin
SOIK Hellas
13:404:120:43Brons
9
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
13:474:140:50Brons
10
Jakob Svensson
OK Pan-Kristianstad
13:504:150:53Brons
11
Dan Wester
Järla IF OK
14:004:181:03Brons
12
Henrik Berlin
OK Orion
14:064:201:09Brons
13
Henrik Jansson
OK Tisaren
14:114:211:14Brons
14
Jonas Engström
OK Hällen
14:184:231:21Brons
15
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
14:284:261:31Brons
16
Erik Tengvall
Vänersborgs SK
14:344:281:37Brons
17
Jonathan Alm
Järfälla OK
14:444:311:47Brons
18
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
14:454:311:48Brons
19
Linus Larsson
FK Göingarna
14:484:321:51Brons
20
Rickard Holmqvist
Hestra IF
15:004:362:03Brons
21
Peter Nilsson
IK Hakarpspojkarna
15:224:432:25Brons
22
Sebastian Edlund
IK Ymer
15:404:482:43Brons
23
Martin Palm
IFK Moras OK
16:285:033:31Brons
 
H21-3 3240 meter26 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
12:513:580:00Brons
2
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
12:584:000:07Brons
3
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
13:104:040:19Brons
4
Julian Dent
Malungs OK Skogsmårdarna
13:154:050:24Brons
5
Hans Brolund
OK Denseln
13:214:070:30Brons
6
Rob Walter
Malungs OK Skogsmårdarna
13:244:080:33Brons
7
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
13:284:090:37Brons
8
Tomas Stenström
OK Linné
13:344:110:43Brons
9
Tobias Noborn
IFK Göteborg
13:444:140:53Brons
10
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
13:464:150:55Brons
11
Anders Bennitz
OK Renen
13:564:181:05Brons
11
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
13:564:181:05Brons
13
David Bejlum
Vänersborgs SK
13:574:181:06Brons
14
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
14:164:241:25Brons
15
Martin Ivarsson
IFK Göteborg
14:174:251:26Brons
16
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
14:324:291:41Brons
17
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
15:004:382:09Brons
17
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
15:004:382:09Brons
19
Henrik Persson
Tullinge SK
15:054:392:14Brons
20
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
15:164:432:25Brons
21
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
15:244:452:33Brons
22
Rasmus Grönlund
Lunds OK
15:424:512:51Brons
23
Mikael Lundqvist
Falkenbergs OK
15:514:543:00Brons
24
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
16:455:103:54Brons
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
Ej godkänd
Markus Adolfsson
Linköpings OK
Ej godkänd
 
H21-4 3280 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Millinger
OK Linné
12:503:550:00Brons
2
Yuri Omelchenko
OK Orion
12:523:550:02Brons
3
Andrej Khramov
OK Pan-Kristianstad
13:033:590:13Brons
4
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
13:074:000:17Brons
5
Peter Öberg
OK Hällen
13:084:000:18Brons
6
Per Sjögren
KFUM Örebro OK
13:124:010:22Brons
7
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
13:184:030:28Brons
8
Peter Hemmyr
IFK Umeå
13:314:070:41Brons
9
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
13:374:090:47Brons
10
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
13:444:110:54Brons
11
Robbin Kantarp
OK Hällen
13:454:120:55Brons
12
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
13:504:131:00Brons
13
Karl Tiselius
Dalaportens OL
13:514:131:01Brons
14
