DM Klassisk , Sörmland

2002-08-25

Arrangörer: Vingåkers OK | Högsjö GF

Nivå:
Distrikt
Anmälda:
611
Form:
Individuell
Startande:
527
Distans:
Lång
Fullföljande:
494
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 7530 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Kleijn
Södertälje Orientering
60:037:580:00Guld
2
Jenny Röjgård
Södertälje Orientering
63:518:293:48Guld
3
Anna Lampinen
Södertälje Orientering
76:3810:1116:35Silver
4
Ingela Pettersson
Södertälje Orientering
85:5211:2425:49Silver
5
Cecilia Johnsson
OK Tor
87:5811:4127:55
6
Jessica Karlsson
Nyköpings OK
97:0912:5437:06
7
Mona Halldin
Trosabygdens OK
98:4113:0638:38
 
H21 12150 meter23 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niclas Jonasson
Södertälje Orientering
73:346:030:00Guld
2
Erik Axelsson
Södertälje Orientering
74:226:070:48Guld
3
Michael Wehlin
Södertälje Orientering
78:246:274:50Guld
4
Håkan Kleijn
Södertälje Orientering
80:186:376:44Guld
5
Anders Hedman
OK Hällen
83:466:5410:12Silver
6
Peter Öberg
OK Hällen
85:127:0111:38Silver
7
Johan Sundén
Södertälje Orientering
85:447:0312:10Silver
8
Martin Lampinen
Södertälje Orientering
86:417:0813:07Silver
9
Arvid Sundkvist
Katrineholms OK
98:198:0624:45Silver
10
Daniel Eklund
Strängnäs-Malmby OL
98:288:0624:54Silver
11
Henrik Johnsson
OK Tor
99:548:1326:20Silver
12
Mats Liwell
Södertälje Orientering
102:118:2528:37Silver
13
Erik Åhlin
OK Hällen
102:178:2528:43Silver
14
Niklas Henriksson
Södertälje Orientering
104:098:3430:35
15
Mats Åhman
OK Klemmingen
106:428:4733:08
16
Lars-Olof Magnell
Katrineholms OK
108:468:5735:12
17
Håkan Melin
OK Tor
111:469:1238:12
18
Anders Karlsson
OK Hällen
112:209:1538:46
19
Magnus Karlsson
OK Hällen
116:479:3743:13
20
Tomas Liss
Eskilstunafors OL
118:149:4444:40
21
Stefan Carlsson
OK Klemmingen
121:5310:0248:19
Tomas Håkansson
Södertälje Orientering
Ej godkänd
Anders Axelsson
Södertälje Orientering
Ej godkänd
 
D20 5580 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Grenmark
Sundbybergs IK
53:559:400:00Guld
2
Annika Gustavsson
Strängnäs-Malmby OL
56:0610:032:11Guld
3
Christina Sundström
Strängnäs-Malmby OL
60:1710:486:22Silver
4
Linn Axelsson
Ärla IF
71:2612:4817:31Silver
 
H20 9890 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Blohm
Södertälje Orientering
65:316:370:00Guld
2
Kalle Larsson
OK Klemmingen
66:486:451:17Guld
3
Jonas Pettersson
Ärla IF
74:207:318:49Silver
4
Robbin Kantarp
OK Hällen
78:437:5813:12Silver
5
Anders Axling
Södertälje Orientering
79:328:0314:01Silver
6
Jonas Engström
OK Hällen
84:278:3218:56Silver
7
Carl Pramlid
OK Klemmingen
90:339:0925:02Silver
8
Erik Svahn
OK Tor
91:069:1325:35Silver
Björn Wistrand
OK Tor
Ej godkänd
 
D18 5010 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Öberg
OK Hällen
46:189:140:00Guld
2
Sofia Andersson
OK Hällen
48:249:402:06Guld
3
Sofia Börjeskog
OK Tor
52:0610:245:48Silver
4
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
53:0110:356:43Silver
5
Elin Hultman
OK Hällen
53:4510:447:27Silver
6
Malin Johansson
Eskilstunafors OL
62:2512:2816:07Silver
7
Jenny Hallebro
OK Klemmingen
64:1012:4817:52Silver
8
Ingela Hagfalk
OK Hällen
65:0813:0018:50Silver
9
Anna Nykvist
Södertälje Orientering
66:0713:1219:49
10
Malena Andén
Södertälje Orientering
71:1814:1425:00
11
Sara Blomberg
Nyköpings OK
76:3215:1730:14
12
Angelica Cronlund
Södertälje Orientering
77:2715:2831:09
13
Lisa Walther
OK Hällen
98:2819:3952:10
Karin Axelsson
OK Hällen
Ej godkänd
 
H18 7530 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Werme
Södertälje Orientering
54:417:160:00Guld
2
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
58:237:453:42Guld
3
Björn Pramlid
OK Klemmingen
61:118:086:30Silver
4
Magnus Karlsson
Södertälje Orientering
62:078:157:26Silver
5
Nils Wistrand
OK Tor
66:028:4611:21Silver
6
Erik Mårsell
Södertälje Orientering
69:499:1615:08Silver
7
Linus Ahonen
OK Tor
70:099:1915:28Silver
8
Tomas Karlsson
OK Klemmingen
72:159:3617:34Silver
9
Martin Hultman
OK Hällen
87:3411:3832:53
10
Erik Palmfjord
Katrineholms OK
90:3312:0235:52
Joel Englund
Nyköpings OK
Ej godkänd
 
