Arlanda-Dubbeln

2011-08-21

Arrangör: Långhundra IF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
1519
Form:
Individuell
Startande:
1428
Distans:
Lång
Fullföljande:
1347
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 0 meter30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
64:140:00Guld
2
Lina Bäckström
Domnarvets GOIF
65:241:10Guld
3
Maria Sjölander
OK Rodhen
67:082:54Guld
4
Emelie Holmström
Järla IF OK
68:103:56Guld
5
Alexandra Svanström
OK Österåker
69:305:16Guld
6
Yvonne Andersson
Tullinge SK
69:335:19Guld
7
Elin Sjölander
OK Rodhen
69:385:24Guld
8
Matilda Andersson
OK Kåre
72:338:19Silver
9
Maria von Schmalensé
Täby OK
73:479:33Silver
10
Karin Lundberg
Järfälla OK
74:129:58Silver
11
Anna Strand
Attunda OK
75:0110:47Silver
12
Annika Ridell
IF Thor
75:2511:11Silver
13
Rebecka Lindberg
OK Linné
80:5116:37Silver
14
Sofia Söllvander
OK Linné
80:5616:42Silver
15
Rebecca Bjärrenholt
Vallentuna-Össeby OL
82:2718:13Silver
16
Ingela Eriksson
Gävle OK
83:3519:21Silver
17
Linnea Pauler
Skogslöparna
86:1922:05Silver
18
Mette Petersson
Centrum OK
86:3422:20Silver
19
Malin Williamsson
Rånäs OK
87:1823:04Silver
20
Malin Annegård
SOK Viljan
88:2024:06Silver
21
Åsa Kindlundh
Alfta-Ösa OK
89:2225:08Silver
22
Moa Kjellstrand
Centrum OK
90:0525:51Silver
23
Karin Fägerlind
Centrum OK
99:0234:48
24
Kristina Rosén
IF Thor
100:2136:07
25
Therese Persson
Snättringe SK
111:0846:54
26
Caroline Westbom
OK Österåker
111:1346:59
27
Elin Lind
Tierps SOK
113:1649:02
Tina Eriksson
Järfälla OK
Diskvalificerad
Sofia Stenberg
Karlsbyhedens IK
Diskvalificerad
Ida Hamelius
Säterbygdens OK
Diskvalificerad
 
H21 0 meter43 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Troeng
OK Linné
71:010:00Guld
2
Oskar Sjöberg
OK Linné
71:030:02Guld
3
Mats Troeng
OK Linné
72:011:00Guld
4
Lukas Peterson
IFK Umeå
73:292:28Guld
5
Jakob Jansson
Järla IF OK
75:524:51Guld
6
Liutauras Bilevicius
OK Linné
76:255:24Guld
7
Tommy Lindberg
OK Roslagen
76:335:32Guld
8
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
77:376:36Guld
9
Rassmus Andersson
OK Linné
77:536:52Guld
10
Mathias Hallmén
Attunda OK
79:128:11Guld
11
Lasse Jansson
Gävle OK
79:208:19Guld
12
Johan Eklöv
Tumba-Mälarhöjden OK
79:518:50Guld
13
Lars Håkan Sandvik
Täby OK
81:3310:32Silver
14
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
81:5410:53Silver
15
Anders Bäckström
Södertälje-Nykvarn OF
83:0612:05Silver
16
Mikael Nordström
OK Linné
85:0714:06Silver
17
Andrew Quin
IFK Lidingös Skid o OK
85:3014:29Silver
18
Lars Magnusson
OK Linné
85:4714:46Silver
19
Hans Persson
Gävle OK
86:0715:06Silver
20
Jörgen Ohlin
OK Linné
86:1415:13Silver
21
Niclas Sjögren
Södertälje-Nykvarn OF
86:4115:40Silver
22
Robert Johansson
Täby OK
86:5015:49Silver
23
Oskar Daniels
Attunda OK
87:4316:42Silver
24
Tobias Eliasson
Sundsvalls OK
89:4318:42Silver
25
Kent Lundvall
Vallentuna-Össeby OL
90:0619:05Silver
26
Anders Håkansson
OK Linné
90:4319:42Silver
27
Olof Eriksson
OK Linné
94:0022:59Silver
28
Oskar Wallén
OK Linné
95:1424:13Silver
29
Anders Jansson
Täby OK
95:2624:25Silver
30
Oskar Karlin
Centrum OK
95:4124:40Silver
31
Fredrik Hedin
IFK Enskede
101:1630:15Brons
32
Mattias Nilsson
OK Linné
104:0633:05Brons
33
Simon Andersson
Forsa OK
104:2633:25Brons
34
Johannes Eklund
Rånäs OK
105:1834:17Brons
35
Erik Boström
Järla IF OK
112:2441:23
36
Anders Lindkvist
Bromma-Vällingby SOK
117:1346:12
37
Rickard Ekström
IF Thor
119:0748:06
38
Magnus Sneitz
Järfälla OK
119:1248:11
39
Björn Jansson
Väsby OK
181:25110:24
Christoffer Winander-Schönning
Järfälla OK
Diskvalificerad
Niklas Olsson
Täby OK
Diskvalificerad
Simon Eklöv
OK Linné
Diskvalificerad
Björn Bängtsson
Centrum OK
Diskvalificerad
 
H20 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Robert Sandberg
OK Roslagen
56:170:00Guld
2
Isak Eklöv
OK Linné
59:393:22Guld
3
Markus Hjort
OK Ravinen
78:1922:02Silver
 
D18 0 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lovisa Nilsson
OK Linné
56:260:00Guld
2
Embla Morast
Haninge SOK
58:322:06Guld
3
Charlotte Sandberg
OK Roslagen
59:152:49Guld
Linnea Daniels
Attunda OK
Diskvalificerad
 
H18 0 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Adam Eklund
Rånäs OK
56:220:00Guld
2
Tobias Andersson
OK Österåker
56:380:16Guld
3
Andreas Winander-Schönning
Järfälla OK
70:0713:45Silver
4
Markus Hellström
Sundbybergs IK
71:0814:46Silver
5
William Erlandsson
OK Österåker
73:4817:26Silver
6
Algot Arksand
Vallentuna-Össeby OL
86:4430:22
7
Christian Løchting Thunberg
OK Roslagen
91:3735:15
Rasmus Rostö
Rånäs OK
Diskvalificerad
 
D16 0 meter32 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Wadman
IFK Moras OK
39:400:00Mästare
2
Emma Bjessmo
Bromma-Vällingby SOK
40:100:30Mästare
3
Ida Kallur
OK Ravinen
41:502:10Mästare
4
Ebba Pegestam
OK Ravinen
42:382:58Mästare
5
Mathilda Karlsson
OK Rodhen
43:333:53Mästare
6
Sara Tynong
Tullinge SK
44:174:37Elit
7
Linnéa Engstedt
Tullinge SK
45:466:06Elit
8
Magdalena van de Voorde
Tullinge SK
48:469:06Elit
9
Kajsa Engström
OK Kåre
49:259:45Guld
10
Lisa Johansson
OK Rodhen
49:379:57Guld
11
Rebecka Hoppe
IF Thor
51:0211:22Guld
12
Alice Törnlund
OK Södertörn
51:0811:28Guld
13
Hanna Korhonen
Haninge SOK
51:2811:48Guld
14
Maria Bengtsson
Långhundra IF
52:2212:42Guld
15
Fredrika von Essen
OK Linné
53:3613:56Silver
16
Elin Giding
Vallentuna-Össeby OL
54:1014:30Silver
17
Olivia Kvarnlöf
OK Roslagen
54:1414:34Silver
18
Hanna Gustafsson
OK Kåre
56:2216:42Silver
19
Emma Graas
OK Linné
60:5821:18Silver
20
Sanna Forsberg
Långhundra IF
61:1021:30Brons
21
Emilia Kaufeldt
Rånäs OK
62:3722:57Brons
22
Emma Sundvall
Järla IF OK
63:4324:03Brons
23
Jennifer Andersson
Haninge SOK
63:4424:04Brons
24
Fanny Rostö
Rånäs OK
69:4230:02Brons
25
Elin Leijon Thonell
Långhundra IF
74:2334:43Järn
26
Malin Johnson
Sigtuna OK
75:3635:56Järn
27
Karin Alexandersson-Ros
OK Linné
76:0236:22Järn
28
Sara Karlsson
IF Thor
77:2237:42Järn
29
Carolina Nealis
Länna IF
77:5238:12Järn
30
Elin Mokvist
Länna IF
87:5948:19Järn
31
Linnéa Granlund
Täby OK
96:2556:45Järn
Caroline Thörn
Rånäs OK
Diskvalificerad
 
