Propagandan

2002-04-20

Arrangör: OK Tyr

Nivå:
Nationell
Anmälda:
409
Form:
Individuell
Startande:
379
Distans:
Medel
Fullföljande:
357
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3620 meter17 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Nilsson
OK Djerf
29:408:120:00Guld
2
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
29:508:140:10Guld
3
Anna Jonhed
KFUM Örebro OK
30:168:220:36Guld
4
Madelene Lööf
Mariestads FK
33:019:073:21Silver
5
Anna Nordström
Kils OK
33:469:204:06Silver
6
Jenny Persson
Kristinehamns OK
34:549:385:14Silver
7
Anna-Karin Mattsson
Sisu Forshaga SK
35:219:465:41Silver
8
Marie Eriksson
Kils OK
36:069:586:26Silver
9
Helen Skoog
Kils OK
37:1010:167:30Silver
10
Carina Andersson
Skattkärrs IF
37:2010:197:40Silver
11
Kristin Jonsson
OK Jösse
37:2110:197:41Silver
12
Ann Hyvönen
Skattkärrs IF
37:3910:247:59Silver
13
Jessica Persson
Kristinehamns OK
40:0111:0310:21Silver
14
Anna Eriksson
OK Älgen
52:0914:2422:29
15
Jessica Blomqvist
Degerfors OK
52:1214:2522:32
Annika Evaldsson
IFK Moras OK
Ej godkänd
Lina Samor
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
H21 4520 meter27 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Nordström
OK Älgen
27:376:070:00Guld
2
Per Brolund
Kristinehamns OK
28:036:120:26Guld
3
Jonas Stjernlöf
Göteborg-Majorna OK
28:276:180:50Guld
4
Martin Ljungberg
OK Djerf
28:486:221:11Guld
5
Christer Skoog
Kils OK
29:456:352:08Guld
6
Jörgen Åhl
Åmåls OK
30:416:473:04Guld
7
Fredrik Ekström
Vittjärvs IK
32:067:064:29Silver
8
Krister Höije
IK Hakarpspojkarna
32:137:084:36Silver
9
Fredrik Nordström
OK Älgen
32:307:114:53Silver
10
Henrik Lindblad
OK Djerf
32:347:124:57Silver
11
Magnus Mossberg
OK Järnbärarna
33:167:225:39Silver
12
Daniel Brohede
OK Älgen
33:417:276:04Silver
13
A Södersten-Dahlgren
Filipstads OK
33:547:306:17Silver
14
Marcus Svensson
OK Djerf
34:227:366:45Silver
15
Anders Johansson
OK Jösse
34:507:427:13Silver
16
Mattias Larsson
Kristinehamns OK
37:028:129:25Silver
17
Lars O Olsson
OK Jösse
37:228:169:45Silver
18
Simon Börjars
Kils OK
37:408:2010:03Silver
19
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
38:428:3411:05Silver
20
Niclas Carlsson
OK Älgen
41:009:0413:23Brons
21
Olle Samuelsson
HJS-Vansbro OK
42:399:2615:02Brons
22
Mattias Stanser
Degerfors OK
43:119:3315:34
23
Örjan Beckius
Åmotfors OK
44:129:4716:35
24
Torbjörn Eriksson
IFK Brattfors
46:2110:1518:44
25
Carl Kvaldén
Säffle OK
49:0510:5221:28
26
Christer Nyborg
Vänersborgs SK
59:0513:0431:28
Benny Larsson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
 
D20 3150 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Gunnarsson
Kristinehamns OK
29:559:300:00Guld
2
Maria Dahlqvist
Filipstads OK
41:4713:1611:52Silver
3
Emma Fredriksson
Kroppa IF
45:4214:3015:47Brons
4
Annelie Blomqvist
Degerfors OK
80:5025:4050:55
 
D18 3150 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Janna Grevillius
OK Grane
32:2310:170:00Guld
2
Anna-Karin Nilsson
Malungs OK Skogsmårdarna
37:5612:035:33Silver
3
Karin Hägg
Åmåls OK
50:0415:5417:41
4
Alexandra Lithen
OK Jösse
62:5519:5830:32
 
