SM Kort Kval

1997-09-12

Arrangör: OK Orinto

Nivå:
Nationell
Anmälda:
958
Form:
Individuell
Startande:
909
Distans:
Medel
Fullföljande:
835
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 A 0 meter41 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Bäckström
Täby OK
27:430:00Guld
2
Kicki Westman
Tullinge SK
29:562:13Guld
3
Pia Olsson
OK Orion
30:152:32Guld
4
Anna Mårsell
Linköpings OK
30:593:16Guld
5
Pia Birkebaek
Falkenbergs OK
31:123:29Silver
6
Carina Forslund
OK Kolmården
31:444:01Silver
7
Pia Johansson
OK Landehof
31:464:03Silver
8
Carina Sundbüe
Strängnäs-Malmby OL
32:004:17Silver
9
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
32:394:56Silver
10
Emma Andersson
Falkenbergs OK
32:545:11Silver
11
Helena Norberg
Stora Tuna IK
33:085:25Silver
12
Marlena Jansson
OK Tisaren
33:095:26Silver
13
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
33:275:44Silver
14
Gunilla Karlsson
Växjö OK
33:375:54Silver
15
Karin Svensk
Stora Tuna IK
33:436:00Silver
16
Hanna Larsson
IK Hakarpspojkarna
34:306:47Silver
17
Annika Zell
Sundsvalls OK
34:457:02Silver
18
Helena Karlsson
Nybro OK
35:087:25Silver
19
Åsa Svensson
Sundbybergs IK
35:207:37Silver
20
KRISTINA ALMSTRÖM
Södertälje IF
35:307:47Silver
21
Susanne Petersson
Gävle OK
35:347:51Silver
22
Carolin Jonasson
IK Hakarpspojkarna
35:478:04Silver
23
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
35:488:05Silver
24
Thérès Ericsson
OK Ravinen
36:258:42Silver
25
Anna Eklund
IF Thor
36:368:53Silver
26
Tale Gulliksen
Sävedalens AIK
36:469:03Silver
27
Linda Ryen
OK Tyr
37:009:17Silver
28
Frida Feil
Skellefteå OK
37:119:28Silver
29
Anne Lindell
Domnarvets GOIF
38:4411:01Silver
30
Linda Fahlén
OK Tyr
38:5111:08Silver
31
MADELEN ALLMUNGS
IF Hansa-Hoburg
40:0412:21Brons
32
MARIE PERSSON
OK Pan-Kristianstad
40:0812:25Brons
33
Linda Larsson
Rydboholms SK
40:1212:29Brons
34
Anna Wallén
Söders OL
41:4113:58Brons
35
ANNIKA NILSSON
Sävedalens AIK
41:5914:16Brons
36
Annica Clevnert
Söders OL
42:1814:35Brons
37
Annica Jansson
IFK Lidingös Skid o OK
44:1316:30
Agneta Erfors
OK Torfinn
Ej godkänd
JENNY BESKOW
OK Hammaren
Ej godkänd
Helena Kumlin
Nybro OK
Ej godkänd
Charlotte Larsson
Södertälje-Nykvarn OF
Ej godkänd
 
D21 B 0 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
25:200:00Guld
2
Cecilia Nilsson
OK Orion
28:253:05Guld
3
Maria Pettersson
Tullinge SK
28:413:21Guld
4
Eva Stålstad
IK Hakarpspojkarna
28:443:24Guld
5
Danute Månsson
OK Pan-Kristianstad
28:563:36Guld
6
Malin Svensson
OK Dacke
29:193:59Silver
6
Anna Bogren
Sundbybergs IK
29:193:59Silver
8
Monika Hatlen
Södertälje-Nykvarn OF
30:365:16Silver
9
Maria Gustafsson
OK Ravinen
30:585:38Silver
10
Annika Björk
Domnarvets GOIF
31:216:01Silver
11
Anna Berggren
Gävle OK
31:226:02Silver
12
Jeanette Enckell
Södertälje-Nykvarn OF
32:006:40Silver
13
Sara Wallén
Söders OL
32:477:27Silver
14
Anna Nordmark
Söderhamns OK
33:017:41Silver
15
Laila B Höglund
FK Herkules
33:027:42Silver
16
Anna Isaksson
Domnarvets GOIF
33:208:00Silver
16
Susanne Andersson
OK Denseln
33:208:00Silver
18
Johanna Råberg
OK Tyr
33:258:05Silver
19
Maria Clevnert
Söders OL
33:298:09Silver
20
Anna Nyström
Hestra IF
33:378:17Silver
21
Mall Alev
IFK Moras OK
33:408:20Silver
22
Elin Dahlstedt
Strängnäs-Malmby OL
34:148:54Silver
23
Karin Hellman
Sundsvalls OK
34:168:56Silver
24
Jenny Nilsson
Kristinehamns OK
34:259:05Silver
25
Marika Nylund
Domnarvets GOIF
34:339:13Silver
26
Anna Karin Olm
IF Thor
35:049:44Silver
27
Weronika Carlsson
OK Orion
35:5110:31Silver
28
Lotta Thuresson
SOIK Hellas
36:2411:04Silver
29
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
36:2711:07Silver
30
Sara Åberg-Grahn
Hestra IF
36:5111:31Silver
31
Ulrika Jönsson
Söderhamns OK
37:2212:02Brons
32
Maria Wallström
OK Måsen
37:2512:05Brons
33
Christin Janfjäll
OK Ravinen
38:0612:46Brons
34
Anna Nygård
Dalaportens OL
38:4713:27Brons
35
Monica Roos
Turebergs IF
39:3114:11Brons
36
Anna Svensson
Nybro OK
40:2815:08
37
Eva Persson
Växjö OK
40:4515:25
38
Maria Wiklund
Trollhättans SK
41:4516:25
39
Annika Andersson
IFK Lidingös Skid o OK
43:2618:06
Annika Andersson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D21 C 0 meter39 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Karlberg
IFK Lidingös Skid o OK
27:140:00Guld
2
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
27:260:12Guld
3
Maria Bergfält
Domnarvets GOIF
28:531:39Guld
4
Anna Garin
Strängnäs-Malmby OL
29:031:49Guld
5
Alexandra Svanström
Täby OK
29:532:39Guld
6
Helena Svensson
OK Tyr
30:173:03Guld
7
Mia Haglund
Leksands OK
30:363:22Guld
8
Karin Craig
Tullinge SK
30:483:34Guld
9
ÅSA LINDKVIST
Södertälje-Nykvarn OF
30:543:40Guld
10
Emma Dahlstedt
Strängnäs-Malmby OL
30:583:44Guld
11
Camilla Pettersson
OK Ravinen
31:174:03Silver
12
Åsa Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
31:304:16Silver
13
Barbro Lönnkvist
Tullinge SK
32:104:56Silver
14
Helena Sönsteröd
Hestra IF
32:515:37Silver
15
Kristina Aneland
OK Skogshjortarna
33:135:59Silver
16
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
33:306:16Silver
17
Anna-Britt Nyberg
OK Nolaskogsarna
33:396:25Silver
18
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
34:116:57Silver
19
Ulrika Hermansson
OK Orion
34:427:28Silver
20
Therese Lilja
Ronneby OK
35:158:01Silver
20
Viktoria Petré
Domnarvets GOIF
35:158:01Silver
22
Nina Gunnarsson
Linköpings OK
35:318:17Silver
23
Anna Danielsson
OK Nolaskogsarna
35:558:41Silver
24
Maud Anglebrant
IFK Moras OK
36:118:57Silver
25
Johanna Krafft
Hestra IF
37:059:51Silver
26
Maria Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
37:1410:00Silver
27
Johanna Bolin
Leksands OK
38:2911:15Silver
28
Maria Eklund
Nybro OK
40:3913:25Brons
29
Karin Andersson
OK Tisaren
41:3514:21Brons
30
Annika Westerholm
Turebergs IF
42:5015:36Brons
31
Lotta Johansson
Sundsvalls OK
43:0815:54
32
Eva Singman
OK Linné
44:3917:25
33
Anna U Bogren
IF Hagen
45:5118:37
34
Malin Wiklund
Arboga OK
47:2120:07
35
Marie Andersson
Norrköpings AIS
49:2522:11
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn OF
Ej godkänd
Kristin Backåkers
IFK Hedemora
Ej godkänd
Linda Nordin
Gustavsbergs IF
Ej godkänd
Åsa Hedin
OK Linné
Ej godkänd
 