Mattias Ericsson
OK Denseln
13:524:141:02Brons
15
Anders Hedman
OK Hällen
13:534:141:03Brons
15
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
13:534:141:03Brons
17
Anders Boström
Järfälla OK
14:004:161:10Brons
18
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
14:024:171:12Brons
19
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
14:044:171:14Brons
20
Martin Hogedal
OK Orion
14:094:191:19Brons
21
Petter Jönsson
Järla IF OK
14:254:241:35Brons
22
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
14:424:291:52Brons
23
Kristoffer Sideby
Göteborg-Majorna OK
14:504:312:00Brons
24
Mattias Allared
Tumba-Mälarhöjden OK
15:044:362:14Brons
25
Torbjörn Lännevall
OK Roslagen
15:114:382:21Brons
26
Truls Persson
IFK Göteborg
15:324:442:42Brons
27
Andreas Lundblad
OK Nackhe
16:104:563:20Brons
28
Magnus Nordström
Kils OK
16:114:563:21Brons
29
Daniel Johansson
Falkenbergs OK
16:575:104:07Brons
 
D20-1 2710 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Frida Bakkman
SOK Viljan
14:285:200:00Brons
2
Sara Eskilsson
Haninge SOK
14:375:240:09Brons
3
Elin Pettersson
Täby OK
15:015:320:33Brons
4
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
15:085:350:40Brons
5
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
15:255:410:57Brons
6
Ida Johansson
IFK Moras OK
15:375:461:09Brons
6
Karin Persson
Hagaby GOIF
15:375:461:09Brons
8
Caroline Gustavsson
Istrums SK
15:565:531:28Brons
9
Elin Kristoffersson
Alfta-Ösa OK
15:585:541:30Brons
10
Helena Lidhage
Ulricehamns OK
16:065:561:38Brons
11
Elin Vedin
Midälva OK
16:145:591:46Brons
12
Kristin Ander
OK Landehof
16:236:031:55Brons
12
Emma Johansson
Filipstadsbygdens OK
16:236:031:55Brons
14
Anna Sjölander
OK Hällen
16:316:062:03Brons
15
Johanna Hallberg
IFK Moras OK
16:426:102:14Brons
16
Elsa Jansson
Främmestads IK
17:036:172:35Brons
17
Helena Strand
OK Landehof
17:046:182:36Brons
18
Elin Winblad
Hagaby GOIF
17:396:313:11Brons
19
Sanna Eriksson
IF Rigor
18:136:433:45Brons
20
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
19:017:014:33Brons
21
Malin Sundqvist
Tullinge SK
19:227:094:54Brons
22
Josefine Carlsson
SOK Viljan
19:357:145:07Brons
23
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
19:527:205:24Brons
24
Anna Ordqvist
Kils OK
19:547:215:26Brons
25
Maria Rost
Alfta-Ösa OK
22:078:107:39Brons
Malin Winblad
Rehns BK
Ej godkänd
 
D20-2 2660 meter28 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
13:405:080:00Brons
1
Ekaterina Terekhova
Köping-Kolsva OK
13:405:080:00Brons
3
Eva Svensson
IFK Moras OK
13:485:110:08Brons
4
Maria Arvidsson
Kalmar OK
13:585:150:18Brons
5
Lina Sundqvist
OK Kåre
13:595:150:19Brons
6
Maria Jonsson
Midälva OK
14:055:180:25Brons
7
Sofia Adolfsson
OK Kåre
14:345:290:54Brons
8
Helene Söderlund
IFK Moras OK
14:415:311:01Brons
9
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
14:565:371:16Brons
10
Sofia Törnqvist
Storviks IF
14:595:381:19Brons
11
Julia Thorén
Eksjö SOK
15:085:411:28Brons
12
Anastasiia Danylova
Stora Tuna IK
15:195:451:39Brons
13
Linn Pettersson
Tullinge SK
15:225:471:42Brons
14
Sara Rapp
IFK Moras OK
15:325:501:52Brons
15
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
15:345:511:54Brons
15
Josefine Lindberg
OK Denseln
15:345:511:54Brons
17
Josefin Persson
Tullinge SK
15:535:582:13Brons
18
Märta Mollén
OK Denseln
16:466:183:06Brons
19
Martina Petersson