H18 3620 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jens Grevillius
OK Grane
24:536:520:00Guld
2
Henrik Lundgren
Kils OK
26:117:141:18Guld
3
Fredrik Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
26:597:272:06Guld
4
Andreas Skymberg
OK Grane
27:347:372:41Guld
5
Christian Pettersson
Kristinehamns OK
27:597:443:06Guld
6
Alfred Nyman
OK Mangen
29:508:144:57Silver
7
Per Lagerwall
OK Jösse
31:328:436:39Silver
8
Johan Larsson
OK Grane
34:449:369:51Silver
9
Alexande Westberg
OK Älgen
35:079:4210:14Silver
10
Stefan Söderström
Vikings I
37:3510:2312:42Brons
Svante Lindgren
OK Jösse
Ej godkänd
 
D16 3030 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Richardsson
OK Mangen
28:189:200:00Mästare
2
Simone Alfredsson
OK Mangen
31:1910:203:01Mästare
3
Elin Dölerud
Kils OK
35:1411:386:56Guld
4
Erika Bäck
OK Djerf
36:2512:018:07Guld
5
Maria Eriksson
OK Mangen
38:2812:4210:10Silver
6
Maria Brodin
OK Djerf
38:4612:4810:28Silver
7
Emma Silvergrund
Kristinehamns OK
40:4113:2612:23Silver
Linda Nilsson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
 
H16 3620 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carl-Johan Hoel
Tibro AIK SOK
26:477:240:00Mästare
2
Håkan Pettersson
OK Djerf
30:028:183:15Elit
3
Robin Larsson
Kristinehamns OK
33:489:207:01Guld
4
Joel Schlee
OK Mangen
34:309:327:43Guld
5
Erik Jadnert
Malungs OK Skogsmårdarna
36:2510:049:38Silver
6
Erik Sundbäck
Åmotfors OK
39:4610:5912:59Silver
7
Patrik Eriksson
OK Djerf
41:2111:2514:34Brons
8
Daniel Eriksson
Vikings I
42:4011:4715:53Brons
9
Mattias Lööf
Mariestads FK
43:3012:0116:43Brons
10
Henrik Jonsson
OK Älgen
46:3112:5119:44Brons
11
Oskar Palmér
OK Djerf
53:0814:4126:21Järn
12
Robin Nilsson
OK Djerf
54:1214:5827:25Järn
13
Martin Lindahl
OK Jösse
62:5117:2236:04Järn
14
Andreas Robertsson
OK Jösse
70:5419:3544:07Järn
 
D14 2630 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Börjars
Kils OK
22:038:230:00Elit
2
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
23:308:561:27Elit
3
Anna Ordqvist
Kils OK
24:109:112:07Elit
4
Elin Graneland
Malungs OK Skogsmårdarna
30:4411:418:41Silver
5
Marie Pettersson
OK Djerf
31:1711:549:14Silver
6
Camilla Lundgren
Kils OK
31:4512:049:42Silver
7
Karin Bäck
OK Djerf
32:1512:1610:12Silver
8
Sara-Marie Matikka
Kils OK
33:3212:4511:29Silver
9
Kristin Jansson
OK Jösse
33:3412:4611:31Silver
10
Sofia Ericson
Åmåls OK
35:2313:2713:20Brons
11
Elin Eriksson
OK Mangen
35:3013:3013:27Brons
12
Charlotte Andersson
OK Älgen
41:3715:4919:34Järn
13
Cecilia Kjellman
Kils OK
41:3915:5019:36Järn
14
Anna Palmér
OK Djerf
44:1616:5022:13Järn
Emelie Berglund
Kils OK
Ej godkänd
 
H14 3010 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan Jadnert
Malungs OK Skogsmårdarna
23:547:560:00Elit
2
Kristoffer Larsson
Vikings I
28:129:224:18Guld
3
Niklas Carlsson
Skattkärrs IF
29:109:415:16Silver
4
Daniel Ström
Åmåls OK
30:5010:156:56Silver
5
Martin Sundbäck
Åmotfors OK
31:3010:287:36Silver
6
Göran Grevillius
OK Grane
32:1110:428:17Silver
7
Kristian Dahlström
Åmåls OK
33:4211:129:48Silver
8
Tobias Karlsson
OK Älgen
34:3611:3010:42Silver
9
Martin Carlsson
Skattkärrs IF
36:3512:0912:41Silver
Tobias Johansson
Åmåls OK
Ej godkänd
 
