Havs-OL dag 1

2011-07-08

Arrangör: Stigmännen Karlshamns OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
474
Form:
Individuell
Startande:
460
Distans:
Lång
Fullföljande:
401
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 0 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Persson
OK Skogsfalken
62:040:00Guld
2
Malin Sand
IK Hakarpspojkarna
72:4910:45Silver
3
Cecilia Bratt
OK Orion
74:3912:35Silver
4
Sanna Linsefors
Lunds OK
74:5412:50Silver
5
Therése Ivarsson
OK Skogshjortarna
75:5113:47Silver
6
Karin Aneland-Thern
IFK Göteborg
78:4416:40Silver
7
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
79:2017:16Silver
8
Ida Hördegårdh
IFK Göteborg
85:3623:32Silver
9
Sara Snogerup Linse
Lunds OK
89:1827:14Brons
10
Emma Bergman
OK Skogsfalken
92:0830:04Brons
11
Louise Axelsson
FK Göingarna
92:4730:43Brons
12
Julia Lundquist
Nybro OK
93:5931:55Brons
13
Karna Thorsson
OK Linné
94:5732:53Brons
14
Anne Konring
FIF Hillerød
97:4435:40
15
Johanna Ragvald
OK Linné
102:0239:58
16
Sandra Axelsson
Vänersborgs SK
129:0567:01
17
Ingela Smedenmark
Ronneby OK
137:5775:53
Marie Andersson
Jönköpings OK
Diskvalificerad
 
H21 0 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Bergman
OK Skogsfalken
57:050:00Guld
2
Aaron Prince
Sävedalens AIK
59:482:43Guld
3
Aleksander Bernaciak
OK Orion
59:582:53Guld
4
Andréas Thern
IFK Göteborg
62:175:12Guld
5
Edvin Karlsson
OK Denseln
62:305:25Guld
6
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
63:316:26Guld
7
Rune Nygaard Monrad
Spring CUP OK
69:4812:43Silver
8
Mattias Holmstrand
IFK Göteborg
70:1313:08Silver
9
Martin Ivarsson
OK Skogshjortarna
70:4713:42Silver
10
Björn Hellrup
Helsingborgs SOK
75:1318:08Silver
11
Oskar Lundqvist
Nybro OK
77:4820:43Silver
12
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
78:0821:03Silver
13
Pontus Petersson
OK Orion
83:3126:26Brons
14
Sebastian Wahlström
Snättringe SK
90:4733:42
15
Tomas Johansson
Vänersborgs SK
96:1939:14
16
Axel Lindén
Ronneby OK
110:2753:22
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
Diskvalificerad
 
H20 0 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Andersson
Markbygdens OK
67:210:00Guld
2
Adam Georgsson
OK Nackhe
78:2111:00Silver
3
Fredrik Henriksson
Ronneby OK
79:5012:29Silver
Arvid Käll
OK Älme
Diskvalificerad
 
D18 0 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Matilda Stensson
Helsingborgs SOK
92:530:00Guld
2
Josefin Andersson
Markbygdens OK
96:513:58Guld
3
Märta-Stina Käll
OK Älme
103:2110:28Silver
4
Elinor Lindelöw
Härlövs IF
165:3772:44
Elin Sundqvist
OK Tranan
Diskvalificerad
 
H18 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Wennermark
OK Skogsfalken
80:140:00Guld
2
Anton Oddmo
Härlövs IF
93:2513:11Silver
3
Filip Olsson
OK Skogsfalken
98:2918:15Silver
 
D16 0 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Louise Lundgren
Värend GN OL
53:040:00Mästare
2
Hanna Djerf
Lerums SOK
61:288:24Elit
3
Julia Smedenmark
Ronneby OK
72:3319:29Silver
4
Caroline Lindelöw
Härlövs IF
77:4524:41Silver
5
Hanna Georgsson
Vännäs OK
85:2032:16Brons
Tilda Johansson
OK Orion
Diskvalificerad
 