Burseryds IF
16:506:203:10Brons
20
Linn Rönnols
Täby OK
16:536:213:13Brons
21
Alma Buer
IF Hallby
17:296:343:49Brons
22
Jennie Runesson
Göteborg-Majorna OK
17:376:373:57Brons
23
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
17:586:454:18Brons
24
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
18:096:494:29Brons
25
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
19:557:296:15Brons
26
Karin Hedberg
OK Linné
21:368:077:56Brons
Helena Lindqvist
Västerås SOK
Ej godkänd
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
H20-1 3100 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Kristensson
OK Torfinn
12:574:110:00Brons
2
Pelle Engstrand
Rehns BK
13:104:150:13Brons
3
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
13:164:170:19Brons
4
Johan Aronsson
OK Tisaren
13:254:200:28Brons
5
Andreas Nordfors
Stora Tuna IK
13:284:210:31Brons
6
Erik Pettersson
Visborgs OK
13:364:230:39Brons
7
Johan Olausson
OK Orion
13:414:250:44Brons
8
Rickard Rosgren
OK Njudung
13:464:260:49Brons
9
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
13:544:290:57Brons
10
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
13:574:301:00Brons
11
Daniel Erlandsson
OK Skogsfalken
13:584:301:01Brons
12
Olle Olofsson
Rehns BK
13:594:311:02Brons
13
Håkan Pettersson
OK Djerf
14:104:341:13Brons
14
Oskar Eklöf
IK Ymer
14:144:351:17Brons
14
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
14:144:351:17Brons
16
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
14:164:361:19Brons
17
Emil Backlund
Dalaportens OL
14:284:401:31Brons
18
Mattias Andersson
IF Thor
14:384:431:41Brons
19
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
14:414:441:44Brons
20
Simon Andersson
Forsa OK
14:454:451:48Brons
21
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
14:464:461:49Brons
22
Oscar Ivarsson
Hestra IF
14:474:461:50Brons
23
Gabriel Ireståhl
Sol Tranås
14:504:471:53Brons
24
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
14:514:471:54Brons
25
Niclas Lindblom
Stigmännen Karlshamns OK
14:594:502:02Brons
26
Erik Dahlqvist
Storviks IF
15:104:542:13Brons
27
Joakim Axelsson
Ulricehamns OK
15:365:022:39Brons
28
Niklas Olsson
Täby OK
15:455:052:48Brons
29
Jonas Lundgren
Stora Tuna IK
16:445:243:47Brons
30
Anton Hemlin
IK Uven
17:035:304:06Brons
31
Erik Stillemark
IF Hallby
17:415:424:44Brons
32
Daniel Persson
Skogslöparna
18:135:535:16Brons
33
Jonas Andersson
IF Rigor
19:086:106:11Brons
34
Johan Silvemark
Dalaportens OL
19:326:186:35Brons
Simon Larsson
Markbygdens OK
Ej godkänd
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
 
H20-2 3040 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Benes
Rehns BK
12:124:010:00Brons
2
Erik Liljequist
OK Älme
12:204:030:08Brons
3
Petter Eriksson
OK Rodhen
12:244:050:12Brons
4
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
12:284:060:16Brons
5
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
12:554:150:43Brons
6
Stefan Jonsson
OK Klyftamo
12:574:160:45Brons
7
Emil Andersson
Ärla IF
13:054:180:53Brons
8
Mattias Andersson
OK Tisaren
13:094:200:57Brons
9
Johan Hamelius
Stora Tuna IK
13:154:221:03Brons
10
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
13:274:251:15Brons
11
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
13:334:271:21Brons
12
Emanuel Winblad
Linköpings OK
13:374:291:25Brons
13
Mattias Jonsson
