Vårsprinten

2002-05-04

Arrangör: Linköpings OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
539
Form:
Individuell
Startande:
451
Distans:
Medel
Fullföljande:
433
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3930 meter28 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
33:298:310:00Guld
2
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:398:491:10Guld
3
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
35:449:062:15Guld
4
Iva Navratilova
Hagaby GOIF
35:549:082:25Guld
5
Caroline Kaipe
Leksands OK
37:309:334:01Guld
6
Nina Karlsson
OK Denseln
37:339:334:04Guld
7
Annika Lehmivaara
Tullinge SK
38:039:414:34Silver
8
Maria Wallström
Nyköpings OK
38:519:535:22Silver
9
Anneli Berggren
OK Denseln
41:1210:297:43Silver
10
Anna Andersson
OK Denseln
41:3610:358:07Silver
11
Marlene Karlsson
IFK Hedemora OK
44:4811:2411:19Silver
12
Viktoria Petré
OK Denseln
45:2611:3411:57Silver
13
Susanne Olsson
OK Denseln
45:5411:4112:25Silver
14
Veronica Lundh
OK Kolmården
46:2211:4812:53Silver
15
Susanne Pettersson
OK Roxen
47:2212:0313:53Silver
16
Åsa Nilsson
OK Klemmingen
48:5312:2615:24Brons
17
Therese Nyström
OK Roxen
51:0813:0117:39Brons
18
Maria Broström
OK Kolmården
52:4413:2519:15
19
Linda Nyström
OK Roxen
54:4713:5621:18
20
Monica Karlsson
Tjällmo-Godegårds OK
55:2514:0621:56
21
Anna Lindgren
Boxholm-Mjölby OL
56:2614:2222:57
22
Emma Carlqvist
Tjällmo-Godegårds OK
61:3415:4028:05
23
Monika Nilsson
OK Klemmingen
63:0416:0329:35
24
Anna Kullberg
Björkfors GOIF
67:0317:0433:34
25
Karolina Ekholm
Björkfors GOIF
78:4620:0345:17
26
Anna Sandahl
Gamleby OK
105:1626:4771:47
Lotta Oscarson
Motala AIF OL
Ej godkänd
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
H21 5010 meter62 startande, 62 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Röjgård
OK Kolmården
32:086:250:00Guld
2
Oskar Gustafsson
Göteborg-Majorna OK
33:176:391:09Guld
3
Per Lenander
Växjö OK
33:386:431:30Guld
4
Anders Kleist
OK Denseln
33:526:461:44Guld
5
Peter Löfås
Stora Tuna IK
34:046:481:56Guld
5
Michal Horacek
Hagaby GOIF
34:046:481:56Guld
7
Mikael Ingvarsson
OK Tylöskog
34:096:492:01Guld
8
Edvin Karlsson
OK Denseln
34:256:522:17Guld
9
Harri Karlsson
OK Denseln
34:336:542:25Guld
10
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
34:576:592:49Guld
11
Radek Novotny
Hagaby GOIF
34:586:592:50Guld
12
Björn Karlsson
OK Denseln
35:537:103:45Guld
13
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
36:017:113:53Guld
14
Christian Vejedal
Hestra IF
36:187:154:10Guld
15
Anders Hansson
GOIF Tjalve
36:497:214:41Guld
16
Lars Norrby
Hestra IF
36:577:234:49Guld
17
Henrik Vuorinen
OK Kolmården
37:087:255:00Silver
18
Lars Wistedt
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:407:315:32Silver
19
Hans Brolund
Kristinehamns OK
37:487:335:40Silver
20
Per Kempe
OK Denseln
38:147:386:06Silver
21
Emil Svensson
Motala AIF OL
38:227:396:14Silver
22
Håkan Malmström
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:447:446:36Silver
23
Rickard Lindkvist
OK Denseln
38:547:466:46Silver
23
Martin Solli
Stora Tuna IK
38:547:466:46Silver
23
Peter Holgersson
OK Kolmården
38:547:466:46Silver
26
Daniel Ekström
Stora Tuna IK
39:077:486:59Silver
27
Kristofer Tåqvist
Västerås SOK
39:137:507:05Silver
28
Conny Rantzow
Hestra IF
40:027:597:54Silver
29
Patrik Magnusson
Boxholm-Mjölby OL
40:148:028:06Silver
30
Pål Skogtjärn
OK Linné
40:218:038:13Silver
31
Per Johansson
Motala AIF OL
40:488:098:40Silver
32
Göran Sjöblom
OK Roxen
41:178:149:09Silver
33
Peter Lundh
OK Kolmården
41:238:169:15Silver
34
Henrik Boström
OK Linné
41:378:189:29Silver
35
Johan Svensson
OK Vilse 87
42:018:239:53Silver
36
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
42:148:2610:06Silver
36
Kalle Ingvarsson
OK Vilse 87
42:148:2610:06Silver
38
Henrik Svensson
OK Vilse 87
43:288:4111:20Silver
39
Örjan Pettersson
Tjällmo-Godegårds OK
43:598:4711:51Silver
40
Nils Hansson
OK Kolmården
44:128:4912:04Silver
41
Torbjörn Andersson
OK Motala
44:198:5112:11Silver
42
Jonas Bengtsson
Björkfors GOIF
44:568:5812:48Silver
43
Erik Sandh
OK Roxen
45:049:0012:56Silver
44
Stefan Karlsson
OK Roxen
46:169:1414:08Silver
45
Andreas Carlqvist
Tjällmo-Godegårds OK
46:209:1514:12Silver
46
Ulf Eklund
OK Motala
46:309:1714:22Silver
47
Erik Karlsson
Tjällmo-Godegårds OK
47:059:2414:57Brons
48
Kent Karlsson
OK Tranan
47:369:3015:28Brons
49
Magnus Svensson
OK Kolmården
48:399:4316:31Brons
50
Håkan Samor
Tjällmo-Godegårds OK
49:139:4917:05Brons
51
Lucas Prinda
Hagaby GOIF
50:0410:0017:56
52
Örjan Sandell
OK Roxen
50:0810:0018:00
53
Martin Hammarlund
Motala AIF OL
50:3810:0618:30
54
Magnus Persson
OK Kolmården
52:3510:3020:27
55
James Melander
Tjällmo-Godegårds OK
55:2911:0423:21
56
Albert Mollén
OK Denseln
58:3011:4126:22
57
Olle Hansson
OK Kolmården
63:3912:4231:31
58
John Nilsson
OK Kolmården
67:2513:2735:17
59
Andreas Johansson
Ankarsrums OK
75:3715:0643:29
60
Per Sandahl
Gamleby OK
83:4616:4351:38
61
Magnus Holmgren
Stigmännen Karlshamns OK
87:0217:2254:54
62
Lars Engström
OK Roxen
97:3519:2965:27
 
