SM Kort Final

1997-09-13

Arrangör: OK Orinto

Nivå:
Nationell
Anmälda:
241
Form:
Individuell
Startande:
239
Distans:
Medel
Fullföljande:
223
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 0 meter39 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Bogren
Sundbybergs IK
26:030:00Guld
2
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
26:370:34Guld
3
Gunilla Svärd
IF Thor
26:460:43Guld
4
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
27:141:11Guld
5
Pia Birkebaek
Falkenbergs OK
27:311:28Guld
6
Elisabeth Bäckström
Täby OK
27:351:32Guld
7
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
27:591:56Guld
8
Maria Pettersson
Tullinge SK
28:192:16Guld
9
Lina Karlberg
IFK Lidingös Skid o OK
28:342:31Guld
10
Anna Garin
Strängnäs-Malmby OL
28:442:41Guld
11
Maria Gustafsson
OK Ravinen
29:233:20Guld
12
Emma Dahlstedt
Strängnäs-Malmby OL
29:583:55Guld
13
Jenny Wallsten
OK Orion
30:023:59Silver
14
Maria Bergfält
Domnarvets GOIF
30:214:18Silver
15
Karin Craig
Tullinge SK
30:534:50Silver
16
Arja Hannus
Domnarvets GOIF
31:125:09Silver
17
Emma Andersson
Falkenbergs OK
31:175:14Silver
18
Annika Björk
Domnarvets GOIF
31:305:27Silver
19
Pia Johansson
OK Landehof
31:335:30Silver
20
Helena Svensson
OK Tyr
32:236:20Silver
21
Charlotte Lindkvist
Leksands OK
32:276:24Silver
22
Carina Sundbüe
Strängnäs-Malmby OL
32:506:47Silver
23
Inger Arvidsson
Linköpings OK
33:177:14Silver
24
Mia Haglund
Leksands OK
33:227:19Silver
25
Monika Hatlen
Södertälje-Nykvarn OF
33:367:33Silver
26
Maria Eriksson
Linköpings OK
33:537:50Silver
27
Yvonne Andersson
Tullinge SK
34:288:25Silver
28
ANNA-KARIN JANSSON
Leksands OK
35:479:44Silver
29
ÅSA LINDKVIST
Södertälje-Nykvarn OF
35:499:46Silver
30
Kicki Westman
Tullinge SK
37:2711:24Silver
31
EVA WESTERLIND
OK Tyr
38:0712:04Brons
32
Alexandra Svanström
Täby OK
40:2214:19Brons
33
Anna Haglund
OK Hedströmmen
40:4314:40Brons
34
Anna Mårsell
Linköpings OK
41:4515:42
35
Eva Stålstad
IK Hakarpspojkarna
45:3319:30
Malin Svensson
OK Dacke
Ej godkänd
Danute Månsson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
Pia Olsson
OK Orion
Ej godkänd
Carina Forslund
OK Kolmården
Ej godkänd
 
