Tisarträffen

2005-05-08

Arrangör: OK Tisaren

Nivå:
Nationell
Anmälda:
1037
Form:
Individuell
Startande:
959
Distans:
Lång
Fullföljande:
911
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Elit 6000 meter25 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Lundström
Sundbybergs IK
45:037:310:00Guld
2
Anna Mårsell
Linköpings OK
46:397:471:36Guld
3
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
46:467:481:43Guld
4
Sofia Karlsson
Tullinge SK
46:527:491:49Guld
5
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
49:498:184:46Guld
6
Sara Linse
Lunds OK
49:598:204:56Guld
7
Sara Öberg
KFUM Örebro OK
50:538:295:50Guld
8
Linda Mattsson
OK Djerf
50:548:295:51Guld
9
Linn Robertsson
Almby IK
51:368:366:33Silver
10
Iva Navratilova
KFUM Örebro OK
52:138:427:10Silver
11
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
52:288:457:25Silver
12
Johanna Ring
IFK Lidingös Skid o OK
52:358:467:32Silver
13
Malin Wiklund
Almby IK
53:098:528:06Silver
14
Anna Falk
Sundbybergs IK
53:428:578:39Silver
15
Helena Lindén
Lunds OK
55:399:1710:36Silver
16
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
55:539:1910:50Silver
17
Eva-Lotta Bengtsson
Rävetofta OK
56:329:2511:29Silver
18
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
57:199:3312:16Silver
19
Sara Lundblad
Tullinge SK
57:509:3812:47Silver
20
Emma Dahlskog
OK Denseln
58:309:4513:27Silver
21
Marie Fransson
Lunds OK
58:419:4713:38Silver
22
Anna Olsson
Lunds OK
59:089:5114:05Silver
23
Linda Ryen
OK Djerf
60:0910:0215:06Silver
Charlotte Wahlström
Almby IK
Ej godkänd
Karolina Karlsson
Almby IK
Ej godkänd
 
H21 Elit 10200 meter32 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pontus Halldin
KFUM Örebro OK
61:546:040:00Guld
2
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
62:156:060:21Guld
3
Per Janzon
KFUM Örebro OK
63:426:151:48Guld
4
Gustaf Wennerberg
OK Klyftamo
67:036:345:09Guld
5
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
67:046:355:10Guld
6
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
67:356:385:41Guld
7
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
67:386:385:44Guld
8
Anders Lindéus
Hagaby GOIF
69:216:487:27Silver
9
Calle Olsson
KFUM Örebro OK
70:236:548:29Silver
10
Björn Lovang
IFK Lidingös Skid o OK
70:486:568:54Silver
11
Reine Wester
OK Djerf
71:547:0310:00Silver
12
Daniel Eklund
OK Hällen
72:447:0810:50Silver
13
Rasmus Grönlund
Lunds OK
72:527:0910:58Silver
14
Lars-Olof Magnell
Katrineholms OK
73:027:1011:08Silver
15
Daniel Gustafsson
KFUM Örebro OK
73:167:1111:22Silver
16
Ronny Falk
Sundbybergs IK
73:207:1111:26Silver
17
Anders Frisk
Rotebro IS OK
74:007:1512:06Silver
18
Lars Jonhed
KFUM Örebro OK
74:577:2113:03Silver
19
Patrik Eklund
KFUM Örebro OK
75:227:2313:28Silver
20
Christer Alm
Hagaby GOIF
76:007:2714:06Silver
21
Christian Karldén
Lunds OK
76:157:2914:21Silver
22
Urban Ljungberg
OK Djerf
76:187:2914:24Silver
23
Erik Göthlin
KFUM Örebro OK
76:357:3014:41Silver
24
Erik Harlén
KFUM Örebro OK
76:397:3114:45Silver
25
Jan Johansson
KFUM Örebro OK
78:077:4016:13Silver
26
Andreas Eriksson
Lunds OK
79:097:4617:15Silver
27
Erik Persson
Gamleby OK
80:147:5218:20Silver
28
Anders Smedenmark
Lunds OK
88:108:3926:16Brons
29
Martin Hammarlund
Motala AIF OL
90:208:5128:26Brons
David Pettersson
Lunds OK
Ej godkänd
Hans Mård
OK Ravinen
Ej godkänd
Stefan Hellberg
Sundbybergs IK
Ej godkänd
 
H20 Elit 7890 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
53:166:450:00Guld
2
Ola Carlsson
OK Motala
55:497:042:33Guld
3
Brent Godman
Gotlands Bro OK
56:257:093:09Guld
4
Fredrik Björklund
KFUM Örebro OK
56:597:133:43Guld
5
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
57:347:184:18Guld
6
Johan Persson
Hagaby GOIF
59:297:326:13Guld
7
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
60:577:437:41Silver
8
Johan Lagerstrand
Rotebro IS OK
78:169:5525:00Brons
 
D18 Elit 4660 meter14 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
33:237:100:00Guld
2
Beata Falk
Hagaby GOIF
35:097:331:46Guld
3
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
39:408:316:17Silver
4
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
41:028:487:39Silver
5
Linn Pettersson
Tullinge SK
43:559:2510:32Silver
6
Tina Eriksson
Järfälla OK
47:3810:1314:15Silver
7
Kristin Karlsson
Finspångs SOK
48:1610:2114:53Brons
8
Linda Linsefors
Lunds OK
48:1910:2214:56Brons
9
Anna Månsson
OK Löftan
51:2611:0218:03Brons
10
Elin Stridfeldt
Järfälla OK
51:5611:0918:33Brons
11
Malin Sundqvist
Tullinge SK
56:0912:0322:46
12
Elin Winblad
Hagaby GOIF
63:2613:3730:03
Lisa Skullman
Linköpings OK
Ej godkänd
Amanda Almén
Linköpings OK
Ej godkänd
 
H18 Elit 6000 meter13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Karlsson
Tullinge SK
41:276:550:00Guld
2
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
41:316:550:04Guld
3
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
43:437:172:16Guld
4
Erik Melén
Motala AIF OL
44:287:253:01Guld
5
Daniel Larsson
Vänersborgs SK
47:137:525:46Silver
6
Niclas Sahlin
Vänersborgs SK
47:167:535:49Silver
7
Emanuel Winblad
Uddevalla OK
47:477:586:20Silver
8
Erik Boström
Järla IF OK
48:318:057:04Silver
9
Christofher Ramström
Strängnäs-Malmby OL
49:218:147:54Silver
10
Johan Magnell
Katrineholms OK
58:399:4717:12Silver
11
Marcus Högberg
Gotlands Bro OK
59:079:5117:40Brons
Björn Norman
KFUM Örebro OK
Ej godkänd
Anders Ohlsson
Tullinge SK
Ej godkänd
 
D21 4660 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Camilla Brorsson
Tockarps IK
43:409:220:00Guld
2
Anna Bogren
Hagaby GOIF
45:099:411:29Guld
3
Anna Löwegren
IF Thor
45:449:492:04Guld
4
Malin Halldin
KFUM Örebro OK
46:229:572:42Guld
5
Linda Ranbro
Malmö OK
49:3510:385:55Silver
6
Matilda Thorsson
Tullinge SK
49:5510:436:15Silver
7
Anna Ljungqvist
FK Boken
51:1210:597:32Silver
8
Ulrika Aspnäs
Sidensjö IK
54:2811:4110:48Silver
9
Madelene Nicolas
KFUM Örebro OK
55:5111:5912:11Silver
10
Lina Jonhed
KFUM Örebro OK
58:5312:3815:13Silver
11
Maria Gustavsson
Laxå OK
60:0412:5316:24Silver
12
Annika Karlsson
OK Djerf
64:2913:5020:49Brons
13
Anna Vikman
Västerås SOK
74:5116:0431:11
 
H21 6570 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niklas Aldin
Linköpings OK
46:087:010:00Guld
2
Håkan Samor
Tjällmo-Godegårds OK
46:267:040:18Guld
3
Per Öberg
KFUM Örebro OK
47:227:131:14Guld
4
Per Håstlund
Almby IK
49:587:363:50Guld
5
Magnus Nordström
OK Älvsjö-Örby
52:297:596:21Silver
6
Anders Kolmskog
Sundbybergs IK
52:368:006:28Silver
7
Niklas Landqvist
Köping-Kolsva OK
53:218:077:13Silver
8
Michael Wickström
Arboga OK
53:418:107:33Silver
9
Henrik Persson
Sundbybergs IK
54:198:168:11Silver
10
Anders Södersten-Dahlgren
Filipstadsbygdens OK
55:238:269:15Silver
11
Anders Kallin
KFUM Örebro OK
57:158:4311:07Silver
12
Johan Ericsson
KFUM Örebro OK
57:248:4411:16Silver
13
Andreas Blomqvist
FK Boken
58:478:5712:39Silver
13
Christofer Fogel
Målilla OK
58:478:5712:39Silver
15
Daniel Hasselström
Motala AIF OL
67:0310:1220:55Brons
16
Mats Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
78:4111:5932:33
 