D16 4120 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
33:538:130:00Mästare
2
Linda Ahlsén-Seirup
Södertälje Orientering
39:059:295:12Elit
3
Camilla Holmberg
OK Tor
40:269:496:33Elit
4
Emma Fridh
Södertälje Orientering
40:549:567:01Elit
5
Maria Åhlund
OK Klemmingen
43:5410:3910:01Guld
6
Sandra Kreuzer-Boberg
Ärla IF
45:1110:5811:18Silver
7
Marie Therese Persson
Södertälje Orientering
45:5411:0812:01Silver
8
Frida Engqvist-Norman
Södertälje Orientering
46:3011:1712:37Silver
9
Anna Svahn
OK Tor
47:5111:3713:58Silver
10
Linda Johansson
OK Hällen
48:0511:4014:12Silver
11
Ida Lundholm
OK Klemmingen
49:1211:5715:19Silver
12
Sofia Magnell
Katrineholms OK
51:0012:2317:07Silver
13
Malin Hellström
Katrineholms OK
52:0412:3818:11Brons
14
Kamilla Winther
Katrineholms OK
53:1812:5619:25Brons
15
Johanna Ragvald
Vingåkers OK
54:0613:0820:13Brons
16
Jennie Kollberg
Södertälje Orientering
55:3313:2921:40Brons
17
Linnea Skantz
OK Måsen
56:2713:4222:34Brons
18
Viktoria Karlsson
OK Hällen
57:2613:5623:33Brons
19
Ida Åhlin
OK Hällen
59:4414:3025:51Brons
20
Sofia Josefsson
OK Hällen
61:4114:5827:48Järn
21
Helena Lundquist
OK Nalle
63:5815:3230:05Järn
22
Anna Nilsson
Katrineholms OK
64:3415:4030:41Järn
23
Louise Hildenborg
Stora Sundby GOIF
74:5718:1241:04Järn
Natalie Friberg
Ärla IF
Ej godkänd
 
H16 4900 meter18 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Egneblad
Kjula-Standard OK
39:118:000:00Mästare
2
Niklas Serrander
Södertälje Orientering
43:578:584:46Mästare
3
Erik Blomberg
Nyköpings OK
44:299:055:18Elit
4
Joakim Lindholm
OK Hällen
44:349:065:23Elit
5
Tomas Reibring
Nyköpings OK
44:369:065:25Elit
6
Patrik Lind
OK Tor
44:459:085:34Elit
7
Björn Löfroth
Eskilstunafors OL
44:579:105:46Elit
8
Oscar Arman
Nyköpings OK
45:099:135:58Elit
9
Johan Näsholm
Ärla IF
46:069:246:55Elit
10
Oskar Larsson
Eskilstunafors OL
46:399:317:28Elit
11
Joel Hellsten
OK Klemmingen
54:3911:0915:28Silver
12
Viktor Jonsson
Stora Sundby GOIF
61:4912:3722:38Brons
13
Pär Gustavsson
Nyköpings OK
65:0713:1725:56Brons
14
Niklas Hallebro
OK Klemmingen
67:2213:4528:11Brons
15
Robert Carlsson
OK Hällen
69:1614:0830:05Brons
16
Emil Corell
OK Hällen
70:4014:2531:29Brons
Erik Skoglund
Södertälje Orientering
Ej godkänd
Nils Engman
Nyköpings OK
Ej godkänd
 
D14 3350 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Pramlid
OK Klemmingen
34:3910:210:00Elit
2
Natalie Stiglund
OK Hällen
35:4210:391:03Elit
3
Johanna Karlsson
Katrineholms OK
39:0111:394:22Guld
4
Camilla Johansson
OK Hällen
41:4012:267:01Guld
5
Emelie Andersson
Nyköpings OK
45:0813:2810:29Silver
6
Filippa Arman
Nyköpings OK
45:4213:3911:03Silver
7
Ida Hedman
OK Hällen
45:5313:4211:14Silver
8
Sanna Österholm
Trosabygdens OK
53:2415:5618:45Brons
9
Therese Bentevik
Nyköpings OK
53:4216:0219:03Brons
10
Johanna Olsson
Kjula-Standard OK
55:1016:2820:31Brons
11
Therese Carlsson
OK Hällen
57:2817:0922:49Brons
12
Natalie Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
57:4717:1523:08Brons
13
Josefine Friberg
Ärla IF
58:3817:3023:59Brons
14
Linnea Fransson
Ärla IF
60:0917:5725:30Brons
15
Johanna Sandberg
Södertälje Orientering
62:4118:4328:02Järn
 