Nybro OK
13:394:291:27Brons
14
Olle Karlsson
Tullinge SK
13:444:311:32Brons
15
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
13:494:331:37Brons
16
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
13:554:351:43Brons
17
Johan Wikström
OK Tyr
14:044:381:52Brons
18
Tom Olausson
OK Orion
14:064:381:54Brons
19
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
14:144:412:02Brons
20
Erik Pettersson
Nyköpings OK
14:334:472:21Brons
21
Jesper Nelsén
Falkenbergs OK
14:414:502:29Brons
22
Robin Johansson
OK Skogsfalken
14:474:522:35Brons
23
Simon Lindberg
Västerås SOK
14:584:552:46Brons
24
Erik Zander
IFK Moras OK
15:155:013:03Brons
25
Jonatan Andersson
Falkenbergs OK
15:195:023:07Brons
26
Linus Pilblad
OK Skogsfalken
15:205:033:08Brons
27
Benjamin Edlund
IK Ymer
15:265:053:14Brons
28
Joel Lännevall
OK Roslagen
15:285:053:16Brons
29
Emil Svensson
Hjärnarps GH OL
15:315:063:19Brons
30
Björn Norman
KFUM Örebro OK
15:425:103:30Brons
31
Anton Pettersson
Mariestads FK
16:515:334:39Brons
32
Erik Melén
Motala AIF OL
17:015:364:49Brons
33
Patrik Lindeberg
Hjärnarps GH OL
17:335:465:21Brons
 
H20-3 3100 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Patrik Karlsson
Växjö OK
12:414:050:00Brons
2
Mattias Nilsson
OK Alehof
13:114:150:30Brons
3
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
13:314:220:50Brons
4
Michal Krajcik
OK Orion
13:344:230:53Brons
5
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
13:354:230:54Brons
6
Daniel Attås
OK Tisaren
13:394:240:58Brons
7
Anton Östlin
Linköpings OK
13:524:281:11Brons
8
Simon Elgsten
Eksjö SOK
13:534:291:12Brons
9
Patrik Lind
Ärla IF
13:574:301:16Brons
10
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
13:584:301:17Brons
11
Thomas Carlsson
Rehns BK
14:064:331:25Brons
12
Tobias Killmann
OK Tyr
14:094:341:28Brons
13
Margers Kietis
Ärla IF
14:184:371:37Brons
14
Tomas Reibring
Nyköpings OK
14:214:381:40Brons
15
Johan Eriksson
Gävle OK
14:224:381:41Brons
16
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
14:464:462:05Brons
16
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
14:464:462:05Brons
18
Johan Edin
Malungs OK Skogsmårdarna
14:484:462:07Brons
19
Edgars Sparans
Ärla IF
14:534:482:12Brons
20
Markus Nilsson
OK Nackhe
14:594:502:18Brons
21
Jens Öström
OK Tyr
15:214:572:40Brons
22
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
15:224:572:41Brons
23
Martin Axeen
Linköpings OK
15:395:032:58Brons
24
Karl Jansson
Främmestads IK
15:495:063:08Brons
24
Fredrik Johansson
Bredaryds SOK
15:495:063:08Brons
26
Jonatan Westlund
OK Tyr
15:515:073:10Brons
27
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
15:555:083:14Brons
28
Jonas Olsson
OK 64 Torpa
16:005:103:19Brons
29
Anton Odbro
Ulricehamns OK
16:045:113:23Brons
30
Anton Udd
Markbygdens OK
16:445:244:03Brons
31
Simon Georgsson
OK Nackhe
18:315:585:50Brons
32
Lars Lundström
IF Hallby
19:126:126:31Brons
Johan Andersson
Järla IF OK
Ej godkänd
 
D18-1 2460 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Julia Frisk
OK Orion
13:305:290:00Brons
2
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
13:315:300:01Brons
3
Johanna Persson
Tullinge SK
14:075:440:37Brons
4
Elin Ström
Tullinge SK
14:105:460:40Brons
5
Therese Klintberg
Eksjö SOK
14:185:490:48Brons
6
Angelica Rask
OK Enen
14:265:520:56Brons
7
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