H21 0 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Steven Hale
OK Tyr
26:220:00Guld
2
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
26:360:14Guld
3
Joakim Carlsson
OK Tisaren
26:480:26Guld
4
Johan Håkansson
Ronneby OK
27:150:53Guld
5
Per Ek
OK Kolmården
27:231:01Guld
6
Henrik Tryggeson
Hässleholms OK
27:331:11Guld
7
Michael Wehlin
Södertälje-Nykvarn OF
28:041:42Guld
8
PETER JACOBSSON
IF Thor
28:071:45Guld
9
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
28:091:47Guld
10
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
28:111:49Guld
11
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
28:272:05Guld
12
Fredrik Sundström
Leksands OK
28:282:06Guld
13
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
28:482:26Guld
14
Lennart Larsson
Hestra IF
28:562:34Guld
15
Per-Anders Bergman
OK Tisaren
29:022:40Guld
16
Håkan Eriksson
OK Skogsmårdarna
29:052:43Guld
17
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
29:102:48Guld
18
Lars Kandell
Västerås SOK
29:132:51Guld
19
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
29:142:52Guld
20
Johan Näsman
OK Kolmården
29:172:55Guld
21
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
29:283:06Guld
22
Thomas Asp
IFK Göteborg
29:363:14Guld
23
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
29:413:19Guld
24
Mats Olsson
OK Kolmården
29:433:21Guld
25
Kalle Dalin
Leksands OK
30:013:39Silver
26
Lars Ohlsson
Gävle OK
30:053:43Silver
27
Jonas Nordström
OK Triangeln
30:143:52Silver
28
Håkan Gustafsson
OK Ravinen
30:173:55Silver
29
Magnus Cederlöf
IFK Hedemora
31:024:40Silver
30
Jesper Mårtensson
Stora Tuna IK
31:084:46Silver
31
Mikael Palmberg
OK Hammaren
31:265:04Silver
32
Martin Larsson
IFK Göteborg
32:005:38Silver
33
Anders Dalin
Leksands OK
32:596:37Silver
34
Jan Olm
Kils OK
33:026:40Silver
35
Torbjörn Johansson
Bredaryds SOK
33:046:42Silver
36
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
33:186:56Silver
37
Lars Lönnkvist
Tullinge SK
33:357:13Silver
38
Lars Åkerman
OK Skogsmårdarna
35:098:47Silver
39
PETER WILHELMSSON
Ronneby OK
36:2910:07Silver
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
Ej godkänd
 
D20 0 meter39 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gabriella Fredriksson
IFK Moras OK
25:360:00Guld
2
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
27:151:39Guld
3
Christin Johansson
Göteborg-Majorna OK
27:392:03Guld
4
Emma Nilsson
Stora Tuna IK
28:453:09Guld
5
Emma Engstrand
Rehns BK
28:573:21Guld
6
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
29:083:32Silver
7
Maria Lindahl
Lessebo OK
30:445:08Silver
8
Stina Grenholm
Bjurholms IF
30:485:12Silver
9
Jenny Boberg
IF Rigor
30:515:15Silver
10
Sarah Olofsson
Jönköpings OK
31:105:34Silver
11
Lotta Risberg
Strängnäs-Malmby OL
31:185:42Silver
12
Cecilia Karlsson
Almby IK
31:406:04Silver
13
ROSE MARIE FORSLUND
Rembo IK
32:026:26Silver
14
Lena Gummesson
Nybro OK
32:276:51Silver
15
Jenny Karlsson
OK Skogsstjärnan
32:547:18Silver
15
Nina Larsson
Söders OL
32:547:18Silver
17
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
33:067:30Silver
18
Stina Säveros
Västerås SOK
33:277:51Silver
19
Jenny Limby
IFK Moras OK
34:218:45Silver
20
Anna Andréasson
OK Skogsfalken
34:358:59Silver
21
Therese Bergqvist
Domnarvets GOIF
34:499:13Silver
22
Susanne Jonasson
Stigsökarna
34:529:16Silver
23
Camilla Eriksson
Kovlands IF
35:009:24Silver
24
Linda Bernhard
Ulricehamns OK
35:039:27Silver
25
Maria Sjölander
OK Rodhen
37:1011:34Brons
26
Catharina Asph
IFK Moras OK
40:2314:47
27
Maria Olausson
OK Gipen
40:4715:11
28
Elin Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
40:5015:14
29
Nina Hjorth
Selånger SOK
41:0715:31
30
Anna Vindevall
Fjärås AIK
41:2715:51
31
Åsa Lindqvist
Högåkers OK
42:0116:25
32
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
42:0216:26
33
Veronica Lidh
OK Tranan
43:0917:33
34
Linda Plahn
OK Enen
46:2120:45
35
Laila Karlsson
OK Denseln
47:0221:26
Tanja Greter
IK Stern
Ej godkänd
Karin Aneland
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Ylva Zander
Västerås SOK
Ej godkänd
Linda Sundin
Selånger SOK
Ej godkänd
 
