Oktoberracet

2011-10-27

Arrangör: OK Enen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
910
Form:
Individuell
Startande:
839
Distans:
Medel
Fullföljande:
790
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 0 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Svensson
OK Hällen
24:310:00Guld
2
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
26:281:57Guld
3
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
27:162:45Guld
4
Samantha Saeger
OK Linné
28:023:31Silver
5
Anna Folkegård
Strängnäs-Malmby OL
28:153:44Silver
6
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
28:364:05Silver
7
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
28:424:11Silver
8
Maria Sjölander
OK Rodhen
29:315:00Silver
9
Annika Ridell
IF Thor
29:535:22Silver
10
Amanda Eklund
Rånäs OK
30:105:39Silver
11
Lina Bäckström
Domnarvets GOIF
30:145:43Silver
12
Lisa Rönnols
Täby OK
31:016:30Silver
13
Rebecca Bjärrenholt
Vallentuna-Össeby OL
31:136:42Silver
14
Alexandra Bjärrenholt
Vallentuna-Össeby OL
31:156:44Silver
15
Lisa Carlsson
OK Linné
31:206:49Silver
16
Elisabet Enmark
Gävle OK
31:407:09Silver
17
Maria Ivermark
Västerås SOK
32:037:32Silver
18
Ingela Eriksson
Gävle OK
32:057:34Silver
19
Barbora Margoldova
Järla IF OK
33:178:46Silver
20
Viktoria Helmersson
Ockelbo OK
33:258:54Silver
21
Stina Edejern
IFK Bergvik
33:369:05Silver
22
Sofie Bergendahl
IF Thor
34:109:39Silver
23
Johanna Larsson
Köping-Kolsva OK
34:3910:08Silver
24
Emma Jonsson
OK Rodhen
35:0710:36Silver
25
Klara Alm
OK Linné
35:1110:40Silver
26
Felicity Brown
Malungs OK Skogsmårdarna
36:4312:12Brons
27
Eva-Maj Johansson
Surahammars SOK
40:0515:34
28
Kristina Rosén
IF Thor
42:2317:52
29
Susanne Söderholm
Strängnäs-Malmby OL
42:3418:03
30
Elin Lind
Tierps SOK
43:2218:51
31
Marta Zdravkovic
OK Linné
43:2518:54
32
Frida Guerrero
OK Linné
58:0733:36
Jessica Söllvander
OK Rodhen
Diskvalificerad
Emma Edejern
Alfta-Ösa OK
Diskvalificerad
 
H21 0 meter78 startande, 76 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Troeng
OK Linné
28:070:00Guld
2
Henrik Löfås
OK Linné
29:091:02Guld
3
Niklas Aldén
OK Linné
29:401:33Guld
4
Mandus Ridefelt
OK Linné
29:521:45Guld
5
Magnus Glännefors
Söders-Tyresö
30:142:07Guld
6
Liutauras Bilevicius
OK Linné
31:022:55Guld
7
Lasse Jansson
Gävle OK
31:083:01Guld
8
Jakob Enmark
Gävle OK
31:183:11Guld
9
Conny Forsberg
Långhundra IF
32:114:04Silver
10
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
32:124:05Silver
11
Jonas Engström
OK Hällen
32:384:31Silver
11
Jörgen Ohlin
OK Linné
32:384:31Silver
13
Jonas Eklund
OK Rodhen
33:014:54Silver
14
Kalle Larsson
Ärla IF
33:115:04Silver
15
Hans Persson
Gävle OK
33:135:06Silver
16
Simon Eklöv
OK Linné
33:495:42Silver
17
Lars Magnusson
OK Linné
33:525:45Silver
18
Ross Smith
OK Linné
34:146:07Silver
19
Stefan Sjölund
Skogslöparna
34:416:34Silver
20
Rickard Ekman
OK Roslagen
35:377:30Silver
21
Anders Frisk
Attunda OK
35:567:49Silver
22
Christoffer Winander-Schönning
Järfälla OK
36:238:16Silver
23
Ulrik Imberg
OK Linné
36:518:44Silver
24
Thomas Jansson
OK Roslagen
37:259:18Silver
25
Boris Granovskiy
OK Linné
37:359:28Silver
25
Johan Hamelius
OK Linné
37:359:28Silver
27
Henrik Jonsson
OK Rodhen
37:469:39Silver
28
Johan Sundén
Västerås SOK
37:589:51Silver
29
Patrik Lind
Ärla IF
38:1310:06Silver
30
Erik Fernlund
Säterbygdens OK
38:4210:35Silver
31
Filip Ivermark
Västerås SOK
39:3711:30Silver
32
Kasper Westman
Västerås SOK
39:3811:31Silver
33
Mårten Lundquist
Sundbybergs IK
39:5911:52Silver
34
Tomas Pettersson
Strängnäs-Malmby OL
40:2112:14Silver
35
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
40:2612:19Silver
36
Daniel Alneberg
Strängnäs-Malmby OL
40:3812:31Silver
37
Simon Andersson
OK Rodhen
40:4412:37Silver
38
Kevin Ståhl
Järbo OK
40:5612:49Silver
39
David Mellin
Sundbybergs IK
40:5712:50Silver
40
Jonas Jensen-Tornehed
Västerås SOK
41:3313:26Brons
41
Johan Strandberg
Gustavsbergs OK
41:5713:50Brons
42
Martin Margold
Järla IF OK
42:1914:12Brons
43
Stefan Bjurstedt
Hallstahammars OK
42:4414:37Brons
44
Niklas Reinholdsson
IF Thor
43:0214:55Brons
45
Olof Eriksson
OK Linné
43:0614:59Brons
46
Henrik Wickström
Arboga OK
43:3915:32Brons
47
Simon Mellin
Sundbybergs IK
44:0515:58
48
Mårten Winkler
Strängnäs-Malmby OL
45:0717:00
49
Oskar Wallén
OK Linné
45:3317:26
50
Rickard Ekström
IF Thor
46:1318:06
51
Pontus Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
46:3118:24
52
Jan-Olof Svensson
Halmstad OK
46:5518:48
53
John Solbreck
OK Roslagen
46:5818:51
54
Hans Egefalk
Hagaby GOIF
47:0318:56
55
Kjell Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
47:0819:01
56
Andrew Quin
IFK Lidingös Skid o OK
47:3319:26
57
Daniel Tjernberg
Södertälje-Nykvarn OF
48:0419:57
58
Andreas Svensson
IF Thor
48:2220:15
59
Joakim Wigertz
Långhundra IF
48:4120:34
60
Jan-Olof Bogren
Sundbybergs IK
48:5820:51
61
Eric Englöf
Köping-Kolsva OK
49:3221:25
62
Johan Ahlström
Västerås SOK
49:4321:36
63
Jan Moberg
Gävle OK
49:4621:39
64
Peter Fors
OK Grip
49:5121:44
65
Kjell Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
50:4122:34
66
Jan-Erik Andersson
Strängnäs-Malmby OL
51:4123:34
67
Mattias Karlsson
Rånäs OK
52:3624:29
68
Robin Erneby
Surahammars SOK
52:4324:36
69
Thomas Andersson
Västerås SOK
53:0324:56
70
Isak Eklöv
OK Linné
55:0026:53
71
Janne Selkälä
Köping-Kolsva OK
57:2429:17
72
Yngve Johansson
Hagaby GOIF
60:1932:12
73
Elis Sjögren-Levin
Tierps SOK
63:5935:52
74
Viktor Lindberg
OK Roslagen
65:0236:55
75
Staffan Åkerblom
OK Linné
65:1337:06
76
Magnus Green
Strängnäs-Malmby OL
66:2838:21
Anders Enmark
Gävle OK
Diskvalificerad
Erik Gohde
Dalaportens OL
Diskvalificerad
 
D20 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Nilsson
OK Linné
39:520:00Guld
2
Lovisa Nilsson
OK Linné
45:235:31Silver
 
H18 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niclas Larsson
Köping-Kolsva OK
29:440:00Guld
2
Andreas Winander-Schönning
Järfälla OK
35:265:42Silver
3
Christian Løchting Thunberg
OK Roslagen
35:355:51Silver
4
Markus Hellström
Sundbybergs IK
36:156:31Silver
5
Jesper Hansson
Bromma-Vällingby SOK
67:4738:03
 
D16 0 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rebecka Hoppe
IF Thor
33:140:00Mästare
2
Fredrika von Essen
OK Linné
34:120:58Mästare
3
Lovisa Jonsson
Hallstahammars OK
39:326:18Elit
4
Rebecca Mårtensson
Köping-Kolsva OK
39:586:44Elit
5
Victoria Byman
Västerås SOK
42:499:35Guld
6
Emma Graas
OK Linné
43:1810:04Guld
7
Hanna Gustafsson
OK Kåre
44:4211:28Guld
8
Malin Johnson
Sigtuna OK
48:2015:06Silver
9
Lisa Johansson
OK Rodhen
49:5916:45Silver
10
Elin Mokvist
Länna IF
50:1817:04Silver
11
Sara Karlsson
IF Thor
51:3618:22Silver
12
Karin Alexandersson-Ros
OK Linné
54:4921:35Brons
13
Nathalie Andersson
Strängnäs-Malmby OL
58:1925:05Brons
Madeleine Green
Strängnäs-Malmby OL
Diskvalificerad
 
H16 0 meter24 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Forsberg
Långhundra IF
23:510:00Mästare
2
Fredrik Wigertz
Långhundra IF
23:530:02Mästare
3
Mathias Myrefelt Norlinger
Skarpnäcks OL
27:293:38Elit
4
Isak Langerak
Järfälla OK
28:294:38Elit
5
Filip Axelsson Meyerson
OK Linné
29:465:55Guld
6
André Eklund
Rånäs OK
32:048:13Silver
7
Rasmus Steen
OK Enen
32:308:39Silver
8
William Hultqvist
Vallentuna-Össeby OL
32:569:05Silver
9
Jacob Ahlström
Västerås SOK
33:109:19Silver
10
Hugo Lindell
Långhundra IF
33:389:47Silver
11
Martin Norrman
Eskilstuna OL
35:4411:53Silver
12
Felix Claesson
Rånäs OK
38:1514:24Brons
13
Anton Gille
OK Roslagen
39:3915:48Brons
14
Patrik Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
40:0016:09Brons
15
Lukas Tegendal
OK Linné
41:0417:13Brons
16
Lucas Holgersson Rohdin
Sigtuna OK
42:5319:02Brons
17
Axel Limbäck
Västerås SK OK
46:4222:51Järn
18
August Mikaelsson
Västerås SOK
48:4124:50Järn
19
Martin Norrbom
Sala OK
51:2527:34Järn
20
Adam Blomqvist
OK Rodhen
52:4328:52Järn
21
Jakob Lilja
OK Enen
70:2246:31Järn
Jesper Tibell
Långhundra IF
Diskvalificerad
Andreas Sundström
Västerås SOK
Diskvalificerad
Carl Näslund
Västerås SOK
Diskvalificerad
 
D14 0 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonna Fors
OK Grip
26:430:00Elit
2
Caroline Løchting Thunberg
OK Roslagen
30:343:51Guld
3
Ellen Broman
OK Roslagen
31:364:53Guld
4
Ebba Mellquist
Eskilstuna OL
31:585:15Guld
5
Linda Brolin
OK Roslagen
32:315:48Guld
6
Chantell Hesselberg
Strängnäs-Malmby OL
33:336:50Silver
7
Sara Brolin
OK Roslagen
34:277:44Silver
8
Ellen Frost
OK Roslagen
35:449:01Silver
9
Alice Frost
OK Roslagen
36:4710:04Silver
10
Mirjam Dalén
Sala OK
39:2612:43Silver
11
Wilma Gille
OK Roslagen
40:3613:53Silver
12
My Hammar
OK Enen
52:1525:32Järn
13
Lovisa Byman
Västerås SOK
60:5834:15Järn
 
H14 0 meter21 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Söderström
Sala OK
25:130:00Elit
2
Daniel Carlson Bjernald
OK Linné
26:341:21Elit
3
Gustaf Berglund
Sigtuna OK
26:591:46Elit
4
Olle Nilsson
OK Linné
27:252:12Elit
5
Johannes Ridefelt
OK Linné
28:393:26Elit
6
Jacob Torstensson
Västerås SOK
31:266:13Guld
6
Simon Österlund
Västerås SOK
31:266:13Guld
8
Joakim Ståhl
Järbo OK
32:417:28Silver
9
Simon Bernerson
OK Enen
35:2910:16Silver
10
Erik Nallgård
Västerås SOK
35:3410:21Silver
11
Ludvig Larsendahl
Västerås SOK
35:5610:43Silver
11
Johan Edenhamn
Länna IF
35:5610:43Silver
13
Jesper Hedar
Eskilstuna OL
36:4211:29Silver
14
Oscar Björneklett
Västerås SOK
38:3013:17Silver
15
Alexander Alness
Långhundra IF
38:4513:32Silver
16
Gustav Nyholm
OK Linné
39:4814:35Silver
17
Anton Källström
Sala OK
42:3217:19Brons
18
Fabian Steen
OK Enen
44:5919:46Brons
19
Adam Lilja
OK Enen
97:0471:51Järn
Henrik Hamrefors
Västerås SOK
Diskvalificerad
Karl-Oskar Plahn
OK Enen
Diskvalificerad
 
D12 0 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elvira Danielsson
Köping-Kolsva OK
23:260:00Guld
2
Maria Jansson
OK Linné
25:422:16Guld
3
Hanna Johansson
Strängnäs-Malmby OL
26:533:27Guld
4
Emma Bernerson
OK Enen
29:476:21Silver
5
Hanna Sundström
Västerås SOK
32:148:48Brons
6
Heidi Fors
OK Grip
33:4610:20Brons
7
Alva Limbäck
Västerås SOK
34:5011:24Brons
8
Katja Dalén
Sala OK
36:2613:00Brons
9
Ellinor Segersten
IF Thor
36:3813:12Brons
10
Agnes Carlström
OK Enen
37:4314:17Järn
11
Shanti Söderström
Sala OK
38:1114:45Järn
12
Wilma Insulander
IF Thor
40:5717:31Järn
13
Alva Blomqvist
OK Rodhen
45:1221:46Järn
14
Elsa Rosén
Sala OK
51:1227:46Järn
15
Elin Nallgård
Västerås SOK
53:4230:16Järn
16
Emma Jansson
OK Linné
54:1530:49Järn
17
Stina Brunell
IF Thor
58:5835:32Järn
18
Linnéa Rosén
Sala OK
78:4155:15Järn
 
H12 0 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Rönnqvist
OK Linné
18:140:00Guld
2
Håkan Ramberg
Hallstahammars OK
22:043:50Silver
3
Emil Jonsell
IF Thor
23:455:31Silver
4
Sixten Törnqvist
Västerås SOK
24:105:56Silver
5
Emil Grehn
OK Rodhen
25:006:46Silver
6
Andreas Johnson
Sigtuna OK
27:038:49Brons
7
Nils Ottoson
Gävle OK
30:0811:54Järn
8
Jonathan Persson
OK Enen
34:5716:43Järn
9
Albert Jonsson
OK Enen
40:0521:51Järn
10
John Norrbom
Sala OK
41:4023:26Järn
Kalle Kjellberg
Västerås SOK
Diskvalificerad
 
D10 0 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Iris van Loenhout
OK Hedströmmen
15:550:00Brons
2
Lovisa Wigertz
Långhundra IF
21:535:58Brons
3
Alva Jonsson
Långhundra IF
22:446:49Brons
4
Nora Rolén
OK Hedströmmen
24:018:06Brons
5
Agnes Källström
Sala OK
27:1911:24Järn
6
Hanna Jonsell
IF Thor
29:0213:07Järn
7
Alice Thornell
Västerås SOK
31:4215:47Järn
8
Ebba Ottoson
Gävle OK
33:0217:07Järn
9
Amanda Hall
Västerås SOK
33:0717:12Järn
 
H10 0 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Näslund
Västerås SOK
13:580:00Brons
2
Fredrik Glännefors
Söders-Tyresö
15:001:02Brons
3
Markus Österlund
Västerås SOK
15:111:13Brons
4
Daniel Ståhl
Järbo OK
16:052:07Brons
5
Emil Ahlström
Västerås SOK
16:262:28Brons
6
Frej Alm
OK Enen
17:113:13Brons
7
Linus Albinsson
Järfälla OK
18:304:32Brons
8
Johan Langerak
Järfälla OK
18:394:41Brons
9
Elias Grehn
OK Rodhen
19:155:17Brons
10
Albin Forsberg
Långhundra IF
20:096:11Brons
11
Oscar Jonsson
OK Enen
20:166:18Brons
12
Martin Sandqvist
Västerås SOK
27:4513:47Järn
13
Elias Larsson
OK Enen
28:1114:13Järn
14
Arvid Umegård
Långhundra IF
35:0121:03Järn
15
Tobias Lindqvist
Västerås SK OK
38:1424:16Järn
16
Anton Carlsson
OK Enen
48:2234:24Järn
Theodor Meijer
Västerås SOK
Diskvalificerad
 
D35 0 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Singman Palm
Västerås SOK
33:460:00Guld
2
Lena Westerlund
OK Djerf
35:231:37Guld
3
Åsa Berg
Sigtuna OK
40:046:18Silver
4
Malena Ahlström
Västerås SOK
41:357:49Silver
5
Tina Kempe
Gävle OK
49:5116:05Brons
6
Malin Albinsson
Järfälla OK
50:5717:11Brons
7
Malin Sparrman
OK Linné
59:3625:50
Anna Nygård
Västerås SOK
Diskvalificerad
 
H35 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Göhl
Finspångs SOK
33:510:00Guld
2
Olof Borell
OK Linné
37:043:13Guld
3
Mathias Tärnlund
OK Linné
41:437:52Silver
4
Johan Westerbergh
OK Linné
44:0710:16Silver
5
Mats Åberg
OK Linné
46:3812:47Silver
6
Johan Stenberg
IF Thor
64:1830:27
 
D40 0 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Gunnarsson
Västerås SOK
28:240:00Guld
2
Ewa Edström-Forsberg
Långhundra IF
30:462:22Guld
3
Yvonne Grehn
OK Rodhen
31:082:44Guld
4
Josefine Nordström
OK Triangeln
31:393:15Guld
5
Pernilla Klemets
Hallstahammars OK
32:424:18Silver
6
Kristina Fors
OK Grip
33:255:01Silver
7
Anna Hall
Västerås SOK
45:0016:36
8
Marianne Åsåker
Hudiksvalls OK
48:4220:18
9
Annika Sundström
Västerås SOK
50:3922:15
10
Malin von Essen
OK Linné
76:4348:19
Catarina Andersson
Kjula IF
Diskvalificerad
 
H40 0 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pontus Gille
OK Roslagen
30:290:00Guld
2
Per Lovang
Västerbergslagens OL
30:350:06Guld
3
Jörgen Hellgren
IF Thor
31:270:58Guld
4
Robert Palm
Västerås SOK
33:473:18Guld
5
Fredrik N. Jansson
Västerbergslagens OL
35:585:29Silver
6
Rickard E.Jonforsen
Hallstahammars OK
36:416:12Silver
7
Jens Andertoft
Västerås SOK
37:266:57Silver
8
Johan Mellquist
Eskilstuna OL
39:409:11Silver
9
Petar Albinsson
Järfälla OK
41:2110:52Silver
10
Andreas Ehn
IF Thor
43:2913:00Silver
11
Stefan Wikström
OK Tor
44:3714:08Brons
12
Stefan Pettersson
Arboga OK
46:1115:42Brons
13
Anders Berkelund
Väsby OK
50:0719:38
14
Robban Cederholm
Länna IF
65:1434:45
 
D45 0 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cathrine Johansson
Tierps SOK
30:090:00Guld
2
Annika Ardell
OK Rodhen
30:110:02Guld
3
Maria Hart
OK Linné
32:242:15Guld
4
Kristina Bergstrand
Söders-Tyresö
32:262:17Guld
5
Lotta Jungåker
Korsnäs IF OK
32:292:20Guld
6
Dorothe Spillmann
IF Thor
34:104:01Guld
7
Åsa Pettersson
Vallentuna-Össeby OL
34:124:03Guld
8
Maria Kvarnlöf
OK Roslagen
40:2010:11Silver
9
Carina Nyström
Länna IF
40:3610:27Silver
10
Marie Green
Strängnäs-Malmby OL
42:0811:59Silver
11
Britt-Inger Jonsson
OK Linné
42:1312:04Silver
12
Katarina Bengtsson
Långhundra IF
42:1512:06Silver
13
Lena Grandin
OK Linné
42:1812:09Silver
14
Maria Tibell
Långhundra IF
43:3113:22Silver
15
Mia Gustafsson
OK Kåre
45:5715:48Brons
16
Anna Aldén
Länna IF
46:2916:20Brons
17
Anki Gustafsson
Säterbygdens OK
46:4916:40Brons
18
Lena Nilsson
OK Linné
50:5620:47
 
H45 0 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Jonsell
IF Thor
27:390:00Guld
2
Lars Karlsson
Valbo AIF
27:520:13Guld
3
Per-Olov Wedin
IF Thor
27:590:20Guld
4
Ola Jernström
Dalaportens OL
28:070:28Guld
5
Patrik Ottosson
Gävle OK
31:554:16Silver
6
Per Sundström
Västerås SOK
31:584:19Silver
7
Magnus Rajan
IFK Lidingös Skid o OK
32:505:11Silver
8
Johan Ohlström
IF Thor
33:155:36Silver
9
Ola Torstensson
Västerås SOK
33:195:40Silver
10
Carl Byman
Västerås SOK
33:265:47Silver
11
Jan Lindell
Långhundra IF
34:206:41Silver
12
Stefan Redtzer
Attunda OK
35:387:59Silver
13
Anders Brinkman
Vandrarringen
37:239:44Silver
14
Lennart Myrehed
Vandrarringen
38:0210:23Silver
15
Niclas Ahlström
Västerås SOK
38:4911:10Silver
16
Ulf Carlsson
Ärla IF
38:5411:15Silver
17
Magnus Limbäck
Västerås SOK
39:2511:46Silver
18
Tomas Roos
IF Thor
39:3311:54Silver
19
Sven Wigertz
Långhundra IF
40:0012:21Silver
20
Mikael Davidsson
Västerås SOK
41:3713:58Brons
21
Stefan Törnqvist
Västerås SOK
42:1014:31Brons
22
Esa Myllyvainio
Sundbybergs IK
44:2916:50
23
Robert Östlund
Säterbygdens OK
46:3618:57
24
Benneth Sundquist
Hallstahammars OK
48:0320:24
25
Anders Brunell
IF Thor
49:1421:35
26
Stefan Nilsson
OK Linné
51:0423:25
27
Hans Westman
Västerås SOK
61:3833:59
28
Magnus Hoppe
IF Thor
62:3634:57
Johan Sköld
Järfälla OK
Diskvalificerad
Johan Karlsson
IF Thor
Diskvalificerad
 
D50 0 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marie Öhman
Vallentuna-Össeby OL
32:290:00Guld
2
Annika Davidsson
Västerås SOK
32:510:22Guld
3
Maria Skantz
OK Triangeln
37:355:06Silver
4
Inger Skantz
Länna IF
37:545:25Silver
5
Karin Mokvist
Länna IF
39:126:43Silver
6
Karin Jansson
OK Rodhen
42:3510:06Silver
7
Marie Larsson
Köping-Kolsva OK
46:4014:11Silver
8
Annika Lundström
Väsby OK
47:3915:10Brons
9
Lise-Lott Almgren
OK Rodhen
53:0520:36
Toni Andersson
Västerås SOK
Diskvalificerad
 
H50 0 meter34 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Olofsson
Rehns BK
27:160:00Guld
2
Tommy Holmér
Väsby OK
28:301:14Guld
3
Tommy Åhman
Långhundra IF
28:481:32Guld
4
Gunnar Langs
Skarpnäcks OL
29:262:10Guld
5
Tore Eklund
Södertälje-Nykvarn OF
29:572:41Guld
6
Peter Lundberg
Järfälla OK
30:283:12Guld
7
Björn Söderbäck
OK Linné
31:234:07Silver
8
Sune Södergrann
Tullinge SK
31:434:27Silver
9
Kjell Klaar
Säterbygdens OK
32:074:51Silver
10
Tomas Andersson
OK Tor
33:286:12Silver
11
Lars Andersson
OK Triangeln
33:346:18Silver
12
Per Lindh
Järfälla OK
33:516:35Silver
13
Mats Jönsson
Korsnäs IF OK
34:547:38Silver
14
Bo Norrman
Eskilstuna OL
35:368:20Silver
15
Stefan Sundélius
Järfälla OK
35:468:30Silver
16
Lars Rönnols
Täby OK
36:209:04Silver
17
Leif Gustafsson
Säterbygdens OK
36:439:27Silver
18
Roger Tinglöf
Väsby OK
38:0710:51Silver
19
Jan-Erik Skogh
Österfärnebo IF
38:2411:08Silver
20
Eddie Bjärrenholt
Vallentuna-Össeby OL
38:2611:10Silver
21
Tryggve Rönnqvist
OK Linné
39:1712:01Silver
22
Tomas Jansson
Länna IF
39:1912:03Silver
23
Magnus Thor
OK Bävern
40:1412:58Brons
24
Torbjörn Eriksson
OK Linné
43:0115:45
25
Sten-Olof Mattsson
Leksands OK
43:3116:15
26
Johan Scharp
IFK Lidingös Skid o OK
43:4216:26
27
Kenneth Pettersson
Järfälla OK
44:3117:15
28
Peter Ylsöbäck
Eskilstuna OL
47:1019:54
29
Ronny Alexandersson
OK Linné
51:5224:36
30
Stefan Mokvist
Länna IF
52:3025:14
31
Ton Langerak
Järfälla OK
85:1157:55
Leif Edejern
IFK Bergvik
Diskvalificerad
Mats Lundman
OK Roslagen
Diskvalificerad
Johan Palmgren
Täby OK
Diskvalificerad
 
D55 0 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ing-Marie Åsenlund
Gävle OK
29:350:00Guld
2
Christina Hjertson
OK Linné
31:432:08Guld
3
Gudrun Persson
Hallstahammars OK
36:437:08Silver
4
Marianne Einarsson
Fagersta OK
37:217:46Silver
5
Monica Ohlin
Rånäs OK
39:259:50Silver
6
Catharina Ekman
Västerås SOK
50:1220:37
7
Marita Berg
Sigtuna OK
50:4021:05
Karin Bergström
Gävle OK
Diskvalificerad
 
H55 0 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Johansson
Rånäs OK
26:430:00Guld
2
Per Ove Wallén
Täby OK
30:303:47Silver
3
Roland Jansson
IK Fyris
31:144:31Silver
4
Carl Bachman
Täby OK
31:184:35Silver
5
Jörgen Karlsson
Attunda OK
31:435:00Silver
6
Kjell Boman
Söderhamns OK
32:285:45Silver
7
Lars Landström
Långhundra IF
33:106:27Silver
8
Roland Warenius
Dalaportens OL
33:126:29Silver
9
Stig Andersson
OK Linné
33:136:30Silver
10
Thom Sandvik
Avesta OK
33:477:04Silver
11
Bengt Hamelius
Säterbygdens OK
35:168:33Silver
12
Hans Ohlin
Rånäs OK
35:228:39Silver
13
Svend Erik Mathiassen
OK Linné
36:219:38Silver
14
Lars Forsstedt
Söders-Tyresö
38:0011:17Silver
15
Stefan Myrefeld
Skarpnäcks OL
39:0012:17Brons
16
Jonny Hansson
Bromma-Vällingby SOK
39:2712:44Brons
17
Mats Zackrisson
OK Älvsjö-Örby
39:3412:51Brons
18
Peter Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
39:4413:01Brons
19
Lars Boudrie
Väsby OK
40:2313:40Brons
20
Anders Alamaa
IK Vikings OK
40:5514:12Brons
21
Peder Wickström
Arboga OK
42:0215:19
22
Lennart Winberg
Hudiksvalls OK
42:1415:31
23
Mats Wickbom
OK Linné
42:1815:35
24
Sven-Erik Levin
Tierps SOK
43:0816:25
25
Hans Andersson Strinning
Attunda OK
43:1316:30
26
Ove Ericsson
Nyköpings OK
46:1919:36
27
Per-Åke Larshans
Leksands OK
51:3124:48
28
Lars Ove Skog
Österfärnebo IF
52:5826:15
29
Mats-Ola Öberg
Sundbybergs IK
65:4238:59
30
Kurt Maxé
Sundbybergs IK
72:0145:18
Curt Reinholdsson
IF Thor
Diskvalificerad
 
D60 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgitta Billstam
Järfälla OK
26:260:00Guld
2
Lena Janson
Arboga OK
27:401:14Guld
3
Anne Lundmark
Järfälla OK
29:583:32Guld
4
Ingrid Graneli
Haninge SOK
36:3210:06Silver
5
Ingegerd Lusensky
Sigtuna OK
36:5410:28Silver
6
Annika Norström
Hallstahammars OK
38:4512:19Brons
7
Ulla Gummesson
Väsby OK
40:4014:14Brons
8
Marianne Sellgren
Sigtuna OK
41:3515:09
9
Astrid Agneta Sörqvist
Sigtuna OK
44:4318:17
10
Carin Runqvist
Järfälla OK
45:0018:34
11
Lena Johnsson
Rånäs OK
53:5927:33
 
H60 0 meter23 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bengt Stenerhag
Västerbergslagens OL
27:240:00Guld
2
Ingemar Gard
Söders-Tyresö
28:120:48Guld
3
Kenneth Johansson
Eskilstuna OL
28:210:57Guld
4
Christer Eriksson
OK Linné
29:252:01Guld
5
Bo Hilding Sundqvist
Ockelbo OK
30:072:43Guld
6
Lars-Erik Hermansson
OK Linné
32:024:38Silver
7
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
33:215:57Silver
8
Jan Johansson
IF Thor
33:426:18Silver
9
Lars Grankvist
Täby OK
33:576:33Silver
10
Per Elfström
Årsunda IF
34:186:54Silver
11
Leif Nordin
Attunda OK
34:196:55Silver
12
Bo Seger
Eskilstuna OL
34:437:19Silver
13
Per-Erik Carlenius
Attunda OK
35:388:14Silver
14
Leif Mathisen
Eskilstuna OL
35:568:32Silver
15
Ebbe Adolfsson
Sundbybergs IK
36:499:25Silver
16
Stig Torsten Pettersson
Långhundra IF
37:2610:02Silver
17
Roland Berg
Säterbygdens OK
37:3910:15Silver
18
Helge Elfström
Årsunda IF
38:4211:18Silver
19
Sven-Inge Nylund
Järfälla OK
40:1012:46Brons
20
Bernt Åström
Västerås SOK
44:0516:41
21
Kjell Lindblom
Järfälla OK
44:1116:47
22
Bo Winander
Järfälla OK
54:2026:56
Lars Göran Sörqvist
Sigtuna OK
Diskvalificerad
 
D65 0 meter17 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anita Johansson
OK Tor
28:580:00Guld
2
Solveig Svahn
Ockelbo OK
33:514:53Silver
3
Eva Kjellman
Vandrarringen
35:366:38Silver
4
Dagny Elisabet Gustavsson
Sigtuna OK
35:536:55Silver
5
Margareta Löfqvist
Västerås SOK
36:567:58Silver
6
Birgitta Klang
Långhundra IF
38:489:50Silver
7
Lena Timner
Umeå OK
43:5915:01Brons
8
Ingalill Westberg
SK Trim/Virsbo
47:2318:25
9
Britt-Marie Danielsson
Enköpings AIF
47:3618:38
10
Pirkko Stenerhag
Västerbergslagens OL
47:4318:45
11
Laila Näslund
Timrå SOK
47:5318:55
12
Monica Törnkvist
Köping-Kolsva OK
47:5819:00
13
U C Lybert Eriksson
Väsby OK
54:1125:13
14
Elke Wilke-Günther
Tierps SOK
64:2635:28
Inger Lund
OK Norden
Diskvalificerad
Liz Porteous
Vandrarringen
Diskvalificerad
Birgitta Nylund
Järfälla OK
Diskvalificerad
 
H65 0 meter57 startande, 56 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Strandberg
Gustavsbergs OK
27:020:00Guld
2
Owe Edström
Kovlands IF
30:423:40Guld
3
Leif Anders Fredrik Sellgren
Sigtuna OK
31:504:48Silver
4
Olle Johansson
IFK Hedemora OK
32:115:09Silver
5
Sverre Johnsson
OK Ravinen
32:525:50Silver
6
Ingvar Svensson
Bjursås OK
33:406:38Silver
7
Jan Olov Jonsson
Tierps SOK
33:546:52Silver
8
Stig Törnkvist
Köping-Kolsva OK
33:566:54Silver
9
Staffan Elmhagen
Söders-Tyresö
34:037:01Silver
9
Anders Gärderud
IFK Lidingös Skid o OK
34:037:01Silver
11
Erik Rundström
OK Tjärnen
34:057:03Silver
12
Bengt Eriksson
Väsby OK
34:167:14Silver
13
Lars Jonasson
Järfälla OK
34:257:23Silver
14
Per-Åke Carlenstam
Väsby OK
34:347:32Silver
15
Jan Johansson
IFK Hedemora OK
35:028:00Silver
16
Alf Lindberg
Köping-Kolsva OK
35:458:43Silver
17
Lennart Olsson
IK Standard
35:478:45Silver
18
Bertil Holmgren
Gävle OK
36:429:40Silver
19
Göran Larbo
Attunda OK
36:579:55Silver
20
Stig Landstorp
OK Tor
36:599:57Silver
21
Bo Sunden
Karlsbyhedens IK
37:5310:51Silver
22
Christer Solbreck
Långhundra IF
38:3911:37Silver
23
Göran Andersson
Västerås SOK
38:5711:55Silver
24
Bengt Friberg
Järfälla OK
39:0111:59Silver
25
Jörgen Bergström
Norbergs OK
39:0812:06Silver
26
Per Sundberg
Gävle OK
39:1112:09Silver
27
Conny Husén
OK Roslagen
39:2212:20Silver
28
Hans Nyberg
Gävle OK
39:3712:35Silver
29
Ingemar Gustafsson
OK Tjärnen
39:4212:40Silver
30
John Östlund
Sundbybergs IK
40:3013:28Brons
31
Lars-Erik Karlsson
Rasbo IK
41:3914:37Brons
32
Sten Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
42:2215:20Brons
33
Torbjörn Atterbrand
Tierps SOK
42:2915:27Brons
34
Kjell Tancred
IBM-Klubben
42:5715:55Brons
35
Ulf Skogtjärn
OK Linné
43:0015:58Brons
36
Göran Wiig
Hallstahammars OK
44:4317:41
37
Sören Johansson
OK Norden
44:5717:55
38
Sven-Olof Norlin
Rimbo SOK
45:1818:16
39
Jan-Olof Wåhlberg
IBM-Klubben
45:2018:18
40
Lars Nordin
Solna OK
46:0118:59
41
Karl-Gustav Klemets
Hallstahammars OK
47:1020:08
42
Hans Holmberg
Vallentuna-Össeby OL
47:1520:13
43
Lars-Olov Pettersson
Arboga OK
47:5520:53
44
Yngve Persson
Tierps SOK
48:1321:11
45
Björn Ekholm
Västerås SOK
48:3321:31
46
Leif Berg
Sigtuna OK
50:0723:05
47
Lars-Erik Rask
Västerås SOK
50:2923:27
48
Kenneth Löfqvist
Västerås SOK
51:0324:01
49
Håkan Boije
Turebergs IF
51:4524:43
50
Jan Olof Hedberg
Gagnefs OK
52:0725:05
51
Bengt-Olov Törnqvist
Sigtuna OK
52:2025:18
52
Rune Vikman
Västerås SOK
54:2127:19
53
Bo Einar Danielsson
Enköpings AIF
58:0631:04
54
Göran Nilsson
Valbo AIF
58:4031:38
55
Jan Burell
Vandrarringen
65:0037:58
56
Örjan Kampegård
OK Södertörn
70:1043:08
Hans-Ove Eriksson
Nyköpings OK
Diskvalificerad
 
D70 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Margareta Wallén
Täby OK
31:180:00Guld
2
Eva von Heijne
Sigtuna OK
36:205:02Silver
3
Gurli Back
Fagersta OK
38:016:43Silver
4
Rose-Marie Karlsson
Köping-Kolsva OK
40:118:53Silver
5
Margaretha Nyström
Länna IF
55:3124:13
 
H70 0 meter31 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl Johansson
IFK Hedemora OK
26:420:00Guld
2
Jerry Holm
Eskilstuna OL
31:044:22Silver
3
Kjell Mjöberg
Hallstahammars OK
31:274:45Silver
4
Ragnar Eriksson
OK Hedströmmen
31:324:50Silver
5
Jan-Olof Malm
Sigtuna OK
32:596:17Silver
6
Mats Eriksson
OK Norden
34:137:31Silver
7
Folke Lindblom
Heby AIF
34:187:36Silver
8
Lars Johansson I
OK Tor
34:588:16Silver
9
Martin Engqvist
Upsala IF
35:268:44Silver
10
Tore Kangas
Västerås SOK
35:328:50Silver
11
Lennart Karlsson
OK Grip
35:569:14Silver
12
Karl Gunnar Backlund
Ockelbo OK
36:4310:01Silver
13
Ingemar Jonsson
Hallstahammars OK
38:0211:20Brons
14
Sten von Heijne
Sigtuna OK
38:4512:03Brons
15
Arne Gustafsson
Hagaby GOIF
39:1112:29Brons
16
Sivert Söderbärg
OK Roslagen
41:3814:56
17
Erik Edy Lundqvist
Heby AIF
41:4715:05
18
Hjalmar Nordquist
OK Järnbärarna
44:0217:20
19
Lars Kjellman
Vandrarringen
44:0717:25
20
Allan Wedin
Järfälla OK
45:4018:58
21
Gunnar Dahlström
Fredrikshofs IF Skid & OK
46:2919:47
22
Erik Nordström
Björklinge SOK
47:3020:48
23
Kurt Zander
Västerås SK OK
52:2625:44
24
Gunnar Bramsten
Sundbybergs IK
55:1928:37
25
Lars Ahlström
Västerås SOK
55:5029:08
26
Hans Mårtensson
Dalaportens OL
58:0031:18
27
Olle Näslund
Timrå SOK
63:1136:29
Kuno Österlund
Västerås SOK
Diskvalificerad
Nils-Olof Uppströmer
Rasbo IK
Diskvalificerad
Jouko Taskinen
Västerås SOK
Diskvalificerad
Staffan Gantelius
Vallentuna-Össeby OL
Diskvalificerad
 
D75 0 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maja-Lisa Bergström
Selånger SOK
39:210:00Guld
2
Gudrun Smeds
SK Trim/Virsbo
54:4015:19Silver
3
Märta Svensson
Vandrarringen
55:1515:54Silver
4
Dagny Andersson
OK Tjärnen
62:5423:33
5
Gun Holmqvist
Arboga OK
96:0056:39
Ing-Maj Grenell
Strängnäs-Malmby OL
Diskvalificerad
 
H75 0 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rune Carlsson
Sundbybergs IK
21:340:00Guld
2
Sigurd Wallén
Täby OK
24:182:44Guld
3
Rolf Andersson
Rimbo SOK
24:523:18Guld
4
Lennart Karlén
Västerås SOK
26:365:02Silver
5
Arne Åhman
OK Klemmingen
27:255:51Silver
6
Nils Johansson
OK Tjärnen
28:136:39Silver
7
Valter Alamaa
IK Vikings OK
29:157:41Silver
8
Bo Löwegren
Västerås SOK
30:559:21Silver
9
Signar Palm
Hallstahammars OK
32:3711:03Brons
10
Stig Roos
OK Linné
33:2811:54Brons
11
Sten Svensson
Ärla IF
33:4112:07Brons
12
Lars Söderlund
Hallstahammars OK
34:2312:49
13
Bertil Ljungemyr
IFK Lidingös Skid o OK
34:2812:54
14
Joachim Tiefense
Sigtuna OK
34:3813:04
15
Ulf Lindgren
Västerås SOK
35:2313:49
16
Arne Yngström
Hagaby GOIF
37:2115:47
17
Lars-Erik Lindell
Väsby OK
38:5717:23
18
Lennart Hedlund
Vallentuna-Össeby OL
40:0918:35
19
Kurt Lindblom
Järfälla OK
40:1718:43
20
Karl Henrik Lovang
Västerbergslagens OL
41:0219:28
21
Tord Lind
Valbo AIF
41:1319:39
22
Bo Elmgren
Sundbybergs IK
42:4621:12
23
Carl Lang
OK Österåker
44:1722:43
24
Lars Löthman
Järfälla OK
44:4923:15
25
Gunnar Ivansson
Västerås SOK
48:2826:54
26
Claes Sjöberg
Lindebygdens OK
50:5829:24
27
Nils Tjernberg
Södertälje IF
72:4451:10
28
Gunnar Timner
Umeå OK
81:2359:49
Sten Bergstrand
Skogsluffarnas OK
Diskvalificerad
 
H80 0 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Öberg
Västerås SOK
31:520:00Guld
2
Nils Gunnar Karlsson
Köping-Kolsva OK
35:263:34Guld
3
Inge Håkansson
OK Linné
35:503:58Guld
4
Bertil Norman
IFK Hedemora OK
37:485:56Silver
5
Thorwald Jansson
Västerbergslagens OL
40:148:22Silver
Stig Gurås
Västerås SOK
Diskvalificerad
 
H85 0 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tage Eriksson
Hallstahammars OK
33:340:00Guld
2
Åke Svensson
Järfälla OK
54:5721:23
Tage Johansson
Västerås SOK
Diskvalificerad
 
H12 Kort 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Nilsson
OK Triangeln
58:260:00
 
H14 Kort 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jack Wedebrand
OK Enen
59:420:00
2
Rickard Bodell
OK Enen
77:5818:16
3
Stan Spierings
OK Hedströmmen
81:4522:03
 
U1 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hampus Görl
OK Enen
20:540:00Järn
2
Oscar Insulander
IF Thor
22:251:31Järn
3
Amelie Rajan
IFK Lidingös Skid o OK
29:589:04Järn
4
Simon Kovaleft
OK Linné
30:449:50Järn
5
Elsa Wiklund
OK Enen
31:0110:07Järn
6
Idun Alm
OK Enen
31:2610:32Järn
7
Edit Jonsson
Långhundra IF
33:1212:18Järn
8
Dennis Bjurstedt
Hallstahammars OK
37:0916:15Järn
9
Karin Larsson
OK Enen
38:1817:24Järn
10
Sofie Thornell
Västerås SOK
40:4419:50Järn
11
Erik Bernerson
OK Enen
42:5221:58Järn
 
U2 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Broman
Västerås SOK
29:490:00Järn
2
Kevin Sjölander
OK Rodhen
36:216:32Järn
3
Maja Ahlström
Västerås SOK
38:028:13Järn
4
Cornelia Krafft
Länna IF
42:0512:16Järn
5
Linnea Wennberg
Länna IF
42:2312:34Järn
5
Hanna Karlsson
Länna IF
42:2312:34Järn
7
Maria Von Essen
OK Linné
46:3716:48Järn
8
Sofie Jonsell
IF Thor
46:5217:03Järn
9
Jonathan Gelin
OK Enen
47:1617:27Järn
10
Samuel Norén
OK Enen
49:0419:15Järn
11
Måns Lovén
Bromma-Vällingby SOK
50:4720:58Järn
 
Inskolning 0 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Frida Nilsson
OK Triangeln
0:000:00Järn
Emil Åberg
OK Linné
0:000:00Järn
Edvard Pelander
OK Djerf
0:000:00Järn
Simon Atterbrand
Tierps SOK
0:000:00Järn
Kajsa Uppsten
OK Enen
0:000:00Järn
Hillevi Larsson
OK Enen
0:000:00Järn
Elias Westerberg
OK Linné
0:000:00Järn
David Kovaleff
OK Linné
0:000:00Järn
Arvid Jonforsen
Hallstahammars OK
0:000:00Järn
Kajsa Hall
Västerås SOK
0:000:00Järn
Fannie Sjölander
OK Rodhen
0:000:00Järn
Adam Sparrman
OK Linné
0:000:00Järn
Helena Larsson
Kjula IF
0:000:00Järn
 
Öppen motion 1 0 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Hedar
Eskilstuna OL
28:460:00Brons
2
Eva Ekerby
Västerås SOK
29:120:26Brons
2
Agnes Ekerby
Västerås SOK
29:120:26Brons
4
Åsa Öström
Klubblös
35:356:49Brons
5
Lukas Ahlström
Västerås SOK
35:597:13Brons
6
Disa Nilsson Rejas
IFK Lidingös Skid o OK
39:4410:58
7
Amanda Tibell
Långhundra IF
44:4115:55
8
Leif Nilsson
Vandrarringen
44:5116:05
9
Göran Blom
Ljusne-Ala OK
50:5222:06
10
Per-olof Einarsson
Fagersta OK
53:5525:09
11
Gisela Frost
OK Roslagen
56:3127:45
12
Emanuel Hellblom
Heby AIF
57:1428:28
13
Lena Carlsson
Västerås SOK
68:4239:56
Noah Andertoft
Västerås SOK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 4 0 meter58 startande, 51 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Öjelund
IF Thor
35:200:00Brons
2
Malin Ekman
Sala OK
35:260:06Brons
3
Bengt-erik Larsson
Kjula IF
35:310:11Brons
4
Magnus Johansson
Långhundra IF
35:360:16Brons
5
Jan-Erik Holm
Sigtuna OK
35:440:24Brons
6
Kristin Numminen
Klubblös
38:022:42Brons
7
Tommy Höglund
Långhundra IF
38:563:36Brons
8
Carl Mohlin
OK Linné
39:494:29Brons
9
Åsa Eriksson
OK Triangeln
41:145:54Brons
10
Agneta Jonzon
Söderhamns OK
41:526:32Brons
11
Birgitta Norlin
Rimbo SOK
42:327:12Brons
12
Elizabeth Løchting
OK Roslagen
42:437:23Brons
13
Roine Vestman
Klubblös
42:527:32Brons
14
Tanja-Birgit Söderström
Sala OK
42:537:33Brons
15
Elin Vestman
Klubblös
43:107:50Brons
16
Frida Jonforsen
Hallstahammars OK
44:469:26Brons
17
Ann-Sofi Sandvik
Avesta OK
44:529:32Brons
18
Marie Lindström
OK Triangeln
45:039:43Brons
19
Maria Aldén
Sala OK
45:159:55Brons
20
Bernhard Kling
OK Rodhen
46:4311:23Brons
21
Britt-Marie Eriksson
OK Rodhen
46:4711:27Brons
22
Annica Fischer
Västerås SOK
46:5411:34Brons
23
Hanna Sjulgård
IF Thor
47:0911:49
24
Elin Kjellberg
Västerås SOK
47:4512:25
25
Susanne Brolin
OK Roslagen
47:4812:28
26
Anna Kjellberg
Västerås SOK
47:5112:31
27
Göran Larsendahl
Västerås SOK
48:0012:40
28
Eva Lind
OK Tor
51:4416:24
29
Eva-Lena Svanström
Täby OK
51:5416:34
30
Mimmi Andersson
Klubblös
52:3717:17
31
Helena Kronholm
Sala OK
53:4918:29
32
Ingela Bengtsson
Sala OK
53:5218:32
33
Lena Kovaleff
OK Linné
54:4319:23
34
Roger Blomkvist
OK Rodhen
54:4919:29
35
Emma Fridh
Klubblös
55:2620:06
36
Jörgen Karlsson
Klubblös
55:2920:09
37
Elisabeth Stödeman
Hallstahammars OK
55:3320:13
38
Henrik Steen
Klubblös
55:4020:20
39
Nina Limbäck
Västerås SK OK
56:3621:16
40
Peter Niemi
Västerås SOK
57:3022:10
41
UllaKarin Holmberg
OK Norden
58:5123:31
42
Arianna BottInelli
OK Linné
59:1223:52
43
Ida Nilsson
OK Grip
59:4724:27
44
Heidi Bjerkhaug
OK Ravinen
60:3425:14
45
Ulf Rosén
Sala OK
66:1930:59
46
Erik Sandqvist
Klubblös
66:4931:29
47
Lilian Källström
Sala OK
67:3632:16
48
Erik Aldén
Sala OK
74:2239:02
49
Gunilla Schönning
Järfälla OK
75:4840:28
50
Malou Gyllner
Länna IF
94:0258:42
51
Marie Rosén
Sala OK
94:3059:10
Helena Gille
OK Roslagen
Diskvalificerad
Gunilla Mårtensson
Gävle OK
Diskvalificerad
Eivor Mjöberg
Hallstahammars OK
Diskvalificerad
Olle Karlsson
Sala OK
Diskvalificerad
Rolf Göran Vilhelm Bodin
Söderhamns OK
Diskvalificerad
Eva Kampegård
OK Södertörn
Diskvalificerad
Ulla-Karin Aldén
Sala OK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 7 0 meter59 startande, 56 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Ridefelt
OK Linné
25:510:00Brons
2
Tobias Atterbrand
Tierps SOK
25:590:08Brons
3
Alexander Andersson
Alfta-Ösa OK
26:470:56Brons
4
Roland Bäcklin
Sigtuna OK
29:544:03Brons
5
Mika Numminen
Sala OK
30:004:09Brons
6
Torsten Ramberg
Hallstahammars OK
30:575:06Brons
7
Mats Kjellberg
Västerås SOK
31:135:22Brons
8
Anders Berggren
Malungs OK Skogsmårdarna
32:056:14Brons
9
Christer Jonsson
Hallstahammars OK
33:207:29Brons
10
Mattias Thorsell
Klubblös
34:058:14
11
Leif Mörkfors
Järfälla OK
34:138:22
12
Tore Nallgård
Västerås SOK
34:288:37
13
Olof Nilsson
OK Triangeln
35:179:26
14
Sofia Adolfsson
IK Ymer
35:199:28
15
Lennart Lundquist
OK Nalle
35:299:38
16
Sten Johansson
OK Borgen
35:309:39
17
Björn Jonsell
IF Thor
36:0810:17
18
Gunnar Tegendal
OK Linné
36:1210:21
19
Karl Otto Andersson
Heby AIF
36:2010:29
20
Anders Degselius
Klubblös
36:2510:34
21
Ralph Jansson
OK Borgen
36:3410:43
22
Pelle Höök
Köping-Kolsva OK
37:1011:19
23
Lukas Granlund
Klubblös
37:1611:25
24
John Wilson
IK Ymer
37:3611:45
25
Krister Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
38:5713:06
26
Linn Rönnols
Täby OK
38:5813:07
27
Ulf Hamrefors
Västerås SOK
39:0513:14
28
Anna-Karin Johansson
Vandrarringen
39:3213:41
29
Stefan Eriksson
OK Triangeln
39:4013:49
30
Lena Fredriksson
Kroppa IF
39:4113:50
31
Sune Hedström
OK Rodhen
40:0214:11
32
Stig-Göran Mårtensson
Gävle OK
40:3414:43
33
Ravi Dar
Länna IF
41:4315:52
34
Bernt Gustafsson
Sigtuna OK
42:5617:05
35
Anders Roos
IF Thor
43:0117:10
36
Luiza Dar
Länna IF
43:2917:38
37
Leif Toften
Järfälla OK
44:0818:17
38
Ulrika Meyerson
OK Linné
45:0819:17
39
Gabrielle Meyerson
Bromma-Vällingby SOK
45:0919:18
40
Bernt Johansson
Häverödals SK
45:3119:40
41
Lars Hall
Västerås SOK
46:3120:40
42
Jan-Olov Evertsson
Järfälla OK
46:3320:42
43
Sven Hedman
Attunda OK
47:2621:35
44
Anna Zetterberg
Västerås SOK
48:4322:52
45
Cecilia Välijeesiö
Västerås SOK
49:0423:13
46
Stefan Norell
Attunda OK
49:5524:04
47
Elin Leijon Thonell
Långhundra IF
50:2124:30
48
Lena Anderling Norell
Attunda OK
50:3024:39
49
Leif Blomqvist
Söderhamns OK
53:1627:25
50
Åsa Ridefelt
OK Linné
54:1628:25
51
Marianne Tysk
Leksands OK
59:1033:19
52
Annette Wigertz
Långhundra IF
62:1436:23
53
Klas Elwinger
IF Thor
68:0542:14
54
Bo Karlsson
Köping-Kolsva OK
68:0642:15
55
Kristina Tinglöf
Väsby OK
74:0148:10
56
Elin Gustavsson
Klubblös
83:4157:50
Peter Thornell
Västerås SOK
Diskvalificerad
Jasinta Rojan
IFK Lidingös Skid o OK
Diskvalificerad
Björn Sjulgård
IF Thor
Diskvalificerad
 
Öppen motion 8 0 meter65 startande, 62 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Berglund
Tumba-Mälarhöjden OK
34:460:00Brons
2
Stefan Wittman
Klubblös
34:470:01Brons
3
Anders Löfgren
Järfälla OK
35:501:04Brons
4
Hans Näslund
Västerås SOK
36:041:18Brons
5
Niklas Wansölin
OK Ravinen
36:231:37Brons
6
Mikael Utter
Västerås SOK
36:241:38Brons
7
Simon Sjöhed
Gävle OK
38:313:45Brons
8
Anders Tåqvist
Västerås SOK
38:474:01Brons
9
Mårten Källström
Sala OK
39:094:23Brons
10
Fredrik Staland
OK Linné
39:384:52Brons
11
Joakim Ahlström
Västerås SOK
40:305:44Brons
12
Håkan Träff
NAIS OK
41:567:10Brons
13
Anders Pelander
OK Djerf
42:087:22Brons
14
Jan-Olov Bergman
Västerås SOK
42:287:42Brons
15
Lena Larsson
Sala OK
42:337:47Brons
16
Jenny Westerbergh
OK Linné
43:228:36Brons
17
Göran Larsson
Sala OK
44:239:37Brons
18
Göran Andersson
OK Rodhen
46:0911:23
19
Björn Johansson
OK Borgen
46:3211:46
20
Emil Döhl
Malungs OK Skogsmårdarna
46:3611:50
21
Eva Nordkvist
IF Thor
46:4912:03
22
Lina Berglund
Järfälla OK
46:5912:13
23
Ånton Holmback
Klubblös
47:0612:20
24
Jörgen Dalén
Sala OK
47:1612:30
25
Tommy Holmback
Klubblös
47:1812:32
26
Sten-Åke Holmberg
Sala OK
47:2712:41
27
Simon Mellerstedt
IF Thor
47:4412:58
28
Ben Strengell
Västerås SOK
47:5413:08
29
Leo Johansson
Vandrarringen
50:3815:52
30
Lars Ågren
Klubblös
50:3915:53
31
Per Norrbom
Sala OK
51:1116:25
32
Mats Johansson
OK Tisaren
52:2817:42
33
Anna Norrbom
Sala OK
52:3717:51
34
Jan Lindgren
OK Södertörn
53:3418:48
35
Olof Törnqvist
Klubblös
55:3520:49
36
Ann-Mari Silfver
Långhundra IF
55:4020:54
37
Åke Larsson
OK Hedströmmen
56:5222:06
38
Johan Källbäck
Hammarby IF OF
56:5322:07
39
Ulf Grandin
OK Linné
57:4222:56
40
Helena Grennberg
OK Linné
59:2624:40
41
Rolf Ekman
Sala OK
59:3124:45
42
Evelin Johansson
Sala OK
59:3224:46
43
Gemst Van
Klubblös
60:3825:52
44
Ingela Alness
Långhundra IF
61:5827:12
45
Erik Bengtsson
Sala OK
62:3727:51
46
Mats Törngren
OK Linné
63:3228:46
47
Sven-Erik Kempe
Oslättforspojkarnas IK
64:1829:32
48
Dan Mattson
P10 IF
64:4329:57
49
Lars Harry Hedberg
Surahammars SOK
65:4230:56
50
Evy Johansson
Sala OK
67:2832:42
51
Ann-Sofie Edenhamn
Länna IF
67:4132:55
52
Claes Hammarling
Länna IF
69:4034:54
53
Andreas Krafft
Länna IF
71:0336:17
54
Maria Frisk
Attunda OK
71:3036:44
55
Torbjörn Bergstrand
Surahammars SOK
71:3336:47
56
Anders Welén
Hallstahammars OK
72:1837:32
57
Karolina Andersson
Länna IF
76:5542:09
58
Olle Källbäck
Hammarby IF OF
77:1442:28
59
Håkan Gyllner
Länna IF
81:0946:23
60
Åsa Marknell DeWitt,
Länna IF
83:1948:33
61
Lars Lundin
OK Borgen
89:3454:48
62
David Söderström
Sala OK
91:5257:06
Christian Rohner
IF Thor
Diskvalificerad
Kari Talltjärn
Västerås SOK
Diskvalificerad
Roland Sturk
Västerås SOK
Diskvalificerad