H20 6000 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oskar Johansson
OK Dacke
55:259:140:00Guld
2
Robin Gustavsson
Laxå OK
90:1615:0334:51
3
Leif Linse
Lunds OK
105:5017:3850:25
 
D18 3840 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Silvergrund
Kristinehamns OK
50:5213:150:00Guld
2
Rebecca H-Järnving
Rotebro IS OK
51:3713:270:45Guld
3
Maria Polka
Tolered-Utby Ol-klubb
58:2915:147:37Silver
4
Jonna Pahlm
Garphyttans IF
58:3115:147:39Silver
 
H18 5250 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Hansson
Arboga OK
46:558:560:00Guld
2
Martin Johansson
Hallstahammars OK
50:349:383:39Guld
3
Fredrik Törnmarck
Askersunds OK
57:0510:5210:10Silver
4
Simon Svenman
Skogspojkarnas OK
57:1310:5410:18Silver
5
Magnus Österlind
Järfälla OK
59:0011:1412:05Silver
6
Adrian Axemo
Hultsfreds OK
60:1711:2913:22Silver
7
Mats Leppälampi
Arboga OK
63:2212:0416:27Silver
8
Joel Martinsson
Järfälla OK
73:0713:5626:12
9
Thobias Karlsson
Målilla OK
88:5516:5642:00
Stefan Wedin
Almby IK
Ej godkänd
 
D16 3290 meter33 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Ström
Tullinge SK
29:559:060:00Mästare
2
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
30:349:170:39Mästare
3
Julia Frisk
OK Orion
32:019:442:06Mästare
4
Amanda Jonasson
Väsby OK
32:079:462:12Mästare
5
Lina Larsson
Vänersborgs SK
33:2710:103:32Elit
6
Josefine Lindgren
OK Roxen
33:3210:123:37Elit
7
Stina Öst
KFUM Örebro OK
33:3310:123:38Elit
8
Lisa Hallberg
Strängnäs-Malmby OL
35:1210:425:17Elit
9
Emma Carlsson
Sundbybergs IK
36:1411:016:19Elit
10
Erica Hellgren
OK Älvsjö-Örby
36:3611:076:41Elit
11
Kristina Persson
Tolered-Utby Ol-klubb
37:4311:287:48Guld
12
Kristina Nordebo
Älvsby IF
37:5011:307:55Guld
13
Charlotte Ihrfors
IFK Lidingös Skid o OK
39:3512:029:40Guld
14
Josefin Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
40:1512:1410:20Silver
15
Stina Jeppsson
Rotebro IS OK
40:3512:2010:40Silver
16
Sofie Redtzer
Rotebro IS OK
41:3112:3711:36Silver
17
Stina Edin
Sidensjö IK
41:4712:4211:52Silver
18
Johanna Einarsson
Tullinge SK
42:0712:4812:12Silver
19
Frida Johansson
OK Dacke
42:1112:4912:16Silver
20
Malin Hall
Tolered-Utby Ol-klubb
43:2613:1213:31Silver
21
Karin Korsman
Umeå OK
44:4713:3714:52Silver
22
Sofia Ek-Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
45:5813:5816:03Silver
23
Josefin Sipola
Vittjärvs IK
46:2314:0616:28Brons
24
Felicia Knorn
Rotebro IS OK
46:4514:1316:50Brons
25
Elin Karlsson
Lycksele IF
47:0514:1917:10Brons
26
Johanna Thorheim
Rotebro IS OK
47:4114:3017:46Brons
27
Anna Forsberg
Umedalens IF
48:3014:4418:35Brons
28
Fanny Linderborg
Skellefteå OK
53:5016:2223:55Järn
29
Emelie Malm
Rotebro IS OK
57:0117:2027:06Järn
30
Filippa Arman
Nyköpings OK
57:3017:2927:35Järn
31
Anna Algotson
OK Tylöskog
67:4120:3437:46Järn
Malin Hermansson
Tolered-Utby Ol-klubb
Ej godkänd
Emeli Pettersson
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H16 4020 meter49 startande, 47 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
27:246:490:00Mästare
2
Olle Boström
Järla IF OK
27:566:570:32Mästare
3
Karl Walheim
Robertsfors IK
29:117:161:47Mästare
4
Hans Persson
Skogslöparna
29:527:262:28Mästare
5
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
30:097:302:45Mästare
6
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
30:157:312:51Mästare
7
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
30:177:322:53Mästare
8
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
30:227:332:58Mästare
9
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
30:237:332:59Mästare
10
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
31:017:433:37Elit
11
Magnus Yngvesson
Robertsfors IK
31:037:433:39Elit
12
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
31:067:443:42Elit
13
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
31:347:514:10Elit
14
Eric Rosander
Finspångs SOK
32:077:594:43Elit
15
Benjamin Selling
Härnösands OK
32:168:024:52Elit
16
Gustav Larson
Järfälla OK
32:228:034:58Elit
17
Tobias Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
33:398:226:15Elit
18
Mattias Lundberg
Almby IK
33:518:256:27Elit
19
Gustav Blomgren
Hagaby GOIF
34:238:336:59Guld
20
Olof Sandgren
OK Orion
34:398:377:15Guld
21
Mårten Sundh
Sundbybergs IK
35:598:578:35Guld
22
David Eriksson
Hagaby GOIF
36:469:099:22Guld
23
Thom Barbus
OK Dacke
38:229:3310:58Silver
24
Jonas Fryksten
Härnösands OK
38:339:3511:09Silver
25
Emil Hammarström
OK Måsen
38:419:3711:17Silver
26
Simon Waller
OK Vargen
39:089:4411:44Silver
27
Tommy Zetterman
Rotebro IS OK
39:599:5712:35Silver
28
Ivar Svartholm
Gammelstads IF
40:2510:0313:01Silver
29
Johan Hartikainen
Katrineholms OK
40:4510:0813:21Silver
30
Filip Bergman
KFUM Örebro OK
41:1410:1513:50Silver
31
Henrik Melin
Hagaby GOIF
41:1610:1613:52Silver
32
Per Olsson
Skogslöparna
41:4810:2414:24Silver
33
Petter Norén
Älvsby IF
42:1510:3114:51Silver
34
Jakob Lundberg
KFUM Örebro OK
42:2410:3315:00Silver
35
Hampus Idstam
Lindebygdens OK
42:2910:3415:05Silver
36
Ola Almén
Linköpings OK
42:4710:3915:23Silver
37
Olle Algotson
OK Tylöskog
44:4911:0917:25Brons
38
Albin Ripskog
Skogspojkarnas OK
45:5211:2518:28Brons
39
Oskar Daniels
Rotebro IS OK
46:0211:2718:38Brons
40
Daniel Hallbäck
Arboga OK
48:0011:5620:36Brons
41
Anders Andersson
FK Boken
51:3912:5124:15Järn
42
Jacob Westborg
Vittjärvs IK
52:2613:0325:02Järn
43
Mats Wållberg
Tväråbäcks IK
57:0214:1129:38Järn
44
David Ericsson
Lindebygdens OK
60:1915:0032:55Järn
45
Niklas Mannberg
Högåkers OK
63:2615:4736:02Järn
46
Sebastian Rydvall
Rotebro IS OK
69:2417:1642:00Järn
47
Jonny Näsström
Skogslöparna
74:5718:3947:33Järn
Oliver Freij
OK Måsen
Ej godkänd
Robert Harlin
Gammelstads IF
Ej godkänd
 