D20 3400 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Bygdell
Njurunda OK
35:4810:320:00Guld
2
Therese Karlsson
Norrköpings AIS
44:2613:048:38Silver
3
Cecilia Kleist
OK Roxen
46:2513:3910:37Silver
4
Kaisa Kuosku
OK Motala
54:3816:0418:50Brons
 
H20 4150 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christofer Sundström
GOIF Tjalve
39:269:300:00Guld
2
Per Östlund
OK Roxen
48:5811:489:32Silver
3
Marcus Johansson
Gamleby OK
57:5313:5718:27Brons
 
D18 3330 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cecilia Svensson
OK Kolmården
32:289:450:00Guld
2
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
32:349:470:06Guld
3
Maria Tuomi
OK Kolmården
36:2310:563:55Guld
4
Ella Hurtig
Tjällmo-Godegårds OK
37:5111:225:23Silver
5
Jessica Olovsson
GOIF Tjalve
39:2611:516:58Silver
6
Ida-Maria Andersson
OK Motala
61:0118:1928:33
 
H18 3750 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Larsson
Finspångs Aik
32:188:370:00Guld
2
David Carlson
OK Roxen
34:019:041:43Guld
3
Johan Carlson
OK Roxen
37:4810:055:30Silver
4
Erik Persson
Gamleby OK
38:0310:095:45Silver
5
Fredrik Forsberg
OK Kolmården
38:2810:156:10Silver
6
Joakim Ringsgård
OK Roxen
39:3110:327:13Silver
7
Patrik Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
63:3916:5831:21
 