14:285:530:58Brons
8
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
14:315:541:01Brons
9
Maria Westher
OK Djerf
14:355:561:05Brons
10
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
14:476:011:17Brons
11
Elin Sundqvist
Tullinge SK
14:526:031:22Brons
12
Stina Öst
KFUM Örebro OK
15:006:061:30Brons
13
Rebecka Adolfsson
OK Kåre
15:116:101:41Brons
14
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
15:136:111:43Brons
15
Kristina Moberg
Tumba-Mälarhöjden OK
15:146:121:44Brons
16
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
15:156:121:45Brons
17
Lisa Rönnols
Täby OK
15:166:121:46Brons
18
Rebecka Nylin
OK Tisaren
15:206:141:50Brons
19
Marie Pettersson
OK Djerf
15:376:212:07Brons
20
Sarah Tibell
Linköpings OK
15:386:212:08Brons
21
Lina Mattsson
OK Kåre
15:416:232:11Brons
22
Agnes Abrahamsson
Främmestads IK
15:426:232:12Brons
23
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
16:116:352:41Brons
24
Lisa Johannesson
Trollhättans SOK
16:226:392:52Brons
25
Sofie Karlsson
Rånäs OK
16:486:503:18Brons
26
Jenny Asztalos
Tumba-Mälarhöjden OK
16:516:513:21Brons
27
Frida Forsberg
OK Ravinen
16:546:523:24Brons
28
Malin Settergren
Oskarströms OK
17:197:023:49Brons
29
Åsa Lindström
Bredaryds SOK
17:527:164:22Brons
30
Maria Johansson
OK Löftan
19:257:545:55Brons
31
Matilda Johansson
Lunds OK
22:109:018:40
 
D18-2 2500 meter28 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Risby
OK Kåre
12:585:110:00Brons
2
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
13:275:230:29Brons
3
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
13:405:280:42Brons
4
Alva Olsson
Västerås SOK
13:505:320:52Brons
5
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
13:565:340:58Brons
6
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
14:025:371:04Brons
6
Linnea Längberg
Järla IF OK
14:025:371:04Brons
8
Lisa Pettersson
OK Dacke
14:075:391:09Brons
8
Beata Falk
Hagaby GOIF
14:075:391:09Brons
8
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
14:075:391:09Brons
11
Lina Larsson
Vänersborgs SK
14:095:401:11Brons
12
Kajsa Isaksson
Mullsjö SOK
14:145:421:16Brons
13
Josefin Aronsson
OK Tisaren
14:355:501:37Brons
14
Emelie Olsson
OK Kompassen
14:555:581:57Brons
15
Rebecca Bejbom
Uddevalla OK
15:046:022:06Brons
16
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
15:336:132:35Brons
17
Svensson Elin
OK Skogsfalken
15:356:142:37Brons
18
Therese Rosendahl
Västerås SOK
15:466:182:48Brons
19
Lisa Lindström
Bredaryds SOK
15:486:192:50Brons
20
Stina Jeppsson
Lunds OK
16:006:243:02Brons
21
Sarah Hoof
Alfta-Ösa OK
16:046:263:06Brons
22
Ylva Fonselius
FK Herkules
16:136:293:15Brons
23
Isabell Ring
OK Tyr
16:236:333:25Brons
24
Lisa Åkesson
IK Dran
16:246:343:26Brons
25
Caroline Ivarsson
Lunds OK
16:526:453:54Brons
26
Lisa Wilander
Anderstorps OK
17:487:074:50Brons
Cecilia Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Amanda Eklund
Rånäs OK
Ej godkänd
 
D18-3 2560 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Martinsson
OK Tyr
12:515:010:00Brons
2
Lisa Larsen
Täby OK
13:035:060:12Brons
3
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
13:485:230:57Brons
4
Kristin Löfgren
Järfälla OK
13:565:271:05Brons
5
Sara Nilsson
OK Tisaren
14:095:321:18Brons
6
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
14:105:321:19Brons
7
Frida Andersson