D21 D 0 meter41 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Eriksson
Linköpings OK
27:540:00Guld
2
Arja Hannus
Domnarvets GOIF
29:321:38Guld
3
ANNA-KARIN JANSSON
Leksands OK
29:521:58Guld
4
Jenny Wallsten
OK Orion
30:192:25Guld
5
Yvonne Andersson
Tullinge SK
30:392:45Guld
6
Anna Haglund
OK Hedströmmen
31:163:22Silver
7
Gunilla Svärd
IF Thor
31:213:27Silver
8
Inger Arvidsson
Linköpings OK
31:273:33Silver
9
Charlotte Lindkvist
Leksands OK
31:303:36Silver
10
EVA WESTERLIND
OK Tyr
31:493:55Silver
11
Karina Östlund
IFK Moras OK
32:044:10Silver
12
Marie-Loui. Engström
Dalaportens OL
32:394:45Silver
13
Anna Lundberg
Sundsvalls OK
32:545:00Silver
14
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
33:075:13Silver
15
Linn Nilsson
Kils OK
33:185:24Silver
16
Anna Zetterberg
IF Thor
33:205:26Silver
17
Ulrika Lasson
Norrköpings AIS
34:426:48Silver
18
Johanna Isaksson
OK Tyr
35:137:19Silver
19
GUDRUN KARLSSON
IK Hakarpspojkarna
35:357:41Silver
20
Ina Skalberg
Eksjö SOK
35:387:44Silver
21
Anna Skogtjärn
OK Linné
37:499:55Silver
22
Susanne Håkansson
Halmstad OK
37:529:58Silver
23
LOTTA JOHANSSON
FK Herkules
38:2610:32Silver
24
Lena Holmer
IFK Moras OK
39:0611:12Silver
25
ANITA SEGER-WEHLIN
Södertälje-Nykvarn OF
39:2711:33Silver
26
Anna Nordanbro
Domnarvets GOIF
39:4411:50Silver
27
Ann-Charlotte Carlsson
Kils OK
40:1212:18Brons
28
Eva Hallsten
Täby OK
40:1712:23Brons
29
Katrin Hallsten
Täby OK
40:3112:37Brons
30
Helena Bååth
Hestra IF
41:0013:06Brons
31
Annika Lundström
Sundbybergs IK
42:3114:37Brons
32
Annica Andersson
Linköpings OK
42:3714:43Brons
33
Frida Wallström
FK Herkules
43:2215:28
34
Anna Kurcyusz
IFK Lidingös Skid o OK
43:3715:43
35
Agneta Pettersson
Sävedalens AIK
44:2216:28
36
Anna-Stina Påledal
OK Linné
45:5518:01
37
Carina Bergander
Eksjö SOK
47:4619:52
38
Ingela Andersson
Lunds OK
49:0521:11
Jessica Vestin
Gävle OK
Ej godkänd
Annika Östman
Sävedalens AIK
Ej godkänd
Linda Sjögren
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
H21 A 0 meter43 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Näsman
OK Kolmården
26:550:00Guld
2
Joakim Carlsson
OK Tisaren
28:011:06Guld
3
Martin Larsson
IFK Göteborg
28:321:37Guld
4
Johan Håkansson
Ronneby OK
28:371:42Guld
5
Fredrik Sundström
Leksands OK
28:421:47Guld
6
Mikael Palmberg
OK Hammaren
28:431:48Guld
7
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
28:521:57Guld
8
Håkan Eriksson
OK Skogsmårdarna
29:232:28Guld
9
PETER JACOBSSON
IF Thor
29:242:29Guld
10
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
29:252:30Guld
11
Elis Bengtsson
OK Skogsmårdarna
29:362:41Guld
12
TOMAS WESTLUND
Hässleholms OK
29:412:46Guld
13
Lars H Sandvik
OK Ravinen
30:293:34Silver
14
Johan Sundén
Södertälje-Nykvarn OF
30:323:37Silver
15
Ali Kuosku
Järfälla OK
30:423:47Silver
16
Tomas Nordlander
OK Tyr
30:493:54Silver
17
Stefan Sandahl
IK Hakarpspojkarna
30:533:58Silver
18
Tomas Jonsson
Järfälla OK
30:554:00Silver
19
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
31:064:11Silver
20
JONAS LJUNGBERG
Halmstad OK
31:224:27Silver
21
ASGEIR LIUM
OK Orion
31:244:29Silver
22
VALENTIN NOVIKOV
Ronneby OK
31:334:38Silver
23
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
31:374:42Silver
24
Lars Norrby
Hestra IF
31:524:57Silver
25
Jan Nordin
Sundsvalls OK
32:335:38Silver
26
Fredrik Åhman
Skellefteå OK
32:445:49Silver
27
Robert Wallsten
OK Ravinen
33:206:25Silver
28
Björn Ljunggren
OK Hammaren
33:306:35Silver
29
Anders Johansson
OK Alehof
34:067:11Silver
30
Dan Norin
Gustavsbergs IF
34:598:04Silver
31
Johan Ahlström
Västerås SOK
35:048:09Silver
32
Alistair Landels
Stora Tuna IK
35:148:19Silver
33
Daniel Grahn
OK Orion
35:348:39Silver
34
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
35:448:49Silver
35
Torbjörn Lännevall
OK Roslagen
36:049:09Silver
36
Niklas Lindberg
OK Roslagen
36:339:38Silver
37
Håkan Malmström
Tullinge SK
37:5210:57Silver
38
Anders Berg
Linköpings OK
38:2211:27Brons
39
Mats Hedman
IF Hagen
39:1612:21Brons
OLA JODAL
Kils OK
Ej godkänd
Anders Ingemarsson
Hestra IF
Ej godkänd
Magnus Albinsson
OK Tyr
Ej godkänd
Mattias Kähäri
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
 