D14 3080 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
26:348:380:00Elit
2
Tove Alexandersson
Stora Tuna IK
30:279:533:53Guld
3
Lovisa Öst
KFUM Örebro OK
32:1110:275:37Guld
4
Elin Sundqvist
Tullinge SK
32:2510:315:51Guld
5
Carin Rosander
Finspångs SOK
33:1210:476:38Silver
6
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
33:2010:496:46Silver
7
Karin Gustafsson
Hagaby GOIF
34:2411:107:50Silver
8
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
34:2611:117:52Silver
9
Elin Månsson
OK Löftan
35:0611:248:32Silver
10
Frida Karlsson
Linköpings OK
35:1811:288:44Silver
11
Ramona H-Järnving
Rotebro IS OK
35:5811:419:24Silver
12
Mia Gustafsson
Tolered-Utby Ol-klubb
36:2611:509:52Silver
13
Jannie Östergård
Strängnäs-Malmby OL
36:3611:5310:02Silver
14
Sara Jonsson
OK Klyftamo
37:3112:1110:57Silver
15
Kajsa Hammarström
OK Måsen
39:1312:4412:39Silver
16
Sofie Wetter
Arboga OK
39:3812:5213:04Silver
17
Beatrice Köhler
Tullinge SK
40:3213:1013:58Silver
18
Marika Lindahl
OK Milan
40:5913:1814:25Silver
19
Wictoria Nilsson
KFUM Örebro OK
43:4514:1217:11Brons
20
Anna Magnell
Katrineholms OK
44:2214:2417:48Brons
21
Lovisa Persson
Laxå OK
45:3114:4718:57Brons
22
Lisa Kalered
Skogspojkarnas OK
45:5814:5519:24Brons
23
Ida Forsén
Tullinge SK
46:1215:0019:38Brons
24
Malin Pettersson
Södertälje-Nykvarn Orientering
48:0215:3621:28Järn
25
Malin Lundberg
Almby IK
49:1415:5922:40Järn
26
Camilla Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
49:2716:0322:53Järn
27
Anna Carlsén
Hagaby GOIF
51:0116:3424:27Järn
28
Kristin Carbonnier
KFUM Örebro OK
59:5819:2833:24Järn
29
Lovisa Ehrencrona
Tolered-Utby Ol-klubb
76:3624:5250:02Järn
30
Hanna Larsson
Garphyttans IF
81:2526:2654:51Järn
Johanna Persson
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H14 3320 meter44 startande, 42 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Fröberg
GOIF Tjalve
23:147:000:00Elit
2
Jonas Nordström
OK Älvsjö-Örby
24:157:181:01Elit
3
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
25:477:462:33Elit
4
Love Sintring
Hagaby GOIF
26:027:502:48Elit
5
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
26:107:532:56Elit
6
Oskar Höglund
Motala AIF OL
26:297:593:15Elit
7
Adam Karlsson
Hagaby GOIF
26:498:053:35Elit
8
Love Berzell
Rotebro IS OK
27:018:083:47Guld
9
Carl Sundelius
Järfälla OK
29:298:536:15Silver
10
Oskar Nordmark
Järfälla OK
29:398:566:25Silver
11
Måns Sandgren
OK Orion
29:448:576:30Silver
12
Marcus Ramström
Strängnäs-Malmby OL
29:458:586:31Silver
13
Niklas Källman
Järfälla OK
30:349:127:20Silver
14
Erik Einarsson
Tullinge SK
30:509:177:36Silver
15
Oskar Svensson
Finspångs SOK
31:129:247:58Silver
16
Johan Engström
OK Orion
32:009:388:46Silver
17
Fredrik Carlsson
Sundbybergs IK
32:099:418:55Silver
18
David Lindegren
GOIF Tjalve
32:259:469:11Silver
19
Mathias Johansson
KFUM Örebro OK
33:1410:0110:00Silver
20
Fredrik Forsberg
Tullinge SK
33:1510:0110:01Silver
21
Johan Peterson
Hagaby GOIF
33:3510:0710:21Silver
22
Johan Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
34:0210:1510:48Silver
23
Martin Berggren
Järfälla OK
34:2510:2211:11Silver
24
Love Lindström
Rotebro IS OK
34:3110:2411:17Silver
25
Max Molitor
Katrineholms OK
34:4710:2911:33Silver
26
Jonas Lundin
Sundbybergs IK
34:4910:2911:35Silver
27
Jim Korkeakoski
OK Milan
35:3710:4412:23Silver
28
Johan Wästberg
OK Milan
35:3810:4412:24Silver
29
Manne Norman
Tullinge SK
35:4510:4612:31Silver
30
Martin Lindgren
OK Roxen
35:5410:4912:40Silver
31
David Larson
Järfälla OK
36:3311:0113:19Silver
32
Martin Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
36:3511:0113:21Silver
33
Anders Wadman
Katrineholms OK
36:4811:0513:34Silver
34
Johan Attfors
Tolered-Utby Ol-klubb
37:2711:1714:13Brons
35
Martin Larsson
Tullinge SK
38:1511:3115:01Brons
36
Philip Dahlstedt
GOIF Tjalve
39:5212:0016:38Brons
37
Joakim Carlsson
Sundbybergs IK
41:2312:2818:09Brons
38
Erik Jansson
Garphyttans IF
44:3913:2721:25Järn
39
Marcus Jansson
Garphyttans IF
51:2515:2928:11Järn
40
Jesper Ståhl
IS Kullen
53:0015:5829:46Järn
41
Carl Lindau
Tolered-Utby Ol-klubb
58:0317:2934:49Järn
42
Johannes Ericsson
Lindebygdens OK
63:3119:0840:17Järn
Martin Svärd
OK Tylöskog
Ej godkänd
Gustav Åhrén
Motala AIF OL
Ej godkänd
 
D12 2990 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Julia Almén
Linköpings OK
23:407:550:00Guld
2
Therese Huhta
OK Måsen
32:1610:478:36Brons
3
Maria Karlsson
Laxå OK
34:3711:3510:57Brons
4
Eva Gustafsson
Hagaby GOIF
35:0411:4411:24Brons
5
Karin Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
36:4912:1913:09Brons
6
Linnea Adolfsson
Tullinge SK
37:0212:2313:22Järn
7
Linnea Holmqvist
Hagaby GOIF
37:4412:3714:04Järn
8
Frida Karlsson
Hagaby GOIF
38:0412:4414:24Järn
9
Karin Svensson
Finspångs SOK
38:1812:4914:38Järn
10
Madeleine Attfors
Tolered-Utby Ol-klubb
38:3712:5514:57Järn
11
Linnea Daniels
Rotebro IS OK
38:4612:5815:06Järn
12
Ida Wadman
Katrineholms OK
40:4613:3817:06Järn
13
Josefin Wallenhammar
Hagaby GOIF
40:5213:4017:12Järn
14
Malin Jansson
Garphyttans IF
41:0513:4417:25Järn
15
Cecilia Imark
Tullinge SK
44:3514:5520:55Järn
16
Karolina Nygren
Skogspojkarnas OK
44:5015:0021:10Järn
17
Josefina Almén
Linköpings OK
46:1515:2822:35Järn
18
Amilia Björklund
Sävedalens AIK
48:3616:1524:56Järn
19
Laura DAngelo
Rotebro IS OK
49:1016:2725:30Järn
20
Emma Freij
OK Måsen
50:2816:5326:48Järn
21
Tove Ståhl
IS Kullen
52:1017:2728:30Järn
21
Malene Wixner Johansson
Hagaby GOIF
52:1017:2728:30Järn
23
Anna Wehlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
53:1117:4729:31Järn
24
Christina Thuresson
OK Tylöskog
63:0621:0639:26Järn
25
Jasmine Lundmark
Järfälla OK
66:5622:2343:16Järn
26
Beatrice Huhta
OK Måsen
69:1823:1145:38Järn
27
Malin Andersson
Skogspojkarnas OK
69:3023:1545:50Järn
Jessica Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
H12 2980 meter34 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jakob Redtzer
Rotebro IS OK
25:318:340:00Guld
2
Leif Svensson
Finspångs SOK
25:368:350:05Guld
3
Petter Sundin
Strängnäs-Malmby OL
26:458:591:14Guld
4
Martin Dahlgren-Rosén
Järla IF OK
27:259:121:54Guld
5
Rasmus Palmqvist
Järfälla OK
27:389:162:07Guld
6
Emil Olsson
OK Orion
27:579:232:26Guld
7
Tobias Lundberg
Almby IK
28:359:363:04Guld
8
Tobias Forsén
Tullinge SK
29:399:574:08Silver
9
Oskar Ek-Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:429:584:11Silver
10
Joakim Wigertz
Långhundra IF
29:4810:004:17Silver
11
Lucas Oskarsson
Laxå OK
30:0610:064:35Silver
12
Marcus Svensson
FK Boken
30:3310:155:02Silver
13
Fredrik Bjernulf
Sundbybergs IK
31:1910:315:48Silver
14
Martin Karlsson
OK Tylöskog
32:3010:546:59Silver
15
Jens Sundbüe
Strängnäs-Malmby OL
33:5811:248:27Silver
16
Johannes Uhr
OK Milan
34:3111:359:00Brons
17
Axel Wrådhe
Rotebro IS OK
34:4411:399:13Brons
18
Erik Karlsson
Målilla OK
34:4811:419:17Brons
19
Johan Hinder
Tolered-Utby Ol-klubb
35:0711:479:36Brons
20
Erik Book
Rotebro IS OK
36:0712:0710:36Brons
21
Jonas Lindahl
OK Milan
36:2912:1510:58Brons
22
Karl Enberg
Tullinge SK
36:4912:2111:18Brons
23
Mattias Kuosku
Tolered-Utby Ol-klubb
40:4513:4015:14Järn
24
Joakim Byström
Järfälla OK
41:0413:4715:33Järn
25
Kristian Narbro-Porath
Tolered-Utby Ol-klubb
41:4514:0116:14Järn
26
Erik Lindgren
KFUM Örebro OK
47:0715:4921:36Järn
27
Patrik Brorsson
Tockarps IK
47:5816:0622:27Järn
28
Fredrik Ehrencrona
Tolered-Utby Ol-klubb
51:2117:1425:50Järn
29
Joakim Henningson
Arboga OK
51:2517:1525:54Järn
30
Anders Hansen-Haug
Askersunds OK
52:4117:4127:10Järn
31
Torsten Molitor
Katrineholms OK
54:5418:2529:23Järn
32
Gustav Wegelius
Almby IK
59:2019:5533:49Järn
33
Karl Kjellstrand
Laxå OK
60:4120:2235:10Järn
34
Martin Vidfelt
Lindebygdens OK
67:0722:3141:36Järn
 