H14 4100 meter22 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
33:568:170:00Elit
2
Emil Andersson
Ärla IF
34:178:220:21Elit
3
Alexander Blomberg
Nyköpings OK
39:139:345:17Guld
4
Simon Freij
OK Måsen
40:179:506:21Guld
5
Petter Eklöf
OK Måsen
40:319:536:35Guld
6
David Nykvist
Södertälje Orientering
40:479:576:51Guld
7
Carl Carlsson
Ärla IF
42:1310:188:17Silver
8
Erik Pettersson
Nyköpings OK
42:4610:268:50Silver
9
Christofher Ramström
Strängnäs-Malmby OL
42:5710:299:01Silver
10
Jimmy Boman
OK Hällen
43:0010:299:04Silver
11
Henning Onsbring-Gusta
Eskilstunafors OL
44:2610:5010:30Silver
12
Gustav Sparr
OK Tor
44:5510:5710:59Silver
13
Emil Hyttinen
Eskilstunafors OL
45:1411:0211:18Silver
14
Andreas Egneblad
Kjula-Standard OK
45:3311:0711:37Silver
15
Johan Willamo
Södertälje Orientering
46:4711:2512:51Silver
16
Olle Andersson
OK Klemmingen
49:2012:0215:24Silver
17
Sam Eklöf
OK Måsen
50:1012:1416:14Silver
18
Erik Liljeholm
OK Tor
54:0113:1020:05Brons
19
Johan Magnell
Katrineholms OK
58:0214:0924:06Brons
20
Sebastian Runander
Trosabygdens OK
61:3915:0227:43Järn
Anders Axelsson
OK Hällen
Ej godkänd
Mattias Grawé
Ärla IF
Ej godkänd
 
D12 2980 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Gustafsson
Strängnäs-Malmby OL
25:548:410:00Guld
2
Julia Davidsson
OK Klemmingen
26:448:580:50Guld
3
Annika Johnson
OK Klemmingen
30:4310:184:49Silver
4
Lovisa Onsbring-Gustaf
Eskilstunafors OL
31:4010:385:46Silver
5
Karin Karlsson
OK Hällen
32:2110:516:27Silver
6
Lovisa Lundin
Katrineholms OK
34:2711:348:33Brons
7
Anja Johansson
Nyköpings OK
34:4511:408:51Brons
8
Veronica Stiglund
OK Hällen
35:4211:599:48Brons
9
Julia Bergström
Nyköpings OK
35:5212:029:58Brons
10
Annie Westlin
OK Måsen
36:4612:2010:52Brons
11
Lina Berneryd
Trosabygdens OK
36:4812:2110:54Brons
12
Jessica Ohlson
OK Hällen
38:4813:0112:54Brons
13
Sandra Karlsson-Bierfeldt
Ärla IF
38:5213:0312:58Brons
14
Matilda Thuresson
Vingåkers OK
49:0216:2723:08Järn
15
Linda Eriksson
Södertälje Orientering
52:2617:3626:32Järn
16
Caroline Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
57:4819:2431:54Järn
Amanda Lindh
Katrineholms OK
Ej godkänd
 
H12 2980 meter25 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tim Sundbüe
Strängnäs-Malmby OL
24:228:110:00Guld
2
Christian Tingström
OK Klemmingen
26:158:491:53Guld
3
Anders Granberg
OK Klemmingen
26:599:032:37Guld
4
Oliver Freij
OK Måsen
27:479:193:25Guld
5
Anders Wadman
Katrineholms OK
27:529:213:30Guld
6
Tobias Carlberg
OK Tor
28:229:314:00Silver
7
Carl-Johan Högberg
Ärla IF
29:079:464:45Silver
8
Jonathan Lindholm
OK Hällen
29:349:555:12Silver
9
Henning Hall
Nyköpings OK
29:419:585:19Silver
10
Marcus Ramström
Strängnäs-Malmby OL
29:5410:025:32Silver
11
Magnus Fransson
Ärla IF
31:1710:306:55Silver
12
Christoffer Ekman
OK Hällen
32:0510:467:43Silver
13
Eric Carlsson
Ärla IF
32:0710:477:45Silver
14
Tobias Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
32:3310:558:11Silver
15
Jonas Ekman
OK Måsen
33:1811:108:56Brons
16
Tim Bjärengren
OK Hällen
33:2911:149:07Brons
17
Tommy Söderberg
OK Hällen
35:1211:4910:50Brons
18
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
35:1711:5010:55Brons
19
Ludvig Persson
Södertälje Orientering
35:3111:5511:09Brons
20
Emil Pantzar
Kjula-Standard OK
36:3512:1712:13Brons
21
Per Pettersson
Nyköpings OK
39:5013:2215:28Järn
22
Pär Johansson
Ärla IF
40:0713:2815:45Järn
23
Erik Corell
OK Hällen
41:5914:0517:37Järn
24
Alexander Hellström
Katrineholms OK
46:0515:2821:43Järn
25
Andreas Winnberg
Katrineholms OK
60:1520:1335:53Järn
 
D10 2560 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lisa Karlsson
Vingåkers OK
18:137:070:00Brons
2
Lisa Andersson
Ärla IF
18:237:110:10Brons
3
Kajsa Hammarström
OK Måsen
22:238:454:10Brons
4
Hanna Pramlid
OK Klemmingen
23:279:105:14Brons
5
Lovisa Svensson
OK Klemmingen
30:2211:5212:09Järn
6
Sarah Isaksson
OK Klemmingen
30:4912:0212:36Järn
7
Johanna Thuresson
Vingåkers OK
32:1512:3614:02Järn
8
Karin Pettersson
Nyköpings OK
32:4112:4614:28Järn
9
Jannie Östergård
Strängnäs-Malmby OL
32:5212:5014:39Järn
10
Sofie Karlsson
Ärla IF
33:2713:0415:14Järn
11
Johanna Johnson
OK Klemmingen
34:5413:3816:41Järn
12
Amanda Hedlund
Ärla IF
35:3813:5517:25Järn
13
Evelina Winther
Katrineholms OK
37:1614:3319:03Järn
14
Elin Johansson
Ärla IF
39:2715:2521:14Järn
Johanna Bernhardsson
OK Hällen
Ej godkänd
 