H21 B 0 meter43 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
26:310:00Guld
2
Per-Anders Bergman
OK Tisaren
27:351:04Guld
3
Kalle Dalin
Leksands OK
28:131:42Guld
4
Anders Dalin
Leksands OK
28:141:43Guld
5
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
28:151:44Guld
6
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
28:352:04Guld
7
Håkan Gustafsson
OK Ravinen
28:542:23Guld
8
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
29:012:30Guld
9
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
29:172:46Guld
10
Lennart Larsson
Hestra IF
29:252:54Guld
11
FREDRIK STURESSON
Linköpings OK
29:262:55Guld
12
Johan Jakobsson
OK Roslagen
29:313:00Guld
13
Olov Vikström
Sundsvalls OK
29:473:16Guld
14
Sixten Westlund
OK Tyr
29:593:28Guld
15
Martin Claesson
Hestra IF
30:123:41Silver
16
Tord Hederskog
IFK Göteborg
30:163:45Silver
17
Magnus Grahn
Södertälje-Nykvarn OF
30:474:16Silver
18
Mats Persson
OK Pan-Kristianstad
30:554:24Silver
19
Jens Nordström
IFK Hedemora
31:004:29Silver
20
Mattias Balck
IFK Lidingös Skid o OK
31:014:30Silver
21
Tobias Andersson
OK Orion
31:054:34Silver
22
Jonas Giding
IFK Lidingös Skid o OK
31:184:47Silver
23
Jan Hilding
Hestra IF
31:264:55Silver
24
STEPHEN PALMER
Tolered-Utby Ol-klubb
31:465:15Silver
25
Johan Alfredsson
Stora Tuna IK
31:585:27Silver
26
Henric Karlsson
Kils OK
32:145:43Silver
27
Christian Håkansson
Ronneby OK
32:336:02Silver
28
Tommy Johansson
Nyköpings OK
32:436:12Silver
29
Lasse Jansson
Gävle OK
33:116:40Silver
30
Björn Karlsson
OK Denseln
33:266:55Silver
31
Grant Bluett
Strängnäs-Malmby OL
34:568:25Silver
32
Ingemar Ericsson
Ronneby OK
35:449:13Silver
33
Johan G Larsson
IFK Göteborg
36:3610:05Silver
34
Kalle Wrane
Sävedalens AIK
36:5510:24Silver
35
Peter Svedin
OK Ravinen
39:0112:30Brons
Anders Axelsson
Finspångs Aik
Ej godkänd
Anders Jönsson
OK Triangeln
Ej godkänd
Lars Sjöberg
OK Hammaren
Ej godkänd
Niklas Eriksson
OK Skogsmårdarna
Ej godkänd
Erik Ersson
Dalaportens OL
Ej godkänd
Klas Dalberg
Tolered-Utby Ol-klubb
Ej godkänd
Ola Hultin
OK Roslagen
Ej godkänd
Staffan Eriksson
OK Skogsmårdarna
Ej godkänd
 
H21 C 0 meter38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Ek
OK Kolmården
26:460:00Guld
2
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
27:320:46Guld
3
Henrik Tryggeson
Hässleholms OK
27:531:07Guld
4
Lars Kandell
Västerås SOK
28:301:44Guld
5
Mats Olsson
OK Kolmården
28:361:50Guld
6
Jan Olm
Kils OK
28:381:52Guld
7
Steven Hale
OK Tyr
28:431:57Guld
8
Torbjörn Johansson
Bredaryds SOK
28:542:08Guld
9
Lars Åkerman
OK Skogsmårdarna
29:442:58Guld
10
Magnus Cederlöf
IFK Hedemora
30:023:16Silver
11
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
30:063:20Silver
12
Niklas Lindegårdh
Tolered-Utby Ol-klubb
30:113:25Silver
13
ANDERS SVENSSON
Rehns BK
30:123:26Silver
14
Anders Widegren
Östersunds OK
30:313:45Silver
15
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
30:353:49Silver
16
Gunnar Elveljung
OK Ravinen
30:484:02Silver
17
Arto Rautiainen
IFK Göteborg
31:024:16Silver
18
Tony Larsson
Istrums SK
31:064:20Silver
19
Klas Karlsson
Värend GN OL
31:114:25Silver
20
Mattias Abelsson
Söders OL
31:154:29Silver
21
Henrik Berlin
OK Orion
31:184:32Silver
22
Lars Palmqvist
Järfälla OK
31:314:45Silver
23
Staffan Jacobsson
IF Thor
31:555:09Silver
24
Johan Persson
Västerbergslagens OL
32:305:44Silver
25
Stefan Karlsson
OK Denseln
32:596:13Silver
26
Tommy Lindberg
OK Roslagen
33:507:04Silver
27
Johan Karlsson
OK Tor
34:037:17Silver
28
Ingemar Stålberg
Gävle OK
34:067:20Silver
29
Thomas Johannesson
Ronneby OK
34:267:40Silver
30
Jan-Olov Mattsson
OK Skogsmårdarna
35:208:34Silver
31
Ulrik Olsson
Uddevalla OK
35:218:35Silver
32
Daniel Kaipe
Leksands OK
37:0510:19Silver
33
Johan Ingemarsson
Hestra IF
37:0710:21Silver
34
MATS SUNDBÜE
Södertälje-Nykvarn OF
37:2710:41Silver
35
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
38:0811:22Brons
36
Fredrik Svensson
IK Hakarpspojkarna
38:4612:00Brons
37
Mattias Westfält
Gotlands Bro OK
41:2514:39
Erik Forsgren
OK Tyr
Ej godkänd
 
H21 D 0 meter43 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
27:150:00Guld
2
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
27:220:07Guld
3
Thomas Asp
IFK Göteborg
28:211:06Guld
4
Jonas Nordström
OK Triangeln
28:241:09Guld
5
Michael Wehlin
Södertälje-Nykvarn OF
28:261:11Guld
6
Lars Lönnkvist
Tullinge SK
28:381:23Guld
7
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
28:451:30Guld
8
Jesper Mårtensson
Stora Tuna IK
28:521:37Guld
9
PETER WILHELMSSON
Ronneby OK
28:561:41Guld
10
Lars Ohlsson
Gävle OK
29:081:53Guld
11
Albin Arlebo
KFUM Örebro OK
29:101:55Guld
12
Martin Ivarsson
OK Skogshjortarna
29:252:10Guld
13
Henrik Johnsson
OK Tor
29:262:11Guld
14
Bengt Haglund
Leksands OK
29:392:24Guld
15
Lars Nordin
Sundsvalls OK
29:592:44Guld
16
Ulrik Karlsson
OK Kolmården
30:112:56Guld
17
Niklas Wrane
Sävedalens AIK
30:243:09Guld
18
Mats Hellstadius
Södertälje-Nykvarn OF
30:293:14Guld
19
Niklas Bratt
OK Orion
30:313:16Guld
19
Olof Smitt
Sundsvalls OK
30:313:16Guld
21
Anders Åkerman
OK Skogsmårdarna
30:333:18Guld
22
Tomas Hallmén
Hagaby GOIF
30:493:34Guld
23
Jon Engkvist
Ronneby OK
31:274:12Silver
24
Kjell Almgren
OK Ravinen
31:404:25Silver
25
Mikael Ingelsson
OK Hammaren
32:034:48Silver
26
Niklas Jönsson
OK Pan-Kristianstad
32:175:02Silver
27
Roine Andersson
Rånäs OK
32:195:04Silver
28
Niclas Jonasson
Leksands OK
32:295:14Silver
29
Håkan Nyström
Dalaportens OL
32:475:32Silver
30
Roger Davidsson
Halmstad OK
32:545:39Silver
31
Mattias Edström
Kovlands IF
33:216:06Silver
32
Martin Johansson
OK Orion
33:276:12Silver
33
Bertil Åkesson
Skene Sim o IS
34:016:46Silver
34
ROBERT SÖDERBERG
Kalmar OK
34:257:10Silver
35
Fredrik Ekström
Vittjärvs IK
37:4710:32Silver
36
Rikard Claesson
Hestra IF
37:4810:33Silver
37
Björn Kristianson
IFK Göteborg
38:5511:40Silver
38
Björn Ljungqvist
IFK Lidingös Skid o OK
42:5515:40Brons
39
Henrik Råberg
OK Tyr
47:4820:33
Anders Yngström
Tolered-Utby Ol-klubb
Ej godkänd
Jan Lager
Halmstad OK
Ej godkänd
Pär Andersson
Köping-Kolsva OK
Ej godkänd
Ulf Ekelund
OK Kolmården
Ej godkänd
 