D10 2640 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andrea Svensson
Finspångs SOK
20:447:510:00Brons
2
Ronja Bergman
Tullinge SK
31:0911:4810:25Brons
3
Amanda Nygren
Skogspojkarnas OK
34:3713:0713:53Järn
4
Jessica Korkeakoski
OK Milan
36:5914:0116:15Järn
5
Elin Håkansson
Skogspojkarnas OK
48:5518:3228:11Järn
 
H10 2660 meter14 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Malmfors
Skogspojkarnas OK
20:317:430:00Brons
2
Fredrik Wigertz
Långhundra IF
21:588:151:27Brons
3
Niklas Enberg
Tullinge SK
23:579:003:26Brons
4
Oskar Johansson
Arboga OK
25:159:304:44Brons
5
Johan Ek-Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
25:229:324:51Brons
6
Jonathan Karlsson
OK Tylöskog
26:089:495:37Brons
7
Anton Daniels
Rotebro IS OK
31:5011:5811:19Brons
8
Arvid Björklund
Sävedalens AIK
32:1812:0911:47Järn
9
Erik Svärd
OK Tylöskog
33:4912:4313:18Järn
10
Carl Alm
Hagaby GOIF
35:4513:2615:14Järn
11
Gustav Hinder
Tolered-Utby Ol-klubb
36:1413:3715:43Järn
12
Simon Lundin
Sundbybergs IK
47:2917:5126:58Järn
Cristian Karlsson
Laxå OK
Ej godkänd
Erik Berzell
Rotebro IS OK
Ej godkänd
 
D35 3840 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Heldt
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:368:450:00Guld
2
Kerstin Imark
Tullinge SK
36:059:242:29Guld
3
Barbara Svensson
Finspångs SOK
40:3310:346:57Silver
4
Carin Rosén
Gustavsbergs IF
41:1110:437:35Silver
5
Pernilla Öberg
Köping-Kolsva OK
43:1811:179:42Silver
6
Anne Johansson
OK Dacke
45:1911:4811:43Silver
7
Titti Pettersson
Arboga OK
45:2811:5011:52Silver
8
Lotta Stenström
Strängnäs-Malmby OL
49:3012:5315:54Brons
9
Carina Älgmyr
Laxå OK
52:4113:4319:05
10
Annette Näslund
Rotebro IS OK
63:5116:3830:15
11
Susanne Burström
FK Boken
73:3419:0939:58
12
Cecilia Wendt
Sundbybergs IK
73:4719:1340:11
 
H35 6570 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Johansson
Motala AIF OL
47:177:120:00Guld
2
Urban Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
48:547:271:37Guld
3
Lars Svensson
Målilla OK
49:297:322:12Guld
4
Mats d.y Eriksson
Hagaby GOIF
49:377:332:20Guld
5
Ronnie Dahlgren
Gustavsbergs IF
52:157:574:58Guld
6
Magnus Larsen
FK Boken
53:458:116:28Silver
7
Fabian Ljungqvist
FK Boken
55:168:257:59Silver
8
Mattias Karlsson
OK Tylöskog
66:4710:1019:30Silver
9
Mats Ranbro
Malmö OK
67:5410:2020:37Silver
10
Stefan Pettersson
Södertälje-Nykvarn Orientering
79:1612:0431:59
11
Per-Ola Thuresson
OK Tylöskog
82:5812:3835:41
 
D40 3390 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna-Birgitta Karlsson
OK Tylöskog
26:597:580:00Guld
2
Anna Bogren
Sundbybergs IK
28:358:261:36Guld
3
Maria Jonsson
Tullinge SK
28:478:291:48Guld
4
Maria Sahlin
Arboga OK
29:598:513:00Guld
5
Anna-Maria Backryd
Lindebygdens OK
30:028:523:03Silver
6
Anne Bodin
Almby IK
30:048:523:05Silver
7
Britta Sahlin
Vänersborgs SK
31:369:194:37Silver
8
Torun Pahlm
Garphyttans IF
32:229:335:23Silver
9
Anna Ek
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:539:425:54Silver
10
Helena Pepa
Hagaby GOIF
33:149:486:15Silver
11
Kajsa Holmqvist
Hagaby GOIF
33:449:576:45Silver
12
Annette Falck-Larsson
Vänersborgs SK
35:2710:278:28Silver
13
Carina Kalered
Skogspojkarnas OK
35:3510:308:36Silver
14
Anne Farbrot
Göteborg-Majorna OK
35:4810:348:49Silver
15
Ing-Marie Lindahl
OK Milan
36:5410:539:55Silver
16
Lena Sandgren Swartz
OK Orion
37:1410:5910:15Silver
17
Pia Boudrie
Väsby OK
38:0811:1511:09Brons
18
Ingrid Svensson
Finspångs SOK
38:1111:1611:12Brons
19
Catarina Carlqvist
OK Djerf
39:3311:4012:34Brons
20
Berit Wetter
Arboga OK
39:3511:4112:36Brons
21
Karin Ståhl
IS Kullen
39:5311:4612:54Brons
22
Madelene Bjernulf
Sundbybergs IK
41:0112:0614:02
23
Mari Heijkenskjöld
Tullinge SK
41:4012:1714:41
24
Annika Lundström
Väsby OK
43:1012:4416:11
25
Annika Svensson
Solna OK
45:4813:3118:49
26
Monika Lundqvist
Skogspojkarnas OK
46:1113:3719:12
27
Pernilla Axberg Karlson
Laxå OK
46:1713:3919:18
 
H40 5290 meter42 startande, 42 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Michael Wehlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:026:150:00Guld
2
Rikard Imark
Tullinge SK
34:036:261:01Guld
3
Lars Palmqvist
Järfälla OK
34:066:271:04Guld
4
Per Svensson
Finspångs SOK
34:596:371:57Guld
5
Mats Fryxell
Tullinge SK
35:086:382:06Guld
6
Mats Sundbüe
Strängnäs-Malmby OL
35:186:402:16Guld
7
Mats Heldt
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:426:563:40Guld
8
Mats R Johansson
Motala AIF OL
38:287:165:26Silver
9
Göran Månsson
OK Dacke
38:577:225:55Silver
10
Maths Carlsson
Tolered-Utby Ol-klubb
39:597:336:57Silver
10
Magnus Nilsson
KFUM Örebro OK
39:597:336:57Silver
12
Ulf Larsson
Garphyttans IF
41:027:458:00Silver
13
Kenth Berggren
Tullinge SK
42:318:029:29Silver
14
Ulf Johansson
OK Dacke
42:588:079:56Silver
15
Johan Oskarsson
Laxå OK
43:118:1010:09Silver
16
Jan Hinder
Tolered-Utby Ol-klubb
43:188:1110:16Silver
17
Johan Hammarström
OK Måsen
43:228:1210:20Silver
18
Sven Johansson
OK Orion
43:248:1210:22Silver
19
Kenneth Svensson
Finspångs SOK
43:388:1510:36Silver
20
Ulf Johnsson
Skogspojkarnas OK
43:498:1710:47Silver
21
Mats Karlsson
Laxå OK
44:168:2211:14Silver
22
Henrik Hallor
Lindebygdens OK
44:228:2311:20Silver
23
Per-Eric Karlsson
OK Alferna
44:368:2611:34Silver
24
Stefan Redtzer
Rotebro IS OK
44:418:2711:39Silver
25
Patrik Thybeck
Lindebygdens OK
44:458:2811:43Silver
26
Lars Berzell
Väsby OK
45:188:3412:16Silver
27
Björn Lindau
Tolered-Utby Ol-klubb
45:468:3912:44Silver
28
Bertil Enberg
Tullinge SK
48:429:1215:40Brons
29
Peter Larsson
FK Boken
49:419:2416:39Brons
30
Hans Mandahl
Östra Almby FK
50:299:3317:27Brons
31
Thomas Attfors
Tolered-Utby Ol-klubb
51:509:4818:48Brons
32
Erik Daniels
Rotebro IS OK
52:499:5919:47
33
Peter Fitger
Solna OK
53:0310:0220:01
34
Sven Wigertz
Långhundra IF
53:2710:0620:25
35
Ronny Nordgren
Sundbybergs IK
53:3110:0720:29
36
Stefan Knorn
Rotebro IS OK
55:4110:3222:39
37
Martin Carlsson
Sundbybergs IK
56:5910:4623:57
38
Mats Lindgren
OK Roxen
57:1310:4924:11
39
Håkan Persson
Laxå OK
60:1011:2227:08
40
Magnus Freij
OK Måsen
67:4312:4834:41
41
Björn Lindgren
KFUM Örebro OK
68:1512:5435:13
42
Jan-I Nygren
FK Boken
71:0513:2638:03
 