H16 0 meter46 startande, 43 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Granqvist
OK Ravinen
30:410:00Mästare
2
Jens Rönnols
Täby OK
31:200:39Mästare
3
Nils Gumaelius
Waxholms OK
31:400:59Mästare
4
Martin Herbert
Täby OK
33:423:01Mästare
5
Erik Berzell
Attunda OK
33:443:03Mästare
6
Martin Hunhammar
Bromma-Vällingby SOK
36:105:29Elit
7
Johannes Knutas
Attunda OK
36:135:32Elit
8
Daniel Bengtsson
Tullinge SK
38:037:22Guld
9
William Nilsson
OK Södertörn
38:087:27Guld
10
Niklas Sundqvist
Tullinge SK
38:207:39Guld
11
Andreas Hultqvist
Tullinge SK
39:539:12Guld
12
Martin Nilsson
Snättringe SK
39:569:15Guld
12
Jesper Tibell
Långhundra IF
39:569:15Guld
14
Filip Axelsson Meyerson
OK Linné
40:409:59Guld
15
David Hector
Snättringe SK
40:5910:18Guld
16
Jonathan Berglind
OK Södertörn
41:5311:12Silver
17
Anton Gumaelius
Waxholms OK
43:1312:32Silver
18
Jesper Jissbacke
Gävle OK
45:3014:49Silver
19
Måns Hellgren
OK Södertörn
45:3514:54Silver
20
Alexander Nilsson
OK Södertörn
45:4415:03Silver
21
Anton Blomdahl
Tullinge SK
46:5716:16Silver
22
Emil Gyllenhammar
Sigtuna OK
47:1716:36Brons
23
Lukas Tegendal
OK Linné
47:2916:48Brons
24
Simon Martelius
Attunda OK
48:3117:50Brons
25
Patrik Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
48:5118:10Brons
26
Lucas Holgersson Rohdin
Sigtuna OK
49:3218:51Brons
27
Felix Claesson
Rånäs OK
49:3618:55Brons
28
Anton Daniels
Attunda OK
49:3718:56Brons
29
Karl Enges
Attunda OK
49:5019:09Brons
30
André Eklund
Rånäs OK
50:1019:29Brons
31
Rasmus Steen
OK Enen
52:0221:21Brons
32
Anton Gille
OK Roslagen
54:4424:03Brons
32
William Hultqvist
Vallentuna-Össeby OL
54:4424:03Brons
34
Erik Lindgren
Sigtuna OK
54:5624:15Brons
35
Kalle Söderbärg
OK Roslagen
55:3724:56Järn
36
Jakob Lilja
OK Enen
68:5838:17Järn
37
Emil Eriksson
Tierps SOK
69:0638:25Järn
38
Filip Olsson
Väsby OK
70:3239:51Järn
39
Marcus Hammarström
Waxholms OK
72:2041:39Järn
40
Adam Blomqvist
OK Rodhen
74:5844:17Järn
41
Martin Jonsson
Länna IF
75:3044:49Järn
42
Lukas Olsson
Väsby OK
79:2348:42Järn
43
Jonathan Nordenholm
IF Thor
153:15122:34Järn
Emil Andersson
Tullinge SK
Diskvalificerad
Michael Andersson
Rånäs OK
Diskvalificerad
Gottfrid Arksand
Vallentuna-Össeby OL
Diskvalificerad
 
D14 0 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Dahlgren-Rosén
Järla IF OK
28:550:00Elit
2
Amanda Berggren
Tullinge SK
30:451:50Elit
3
Hanna Hänström
Täby OK
32:313:36Guld
4
Caroline Løchting Thunberg
OK Roslagen
33:194:24Guld
5
Sara Brolin
OK Roslagen
35:106:15Silver
6
Tone Albrektsson
OK Ravinen
36:327:37Silver
7
Linda Brolin
OK Roslagen
36:558:00Silver
8
Astrid Simonsson
Sundbybergs IK
36:598:04Silver
9
Agnes Lundqvist
Järfälla OK
37:398:44Silver
10
Rebecca Waldenfjord
Järfälla OK
38:329:37Silver
11
Märta Skog
Tullinge SK
38:409:45Silver
12
Emma Hagrot
Täby OK
38:449:49Silver
13
Luiza Dar
Länna IF
39:4210:47Silver
14
Ida Torbiörnsson
Järla IF OK
41:0212:07Silver
15
Alice Frost
OK Roslagen
41:1312:18Silver
16
Tilda Andersson
OK Ravinen
41:5713:02Silver
17
Sofia Isacsson
OK Linné
42:5413:59Silver
18
Caroline Längheim
Tullinge SK
43:4714:52Silver
19
Ellen Broman
OK Roslagen
44:0515:10Brons
20
Ebba Leickt
Tullinge SK
44:1715:22Brons
21
Isabella Enfors Tapper
IFK Lidingös Skid o OK
45:0716:12Brons
22
Hanna Tynong
Tullinge SK
50:1921:24Brons
23
Amanda Blomdahl
Tullinge SK
52:3923:44Järn
24
Ellen Robertsson
Sundbybergs IK
55:4926:54Järn
25
Klara Mandahl
OK Linné
62:0233:07Järn
26
Olivia Björklund
OK Ravinen
67:3038:35Järn
27
Anna Jansson
OK Roslagen
68:1039:15Järn
 
H14 0 meter55 startande, 51 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Andersson
Tullinge SK
25:000:00Elit
2
Simon Imark
Tullinge SK
25:480:48Elit
3
Victor Imark
Tullinge SK
26:451:45Elit
4
Hugo Dahlberg
Haninge SOK
26:581:58Elit
5
Johannes Ridefelt
OK Linné
27:232:23Elit
6
Olle Skog
Tullinge SK
29:084:08Guld
7
Alexander Alness
Långhundra IF
29:174:17Guld
8
Gustav Stark
OK Roslagen
31:076:07Silver
9
Arvid Persson
Täby OK
31:456:45Silver
10
Tuve Möller
OK Linné
32:237:23Silver
11
Olle Nilsson
OK Linné
33:198:19Silver
12
Jonathan Envall
Tumba-Mälarhöjden OK
33:248:24Silver
13
Måns Tistad
IFK Lidingös Skid o OK
33:468:46Silver
14
Pontus Thörn
Rånäs OK
33:488:48Silver
15
Simon Sjöberg
Gävle OK
34:039:03Silver
16
Filip Hahne
Insjöns IF OK
34:379:37Silver
17
Jonas Gustafsson
OK Kåre
35:0210:02Silver
18
Felix Hellgren
OK Ravinen
35:1610:16Silver
19
Daniel Carlson Bjernald
OK Linné
35:3910:39Silver
20
Mårten Rostö
Rånäs OK
37:1112:11Silver
20
Egil Morast
Haninge SOK
37:1112:11Silver
22
Albin Andersson
OK Ravinen
37:1712:17Silver
23
Karl-Oskar Plahn
OK Enen
38:4513:45Brons
24
Ludvig Bergfalk
Järfälla OK
38:5613:56Brons
25
Simon Bernerson
OK Enen
40:1115:11Brons
26
Gustav Aflodal
Täby OK
40:3915:39Brons
27
Christian Redtzer
Attunda OK
41:2716:27Brons
28
Oscar Wiberg
Järla IF OK
41:2816:28Brons
29
Simon Andersson-Tholin
OK Enen
41:3216:32Brons
30
Linus Backlund
OK Södertörn
41:4816:48Brons
31
Johan Edenhamn
Länna IF
43:0118:01Brons
32
Mattias Perneby
IFK Lidingös Skid o OK
43:0318:03Brons
33
Viktor Strand
OK Linné
44:1019:10Järn
34
Joakim Skärlén
Haninge SOK
46:1521:15Järn
35
Waldemar Andersson
OK Roslagen
46:1621:16Järn
36
Henrik Nordström
Sigtuna OK
46:1821:18Järn
37
Albin Ahlgren
OK Borgen
46:2621:26Järn
38
Gustav Nyholm
OK Linné
46:3721:37Järn
39
Adam Arthursson
Järfälla OK
46:5221:52Järn
40
Thure Eriksson
Gävle OK
48:2723:27Järn
41
Simon Eriksson
OK Borgen
48:4523:45Järn
42
Albin Gustafsson
OK Österåker
52:1527:15Järn
43
Johan Persson
OK Österåker
53:1228:12Järn
44
Filip Hallböök
OK Linné
55:0430:04Järn
45
Nicklas DeWitt
Länna IF
64:0339:03Järn
46
Nils Orbert
Attunda OK
65:2040:20Järn
47
Jakob Alfredsson
Attunda OK
65:3540:35Järn
48
Oskar Andersson
OK Linné
69:5944:59Järn
49
Axel Forshällen
Attunda OK
72:5947:59Järn
50
Casper Sneitz
Järfälla OK
75:5850:58Järn
51
Ludwig Gustafsson
OK Österåker
76:0051:00Järn
Johan Brandberg
Långhundra IF
Diskvalificerad
Tobias Bjernulf
Sundbybergs IK
Diskvalificerad
Simon Alheim
Tullinge SK
Diskvalificerad
Martin Kihl
Sundbybergs IK
Diskvalificerad
 