OK Dacke
14:135:331:22Brons
8
Michaela Hallqvist
Malungs OK Skogsmårdarna
14:145:341:23Brons
9
Christina Løvald Hellberg
Täby OK
14:275:391:36Brons
10
Emilie Cedervärn
Ulricehamns OK
14:535:492:02Brons
11
Anna Johansson
Haninge SOK
14:585:512:07Brons
12
Maria Bois
Malungs OK Skogsmårdarna
14:595:512:08Brons
13
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
15:005:522:09Brons
14
Lovisa Nilsson
Stora Tuna IK
15:195:592:28Brons
15
Carolina Josefsson
Vänersborgs SK
15:246:012:33Brons
16
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
15:366:062:45Brons
17
Åsa Söderblom
Falkenbergs OK
15:466:102:55Brons
17
Sanna Svensson
Främmestads IK
15:466:102:55Brons
19
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
16:056:173:14Brons
20
Amanda Jonasson
Väsby OK
16:286:263:37Brons
21
Emma Marthinsson
Hylte OK
16:356:293:44Brons
21
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
16:356:293:44Brons
23
Maria Ohlsson
OK Dacke
16:426:313:51Brons
24
Emma Lindgren
Visborgs OK
16:436:323:52Brons
25
Märta Larsen
Täby OK
16:566:374:05Brons
26
Camilla Lundgren
Kils OK
17:196:464:28Brons
27
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
17:446:564:53Brons
28
Frida Hildingsson
Lunds OK
18:127:075:21Brons
29
Katarina Svahn
IFK Moras OK
18:577:246:06Brons
30
Eva Englid
Tumba-Mälarhöjden OK
19:047:276:13Brons
31
Emma Carlsson
Täby OK
19:197:336:28Brons
32
Charlotte Ihrfors
IFK Lidingös Skid o OK
19:217:346:30Brons
33
Malin Rylander
Stora Tuna IK
19:307:376:39Brons
 
D18-4 2530 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Olsson
Täby OK
13:175:150:00Brons
2
Anna Forsberg
OK Kolmården
13:245:180:07Brons
3
Tove Alexandersson
Stora Tuna IK
13:435:250:26Brons
4
Emeli Pettersson
Tullinge SK
13:545:300:37Brons
5
Lilian Forsgren
OK Tisaren
14:095:360:52Brons
6
Lina Sandström
OK Stigen
14:265:421:09Brons
7
Malin Williamsson
Rånäs OK
14:335:451:16Brons
8
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
14:355:461:18Brons
9
Åsa Axén
Motala AIF OL
14:455:501:28Brons
10
Johanna Lännevall
OK Roslagen
14:465:501:29Brons
11
Anna Bachman
Täby OK
14:475:511:30Brons
12
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
15:045:571:47Brons
13
Linda Nilsson
Andrarums IF
15:176:022:00Brons
14
Kristin Skaar
Ryda SK
15:216:042:04Brons
15
Mathilda Carlsson
OK Stigen
15:276:062:10Brons
16
Ida Hedman
OK Hällen
15:376:102:20Brons
17
Linn Bylars
Forsa OK
15:446:132:27Brons
18
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
15:466:142:29Brons
19
Hanna Sandborgh
IFK Lidingös Skid o OK
16:016:202:44Brons
20
My Westlund
OK Tyr
16:046:212:47Brons
21
Bente Rost
Alfta-Ösa OK
16:156:252:58Brons
22
Lisa Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
16:206:273:03Brons
23
Louise Fridholm
Ringsjö OK
16:416:363:24Brons
24
Maria Lingfors
IF Hallby
17:416:594:24Brons
25
Janie Nyström
Rånäs OK
18:427:235:25Brons
25
Ida Åkesson
Forsa OK
18:427:235:25Brons
27
Charlotte Olsson
OK Denseln
18:557:295:38Brons
28
Lisa Kalered
Skogspojkarnas OK
22:559:039:38
Ellen Jansson
Järla IF OK
Ej godkänd
 
H18-1 2880 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jerker Lysell
Rehns BK
11:534:080:00Brons
2
Johan Runesson
OK Tisaren
12:444:250:51Brons
3
Gustav Bergman
OK Ravinen
12:554:291:02Brons
4
Anton Tynong
Gävle OK
12:584:301:05Brons
5
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