D45 3390 meter17 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agneta Grönlund
Katrineholms OK
32:119:300:00Guld
2
Lena Rosander
Finspångs SOK
32:339:360:22Guld
3
Lena Jansson
Garphyttans IF
32:349:360:23Guld
4
Eva Persson-Hadmark
Tullinge SK
33:409:561:29Guld
5
Britt-Marie Hellgren
OK Älvsjö-Örby
34:4610:152:35Guld
6
Karin Forsberg
Tullinge SK
35:1810:253:07Guld
7
Jane Melin
Hagaby GOIF
35:2510:273:14Guld
8
Birgitta Gustafsson
Hagaby GOIF
36:2310:444:12Guld
9
Birgitta Jansson
Garphyttans IF
37:1611:005:05Silver
10
Lena Fröberg
GOIF Tjalve
37:2911:035:18Silver
11
Elisabet Månsson
OK Löftan
38:4111:256:30Silver
12
Margareta Wadin
OK Älvsjö-Örby
40:2611:568:15Silver
13
Ingrid Persson
Hagaby GOIF
42:0312:249:52Silver
14
Kerstin Norman
KFUM Örebro OK
43:3312:5111:22Silver
15
Lisbeth Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
52:0415:2219:53
Eva Oskarsson
Hagaby GOIF
Ej godkänd
Ingalill Olsson
OK Orion
Ej godkänd
 
H45 4990 meter41 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Lönnkvist
Tullinge SK
31:096:150:00Guld
2
Lars Persson
Hagaby GOIF
35:237:054:14Guld
3
Kent Olsson
OK Orion
36:557:245:46Silver
4
Mats Brorsson
Tockarps IK
37:457:346:36Silver
5
Gunnar Karlsson
Målilla OK
38:117:397:02Silver
6
Anders Björklund
Sävedalens AIK
38:377:447:28Silver
7
Mats Rosander
Finspångs SOK
39:047:507:55Silver
8
Mikael Byström
Järfälla OK
39:187:538:09Silver
9
Bo Gustavsson
OK Tylöskog
39:247:548:15Silver
10
Lars Almén
Linköpings OK
41:168:1610:07Silver
11
Lars-Åke Andersson
Arboga OK
42:368:3211:27Silver
12
Christer Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
42:498:3511:40Silver
13
Mats Farbrot
Göteborg-Majorna OK
43:398:4512:30Silver
14
Klas Thybeck
Lindebygdens OK
43:578:4812:48Silver
15
Tommy Eriksson
GOIF Tjalve
44:288:5513:19Silver
16
Stefan Sundélius
Järfälla OK
44:338:5613:24Silver
17
Jan-Olof Bäck
OK Djerf
44:599:0113:50Silver
18
Urban Hallberg
Strängnäs-Malmby OL
45:549:1214:45Brons
19
Per-Arne Forsberg
Tullinge SK
46:009:1314:51Brons
20
Mats Landqvist
Köping-Kolsva OK
46:079:1514:58Brons
21
Sture Norén
Älvsby IF
46:289:1915:19Brons
22
Nils-Robert Persson
Tullinge SK
47:119:2716:02Brons
23
Mikael Sundqvist
Tullinge SK
47:509:3516:41Brons
24
Wilhelm Ternborg
GOIF Tjalve
48:399:4517:30Brons
25
Jan Gustafsson
Hagaby GOIF
49:129:5218:03
26
Pelle Höök
Arboga OK
52:3110:3121:22
27
Henry Vestergård
Östra Almby FK
54:4210:5823:33
28
Dag Sundin
Strängnäs-Malmby OL
55:0811:0323:59
29
Ulf Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
56:0911:1525:00
30
Åke Sundin
Hällefors OK
56:3011:1925:21
31
Lennart Ström
Tullinge SK
56:5211:2425:43
32
Erik Oskarsson
Hagaby GOIF
58:2211:4227:13
33
Nils-Olof Larsson
Vänersborgs SK
59:1011:5128:01
34
Bo Arne Ståhl
IS Kullen
60:5312:1229:44
35
Ulf Karlsson
Almby IK
61:1412:1630:05
36
Erling Nordmark
Järfälla OK
68:1813:4137:09
37
Kenneth Pettersson
Järfälla OK
70:0114:0238:52
38
Werner Köhler
Tullinge SK
74:3414:5743:25
39
John-Oscar Larson
Järfälla OK
87:1817:3056:09
Håkan Ihrfors
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Mats Walheim
Robertsfors IK
Ej godkänd
 
D50 2970 meter10 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Britt Göransson
Almby IK
32:3410:580:00Guld
2
Gunilla Hogedal
Vänersborgs SK
34:0911:301:35Guld
3
Lena Janson
Arboga OK
37:0312:284:29Silver
4
Kerstin Carlsson
OK Letstigen
37:2012:344:46Silver
5
Berith Pettersson
Vänersborgs SK
46:2015:3613:46Silver
6
Ann-Charlotte Wallenhammar
Hagaby GOIF
47:5316:0715:19Brons
7
Birgitta J-Leppälampi
Arboga OK
54:1718:1721:43
8
Inger Lethagen
Västerås SOK
63:2221:2030:48
Gudrun Persson
Hallstahammars OK
Ej godkänd
Annika Norström
Hallstahammars OK
Ej godkänd
 
H50 4480 meter39 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Olausson
Askersunds OK
37:068:170:00Guld
2
Stefan Blomgren
Hagaby GOIF
37:578:280:51Guld
3
Anders Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
38:108:311:04Guld
4
Kenneth Gustavsson
Laxå OK
38:388:371:32Guld
5
Göran Blomberg
GOIF Tjalve
38:518:401:45Guld
6
Lars Silvervret
Arboga OK
39:178:462:11Guld
7
Bengt Johansson
OK Skogshjortarna
40:058:572:59Guld
8
Nils-Olof Bodin
Almby IK
40:309:023:24Guld
9
Kari Talltjärn
OK Tor
41:099:114:03Guld
10
Håkan Sjunnestrand
Solna OK
41:169:134:10Guld
11
Hans Göran Pettersson
KFUM Örebro OK
41:199:134:13Guld
12
Anders Robertsson
Almby IK
41:479:204:41Guld
13
Göran Ohlsson
Tullinge SK
42:139:255:07Silver
14
Christer Larsson
Finspångs SOK
43:129:396:06Silver
15
Mats Hastad
Fellingsbro GOIF
45:1310:068:07Silver
16
Christer Nordström
OK Älvsjö-Örby
46:1110:199:05Silver
17
Lasse Lundberg
Almby IK
48:1710:4711:11Silver
18
Staffan Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
49:2511:0212:19Silver
19
Ulf Andersson
Östra Almby FK
49:2811:0212:22Silver
20
Lars-Inge Wixner
Hagaby GOIF
51:4211:3214:36Silver
21
Gert Olsson
Tockarps IK
51:4611:3314:40Silver
22
Peder Wickström
Arboga OK
52:1311:3915:07Silver
23
Conny Sahlin
Vänersborgs SK
52:5011:4815:44Silver
24
Hans-Olof Carlsén
Hagaby GOIF
54:2212:0817:16Brons
25
Jan-Eric Lethagen
Västerås SOK
55:4512:2718:39Brons
26
Göran Larsson
Vänersborgs SK
55:5312:2818:47Brons
27
LeifÅke Andersson
FK Boken
56:1012:3219:04Brons
28
Björn Ohlsson
Finspångs SOK
56:5512:4219:49Brons
29
Ove Ericsson
Nyköpings OK
59:1013:1222:04
30
Bo Månsson
OK Löftan
63:3214:1126:26
31
Leif Hasselström
Motala AIF OL
63:5014:1526:44
32
Jouni Hansen-Haug
Askersunds OK
66:0314:4528:57
33
Kurt Jonsson
OK Letstigen
69:4315:3432:37
34
Kurt Maxé
Sundbybergs IK
74:5516:4337:49
35
Sune Carlsson
OK Motala
76:0416:5938:58
36
Tord Fransson
Motala AIF OL
79:4617:4842:40
Thomas Johansson
Almby IK
Ej godkänd
Jonny Johansson
Askersunds OK
Ej godkänd
Mats Flink
Laxå OK
Ej godkänd
 