D12 2450 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Martinsson
Skattkärrs IF
22:449:170:00Guld
2
Maria Westher
OK Djerf
22:549:210:10Guld
3
Malin Nilsson
Kristinehamns OK
26:4010:533:56Silver
4
Astri Magnussen
Skattkärrs IF
32:5713:2710:13Brons
5
Anna Brodin
OK Djerf
33:0413:3010:20Brons
6
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
34:3514:0711:51Brons
7
Johanna Ericson
Åmåls OK
36:4114:5813:57Järn
8
Anna Pehrson
Åmotfors OK
37:3115:1914:47Järn
9
Carolin Hagelberg
Åmåls OK
38:5915:5516:15Järn
10
Elin Lundqvist
Kils OK
40:5016:4018:06Järn
11
Sofia Eriksson
Vikings I
51:1420:5528:30Järn
 
H12 2450 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Petter Lindahl
OK Jösse
22:539:200:00Guld
2
Elias Gabrielsson
OK Mangen
28:1911:335:26Silver
3
Linus Karlsson
Filipstads OK
28:2011:345:27Silver
4
Marcus Westberg
OK Älgen
28:2911:385:36Silver
5
Erik Kvarnström
Kils OK
30:1812:227:25Brons
6
Albin Larslin
OK Djerf
30:5012:357:57Brons
7
Mattias Dahlgren
Filipstads OK
30:5212:367:59Brons
8
Fredrik Bäck
OK Djerf
34:2614:0311:33Brons
9
Per Frost
IFK Moras OK
35:5314:3913:00Järn
10
Johan Bergman
Norbergs OK
38:3215:4415:39Järn
11
Lars Dahlén
Västra Ämterviks IF
40:5316:4118:00Järn
12
Christian Ågren
Säffle OK
41:1316:4918:20Järn
13
Albin Eriksson
Boxholm-Mjölby OL
44:2118:0621:28Järn
14
Fredrik Rohdin
Sisu Forshaga SK
52:3221:2729:39Järn
15
Anders Lindahl
OK Jösse
57:3123:2934:38Järn
16
Emil Witsch
Sisu Forshaga SK
75:1230:4252:19Järn
 
D10 2190 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
My Martinsson
Skattkärrs IF
22:4510:230:00Brons
2
Therese Westher
OK Djerf
24:4511:182:00Brons
3
Lina Johansson
Skattkärrs IF
26:4312:123:58Brons
4
Emma Dahlgren
Filipstads OK
30:2013:517:35Brons
5
Hanna Rohdin
Sisu Forshaga SK
73:5333:4451:08Järn
 
H10 2190 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
13:436:160:00Brons
2
Martin Kvarnström
Kils OK
20:529:327:09Brons
3
Alexander Ågren
Säffle OK
25:2811:3811:45Järn
4
Patrik Svensson
Degerfors OK
33:1915:1319:36Järn
5
Erik Frost
IFK Moras OK
41:2618:5527:43Järn
6
Axel Magnussen
Skattkärrs IF
78:2535:4864:42Järn
 
D35 3150 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lottie Lindh
OK Älgen
34:4311:010:00Guld
2
Charlotte Johansson
Skattkärrs IF
38:1912:103:36Guld
3
Anette Larslin
OK Djerf
42:1913:267:36Silver
4
Lisa Nord-Ågren
Säffle OK
43:2213:468:39Silver
5
Ann-Sofie Welander
OK Djerf
46:0514:3811:22Silver
6
Lisbeth Rohdin
Sisu Forshaga SK
57:5018:2223:07
 
H35 4010 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tony Karlsson
Filipstads OK
27:476:560:00Guld
2
Anders Jonsson
OK Grane
30:017:292:14Guld
3
Espen Magnussen
Skattkärrs IF
34:058:306:18Silver
4
Björn Lundgren
Kils OK
37:329:229:45Silver
5
Jimmy Westher
OK Djerf
38:009:2910:13Silver
6
Lars Olsson
IK Fryken
40:0810:0012:21Brons
7
Bernt Årehult
Åmåls OK
41:4210:2413:55Brons
8
Leif Ydemar
IK Fryken
42:4410:3914:57Brons
9
Sten-Åke Eriksson
IFK Brattfors
53:2413:1925:37
 