D16 3140 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Sand
OK Tisaren
29:309:240:00Mästare
2
Lisa Skullman
OK Kolmården
35:3511:206:05Elit
3
Anna Nilsson
Boxholm-Mjölby OL
37:3911:598:09Guld
4
Karin Axi
GOIF Tjalve
38:0012:068:30Guld
5
Sofie Larsson
Boxholm-Mjölby OL
39:2712:349:57Guld
6
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
39:3812:3710:08Guld
7
Sofia Norin
Tjällmo-Godegårds OK
39:5412:4210:24Guld
8
Stina Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
41:2613:1211:56Silver
9
Frida Johnsson
OK Denseln
41:4713:1812:17Silver
10
Sofie Schwartz
OK Kolmården
58:1518:3328:45Järn
 
H16 3480 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jimmy Dahl
OK Kolmården
27:508:000:00Mästare
2
Mattias Ericsson
OK Denseln
29:488:341:58Mästare
3
Thomas Lilja
OK Denseln
29:528:352:02Mästare
4
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
32:319:214:41Elit
5
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
32:529:275:02Elit
6
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
34:309:556:40Guld
7
Henric Fröberg
GOIF Tjalve
35:5310:198:03Guld
8
Mathias Winkler
OK Kolmården
37:2310:459:33Silver
9
Erik Johansson
OK Denseln
37:3110:479:41Silver
10
Arvid Pettersson
Tjällmo-Godegårds OK
46:3213:2218:42Brons
11
Mattias Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
46:4113:2518:51Brons
Hjalmar Hurtig
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
D14 2570 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Dahlberg
GOIF Tjalve
28:2311:030:00Elit
2
Charlotte Olsson
OK Denseln
28:5711:160:34Elit
3
Linnéa Ivarsson Sandberg
OK Denseln
30:2211:491:59Elit
4
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
32:2212:363:59Guld
5
Kristin Karlsson
Finspångs Aik
35:5213:577:29Silver
6
Ulrica Fransson
Motala AIF OL
36:4714:198:24Silver
7
Angelica Hägglöf
OK Denseln
41:2016:0512:57Silver
 
H14 3050 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
23:267:410:00Elit
2
Mattias Andersson
Boxholm-Mjölby OL
25:278:212:01Elit
3
Martin Axeen
Stjärnorps SK
26:528:493:26Elit
4
Erik Melén
Motala AIF OL
32:1010:338:44Silver
5
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
33:5511:0710:29Silver
6
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
39:2912:5716:03Brons
7
Linus Persson
OK Kolmården
41:3213:3718:06Brons
8
Sven Norén
Boxholm-Mjölby OL
42:1013:5018:44Brons
9
Gustav Lyytinen
Boxholm-Mjölby OL
47:3915:3724:13Järn
10
Erik Erlandsson
Boxholm-Mjölby OL
49:4116:1726:15Järn
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
D12 2720 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
32:0711:480:00Guld
2
Anna Forsberg
OK Kolmården
32:5812:070:51Guld
3
Sofia Fransson
Motala AIF OL
34:0612:321:59Guld
4
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
35:4113:073:34Guld
5
Emma Jonsson
OK Rodhen
36:1213:194:05Guld
6
Linn Bränneby
OK Kolmården
38:4614:156:39Silver
7
Ida Dalhammer
OK Roxen
42:1015:3010:03Silver
8
Agnes Käll
OK Roxen
42:4715:4410:40Silver
9
Elin Ledskog
Linköpings OK
45:4916:5113:42Brons
10
Ida Lindkvist
OK Denseln
47:4817:3415:41Brons
Sanna Sörberg
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
H12 2720 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
23:158:330:00Guld
2
Christer Lilja
OK Denseln
23:358:400:20Guld
3
Martin Nilsson
Norrköpings AIS
25:269:212:11Guld
4
Henrik Berggren
OK Denseln
26:469:503:31Guld
5
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
27:3610:094:21Silver
6
Martin Sand
OK Tisaren
30:3611:157:21Silver
7
Johan Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
34:4012:4511:25Brons
8
Christian Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
37:3213:4814:17Järn
9
Jonas Pälvärinne
Linköpings OK
38:2214:0615:07Järn
10
Andreas Conradsson
Boxholm-Mjölby OL
40:2514:5217:10Järn
11
Johan Fröberg
GOIF Tjalve
43:3916:0320:24Järn
12
Martin Ström
Tjällmo-Godegårds OK
43:4216:0420:27Järn
13
Ola Almén
Linköpings OK
45:1616:3922:01Järn
14
Andreas Berg
Linköpings OK
53:4519:4630:30Järn
15
Pontus Schwartz
OK Kolmården
55:4420:2932:29Järn
16
Elias Andersson
OK Denseln
68:2725:1045:12Järn
17
Mattias Mattson
OK Roxen
71:5426:2648:39Järn
Pontus Thuresson
OK Eken
Ej godkänd
 