H20 0 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
26:510:00Guld
2
Per Öberg
OK Hällen
27:511:00Guld
3
Oskar Axelsson
Hestra IF
28:201:29Guld
4
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
29:032:12Guld
5
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
29:312:40Guld
6
Andreas Kallin
Hestra IF
29:442:53Guld
7
Håkan Petersson
Nybro OK
29:482:57Guld
8
Bengt Leandersson
IFK Moras OK
29:583:07Guld
9
Ola Lindqvist
OK Skogsfalken
30:043:13Silver
10
Mats Troeng
Storviks IF
30:263:35Silver
11
Nicklas Tollesson
OK Alehof
30:323:41Silver
12
Per Lenander
Växjö OK
31:004:09Silver
13
Linus Kaisajuntti
OK Skogsfalken
31:014:10Silver
14
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
31:074:16Silver
15
Tomas Unander
Sundsvalls OK
31:084:17Silver
16
Anders Fröberg
OK Tor
31:224:31Silver
17
Frans Svensson
FK Finn
31:334:42Silver
18
Fredrik Aldén
OK Kolmården
31:454:54Silver
18
Tobias Bengtsson
Falkenbergs OK
31:454:54Silver
20
Fredrik Wallin
OK Nolaskogsarna
31:595:08Silver
21
Tomas Svensson
Grycksbo IF
32:005:09Silver
22
Peter Ackebjer
Nybro OK
32:055:14Silver
23
Rikard Gunnarsson
Härlövs IF
32:105:19Silver
24
Magnus Thurén
Ronneby OK
32:215:30Silver
25
Tomas Håkansson
Strängnäs-Malmby OL
32:245:33Silver
26
Christian Vejedal
Hestra IF
32:315:40Silver
27
Andreas Andersson
OK Skogshjortarna
32:425:51Silver
28
Patrik Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
32:596:08Silver
29
Aron Johansson
Hässleholms OK
33:026:11Silver
30
Olof Nilsson
OK Skogsfalken
33:146:23Silver
31
Andreas Ferm
FK Göingarna
33:416:50Silver
32
Mats Toftén
OK Skogshjortarna
33:446:53Silver
33
Tomas Löfgren
Stora Tuna IK
33:537:02Silver
34
Rickard Svensson
Bredaryds SOK
34:057:14Silver
35
Håkan Carlsson
OK Tisaren
34:327:41Silver
36
Peter Hemmyr
IFK Umeå
34:578:06Silver
37
ANDREAS HOLM
Västerbergslagens OL
35:058:14Silver
38
Pål Skogtjärn
OK Linné
35:078:16Silver
39
Magnus Skilberg
OK Hedströmmen
37:2910:38Silver
Per-Ove Kivisäkk
Tullinge SK
Ej godkänd
 
D18 0 meter41 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lin Thorsell
Forsa OK
26:550:00Guld
2
Linda Karlsson
Ljungskile FK
27:260:31Guld
3
Lena Wallén
Täby OK
27:280:33Guld
4
Sofie Bakkman
Lessebo OK
27:360:41Guld
5
Lina Lilja
Ronneby OK
28:121:17Guld
6
Sara Olsson
FK Herkules
28:161:21Guld
7
Lina Bäckström
OK Österåker
28:191:24Guld
8
Erika Ödlund
OK Gipen
28:281:33Guld
9
Lina Palmér
Ulricehamns OK
28:341:39Guld
10
Therése Persson
OK Skogshjortarna
28:361:41Guld
11
Maria Olofsson
Frölunda OL
28:471:52Guld
12
Cecilia Westman
Leksands OK
28:511:56Guld
13
Karin Kjellman
VK Uvarna
29:262:31Guld
14
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
29:322:37Guld
15
Hanna Andersson
Lessebo OK
30:253:30Silver
16
Madeleine Larsson
Söders OL
30:263:31Silver
17
Cecilia Einarsson
Fagersta OK
30:273:32Silver
18
Karolina Norin
Kungälvs OK
30:283:33Silver
19
Maria Holmstrand
OK Skogshjortarna
30:363:41Silver
20
Lina Svensson
OK Skogsfalken
30:393:44Silver
21
Anna Persson
Växjö OK
30:453:50Silver
22
Ida Lindgren
Växjö OK
30:564:01Silver
23
Anna-Karin Vernersson
Strängnäs-Malmby OL
31:034:08Silver
24
Åsa Martinsson
OK Tranan
31:114:16Silver
25
Therese Barje
Bottnaryds IF
31:184:23Silver
26
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
31:224:27Silver
27
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
31:444:49Silver
28
Anna Andersson
OK Denseln
32:185:23Silver
29
Maria Nilsson
OK Löftan
32:205:25Silver
30
Sofia Johnsson
Dalaportens OL
33:156:20Silver
31
Ulrika Samuelsson
Sundbybergs IK
33:336:38Silver
32
Marie Rosén
Hästveda OK
34:137:18Silver
33
Anna-Lena Axelsson
Tjällmo-Godegårds OK
34:197:24Silver
34
Rebecka Österberg
OK Eken
34:447:49Silver
35
Emma Tryggeson
Hässleholms OK
36:309:35Silver
36
Therese Pettersson
Kinnaströms SK
36:499:54Silver
37
CHRISSIE SCHÖLIN
OK Kompassen
37:2310:28Silver
38
Desire Wallström
FK Herkules
38:3411:39Brons
39
Malin Sörstrand
SOK 68
40:4113:46Brons
40
Hanna Idefjärd
OK Njudung
46:2219:27
Linda Larsson
Norbergs OK
Ej godkänd
 