H16 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Karlsson
OK Vilse 87
54:350:00Mästare
2
Andreas Henrysson
OK Dacke
59:024:27Mästare
3
Christoffer Möller
Skåneslättens OL
60:486:13Mästare
4
Felix Persson
OK Skogsfalken
63:158:40Elit
5
Carl Torstensson
Emmaboda Verda OK
63:228:47Elit
6
Jan Dalheimer
IK Vikings OK
69:4615:11Guld
7
Jakob Luedtke
Skåneslättens OL
76:5822:23Silver
8
Filip Lindell
Linköpings OK
87:3633:01Brons
 
D14 0 meter15 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sanna Fasth
Boxholm-Mjölby OL
33:020:00Elit
2
Jonna Jungåker
Korsnäs IF OK
35:192:17Elit
3
Klara Djerf
Lerums SOK
40:197:17Guld
4
Gabriella Bergander
Eksjö SOK
41:048:02Silver
5
Lovisa Torstensson
Emmaboda Verda OK
41:398:37Silver
6
Emma Djerf
Lerums SOK
42:089:06Silver
7
Hanna Melander
Stigmännen Karlshamns OK
44:0711:05Silver
8
Annie Önsten
IK Vista
44:2711:25Silver
9
Lisa Johansson
OK Tranan
44:3111:29Silver
10
Elin Lundqvist
Nybro OK
44:3211:30Silver
11
Tora Westerberg
OK Kolmården
45:1112:09Silver
12
Kajsa Jungbjer
Göteborg-Majorna OK
45:2312:21Silver
13
Frida Johansson
Linköpings OK
52:1619:14Brons
Emma Lindell
Linköpings OK
Diskvalificerad
Lina Sundqvist
OK Tranan
Diskvalificerad
 
H14 0 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Wennermark
OK Skogsfalken
28:550:00Elit
2
Henrik Johannesson
Ronneby OK
30:131:18Elit
3
Adam Segerslätt
Skåneslättens OL
34:225:27Guld
4
Lukas Lundgren
Värend GN OL
35:266:31Silver
5
Philip Edvardsson
Eksjö SOK
40:2211:27Silver
6
Henning Siverth
IK Vista
40:3711:42Silver
7
Simon Runefors
Växjö OK
40:4211:47Silver
8
Albin Henrysson
OK Dacke
49:1420:19Brons
9
Alfred Henriksson
Lunds OK
50:0321:08Brons
10
Fritjof Axelsson
FK Göingarna
51:5623:01Järn
11
Mattias Underland
IFK Göteborg
52:0723:12Järn
12
Elias Möller
Skåneslättens OL
69:1340:18Järn
13
Martin Lindelöw
Härlövs IF
70:1841:23Järn
Albin Lager
Nässjö OK
Diskvalificerad
 
D12 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Klara Axelsson
Markbygdens OK
25:350:00Guld
2
Ronja Jungåker
Korsnäs IF OK
27:061:31Guld
3
Klara Ask
Markbygdens OK
29:073:32Silver
4
Ellen Kallerbäck
Emmaboda Verda OK
29:544:19Silver
5
Sofie Persson
Härlövs IF
29:574:22Silver
6
Linnea Dagsberg
OK Orion
33:458:10Silver
7
Emmy Helmersson
Hässleholms OK
42:5017:15Järn
8
Wilma Markholm
Skåneslättens OL
43:2517:50Järn
9
Emma S Johansson
Linköpings OK
47:0021:25Järn
10
Irmalinn Nilsson
Härlövs IF
53:1227:37Järn
11
Ida Georgsson
Vännäs OK
80:4055:05Järn
 