13:064:331:13Brons
6
Håkan Granefelt
OK Tyr
13:344:431:41Brons
7
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
13:374:441:44Brons
8
David Bejmer
Bromma-Vällingby SOK
14:104:552:17Brons
9
Niclas Ståhl
FK Herkules
14:114:552:18Brons
10
Viktor Hermansson
OK Stigen
14:124:562:19Brons
11
Jens Nyström
IF Hagen
14:184:582:25Brons
12
Niclas Eckhoff
Helsingborgs SOK
14:285:012:35Brons
13
Johan Blomdahl
IK Hakarpspojkarna
14:395:052:46Brons
13
Carl Axelsson
Sol Tranås
14:395:052:46Brons
15
Daniel Örn
IK Hakarpspojkarna
14:405:062:47Brons
16
Simon Markendahl
OK Klyftamo
14:435:072:50Brons
17
Peter Markendahl
OK Klyftamo
14:445:072:51Brons
18
Andreas Berg
Linköpings OK
14:495:092:56Brons
19
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
14:555:113:02Brons
19
Johan Lundqvist
OK Gynge
14:555:113:02Brons
21
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
15:195:193:26Brons
22
Simon Andersson
OK Kullingshof
15:205:193:27Brons
23
Oskar Backlund
Dalaportens OL
15:315:233:38Brons
24
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
15:365:253:43Brons
25
Mårten Sundh
Sundbybergs IK
15:455:283:52Brons
26
Eric Englöf
Köping-Kolsva OK
15:505:303:57Brons
27
Christian Nilsson
OK Löftan
15:545:314:01Brons
28
Pontus Johansson
Kexholms SK
16:425:484:49Brons
29
Rasmus Persson
Falköpings AIK OK
16:525:514:59Brons
30
Axel Bengtsson
Sol Tranås
17:286:045:35Brons
31
Oskar Hektor
Järla IF OK
18:576:357:04Brons
 
H18-2 2870 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Victor Silvemark
Dalaportens OL
12:234:190:00Brons
2
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
12:304:210:07Brons
3
Rassmus Andersson
Stora Tuna IK
13:084:350:45Brons
4
Kalle Johansson
Halmstad OK
13:104:350:47Brons
5
Göran Winblad
Rehns BK
13:314:431:08Brons
6
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
13:434:471:20Brons
7
Jonas Sandström
Järla IF OK
13:444:471:21Brons
8
Fredrik Larsson
Hagaby GOIF
13:464:481:23Brons
8
Andis Laveikis
OK Klemmingen
13:464:481:23Brons
10
Emil Svalbring
Målilla OK
13:554:511:32Brons
11
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
13:584:521:35Brons
12
Olof Dahlgren
Hagaby GOIF
14:134:571:50Brons
13
Erik Blomgren
Stora Tuna IK
14:184:591:55Brons
14
Simon Waller
OK Vargen
14:315:032:08Brons
15
Emil Gunnarsson
Eksjö SOK
14:375:062:14Brons
16
John Hedlund
Köping-Kolsva OK
14:395:062:16Brons
17
Adam Ivarsson
Haninge SOK
14:405:072:17Brons
18
David Eriksson
Hagaby GOIF
14:465:092:23Brons
19
Kent Ohlsson
Haninge SOK
14:545:112:31Brons
19
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
14:545:112:31Brons
21
Robin Gelinder
Turebergs IF
14:575:132:34Brons
22
Johan Kaminsky
IF Hagen
15:025:142:39Brons
23
Johan Antonsson
OK Löftan
15:155:192:52Brons
24
Erik Pettersson
Turebergs IF
15:265:233:03Brons
25
Jens Kvarnström
OK Landehof
15:285:233:05Brons
26
Per Frost
IFK Moras OK
15:545:323:31Brons
27
David Jonsson
OK Klyftamo
16:155:403:52Brons
28
Viktor Stensson
Helsingborgs SOK
16:355:474:12Brons
29
Daniel Steen
Haninge SOK
17:115:594:48Brons
30
Simon Hellström
Sol Tranås
18:156:225:52Brons
31
Anton Broberg-Holm
IK Gandvik
19:066:396:43Brons
 
H18-3 2940 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Nordström
Gävle OK
13:044:270:00Brons
2
Jesper Lysell
Rehns BK
13:274:340:23Brons
3
Erik Folkesson Blom
OK Älme
13:284:350:24Brons
3
Andris Jubelis