D20 A 0 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
28:550:00Guld
2
Sarah Olofsson
Jönköpings OK
29:280:33Guld
3
Emma Engstrand
Rehns BK
29:410:46Guld
4
Linda Bernhard
Ulricehamns OK
30:361:41Guld
5
Emma Nilsson
Stora Tuna IK
31:272:32Guld
6
Åsa Lindqvist
Högåkers OK
31:412:46Guld
7
Veronica Lidh
OK Tranan
32:123:17Silver
8
Gabriella Fredriksson
IFK Moras OK
33:334:38Silver
9
Therese Bergqvist
Domnarvets GOIF
35:236:28Silver
10
Jenny Limby
IFK Moras OK
35:466:51Silver
11
Veronica Gustavsson
Bredareds IF
36:487:53Silver
12
Ingrid Sahlin
OK Vildhussen
37:288:33Silver
13
Karolin Engsten
OK Rodhen
40:0611:11Silver
14
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
40:3311:38Silver
15
Camilla Nygren
IF Thor
41:1712:22Brons
16
Annieke Baljeu
Frölunda OL
41:2212:27Brons
17
Lena Månsson
OK Pan-Kristianstad
42:3013:35Brons
18
Linda Ferm
FK Göingarna
47:0118:06
19
Ellinor Vedin
Selånger SOK
49:3920:44
20
Mari Svedestam
Eskilstunafors OL
50:3521:40
21
Emma Kleist
Boxholm-Mjölby OL
50:5121:56
22
Camilla Moris
Domnarvets GOIF
51:1322:18
23
Marie-Louise Johansson
Södertälje IF
51:2522:30
 
D20 B 0 meter23 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stina Säveros
Västerås SOK
28:320:00Guld
2
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
28:370:05Guld
3
Jenny Boberg
IF Rigor
29:190:47Guld
4
Maria Sjölander
OK Rodhen
29:240:52Guld
5
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
30:051:33Guld
6
Stina Grenholm
Bjurholms IF
30:281:56Guld
7
Anna Vindevall
Fjärås AIK
30:362:04Guld
8
Linda Sundin
Selånger SOK
32:394:07Silver
9
Nina Larsson
Söders OL
32:524:20Silver
10
Elin Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
33:284:56Silver
11
Anna Gustavsson
Katrineholms OK
35:316:59Silver
12
LINA LARSSON
OK Milan
36:007:28Silver
13
Linda Bakkman
Lessebo OK
37:008:28Silver
14
Anna Linder
Leksands OK
37:128:40Silver
15
Karin Blomqvist
Linköpings OK
37:268:54Silver
16
Johanna Larsson
Uddevalla OK
38:119:39Silver
17
Maria Grafström
Timrå SOK
38:269:54Silver
18
Mari Larsson
Hylte OK
39:0210:30Silver
19
LINDA WENNERLUND
OK Kompassen
40:1011:38Silver
20
Elin Svensson
Snättringe SK
41:1912:47Brons
21
SUSANNE SVENSSON
Tolered-Utby Ol-klubb
43:4915:17Brons
Helena Nordin
Skogslöparna
Ej godkänd
Lina Rööhs
Filipstads OK
Ej godkänd
 
D20 C 0 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lotta Risberg
Strängnäs-Malmby OL
28:060:00Guld
2
Christin Johansson
Göteborg-Majorna OK
28:230:17Guld
3
Karin Aneland
OK Skogshjortarna
29:221:16Guld
4
Cecilia Karlsson
Almby IK
29:491:43Guld
5
Maria Lindahl
Lessebo OK
30:492:43Guld
6
Camilla Eriksson
Kovlands IF
30:552:49Guld
7
Linda Plahn
OK Enen
31:153:09Guld
8
ROSE MARIE FORSLUND
Rembo IK
31:253:19Guld
9
Ylva Zander
Västerås SOK
31:333:27Guld
10
Camilla Svensson
IK Stern
31:523:46Guld
11
Jenny Martinsson
OK Tranan
33:155:09Silver
12
Anette Carlsson
Alfta-Ösa OK
33:535:47Silver
13
Maria Sjögren
IFK Hedemora
34:226:16Silver
14
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
34:416:35Silver
15
Josefin Eriksson
Helsingborgs SOK
35:547:48Silver
16
Sara Levén
Strängnäs-Malmby OL
36:398:33Silver
17
Karin Arvidsson
Högåkers OK
37:299:23Silver
18
Karin Wimmer
Västerås SOK
38:059:59Silver
19
Linda Sjölund
Östersunds OK
38:1710:11Silver
20
Terese Näslund
IFK Tumba SOK
40:2412:18Silver
21
MARINE BLOMBERG
Katrineholms OK
44:2916:23
22
Kajsa Hedin
OK Linné
48:2420:18
23
Ulrika Norberg
Stora Tuna IK
52:4624:40
 
D20 D 0 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Gummesson
Nybro OK
26:270:00Guld
2
Catharina Asph
IFK Moras OK
27:070:40Guld
3
Susanne Jonasson
Stigsökarna
29:002:33Guld
4
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
30:113:44Silver
5
Laila Karlsson
OK Denseln
30:544:27Silver
6
Jenny Karlsson
OK Skogsstjärnan
31:275:00Silver
7
Nina Hjorth
Selånger SOK
33:507:23Silver
8
Maria Olausson
OK Gipen
36:169:49Silver
9
Tanja Greter
IK Stern
36:239:56Silver
10
Anna Andréasson
OK Skogsfalken
36:4510:18Silver
11
Lina Ehn
Tullinge SK
37:5811:31Silver
12
Lena Fredriksson
Dalaportens OL
38:0711:40Brons
13
Liivi Eklund
Härlövs IF
41:3815:11
14
Sofie Strömberg
Gävle OK
43:2917:02
15
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
43:3717:10
16
Malin Jonsson
OK Nolaskogsarna
44:2617:59
17
Linda Österdahl
Visborgs OK
46:4420:17
18
Mari-Louis Sköld
OK Tranan
46:5320:26
19
Anna Held
OK Pan-Kristianstad
47:1520:48
20
Carolin Svensson
Stora Tuna IK
54:2828:01
21
Charlotte Wahlström
Almby IK
61:0634:39
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
Ej godkänd
 
H20 A 0 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Öberg
OK Hällen
27:340:00Guld
2
Rikard Gunnarsson
Härlövs IF
28:391:05Guld
3
Aron Johansson
Hässleholms OK
29:061:32Guld
4
Andreas Kallin
Hestra IF
29:432:09Guld
5
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
30:222:48Guld
6
Rickard Svensson
Bredaryds SOK
30:413:07Guld
7
Ola Lindqvist
OK Skogsfalken
30:453:11Guld
8
Fredrik Aldén
OK Kolmården
31:113:37Silver
9
Nicklas Tollesson
OK Alehof
31:193:45Silver
10
Håkan Carlsson
OK Tisaren
31:544:20Silver
11
Anders Dahlgren
Filipstads OK
32:104:36Silver
12
Håkan Bengtsson
Alvesta SOK
32:184:44Silver
13
Johan Nordlund
Bjursås OK
32:495:15Silver
14
Mattias Ottosson
IF Hagen
33:085:34Silver
15
Ola Zetterström
Bjursås OK
33:095:35Silver
16
Johan Engvall
OK Kolmården
33:596:25Silver
17
Björn Persson
Växjö OK
34:046:30Silver
18
Marcus Färg
Eksjö SOK
34:066:32Silver
19
Martin Anängen
OK Hällen
34:587:24Silver
20
Magnus Andersson
OK Skogsstjärnan
35:197:45Silver
21
Håkan Samor
Tjällmo-Godegårds OK
35:428:08Silver
22
Gustav Näsman
OK Rodhen
36:479:13Silver
23
Johan Gunnarsson
KFUM Örebro OK
37:029:28Silver
24
Börje Pauler
Skogslöparna
37:299:55Silver
25
Magnus Johansson
Rydboholms SK
38:4611:12Silver
26
Erik Stålnacke
Norbergs OK
39:5212:18Silver
27
Tobias Israelsson
OK Tylöskog
42:0014:26Brons
28
Henrik Åhman
OK Enen
43:3215:58
29
Kristian Gustafsson
OK Skogshjortarna
43:5016:16
30
Urban Sundin
Norbergs OK
46:2018:46
31
Johan Sisell
OK Södertörn
47:0719:33
32
Magnus Carlson
OK Kompassen
48:2820:54
33
Mattias Mårts
Säterbygdens OK
52:0624:32
Conny Larsson
OK Kompassen
Ej godkänd
Henrik Boström
OK Linné
Ej godkänd
Markus Söderlund
Selånger SOK
Ej godkänd
 