H18 0 meter40 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Wiberg
Järla IF OK
26:470:00Guld
2
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
27:380:51Guld
3
Per Andréasson
OK Skogsfalken
27:531:06Guld
4
Peter Dahlberg
IFK Kiruna
28:061:19Guld
5
Manne Wiklund
Gustavsbergs IF
28:091:22Guld
6
Martin Lampinen
Kjula-Standard OK
28:231:36Guld
7
Magnus Nyström
Mariestads FK
28:391:52Guld
8
Peter Wirehn
Dalaportens OL
28:532:06Guld
9
Erik Axelsson
Finspångs Aik
28:552:08Guld
10
Mikael Andersson
Lerums SOK
29:182:31Guld
11
Björn Carlsson
OK Tisaren
29:242:37Guld
12
Gustaf Granath
OK Skogsströvarna
29:533:06Guld
13
Erik Baljeu
Frölunda OL
29:593:12Guld
14
Peter Löfås
Säterbygdens OK
30:053:18Silver
15
Peter Öberg
OK Hällen
30:263:39Silver
16
Mårten Frendelius
Almby IK
30:484:01Silver
17
Tobias Kjell
Linköpings OK
31:164:29Silver
18
Jonas Bengtsson
OK Kompassen
31:174:30Silver
19
Per Jonhed
KFUM Örebro OK
32:075:20Silver
19
Anders Gunnarsson
OK Mark
32:075:20Silver
21
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
32:175:30Silver
22
Peter Loré
Ludvika OK
32:476:00Silver
23
Andreas Johansson
IK Stern
33:376:50Silver
24
Anders Höije
Mariestads FK
34:057:18Silver
25
Fredrik Persson
Berga SOK
34:197:32Silver
26
Fredrik Arbin
Annebergs GIF
34:407:53Silver
27
Björn Andersson
OK Mangen
35:218:34Silver
28
Jan Troeng
Storviks IF
36:229:35Silver
29
Karl-Johan Bernhard
Mariestads FK
36:269:39Silver
30
Jan Andersson
Bjursås OK
36:349:47Silver
31
Jörgen Ohlin
Rånäs OK
36:409:53Silver
32
Johan Granath
Stora Tuna IK
37:2410:37Silver
33
Marcus Svensson
FK Göingarna
38:3211:45Brons
34
Björn Johansson
Kungälvs OK
40:0113:14Brons
35
Robert Hedman
OK Kolmården
40:2913:42Brons
Anders Olsson
OK Tranan
Ej godkänd
Greger Tysk
Bjursås OK
Ej godkänd
Markus Englin
Forsa OK
Ej godkänd
Magnus Johansson
Uddevalla OK
Ej godkänd
Per Arvidsson
Stora Tuna IK
Ej godkänd