D55 2970 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Margareta Svensson
OK Vilse 87
29:379:580:00Guld
2
Anne Lundmark
Järfälla OK
29:4110:000:04Guld
3
Maud Sundén
OK Järnbärarna
32:3610:592:59Guld
4
Inger Marianne Ljungström
OK Djerf
34:2211:344:45Silver
5
Britt-Marie Aldén
OK Kolmården
35:1211:515:35Silver
6
Anni Gunnarstorp
OK Motala
36:1612:136:39Silver
7
Helen Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
37:3612:407:59Silver
8
Ing-Marie Karlsson
OK Letstigen
39:2813:179:51Silver
9
Marianne Sellgren
Sigtuna OK
43:3014:3913:53Brons
10
Birgitta Björk
KFUM Örebro OK
44:1514:5414:38Brons
11
Elisabeth Eriksson
OK Alferna
44:2614:5814:49Brons
12
Agneta Larsson
Degerfors OK
47:3116:0017:54
13
Barbro Börjeson
Sigtuna OK
63:3421:2433:57
Catharina Johansson
OK Kolmården
Ej godkänd
 
H55 3960 meter25 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans-Ove Eriksson
Nyköpings OK
29:297:270:00Guld
2
Lars Jörgen Christensen
OK Djerf
31:588:042:29Guld
3
Christer Sandh
OK Roxen
33:098:223:40Silver
4
Kjell Eriksson
OK Djerf
33:408:304:11Silver
5
Lars Hogedal
Vänersborgs SK
34:268:424:57Silver
6
Christer Elfsberg
Kristinehamns OK
35:208:555:51Silver
7
Larseric Larsson
Degerfors OK
35:268:575:57Silver
8
Per-Martin Gustavson
Tjällmo-Godegårds OK
35:449:016:15Silver
9
Roger Holmberg
Nyköpings OK
36:009:056:31Silver
10
Gustav Ingemar Ziljat
OK Djerf
36:349:147:05Silver
11
Tommy Persson
Hallstahammars OK
37:109:237:41Silver
12
Carl Gunnar Boström
Enebybergs IF
37:279:277:58Silver
13
Lars Gunnar Törnblom
Hällefors OK
39:069:529:37Silver
14
Runar Aldén
OK Kolmården
39:289:589:59Silver
15
Gustav Christer Nälemark
OK Djerf
39:4610:0310:17Silver
16
Åke Mossberg
OK Milan
41:2810:2811:59Silver
17
Gunnar Haglund
OK Milan
42:0610:3812:37Silver
18
Olle Arman
Nyköpings OK
45:5411:3516:25Brons
19
Stig Larsson
Länna IF
47:3312:0018:04
20
Ove Johansson
OK Kolmården
48:4512:1919:16
21
Nils-Erik Palm
Motala AIF OL
51:0012:5321:31
22
Lars Ström
Tjällmo-Godegårds OK
52:1513:1222:46
23
Lennart Lindgren
OK Järnbärarna
53:2413:2923:55
24
Rolf Jönsson
Katrineholms OK
55:1513:5725:46
25
Bertil Senestad
Finspångs SOK
56:5414:2227:25
 
D60 3060 meter28 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anita Johansson
OK Tor
32:2810:370:00Guld
2
Birgitta Stenström
Vänersborgs SK
34:0311:081:35Guld
3
Gunilla Bergman
KFUM Örebro OK
34:3311:172:05Guld
4
Birgitta Arlebo
KFUM Örebro OK
37:1312:104:45Silver
5
Gull Svensson
Tockarps IK
39:0212:456:34Silver
6
Kerstin Ernvid
Nitta IF
42:0513:459:37Silver
7
Birgitta Tollesson
OK Alehof
42:2913:5310:01Silver
8
Ann-Margret Persson
Gävle OK
43:2614:1210:58Silver
9
Carina Lindman
Finspångs SOK
44:3914:3512:11Silver
10
Mari-Ann Wissting
OK Motala
45:5415:0013:26Silver
11
Britt-Marie Sjöberg
OK Tor
46:5815:2114:30Silver
12
Kerstin Spetz
Nitta IF
48:4615:5616:18Brons
13
Maj Ingrid Bodin
OK Alferna
49:5516:1917:27Brons
14
Inger Svensson
Kinnarumma IF
51:1416:4518:46
15
Ethel Nord
Lindebygdens OK
51:2516:4818:57
16
Ulla Ling
IK Hakarpspojkarna
52:1717:0519:49
17
Lotta Granholm
Linköpings OK
52:2117:0619:53
18
Gunilla Hvatz Larsson
Hagaby GOIF
53:1417:2420:46
19
Evy Elisabet Ekström
OK Alferna
55:0317:5922:35
20
Ingegerd Olsson
OK Letstigen
57:0818:4024:40
21
Rose-Marie Karlsson
Köping-Kolsva OK
58:0719:0025:39
22
Eivor Mjöberg
Hallstahammars OK
58:3219:0826:04
23
Siv Ekelöf
Värend GN OL
66:1021:3733:42
24
Ann-Mari Nylin
OK Motala
83:4627:2251:18
Inga-Stina Grafström
Garphyttans IF
Ej godkänd
Berit Hildén
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Britt-Marie Eklöf
OK Milan
Ej godkänd
Harriet Karlsson
Torsås OK
Ej godkänd
 
H60 3590 meter33 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Börje Eriksson
Regna IF
34:369:380:00Guld
2
Kjell-åke Ryen
Filipstadsbygdens OK
35:239:510:47Guld
3
Lars Johansson
Hägersta GF
35:279:520:51Guld
3
Håkan Mossberg
OK Järnbärarna
35:279:520:51Guld
5
Erling Ekelöf
Värend GN OL
36:2310:081:47Guld
6
Karl-Robert Moqvist
OK Tor
36:5010:162:14Guld
7
Östen Eklöf
OK Milan
36:5310:162:17Guld
8
Bo Hansson
Arboga OK
37:2410:252:48Guld
9
Roland Nord
Lindebygdens OK
40:0211:095:26Silver
10
Uno Berg
OK Motala
40:4511:216:09Silver
11
Ewald Eriksson
Tjällmo-Godegårds OK
43:3412:088:58Silver
12
Karl-Gustav Klemets
Hallstahammars OK
43:4512:119:09Silver
13
Sievert Gustafsson
Tjällmo-Godegårds OK
44:2712:239:51Silver
14
Bengt Alm
GOIF Tjalve
44:4712:2810:11Silver
15
Rolf Helmersson
Lindebygdens OK
45:1012:3510:34Silver
16
Hans Svensson
Kinnarumma IF
45:2312:3810:47Silver
17
Nils-Olov Åsman
KFUM Örebro OK
45:2912:4010:53Silver
18
Lars Nordin
Solna OK
45:4312:4411:07Silver
19
Leif Samor
Tjällmo-Godegårds OK
46:0212:4911:26Silver
20
Per Ljungström
OK Djerf
46:0412:5011:28Silver
21
Rune Spetz
Nitta IF
46:1412:5311:38Silver
22
Kjell Larsson
OK Alferna
46:5513:0412:19Silver
23
Roland Alsén
OK Roxen
48:1213:2613:36Silver
24
Bertil Wahlqvist
IFK Norrköpings OK
48:2413:2913:48Silver
25
Bo Eklund
IF Thor
49:0213:3914:26Silver
26
Stig Larsson
Hagaby GOIF
52:1714:3417:41Brons
27
Bengt Eriksson
Regna IF
52:3014:3717:54Brons
28
Arne Andersson
OK Motala
52:4814:4218:12Brons
29
Sven Dahlskog
OK Djerf
57:0615:5422:30
30
Rolf Malmros
Visborgs OK
58:0816:1223:32
31
Sven Eric Kåberg
Köping-Kolsva OK
93:1825:5958:42
Thomas Kleist
Boxholm-Mjölby OL
Ej godkänd
Göran Björk
KFUM Örebro OK
Ej godkänd
 