H12 0 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Gustafsson
IK Hakarpspojkarna
21:170:00Guld
2
Felix Axelsson
Markbygdens OK
25:424:25Silver
3
Eskil Tryggö
Trollhättans SOK
28:136:56Silver
4
Emil Pettersson
OK Dacke
28:307:13Silver
5
Gustav Runefors
Växjö OK
28:407:23Silver
6
Albin Månsson
Växjö OK
29:077:50Brons
7
Allan Hedberg
Lunds OK
29:358:18Brons
8
Benjamin Sturek
SOK Viljan
31:5710:40Brons
9
Isac Ericsson
Växjö OK
32:0610:49Brons
10
Arvid Önsten
IK Vista
33:0011:43Brons
11
Anton Johansson Glivesson
Ronneby OK
36:2015:03Järn
12
Klas Johansson
OK Tranan
40:0518:48Järn
13
Joar Tryggö
Trollhättans SOK
41:3520:18Järn
14
Rasmus Bergfors
SOK Viljan
53:5232:35Järn
15
Oscar Nilsson
Alvesta SOK
120:5699:39Järn
 
H12 Kort 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rasmus Wallström
Nyköpings OK
21:370:00Guld
2
Jonathan Ljungberg
OK Skogsfalken
26:074:30Silver
 
D10 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hilda Axelsson
FK Göingarna
20:010:00Brons
2
Alicia Lundgren
Värend GN OL
20:160:15Brons
3
Wilma Bergander
Eksjö SOK
20:210:20Brons
4
Hanna Johannesson
Ronneby OK
23:243:23Brons
5
Tea Markholm
Skåneslättens OL
23:363:35Brons
6
Tina Ljungqvist
Lunds OK
23:593:58Brons
7
Emma Nilsson
Alvesta SOK
25:335:32Brons
8
Elina Liljedahl
OK Skogsfalken
43:5023:49Järn
9
Stina Möller
Skåneslättens OL
56:4636:45Järn
10
Ida Edvardsson
Eksjö SOK
62:4442:43Järn
11
Olivia Grönqvist
Jönköpings OK
66:1646:15Järn
 
H10 0 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Arvid Westerberg
OK Kolmården
16:020:00Brons
2
Lukas Gustafsson
IK Ymer
19:463:44Brons
3
Elias Torstensson
Emmaboda Verda OK
22:236:21Brons
4
Max Persson
OK Skogsfalken
22:326:30Brons
5
Fabian Andersson
Ronneby OK
36:3920:37Järn
Edvin Månsson
Växjö OK
Diskvalificerad
 
D35 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Svensson
OK Orion
72:010:00Guld
2
Sara Prince
Sävedalens AIK
76:504:49Guld
3
Annika Johansson
OK Tranan
77:095:08Guld
4
Linda Larsson
OK Dacke
85:4013:39Silver
5
Malin Leijon
Härlövs IF
89:1917:18Silver
6
Esther Hasler
bussola ok/OLG Säuliamt
89:2017:19Silver
7
Karolina Söderberg
Mölndal Outdoor IF
90:1218:11Silver
8
Marie Nilsson
Härlövs IF
93:2121:20Silver
9
Karin Almgren
Söders-Tyresö
99:1427:13Silver
10
Maria Helmersson
Hässleholms OK
122:1250:11
11
Anna-Märta Johansson
Västvärmlands OK
127:1755:16
 
H35 0 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Andersson
Söders-Tyresö
63:140:00Guld
2
Jan Nilsson
Skåneslättens OL
128:0064:46
Rune Konring Larsen
FIF Hillerød
Diskvalificerad
 
D40 0 meter16 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åsa Bergfors
SOK Viljan
51:190:00Guld
2
Annika Ericsson
Växjö OK
53:532:34Guld
3
Anna Ljungqvist
Lunds OK
54:162:57Guld
4
Gunilla Karlsson
Växjö OK
54:363:17Guld
5
Helena Karlsson
Nässjö OK
57:115:52Guld
6
Marina Axelsson
Markbygdens OK
57:276:08Guld
7
Maria Wallström
Nyköpings OK
59:288:09Silver
8
Ulrika Gustafsson
IK Vista
61:119:52Silver
9
Maria Olofsson
Linköpings OK
65:0813:49Silver
10
Sofia Westerberg
OK Kolmården
65:1613:57Silver
11
Jeanette Sigenstam
Markbygdens OK
69:4218:23Silver
12
Susanne W Karlsson
Härlövs IF
87:0535:46
13
Kristina Persson
Härlövs IF
91:2440:05
Marie Markholm
Skåneslättens OL
Diskvalificerad
Carina Bergander
Eksjö SOK
Diskvalificerad
Anette Sundqvist
OK Tranan
Diskvalificerad
 
H40 0 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Johannesson
Ronneby OK
58:010:00Guld
2
Niklas Bratt
OK Orion
63:315:30Guld
3
Tommy Johansson
Västvärmlands OK
65:227:21Silver
4
Magnus Larsson
OK Dacke
68:2510:24Silver
5
Mikael Westerberg
OK Kolmården
69:0611:05Silver
6
Michael Adamsson
Nybro OK
74:2016:19Silver
7
Kenneth Johansson
OK Tranan
74:5716:56Silver
8
Klas Grönqvist
Jönköpings OK
75:0016:59Silver
9
Lasse Karlsson
Istrums SK
78:3120:30Silver
10
Jan-Ove Wiking
Istrums SK
78:3820:37Silver
11
Lars-Ola Larsson
OK Orion
79:1321:12Silver
12
Fabian Ljungquist
Lunds OK
79:2121:20Silver
13
Niklas Nilsson
Härlövs IF
81:5723:56Silver
14
Lars Nordgren
Eksjö SOK
84:1826:17Brons
15
Anders Edvardsson
Eksjö SOK
89:4731:46
16
Fredrik Ask
Markbygdens OK
89:5331:52
17
Magnus Ericsson
Växjö OK
91:2033:19
18
Magnus Månsson
Växjö OK
91:3533:34
19
Martin Wildheim
Mölndal Outdoor IF
92:1634:15
20
Håkan Eriksson
Hästveda OK
98:1340:12
21
Per-Anders Axelsson
Markbygdens OK
105:1847:17
22
Patrik Lundqvist
Nybro OK
105:5247:51
23
Jonas Fager
Växjö OK
106:4548:44
24
Christer Lindell
Linköpings OK
109:5251:51
25
Jonas K Johansson
OK Skogsfalken
112:2654:25
26
Anders Malmqvist
Motala AIF OL
130:3572:34
27
Nils Helmersson
Hässleholms OK
133:1475:13
28
Ola Nilsson
Alvesta SOK
141:2383:22
Jesper Johansson
Linköpings OK
Diskvalificerad
Matthias Kalle Dalheimer
IK Vikings OK
Diskvalificerad
 
D45 0 meter16 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lotta Jungåker
Korsnäs IF OK
52:320:00Guld
2
Eva Pettersson
OK Dacke
54:171:45Guld
3
Suzy Larsson
OK Skogshjortarna
64:3712:05Silver
4
Ingela Andersson
Lunds OK
66:1713:45Silver
5
Lotta Berndtsson
Skåneslättens OL
66:5714:25Silver
6
Carina Nilsson
Täby OK
70:1717:45Silver
7
Helena Andersson
Markbygdens OK
75:0422:32Brons
8
Sari Håkansson
OK Gränsen
75:2522:53Brons
9
Maria Tryggö
Trollhättans SOK
79:0526:33Brons
10
Carina Svärd
OK Orion
81:2528:53
11
Britt-Marie Stensson
Helsingborgs SOK
82:5130:19
12
Nina Djerf
Lerums SOK
85:2032:48
13
Sussi Jonson
Ronneby OK
86:3834:06
14
Annika Marthinsson
Hylte OK
93:3741:05
15
Helen Nilsson
Härlövs IF
105:5853:26
Ann Franzén
OK Södertörn
Diskvalificerad
 
H45 0 meter27 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Persson
OK Skogsfalken
62:460:00Guld
2
Peter Hedberg
Lunds OK
63:300:44Guld
3
Niclas Andersson
Markbygdens OK
67:264:40Guld
4
Lars Karlsson
Valbo AIF
68:566:10Guld
5
John E Eriksson
Växjö OK
69:296:43Guld
6
Per Franzén
OK Södertörn
69:376:51Guld
7
Jonas Bergfors
SOK Viljan
69:406:54Guld
8
Mats Svensson
Hjärnarps GH OL
77:0614:20Silver
9
Kjell Einarsson
OK Skogshjortarna
77:1214:26Silver
10
Fredrik Sturek
SOK Viljan
77:4615:00Silver
11
Lars-Olof Lundquist
Nybro OK
78:1715:31Silver
12
Anders Nilsson
Täby OK
79:4416:58Silver
13
Bengt-Åke Berndtsson
Skåneslättens OL
80:1917:33Silver
14
Håkan Lindberg
OK Vilse 87
80:2917:43Silver
15
Tore Tjernlund
OK Vilse 87
81:3118:45Silver
16
Jörgen Karlsson
Härlövs IF
83:0420:18Silver
17
Mikael Jungbjer
Göteborgs SK
84:1821:32Silver
18
Michael Andersson
Lunds OK
88:2525:39Silver
19
Patrick Persson
Härlövs IF
91:4128:55Brons
20
Per Sundqvist
OK Tranan
102:0039:14
21
Patrick Djerf
Lerums SOK
104:4541:59
22
Hans Lindgren
OK Skogshjortarna
114:4852:02
23
Magnus Nilsson
Härlövs IF
130:1967:33
Micke Wallström
Nyköpings OK
Diskvalificerad
Sven Lundgren
Värend GN OL
Diskvalificerad
Magnus Ihreskog
Gotlands Bro OK
Diskvalificerad
Dag Tryggö
Trollhättans SOK
Diskvalificerad
 
D50 0 meter15 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Christin Nero
Ronneby OK
54:190:00Guld
2
Mona Åkerman
Valbo AIF
60:276:08Guld
3
Lena Henriksson-Ågren
Ronneby OK
60:516:32Guld
4
Britta Sahlin
Vänersborgs SK
61:197:00Silver
5
Eva Svanberg
Järfälla OK
62:368:17Silver
6
Mona Palm
Lessebo OK
65:4411:25Silver
7
Jane Johansson
Istrums SK
68:5914:40Silver
8
Charlotte Lundquist
Nybro OK
69:5515:36Silver
9
Marianne Thorsson
IK Trenne Ullared
81:1927:00Brons
10
Ingrid Roos
Motala AIF OL
93:2539:06
11
Berit Runefors
Växjö OK
93:3239:13
12
Carolina Önsten
IK Vista
105:0950:50
13
Eva Tollstern
Växjö AIS
131:1376:54
Annette Falck-Larsson
Vänersborgs SK
Diskvalificerad
Ulla Ragnarsson
OK Skogshjortarna
Diskvalificerad
 
H50 0 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Jönsson
Korsnäs IF OK
73:000:00Guld
2
Gunnar Svanberg
Järfälla OK
81:298:29Silver
3
Bengt Marthinsson
Hylte OK
87:4314:43Silver
4
Mats Karlsson
OK Vilse 87
87:4714:47Silver
5
Björn Mauritzon
Örkelljunga FK
90:3617:36Silver
6
Ingemar Månsson
Ronneby OK
91:2618:26Silver
7
Jan Sahl
IF Hagen
91:4618:46Silver
8
Christer Fransson
Motala AIF OL
96:2123:21Silver
9
Örjan Christensson
OK Skogsfalken
98:3425:34Silver
10
Nils-Olof Larsson
Vänersborgs SK
102:2229:22Silver
11
Werner Köhler
Tullinge SK
105:5732:57Brons
12
Håkan Håkansson
OK Gränsen
115:1642:16
13
Claus Mikkelsen
OK Sorø
136:2763:27
14
Lennart Stensson
Helsingborgs SOK
145:2872:28
Inge Götesson
OK Dacke
Diskvalificerad
Mats Arnesson
Nybro OK
Diskvalificerad
 