OK Klemmingen
13:284:350:24Brons
5
Oskar Sjöberg
Täby OK
13:314:360:27Brons
6
Albin Ridefelt
OK Linné
13:374:380:33Brons
7
Simon Christoferson
Tormestorps IF
13:504:420:46Brons
8
Pär Josefsson
Kalmar OK
14:294:561:25Brons
9
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
14:374:581:33Brons
10
Thom Barbus
OK Dacke
14:394:591:35Brons
11
Axel Mattsson
Järla IF OK
14:495:021:45Brons
12
Johan Kärrström
Tullinge SK
14:565:051:52Brons
13
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
15:025:071:58Brons
13
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
15:025:071:58Brons
15
Lukas Brodin
Hylte OK
15:065:082:02Brons
16
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
15:245:142:20Brons
17
Ivar Svartholm
Gammelstads IF
15:255:152:21Brons
18
Mats Ernfridsson
OK 64 Torpa
15:385:192:34Brons
19
Oscar Vångell
Linköpings OK
15:395:192:35Brons
20
Erik Gustafsson
OK Nackhe
15:555:252:51Brons
20
Filip Nilsson
Gotlands Bro OK
15:555:252:51Brons
22
Filip Bergman
KFUM Örebro OK
15:595:262:55Brons
23
Fredrik Lind
Säterbygdens OK
16:055:283:01Brons
24
Emil Alexandersson
Stora Tuna IK
16:255:353:21Brons
25
Jesper Wassblad
Vänersborgs SK
16:395:403:35Brons
26
Björn Öhrstrand
OK Orion
16:575:463:53Brons
27
Mattias Argårds
IFK Moras OK
17:005:473:56Brons
28
Erik Nyström
OK Tyr
17:446:024:40Brons
29
Daniel Nilsson
Andrarums IF
18:036:084:59Brons
29
Tommy Söderberg
OK Hällen
18:036:084:59Brons
31
Andreas Karlsson
Mariestads FK
19:446:436:40Brons
32
Anders Reimertz
Eksjö SOK
19:526:456:48Brons
Alexander Moberg
OK Tyr
Ej godkänd
 
H18-4 2930 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
12:254:140:00Brons
2
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
12:284:150:03Brons
3
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
12:424:200:17Brons
4
Anders Carlsson
Halmstad OK
13:154:310:50Brons
5
Gustav Eklöf
IK Ymer
13:164:320:51Brons
6
Johan Lindberg
OK Denseln
13:194:330:54Brons
7
Albin Pettersson
Mariestads FK
13:354:381:10Brons
8
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
13:364:381:11Brons
9
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
13:384:391:13Brons
10
Martin Sand
OK Tisaren
13:444:411:19Brons
11
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
13:594:461:34Brons
12
Oskar Ljungqvist
Kexholms SK
14:024:471:37Brons
13
Emil Jönsson
Halmstad OK
14:094:501:44Brons
14
Alexander Jogby
OK Pan-Kristianstad
14:114:501:46Brons
15
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
14:214:541:56Brons
15
Rickard Börjesson
Hestra IF
14:214:541:56Brons
17
Martin Lindeberg
Ringsjö OK
14:274:562:02Brons
18
Carl-Anton Ingmarsson
OK Vilse 87
14:304:572:05Brons
19
Henrik Sundqvist
Stora Tuna IK
14:334:582:08Brons
20
David Erikson
OK Tyr
14:354:592:10Brons
21
Johan Nyman
IF Hagen
14:415:012:16Brons
22
Rasmus Elmelid
Ringsjö OK
14:425:012:17Brons
23
Erik Johansson
Halmstad OK
14:545:052:29Brons
24
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
15:135:122:48Brons
25
Jonas Hemlin
IK Uven
15:175:132:52Brons
26
Jonas Kärrström
Tullinge SK
15:345:193:09Brons
27
Mathias Johansson
KFUM Örebro OK
16:065:303:41Brons
28
Johan Samuelsson
Halmstad OK
16:175:333:52Brons
29
Adam Sandstedt
Eksjö SOK
16:245:363:59Brons
30
Mattias Johansson
FK Boken
16:335:394:08Brons
31
Jakob Lindeborg
Täby OK
16:495:444:24Brons
32
Erik Antonsson
OK Löftan
17:526:065:27Brons