H20 B 0 meter37 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tobias Bengtsson
Falkenbergs OK
27:370:00Guld
2
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
28:050:28Guld
3
Per Lenander
Växjö OK
28:561:19Guld
4
Tomas Unander
Sundsvalls OK
29:341:57Guld
5
Tomas Håkansson
Strängnäs-Malmby OL
30:292:52Guld
6
Fredrik Wallin
OK Nolaskogsarna
32:264:49Silver
7
Oskar Axelsson
Hestra IF
33:376:00Silver
8
Andreas Ferm
FK Göingarna
33:506:13Silver
9
Christian Vejedal
Hestra IF
34:166:39Silver
10
Magnus Skilberg
OK Hedströmmen
34:286:51Silver
11
Joakim Kaminsky
Göteborg-Majorna OK
34:427:05Silver
12
Mattias Larsson
OK Tranan
35:017:24Silver
13
Jakob Jakobsson
Nybro OK
36:038:26Silver
14
Lars Jonhed
KFUM Örebro OK
36:048:27Silver
15
Johan Albäck
Bondsjöhöjdens IK
36:268:49Silver
16
Peter Guterstam
OK Hällen
37:269:49Silver
17
Erik Widegren
Östersunds OK
37:339:56Silver
18
Niklas Eriksson
Dalaportens OL
37:359:58Silver
19
Villy Gahlin
Brännans IF
39:0311:26Silver
20
Henrik Kroksmyr
FK Finn
39:4312:06Silver
21
Linus Rispling
IFK Tumba SOK
39:4912:12Silver
22
Emil Andreasson
Emmaboda OK
39:5712:20Silver
23
Johan Hedman
OK Hällen
40:0412:27Brons
24
Robert Hanning
Järla IF OK
40:2712:50Brons
25
Magnus Larsson
Rydboholms SK
41:0613:29Brons
26
Max Karle
OK Skogshjortarna
41:1913:42Brons
27
Thomas Öqvist
Söders OL
41:4914:12Brons
28
Erik Nilsson
Jönköpings OK
46:2818:51
29
Andreas Svensson
OK Enen
48:3020:53
30
Mattias Petersson
OK Denseln
51:2323:46
31
Per Torpare
Rotebro IS
53:1125:34
Andreas Samuelsson
OK Reftele
Ej godkänd
Tom Hart
Strängnäs-Malmby OL
Ej godkänd
Karl Palm
Värend GN OL
Ej godkänd
Lars Strid
IFK Tumba SOK
Ej godkänd
Magnus Petersen
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
Stefan Hultquist
Finspångs Aik
Ej godkänd
 
H20 C 0 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
26:340:00Guld
2
Mats Troeng
Storviks IF
26:360:02Guld
3
Linus Kaisajuntti
OK Skogsfalken
28:171:43Guld
4
Per-Ove Kivisäkk
Tullinge SK
28:211:47Guld
5
Pål Skogtjärn
OK Linné
29:353:01Guld
6
Peter Ackebjer
Nybro OK
30:143:40Silver
7
Mats Toftén
OK Skogshjortarna
30:163:42Silver
8
Olof Nilsson
OK Skogsfalken
30:564:22Silver
9
Anders Fröberg
OK Tor
31:194:45Silver
10
Magnus Thurén
Ronneby OK
31:244:50Silver
11
Daniel Andersson
Hagaby GOIF
32:406:06Silver
12
Joel Engvall
Bodens BK
32:426:08Silver
13
Daniel Andersson
Främmestads IK
33:016:27Silver
14
Jonas Hällsten
Leksands OK
33:076:33Silver
15
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
33:206:46Silver
16
Anders Carlsson
IFK Hedemora
33:487:14Silver
17
Kristofer Wester
Rotebro IS
33:557:21Silver
18
Björn Wrahme
Grycksbo IF
34:067:32Silver
19
Mikael Persson
Härlövs IF
34:107:36Silver
20
Sonny Karlsson
IFK Hedemora
35:078:33Silver
21
Peter Falk
Gotlands Bro OK
35:318:57Silver
22
Martin Granqvist
FK Göingarna
35:549:20Silver
23
Thomas Åberg
Storviks IF
35:559:21Silver
24
ERIK OLSSON
Grycksbo IF
36:139:39Silver
25
PER-ERIK ADRIAN
Stigsökarna
36:329:58Silver
26
Martin Skoglund
OK Tranan
36:339:59Silver
27
Jörgen Sigfrids
OK Skogsmårdarna
36:4910:15Silver
28
Henrik Bengtsson
Falkenbergs OK
38:4612:12Brons
29
Mikael Jansson
IF Hagen
39:3713:03Brons
30
Mikael Wilhelmsson
Forsa OK
40:0113:27Brons
31
MARCUS HARALDSSON
OK Skogsstjärnan
40:2713:53Brons
32
Håkan Jerning
Södertälje IF
42:2015:46
33
Jonas Brorsson
Eksjö SOK
42:3015:56
34
MATTIAS CLAESSON
Järla IF OK
43:0216:28
35
Andreas Johansson
OK Letstigen
44:5418:20
36
Christian Höglund
OK Tyr
45:0018:26
Marcus Eriksson
FK Finn
Ej godkänd
Stefan Svensson
OK Kompassen
Ej godkänd
 
H20 D 0 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Svensson
Grycksbo IF
27:460:00Guld
2
Håkan Petersson
Nybro OK
28:491:03Guld
3
Patrik Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
28:591:13Guld
4
ANDREAS HOLM
Västerbergslagens OL
30:513:05Guld
5
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
30:553:09Guld
6
Frans Svensson
FK Finn
31:033:17Silver
7
Andreas Andersson
OK Skogshjortarna
31:443:58Silver
8
Tomas Löfgren
Stora Tuna IK
32:024:16Silver
9
Bengt Leandersson
IFK Moras OK
32:084:22Silver
10
Peter Hemmyr
IFK Umeå
33:075:21Silver
11
Marcus Kullman
OK Alehof
33:415:55Silver
12
Robert Johansson
IK Stern
34:056:19Silver
13
Johan Millinger
Västerås SOK
34:216:35Silver
14
Mattias Nordin
Gustavsbergs IF
34:236:37Silver
15
Kristoffer Isacsson
Skellefteå OK
34:386:52Silver
16
Joakim Gustavsson
Främmestads IK
34:587:12Silver
17
Anders Holm
Storviks IF
35:437:57Silver
18
Torkel Dominique
OK Enen
35:478:01Silver
19
Conny Rantzow
Toarps OK
35:568:10Silver
20
Martin Oldeus
Jönköpings OK
36:278:41Silver
21
Robert Larsson
Norbergs OK
36:348:48Silver
22
FREDRIK NILSSON
FK Göingarna
36:529:06Silver
23
Johan Lenander
Växjö OK
38:1010:24Silver
24
Daniel Eklund
Ockelbo OK
39:0511:19Silver
25
Rasmus Grönlund
Helsingborgs SOK
39:0611:20Silver
26
Jonas Hogedal
Tibro AIK SOK
39:2311:37Silver
27
Anders Karlsson
OK Hällen
39:2811:42Silver
28
Fredrik Svahn
Kristinehamns OK
40:0112:15Brons
29
Jakob Svensson
OK Pan-Kristianstad
42:0414:18Brons
30
Martin Hjelström
Ulricehamns OK
42:3814:52Brons
31
Stefan Sjölund
Skogslöparna
43:2715:41
32
Johannes Falk
Sundbybergs IK
44:3516:49
33
MARCUS BÖLSKE
Rotebro IS
45:3617:50
34
Jörgen Nilsson
OK Pan-Kristianstad
45:4217:56
35
Jesper Lexell
Södertälje-Nykvarn OF
45:5618:10
36
Fredrik Noborn
Sundsvalls OK
46:0118:15
37
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
46:3518:49
38
Johan Malmström
OK Enen
46:4218:56
39
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
47:5220:06
 