D55 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stella Käll
OK Älme
71:430:00Guld
2
Gunnel Hultqvist
IF Hagen
81:409:57Silver
3
Arja Ingvarsson
OK Vilse 87
94:1522:32Silver
4
Stina Gunnarsson
Härlövs IF
117:2745:44
 
H55 0 meter19 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Undeland
IFK Göteborg
56:210:00Guld
2
Håkan Forsman
Ronneby OK
57:441:23Guld
3
Fredrik Hjort
Helsingborgs SOK
62:486:27Guld
4
Per Arne Evaldsson
OK Gynge
63:527:31Silver
5
Pierre Karlsson
OK Alehof
67:1910:58Silver
6
Jan Wahlström
Snättringe SK
68:0811:47Silver
7
Sven Roy Fransson
Ärla IF
69:1812:57Silver
8
Leif Carlsson
SOK Viljan
70:3214:11Silver
9
Thomas Almqvist
FK Vittus
73:0416:43Silver
10
Lennart Smedenmark
Ronneby OK
73:2917:08Silver
11
Bo Salomonsson
Kalmar OK
74:0517:44Silver
12
Mats Ingvarsson
OK Vilse 87
77:3621:15Silver
13
Lars Martinsson
Ronneby OK
79:3723:16Silver
14
Olle Bohman
Hjärnarps GH OL
97:5041:29
15
Max Prang
Fredensborgs OK
98:5242:31
16
Conny Sahlin
Vänersborgs SK
100:1943:58
17
Michael Parvang
Søllerød OK
107:1350:52
Per Svensson
Ronneby OK
Diskvalificerad
Mats Runefors
Växjö OK
Diskvalificerad
 
D60 0 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnel Månsson
OK Vilse 87
59:560:00Guld
2
Margareta Svensson
OK Vilse 87
61:031:07Guld
3
Britt-Marie Magnusson
Laholms IF OK
66:536:57Silver
4
Berit Schannong
Malmö OK
75:5015:54Silver
5
Marie-Louice Karlsson
Nybro OK
83:2123:25Silver
6
Marianne Söderberg
IFK Lidingös Skid o OK
85:5926:03Brons
7
Sonja Hammar
OK Kompassen
88:4428:48Brons
8
Anita Andersson
OK Skogshjortarna
112:5352:57
9
Lena Olsson
OK Orion
140:1880:22
Vivianne Holgersson
OK Måsen
Diskvalificerad
 
H60 0 meter9 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agne Bengtsson
OK Kompassen
58:540:00Guld
2
Ove Thorsson
IK Trenne Ullared
59:591:05Guld
3
Hans Holgersson
OK Måsen
67:538:59Silver
4
Ghristian Strandgaard
Søllerød OK
72:4213:48Silver
5
Anders Larsson
OK Roxen
77:1518:21Silver
6
Bertil Gelius
Snättringe SK
81:2722:33Silver
7
Björn Palm
Lessebo OK
86:5428:00Brons
Lars Lindborg
Tormestorps IF
Diskvalificerad
Bjarne Sörensen
Amager OK
Diskvalificerad
 
D65 0 meter16 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inga Johansson
Nyköpings OK
63:530:00Guld
2
Kerstin Bengtsson
Motala AIF OL
80:5517:02Silver
3
Gull Svensson
Tockarps IK
82:0218:09Silver
4
Eva Isaksson
OK Skogshjortarna
83:4819:55Silver
5
Britten Persson
Finspångs SOK
89:4125:48Silver
6
Mona Carlson
OK Skogshjortarna
89:4925:56Silver
7
Carina Lindman
Finspångs SOK
96:2132:28Brons
8
Ann-Mari Persson
Växjö OK
107:0543:12
9
Marianne Carlsson
Skåneslättens OL
108:3744:44
10
Karin Bengtsson
OK Kompassen
111:0247:09
11
Barbro Nilsson
Alvesta SOK
115:3051:37
Gunnel Nilsson
Malmö OK
Diskvalificerad
Inger Axelsson
OK Orion
Diskvalificerad
Lisbeth Nilsson
Falköpings AIK OK
Diskvalificerad
Lisbeth Thomsen
Kolding OK
Diskvalificerad
ASTA NILSSON
Härlövs IF
Diskvalificerad
 
H65 0 meter23 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Morgan Ljung
Vaggeryds SOK
55:160:00Guld
2
Ingemar Andersson
OK Orion
59:474:31Guld
3
Bengt Nilsson
Alvesta SOK
62:126:56Silver
4
Kent Ekdahl
Emmaboda Verda OK
62:277:11Silver
5
Leif Lindström
Nybro OK
63:157:59Silver
6
Lars Hylén
Skåneslättens OL
66:1911:03Silver
7
Nils Karlsson
Växjö AIS
66:4811:32Silver
8
Kjell Månsson
Ronneby OK
66:4911:33Silver
9
Kjell-Åke Isaksson
OK Skogshjortarna
68:4513:29Silver
10
Lennart Bohman
FK Vittus
71:0215:46Silver
11
Christer Ottosson
IF Hagen
71:4616:30Silver
12
Roland Nilsson
Falköpings AIK OK
72:2817:12Silver
13
Nils-Gustav Blomqvist
Annebergs GIF
73:2918:13Silver
14
Roy Owesson
Helsingborgs SOK
75:4720:31Silver
15
Palle Möller Nielsen
Odense OK
90:2335:07
16
Jörn Thomsen
Kolding OK
90:2535:09
17
Verner Lönnqvist
Härlövs IF
99:5844:42
18
Yngve Magnusson
OK Orion
114:5359:37
Knut Masseck
Skåneslättens OL
Diskvalificerad
Gust Lennart Magnusson
Laholms IF OK
Diskvalificerad
Kenneth Karlsson
Nybro OK
Diskvalificerad
Ingemar Erlandsson
Växjö OK
Diskvalificerad
Roland Eriksson
Hästveda OK
Diskvalificerad
 
D70 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnel Wester
Örkelljunga FK
70:580:00
 
H70 0 meter18 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Söderberg
IFK Lidingös Skid o OK
57:310:00Guld
2
Hagbert Persson
Växjö OK
61:173:46Guld
3
Anders Carlsson
Skåneslättens OL
62:154:44Guld
4
Ivan Andersson
Markbygdens OK
68:0310:32Silver
5
Leif Sjögren
OK Orion
69:1811:47Silver
6
Göran Folkesson
Ronneby OK
71:1113:40Silver
7
Paul Schannong
Malmö OK
76:5719:26Silver
8
Rune Bengtsson
Ronneby OK
79:5522:24Silver
9
Bo Svensson
Tockarps IK
81:3023:59Silver
10
Bengt-Åke Nilsson
Ronneby OK
93:4136:10
11
Nils-Åke Nilsson
Härlövs IF
97:2939:58
12
Inge Nilsson
Tockarps IK
98:2640:55
13
Lennart Nilsson
Malmö OK
108:3751:06
14
Bernt Petersson
Alvesta SOK
119:2861:57
Nils Erik Svärd
FK Åsen
Diskvalificerad
Gösta Lindman
Finspångs SOK
Diskvalificerad
Stig Bengtsson
Motala AIF OL
Diskvalificerad
Allan Hammar
OK Kompassen
Diskvalificerad
 
H75 0 meter0 startande, 0 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
 
H80 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kurt Dose
Køge OK
68:460:00Guld
2
Alf Karlsson
Lessebo OK
100:5132:05Brons
 
H21 Kort 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Steiner
bussola ok/OLG Säuliamt
82:510:00Guld
2
Emil Andreasson
Emmaboda Verda OK
85:563:05Guld
3
Tobias Persson
OK Kompassen
91:298:38Guld
4
Per Holmberg
Ronneby OK
93:1810:27Silver
5
Lars-Ola Bligård
OK Vilse 87
103:2220:31Silver
 
U1 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elvira Ljungberg
OK Skogsfalken
26:240:00Järn
2
Mimmi Ihresksog Florin
Gotlands Bro OK
28:332:09Järn
3
Olle Kallerbäck
08:orna
68:0141:37Järn
 