H10 2560 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eric Börjeskog
OK Tor
18:157:080:00Brons
2
Fredrik Carlsson
OK Hällen
19:157:311:00Brons
3
Linus Ericson
Södertälje Orientering
21:258:223:10Brons
4
Didrik Hall
Nyköpings OK
23:249:085:09Brons
5
Gustav Karlsson
Katrineholms OK
25:299:577:14Brons
6
Gustaf Onsbring-Gustaf
Eskilstunafors OL
26:2810:208:13Brons
7
Lennart Johansson
Nyköpings OK
29:2411:2911:09Järn
8
Alexander Sparr
OK Tor
33:4413:1115:29Järn
9
Anton Bergström
Nyköpings OK
37:3314:4019:18Järn
10
Lukas Karlsson
Vingåkers OK
38:5515:1220:40Järn
11
Ludvig Eriksson
Södertälje Orientering
39:1215:1920:57Järn
12
Philip Ekman
OK Hällen
39:4115:3021:26Järn
13
Conrad Tingström
OK Klemmingen
41:3116:1323:16Järn
14
Andreas Karlsson
OK Hällen
41:3616:1523:21Järn
Eric Johansson
OK Klemmingen
Ej godkänd
 
D35 4470 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carina Sundbüe
Strängnäs-Malmby OL
37:578:290:00Guld
2
Mia Bierfeldt
Ärla IF
40:169:002:19Guld
3
Marie Hedar
Ärla IF
41:309:173:33Guld
4
Kerstin Ohlson
OK Hällen
49:3211:0511:35Silver
5
Sofie Hagberg
Nyköpings OK
57:0912:4719:12
6
Eva-Lena Jonsson
Nyköpings OK
60:1513:2922:18
 
H35 7530 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Wistedt
Södertälje Orientering
54:087:110:00Guld
2
Mats Sundbüe
Strängnäs-Malmby OL
54:527:170:44Guld
3
Kari Enckell
Södertälje Orientering
55:277:221:19Guld
4
Magnus Sterner
Södertälje Orientering
57:037:352:55Guld
5
Stefan Karlsson
Södertälje Orientering
57:137:363:05Guld
6
Ulf Johansson
Ärla IF
58:057:433:57Guld
7
Urban Risberg
Eskilstunafors OL
60:308:026:22Guld
8
Dan Nilsson
Nyköpings OK
61:138:087:05Silver
9
Per Karlsson
Nyköpings OK
66:038:4611:55Silver
10
Pontus Eriksson
Kjula-Standard OK
66:358:5112:27Silver
11
Bengt Andersson
Eskilstunafors OL
76:1210:0722:04Silver
12
Patrik Blomberg
OK Tor
78:1610:2424:08
13
Peter Johansson
Åkers IF
80:1510:3926:07
14
Örjan Tingström
OK Klemmingen
123:5016:2769:42
Mikael Eriksson
Södertälje Orientering
Ej godkänd
Johan Thysell
Ärla IF
Ej godkänd
 
D40 4050 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mona Bierfeldt
Ärla IF
44:3911:010:00Guld
2
Kristina Hagfalk
OK Hällen
46:2511:281:46Guld
3
Eva Levin
Eskilstunafors OL
48:3211:593:53Guld
4
Annika Davidsson
OK Klemmingen
52:3312:597:54Silver
5
Pirkko Hammarström
OK Måsen
54:2113:259:42Silver
6
Ingela Karlsson
OK Klemmingen
61:0615:0516:27Silver
7
Anette Andersson
Kjula-Standard OK
78:1919:2033:40
8
Anne-Lie Nielsen
Stora Sundby GOIF
101:2925:0356:50
Anna Mari Sjöblom
Södertälje Orientering
Ej godkänd
 
H40 6600 meter24 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Hall
Nyköpings OK
45:036:500:00Guld
2
Lennart Borg
Södertälje Orientering
46:507:061:47Guld
3
Tomas Ljungkvist
Ärla IF
49:587:344:55Guld
4
Ulf Hylander
Nyköpings OK
53:418:088:38Silver
5
Alf Jernberg
Strängnäs-Malmby OL
53:468:098:43Silver
6
Anders Friberg
Ärla IF
56:168:3211:13Silver
7
Peter Jäderfeldt
OK Klemmingen
58:158:5013:12Silver
8
Roger Pettersson
Kjula-Standard OK
60:159:0815:12Silver
9
Bengt Pettersson
Nyköpings OK
61:429:2116:39Silver
10
Tore Eklund
Södertälje Orientering
65:299:5520:26
11
Urban Hallberg
Strängnäs-Malmby OL
65:349:5620:31
12
Göran Johansson
OK Tjärnen
68:3710:2423:34
13
Torbjörn Johansson
OK Hällen
69:3610:3324:33
14
Jan Ring
Trosabygdens OK
69:5610:3624:53
15
Jan-Erik Unelid
Stora Sundby GOIF
74:2011:1629:17
16
Göran Karlsson
OK Hällen
74:4311:1929:40
17
Hans Cronlund
Södertälje Orientering
77:5211:4832:49
18
Joakim Eriksson
Södertälje Orientering
80:0812:0835:05
19
Stefan Westlin
OK Måsen
81:1112:1836:08
20
Mats Karlsson
OK Klemmingen
83:3212:3938:29
21
Göran Börjeskog
OK Tor
86:0813:0341:05
22
Mikael Egneblad
Kjula-Standard OK
91:4913:5546:46
Mats Windstedt
Södertälje Orientering
Ej godkänd
Jimmy Lindholm
OK Hällen
Ej godkänd
 