D18 A 0 meter41 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cecilia Westman
Leksands OK
28:210:00Guld
2
Ida Lindgren
Växjö OK
28:410:20Guld
3
Maria Nilsson
OK Löftan
28:530:32Guld
4
Ulrika Samuelsson
Sundbybergs IK
28:570:36Guld
5
Sofie Bakkman
Lessebo OK
28:590:38Guld
6
Maria Holmstrand
OK Skogshjortarna
29:160:55Guld
7
Sofia Johnsson
Dalaportens OL
29:481:27Guld
8
Marie Rosén
Hästveda OK
30:552:34Guld
9
Hanna Idefjärd
OK Njudung
31:122:51Guld
10
Malin Sörstrand
SOK 68
31:253:04Guld
11
Catrin Jakobsson
Ludvika OK
31:293:08Guld
12
Malin Stövling
Gagnefs OK
31:373:16Guld
13
Jennie Hellström
Stora Tuna IK
31:593:38Guld
14
Anna Nordh
Uddevalla OK
32:324:11Silver
15
Karin Lundberg
Ärla IF
33:064:45Silver
16
Malin Andersson
OK Kompassen
33:515:30Silver
17
Therese Högström
Gammelstads IF
34:216:00Silver
18
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
34:306:09Silver
19
Helena Nordkvist
Gagnefs OK
35:056:44Silver
20
Åsa Brodin
OK Hammaren
35:517:30Silver
20
Anna Kask
Lunds OK
35:517:30Silver
22
Kristina Häggblom
OK Klyftamo
35:567:35Silver
23
Linda Martinsson
Uddevalla OK
35:587:37Silver
24
Nina Andersson
Tibro AIK SOK
37:219:00Silver
25
Malin Larsson
OK Enen
37:329:11Silver
26
Lisa Larsson
SOK Svaide
37:479:26Silver
27
Emma Söderström
Domnarvets GOIF
37:509:29Silver
28
Frida Larsson
OK Kåre
39:0610:45Silver
29
Martina Vejedal
OK Mark
39:2311:02Silver
30
Helena Stropp
Söderhamns OK
39:2811:07Silver
31
Sara Björnberg
OK Hällen
39:3911:18Silver
32
Emelie Svalin
OK Alehof
41:4113:20Brons
33
Lina Brorsson
Eksjö SOK
42:4914:28Brons
34
Jenny Spånglund
Hestra IF
43:2615:05Brons
35
Stina Eriksson
Gammelstads IF
46:3618:15
36
Therese Persson
Malmö OK
53:1524:54
37
Emma Björk
Härlövs IF
58:0029:39
38
Anna Bergfors
Timrå SOK
59:0530:44
39
Rebecca Linder
OK Tyr
64:0635:45
Åsa Mårsell
Södertälje IF
Ej godkänd
Jenny Andersson
Lessebo OK
Ej godkänd
 
D18 B 0 meter43 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erika Ödlund
OK Gipen
26:080:00Guld
2
Lina Lilja
Ronneby OK
26:430:35Guld
3
Therése Persson
OK Skogshjortarna
27:010:53Guld
4
Lina Palmér
Ulricehamns OK
27:381:30Guld
5
Lena Wallén
Täby OK
28:322:24Guld
6
Karolina Norin
Kungälvs OK
29:143:06Guld
7
Desire Wallström
FK Herkules
29:263:18Guld
8
Lina Bäckström
OK Österåker
29:373:29Guld
9
Emma Tryggeson
Hässleholms OK
29:443:36Guld
10
Rebecka Österberg
OK Eken
30:184:10Silver
10
Maria Olofsson
Frölunda OL
30:184:10Silver
12
Linda Nääs
Leksands OK
30:314:23Silver
13
Bodil Norrbom
OK Österåker
30:404:32Silver
14
Petra Halvarson
OK Kåre
30:414:33Silver
15
Malin Jacobson
OK Milan
31:135:05Silver
16
Helena Lindén
OK Gynge
31:305:22Silver
17
Eva Nordkvist
IK Jarl Rättvik
31:355:27Silver
18
Åsa Jernberg
Gävle OK
32:196:11Silver
19
Marika Hagelberg
Åmåls OK
32:326:24Silver
20
Birgitta Håkansson
Sölvesborgs OK
32:476:39Silver
21
Lovisa Westbom
Strängnäs-Malmby OL
32:526:44Silver
22
Emma Johansson
Sundsvalls OK
34:057:57Silver
23
Johanna Stropp
Söderhamns OK
34:288:20Silver
24
Marie Bengtsson
IK Hakarpspojkarna
35:379:29Silver
25
Hillevi Englund
Nyköpings OK
35:599:51Silver
26
Elsa Nilsson
OK Hammaren
37:2711:19Silver
27
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
37:5111:43Silver
28
Karin Norin
Tjällmo-Godegårds OK
39:5213:44Brons
29
Mikaela Höglund
OK Tyr
40:0613:58Brons
30
Karin Lindskog
IFK Enskede
40:1214:04Brons
31
Stina Nilsson
FK Göingarna
40:4814:40Brons
32
Johanna Svensson
OK Enen
41:2215:14
33
Linda Pettersson
Hästveda OK
43:5417:46
34
Veronica Kälvedahl
Hällefors OK
43:5917:51
35
Sara Warenius
Söders OL
44:2218:14
36
Kristina Löfvenholm
OK Tyr
44:5118:43
37
Camilla Fält
OK Kompassen
45:5219:44
38
Anni Forsberg
Ärla IF
49:1223:04
39
Linda Larsson
IF Hansa-Hoburg
53:5327:45
40
Reneé Linder
OK Tyr
57:5031:42
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Cecilia Adamsson
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
D18 C 0 meter45 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lin Thorsell
Forsa OK
27:330:00Guld
2
Åsa Martinsson
OK Tranan
28:381:05Guld
3
Hanna Andersson
Lessebo OK
28:561:23Guld
4
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
29:121:39Guld
5
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
30:252:52Guld
6
Anna-Karin Vernersson
Strängnäs-Malmby OL
31:213:48Silver
7
Therese Barje
Bottnaryds IF
31:223:49Silver
8
Anna-Lena Axelsson
Tjällmo-Godegårds OK
31:384:05Silver
9
Linda Larsson
Norbergs OK
32:044:31Silver
10
Therese Pettersson
Kinnaströms SK
32:144:41Silver
11
Anna-Karin Bondesson
Frosta OK
32:264:53Silver
12
Malin Sand
Uddevalla OK
32:314:58Silver
13
Sandra Edhager
Nyköpings OK
32:365:03Silver
14
Linda Sjögren
IFK Hedemora
32:385:05Silver
15
Karolin Bergström
OK Denseln
33:315:58Silver
16
Ellinor Kallin
SOK 68
33:376:04Silver
17
Helena Callert
Södertälje IF
33:406:07Silver
18
Johanna Maxén
Timrå SOK
34:597:26Silver
19
Elina Nilsson
FK Göingarna
35:257:52Silver
20
Katarina Lindén
OK Gynge
35:378:04Silver
21
Christina Larsson
KFUM Örebro OK
36:008:27Silver
22
Kajsa Guterstam
Trosabygdens OK
36:268:53Silver
23
Cecilia Nygren
Lycksele IF
37:109:37Silver
24
Stina Carlsson
OK Letstigen
37:169:43Silver
25
Marie Nilsson
Lunds OK
38:2210:49Silver
26
Michela Källstrand
Säffle OK
39:0111:28Silver
27
Lena Nilsson
Strängnäs-Malmby OL
39:1611:43Silver
28
Anna Bigsten
FK Herkules
39:2411:51Silver
29
Jennie Lööf
Eksjö SOK
40:3112:58Brons
30
Kristin Lundgren
Brännans IF
40:3813:05Brons
31
Anna Memmi
Halmstad OK
40:4313:10Brons
32
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
40:5213:19Brons
33
Jenny Johansson
Kungälvs OK
41:5614:23Brons
34
Charlotta Jansson
IF Hagen
42:1214:39Brons
35
Karin Eklöf
IK Hakarpspojkarna
47:2919:56
36
Maria Carlsson
IF Hansa-Hoburg
48:2720:54
37
Åsa Lundkvist
Katrineholms OK
51:4524:12
38
Malin Danielsson
IF Hagen
55:2727:54
39
Lisa Nordin
Skogslöparna
71:1343:40
Susanna Larsson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
Sara Håkansson
Härlövs IF
Ej godkänd
Rebecka Johansson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Maria Jacobsson
OK Hällen
Ej godkänd
Annika Johansson
Norbergs OK
Ej godkänd
Cecilia Winblad
Eksjö SOK
Ej godkänd
 
D18 D 0 meter42 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Svensson
OK Skogsfalken
26:310:00Guld
2
Anna Andersson
OK Denseln
27:170:46Guld
3
Sara Olsson
FK Herkules
27:311:00Guld
4
Anna Persson
Växjö OK
27:401:09Guld
5
Karin Kjellman
VK Uvarna
27:581:27Guld
6
Cecilia Einarsson
Fagersta OK
28:342:03Guld
7
CHRISSIE SCHÖLIN
OK Kompassen
29:383:07Guld
8
Madeleine Larsson
Söders OL
29:443:13Guld
9
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
29:473:16Guld
10
Linda Karlsson
Ljungskile FK
30:344:03Silver
11
Ida Pihl-Skoog
OK Linné
30:354:04Silver
12
Frida Steen
Kungälvs OK
30:594:28Silver
13
Lisa Johansson
Åmåls OK
31:284:57Silver
14
Emma Gabrielsson
Almby IK
32:255:54Silver
15
Jenny Kjellberg
OK Skogsstjärnan
32:416:10Silver
16
Erik Hansson
IF Thor
33:066:35Silver
17
Linda Gustavsson
Bredareds IF
34:037:32Silver
18
Lina Samor
Tjällmo-Godegårds OK
34:077:36Silver
19
Ida Staffas
Västerbergslagens OL
34:177:46Silver
20
Annica Pålstorp
Emmaboda OK
34:187:47Silver
21
Maria Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
34:257:54Silver
22
Anna Karin Palm
Svärdsjö IF
35:028:31Silver
23
Caroline Johansson
Falkenbergs OK
35:188:47Silver
23
Lina Lindberg
Gävle OK
35:188:47Silver
25
Åsa Pahlén
Söders OL
35:278:56Silver
26
Emma Andersson
OK Ravinen
35:419:10Silver
27
Sofia Sundström
Nyköpings OK
36:3310:02Silver
28
Jenny Holmberg
Turebergs IF
36:5810:27Silver
29
Veronica Magnusson
IFK Göteborg
37:1410:43Silver
30
Cecilia Gröning
Lunds OK
37:2110:50Silver
31
Malin Svensson
Söders OL
38:0111:30Brons
32
Linnea Pauler
Skogslöparna
39:3713:06Brons
33
Mari Svensson
OK Hällen
39:4413:13Brons
34
My Heinrup
Järla IF OK
41:4315:12
35
Anette Håkansson
OK Gynge
42:2815:57
36
Linda Andersson
Uddevalla OK
44:2117:50
37
Anna Jansson
Rånäs OK
44:4518:14
37
Caroline Kaipe
Ludvika OK
44:4518:14
39
Lisa Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
46:2719:56
40
Maria Svensson
IF Hagen
46:2819:57
41
Jenny Nääs
Leksands OK
55:1528:44
KAROLINE JÖNSSON
Trollhättans SOK
Ej godkänd
 
H18 A 0 meter41 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Greger Tysk
Bjursås OK
26:040:00Guld
2
Per Andréasson
OK Skogsfalken
26:340:30Guld
3
Peter Dahlberg
IFK Kiruna
28:302:26Guld
4
Anders Höije
Mariestads FK
29:103:06Guld
5
Fredrik Persson
Berga SOK
29:343:30Guld
6
Jonas Bengtsson
OK Kompassen
30:023:58Silver
7
Johan Granath
Stora Tuna IK
30:274:23Silver
8
Mårten Frendelius
Almby IK
30:314:27Silver
9
Björn Johansson
Kungälvs OK
30:464:42Silver
10
Björn Andersson
OK Mangen
31:085:04Silver
11
Johan Israelsson
IFK Moras OK
31:125:08Silver
12
Arvid Sundkvist
Katrineholms OK
31:195:15Silver
13
Jonas Haraldsson
Gustavsbergs IF
31:385:34Silver
14
Daniel Nordström
KFUM Örebro OK
32:005:56Silver
15
Jonas Lindholm
Tullinge SK
32:216:17Silver
16
Edvin Karlsson
OK Denseln
33:277:23Silver
17
Jon Lindmark
Piteå IF
34:098:05Silver
18
Per Ivarsson
Göteborg-Majorna OK
34:188:14Silver
19
Henrik Lingfors
Norrköpings AIS
34:358:31Silver
20
Jonas Karlsson
Boxholm-Mjölby OL
34:448:40Silver
21
Jonas Byström
Skogslöparna
35:569:52Silver
22
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
36:4610:42Silver
23
Jonas Olsson
Lerums SOK
37:2611:22Silver
24
Jonas Landén
Sundsvalls OK
37:5111:47Silver
25
Fredrik Persson
Ockelbo OK
38:2312:19Brons
26
Fredrik Thuren
Ronneby OK
38:2912:25Brons
27
Daniel Ekström
Stora Tuna IK
39:5413:50Brons
28
Harri Karlsson
OK Denseln
40:1214:08Brons
29
Anders Hedman
OK Hällen
41:4615:42
30
Henrik Stubbans
Säterbygdens OK
42:4316:39
31
Thorbjörn Aldgård
Söders OL
44:4418:40
32
DANIEL HÄGG
Gotlands Bro OK
45:0619:02
33
Mattias Johansson
Järfälla OK
45:5819:54
34
Staffan Flodmark
Tullinge SK
53:1327:09
Jonas Zachrison
Mariestads FK
Ej godkänd
Magnus Wrahme
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
Andreas Larsson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
Niklas Ingelsson
Storviks IF
Ej godkänd
Martin Windling
Bondsjöhöjdens IK
Ej godkänd
Tobias Lidén
Toarps OK
Ej godkänd
 