D10 1990 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Ledskog
Linköpings OK
16:548:300:00Brons
2
Camilla Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
17:318:480:37Brons
3
Lina Persson
OK Kolmården
18:099:071:15Brons
4
Tina Asph
OK Eken
18:349:201:40Brons
5
Sofie Axeen
Stjärnorps SK
19:119:382:17Brons
6
Karin Svensson
Finspångs Aik
21:1010:384:16Brons
7
Jenny Stenström
Linköpings OK
21:3010:484:36Brons
8
Linda Lindkvist
OK Denseln
22:0811:075:14Brons
9
Siri Olsson
Linköpings OK
29:5515:0213:01Järn
 
H10 1990 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oskar Svensson
Finspångs Aik
14:307:170:00Brons
2
Henrik Jonsson
OK Rodhen
15:337:491:03Brons
3
Martin Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
16:068:051:36Brons
4
Erik Nilsson
Norrköpings AIS
17:128:392:42Brons
5
Marcus Andersson
Boxholm-Mjölby OL
20:5010:286:20Brons
 
D35 3400 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Barbara Svensson
Finspångs Aik
31:119:100:00Guld
2
Mia Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
31:179:120:06Guld
3
Marie Andersson
Norrköpings AIS
33:359:532:24Guld
4
Annika Ardell
OK Rodhen
35:0510:193:54Guld
5
Eva Lilliecreutz
OK Roxen
50:1214:4619:01
6
Sofia Svedevall
OK Roxen
50:2214:4919:11
 
H35 4150 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Svensson
Finspångs Aik
27:336:380:00Guld
2
Stefan Thellsén
OK Roxen
31:377:374:04Silver
3
Mats R Johansson
Motala AIF OL
32:417:535:08Silver
4
Henrik Pettersson
OK Roxen
33:448:086:11Silver
5
Jan Johansson
Björkfors GOIF
36:568:549:23Silver
6
Per Thellsén
OK Roxen
37:409:0510:07Silver
7
Håkan Träff
Norrköpings AIS
41:3110:0013:58Brons
8
Anders Strömbäck
Ankarsrums OK
44:2910:4316:56
9
Krister Berger
Motala AIF OL
47:2711:2619:54
10
Bo Svedevall
OK Roxen
62:2615:0334:53
11
Christer Nilsson
Skogspojkarnas OK
68:1016:2640:37
 
D40 3330 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eriksson
Elfsborg SOK
37:0411:080:00Guld
2
Eva Lindstén
Stjärnorps SK
38:3711:361:33Guld
3
Ingrid Svensson
Finspångs Aik
47:1014:1010:06Silver
Susanne Dahlberg
GOIF Tjalve
Ej godkänd
 
H40 3930 meter18 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alf Sneller
Söders-Tyresö
30:467:500:00Guld
2
Lennart Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
32:048:101:18Guld
3
Johan Lilliecreutz
OK Roxen
33:248:302:38Guld
4
Sören Sand
OK Tisaren
33:558:383:09Guld
5
Roger Engman
Norrköpings AIS
34:328:473:46Guld
6
Jonas Karlsson
OK Tylöskog
36:159:135:29Silver
7
Bengt Schwartz
OK Kolmården
39:159:598:29Silver
7
Jan Berggren
OK Denseln
39:159:598:29Silver
9
Tommy Eriksson
GOIF Tjalve
40:2110:169:35Silver
10
Kenneth Svensson
Finspångs Aik
43:2211:0212:36Silver
11
Peter Carlzon
Ankarsrums OK
44:4411:2313:58Brons
12
Tomas Karlsson
OK Kolmården
46:1511:4615:29Brons
13
Ulf Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
46:3411:5115:48Brons
14
Erik Bjärnlid
Stjärnorps SK
47:0812:0016:22
15
Magnus Allard
Tjällmo-Godegårds OK
75:3119:1344:45
Mats Lönngren
Boxholm-Mjölby OL
Ej godkänd
Per Fröberg
GOIF Tjalve
Ej godkänd
Anders Lilja
OK Denseln
Ej godkänd
 
D45 2590 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva-Karin Skullman
OK Kolmården
28:4711:070:00Guld
2
Lena Persson
Gamleby OK
32:0812:243:21Silver
3
Eva-Britt Hultquist
Finspångs Aik
34:5113:276:04Silver
4
Magdalena Wahlqvist-Axi
GOIF Tjalve
35:2313:406:36Silver
5
Inger Johansson
Norrköpings AIS
38:2514:509:38Silver
6
Gerd Hagström
GOIF Tjalve
39:1915:1110:32Silver
7
Lena Johansson
Skogspojkarnas OK
41:3016:0112:43Brons
8
Berit Martinsson
Finspångs Aik
45:3117:3416:44
9
Lena Fornander
Skogspojkarnas OK
46:0817:4917:21
10
Barbro Frelin
OK Roxen
57:4122:1628:54
 
H45 3750 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christer Karlsson
Tjällmo-Godegårds OK
32:348:410:00Guld
2
Karl Mollén
OK Denseln
33:288:550:54Guld
3
Christer Larsson
Finspångs Aik
35:519:343:17Guld
4
Urban Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
37:049:534:30Silver
5
Björn Tholén
Stjärnorps SK
37:5410:065:20Silver
6
Arne Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
38:5010:216:16Silver
7
Bengt-Ove Blomkvist
Björkfors GOIF
41:2711:038:53Silver
8
Kjell Eriksson
Stjärnorps SK
42:3311:219:59Silver
9
Robert Rylander
Söders-Tyresö
42:5111:2610:17Silver
10
Torgny Johansson
OK Eken
45:0612:0212:32Silver
11
Torbjörn Bergman
OK Måsen
47:3012:4014:56Brons
12
Folke Claesson
Tjällmo-Godegårds OK
48:4312:5916:09Brons
13
Torgny Conradsson
Boxholm-Mjölby OL
48:5913:0416:25Brons
14
Kenneth Gustafsson
Ankarsrums OK
52:0013:5219:26
15
Hans Olstrand
Stjärnorps SK
53:1514:1220:41
 
D50 2590 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britt-Marie Aldén
OK Kolmården
25:469:570:00Guld
2
Maria Nordvall
OK Kolmården
31:0512:005:19Silver
3
Kerstin Svensk
OK Hällen
31:5212:186:06Silver
4
Maja-Stina Gustavsson
OK Roxen
42:0616:1516:20
5
Margareta Svenson
Ankarsrums OK
42:1416:1816:28
6
Barbro Östlund
OK Roxen
43:3816:5117:52
7
Kerstin Boberg
OK Roxen
48:2118:4022:35
8
Carin Grinell
Björkfors GOIF
49:1118:5923:25
9
Ingrid Norén
Boxholm-Mjölby OL
59:3022:5833:44
10
Elisabeth Österberg
OK Eken
67:3026:0441:44
Eva Nyström
OK Roxen
Ej godkänd
 
H50 3400 meter20 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
28:208:200:00Guld
2
Kjell Wallering
OK Roxen
30:198:551:59Guld
3
Göran Blomberg
GOIF Tjalve
31:319:163:11Guld
4
Jan Lindgren
Boxholm-Mjölby OL
32:489:394:28Silver
5
Lars-Åke Svensk
OK Hällen
33:219:495:01Silver
6
Jan Erik Lundqvist
OK Eken
33:509:575:30Silver
7
Bengt Östlund
OK Roxen
35:2410:257:04Silver
8
Alf Skarin
OK Roxen
37:0210:548:42Silver
9
Anders Hallberg
Stjärnorps SK
37:5011:089:30Silver
10
Håkan Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
39:0311:2910:43Silver
11
Thomas Nyström
OK Roxen
42:2312:2814:03Brons
12
Kjell Johansson
Ankarsrums OK
44:3213:0616:12
12
Håkan B Svensson
Västerviks OK
44:3213:0616:12
14
Rolf Hammarlund
Motala AIF OL
44:3813:0816:18
15
Per Gunnar Gustavsson
OK Roxen
45:5613:3117:36
16
Krister Karlsson
Västerviks OK
46:0513:3317:45
17
Lars Nilsson
OK Kolmården
50:2914:5122:09
18
Lars Ström
Tjällmo-Godegårds OK
51:4815:1423:28
Ingvar Hultquist
Finspångs Aik
Ej godkänd
Magnus Wretman
OK Roxen
Ej godkänd
 
D55 2060 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carina Lindman
Finspångs Aik
26:1112:430:00Guld
2
Sonja Hansson
GOIF Tjalve
27:2513:191:14Guld
3
Louise-Marie Nilsson
OK Klemmingen
29:4514:273:34Guld
4
Kerstin Käll
OK Roxen
34:0916:357:58Silver
5
Eivor Pettersson
Gamleby OK
39:0919:0012:58Brons
6
Stina Korall
Motala AIF OL
39:1819:0513:07Brons
7
Inger Pettersson
Björkfors GOIF
43:5221:1817:41
8
Inger Anita Maria Almgren
Gamleby OK
45:3022:0519:19
9
Lena Sandahl
Gamleby OK
47:0422:5120:53
 
H55 3330 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
28:528:400:00Guld
2
Christer Sandh
OK Roxen
29:198:480:27Guld
3
Roland Alsén
OK Roxen
29:579:001:05Guld
4
Lennart Pettersson
Björkfors GOIF
30:509:161:58Guld
5
Ove Vesterberg
Lycksele IF
33:149:594:22Silver
6
Runar Aldén
OK Kolmården
34:1210:165:20Silver
7
Anders Montelius
Boxholm-Mjölby OL
35:2410:386:32Silver
8
Åke Borger
Ankarsrums OK
36:2010:557:28Silver
9
Rune Ringsgård
OK Roxen
36:2810:577:36Silver
10
Nils Sjödin
GOIF Tjalve
36:5511:058:03Silver
11
Hans Kleist
OK Roxen
37:1411:118:22Silver
12
Tore Karlsson
Tjällmo-Godegårds OK
37:2111:138:29Silver
13
Jan Pettersson
OK Roxen
37:2411:148:32Silver
14
Kjell Nilsson
OK Klemmingen
37:3711:188:45Silver
15
Thomas Kleist
Boxholm-Mjölby OL
38:3111:349:39Silver
16
Arne Larsen
Västerviks OK
38:5011:409:58Silver
17
Peter Hagström
GOIF Tjalve
39:0411:4410:12Silver
18
Roland Nilsson
Finspångs Aik
39:0811:4510:16Silver
19
Rolf-Inge Karlsson
Boxholm-Mjölby OL
39:5612:0011:04Silver
20
Bertil Wahlqvist
IFK Norrköpings OK
40:1512:0511:23Silver
21
Johnny Gustafsson
Gamleby OK
40:2312:0811:31Silver
22
Kjell Holmström
Björkfors GOIF
41:0712:2112:15Brons
23
Göran Almgren
Gamleby OK
42:3012:4613:38Brons
24
Claes Martinsson
Finspångs Aik
42:4812:5113:56Brons
25
Hans Eriksson
Stjärnorps SK
43:2313:0214:31Brons
25
Nils-Erik Palm
Motala AIF OL
43:2313:0214:31Brons
27
Anders Svenson
Ankarsrums OK
45:4713:4516:55
28
Sture Grytheim
Elfsborg SOK
45:5313:4717:01
29
Gunnar Carlson
OK Roxen
47:4314:2018:51
30
Leif Samor
Tjällmo-Godegårds OK
53:4716:0924:55
31
Lars Ekholm
Björkfors GOIF
66:4420:0237:52
32
Lars Karlsson
Gamleby OK
68:2620:3339:34
 
D60 2060 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britt Pettersson
OK Roxen
28:1013:400:00Guld
2
Britten Persson
Finspångs Aik
30:0814:381:58Guld
3
Ingrid Jigerström
OK Roxen
42:4120:4314:31Brons
 
H60 2980 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gösta Lindman
Finspångs Aik
29:039:450:00Guld
2
Bertil Engman
IFK Norrköpings OK
31:4410:392:41Guld
3
Bo Persson
OK Roxen
32:0910:473:06Guld
4
Per-Inge Svensson
OK Eken
32:1010:483:07Guld
5
Tore Thellsén
OK Roxen
32:4811:003:45Guld
6
Bengt Karlsson
Linköpings AIK
36:0912:087:06Silver
7
Hans-Åke Christiansson
Gamleby OK
36:5312:237:50Silver
8
Ellert Thunholm
OK Roxen
37:5912:458:56Silver
9
Stig Bengtsson
Motala AIF OL
40:1113:2911:08Silver
10
Ronny Persson
Finspångs Aik
41:2813:5512:25Silver
11
Bertil Ardell
OK Roxen
46:0215:2716:59
12
Folke Simonsson
OK Roxen
48:0216:0718:59
13
Leif Ripskog
Skogspojkarnas OK
48:3316:1819:30
14
Torbjörn Eklund
OK Motala
50:0116:4720:58
15
Nils-Göran Kämpe
OK Denseln
51:0517:0922:02
 
D65 2050 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnel Nilsson
Linköpings AIK
42:0520:320:00Guld
2
Hansi Fridström
Finspångs Aik
46:5122:514:46Guld
3
Mona Åkerman
Motala AIF OL
48:0223:265:57Silver
4
Gunnel Jonsson
OK Roxen
52:0125:229:56Silver
 
H65 2980 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Holger Persson
OK Eken
33:5711:240:00Guld
2
Ola Kleist
Boxholm-Mjölby OL
36:3712:172:40Guld
3
Sven Jonsson
OK Roxen
39:1613:115:19Silver
4
Karl Åkerman
Motala AIF OL
39:3113:165:34Silver
5
Roland Skytt
OK Roxen
39:4413:205:47Silver
6
Ove Berggården
Linköpings AIK
42:3014:168:33Silver
7
Rune Svensson
Tjällmo-Godegårds OK
45:4615:2111:49Silver
8
Bertil Skagerström
OK Denseln
48:0116:0714:04Brons
9
Hans Johansson
Motala AIF OL
48:3416:1814:37Brons
10
Nils-Erik Wetterhall
OK Eken
52:3117:3718:34
11
Rune Ardell
OK Denseln
56:0518:4922:08
12
Kurt Lind
OK Roxen
61:0920:3127:12
13
Mats Libert
Mjölby OK
72:3724:2238:40
 
D70 2050 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Astrid Andersson
Norrköpings AIS
41:1820:090:00Guld
2
Britt Ardmar
Finspångs Aik
44:5221:533:34Guld
3
Berit Lundgren
Mjölby OK
57:4428:1016:26Silver
 
H70 2590 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tor Andersson
Norrköpings AIS
30:5211:550:00Guld
2
Gunnar Nordström
OK Roxen
34:1813:153:26Guld
3
Kalle Karlsson
OK Tylöskog
35:2713:414:35Silver
4
Kaj Dahlskog
Björkfors GOIF
40:4015:429:48Silver
5
Ingvar Lundgren
Mjölby OK
40:4515:449:53Silver
6
Bengt Johansson
Motala AIF OL
42:0116:1311:09Silver
7
Kåre Andreasson
OK Nipan
42:0816:1611:16Silver
8
Åke Cederin
OK Motala
44:0617:0213:14Brons
9
Evert Gustavsson
Finspångs Aik
48:5518:5318:03
10
Rolf Fridström
Finspångs Aik
49:2419:0418:32
11
Per-Inge Dernerud
OK Denseln
54:2321:0023:31
12
Nils Karlsson
Linköpings AIK
59:1722:5328:25
 
H75 2060 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Allan Bengtsson
OK Eken
27:1513:140:00Guld
2
Willy Hansson
Mjölby OK
31:4415:244:29Silver
3
Margen Adolfsson
Björkfors GOIF
31:4915:274:34Silver
4
Stig Andersson
Motala AIF OL
33:4816:246:33Silver
5
Bertil Ohlson
GOIF Tjalve
33:5316:276:38Silver
6
Nils Årnerud
Linköpings AIK
35:4917:238:34Silver
7
Rune Erixon
Finspångs Aik
35:5517:268:40Silver
8
Bengt Olov Björeman
OK Denseln
39:2319:0712:08Silver
9
Harry Wallering
OK Denseln
39:5619:2312:41Silver
10
Einar Jading
Västerviks OK
40:4419:4613:29Brons
11
Ole Tvete
Linköpings AIK
45:3022:0518:15
12
Gunnar Karlsson
Motala AIF OL
47:1522:5620:00
13
Per Gustafsson
OK Roxen
48:0523:2020:50
 
U1 1990 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Boström
Boxholm-Mjölby OL
18:569:310:00Järn
2
Hanna Berg
Linköpings OK
35:1617:4316:20Järn
3
My Rydberg
Finspångs Aik
42:4821:3023:52Järn
 