D12 0 meter49 startande, 49 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sandra Boström
OK Linné
23:450:00Guld
2
Maria Jansson
OK Linné
24:491:04Guld
3
Selma Gumaelius
Waxholms OK
25:542:09Guld
4
Lisa Dammvik
Stora Tuna OK
26:182:33Guld
5
Ellen Frost
OK Roslagen
28:014:16Silver
6
Hanna Lagerberg
OK Södertörn
29:115:26Silver
7
Moa Westblad
OK Ravinen
29:285:43Silver
8
Sofia Berglund
Sigtuna OK
30:116:26Silver
9
Linn Göransson
OK Ravinen
30:376:52Silver
10
Ellinor Östervall
Tumba-Mälarhöjden OK
31:117:26Silver
11
Anna Herbert
Täby OK
31:568:11Silver
12
Lina Svärd
IF Thor
31:598:14Silver
13
Trine Karlberg
Tullinge SK
32:128:27Brons
14
Wilma Gille
OK Roslagen
34:2810:43Brons
15
Julia Rajan
IFK Lidingös Skid o OK
35:1011:25Brons
16
Emmy Albinsson
Järfälla OK
36:2512:40Brons
17
Linnea Johansson
Täby OK
37:0213:17Järn
18
Jonna Lundbäck
Järfälla OK
38:0214:17Järn
19
Julia Andersson
OK Roslagen
38:3014:45Järn
20
Veronica Redtzer
Attunda OK
40:2916:44Järn
21
Ida Häggholm
Sigtuna OK
40:3116:46Järn
22
Alva Blomqvist
OK Rodhen
40:3316:48Järn
23
Emma Bernerson
OK Enen
40:3516:50Järn
24
Sofia Giding
Vallentuna-Össeby OL
41:3617:51Järn
25
Amanda Karlsson
OK Ravinen
42:3618:51Järn
26
Felicia Cedstedt
Vallentuna-Össeby OL
42:4418:59Järn
27
Malin Strandberg
Gustavsbergs OK
42:5119:06Järn
28
Alva Lindell
IF Thor
44:4320:58Järn
29
Julia Andersson
Länna IF
45:4321:58Järn
30
Erika Jonsson
OK Linné
46:3922:54Järn
31
Tora Nilsson
OK Linné
46:4523:00Järn
32
Vera Bogren
Sundbybergs IK
47:2823:43Järn
33
Jennie Bergström
Järfälla OK
47:2923:44Järn
34
Anna Söderberg
OK Roslagen
47:5624:11Järn
35
Carolina Jonsell
Vallentuna-Össeby OL
48:1024:25Järn
36
Johanna von Essen
OK Linné
48:2624:41Järn
37
Jenny Edlund
Rånäs OK
48:2924:44Järn
38
Emma Jansson
OK Linné
58:0034:15Järn
39
Isa Lundqvist
Järfälla OK
58:2034:35Järn
40
Stina Brunell
IF Thor
59:4536:00Järn
41
Ellinor Segersten
IF Thor
61:4738:02Järn
42
Tilda Bjurner
Bromma-Vällingby SOK
62:4539:00Järn
43
Eleanore Nealis
Länna IF
63:4940:04Järn
44
Linnea Stråle
Länna IF
64:1240:27Järn
45
Wilma Insulander
IF Thor
65:5042:05Järn
46
Astrid Ander
Vallentuna-Össeby OL
65:5642:11Järn
47
Klara Möller
OK Linné
70:0246:17Järn
48
Agnes Carlström
OK Enen
71:5048:05Järn
49
Tuva Ahlgren
OK Borgen
90:5467:09Järn
 
H12 0 meter80 startande, 74 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Axel Granqvist
OK Ravinen
20:190:00Guld
2
Edvin Nordström
Täby OK
22:041:45Guld
3
Viktor Barkegren
Stora Tuna OK
22:542:35Guld
4
Albin Andersson
Tullinge SK
24:244:05Silver
5
Erik Herne
OK Ravinen
24:374:18Silver
6
Benjamin Langerak
Järfälla OK
24:454:26Silver
7
Hannes Svahn
OK Ravinen
24:464:27Silver
8
Georg Eklöw
OK Södertörn
24:574:38Silver
9
Johan Herbert
Täby OK
25:265:07Silver
10
Hugo Thorell
OK Ravinen
25:405:21Silver
11
Olle Berggren
Tullinge SK
26:185:59Silver
12
Daniel Rönnqvist
OK Linné
26:506:31Silver
13
Noel Waldenfjord
Järfälla OK
26:536:34Silver
14
Olle Grywenz
OK Linné
26:586:39Silver
15
Axel Kudinoff
OK Södertörn
27:517:32Silver
16
Erik Hannrup
IF Thor
28:198:00Brons
17
Oskar Edvardsson
Järfälla OK
29:088:49Brons
18
Dennis Hallmén
Järfälla OK
29:158:56Brons
19
Vidar Persson
Täby OK
29:309:11Brons
20
Martin Andersson-Björk
Haninge SOK
29:349:15Brons
21
Adam Hedberg
OK Södertörn
29:499:30Brons
22
Viking Freij
Snättringe SK
30:109:51Brons
23
Ruben Hylander
Tumba-Mälarhöjden OK
30:3310:14Brons
24
Svante Johansson
Täby OK
31:2011:01Brons
25
Joel Wahlqvist
OK Roslagen
32:1611:57Järn
26
Oskar Persson
OK Österåker
32:2112:02Järn
27
Ivar Lidström Lauri
Snättringe SK
32:2612:07Järn
28
Oscar Månkell
Attunda OK
32:3112:12Järn
29
Isak Nordström
Sigtuna OK
33:5113:32Järn
30
Viggo Klasson
OK Ravinen
33:5913:40Järn
30
Emil Andersson
Haninge SOK
33:5913:40Järn
32
Johan Langerak
Järfälla OK
34:0913:50Järn
33
Lukas Lantto
Bromma-Vällingby SOK
34:4814:29Järn
34
Samuel Eriksson
OK Rodhen
35:1814:59Järn
35
Oliver Angelsiöö
OK Linné
36:5216:33Järn
36
William Dverstorp
Långhundra IF
36:5516:36Järn
37
Lukas Hellgren
OK Ravinen
37:1116:52Järn
37
Kasper Fransson
OK Ravinen
37:1116:52Järn
39
Rasmus Kihl
Sundbybergs IK
37:4617:27Järn
40
Jonathan Persson
OK Enen
37:4717:28Järn
41
Alexander Käll
Tumba-Mälarhöjden OK
37:4917:30Järn
42
Hugo Lindbärg
OK Södertörn
37:5217:33Järn
43
Hugo Bäsén
IF Thor
38:4318:24Järn
44
Simon Törnqvist
OK Ravinen
39:0718:48Järn
45
John Larsson
Rånäs OK
39:1018:51Järn
46
Andreas Johnson
Sigtuna OK
40:0219:43Järn
47
Simon Lundström
Långhundra IF
40:2220:03Järn
48
Nils Strand
OK Linné
40:2720:08Järn
49
David Fornander
Sigtuna OK
41:3721:18Järn
49
Rasmus Vinberg
Haninge SOK
41:3721:18Järn
51
Nils Ottoson
Gävle OK
41:3821:19Järn
52
Martin Skärlén
Haninge SOK
41:4321:24Järn
53
Kasper Höglund
Järla IF OK
41:5621:37Järn
54
Tobias Abrahamsson
Sundbybergs IK
42:5722:38Järn
55
Sten Mårtensson
OK Linné
43:0722:48Järn
56
Emil Jonsell
IF Thor
43:3123:12Järn
57
Emil Grehn
OK Rodhen
44:5024:31Järn
58
Albin Wikström-Kempe
OK Linné
45:2025:01Järn
59
Emil Hemgren
IF Thor
45:3925:20Järn
60
Simon Sandqvist
OK Österåker
45:5825:39Järn
61
Jacob Lundblad
OK Linné
46:4026:21Järn
62
Erik Wulff
OK Linné
51:0430:45Järn
63
David Grönholm
IF Thor
51:0930:50Järn
64
Calle Nilsson
Järfälla OK
52:0131:42Järn
65
Axel Bergström
OK Rodhen
54:0033:41Järn
66
Erik Starkman
Sigtuna OK
54:2234:03Järn
67
Filip Elihn
OK Linné
54:2834:09Järn
68
Oskar Enges
Attunda OK
55:0734:48Järn
69
Samuel Kyletoft
Väsby OK
58:2938:10Järn
70
William Ernlund
OK Linné
60:3840:19Järn
71
Filip Weinestedt Tidlu
OK Linné
60:4640:27Järn
72
Samuel Karlsson
Långhundra IF
72:5552:36Järn
73
Joakim Magnusson-Fredlund
IF Thor
90:5170:32Järn
74
Einar Vallin
IF Thor
103:0682:47Järn
Erling Holst
OK Linné
Diskvalificerad
Victor Sannicolo
Täby OK
Diskvalificerad
Erik Mandahl
OK Linné
Diskvalificerad
Albert Jonsson
OK Enen
Diskvalificerad
Viktor Bodeäng
Sigtuna OK
Diskvalificerad
Isac Hvarfner
OK Linné
Diskvalificerad
 
D10 0 meter28 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emilia Engel
OK Ravinen
28:140:00Brons
2
Linda Renner
OK Södertörn
29:181:04Brons
3
Kajsa Bogren
Sundbybergs IK
30:442:30Brons
4
Elin Berg
OK Ravinen
31:062:52Brons
5
Alice Hallmén
Järfälla OK
34:366:22Brons
6
Ebba Lindell
IF Thor
35:357:21Brons
7
Lovisa Sandqvist
OK Österåker
36:258:11Brons
8
Alva Jonsson
Långhundra IF
36:298:15Brons
9
Linnea Söderqvist
OK Ravinen
37:048:50Brons
10
Emilia Karlsson
Långhundra IF
37:169:02Brons
11
Lovisa Wigertz
Långhundra IF
37:549:40Brons
12
Agnes Broman
OK Roslagen
39:1511:01Brons
13
Elsa Bäsén
IF Thor
40:0311:49Brons
14
Vanja Uusitalo
Länna IF
40:1311:59Brons
15
Tilda Andersson
Tullinge SK
41:0112:47Brons
16
Anna Nordström
Sigtuna OK
46:3318:19Järn
17
Wilma Hämäläinen
Länna IF
47:0118:47Järn
18
Ebba Ottoson
Gävle OK
48:3220:18Järn
19
Amanda Cedstedt
Vallentuna-Össeby OL
49:0820:54Järn
20
Vendela Jonsell
Vallentuna-Össeby OL
49:1220:58Järn
21
Sara Salemyr
Bromma-Vällingby SOK
51:0222:48Järn
22
Hanna Örtlund
Rånäs OK
87:0058:46Järn
Alexandra Persson
OK Österåker
Diskvalificerad
Hanna Karlsson
Länna IF
Diskvalificerad
Natalie Källman
Länna IF
Diskvalificerad
Emma Isacsson
OK Linné
Diskvalificerad
Ella Andersson
Länna IF
Diskvalificerad
Tuva Falk
Sundbybergs IK
Diskvalificerad
 
H10 0 meter44 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jakob Sjöberg
Gävle OK
22:160:00Brons
2
Anton Hänström
Täby OK
26:484:32Brons
3
Jonatan Ståhl
Sundbybergs IK
26:544:38Brons
4
Alfred Längheim
Tullinge SK
27:305:14Brons
5
Arvid Roos
OK Linné
27:455:29Brons
6
Linus Albinsson
Järfälla OK
28:035:47Brons
7
Axel Leijon Thorell
Långhundra IF
30:057:49Brons
8
David Melin
OK Rodhen
31:549:38Brons
9
Elias Grehn
OK Rodhen
33:5411:38Brons
10
Johan Lundbäck
Järfälla OK
34:4512:29Brons
11
Erik Bovallius
Järfälla OK
35:2513:09Järn
12
Carl Henriksson
Rånäs OK
35:5113:35Järn
13
Emil Boström
OK Linné
36:0013:44Järn
14
Tobias Budweg
OK Österåker
36:0213:46Järn
15
Anton Alfredsson
Attunda OK
37:5815:42Järn
16
Samuel Dar
Länna IF
38:1015:54Järn
17
Pontus Kragmo
Vallentuna-Össeby OL
39:1717:01Järn
18
Oscar Palm
OK Linné
42:1219:56Järn
19
Hampus Jonsson
OK Österåker
42:2420:08Järn
20
Daniel Kjellman
OK Ravinen
42:2620:10Järn
21
Elon Albrektsson
OK Ravinen
43:1420:58Järn
22
Erik Persson
OK Österåker
44:1922:03Järn
23
Gunnar Söderbäck
OK Linné
44:3622:20Järn
24
Oskar Nilsson
Järfälla OK
49:2027:04Järn
25
Frej Åstrand
OK Linné
53:3731:21Järn
26
Arvid Gyllner
Länna IF
55:0732:51Järn
27
Love Stalås Hörnsten
OK Österåker
56:5434:38Järn
28
Simon Kragmo
Vallentuna-Össeby OL
57:5235:36Järn
29
Elias Säfström
Rånäs OK
60:0037:44Järn
30
Eric Björfors
OK Roslagen
60:4438:28Järn
31
Otto Balck
Vallentuna-Össeby OL
63:4741:31Järn
32
Kevin Sjölander
OK Rodhen
64:3242:16Järn
33
Valdemar Andersson
OK Linné
66:3644:20Järn
34
Samuel Jonsson
Länna IF
68:2246:06Järn
35
Gustav Björklund
OK Ravinen
72:5650:40Järn
36
Alfred Hafström
Vallentuna-Össeby OL
94:3172:15Järn
Gustav Hemgren
IF Thor
Diskvalificerad
Oskar Sundblom
Rånäs OK
Diskvalificerad
Elias Larsson
OK Enen
Diskvalificerad
Anton Karlsson
Länna IF
Diskvalificerad
Elliot Erlandsson
OK Österåker
Diskvalificerad
Lucas Stålhammar
Långhundra IF
Diskvalificerad
Karl Grywenz
OK Linné
Diskvalificerad
Luther Björk
Långhundra IF
Diskvalificerad
 
D35 0 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Tirén Berg
OK Ravinen
53:010:00Guld
2
Carina Hallendal
IFK Enskede
54:441:43Guld
3
Anna Karin Olm
IF Thor
55:412:40Guld
4
Sofie Bergendahl
IF Thor
57:074:06Guld
5
Anna Falk
Sundbybergs IK
57:514:50Guld
6
Åsa Hedin
OK Linné
58:295:28Guld
7
Elin Ahlström
IFK Enskede
58:545:53Guld
8
Pernilla Nilsson
Järfälla OK
60:517:50Silver
9
Gabriella Melin
OK Rodhen
62:149:13Silver
10
Helena Widegren
IF Thor
66:2013:19Silver
11
Annette Roos
OK Linné
68:0515:04Silver
12
Nadja Dahlström
Snättringe SK
69:1416:13Silver
13
Malin Albinsson
Järfälla OK
81:0628:05Brons
14
Katja Kinnunen
Vallentuna-Össeby OL
94:4941:48
Pernilla Svedin
OK Rodhen
Diskvalificerad
 
H35 0 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mårten Waldenfjord
Järfälla OK
45:400:00Guld
2
Fredrik Sone
Attunda OK
50:034:23Guld
3
Henrik Roos
OK Linné
53:047:24Silver
4
Jonas Eriksson
Rånäs OK
58:5813:18Silver
5
Lars Lindbom
OK Linné
59:0113:21Silver
6
Niklas Henriksson
Attunda OK
61:4516:05Silver
7
Fredrik Stenebo
Attunda OK
61:5116:11Silver
8
Johan Westerbergh
OK Linné
63:5918:19Silver
9
Andreas Fredriksson
Attunda OK
66:3820:58Brons
10
Johan Lindqvist
Täby OK
71:4626:06
11
Jonas Hassel
OK Triangeln
72:2426:44
12
Henrik Sjögren
Haninge SOK
76:2330:43
13
Christer Wilhelmsson
Stigfinnarna
97:3851:58
Fredrik Lindell
IF Thor
Diskvalificerad
 
D40 0 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christin Söderqvist
OK Ravinen
40:470:00Guld
2
Yvonne Grehn
OK Rodhen
43:142:27Guld
3
Josefine Nordström
OK Triangeln
43:232:36Guld
4
Ewa Albrektsson
OK Ravinen
45:294:42Guld
5
Eva Herbert
Täby OK
45:475:00Guld
6
Madeleine Limpar
Attunda OK
47:016:14Silver
7
Annika Lindberg
Attunda OK
47:336:46Silver
8
Lena Gumaelius
Waxholms OK
52:1111:24Silver
9
Eva-Lena Hahne
Insjöns IF OK
53:4312:56Silver
10
Anna Maja Svensson
Söders-Tyresö
55:1314:26Silver
11
Monica Roos
Attunda OK
56:4916:02Silver
12
Charlotta Östervall
Tumba-Mälarhöjden OK
59:1318:26Brons
13
Katarina Laurell
OK Linné
60:0719:20Brons
14
Lina Andersson
OK Roslagen
64:3323:46
15
Sofie Höglund
Järla IF OK
87:3146:44
16
Eva Persson
OK Österåker
87:4747:00
Ann Granqvist
OK Ravinen
Diskvalificerad
 
H40 0 meter37 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Boström
OK Linné
47:090:00Guld
2
Mattias Edström
Kovlands IF
48:461:37Guld
3
Johan Jakobsson
OK Roslagen
48:591:50Guld
4
Eric Roller
Järfälla OK
50:373:28Guld
5
Juha Loenberg
Stigfinnarna
53:206:11Silver
6
Ola Eriksson
Bromma-Vällingby SOK
54:427:33Silver
7
Jörgen Hellgren
IF Thor
55:498:40Silver
8
Petter Ranefall
IF Thor
55:578:48Silver
9
Per B Nilsson
Järfälla OK
55:588:49Silver
10
Patrik Leickt
Tullinge SK
56:479:38Silver
11
Håkan Söderqvist
OK Ravinen
57:1410:05Silver
12
Stefan Berg
OK Ravinen
57:2710:18Silver
13
Erik Berggren
Tullinge SK
58:4411:35Silver
14
Peter Höglund
Järla IF OK
58:4711:38Silver
15
Martin Bjurner
Bromma-Vällingby SOK
60:2713:18Silver
16
Magnus Runsvik
Karlsbyhedens IK
61:1914:10Silver
17
Henrik Nord
Väsby OK
61:4414:35Silver
18
Torbjörn Nilsson
Stora Tuna OK
62:5715:48Silver
19
Pontus Gille
OK Roslagen
63:1416:05Silver
20
Ola Bovallius
Järfälla OK
63:3616:27Silver
21
Christer Arksand
Vallentuna-Össeby OL
66:0018:51Silver
22
Lars Olsson
Väsby OK
66:1019:01Silver
23
Niklas Cedstedt
Vallentuna-Össeby OL
67:0819:59Silver
24
Mats Alheim
Tullinge SK
68:5821:49Brons
25
Roger Andersson
OK Enen
71:4424:35Brons
25
Svante Jonsell
Vallentuna-Össeby OL
71:4424:35Brons
27
Lars G Berggren
OK Älvsjö-Örby
76:4629:37
28
Nicklas Bergström
Täby OK
78:3531:26
29
Fredrik Morast
Haninge SOK
79:2132:12
30
Robert Sundström
FK Friskus-Varberg
86:1639:07
31
Andreas Ehn
IF Thor
86:5039:41
32
Nils Edvardsson
Järfälla OK
87:1840:09
Anders Hedberg
OK Södertörn
Diskvalificerad
Rob Hart
OK Linné
Diskvalificerad
Daniel Andersson-Olm
IF Thor
Diskvalificerad
Sven Johansson
Täby OK
Diskvalificerad
Magnus Grafström
Centrum OK
Diskvalificerad
 
D45 0 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Bogren
Sundbybergs IK
35:110:00Guld
2
Pia Hellgren
OK Södertörn
40:175:06Silver
3
Ulla Molin
Attunda OK
40:335:22Silver
4
Lena Sundqvist
Tullinge SK
41:456:34Silver
5
Marita Axelsson
OK Ravinen
42:367:25Silver
6
Elisabeth Tollemark
Skogsluffarnas OK
42:567:45Silver
7
Cathrine Johansson
Tierps SOK
43:037:52Silver
8
Jenny Salemyr
Bromma-Vällingby SOK
43:568:45Silver
9
Anette Sjöberg
Gävle OK
44:339:22Silver
10
Maria Hart
OK Linné
45:1410:03Silver
11
Lena Nilsson
OK Linné
45:2410:13Silver
12
Dorothe Spillmann
IF Thor
45:5610:45Silver
13
Agneta Karlsson
Rånäs OK
46:0710:56Silver
14
Carina Nyström
Länna IF
47:4112:30Silver
15
Karina Langerak
Järfälla OK
48:1413:03Silver
16
Iréne Persson
Täby OK
48:4513:34Silver
17
Mia Gustafsson
OK Kåre
50:4815:37Silver
18
Ulrika Meyerson
OK Linné
50:5615:45Silver
19
Anette Arksand
Vallentuna-Össeby OL
52:0216:51Brons
20
Åsa Pettersson
Vallentuna-Össeby OL
53:0117:50Brons
21
Lena Grandin
OK Linné
53:1818:07Brons
22
Maria Lännevall
OK Roslagen
54:5719:46Brons
23
Maria Kvarnlöf
OK Roslagen
57:5622:45
24
Carina Nilsson
Täby OK
61:4226:31
25
Annika Sundvall
Järla IF OK
61:4726:36
26
Monica Rostö
Rånäs OK
62:4727:36
27
Susanne Bovallius
Järfälla OK
65:2230:11
28
Anki Gustafsson
Säterbygdens OK
69:5434:43
29
Ludwina Redtzer
Attunda OK
70:0534:54
30
Liselott Kihl
Sundbybergs IK
71:3436:23
31
Karin Skoglund
OK Linné
75:3140:20
32
Marie Forshällen
Attunda OK
79:1944:08
33
Katarina Sahlsten
Skarpnäcks OL
79:2544:14
 
H45 0 meter57 startande, 57 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Torbjörn Lännevall
OK Roslagen
40:320:00Guld
2
Jonas Giding
Vallentuna-Össeby OL
40:420:10Guld
3
Rikard Imark
Tullinge SK
41:381:06Guld
4
Ola Hultin
OK Roslagen
42:311:59Guld
5
Mats Jonsell
IF Thor
43:022:30Guld
6
Hans Sundqvist
Tullinge SK
44:153:43Guld
7
Carl Persson
Täby OK
44:444:12Guld
8
Kalle Persson
OK Österåker
45:415:09Guld
9
Tobias Svensson
OK Österåker
45:445:12Guld
10
Peter Albrektsson
OK Ravinen
46:025:30Silver
11
Anders Jönsson
OK Triangeln
46:366:04Silver
12
Robert Elverö
Väsby OK
48:197:47Silver
13
Piero Sannicolo
Täby OK
48:267:54Silver
14
Conny Strandberg
Gustavsbergs OK
48:468:14Silver
15
Jörgen Axelsson
Tullinge SK
48:568:24Silver
16
Stefan Henriksson
OK Ravinen
49:178:45Silver
17
Per Edlund
Sigtuna OK
49:188:46Silver
18
Thomas Hahne
Insjöns IF OK
49:268:54Silver
19
Anders Ohlin
Rånäs OK
49:419:09Silver
20
Johan J Möller
OK Linné
49:509:18Silver
21
Urban Freij
Snättringe SK
50:069:34Silver
22
Anders Björklund
OK Ravinen
50:299:57Silver
23
Roland Sannicolo
Täby OK
51:0810:36Silver
24
Patrik Ottosson
Gävle OK
51:2810:56Silver
25
Michael Holmgren
IF Thor
51:5711:25Silver
26
Jan-Olof Bogren
Sundbybergs IK
51:5911:27Silver
27
Stefan Lybert
Väsby OK
53:0012:28Silver
28
Anders Brinkman
Vandrarringen
53:4613:14Silver
29
Leif Tynong
Tullinge SK
54:2413:52Silver
30
Bo Strand
OK Linné
55:3014:58Silver
31
Mats Herbert
Täby OK
55:5015:18Silver
32
Tomas Hultqvist
Tullinge SK
57:5217:20Silver
33
Johan Sköld
Järfälla OK
58:1917:47Brons
34
Lars Greilert
Haninge SOK
59:2418:52Brons
35
Håkan Redtzer
Attunda OK
60:3220:00Brons
36
Lars Berzell
Attunda OK
62:1621:44
37
Patrik Fors
Attunda OK
63:0822:36
38
Ben Strengell
Västerås SOK
63:2322:51
39
Rolf Larsson
Turebergs IF
64:0423:32
40
Erik Daniels
Attunda OK
64:1123:39
41
Ove Rinnbäck
OK Ravinen
64:2823:56
42
Göran Lundqvist
Järfälla OK
64:5824:26
43
Anders Brunell
IF Thor
65:0024:28
44
Anders Nilsson
Täby OK
65:5825:26
45
Håkan Svahn
OK Ravinen
66:3326:01
46
Ian von Essen
OK Linné
68:5928:27
47
Håkan Rostö
Rånäs OK
69:4429:12
48
Stefan Nilsson
OK Linné
71:0830:36
49
Johan Balck
Vallentuna-Össeby OL
71:5931:27
50
Anders S Nyberg
Säterbygdens OK
73:0232:30
51
Peter Lindberg
OK Roslagen
73:5433:22
52
Stefan Nordström
Sigtuna OK
74:3234:00
53
Hans Malmberg
Waxholms OK
75:2234:50
54
Nils Eklöw
Skogsluffarnas OK
77:1236:40
55
Ola Pettersson
Länna IF
79:0538:33
56
Mattias Berglund
Bromma-Vällingby SOK
84:2843:56
57
Magnus Graas
OK Linné
88:0947:37
 
D50 0 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ylva Grape-Andersson
IFK Moras OK
36:390:00Guld
2
Gunilla Kreiss
Järla IF OK
40:083:29Guld
3
Marie Öhman
Vallentuna-Össeby OL
42:095:30Silver
4
Eva Svanberg
Järfälla OK
44:017:22Silver
5
Rose-Marie Hamelius
Säterbygdens OK
44:588:19Silver
6
Ingrid Sjölander
OK Rodhen
45:459:06Silver
7
Karin Jansson
OK Rodhen
47:2010:41Silver
8
Maria Skantz
OK Triangeln
49:5213:13Silver
9
Britt-Marie Hellgren
OK Älvsjö-Örby
52:0815:29Brons
10
Annika Zetterqvist
Sigtuna OK
57:1020:31
11
Christel Nilsson
Haninge SOK
57:3020:51
12
Anna-Sofie Lundman
OK Roslagen
61:3124:52
13
Eva Warenius
Dalaportens OL
63:1226:33
14
Christina Åhman-William
Rånäs OK
66:2529:46
15
Madelene Bjernulf
Sundbybergs IK
66:3229:53
16
Inger Skantz
Länna IF
70:3433:55
17
Lise-Lott Almgren
OK Rodhen
80:2943:50
 
H50 0 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pär Westblad
OK Ravinen
39:560:00Guld
2
Sune Södergrann
Tullinge SK
42:412:45Guld
3
Tommy Holmér
Väsby OK
42:583:02Guld
4
Krister Gumaelius
Waxholms OK
44:554:59Silver
5
Anders Lundh
Järfälla OK
47:077:11Silver
6
Anders Stjerndahl
IFK Lidingös Skid o OK
48:148:18Silver
7
Roine Andersson
Rånäs OK
48:569:00Silver
8
Stefan Carlsson
Alfta-Ösa OK
49:459:49Silver
9
Anders Nissar
Järla IF OK
49:479:51Silver
10
Lars Gerhardsson
Attunda OK
50:0710:11Silver
11
Gunnar Svanberg
Järfälla OK
51:2311:27Silver
12
Bengt Hamelius
Säterbygdens OK
53:1513:19Silver
13
Tryggve Rönnqvist
OK Linné
53:4713:51Silver
14
Göran Andersson
OK Rodhen
54:0014:04Silver
15
Johan Palmgren
Täby OK
54:0214:06Silver
16
Ulf Burman
Gustavsbergs OK
54:1114:15Silver
17
Björn Söderbäck
OK Linné
56:3116:35Silver
18
Lars-Erik Norberg
Järfälla OK
56:5216:56Silver
19
Ronny Persson
OK Österåker
57:1017:14Brons
20
Peter Ridefelt
OK Linné
57:2517:29Brons
21
Leif Gustafsson
Säterbygdens OK
57:4217:46Brons
22
Per Edenhamn
Länna IF
58:1118:15Brons
23
Roland Norell
Söders-Tyresö
58:2718:31Brons
24
Tomas Jansson
Länna IF
58:3118:35Brons
25
Lars Gustafsson
OK Kåre
58:5819:02Brons
26
Stefan Ljungdahl
Järla IF OK
60:0220:06Brons
27
Mats Larsson
IFK Enskede
60:0620:10Brons
28
Gunnar Langs
Skarpnäcks OL
60:1320:17Brons
29
Leif Nyholm
OK Linné
60:5621:00Brons
30
Mats Lundman
OK Roslagen
64:2024:24
31
Anders Westerberg
OK Enen
67:4527:49
32
Torbjörn Eriksson
OK Linné
68:3728:41
33
Peter Axelsson
OK Ravinen
69:5630:00
34
Roland Bäcklin
Sigtuna OK
72:0832:12
35
Ari Sahlsten
Skarpnäcks OL
78:2638:30
36
Anders Winald
Hellas Orientering
78:4738:51
37
Stefan Mokvist
Länna IF
79:2039:24
38
Ronny Alexandersson
OK Linné
87:5547:59
39
Per-Olof Svensson
Länna IF
90:0750:11
Peter Eklöv
OK Linné
Diskvalificerad
 
D55 0 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ing-Marie Åsenlund
Gävle OK
35:180:00Guld
2
Lena Jansson
Järla IF OK
38:152:57Guld
3
Christina Hjertson
OK Linné
40:195:01Silver
4
My Rönnols
Täby OK
42:517:33Silver
5
Eva Olsson
Rånäs OK
43:228:04Silver
6
Gunlis Larsson
OK Enen
43:368:18Silver
7
Anne-Chr Schunnesson
Attunda OK
44:048:46Silver
8
Anneli Lindkvist
Gustavsbergs OK
44:118:53Silver
9
Annika Gillgren
Gävle OK
46:5811:40Silver
10
Monica Ohlin
Rånäs OK
47:5712:39Silver
11
Ulla Westerlund
Täby OK
53:4218:24Brons
12
Eva Elnerud
Sigtuna OK
54:1518:57Brons
13
Britt Larsson
Länna IF
54:4619:28Brons
14
Margareta Wadin
OK Älvsjö-Örby
58:1722:59
15
Marita Berg
Sigtuna OK
61:4026:22
16
Margareta Andersson
Hellas Orientering
65:4830:30
17
Riggan Frändén
Järla IF OK
65:5530:37
18
Margareta Hallmén
Attunda OK
99:4664:28
 
H55 0 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Hjertson
OK Linné
40:040:00Guld
2
Hans Andersson
Västerbergslagens OL
40:500:46Guld
3
Thomas Johansson
Rånäs OK
41:071:03Guld
4
Anders Löfgren
Järfälla OK
43:043:00Guld
5
Lars Ohlin
Rånäs OK
43:203:16Guld
6
Mikael Byström
Järfälla OK
44:354:31Guld
7
Hans Ohlin
Rånäs OK
46:025:58Silver
8
Jörgen Karlsson
Attunda OK
46:566:52Silver
9
Lars Boudrie
Väsby OK
47:227:18Silver
10
Peter Olsson
Täby OK
48:418:37Silver
11
Svend Erik Mathiassen
OK Linné
48:468:42Silver
12
Roland Warenius
Dalaportens OL
49:279:23Silver
13
Eidar Lindgren
OK Ravinen
49:449:40Silver
14
Tor-Olof Blomster
IF Åland
50:0510:01Silver
15
Jonny Nilsson
Snättringe SK
50:1510:11Silver
16
Pelle Bengtsson
IFK Enskede
51:3211:28Silver
17
Robert Alm
Länna IF
54:5414:50Silver
18
Magnus Jansson
OK Roslagen
55:3615:32Silver
19
Peter Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
55:4015:36Silver
20
Jan Gottfridson
Norbergs OK
56:4216:38Silver
21
Göran Andersson
Attunda OK
57:1417:10Silver
22
Anders Hallmén
Attunda OK
57:5417:50Silver
23
Per Weinestedt
OK Linné
58:2318:19Brons
24
Bonne Löfman
Attunda OK
60:4520:41Brons
25
Björn Lindgren
OK Österåker
62:0021:56Brons
26
Jan Månkell
Attunda OK
62:4222:38
27
Sven-Erik Levin
Tierps SOK
64:0123:57
28
Reijo Korhonen
Haninge SOK
64:0223:58
29
Per-Åke Holm
Sigtuna OK
69:2829:24
30
Johan Karlsten
Solna OK
73:1733:13
Bengt Bivrin
Idefjordens SK
Diskvalificerad
 
D60 0 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Gustavsson
Strängnäs-Malmby OL
30:430:00Guld
2
Anne Lundmark
Järfälla OK
39:018:18Silver
3
Ingrid Graneli
Haninge SOK
43:5013:07Silver
4
Margareta Hagstedt
Väsby OK
45:0814:25Brons
5
Astrid Agneta Sörqvist
Sigtuna OK
46:1015:27Brons
6
Karin Barbro Grånäs
Rasbo IK
46:5916:16Brons
7
Marianne Söderberg
IFK Lidingös Skid o OK
47:4517:02
8
Barbro Edström
Kovlands IF
49:4018:57
9
Ulla Gummesson
Väsby OK
49:4619:03
10
Gertrud Wilhelmsson
Stigfinnarna
51:0720:24
11
Ewa Nordlund
Länna IF
52:2221:39
12
Maj-Britt Gardelius
IF Hansa-Hoburg
53:0822:25
13
Helena Korhonen
Haninge SOK
54:0723:24
14
Lena Johnsson
Rånäs OK
54:3723:54
15
Helena Dominique
OK Enen
56:2025:37
16
Kristina Eriksson
Länna IF
57:3026:47
17
Carin Runqvist
Järfälla OK
58:5128:08
 
H60 0 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Åsberg
Häverödals SK
42:070:00Guld
2
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
43:451:38Guld
3
Per Johan Wikfors
OK Österåker
49:287:21Silver
4
Bengt-Göran Stjerna
Länna IF
50:198:12Silver
5
Björn Svedin
Järfälla OK
50:238:16Silver
6
Ingemar Gillgren
Gävle OK
50:308:23Silver
7
Sven-Inge Nylund
Järfälla OK
52:1610:09Silver
8
Per-Erik Carlenius
Attunda OK
52:2910:22Silver
9
Kenneth Larsson
OK Enen
52:3310:26Silver
10
Olof Persson
Snättringe SK
53:1211:05Silver
11
Per Lindskog
Gotlands Bro OK
53:2411:17Silver
12
Bjarne Blomster
IF Åland
53:3611:29Silver
13
Lars-Erik Hermansson
OK Linné
56:2314:16Silver
14
Kjell Lindblom
Järfälla OK
57:1415:07Silver
15
Tommy Wåhlin
OK Enen
58:5916:52Silver
16
Göran Frisk
Attunda OK
61:0218:55Brons
17
Christer Hedin
IFK Enskede
63:0921:02Brons
18
Rolf Hjort
Rånäs OK
63:2321:16Brons
19
Hans Carlsson
Hellas Orientering
66:2224:15
20
Bo Winander
Järfälla OK
68:2926:22
21
Lars Göran Sörqvist
Sigtuna OK
78:0435:57
Leif Nordin
Attunda OK
Diskvalificerad
 
D65 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Nygren-Frisk
Attunda OK
38:170:00Guld
2
Dagny Tirén
OK Ravinen
42:113:54Guld
3
Margareta Haraldsson
Sigtuna OK
43:565:39Silver
4
Ingrid Jansson
Säterbygdens OK
44:516:34Silver
5
U C Lybert Eriksson
Väsby OK
48:5710:40Silver
6
Barbro Börjeson
Sigtuna OK
50:5112:34Silver
7
Birgitta Norlin
Rimbo SOK
53:4515:28Silver
8
Britt-Marie Sjöberg
OK Tor
57:3619:19Brons
9
Elke Wilke-Günther
Tierps SOK
60:5922:42
10
Gunnel Balck
IFK Enskede
67:0728:50
11
Birgitta Nylund
Järfälla OK
77:4139:24
 
H65 0 meter45 startande, 42 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bengt Eriksson
Väsby OK
38:360:00Guld
2
Leif Strandberg
Gustavsbergs OK
40:131:37Guld
3
Ingvar Svensson
Bjursås OK
40:281:52Guld
4
Rolf Skoglund
Hellas Orientering
40:402:04Guld
5
Owe Edström
Kovlands IF
42:043:28Guld
6
Thord Rådberg
OK Roslagen
43:074:31Silver
7
Jan Bojling
Solna OK
44:596:23Silver
8
Jan Johansson
IFK Hedemora OK
46:478:11Silver
9
Sven-Erik Sjöberg
OK Tor
48:019:25Silver
10
Bror Fureskog
Alfta-Ösa OK
49:2510:49Silver
11
Jan-Olof Wåhlberg
IBM-Klubben
49:5511:19Silver
12
Lennart Torstensson
OK Rodhen
50:0611:30Silver
13
Leif Carlsson
Skarpnäcks OL
51:2112:45Silver
14
Lars Ahlström
Rasbo IK
51:3813:02Silver
15
Gunnar Eriksson
Järfälla OK
52:1813:42Silver
16
Torbjörn Atterbrand
Tierps SOK
52:3113:55Silver
16
Per-Åke Carlenstam
Väsby OK
52:3113:55Silver
18
Håkan Boije
Turebergs IF
52:3714:01Silver
19
Olle Öberg
Skogsluffarnas OK
52:4114:05Silver
20
Sören Eriksson
Länna IF
52:4914:13Silver
21
Jan Olov Jonsson
Tierps SOK
53:0514:29Silver
22
Ola Hedberg
OK Linné
53:0814:32Silver
23
Leif Nordlund
Länna IF
53:5515:19Silver
24
Bengt Friberg
Järfälla OK
54:0015:24Silver
25
Sven-Olof Norlin
Rimbo SOK
54:0415:28Silver
26
Sten Johansson
OK Borgen
55:0116:25Brons
27
Ronny Hedlund
OK Södertörn
55:1216:36Brons
28
Kjell Tancred
IBM-Klubben
55:4717:11Brons
29
Yngve Persson
Tierps SOK
56:0017:24Brons
30
Torbjörn Tirén
Hellas Orientering
56:0417:28Brons
31
Staffan Elmhagen
Söders-Tyresö
57:0618:30Brons
32
Kjell Bergman
Stigfinnarna
57:0818:32Brons
33
Göran Andersson
Täby OK
57:1018:34Brons
34
Lars Öhman
Fredrikshofs IF Skid & OK
60:1021:34
35
Ulf Skogtjärn
OK Linné
60:5422:18
36
Jan Dahlgren
Gustavsbergs OK
62:4024:04
37
Ingemar Johnsson
Haninge SOK
63:4725:11
38
Lars Nordin
Solna OK
65:1026:34
39
Lars-Erik Karlsson
Rasbo IK
65:4327:07
40
Leif Berg
Sigtuna OK
68:3129:55
41
Bo Westling
Häverödals SK
70:1331:37
42
Ingemar Bernhed
Tolered-Utby Ol-klubb
70:4432:08
Bo Sunden
Karlsbyhedens IK
Diskvalificerad
Sverre Johnsson
OK Ravinen
Diskvalificerad
Curt Balck
IFK Enskede
Diskvalificerad
 
D70 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva von Heijne
Sigtuna OK
40:280:00Guld
2
Birgitta Eriksson
Länna IF
43:042:36Guld
3
Gunvor Granath
Nynäshamns OK
44:324:04Guld
4
Margaretha Nyström
Länna IF
54:5714:29Silver
5
Margareta Wallén
Täby OK
56:0815:40Silver
 
H70 0 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Söderberg
IFK Lidingös Skid o OK
41:020:00Guld
2
P-G Jansson
Säterbygdens OK
43:502:48Guld
3
Jan-Olof Malm
Sigtuna OK
44:403:38Guld
4
Sten von Heijne
Sigtuna OK
44:453:43Guld
5
Kurt Boström
OK Linné
44:483:46Guld
6
Rune Carlsson
Sundbybergs IK
46:185:16Guld
7
Martin Engqvist
Upsala IF
47:146:12Silver
8
Leif Lundquist
Enebybergs IF
48:047:02Silver
9
Bo Hedlund
IFK Enskede
48:087:06Silver
10
Bjarne Erlandsson
Hammarby IF OF
49:208:18Silver
11
Nils-Olof Uppströmer
Rasbo IK
50:139:11Silver
12
Sivert Söderbärg
OK Roslagen
51:5510:53Silver
13
Sven Jacobsson
IF Thor
54:4413:42Silver
14
Bertil Karlsson
OK Linné
59:2118:19Brons
15
Allan Wedin
Järfälla OK
59:3018:28Brons
16
Stig Bertil Larsson
Tullinge SK
60:3019:28Brons
17
Erik Nordström
Björklinge SOK
60:5519:53Brons
18
Hugo Isgren
IFK Enskede
62:3021:28Brons
19
Lars Roos
Attunda OK
69:0328:01
20
Rune Thurén
Vallentuna-Össeby OL
69:5928:57
21
Kjell Nilsson
OK Linné
70:1629:14
22
Gunnar Dahlström
Fredrikshofs IF Skid & OK
77:2736:25
23
Lennart Eriksson
OK Enen
79:5938:57
 
D75 0 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulla Andersson
OK Södertörn
40:100:00Guld
2
Birgitta Westergren
Täby OK
51:3311:23Silver
3
Ingrid Carlsson
Täby OK
57:5517:45Silver
Gunilla Wickenberg
IBM-Klubben
Diskvalificerad
 
H75 0 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Andersson
Rimbo SOK
35:170:00Guld
2
Sigurd Wallén
Täby OK
37:382:21Guld
3
Sten Bergstrand
Skogsluffarnas OK
39:033:46Guld
4
Ulf Eskilsson
OK Södertörn
39:324:15Guld
5
Sten Larsson
Häverödals SK
41:005:43Silver
6
Tord Lind
Valbo AIF
45:009:43Silver
7
Lennart Hedlund
Vallentuna-Össeby OL
47:1311:56Silver
8
Bertil Ljungemyr
IFK Lidingös Skid o OK
48:2513:08Silver
9
Ivar Nordberg
OK Älvsjö-Örby
49:0213:45Silver
10
Lars-Erik Lindell
Väsby OK
49:5014:33Silver
11
Sven Eriksson
OK Roslagen
54:4019:23Brons
Evert Carlsson
Täby OK
Diskvalificerad
 
D80 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maj Boudrie
Väsby OK
52:460:00
 
H80 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henning Hamilton
Enebybergs IF
39:240:00Guld
2
Ragnar Andersson
Häverödals SK
41:462:22Guld
3
Lennart Westergren
Söders-Tyresö
43:013:37Guld
4
Per Wester
Gustavsbergs OK
48:339:09Silver
5
Gert Gyllbrand
Gustavsbergs OK
51:2011:56Silver
6
Runar Forsström
Järfälla OK
84:2745:03
Inge Håkansson
OK Linné
Diskvalificerad
 
H85 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
K-G Jansson
Stockholms OK
69:230:00
 
D21 kort 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
My Heinrup
Järla IF OK
59:390:00Guld
2
Daniela Renner
OK Södertörn
67:227:43Silver
3
Evelin Johansson
Sala OK
69:229:43Silver
 
H21 kort 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Olsson
Väsby OK
86:260:00Guld
2
Emil Jansson
OK Rodhen
103:3917:13Silver
3
Jens Wicksén
SOK Viljan
112:3526:09Silver
 
D17-20 Kort 0 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erika Berggren
Tullinge SK
58:540:00Guld
2
Nina Lundkvist
OK Österåker
60:231:29Guld
3
Isabelle Sjöberg
OK Österåker
79:0820:14Silver
Feline Jansson
OK Österåker
Diskvalificerad
 
D12 Kort 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Hamner
OK Ravinen
30:240:00
2
Lisa Ahlgren-Bergström
IF Thor
33:323:08
3
Astrid Starck
OK Roslagen
42:2111:57
 
H12 Kort 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Hassel
OK Triangeln
38:290:00
2
Axel Bovallius
Järfälla OK
40:261:57
3
Adam Laurell
OK Linné
41:282:59
4
Fredrik Palm
OK Triangeln
41:323:03
5
Gabriel Andersson Tholin
OK Enen
49:2610:57
6
Filip Nilsson
OK Triangeln
57:3819:09
Niklas Gillberg
Långhundra IF
Diskvalificerad
 
D14 Kort 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Mattsson
Långhundra IF
42:550:00
2
Linnea Nyberg
Säterbygdens OK
46:173:22
3
Johanna Hanrup
IF Thor
50:237:28
4
My Hammar
OK Enen
66:3823:43
 
H14 Kort 0 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktor Lund
OK Roslagen
32:290:00
2
Simon Thärn
OK Roslagen
39:497:20
3
Alexander Andersson Tholin
OK Enen
41:198:50
4
Oskar Albertsen
Rånäs OK
43:0910:40
5
Jack Wedebrand
OK Enen
51:1218:43
6
Adam Lilja
OK Enen
84:0851:39
7
Johan Erkenstål
OK Enen
88:0755:38
Fabian Steen
OK Enen
Diskvalificerad
 
D16 Kort 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elsa Rajala
Tullinge SK
39:500:00
2
Ina Laurell
OK Linné
54:1514:25
3
Lisa Erlandsson
OK Österåker
56:0816:18
4
Martina Sallstedt
OK Södertörn
81:1441:24
5
Erica Strandberg
Gustavsbergs OK
81:3541:45
6
Cecilia Johansson
IF Thor
86:5047:00
 
H16 Kort 0 meter3 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kevin Björk
Sigtuna OK
79:040:00
Kristoffer Pettersson
OK Borgen
Diskvalificerad
Simon Graas
OK Linné
Diskvalificerad
 
U1 0 meter79 startande, 78 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Edvin Nysten
OK Enen
19:040:00Järn
2
Johan Berg
OK Ravinen
19:240:20Järn
3
Hampus Görl
OK Enen
19:530:49Järn
4