D65 3060 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Solveig Dillman
Hammarby IF OF
33:3810:590:00Guld
2
Asta Sjöberg
Lindebygdens OK
43:4114:1710:03Silver
3
Siv Larsson
Katrineholms OK
47:5015:3814:12Silver
4
Elwy Wetterskoog
Hällefors OK
48:0515:4314:27Brons
5
Ann-Cathrine Sundqvist
OK Motala
56:5818:3723:20
6
Göta Kåberg
Köping-Kolsva OK
57:5518:5624:17
7
Elsie Johansson
Motala AIF OL
68:5822:3235:20
 
H65 3370 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Gatelid
Sigtuna OK
34:1210:090:00Guld
2
Lars Johansson
OK Tor
34:1610:100:04Guld
3
Kjell Mjöberg
Hallstahammars OK
35:3610:341:24Guld
4
Gösta Lindman
Finspångs SOK
36:2210:472:10Guld
5
Bo Svensson
Tockarps IK
37:1211:023:00Guld
6
Stig Karlsson
Torsås OK
37:2511:063:13Guld
7
Ola Kleist
Boxholm-Mjölby OL
37:5111:143:39Guld
8
Jan-Olof Gust
Katrineholms OK
39:2311:415:11Silver
9
Jan-Olof Sandell
OK Milan
39:4011:465:28Silver
10
Rune Carlsson
Sundbybergs IK
40:1711:576:05Silver
11
Erland Ling
IK Hakarpspojkarna
41:1212:147:00Silver
12
Bo Norenvik
OK Tor
41:4912:257:37Silver
13
Ivan Ernvid
Nitta IF
42:4712:428:35Silver
14
Göran Hektor
Linköpings OK
42:5212:438:40Silver
15
Sten Wall
KFUM Örebro OK
43:4612:599:34Silver
16
Rolf Larsson
Degerfors OK
45:4713:3511:35Silver
17
Rune Sandberg
Hallstahammars OK
46:0913:4211:57Silver
18
Rune Kristoffersson
Askersunds OK
48:4214:2714:30Silver
19
Rolf Tollesson
OK Alehof
48:5814:3214:46Silver
20
Lars Söderlund
Hallstahammars OK
48:5914:3214:47Silver
21
Åke Ivansson
Degerfors OK
49:5014:4715:38Silver
22
Nils-Erik Lovang
Hagaby GOIF
51:0415:0916:52Brons
23
Bo Brånn
Askersunds OK
54:4516:1520:33
24
Rolf Stenström
Vänersborgs SK
60:2217:5526:10
25
Ingvar Hejdström
Hagaby GOIF
71:3821:1537:26
26
Ulf Öberg
Köping-Kolsva OK
87:5126:0453:39
 
D70 2410 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sonja Sundell
Sundbybergs IK
39:2416:210:00Guld
2
Gun Helmersson
Lindebygdens OK
42:5417:483:30Guld
3
Gunvor Hammer
Laxå OK
59:4424:4720:20Brons
4
Gun Holmqvist
Arboga OK
65:2027:0725:56
5
Mona Åkerman
Motala AIF OL
66:5727:4727:33
 
H70 3370 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alf Lundkvist
OK Tor
36:3910:530:00Guld
2
Allan Haglund
Gävle OK
37:2111:050:42Guld
3
Ivar Nordberg
OK Älvsjö-Örby
38:5211:322:13Guld
4
Olle Johnsson
Skogspojkarnas OK
38:5711:332:18Guld
5
Bo Karlsson
Köping-Kolsva OK
40:2211:593:43Guld
6
Karl Åkerman
Motala AIF OL
41:2512:174:46Silver
7
Alf Einar Eriksson
OK Alferna
42:3212:375:53Silver
8
Tor Andersson
Norrköpings AIS
45:5813:389:19Silver
9
Ingemar Wehlin
Norrköpings AIS
46:5313:5510:14Silver
9
Claes Sjöberg
Lindebygdens OK
46:5313:5510:14Silver
11
Bengt Johansson
Motala AIF OL
47:4314:1011:04Silver
12
Stig Johansson
Halmstad OK
48:5914:3212:20Silver
13
Nils-Erik Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
49:1214:3612:33Silver
14
Hans Johansson
Motala AIF OL
49:5914:5013:20Silver
15
Max Lindkvist
Lindebygdens OK
56:4516:5020:06
16
Göte Olsson
Köping-Kolsva OK
61:0418:0724:25
17
Gunnar Nyman
OK Djerf
61:1118:0924:32
18
Ulf Pihlblad
Hagaby GOIF
63:3118:5126:52
19
Lars Herberthson
Lindebygdens OK
63:3318:5126:54
 
D75 2410 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stina Marianne Eriksson
Tockarps IK
39:3616:260:00Guld
2
Maj Boudrie
Väsby OK
39:5716:350:21Guld
3
Ingrid Brorsson
Tockarps IK
64:2326:4324:47
 
H75 2410 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingvar Törnström
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:1313:470:00Guld
2
Lars-Gunnar Enström
OK Tranan
37:1515:274:02Guld
3
Lennart Jonsson
Hagaby GOIF
37:3415:354:21Guld
4
Arne Wahlgren
SOK Träff
40:2916:487:16Silver
5
Carl-Anton Blomgren
Hagaby GOIF
43:4118:0810:28Silver
6
Kalle Karlsson
OK Tylöskog
59:3824:4526:25
Tage Hammer
Laxå OK
Ej godkänd
 
H80 2410 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rudolf Ivhage
OK Alferna
48:2720:060:00Guld
2
Gunnar Karlsson
Motala AIF OL
61:5425:4113:27Silver
3
Erik Nilsson
OK Milan
106:0043:5957:33
 
D21 Motion 3880 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Carlsson
OK Letstigen
55:3314:190:00Silver
2
Karin Rosén
OK Alferna
59:1115:153:38Silver
 
H21 Motion 4640 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christoffer Larsson
OK Djerf
45:059:430:00Silver
2
Jonas Larsson
Degerfors OK
61:5813:2116:53Brons
3
Mats Kåberg
Köping-Kolsva OK
67:0614:2822:01Brons
 
D35 Motion 3360 meter4 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Johansson
Hallstahammars OK
56:3716:510:00Silver
2
Ulrica Vidfelt
Lindebygdens OK
75:5922:3719:22Brons
Maria Elmq.-Nygren
FK Boken
Ej godkänd
Liselott Lindegren
GOIF Tjalve
Ej godkänd
 
H35 Motion 4640 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Vidfelt
Lindebygdens OK
53:2511:310:00Silver
2
Mats Johansson
FK Boken
56:0112:042:36Silver
3
Gösta Forsén
Tullinge SK
60:4213:057:17Silver
4
Jimmy Alenius
Boxholm-Mjölby OL
60:4813:067:23Silver
 
D45 Motion 3080 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carolyn H-Järnving
Rotebro IS OK
36:3011:510:00Silver
2
Karin Wadman
Katrineholms OK
41:5513:375:25Silver
3
Margareta Pepa
Hagaby GOIF
42:4613:536:16Silver
4
Anna-Lena Karlsson
Linköpings OK
47:1715:2110:47Brons
5
Ann-Marie Dahlskog
OK Djerf
49:1816:0012:48Brons
6
Liz Silvergrund-Elfsberg
Kristinehamns OK
51:0916:3614:39Brons
7
Anette Ericsson
Lindebygdens OK
61:4220:0225:12
8
Lena Lindgren
OK Järnbärarna
65:0121:0728:31
9
Lena Larson
Järfälla OK
65:0721:0928:37
10
Eva Idstam
Lindebygdens OK
70:4622:5934:16
 
H45 Motion 3880 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Lundin
Sundbybergs IK
45:1711:400:00Silver
2
Per-Arne Ramström
Strängnäs-Malmby OL
46:3011:591:13Silver
3
Anders Holmberg
Lindebygdens OK
49:1812:424:01Silver
4
Anders Rydvall
Rotebro IS OK
49:4312:494:26Silver
5
Hans Wrådhe
Rotebro IS OK
50:0312:544:46Silver
6
Mats Ericsson
Lindebygdens OK
75:3519:2930:18
Alf Huhta
OK Måsen
Ej godkänd
 
H55 Motion 3320 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Samuel Eriksson
OK Letstigen
46:0313:520:00Silver
2
Lars Idstam
Lindebygdens OK
48:3614:382:33Silver
 
U1 2000 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Carlqvist
OK Djerf
17:508:550:00Järn
2
Olle Lindgren
KFUM Örebro OK
19:179:391:27Järn
3
Frida Forsberg
Tullinge SK
22:3611:184:46Järn
4
Linda Carlberg
OK Tisaren
24:3012:156:40Järn
5
Olivia Häggqvist
Rotebro IS OK
26:4813:248:58Järn
6
Erik Thuresson
OK Tylöskog
28:0414:0210:14Järn
7
Birk Bergman
Tullinge SK
40:2520:1322:35Järn
 