D45 4050 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva-Lena Ericson
Södertälje Orientering
36:549:070:00Guld
2
Agneta Nilsson
Eskilstunafors OL
44:0310:537:09Silver
3
Inger Onsbring
Eskilstunafors OL
44:1210:557:18Silver
4
Anita Talltjärn
OK Tor
44:3911:017:45Silver
5
Lena Andersson
Ärla IF
48:5912:0612:05Silver
6
Sonja Friberg
OK Klemmingen
49:3512:1512:41Silver
7
Anita Augustsson
Eskilstunafors OL
59:0414:3522:10
8
Inger Askesten
Nyköpings OK
63:1415:3726:20
9
Margareta Eriksson
OK Klemmingen
64:4415:5927:50
10
Grethel Pramlid
OK Klemmingen
75:0218:3238:08
 
H45 6040 meter20 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kjell Hägglund
OK Tor
42:287:020:00Guld
2
Håkan Palmfjord
Katrineholms OK
44:277:221:59Guld
3
Tomas Andersson
OK Tor
45:097:292:41Guld
4
Sven Roy Fransson
Ärla IF
46:157:393:47Guld
5
Hans Levin
Eskilstunafors OL
52:518:4510:23Silver
6
Per Friberg
Ärla IF
55:019:0712:33Silver
7
Uno Larsson
Eskilstunafors OL
57:189:2914:50Silver
8
Ivar Näsholm
Ärla IF
57:349:3215:06Silver
9
Per Helldorf
Katrineholms OK
60:3410:0218:06Silver
10
Tord Jansson
Södertälje Orientering
60:3810:0218:10Silver
11
Peter Westman
Nyköpings OK
61:4310:1319:15
12
Anders Runander
Trosabygdens OK
62:4910:2420:21
13
Torbjörn Bergman
OK Måsen
65:2710:5022:59
14
Erik Klas-Göran Pettersson
Ärla IF
68:1811:1825:50
15
Ove Ericsson
Nyköpings OK
70:1811:3827:50
16
Tommy Ljungkvist
Ärla IF
73:1812:0830:50
17
Christer Kollberg
Södertälje Orientering
76:3512:4134:07
18
Johnny Jonsson
Stora Sundby GOIF
77:3012:5035:02
Anders Werme
Södertälje Orientering
Ej godkänd
Ove Karlsson
Nyköpings OK
Ej godkänd
 
D50 3310 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Gustavsson
Strängnäs-Malmby OL
28:108:310:00Guld
2
Marianne Liss
Eskilstunafors OL
30:189:092:08Guld
3
Karin Öberg
OK Hällen
30:329:132:22Guld
4
Christina Sjölander
OK Hällen
32:019:403:51Silver
5
Kerstin Svensk
OK Hällen
34:1310:206:03Silver
6
Titti Bergendahl
OK Måsen
36:0510:547:55Silver
7
Gittan Jonsson
Kjula-Standard OK
39:2911:5611:19Silver
8
Kerstin Liss
Eskilstunafors OL
42:1412:4614:04
9
Monika Lundholm
OK Klemmingen
43:4513:1315:35
10
Birgitta Karlsson
Södertälje Orientering
46:2714:0218:17
11
Irene Gustafsson
OK Måsen
52:1115:4624:01
12
Irene Öhling
Ärla IF
54:1916:2526:09
13
Christina Karlsson
OK Hällen
55:2716:4527:17
14
Tuula Åhlin
OK Måsen
56:5117:1128:41
15
Sinikka Isoaho
Nyköpings OK
75:3422:5047:24
 
H50 5580 meter33 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kent Bergendahl
OK Måsen
38:376:550:00Guld
2
Arne Holmberg
OK Tor
41:047:222:27Guld
3
Stig Arne Borg
Ärla IF
41:477:293:10Guld
4
Tommy Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
45:178:076:40Silver
5
Kenneth Johansson
Eskilstunafors OL
46:018:157:24Silver
6
Rolf Karlsson
OK Hällen
48:028:369:25Silver
7
Arne Hall
Stora Sundby GOIF
48:418:4310:04Silver
8
Sten Åhlin
OK Måsen
48:438:4410:06Silver
9
Roger Holmberg
Nyköpings OK
50:359:0411:58Silver
10
Hans Öberg
OK Hällen
51:489:1713:11Silver
11
KnutÅke Hallebro
OK Klemmingen
51:509:1713:13Silver
12
Karl-Erik Hildenborg
Stora Sundby GOIF
51:539:1813:16Silver
13
Åke Svahn
OK Tor
52:029:1913:25Silver
14
Inge Löwegren
Katrineholms OK
52:119:2113:34Silver
15
Christer Andén
Södertälje Orientering
53:049:3114:27Silver
16
Fred Åhlund
OK Klemmingen
54:209:4415:43Silver
17
Rune Svensk
OK Hällen
55:069:5216:29
18
Tomas Norlén
Södertälje Orientering
55:109:5316:33
19
Leif Mathisen
Eskilstunafors OL
56:0510:0317:28
20
Lennart Lundquist
OK Nalle
57:1110:1518:34
21
Conny Nilsson
Nyköpings OK
58:0510:2519:28
22
Bendy Wallin
Södertälje Orientering
59:5110:4421:14
23
Leif Tranefors
Stora Sundby GOIF
59:5810:4521:21
24
Olle Arman
Nyköpings OK
62:0611:0823:29
25
K Håkan Andersson
OK Tor
62:3011:1223:53
26
Lars-Gunnar Andén
Södertälje Orientering
66:3811:5628:01
27
Lennart Englund
Nyköpings OK
67:2112:0428:44
28
Göran Axelsson
OK Hällen
74:4313:2336:06
Bo K Löfroth
Eskilstunafors OL
Ej godkänd
Hans Gustavsson
Nyköpings OK
Ej godkänd
Göran Davidsson
OK Klemmingen
Ej godkänd
Jan Jonsson
OK Tjärnen
Ej godkänd
Lasse Mårsell
Södertälje Orientering
Ej godkänd
 
D55 3310 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inga Johansson
Nyköpings OK
35:1210:380:00Guld
2
Ulla Lindell
OK Hällen
36:1110:560:59Guld
3
Anita Johansson
OK Tor
36:4311:061:31Guld
4
Evy Jansson
Åkers IF
39:1411:514:02Guld
5
Louise-Marie Nilsson
OK Klemmingen
39:2311:544:11Guld
6
Svea Johansson
Södertälje Orientering
40:4912:205:37Silver
7
Sonja Jedar
Åkers IF
42:3212:517:20Silver
8
Eva Hogréus
OK Tor
43:1213:038:00Silver
9
Inger Hellqvist
Nyköpings OK
46:5014:0911:38Silver
10
Vivianne Holgersson
OK Måsen
47:4014:2412:28Silver
11
Berit Edengren
Nyköpings OK
49:2514:5614:13Silver
12
Solveig Tjernberg
Södertälje Orientering
49:3514:5914:23Silver
13
Ann-Christine Ek
Nyköpings OK
55:4316:5020:31
14
Doris Nilsson
OK Klemmingen
62:1518:4827:03
15
Monica Lindkvist-Mölle
Södertälje Orientering
70:0721:1134:55
 
H55 5010 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roland Kusgård
Södertälje Orientering
37:527:330:00Guld
2
Kurt Springare
Åkers IF
42:498:334:57Silver
3
Karl Börje Karlsson
OK Nalle
42:588:355:06Silver
4
Karl-Robert Moqvist
OK Tor
43:438:445:51Silver
5
Hans Holgersson
OK Måsen
43:528:456:00Silver
6
Stig Landstorp
OK Tor
44:558:587:03Silver
7
Arne Ek
Nyköpings OK
45:199:037:27Silver
8
Tommy Öhling
Ärla IF
46:209:158:28Silver
9
Bengt Sterner
Södertälje Orientering
48:359:4210:43Silver
10
Curt Carlsson
Nyköpings OK
49:249:5211:32Silver
11
Rolf Skoglund
Södertälje Orientering
49:339:5311:41Silver
12
Lennart Olsson
Kjula-Standard OK
50:0910:0112:17Silver
13
Kjell Nilsson
OK Klemmingen
51:0510:1213:13Silver
14
Gunnar Carlén
OK Måsen
51:4810:2013:56Silver
15
Erik Johansson
Södertälje Orientering
52:0410:2414:12Silver
16
Kjell Blomberg
Kjula-Standard OK
52:4710:3214:55Silver
17
Inge Sundström
Nyköpings OK
58:0911:3620:17
18
Bengt Mattiasson
Södertälje Orientering
58:2711:4020:35
19
Kjell Johansson
Nyköpings OK
58:4911:4420:57
20
Jouko O Pajulampi
OK Tjärnen
61:2112:1523:29
21
Kjell Flagstad
Trosabygdens OK
64:1612:5026:24
22
Sven-Arne Nilsson
OK Klemmingen
65:2813:0427:36
23
Bengt Jönsson
Åkers IF
66:0513:1128:13
24
Mikael Hogréus
OK Tor
73:3014:4035:38
25
Christer Liwell
Ärla IF
75:2415:0337:32
26
Hasse Eriksson
Kjula-Standard OK
78:1215:3740:20
 
D60 3310 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulla Lindkvist
OK Tjärnen
42:2512:490:00Guld
2
Wiwi-Anne Nilsson
Nyköpings OK
52:0615:449:41Silver
3
Gertrud Asplund
Ärla IF
54:2616:2712:01Silver
4
Siv Larsson
Katrineholms OK
54:5816:3612:33Silver
5
Britt-Marie Sjöberg
OK Tor
58:0417:3315:39Silver
6
Lisbeth Johansson
Södertälje Orientering
65:4719:5223:22
 