H18 B 0 meter42 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jörgen Ohlin
Rånäs OK
26:560:00Guld
2
Martin Lampinen
Kjula-Standard OK
29:312:35Guld
3
Anders Gunnarsson
OK Mark
29:412:45Guld
4
Anders Olsson
OK Tranan
29:552:59Guld
5
Magnus Nyström
Mariestads FK
30:303:34Silver
6
Per Arvidsson
Stora Tuna IK
30:413:45Silver
7
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
31:014:05Silver
8
Fredrik Arbin
Annebergs GIF
31:544:58Silver
9
Jan Andersson
Bjursås OK
32:055:09Silver
10
Markus Englin
Forsa OK
32:105:14Silver
11
Erik Adolfsson
OK Skogsstjärnan
32:385:42Silver
12
Johan Herbst
Västerås SOK
32:576:01Silver
13
Calle Olsson
KFUM Örebro OK
33:096:13Silver
14
Ulf Norell
FK Herkules
33:526:56Silver
15
Martin Solli
Stora Tuna IK
34:177:21Silver
16
Anders Kleist
OK Skogsströvarna
34:207:24Silver
17
Magnus Eklöv
Arboga OK
34:337:37Silver
18
Marcus Josefsson
OK Vivill
34:447:48Silver
19
Magnus Martinsson
Umeå OK
35:138:17Silver
20
Johan Tykesson
Rävetofta OK
36:349:38Silver
21
Joakim Gunnarsson
Ringsjö OK
36:379:41Silver
22
Mårten Berggren
Norrköpings AIS
37:1610:20Silver
23
Björn Nilsson
Jönköpings OK
37:3510:39Silver
24
Lars Jacobsson
Brännans IF
38:1411:18Brons
25
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
38:2411:28Brons
26
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
38:5011:54Brons
27
Erik Åhlin
OK Måsen
39:1612:20Brons
28
Peter Svensson
Berga SOK
39:2612:30Brons
29
Ronnie Andersson
Falkenbergs OK
39:4912:53Brons
30
HENRIK JOHANSSON
OK Kompassen
40:0013:04Brons
31
Rickard Svensson
OK Vilse 87
40:3813:42Brons
32
Johan Persson
OK Skogsfalken
40:5013:54Brons
33
Joakim Lönnkvist
Tullinge SK
41:0914:13
34
Stefan Larsson
Rydboholms SK
41:1614:20
35
Roger Wiklund
Timrå SOK
41:1714:21
36
Johan Ericsson
OK Älme
43:5416:58
37
Jonas Knutsson
Ulricehamns OK
45:1118:15
38
Klas Larsson
OK Milan
50:1123:15
Andreas Englund
OK Njudung
Ej godkänd
Rikard Svedberg
Långvikens OK
Ej godkänd
Mattias Eriksson
Lunds OK
Ej godkänd
Ingemar Åkerman
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H18 C 0 meter43 startande, 42 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
27:590:00Guld
2
Erik Axelsson
Finspångs Aik
28:070:08Guld
3
Gustaf Granath
OK Skogsströvarna
28:390:40Guld
4
Peter Löfås
Säterbygdens OK
29:451:46Guld
5
Peter Wirehn
Dalaportens OL
29:581:59Guld
6
Tobias Kjell
Linköpings OK
30:272:28Guld
7
Jan Troeng
Storviks IF
30:342:35Guld
8
Robert Hedman
OK Kolmården
30:542:55Guld
9
Per Jonhed
KFUM Örebro OK
31:393:40Silver
10
Magnus Johansson
Uddevalla OK
32:284:29Silver
11
Johan Karlsson
Kjula-Standard OK
32:364:37Silver
12
Elias Svanberg
OK Kåre
33:095:10Silver
13
Johan Solli
Stora Tuna IK
33:175:18Silver
14
Tony Hellberg
OK Tyr
33:225:23Silver
15
Patrik Söderholm
OK Kompassen
33:435:44Silver
16
Martin Hogedal
Tibro AIK SOK
34:026:03Silver
17
Erik Råberg
OK Tyr
34:126:13Silver
18
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
34:136:14Silver
19
Magnus Bengtsson
Sävedalens AIK
34:246:25Silver
20
Anders Lagerwall
OK Jösse
34:376:38Silver
20
Mattias Allared
OK Alferna
34:376:38Silver
22
Stefan Johansson
OK Landehof
34:486:49Silver
23
Per Karlsson
Ringsjö OK
35:327:33Silver
24
Erik Sisell
OK Södertörn
36:208:21Silver
25
PETER ROSÉN
IK Ymer
36:258:26Silver
26
Fredrik Weihard
IK Stern
36:438:44Silver
27
Henrik Hellman
OK Södertörn
38:1410:15Silver
28
Per Zachrison
Mariestads FK
38:3810:39Silver
29
Tobias Svedenbäck
OK Renen
39:4211:43Silver
30
Tobias Bryntesson
Frölunda OL
39:4511:46Silver
31
Kristoffer Lysell
Rehns BK
40:3012:31Brons
32
KRISTIAN BIRATH
Boxholm-Mjölby OL
41:0113:02Brons
33
Jonas Lundström
Hagaby GOIF
41:2313:24Brons
34
Henrik Lindström
Ulricehamns OK
42:3114:32Brons
35
Daniel Kivistö
Västerås SOK
43:1515:16
36
Staffan Persson
Tullinge SK
45:4817:49
37
Markus Martinelle
Gävle OK
46:5018:51
38
Robert Johansson
Täby OK
47:5619:57
39
Markus Löfgren
Långvikens OK
48:3220:33
40
Jakob Jansson
Järla IF OK
49:1221:13
41
Daniel Johansson
Sundsvalls OK
49:2121:22
42
Ulf Jonsson
Långvikens OK
54:1026:11
Thorbjörn Nilsson
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
 
H18 D 0 meter43 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
27:140:00Guld
2
Marcus Svensson
FK Göingarna
27:340:20Guld
3
Björn Carlsson
OK Tisaren
27:410:27Guld
4
Manne Wiklund
Gustavsbergs IF
27:510:37Guld
5
Peter Loré
Ludvika OK
28:251:11Guld
6
Mikael Andersson
Lerums SOK
29:061:52Guld
7
Erik Wiberg
Järla IF OK
29:282:14Guld
8
Karl-Johan Bernhard
Mariestads FK
31:073:53Silver
9
Erik Baljeu
Frölunda OL
31:123:58Silver
10
Andreas Johansson
IK Stern
31:354:21Silver
11
Tomas Johansson
IFK Umeå
33:186:04Silver
12
Anders Hultgren
Ringsjö OK
33:566:42Silver
13
Henrik Thomson
OK Kåre
33:586:44Silver
14
Kenneth Hanning
Haninge SOK
34:046:50Silver
15
Mikael Nilsson
Rehns BK
34:427:28Silver
16
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
35:007:46Silver
17
Martin Lundgren
Sundsvalls OK
35:248:10Silver
18
Håkan Andersson
OK Mangen
35:308:16Silver
19
Stefan Andersson
Stora Tuna IK
35:358:21Silver
20
Per Rosén
IK Uven
35:498:35Silver
21
Håkan Bengtsson
OK Kompassen
36:179:03Silver
22
Fredrik Olofsson
Skellefteå OK
37:039:49Silver
23
Marcus Kvarndal
Istrums SK
37:1410:00Silver
24
Johan Sandberg
IK Hakarpspojkarna
37:5110:37Silver
25
Marcus Gardelius
Gotlands Bro OK
37:5310:39Silver
26
Fredrik Jakobsson
Roma OK
38:2011:06Silver
27
Olof Stålnacke
Norbergs OK
39:1612:02Silver
28
John Henriksson
Ljungskile FK
39:2412:10Silver
29
Johan Karlsson
Hagaby GOIF
41:1514:01Brons
30
Mattias Andersson
Timrå SOK
41:2114:07Brons
31
David Hedman
OK Kolmården
41:3014:16Brons
32
Daniel Johansson
Falkenbergs OK
43:2316:09
33
Johan Hellman
OK Kroppefjäll
43:5016:36
34
Kristoffer Karlström
OK Nipan
45:5518:41
35
Markus Båth
Ronneby OK
47:3020:16
36
Per Hallmén
Hagaby GOIF
48:2221:08
Lars Clevnert
Söders OL
Ej godkänd
Andreas Fogeby
Järfälla OK
Ej godkänd
Andreas Gällerstedt
IFK Moras OK
Ej godkänd
Andreas Kristersson
Säterbygdens OK
Ej godkänd
Markus Almgren
OK Enen
Ej godkänd
Magnus Johansson
Kalmar OK
Ej godkänd
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
Ej godkänd