D40 3150 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pia Frost
IFK Moras OK
31:219:570:00Guld
2
Lena Gustafsson
Malungs OK Skogsmårdarna
35:4411:214:23Guld
3
Maria Ericson
Åmåls OK
36:3911:385:18Silver
4
Britt-Mari Kvarnström
Kils OK
40:5412:599:33Silver
 
H40 3620 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans Daniels
Malungs OK Skogsmårdarna
24:336:470:00Guld
2
Leif Skymberg
OK Grane
28:497:584:16Silver
3
Mats Welander
OK Djerf
30:458:306:12Silver
4
Thomas Gabrielsson
OK Mangen
31:088:366:35Silver
5
Magnus Kjellman
Kils OK
31:478:477:14Silver
6
Mats Bergman
Norbergs OK
32:308:597:57Silver
7
Mats Arne Frost
IFK Moras OK
35:069:4210:33Silver
8
Jan-Olof Bäck
OK Djerf
37:0410:1412:31Brons
9
Björn Engström
Sisu Forshaga SK
42:2711:4417:54
10
Kjell Johansson
Skattkärrs IF
44:5412:2420:21
Conny Svensson
Degerfors OK
Ej godkänd
 
D45 2730 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulla Johansson
Åmåls OK
27:1810:000:00Guld
2
Inger Hagelberg
Åmåls OK
32:3611:565:18Silver
3
Karin Lagerwall
OK Jösse
34:5812:487:40Silver
4
Elisabeth Graneland
Malungs OK Skogsmårdarna
44:4116:2217:23
5
Barbro Ljungberg
Malungs OK Skogsmårdarna
46:3017:0219:12
6
Liz Silvergrund-Elfsberg
Kristinehamns OK
48:3517:4821:17
 
H45 3620 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thord Jansson
OK Jösse
24:596:540:00Guld
2
Mikael Skalstad
Sisu Forshaga SK
26:597:272:00Guld
3
Håkan Nissula
SK Örnen
27:017:282:02Guld
4
Hans Erik Lang
OK Jösse
28:037:453:04Silver
5
Paavo Ylikiiskilä
OK Fryksdalen
28:197:493:20Silver
6
Jan G Carlsson
Skattkärrs IF
28:578:003:58Silver
7
Ronnie Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
29:228:074:23Silver
8
Bo Engborg
Hällefors OK
29:428:124:43Silver
9
Christer Ericson
Åmåls OK
29:508:144:51Silver
10
Mats Gustafsson
Malungs OK Skogsmårdarna
33:249:148:25Silver
11
Sven-Erik Valter Brodin
OK Djerf
34:489:379:49Silver
12
Anders Alamaa
OK Grane
36:2310:0311:24Brons
13
Bengt Svedjeby
Skattkärrs IF
36:5610:1211:57Brons
14
Rälg Alf Lars Gunnar Larsson
HJS-Vansbro OK
37:2810:2112:29Brons
15
Karl-Gustav Hagelberg
Åmåls OK
40:4411:1515:45
16
Arvid Dahlqvist
Filipstads OK
43:4312:0518:44
 
D50 2730 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Monica Lööf
Mariestads FK
20:597:410:00Guld
2
Karin Janson
OK Fryksdalen
28:0610:187:07Silver
3
Margaretha Darle
Kils OK
30:5611:209:57Brons
4
Elisabeth Jonsson
Malungs OK Skogsmårdarna
32:3311:5511:34
5
Ingeborg Torris
Malungs OK Skogsmårdarna
37:5813:5416:59
6
Marit Nilsson
Kils OK
55:0920:1234:10
 
H50 3150 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kjell Eriksson
OK Djerf
24:487:520:00Guld
2
Conny Lindberg
Hällefors OK
25:548:131:06Guld
3
Lars Gunnar Törnblom
Hällefors OK
27:018:352:13Guld
4
Håkan Lööf
Mariestads FK
27:118:382:23Guld
5
Bo-Lennart Ericson
Åmåls OK
27:278:432:39Guld
6
Sten-Olof Johansson
Åmåls OK
28:128:573:24Silver
7
Christer Elfsberg
Kristinehamns OK
29:429:264:54Silver
8
Gert Fredriksson
Kroppa IF
34:3710:599:49Silver
9
Gustav Christer Nälemark
OK Djerf
34:5811:0610:10Silver
10
Börje Müller
Kristinehamns OK
35:0611:0910:18Silver
11
Kjell Andersson
Åmåls OK
35:4211:2010:54Silver
12
Lennart Lagerwall
OK Jösse
41:4713:1616:59
Lasse Hylland
OK Grane
Ej godkänd
 