U2 1840 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martina Winkler
OK Kolmården
20:0110:530:00Järn
2
Cecilia Ekholm
Björkfors GOIF
28:5515:438:54Järn
3
Erica Thor
Boxholm-Mjölby OL
30:2316:3110:22Järn
4
Inge Johansson
OK Denseln
31:2917:0711:28Järn
5
Kristina Hallenberg
Motala AIF OL
40:2521:5820:24Järn
6
Emma Karlsson
Motala AIF OL
48:3626:2528:35Järn
 
U3 2720 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Eriksson
Boxholm-Mjölby OL
62:2522:570:00Järn
2
Sofie Petersson
GOIF Tjalve
62:5623:080:31Järn
3
Sören Thor
Boxholm-Mjölby OL
73:4227:0611:17Järn
4
Joakim Mellgren
OK Denseln
94:1234:3831:47Järn
 
Inskolning 2080 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Julia Almén
Linköpings OK
GodkändJärn
Stina Svedevall
OK Roxen
GodkändJärn
Klara Svedevall
OK Roxen
GodkändJärn
Andreas Johansson
Tjällmo-Godegårds OK
GodkändJärn
Robert Asph
OK Eken
GodkändJärn
Karin Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
GodkändJärn
Jesper Carlzon
Ankarsrums OK
GodkändJärn
Nils Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
GodkändJärn
Nilla Eriksson
Boxholm-Mjölby OL
GodkändJärn
Leif Svensson
Finspångs Aik
GodkändJärn
Karin Petersson
GOIF Tjalve
GodkändJärn
 
Öppen 1 1840 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rickard Kjellgren
Hammarkinds OK
24:5213:310:00
 
Öppen 2 3350 meter4 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Örjan Thor
Boxholm-Mjölby OL
56:5516:590:00Brons
Håkan Pettersson
Gamleby OK
Ej godkänd
Tove Axeen
Stjärnorps SK
Ej godkänd
Lars Melén
Motala AIF OL
Ej godkänd
 
Öppen 4 3050 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Wedin
Norrköpings AIS
39:2812:560:00Brons
2
Rickard Johansson
Tjällmo-Godegårds OK
48:3315:559:05Brons
3
Lars Gabrielsson
Linköpings OK
49:2016:109:52Brons
4
Ronny Johansson
Skogspojkarnas OK
51:0616:4511:38Brons
5
Allan Nilsson
Norrköpings AIS
54:3617:5415:08
6
Marie Ardell
OK Denseln
54:4317:5615:15
7
Carina Rydberg
Finspångs Aik
56:3618:3317:08
8
Rikard Lif-Kovacs
OK Roxen
66:5021:5527:22
9
Agneta Lif-Kovacs
OK Roxen
67:1422:0327:46
10
Anna Gabrielsson
Linköpings OK
69:5522:5530:27
11
Ingvar Persson
Tjällmo-Godegårds OK
104:4434:2065:16
12
Elving Herman
Klubblös
112:5237:0073:24
Christina Thor
Boxholm-Mjölby OL
Ej godkänd
 
Öppen 5 3860 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Svensson
OK Eken
46:1711:590:00Brons
2
Lennart Kjellgren
Hammarkinds OK
47:2612:171:09Brons
3
Lars-Olof Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
72:5818:5426:41
 
Öppen 7 3170 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marie-Louise Persson
OK Eken
45:2914:210:00Brons
2
Janerik Andersson
Björkfors GOIF
47:4415:032:15Brons
3
Curt Andersson
OK Denseln
65:5820:4920:29
4
Kenneth Leo
OK Denseln
87:4227:4042:13
 
Öppen 8 5280 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Axelsson
Tjällmo-Godegårds OK
54:3010:190:00Brons
2
Magnus Grenegård
Klubblös
56:2710:411:57Brons
3
Staffan Runtegen
Boxholm-Mjölby OL
57:5010:573:20Brons
4
Björn Rydberg
Finspångs Aik
60:4311:306:13Brons
5
Maria Pettersson
Boxholm-Mjölby OL
61:1611:366:46Brons
6
Birgitta Wingqvist
Ringsjö OK
63:2812:018:58Brons
7
Karl-Johan Norén
Boxholm-Mjölby OL
66:1112:3211:41Brons
8
Anna Wingren
FK Boken
67:2712:4612:57Brons
9
Kenth Edin
Boxholm-Mjölby OL
98:5218:4344:22
Sven Dahl
OK Kolmården
Ej godkänd