H60 4470 meter15 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jerry Holm
Eskilstunafors OL
36:378:110:00Guld
2
Stig Pederson
Södertälje Orientering
38:338:371:56Guld
3
Lars Johansson
Södertälje Orientering
42:079:255:30Silver
4
Karl-Erik Sundström
Strängnäs-Malmby OL
42:289:305:51Silver
5
Sune Ahlin
Stora Sundby GOIF
45:1810:088:41Silver
6
Lars Johansson
OK Tor
48:0610:4611:29Silver
7
Sune Lindell
OK Hällen
50:1211:1413:35Silver
8
Jan-Olof Gust
Katrineholms OK
50:2711:1713:50Silver
9
Sven-Erik Sjöberg
OK Tor
53:4312:0117:06
10
Bo Jacobsson
OK Hällen
54:2812:1117:51
11
Rolf Johansson
OK Tor
55:5012:2919:13
12
Anders Johansson
Nyköpings OK
58:2813:0521:51
13
Hans-Erik Adolfsson
Nyköpings OK
59:0513:1322:28
Lennart Schweitz
OK Grip
Ej godkänd
Kurt Nilsson
Nyköpings OK
Ej godkänd
 
D65 3000 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Carlsson
Nyköpings OK
40:3813:330:00Guld
2
Monica Lindberg
Södertälje IF
44:1014:433:32Guld
3
Els-Marie Lundkvist
OK Nalle
47:3115:506:53Silver
4
Dagny Andersson
OK Tjärnen
49:1216:248:34Silver
5
Anne-Marie Johansson
Åkers IF
54:1818:0613:40Silver
Gun Andersson
Eskilstunafors OL
Ej godkänd
 
H65 4120 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo Norenvik
OK Tor
41:089:590:00Guld
2
Göran Larsson
Södertälje Orientering
42:1910:161:11Guld
3
Robert Bohman
Södertälje Orientering
43:0210:271:54Guld
4
Sixten Westerlund
Södertälje Orientering
46:3211:185:24Guld
5
Sten Svensson
Ärla IF
47:1011:276:02Silver
6
Arne Åhman
OK Klemmingen
50:0412:098:56Silver
7
Nils Johansson
OK Tjärnen
51:1212:2610:04Silver
8
Göran Lott
Nyköpings OK
54:2913:1313:21Silver
 
D70 2560 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Jansson
Katrineholms OK
47:0918:250:00Guld
2
Märta Frykholm
Södertälje Orientering
48:2518:551:16Guld
 
H70 4120 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Pettersson
OK Nalle
44:1010:430:00Guld
2
Roine Eriksson
Kjula-Standard OK
45:2011:001:10Guld
3
Ingvar Törnström
Södertälje Orientering
50:3312:166:23Silver
4
Tor Erik Andersson
OK Tjärnen
51:0712:246:57Silver
5
John Af Sandeberg
Eskilstunafors OL
56:4313:4612:33Silver
6
Harry Axelsson
Katrineholms OK
63:5215:3019:42Silver
7
Olle Pettersson
Nyköpings OK
67:3216:2323:22
 
D75 2560 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viola Blomberg
Nyköpings OK
71:5828:070:00Guld
Märtha Carlsson
OK Tor
Ej godkänd
 
H75 3000 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carlerik Lindgren
Södertälje Orientering
36:4812:160:00Guld
2
Gösta Björnlund
Katrineholms OK
38:2212:471:34Guld
3
Sven Svensson
Kjula-Standard OK
39:2513:082:37Guld
4
Kurt Andersson
OK Tor
48:0916:0311:21Silver
5
Harry Nilsson
Katrineholms OK
61:3520:3224:47
6
Sven-Erik Molander
OK Tor
61:4120:3424:53
7
Gunnar Andersson
Södertälje Orientering
65:4921:5629:01
 
D21 Kort 5010 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erika Jedar
OK Tor
57:0511:240:00Guld
2
Anna Nyström
Eskilstunafors OL
57:5811:340:53Guld
3
Ann-Sofi Tranefors
Stora Sundby GOIF
74:2814:5217:23Silver
 
H21 Kort 7820 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bengt-Arne Franksson
Kjula-Standard OK
73:499:260:00Guld
2
Per Andersson
Nyköpings OK
75:199:381:30Guld
3
Daniel Tjernberg
Södertälje Orientering
77:479:573:58Guld
4
Anders Johansson
OK Hällen
83:4710:439:58Silver
5
Stefan Johansson
OK Tor
86:1611:0212:27Silver
Pontus Ahonen
OK Tor
Ej godkänd
 
U1 1850 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niklas Gustafsson
Strängnäs-Malmby OL
12:036:310:00Järn
2
Ida Wadman
Katrineholms OK
12:376:490:34Järn
3
Petter Sundin
Strängnäs-Malmby OL
12:536:580:50Järn
4
Erika Nyström
Nyköpings OK
14:317:512:28Järn
5
Isabella Stål
Nyköpings OK
15:328:243:29Järn
5
Karin Engman
Nyköpings OK
15:328:243:29Järn
7
Sandra Nyström
Nyköpings OK
18:009:445:57Järn
8
Rebecca Duan
OK Hällen
18:5910:166:56Järn
9
Anna Wehlin
Södertälje Orientering
21:3911:429:36Järn
10
Linnéa Hultman
OK Hällen
22:2512:0710:22Järn
11
Daniel Wejås
Nyköpings OK
24:3113:1512:28Järn
12
Jens Sundbüe
Strängnäs-Malmby OL
24:5013:2512:47Järn
 
U2 2560 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Sköld
Vingåkers OK
24:169:290:00Järn
2
Linus Larsson
Vingåkers OK
25:4210:021:26Järn
3
Christoffer Gustafson
Ärla IF
26:1410:151:58Järn
4
Björn Nordin
Vingåkers OK
28:1711:034:01Järn
5
Olle Smedberg
Katrineholms OK
32:0412:327:48Järn
6
Andreas Mårdén
Katrineholms OK
42:0016:2417:44Järn
 
Inskolning 1850 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Anna Johansson
Ärla IF
GodkändJärn
Oskar Karlsson
Ärla IF
GodkändJärn
Louise Bergström
Nyköpings OK
GodkändJärn
Berneryd Ida
Trosabygdens OK
GodkändJärn
Linnea Wejås
Nyköpings OK
GodkändJärn
Beatrice Huhta
OK Måsen
GodkändJärn
Karin Karlsson
Katrineholms OK
GodkändJärn
Therese Huhta
OK Måsen
GodkändJärn
Julius Ising
Trosabygdens OK
GodkändJärn
 
Öppen 1 2560 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lisa Hallberg
Strängnäs-Malmby OL
22:588:580:00Brons
2
Anna Liljeholm
OK Tor
28:4011:125:42Brons
3
Maj-Britt Jacobsson
OK Hällen
35:3513:5412:37
4
Pia Westlin
OK Måsen
39:0515:1616:07
 
Öppen 2 3520 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva-Lena Johansson
OK Klemmingen
95:1027:020:00
 
Öppen 3 4710 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan Johansson
OK Klemmingen
62:1513:130:00
 
Öppen 4 3350 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Robert Svensson
Strängnäs-Malmby OL
55:3916:370:00Brons
2
Lena Johansson
Klubblös
57:0517:021:26Brons
3
Monica Carlsson
Nyköpings OK
58:0417:202:25Brons
4
Åsa Berneryd
Trosabygdens OK
58:1817:242:39Brons
5
Tom Skantz
OK Måsen
59:0617:393:27Brons
6
Karin Wadman
Katrineholms OK
62:3618:416:57Brons
7
Annika Hall
Nyköpings OK
66:2719:5010:48Brons
8
Erik Johnson
OK Klemmingen
70:1820:5914:39Brons
9
Anette Jansson
Strängnäs-Malmby OL
70:5721:1115:18Brons
10
Katarina Eriksson
Södertälje Orientering
73:0221:4817:23
11
Lena Egneblad
Kjula-Standard OK
93:3027:5537:51
Margareta Jernberg
OK Tor
Ej godkänd
 
Öppen 5 4100 meter7 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Arne Ramström
Strängnäs-Malmby OL
48:1511:460:00Brons
2
Anders Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
50:1712:162:02Brons
3
Björn Winnberg Persson
Katrineholms OK
53:0412:574:49Brons
4
Per Moberg
Katrineholms OK
56:5713:538:42Brons
5
Ingmar Karlsson
Kjula-Standard OK
60:5714:5212:42Brons
Pia Nykvist
Södertälje Orientering
Ej godkänd
Patrik Johansson
Åkers IF
Ej godkänd
 
Öppen 6 4900 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Jedar
Åkers IF
56:2911:320:00Brons
2
Jimmy Lindholm
OK Hällen
71:1414:3214:45Brons
 
Öppen 7 3000 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo Carlsson
Katrineholms OK
32:1610:450:00Brons
2
Håkan Bergström
Nyköpings OK
34:0611:221:50Brons
3
Ragnar Mårtensson
Katrineholms OK
42:1914:0610:03Brons
4
Elisabeth Eriksson
Nyköpings OK
49:5716:3917:41
5
Barbro Karlsson
Katrineholms OK
51:4917:1619:33
6
Lars-Gunnar Larsson
OK Tor
51:5717:1919:41
7
Hanna Henrysson
Klubblös
55:0518:2222:49
8
Anki Lind
OK Hällen
56:0018:4023:44
 
Öppen 8 4960 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Björn Axelsson
Finspångs Aik
35:107:050:00Brons
2
Pär Ericson
Nyköpings OK
41:448:256:34Brons
3
Benny Sparr
OK Tor
55:5711:1720:47
4
Christer Dahlin
Ärla IF
60:5512:1725:45
5
Peter Liwell
OK Tor
63:4112:5028:31
 
Öppen 9 7150 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Gustafsson
Södertälje Orientering
67:449:280:00Brons
2
Per Holm
OK Tjärnen
71:3110:003:47Brons
3
Kari Talltjärn
OK Tor
72:2810:084:44Brons
4
Bengt Nyström
Nyköpings OK
84:3011:4916:46Brons
5
Sebastian Eriksson
Katrineholms OK
87:3512:1519:51Brons