U2 2660 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Bengtsson
OK Tylöskog
28:2510:410:00Järn
2
Evelin Lindgren
KFUM Örebro OK
28:3910:460:14Järn
3
Maria Gustafsson
Hagaby GOIF
29:0710:570:42Järn
4
Jakob Ericsson
Lindebygdens OK
29:4811:121:23Järn
5
Jonas Carlsson
Klubblös
30:4011:322:15Järn
6
Dan Holmgren
Skogspojkarnas OK
32:0412:033:39Järn
7
Björn Kongslien
Skogspojkarnas OK
32:1112:063:46Järn
8
Nathalie Jansson
Skogspojkarnas OK
32:1512:073:50Järn
9
André Åhlgren
Arboga OK
33:0412:264:39Järn
10
Ebba Saikoff
Almby IK
34:0512:495:40Järn
11
Vincent Örje
Skogspojkarnas OK
35:5613:317:31Järn
12
Jacob Malmfors
Skogspojkarnas OK
39:3914:5411:14Järn
13
Wilma Holmqvist
Hagaby GOIF
44:0616:3515:41Järn
14
Lisa Carlsson
Tolered-Utby Ol-klubb
46:1117:2217:46Järn
15
Viktoria Saxin
Tolered-Utby Ol-klubb
46:1317:2217:48Järn
16
Klara Byström
Tolered-Utby Ol-klubb
48:0818:0619:43Järn
17
Frida Eliasson
Tolered-Utby Ol-klubb
48:2618:1220:01Järn
18
Alexander Sahlin
Arboga OK
72:5027:2344:25Järn
 
U3 2980 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Björn Rask
Östra Almby FK
32:3310:550:00Järn
2
Morgan Johansson
Skogspojkarnas OK
54:5918:2722:26Järn
3
Jane Ihrfors
IFK Lidingös Skid o OK
55:3918:4023:06Järn
4
Moa Heijkenskjöld
Tullinge SK
61:0620:3028:33Järn
5
Emely Pettersson
Vänersborgs SK
66:3022:1933:57Järn
6
Ellinor Fryxell
Tullinge SK
69:2123:1636:48Järn
7
Alexandra Norén Eilertsen
Tolered-Utby Ol-klubb
72:0624:1239:33Järn
Andrea Felth
Rotebro IS OK
Ej godkänd
 
U4 3360 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
John Oskarsson
Hagaby GOIF
40:0811:570:00Järn
2
Catrin Gustavsson
OK Tylöskog
47:5414:157:46Järn
3
Johan Alfredsson
OK Tisaren
53:2015:5213:12Järn
4
Mårten Norman
Tullinge SK
53:4716:0013:39Järn
5
Alexander Fogel
Målilla OK
59:0017:3418:52Järn
6
Alexander Boström-Ohlsson
OK Tylöskog
69:3520:4329:27Järn
7
David Cerwall
Tolered-Utby Ol-klubb
71:3021:1731:22Järn
8
Elin Sjölinder
Arboga OK
78:1023:1638:02Järn
 
Inskolning 2000 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Per Karlsson
OK Tylöskog
GodkändJärn
Pelle Bergman
Tullinge SK
GodkändJärn
Vera Bogren
Sundbybergs IK
GodkändJärn
Kristoffer Tengroth
Sundbybergs IK
GodkändJärn
Edvin-Arvid Eriksson
Hagaby GOIF
GodkändJärn
Johanna Bengtsson
OK Tylöskog
GodkändJärn
Malin Henningson
Arboga OK
GodkändJärn
Alice DAngelo
Rotebro IS OK
GodkändJärn
Joel Vidfelt
Lindebygdens OK
GodkändJärn
Anna Dahlgren
Gustavsbergs IF
GodkändJärn
Alice Findahl
Målilla OK
GodkändJärn
 
Öppen 1 2640 meter24 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl Grenholm
OK Letstigen
26:159:570:00Brons
2
Alexander Johansson
OK Orion
27:2410:231:09Brons
3
Johan Wehlin
Skogspojkarnas OK
28:1210:411:57Brons
4
Melker Johansson
OK Orion
28:1610:422:01Brons
5
Erik Håkansson
Skogspojkarnas OK
28:2510:462:10Brons
6
Anna-Maria Israelsson
OK Tylöskog
28:5710:582:42Brons
7
Hampus Alenius
Boxholm-Mjölby OL
29:2611:093:11Brons
8
Emil Karlsson
OK Tisaren
29:4811:173:33Brons
9
Hanna Andrén
OK Tisaren
29:4911:183:34Brons
10
Ingmarie Hugosson
KFUM Örebro OK
29:5111:183:36Brons
11
Jessica Nilsson
OK Letstigen
30:5911:444:44Brons
12
Maria Lindh
Almby IK
33:4212:467:27Brons
13
Pontus Karlsson
OK Tisaren
34:2813:038:13Brons
14
Victor Häggqvist
Rotebro IS OK
35:4913:349:34Brons
15
Jenny Nilsson
OK Letstigen
37:0514:0310:50
16
Tove Wiberg
Mullsjö SOK
37:4814:1911:33
17
Josefin Angerstjärna
OK Tylöskog
40:0015:0913:45
18
Alexander Sjökvist
OK Tisaren
40:2715:1914:12
19
Brigitte Alsén
OK Roxen
44:1616:4618:01
20
Hanna Alenius
Boxholm-Mjölby OL
45:4217:1919:27
21
Jan-Ove Jönsson
Klubblös
74:1228:0647:57
22
Elin Palmér
KFUM Örebro OK
78:5429:5352:39
22
Agnes Sandholm
KFUM Örebro OK
78:5429:5352:39
24
Ingrid Trygg
Almby IK
99:5637:5173:41
 
Öppen 2 2990 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Arlebo
KFUM Örebro OK
40:1013:260:00Brons
2
Camilla Almén
Linköpings OK
41:1913:491:09Brons
3
Robert Forsberg
OK Tylöskog
43:1814:293:08Brons
4
Andreas Alenius
Boxholm-Mjölby OL
46:1115:276:01Brons
5
Linda Lännenmäki
KFUM Örebro OK
46:3415:346:24Brons
6
Jessika Hagberg
KFUM Örebro OK
52:1017:2712:00Brons
7
Kjell Karlsson
Klubblös
62:1220:4822:02
8
Marina Nord-Carlsén
Hagaby GOIF
65:0321:4524:53
9
Anders Payerl
Arboga OK
69:3523:1629:25
10
Eva Rask
Östra Almby FK
71:0823:4730:58
11
Ylva Lundin
Sundbybergs IK
76:5425:4336:44
12
Rebecca Bäck
Trosabygdens OK
85:5028:4245:40
 
Öppen 3 2980 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Thoresson
OK Tisaren
54:1318:120:00Brons
2
Tomas Olsson
KFUM Örebro OK
63:3721:219:24Brons
 
Öppen 4 3080 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kent Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
35:1411:260:00Brons
2
Susanne Eriksson
OK Alferna
35:5111:380:37Brons
3
Daniel Eloff
Tjällmo-Godegårds OK
42:3013:487:16Brons
4
Tony Eloff
Tjällmo-Godegårds OK
42:3813:517:24Brons
5
Barbro Undvall
Sundbybergs IK
43:2914:078:15Brons
6
Lars Dahlen
OK Letstigen
43:5114:148:37Brons
7
Linda Payerl
Arboga OK
46:0514:5810:51Brons
8
Monika Algotson
OK Tylöskog
47:3315:2612:19
9
Eva Nordström
OK Älvsjö-Örby
52:4217:0717:28
10
Erik Renman
OK Alferna
55:0717:5419:53
11
Johan Berglind
OK Alferna
55:0817:5419:54
12
Anette Jansson
Strängnäs-Malmby OL
55:2317:5920:09
13
Marianne Daniels
Rotebro IS OK
56:3718:2321:23
14
Claes Rundström
OK Älvsjö-Örby
57:3618:4222:22
15
Eva Hyvärinen
Garphyttans IF
58:3919:0323:25
16
Weronica Bäck
Trosabygdens OK
59:2119:1624:07
17
Lars Hugosson
KFUM Örebro OK
62:3220:1827:18
18
Kjell Oredsson
OK Letstigen
63:1720:3328:03
19
Henrik Carlqvist
OK Djerf
66:2021:3231:06
20
Britt-Marie Margareta Engström
Finspångs SOK
71:1223:0735:58
21
Eva Korkeakoski
OK Milan
80:3626:1045:22
22
Marianne Wehlin
Norrköpings AIS
89:5429:1154:40
23
Christer Häggqvist
Rotebro IS OK
98:3031:5963:16
 
Öppen 5 3880 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid