DM i Skåne Medel

2011-09-03

Arrangör: Hjärnarps GH OL

Nivå:
Distrikt
Anmälda:
669
Form:
Individuell
Startande:
623
Distans:
Medel
Fullföljande:
576
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 0 meter20 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
33:490:00Guld
2
Emelie Eklöf
Lunds OK
37:253:36Guld
3
Sofie Petersson
Helsingborgs SOK
38:064:17Silver
4
Jannie Hagård
Rävetofta OK
40:116:22Silver
5
Sara Snogerup Linse
Lunds OK
40:446:55Silver
6
Anna Olsson
Lunds OK
41:457:56Silver
7
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
42:038:14Silver
8
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
43:209:31Silver
9
Marie Eng
OK Pan-Kristianstad
43:409:51Silver
10
Anna Hellner
Istrums SK
44:3410:45Silver
11
Hanna Mellby
Eslövs FK
47:1513:26Silver
12
Carolina Nilsson
OK Kompassen
50:5517:06
13
Johanna Berntsson
Malmö OK
55:4721:58
14
Anna Brodin
OK Kontinent
56:2522:36
15
Ebba Thuresson
OK Pan-Kristianstad
57:1823:29
16
Pia-Maria Bondesson
Frosta OK
62:0728:18
17
Lina Hidås
OK Kontinent
64:1930:30
18
Marie Grönlund
Lunds OK
117:3683:47
19
Linda Wijk
Malmö OK
147:47113:58
Johanna Karlsson
OK Pan-Kristianstad
Diskvalificerad
 
H21 0 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
27:530:00Guld
2
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
29:151:22Guld
3
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
29:461:53Guld
4
Harri Karlsson
OK Pan-Kristianstad
31:033:10Silver
5
Jonathan Gunnarsson
OK Pan-Kristianstad
32:575:04Silver
6
Patrik Lindeberg
Skåneslättens OL
33:245:31Silver
7
Håkan Gunnarsson
FK Göingarna
33:275:34Silver
8
Kalle Johansson
Halmstad OK
33:365:43Silver
9
Andreas Ferm
FK Göingarna
33:455:52Silver
10
Michael Sörensen
OK Pan-Kristianstad
34:146:21Silver
11
Gustaf Wennerberg
OK Klyftamo
35:197:26Silver
12
Benjamin Edlund
IK Ymer
35:507:57Silver
13
Mattias Killander
Hästveda OK
36:048:11Silver
14
Jesper Håkansson
FK Göingarna
36:058:12Silver
15
Henrik Olofsson
Helsingborgs SOK
36:108:17Silver
16
Erik Alnervik
Helsingborgs SOK
36:118:18Silver
17
Daniel Liljedahl
OK Pan-Kristianstad
36:178:24Silver
17
Erik Memmi
Halmstad OK
36:178:24Silver
19
Göran Sundblom
Lunds OK
36:508:57Silver
20
Björn Karlsson
Halmstad OK
37:5610:03Silver
20
Andreas Eriksson
Lunds OK
37:5610:03Silver
22
Martin Wendt
Lunds OK
38:1010:17Silver
23
Rasmus Grönlund
Lunds OK
38:2710:34Silver
24
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
38:4110:48Silver
25
Ted Gustavsson
Malmö OK
39:0411:11Silver
26
Marcus Andersson
Skåneslättens OL
39:2911:36Silver
27
Tore Linde
OK Pan-Kristianstad
39:4111:48Silver
28
Kennet Horvath
Halmstad OK
40:1112:18
29
Fajer Wennerberg
OK Klyftamo
41:0313:10
30
Patrik Johansson
Helsingborgs SOK
41:1513:22
31
Henrik Johansson
OK Pan-Kristianstad
43:5015:57
32
Anton Marmelid
Helsingborgs SOK
44:1116:18
33
Magnus Jönsson
OK Kontinent
45:1417:21
34
Johan Lundqvist
OK Gynge
45:2417:31
35
Olof Ottosson
OK Pan-Kristianstad
47:3419:41
36
Henrik Lundqvist
OK Gynge
49:1321:20
37
Mårten Niklasson
Eslövs FK
60:4332:50
38
Peter Bengtslin
Lunds OK
70:5242:59
Viktor Stensson
Helsingborgs SOK
Diskvalificerad
Björn Hellrup
Helsingborgs SOK
Diskvalificerad
 
D20 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
31:090:00Guld
2
Frida Nilsson
Skåneslättens OL
37:156:06Silver
3
Anna Bredfelt
Lunds OK
41:5110:42Silver
4
Lisa Andersson
OK Enen
43:1312:04Silver
5
Erika Rovina
Skåneslättens OL
49:5818:49
6
Anna Lööf
OK Pan-Kristianstad
52:2421:15
 
H20 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Robert Wetterlöf
OK Pan-Kristianstad
31:550:00Guld
2
Johannes Henriksson
Helsingborgs SOK
33:531:58Guld
3
Fredrik Nilsson
Helsingborgs SOK
34:322:37Guld
4
Martin Delin
Skåneslättens OL
34:462:51Guld
5
Jakob Segerslätt
Skåneslättens OL
37:475:52Silver
6
Johan Ekelöv
Skåneslättens OL
40:338:38Silver
 
D18 0 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ellen Reimer
Tormestorps IF
33:240:00Guld
2
STINA BERG
Helsingborgs SOK
38:365:12Silver
3
Lisa Nyberg
FK Åsen
41:508:26Silver
3
Elida Ottmer
Helsingborgs SOK
41:508:26Silver
5
Tove Ståhl
IS Kullen
44:3111:07Silver
6
Anna Åhlin
Helsingborgs SOK
49:1115:47
7
Elinor Lindelöw
Härlövs IF
72:1838:54
 
H18 0 meter11 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Philip Pålsson
Skåneslättens OL
25:430:00Guld
2
Marcus Svensson
Skåneslättens OL
27:401:57Guld
3
DAVID ARBORELIUS
Helsingborgs SOK
27:522:09Guld
4
Erik Lenning
Skåneslättens OL
29:213:38Silver
5
Fredrik Berndtsson
Skåneslättens OL
30:384:55Silver
6
Karl Dannbring
Skåneslättens OL
31:446:01Silver
7
Joel Kristiansson
Hässleholms OK
34:318:48Silver
8
Niclas Delin
OK Pan-Kristianstad
49:4824:05
9
Anton Oddmo
Härlövs IF
72:4347:00
Simon Engel
Hässleholms OK
Diskvalificerad
Kristian Oxenstierna
Skåneslättens OL
Diskvalificerad
 
D16 0 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Carlsson
Tormestorps IF
31:060:00Mästare
2
Miranda Reimer
Tormestorps IF
31:570:51Mästare
3
Pim Hedberg
Lunds OK
32:241:18Mästare
4
Kajsa Wetterström
Tormestorps IF
32:301:24Mästare
5
Jessica Nilsson
OK Torfinn
35:184:12Mästare
6
Nelly Carlsson
Tormestorps IF
35:584:52Mästare
7
Felicia Feurstein
Tormestorps IF
39:158:09Guld
8
Annika Jönsson
Skåneslättens OL
40:179:11Guld
9
Patricia Edgarsson
Andrarums IF
41:2010:14Guld
10
Caroline Lindelöw
Härlövs IF
46:5415:48Silver
11
Emelie Nilsson
Örkelljunga FK
55:0223:56Brons
12
Frida Jönsson
Lunds OK
108:2577:19Järn
 
D16 Kort 0 meter0 startande, 0 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
 
H16 0 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Sjöberg
Helsingborgs SOK
26:000:00Mästare
2
Oskar Jensen Sondén
Malmö OK
28:132:13Mästare
3
Joel Einarsson
Tormestorps IF
30:164:16Elit
4
Robin Larsson
FK Göingarna
30:404:40Elit
5
David Svensson
FK Boken
31:045:04Elit
6
Henning Ottmer
Tormestorps IF
31:365:36Elit
7
Carl Rämmal
Lunds OK
32:066:06Guld
8
Axel Schulz
Helsingborgs SOK
33:177:17Guld
9
Christoffer Möller
Skåneslättens OL
35:529:52Silver
10
Harald Ottmer
Tormestorps IF
36:4610:46Silver
11
Anton Larsson
FK Göingarna
37:3411:34Silver
12
Mattis Ernstsson
FK Göingarna
38:0512:05Silver
13
Dennis Rudqvist
Helsingborgs SOK
46:0220:02Järn
14
Erik Kristiansson
Hässleholms OK
63:3337:33Järn
Karl-Johan Persson
Tormestorps IF
Diskvalificerad
 
D14 0 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Bredfelt
Lunds OK
22:520:00Elit
2
Ebba Söderlund
Tormestorps IF
27:414:49Guld
3
Malin Thorneman
Helsingborgs SOK
29:186:26Silver
4
Nellie Henriksson
Tormestorps IF
31:138:21Silver
5
Linnea Gustafsson
OK Gynge
31:408:48Silver
6
Astrid Henriksson
Helsingborgs SOK
33:0910:17Silver
7
Matilda Arborelius
IS Kullen
33:5110:59Silver
8
Olivia Nilsson
OK Pan-Kristianstad
35:3112:39Brons
9
Astrid Einarsson
Tormestorps IF
37:5815:06Brons
10
Cecilia Spångberg
Lunds OK
40:1917:27Brons
11
Cecilia Rämmal
Lunds OK
44:0721:15Järn
12
Madelene Axelsson
Härlövs IF
44:0921:17Järn
13
Tova Wennemo
Lunds OK
54:5332:01Järn
 
D14 Kort 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Hagwall
Lunds OK
55:510:00
 
H14 0 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Lenning
Skåneslättens OL
22:080:00Elit
2
Erik Barr Zeilon
Skåneslättens OL
25:283:20Elit
3
Adam Segerslätt
Skåneslättens OL
25:293:21Elit
4
Fritjof Axelsson
FK Göingarna
25:403:32Elit
5
Melker Larsson
FK Göingarna
27:345:26Guld
6
Anton Hansson
Lunds OK
28:406:32Silver
7
Jesper Ågren
Lunds OK
29:177:09Silver
8
Hampus Larsson
FK Göingarna
29:237:15Silver
9
Jonas Hammarskiöld
Lunds OK
30:308:22Silver
10
Alfred Henriksson
Lunds OK
33:3511:27Silver
11
Nils-Joel Persson
Tormestorps IF
34:0511:57Silver
12
Elias Möller
Skåneslättens OL
34:2012:12Silver
13
Bernard Mattsson
Skåneslättens OL
38:1716:09Brons
14
Alfred Wennemo
Lunds OK
42:5320:45Järn
15
Martin Lindelöw
Härlövs IF
43:3721:29Järn
16
Sune Öhlenschleger
Örkelljunga FK
45:1523:07Järn
Kevin Mattsson
Malmö OK
Diskvalificerad
 
H14 Kort 0 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Wiktor Rydlund
Hässleholms OK
34:040:00Elit
Dennis Persson
Andrarums IF
Diskvalificerad
 
D12 0 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofie Persson
Härlövs IF
24:100:00Guld
2
Emmy Helmersson
Hässleholms OK
27:032:53Guld
3
Klara Andersson
Härlövs IF
30:055:55Silver
4
Ellen Rosenkvist
Helsingborgs SOK
36:3712:27Brons
5
Anna Jönsson
Tormestorps IF
38:1214:02Järn
6
Tova Hermodsson
Lunds OK
40:1316:03Järn
7
Elinor Delin
FK Åsen
41:2517:15Järn
8
Betty Ottosson
OK Torfinn
44:2820:18Järn
9
Emelie Feurstein
Tormestorps IF
46:2522:15Järn
10
Irmalinn Nilsson
Härlövs IF
48:3124:21Järn
11
Astrid Ericsson
Lunds OK
49:1225:02Järn
12
Linnea Heyden
Lunds OK
56:2932:19Järn
13
Kajsa Jönsson
OK Pan-Kristianstad
61:5237:42Järn
14
Ebba Jensen
Skåneslättens OL
72:5048:40Järn
15
Emma Wikforss
Lunds OK
104:0679:56Järn
 
D12 Kort 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanna Norrestam
Helsingborgs SOK
44:200:00
 
H12 0 meter10 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Algot Najvik
OK Pan-Kristianstad
27:330:00Guld
2
Erik Winbladh
Lunds OK
28:100:37Guld
3
Anton Håkansson
Lunds OK
32:134:40Silver
4
Ludvig Hallabro
Hässleholms OK
33:376:04Silver
5
Erik Jönsson
Lunds OK
35:458:12Silver
6
Axel Nilsson
OK Pan-Kristianstad
42:1014:37Brons
7
Simon Svensson
Laholms IF OK
62:3835:05Järn
Simon Harden
FK Boken
Diskvalificerad
Oscar Modig
OK Pan-Kristianstad
Diskvalificerad
Oscar Ehrnborn
Andrarums IF
Diskvalificerad
 
D10 0 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tea Markholm
Skåneslättens OL
20:520:00Brons
2
Hilda Axelsson
FK Göingarna
25:254:33Brons
3
Carolin Gradin
Andrarums IF
25:264:34Brons
4
Vendela Dannbring
Skåneslättens OL
29:218:29Brons
5
Frida Björk
Örkelljunga FK
30:449:52Brons
6
Tilda Johansson
OK Pan-Kristianstad
33:3112:39Järn
7
Lisa Landin-Grubb
Malmö OK
45:5124:59Järn
8
Tilda Henriksson
Tormestorps IF
46:5826:06Järn
9
Rebecka Harden
FK Boken
47:3326:41Järn
10
Clara Ehrnborn
Andrarums IF
50:2129:29Järn
Matilda Rylander
Skåneslättens OL
Diskvalificerad
Nellie Rydlund
Hässleholms OK
Diskvalificerad
 
H10 0 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Allan Hedberg
Lunds OK
18:140:00Brons
2
Melker Andersson
Härlövs IF
21:082:54Brons
3
Viggo Johansson
Skåneslättens OL
25:397:25Brons
4
Eskil Winstedt
Lunds OK
26:077:53Brons
5
Måns Persson
Andrarums IF
32:0013:46Järn
6
Loke Hedberg
Lunds OK
32:5914:45Järn
7
Brian Ahlm
Andrarums IF
34:0015:46Järn
8
Albin Brink
Markaryds FK
35:2717:13Järn
9
Melvin Nilsson
Härlövs IF
37:1318:59Järn
10
Victor Modig
OK Pan-Kristianstad
40:5022:36Järn
11
Fabian Andersson
Andrarums IF
43:2325:09Järn
12
Povel Hedberg
Lunds OK
47:0728:53Järn
13
Gustav Andersson
Härlövs IF
47:1929:05Järn
14
Ivar Helmersson
Hässleholms OK
51:4033:26Järn
15
Arvid Einarsson
Tormestorps IF
63:2745:13Järn
16
André Hansson
Andrarums IF
65:1647:02Järn
Per-Anton Persson
Tormestorps IF
Diskvalificerad
 
D35 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Camilla Svensson
Örkelljunga FK
35:590:00Guld
2
Linda Ranbro
Malmö OK
43:027:03Silver
3
Frida Palm
FK Boken
45:309:31Silver
4
Camilla Selin
FK Göingarna
48:3312:34Silver
5
Jenny Winbladh
Lunds OK
49:1813:19Silver
6
Maria Helmersson
Hässleholms OK
51:4515:46
 
H35 0 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Modig
OK Pan-Kristianstad
28:350:00Guld
2
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
29:140:39Guld
3
Greger Berglund
Malmö OK
29:461:11Guld
4
Richard Eng
OK Pan-Kristianstad
33:124:37Silver
5
Mattias Persson
Helsingborgs SOK
33:194:44Silver
6
Magnus Granqvist
FK Göingarna
34:356:00Silver
7
Erik Bengtsson
FK Åsen
34:526:17Silver
8
Magnus Jonasson
Malmö OK
35:246:49Silver
9
Heide Persson
Andrarums IF
35:457:10Silver
10
Mikael Nilsson
OK Kontinent
39:1910:44Silver
11
Andreas Blomqvist
FK Boken
39:4611:11Silver
12
Ola Markholm
Skåneslättens OL
48:2719:52
13
Magnus Nilsson
Andrarums IF
51:2222:47
 
D40 0 meter21 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Susanne Andersson
Härlövs IF
27:520:00Guld
2
Louise Axelsson
FK Göingarna
30:132:21Guld
3
Carina Gustafsson
OK Gynge
30:482:56Guld
4
Carina Rydlund
Hässleholms OK
32:595:07Silver
5
Anna Ljungqvist
Lunds OK
33:025:10Silver
6
Helena Kristiansson
Hässleholms OK
33:495:57Silver
7
Ingela Thoresson
Andrarums IF
33:536:01Silver
8
Marie Olsson
Örkelljunga FK
34:186:26Silver
9
Maria Modig
OK Pan-Kristianstad
34:476:55Silver
10
Ann-Sofie Brink
Markaryds FK
35:558:03Silver
11
Magdalena Johansson
Halmstad OK
37:149:22Silver
12
Margareta Rylander
FK Göingarna
38:2410:32Silver
13
Anna Reimer
Tormestorps IF
40:0112:09
14
Carina Lindelöw
Härlövs IF
40:4212:50
15
Helena Svensson
FK Boken
40:5513:03
16
Åsa Ericsson
Lunds OK
41:5514:03
17
Helena Åhlin
Helsingborgs SOK
42:0814:16
18
Susanne W Karlsson
Härlövs IF
42:5715:05
19
Carolina Landin
Malmö OK
43:1215:20
20
Sara Henriksson
Tormestorps IF
48:2020:28
21
Kristina Persson
Härlövs IF
51:3723:45
 
H40 0 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Larsson
FK Göingarna
27:480:00Guld
2
Niklas Edvardsson
Hästveda OK
28:551:07Guld
3
Anders Selin
FK Göingarna
29:221:34Guld
4
Håkan Palm
FK Boken
29:281:40Guld
5
Vidar Albinsson
Tormestorps IF
29:431:55Guld
6
Magnus Larsen
FK Boken
32:154:27Silver
7
Fabian Ljungquist
Lunds OK
32:404:52Silver
8
Malte Lennerstedt
Lunds OK
32:474:59Silver
9
Björn Nilsson
Härlövs IF
33:075:19Silver
10
Håkan Eriksson
Hästveda OK
33:305:42Silver
10
Thomas Najvik
OK Pan-Kristianstad
33:305:42Silver
12
Harald Persson
Andrarums IF
33:556:07Silver
13
Niklas Nilsson
Härlövs IF
34:366:48Silver
14
Niklas Welander
Örkelljunga FK
35:357:47Silver
15
Håkan Grubb
Malmö OK
42:3014:42
 
D45 0 meter11 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingela Ekelöv
Skåneslättens OL
27:480:00Guld
2
Ingela Andersson
Lunds OK
30:422:54Guld
3
Lena Söderlund
Tormestorps IF
36:428:54Silver
4
Britt-Marie Stensson
Helsingborgs SOK
37:449:56Silver
5
Lotta Berndtsson
Skåneslättens OL
37:459:57Silver
6
Karin Ståhl
IS Kullen
39:5412:06Silver
7
Kristina Spångberg
Lunds OK
42:3214:44
8
Maria Lenning
Skåneslättens OL
45:3517:47
9
Åsa Kull-Persson
Tormestorps IF
71:2943:41
Ann-Marie Hansson
IS Kullen
Diskvalificerad
Anette Thoresson
Andrarums IF
Diskvalificerad
 
H45 0 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Westlund
OK Pan-Kristianstad
26:570:00Guld
2
Stefan Pålsson
Skåneslättens OL
27:400:43Guld
3
Mats Nilsson
Helsingborgs SOK
28:161:19Guld
4
Henrik Larsson
FK Göingarna
28:241:27Guld
5
Ulf Johansson
Halmstad OK
30:163:19Silver
6
Per-Åke Nilsson
FK Göingarna
31:074:10Silver
7
Gunnar Svensson
Skåneslättens OL
32:135:16Silver
8
Lennart Carlsen
Helsingborgs SOK
33:556:58Silver
9
Per-Olof Andersson
OK Tyringe
36:249:27Silver
10
Jörgen Karlsson
Härlövs IF
38:1511:18
11
Bengt-Åke Berndtsson
Skåneslättens OL
38:3411:37
12
Mats Bredfelt
Lunds OK
39:2312:26
13
Tomas Nilsson
Hässleholms OK
41:0014:03
14
Stefan Svensson
FK Boken
41:1814:21
15
Michael Andersson
Lunds OK
41:2814:31
16
Stefan Reimer
Tormestorps IF
42:0115:04
17
Stefan Edvardsson
OK Torfinn
42:5215:55
18
Jan Lenning
Skåneslättens OL
43:0116:04
19
Carl Aspegren
Tormestorps IF
43:4116:44
20
Pål Bengtsson
IS Kullen
44:3017:33
21
Anders Berg
IS Kullen
45:1918:22
22
Ulf Linderfalk
Skåneslättens OL
45:4718:50
23
Stefan Dahl
IS Kullen
46:1019:13
24
Per Rudqvist
Helsingborgs SOK
46:2919:32
25
Jan-I Nygren
FK Boken
46:4219:45
26
Gert Pettersson
Lunds OK
46:4819:51
27
Patrick Persson
Härlövs IF
47:1720:20
28
Peder Nilsson
OK Torfinn
47:3420:37
29
Mats-Ola Persson
Tormestorps IF
48:3821:41
30
Peter Dannbring
Skåneslättens OL
48:4721:50
31
Mats Hildingsson
Lunds OK
51:5624:59
32
Olof Barr
Skåneslättens OL
56:5029:53
33
Lasse Forsén
Hässleholms OK
61:5735:00
 
D50 0 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ewa Roos
Helsingborgs SOK
30:360:00Guld
2
Agneta Erfors
OK Torfinn
32:161:40Guld
3
Christina Segerslätt
Skåneslättens OL
35:284:52Silver
4
Anna Thorell-Jönsson
OK Kontinent
36:466:10Silver
5
Ann-Kristin Sjöström
Lunds OK
36:566:20Silver
6
Tina Hagård
Rävetofta OK
38:117:35Silver
7
Christina Olsson
Skåneslättens OL
40:029:26Silver
8
Wiveka Ernstsson
FK Göingarna
43:4213:06Silver
9
Eva Folkesson Lööf
OK Pan-Kristianstad
44:5414:18
10
Eva Emanuelsson
Helsingborgs SOK
45:4315:07
11
Lotta Hansson
OK Kontinent
54:0523:29
12
Barbro Norrestam
Helsingborgs SOK
60:5230:16
Eva Wildmark
Andrarums IF
Diskvalificerad
 
H50 0 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Jönsson
Tormestorps IF
31:530:00Guld
2
Gert Nielsen
Lunds OK
33:582:05Guld
3
Mats Brorsson
Tockarps IK
34:182:25Guld
4
Ulf Jungstrand
Malmö OK
40:178:24Silver
5
Erik Öhlenschläger
Örkelljunga FK
40:248:31Silver
6
Andreas Oxenstierna
Skåneslättens OL
40:468:53Silver
7
Sven-Åke Emanuelsson
Helsingborgs SOK
41:159:22Silver
8
Ingemar Petersson
Markaryds FK
42:5811:05Silver
9
Hans-Åke Lundqvist
OK Gynge
43:0211:09Silver
10
Sten Segerslätt
Skåneslättens OL
44:1912:26Silver
11
Mikael Svensson
OK Pan-Kristianstad
47:1215:19
12
Leif Carlsson
OK Kontinent
50:0418:11
13
Anders Hansson
OK Kontinent
50:3418:41
14
Anders Persson
Tockarps IK
51:5920:06
15
Hans-Erik Karlsson
OK Torfinn
62:3130:38
16
Lars Brodin
OK Kontinent
63:1431:21
17
Lennart Stensson
Helsingborgs SOK
66:2334:30
 
D55 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ina Lindeberg
Skåneslättens OL
28:360:00Guld
2
Ingrid Svantesdotter
FK Göingarna
31:142:38Guld
3
Gudrun Nilsson
Lunds OK
37:098:33Silver
4
Gabrielle Brun
Andrarums IF
55:1226:36
5
Margareta Schölin
Tockarps IK
71:4143:05
 
H55 0 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ken Ragnarsson
OK Kompassen
23:250:00Guld
2
Bengt Larsson
FK Göingarna
23:340:09Guld
3
Ingmar Ekelöv
Skåneslättens OL
25:001:35Guld
4
Thomas Nilsson
FK Göingarna
26:122:47Guld
5
Sven-Inge Svensson
Hässleholms OK
27:223:57Silver
6
Stellan Martinsson
OK Tyringe
28:064:41Silver
7
Fredrik Hjort
Helsingborgs SOK
28:335:08Silver
8
Lennart Erfors
OK Torfinn
30:126:47Silver
9
Lars Göran Nyberg
FK Åsen
30:597:34Silver
10
Jan Olof Ferm
FK Göingarna
31:538:28Silver
11
Torgny Ottosson
OK Torfinn
32:188:53Silver
12
Arne Andersson
OK Torfinn
32:529:27Silver
13
Rolf Ohrlander
OK Pan-Kristianstad
34:3011:05
14
Rolf Nilsson
Frosta OK
35:5912:34
15
Anders Wallner
OK Pan-Kristianstad
37:3314:08
16
Lars Göran Killander
Hästveda OK
38:4015:15
17
Kenneth Palmqwist
Halmstad OK
44:1420:49
18
Yngve Ernstsson
FK Göingarna
51:3728:12
19
Stefan Nilsson
OK Kontinent
52:0128:36
 
D60 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Glans
OK Torfinn
30:530:00Guld
2
Britt-Marie Magnusson
Laholms IF OK
32:311:38Guld
3
Karin Persson
OK Tyringe
41:1210:19Silver
4
Berit Schannong
Malmö OK
41:5411:01Silver
5
Margareta Sjöberg
Lunds OK
48:5117:58
6
Sonja Hammar
OK Kompassen
50:1819:25
7
Ingrid Olofsson
FK Snapphanarna
59:0228:09
8
Britt Bülow
Malmö OK
60:4229:49
 
H60 0 meter24 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bengt-Göran Månsson
OK Pan-Kristianstad
27:150:00Guld
2
Lars Lindborg
Tormestorps IF
27:160:01Guld
3
Leif Sandgren
Frosta OK
28:130:58Guld
4
Agne Bengtsson
OK Kompassen
28:321:17Guld
5
Göran Johnsson
Skåneslättens OL
29:432:28Guld
6
Bill Schölin
Tockarps IK
30:052:50Guld
7
Kenth Sundgren
Skåneslättens OL
33:025:47Silver
8
Conny Roslund
Hässleholms OK
33:436:28Silver
9
Håkan Nilsson
Malmö OK
34:557:40Silver
10
Lars Persson
OK Kompassen
34:577:42Silver
11
Gert Olsson
Tockarps IK
35:498:34Silver
12
Sune Andersson
Halmstad OK
36:058:50Silver
13
Mats Håkansson
Malmö OK
36:319:16Silver
14
Bo Anders Nilsson
Lunds OK
36:429:27Silver
15
Tommy Petersson
Helsingborgs SOK
37:009:45Silver
16
Gert Olsson
Skåneslättens OL
37:3910:24Silver
17
Ingvar Olofsson
FK Snapphanarna
38:5211:37Silver
18
Torbjörn Lage
Helsingborgs SOK
39:5212:37Silver
19
Nils-Erik Bondesson
Frosta OK
42:3015:15
20
Roland Nilsson
OK Kompassen
45:4418:29
21
Göran Larsson
OK Kompassen
48:2121:06
22
Rolf Gustafsson
Helsingborgs SOK
54:5627:41
23
Dag Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
66:2339:08
24
Robert Simonsen
Tormestorps IF
70:3143:16
 
D65 0 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gull Svensson
Tockarps IK
27:000:00Guld
2
Britt Forsell Pirozzi
Lunds OK
29:482:48Guld
3
Birgit Palm
FK Boken
33:576:57Silver
4
Torill Svendsen
Lunds OK
34:057:05Silver
5
Astrid Johannesson
Helsingborgs SOK
34:597:59Silver
6
Gunilla Grönblad
Härlövs IF
36:049:04Silver
7
Karin Bengtsson
OK Kompassen
37:3310:33Silver
8
Karin Lindén
OK Gynge
40:1213:12
9
Siw Nilsson
OK Kompassen
43:1116:11
10
Kerstin Ingegerd Nilsson
Tormestorps IF
48:1521:15
11
Lena Pehrsson
OK Silva
51:3124:31
12
Kerstin Larsson
OK Pan-Kristianstad
62:1735:17
Ulla Öhgren
Helsingborgs SOK
Diskvalificerad
 
H65 0 meter20 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inge Persson
FK Boken
30:200:00Guld
2
Per-Olof Fernberg
IS Skanne
31:040:44Guld
3
Roland Offrell
Frosta OK
31:281:08Guld
4
Bo Olofsson
Hästveda OK
31:381:18Guld
5
Erland Martinsson
OK Tyringe
31:431:23Guld
6
Göran Bengtsson
Tockarps IK
33:223:02Guld
7
Kent Johansson
Örkelljunga FK
35:275:07Silver
8
Lars Hylén
Skåneslättens OL
35:365:16Silver
9
Lars Olsson
FK Boken
36:416:21Silver
10
Erling Larsson
Hässleholms OK
37:347:14Silver
11
Lars Lindén
OK Gynge
37:397:19Silver
12
Peeter-Jaan Kask
Lunds OK
38:117:51Silver
13
Jörgen Christian Nielsen
Rävetofta OK
41:4811:28Silver
14
Christer Grönblad
Härlövs IF
44:0213:42
15
Sven Thelandersson
Lunds OK
44:1913:59
16
Macke Selander
Helsingborgs SOK
49:1118:51
17
Dan Nilsson
Rävetofta OK
60:1929:59
Bo Bülow
Malmö OK
Diskvalificerad
Roy Owesson
Helsingborgs SOK
Diskvalificerad
Sven-Erik Forsell
Lunds OK
Diskvalificerad
 
D70 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnel Wester
Örkelljunga FK
39:340:00Guld
2
Barbro Hugosson
Lunds OK
50:3110:57Silver
 
H70 0 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Johansson
Hässleholms OK
31:000:00Guld
2
Anders Carlsson
Skåneslättens OL
34:073:07Guld
3
Ingemar Svensson
Lunds OK
34:133:13Guld
4
Ernie Broström
Halmstad OK
35:114:11Silver
5
Bengt I Nilsson
Frosta OK
36:505:50Silver
6
Bo Svensson
Tockarps IK
37:046:04Silver
7
Bertil Lööf
OK Pan-Kristianstad
37:146:14Silver
8
Arne Gustafsson
Malmö OK
38:147:14Silver
9
Raimo Salminen
OK Pan-Kristianstad
38:257:25Silver
10
Bertil Olofsson
Andrarums IF
39:218:21Silver
11
Sven Levin
Andrarums IF
40:439:43Silver
12
Hubert Hugosson
OK Gynge
41:2910:29Silver
13
Håkan Brost
Malmö OK
43:2512:25Silver
14
Bo Öhgren
Helsingborgs SOK
43:4512:45Silver
15
Inge Nilsson
Tockarps IK
44:5513:55
16
Nils-Åke Nilsson
FK Göingarna
45:1914:19
17
Göran Seger
FK Boken
45:4814:48
18
Gunnar Sandström
OK Pan-Kristianstad
45:5114:51
19
Paul Schannong
Malmö OK
46:0915:09
20
Allan Hammar
OK Kompassen
62:0931:09
21
Torbjörn Wingqvist
Skåneslättens OL
62:4531:45
22
Roland Akselsson
Lunds OK
63:5232:52
23
Ingemar Turesson
Malmö OK
66:4435:44
 
D75 0 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gun Hansson
Andrarums IF
34:050:00Guld
Clarie Ek
OK Pan-Kristianstad
Diskvalificerad
 
H75 0 meter10 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peo Bengtsson
OK Pan-Kristianstad
37:510:00Guld
2
Leif Claesson
Tormestorps IF
37:550:04Guld
3
Klas Tykesson
Rävetofta OK
41:514:00Guld
4
Bo Ullman
OK Pan-Kristianstad
42:384:47Silver
5
Jan-Eric Nelking
FK Åsen
43:526:01Silver
6
Kjell Björup
Lunds OK
64:0826:17
7
Sedney Hugosson
Lunds OK
70:3032:39
8
Ingvar Lennerstedt
Lunds OK
83:3745:46
Bo Bengtsson
Hässleholms OK
Diskvalificerad
Ingvar Petersson
Hässleholms OK
Diskvalificerad
 
D80 0 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lisa Hedström
OK Pan-Kristianstad
46:430:00Guld
2
Marianne Eriksson
Tockarps IK
74:5828:15
3
Solvey Bergdahl
Helsingborgs SOK
84:0337:20
Ulla Hjalmarsson
Hässleholms OK
Diskvalificerad
 
H80 0 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Curth Svensson
Skåneslättens OL
48:400:00Guld
2
Nils Rågstedt
IS Kullen
57:048:24Silver
3
Curt Hjalmarsson
Hässleholms OK
63:1514:35Silver
4
Bertil Johansson
Skåneslättens OL
65:0816:28Silver
Nils Andersson
OK Kompassen
Diskvalificerad
 
H85 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rune Isaksson
Helsingborgs SOK
35:360:00Guld
2
Kurt Pålsson
Helsingborgs SOK
66:3230:56
3
Claes Claesson
Malmö OK
68:4933:13
 
U1 0 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Whinblad
Lunds OK
31:190:00Järn
2
Linnea Rydkund
Hässleholms OK
37:516:32Järn
3
Erik Nilsson
OK Pan-Kristianstad
41:149:55Järn
4
Klas Ljungqvist
Lunds OK
45:1213:53Järn
Ludvig Andersson
Andrarums IF
Diskvalificerad
 
U2 0 meter8 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agust Kronkvist
Örkelljunga FK
33:090:00Järn
2
Simon Björck
Tormestorps IF
34:091:00Järn
3
Stina Möller
Skåneslättens OL
37:554:46Järn
4
Linnea Persson
FK Boken
45:4312:34Järn
5
Wilmer Selin
FK Göingarna
58:1325:04Järn
6
Tuva Selin
FK Göingarna
58:2825:19Järn
Edvin Selin
FK Göingarna
Diskvalificerad
Svante Selin
FK Göingarna
Diskvalificerad
 
Inskolning 0 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Catja Lage
IS Skanne
0:000:00Järn
Anna-Lena Nilsson
OK Origo
0:000:00Järn
Linus Hansson
Andrarums IF
0:000:00Järn
Felicia Axelsson
Härlövs IF
0:000:00Järn
Katrin Ivarsson
OK Origo
0:000:00Järn
Ellen Andersson
Härlövs IF
0:000:00Järn
Åke Strand
Örkelljunga FK
0:000:00Järn
Emmy Palm
FK Boken
0:000:00Järn
Anton Elmerfjord
Malmö OK
0:000:00Järn
Ellen Andersson
OK Origo
0:000:00Järn
Sofia Palm
FK Boken
0:000:00Järn
Pernilla Hansson
Andrarums IF
0:000:00Järn
Johanna Andersson
OK Origo
0:000:00Järn
Maja Lennerstedt
Lunds OK
0:000:00Järn
 
Öppen motion 3 0 meter30 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Persson
Helsingborgs SOK
35:350:00Brons
2
Lotta Sjöberg
Helsingborgs SOK
37:091:34Brons
3
Kennet Axelsson
Härlövs IF
37:582:23Brons
4
Arne Persson
OK Gynge
38:503:15Brons
5
Jakob Albinsson
Tormestorps IF
44:248:49Brons
6
Louise Thorneman
Helsingborgs SOK
48:2212:47
7
Adrian Harden
FK Boken
51:1615:41
8
Joakim Hult
Tockarps IK
54:3018:55
8
Ingmar Hult
Tockarps IK
54:3018:55
10
Inger Martin
Tormestorps IF
55:2119:46
11
Caroline Hildingsson
Lunds OK
56:4721:12
12
Anna Mattsson
Skåneslättens OL
59:0823:33
13
Eskil Rönne
Kildeholm OK
67:5632:21
14
Margareta Killander
Hästveda OK
70:2134:46
15
Karin Lindén
IS Kullen
78:2742:52
16
Niglas Rämmal
Lunds OK
82:2446:49
17
Alexander Bertilsson
Lunds OK
82:2546:50
17
Jonas Frick
Lunds OK
82:2546:50
19
Helge Helmersson
Lunds OK
87:2751:52
20
Moa Ingvarsson
Örkelljunga FK
89:4954:14
21
Elin Welander
Örkelljunga FK
89:5154:16
22
Karin Helmersson
Lunds OK
107:5872:23
Helene Arborelius
IS Kullen
Ej godkänd
Anders Delander
IS Skanne
Diskvalificerad
Margela Persson
Andrarums IF
Diskvalificerad
Kajsa Karlsson
Klubblös
Diskvalificerad
Camilla Albinsson
Tormestorps IF
Diskvalificerad
Maria Möller
Skåneslättens OL
Diskvalificerad
Astrid Pärssinen
OK Silva
Diskvalificerad
Boel Ottmer
Tormestorps IF
Diskvalificerad
 
Öppen motion 5 0 meter30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Svensson
Helsingborgs SOK
35:470:00Brons
2
Jannike Åkesson
OK Pan-Kristianstad
38:182:31Brons
3
Emma Alnervik
Helsingborgs SOK
39:584:11Brons
4
Sofie Björklund
Malmö OK
41:335:46Brons
5
Göran Rosenkvist
Helsingborgs SOK
42:076:20Brons
6
Jessica Lage
IS Skanne
43:237:36Brons
7
Torsten Lindén
IS Kullen
44:188:31Brons
8
Joakim Larsson
Halmstad OK
44:428:55Brons
9
Mikael Hansson
Andrarums IF
45:5910:12Brons
10
Aina Jeppsson
Lunds OK
47:1511:28
11
Niklas Alfredsson
Klubblös
47:5412:07
12
Emma Alfredsson
Klubblös
47:5612:09
13
Hanna Ullman
OK Pan-Kristianstad
48:1312:26
14
Mia Hallabro
Hässleholms OK
49:1413:27
15
Jeanette Johansson
OK Pan-Kristianstad
49:1813:31
16
Kerstin Jensen
Skåneslättens OL
50:3114:44
17
Victoria Jonsson
OK Pan-Kristianstad
51:2415:37
18
Mats Nyman
Klubblös
52:0716:20
19
Maria Svensson
Lunds OK
53:4718:00
20
Thomas Winbladh
Lunds OK
54:5619:09
21
Göran Holmberg
Markaryds FK
56:2020:33
22
Sara Fält
FK Åsen
63:1827:31
23
Burne Nilsson
OK Torfinn
63:4027:53
24
Lennart Persson
OK Kompassen
66:1330:26
25
Leif Malm
Markaryds FK
68:2032:33
26
Inga Andersson
Eslövs FK
83:5948:12
27
Karin Nilsson
FK Göingarna
95:5760:10
Per Lindberg
Klubblös
Diskvalificerad
Göran Rylander
FK Göingarna
Diskvalificerad
Anita Nilsson
OK Torfinn
Diskvalificerad
 
Öppen motion 7 0 meter34 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kjell Lönn
Hjärnarps GH OL
35:560:00Brons
2
Håkan Jönsson
OK Pan-Kristianstad
37:151:19Brons
3
Cristine Karlsson
OK Torfinn
37:572:01Brons
4
Enar Magnusson
IS Skanne
39:293:33Brons
5
Magnus Björk
Örkelljunga FK
44:488:52Brons
6
Bengt Persson
Halmstad OK
45:469:50Brons
7
Karin Memmi
Halmstad OK
47:4811:52
8
Lena Strand
Markaryds FK
49:2413:28
9
Maria Delin
FK Åsen
49:3613:40
10
Angelica Engström
OK Silva
52:1716:21
11
Fredrik Johansson
Helsingborgs SOK
52:2316:27
12
Roland Nilsson
OK Silva
53:5417:58
13
Emma Norrestam
Helsingborgs SOK
54:3818:42
14
Stefan Norrestam
Helsingborgs SOK
54:4018:44
15
Lottie Jönsson
Tormestorps IF
56:3520:39
16
Tommy Bengtsson
Hässleholms OK
57:3621:40
17
Karin Jakobsson
Eslövs FK
57:4521:49
18
Helen Nilsson
Härlövs IF
58:0922:13
19
Mona Rosberg
Växjö OK
58:2422:28
20
Christer Ljungquist
Lunds OK
62:0326:07
21
Christina Björk
Örkelljunga FK
64:4528:49
22
Bengt Göran Hjalmar Johansson
Örkelljunga FK
66:5631:00
23
Bibzi Persson
Hässleholms OK
77:2741:31
24
Eskil Jönsson
Halmstad OK
78:5042:54
25
Olle Enfors
Tockarps IK
79:3243:36
26
Johan Elmerfjord
Malmö OK
83:0147:05
27
Kjell Nyberg
IS Kullen
100:3464:38
28
Gustaf Scheja
Frosta OK
109:0273:06
Bengt Lundh
Helsingborgs SOK
Diskvalificerad
Margareta Olsson
OK Tyringe
Diskvalificerad
Nils Johannesson
Helsingborgs SOK
Diskvalificerad
Ingvar Persson
OK Tyringe
Diskvalificerad
Mona Enfors
Tockarps IK
Diskvalificerad
Arne Andersson
Eslövs FK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 8 0 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olof Nilsson
OK Skogsfalken
33:580:00Brons
2
Johan Aspegren
OK Kontinent
37:003:02Brons
3
Anders Svensson
Lunds OK
38:034:05Brons
4
Henrik Svensson
OK Vilse 87
38:044:06Brons
5
Per Aspegren
OK Kontinent
39:205:22Brons
6
Christian Glantz
Andrarums IF
40:546:56Brons
7
Stellan Borg
Ringsjö OK
43:179:19Brons
8
Per Gerdle
Halmstad Garnisons IF
45:0611:08
9
Camilla Sigbo
FK Boken
47:0813:10
10
Pontus Rystedt
Lunds OK
47:2813:30
11
Mattias Wester
FK Vittus
48:1814:20
12
Rickard Hammar
OK Kompassen
51:0117:03
13
Louise Johansson
FK Vittus
51:0317:05
14
Anders Johansson
Lunds OK
53:0819:10
15
Tobias Nyberg
FK Åsen
55:0221:04
16
Albert Johansson
Lunds OK
55:1421:16
17
Anders Herrström
Klubblös
55:1821:20
18
Willie Olsson
Rävetofta OK
55:3321:35
19
Roger Nilsson
Laholms IF OK
56:0022:02
20
Lisa Elmerfjord
Malmö OK
58:3124:33
21
Niklas Rystedt
Klubblös
59:2125:23
22
Agne Karlsson
Simlångsdalens IF
60:0926:11
23
Sören Andersson
FK Boken
61:3127:33
24
Jan Johansson
Skåneslättens OL
66:3532:37
25
StenÅke Kvist
IS Kullen
69:5035:52
26
Anders Westerlund
FK Boken
74:1040:12
27
Bengt-Åke Nilsson
OK Torfinn
76:4742:49
28
Rickard Henriksson
Helsingborgs SOK
77:5443:56
29
Kristina Landgren
Malmö OK
109:0975:11
LeifÅke Andersson
FK Boken
Diskvalificerad