D55 2730 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Olausson
OK Älgen
27:3110:050:00Guld
2
Ingrid Nyman
OK Mangen
32:1111:474:40Silver
3
Gunviv Wennberg
Skattkärrs IF
34:2512:366:54Silver
4
Eva Höije
Mariestads FK
35:2312:587:52Silver
5
Inga-Lill Johansson
OK Mangen
36:1413:168:43Silver
6
Ingrid Andersson
OK Mangen
37:0813:369:37Silver
7
Lissi Vilhelmsson
Ulriksbergs IK
39:3314:2912:02Silver
 
H55 3150 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans Persson
OK Älgen
26:478:300:00Guld
2
Lennart Höije
Mariestads FK
30:209:383:33Silver
3
Thorbjörn Nilsson
OK Jösse
30:479:464:00Silver
4
Göran Nilsson
Kristinehamns OK
32:0810:125:21Silver
5
Alf Börjars
Kils OK
33:2010:356:33Silver
6
Måns Grevillius
OK Grane
34:0410:497:17Silver
7
Sven-Arne Nilsson
OK Jösse
35:0711:098:20Silver
8
Rune Persson
Malungs OK Skogsmårdarna
36:1611:319:29Silver
9
Kjell-Åke Ryen
Kroppa IF
36:1811:319:31Silver
10
Rune Ivarsson
Malungs OK Skogsmårdarna
36:2811:359:41Silver
11
Lars Rinaldo
Katrineholms OK
37:3111:5510:44Silver
12
Sven Nilsson
Malungs OK Skogsmårdarna
38:2312:1111:36Brons
13
Lars-Erik Jonsson
OK Mangen
38:3212:1411:45Brons
14
Nils Mogren
Hällefors OK
39:4712:3813:00Brons
15
Curt Pehrson
Åmotfors OK
41:0413:0214:17
16
Lars-Rune Hägg
Åmåls OK
50:4816:0824:01
Rolf Andersson
OK Mangen
Ej godkänd
 
D60 2120 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Leandersson
Älvdalens IF OK
22:0010:230:00Guld
2
Mariann Nilsson
Deje SF
23:2711:041:27Guld
3
Solweig Karlsson
Kroppa IF
29:3513:577:35Silver
4
Birgit Karlsson
Mariestads FK
31:2414:499:24Brons
5
Gunilla Lundgren Lundgren
OK Grane
34:4916:2512:49
 
H60 2730 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Yngve Johansson
Kristinehamns OK
19:036:590:00Guld
2
Arne Berg
Linköpings OK
19:357:100:32Guld
3
Roland Öman
Kristinehamns OK
23:028:263:59Silver
4
Sven Leandersson
Älvdalens IF OK
23:188:324:15Silver
5
Mats Johansson
OK Grane
23:458:424:42Silver
6
Janne Jansson
Malungs OK Skogsmårdarna
24:198:545:16Silver
7
Kjell Andersson
Skattkärrs IF
24:589:095:55Silver
8
Sigurd Olsson
Säterbygdens OK
28:0310:169:00Silver
9
Ove Danielsson
Kroppa IF
30:2911:1011:26Brons
10
Kjell Brinkman
OK Älgen
31:1311:2612:10
11
Per-Erik Eriksson
IFK Brattfors
35:1612:5516:13
12
Heikki Rissanen
Mariestads FK
42:2315:3223:20
13
Paavo Jussila
Kroppa IF
47:2117:2128:18
Owe Vilhelmsson
Ulriksbergs IK
Ej godkänd
 
D65 2120 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britta Daniels
Malungs OK Skogsmårdarna
23:0410:530:00
 
H65 2730 meter11 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Gäverth
OK Jösse
22:488:210:00Guld
2
Nils Jansson
Skattkärrs IF
24:128:521:24Guld
3
Kalle Wickström
Kristinehamns OK
24:308:581:42Guld
4
Lennart Larsson
Kristinehamns OK
26:289:423:40Silver
5
Karl-Axel Stjernström
OK Hedströmmen
27:079:564:19Silver
6
Melvin Nilsson
Deje SF
27:4210:094:54Silver
7
Gunnar Johansson
Kroppa IF
27:5710:145:09Silver
8
Roger Larsson
OK Jösse
28:2810:265:40Silver
9
Gunnar Nyman
OK Djerf
32:3411:569:46Silver
Rune Jakobsson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
Lars Lundkvist
HJS-Vansbro OK
Ej godkänd
 
D70 2120 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dagny Gustafsson
Malungs OK Skogsmårdarna
35:4116:500:00Guld
2
Gunvor Hammer
Laxå OK
41:5819:486:17Silver
 
H70 2120 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Valter Alamaa
OK Grane
18:208:390:00Guld
2
Tage Hammer
Laxå OK
20:209:352:00Guld
3
Axel Erling Lundgren
OK Grane
20:529:512:32Guld
4
Sven-Erik Gustafsson
Säffle OK
21:4410:153:24Silver
5
Bengt A Karlsson
Åmåls OK
22:2410:344:04Silver
6
Oskar Persson
OK Fryksdalen
22:2910:364:09Silver
7
Lars Magnusson
Kristinehamns OK
22:3810:414:18Silver
8
Bengt Arne Velander
OK Djerf
23:1710:594:57Silver
9
Gunnar Halvarsson
Malungs OK Skogsmårdarna
23:5811:185:38Silver
10
Gunnar Gustafsson
OK Grane
24:0711:235:47Silver
11
Arne Spetz
IFK Brattfors
25:0311:496:43Silver
12
Berner Ivarsson
Filipstads OK
26:0712:197:47Silver
13
Gösta Ekman
Åmåls OK
28:2213:2310:02Brons
14
Agne Wihlborg
OK Fryksdalen
48:2622:5130:06
 
H75 2120 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Holin
Åmotfors OK
23:5511:170:00Guld
2
Gunnar Andersson
OK Jösse
25:3912:061:44Guld
3
Evert Ericson
Åmåls OK
30:4414:306:49Silver
4
John E Carlsson
OK Mangen
31:2014:477:25Silver
5
Lennart Pepa
OK Djerf
31:3714:557:42Silver
6
Wendel Eriksson
Åmåls OK
32:1415:128:19Silver
Hugo Hylland
OK Grane
Ej godkänd
 
U1 1960 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Norqvist
OK Mangen
13:447:000:00Järn
2
Petter Ericson
Åmåls OK
14:197:180:35Järn
3
Sebastian Dahlström
Åmåls OK
14:467:321:02Järn
4
Lydia Martinsson
Skattkärrs IF
14:587:381:14Järn
5
Sebastian Ekman
OK Jösse
16:198:192:35Järn
6
Malin Leandersson
OK Tyr
16:438:322:59Järn
7
Sanna Skoog
Kils OK
17:469:044:02Järn
8
Caroline Bengtsson
OK Tyr
25:2913:0011:45Järn
 
U2 2190 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefin Bengtsson
OK Tyr
29:3513:310:00Järn
2
Johannes Norqvist
OK Mangen
36:2616:386:51Järn
3
Anton Ericsson
OK Mangen
44:0820:0914:33Järn
 
U3 2450 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sabina Simonsson
OK Älgen
47:5519:330:00Järn
2
Johan Nilsson
OK Djerf
50:1820:322:23Järn
3
Erica Kjellman
Kils OK
64:2226:1616:27Järn
 
U4 2630 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktor Jonsson
OK Mangen
29:4511:190:00Järn
2
Andreas Bergman
Norbergs OK
58:4722:2129:02Järn
 
Inskolning 1960 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Adam Jonsson
OK Tyr
GodkändJärn
David Jonsson
OK Tyr
GodkändJärn
Anders Eriksson
OK Mangen
GodkändJärn
Jonas Mårgård
Kils OK
GodkändJärn
Jonas Gabrielsson
OK Mangen
GodkändJärn
Sandra Boman
Deje SF
GodkändJärn
Tobias Beckius
Åmotfors OK
GodkändJärn
Ellen Sundbäck
Åmotfors OK
GodkändJärn
Linda Grevillius
OK Grane
GodkändJärn
Jonas Beckius
Åmotfors OK
GodkändJärn
Nilla Eriksson
Boxholm-Mjölby OL
GodkändJärn
Katrin Nordblad
Kroppa IF
GodkändJärn
Hannes Welander
OK Djerf
GodkändJärn
Signe Magnussen
Skattkärrs IF
GodkändJärn
Adam Ström
Karlstad Karlstad
GodkändJärn
Johanna Beiron
Skattkärrs IF
GodkändJärn
Elsa Graneland
Malungs OK Skogsmårdarna
Ej godkänd
 
Öppen 1 2510 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Andersson
OK Älgen
25:4310:150:00Brons
2
Lennart Dahlgren
Filipstads OK
29:5011:534:07Brons
 
Öppen 2 3520 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Nilsson
Kristinehamns OK
60:0217:030:00Brons
2
Amanda Karlsson
Kroppa IF
63:5318:093:51Brons
3
Christina Eriksson
Vikings I
63:5518:093:53Brons
4
Karin Börjars
Kils OK
69:3519:469:33Brons
5
Björn Axelsson
OK Räven
72:2920:3612:27Brons
6
Malin Carlsson
Karlstad Karlstad
72:3020:3612:28Brons
7
Gunilla Isacsson
Sisu Forshaga SK
106:4130:1846:39
Iris Grevillius
OK Grane
Ej godkänd
 
Öppen 4 3010 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Nilsson
Västra Ämterviks IF
33:1211:020:00Brons
2
Tomas Pettersson
Kils OK
34:4611:331:34Brons
3
Anneli Wigh
Filipstads OK
40:3313:287:21Brons
4
Erling Andersson
OK Mangen
41:2913:478:17Brons
5
Margareta Persson
Kristinehamns OK
42:2914:079:17Brons
6
Thomas Österlie
Skattkärrs IF
43:5914:3710:47Brons
7
Lillemor Trondsen
Skattkärrs IF
48:1116:0014:59
8
Rolf Berg
Kroppa IF
51:0216:5717:50
9
Nordblad Eva
Kroppa IF
51:0616:5917:54
10
Gösta Valter Andersson
Skattkärrs IF
53:2517:4520:13
11
Harriet Rolén
OK Älgen
58:1319:2025:01
12
Inga Brith Engström
Skattkärrs IF
64:5421:3431:42
13
Eva Maria Lindeberg
OK Grane
67:5722:3434:45
14
Lisa Solsätra
OK Tyr
84:0127:5550:49
Oskar Österlie
Skattkärrs IF
Ej godkänd
 
Öppen 5 3880 meter14 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bengt Carlsson
Skattkärrs IF
38:4710:000:00Brons
2
Kenneth Berglund
Kils OK
41:0910:362:22Brons
3
Christer Holt
OK Hierne
44:3511:295:48Brons
4
Helge Lyckberg
Hägglunds IoFK
44:3911:305:52Brons
5
Rickard Granevald
Karlstad Karlstad
44:5111:346:04Brons
6
Mattias Ström
Sisu Forshaga SK
46:2511:587:38Brons
7
Magnus Dahl
Karlstad Karlstad
47:2512:138:38Brons
8
Jens Magnusson
Sisu Forshaga SK
49:2512:4410:38Brons
9
Jörgen Nilsson
Kristinehamns OK
51:0613:1012:19
10
Kjell Nilsson
OK Hierne
53:3013:4714:43
11
Sören Johansson
SK Örnen
63:1516:1824:28
12
Bengt Nordlund
Sisu Forshaga SK
71:2018:2332:33
Sofia Rolén
OK Älgen
Ej godkänd
Lars Nordlund
Sisu Forshaga SK
Ej godkänd
 
Öppen 7 3030 meter7 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Rööhs
Skattkärrs IF
27:108:580:00Brons
2
Bosse Solsätra
OK Tyr
29:439:482:33Brons
3
Camilla Svensson
Västerviks OK
34:3311:247:23Brons
4
Hans Blomqvist
Degerfors OK
40:2113:1913:11
5
Per Martin Svärd
Vikings I
41:2513:4014:15
Niklas Hult
Kils OK
Ej godkänd
Jens Beiron
Skattkärrs IF
Ej godkänd
 
Öppen 8 4990 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats-Ola Levein
Kils OK
50:2810:070:00Brons
2
Mats Lindahl
OK Jösse
51:3610:201:08Brons
Jonas Knutsson
Ulricehamns OK
Ej godkänd