U2 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leo Johansson
OK Orion
23:380:00Järn
2
Jonas Ihreskog Florin
Gotlands Bro OK
28:465:08Järn
3
Samuel Håkansson
Ronneby OK
30:487:10Järn
4
Gabriel Håkansson
Ronneby OK
33:259:47Järn
5
Emil Wallström
Nyköpings OK
36:0612:28Järn
6
Jakob Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
42:3418:56Järn
Hugo Eriksson
Växjö OK
Diskvalificerad
 
Inskolning 0 meter8 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Vendela Sturek
SOK Viljan
0:000:00Järn
Axel Bratt
OK Orion
0:000:00Järn
Ella Bratt
OK Orion
0:000:00Järn
Viktor Lundqvist
Nybro OK
0:000:00Järn
Carl Johansson Glivesson
Ronneby OK
0:000:00Järn
Ebba Thern
OK Skogshjortarna
0:000:00Järn
Linnéa Edvardsson
Eksjö SOK
Diskvalificerad
Agnes Ivarsson
OK Skogshjortarna
Diskvalificerad
 
Öppen motion 1 0 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Lilja
Ronneby OK
31:340:00Brons
2
Stefan Nilsson
FK Vittus
31:390:05Brons
3
Siv-Britt Nilsson
FK Vittus
33:121:38Brons
4
Tea Eneroth
Alvesta SOK
37:506:16Brons
5
Leo Eneroth
Alvesta SOK
37:596:25Brons
6
Kerstin Henrysdotter
Kalmar OK
45:0213:28
7
Burne Nilsson
OK Torfinn
48:0116:27
8
Felix Malmqvist
FK Vittus
60:3328:59
9
Maria Möller
Skåneslättens OL
82:4251:08
10
Anette Bohman
Hjärnarps GH OL
87:2955:55
Axel Fransson
OK Dacke
Diskvalificerad
Susanna Lindell
Linköpings OK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 2 0 meter5 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Markus Carlsson
Alvesta SOK
39:570:00Brons
2
Gunnel Henrysson
OK Dacke
67:5627:59
Eva Jansson
OK Älme
Diskvalificerad
Håkan Carlsson
Alvesta SOK
Diskvalificerad
Henry Petersson
Alvesta SOK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 3 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Weiming Nyberg
Kinnaströms SK
47:370:00Brons
2
Ronny Ragnarsson
OK Skogshjortarna
47:540:17Brons
3
Rune Jungbjer
Göteborgs SK
55:127:35Brons
4
Yvonne Jungbjer
Göteborgs SK
57:4210:05Brons
5
Anders Möller
Skåneslättens OL
58:1110:34Brons
6
Karin Lindqvist
Växjö OK
73:1425:37
Pernilla Kallerbäck
Emmaboda Verda OK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 4 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carl-Johan Pettersson
Växjö OK
49:020:00Brons
2
Malin Svensson
IK Hakarpspojkarna
50:081:06Brons
3
Hanna P-Edvardsson
Eksjö SOK
58:479:45Brons
4
Rolf Anglert
OK Orion
66:5217:50
5
Stefan Karlsson
OK Älme
76:0727:05
6
Annika Fasth
Boxholm-Mjölby OL
84:2835:26
Jörgen Malm
Växjö OK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 5 0 meter13 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ola Markholm
Skåneslättens OL
42:070:00Brons
2
Hans-Åke Djurbäck
Kinnaströms SK
45:573:50Brons
3
Per Eneroth
Alvesta SOK
52:2610:19Brons
4
Anders Andreasson
Emmaboda Verda OK
61:1219:05
5
Kerstin Boberg
OK Roxen
68:0225:55
6
Cecilia Spångberg
Lunds OK
68:3026:23
7
Rolf Spångberg
Lunds OK
68:4126:34
8
Kjell Andersson
OK Skogshjortarna
68:5226:45
9
Lisbeth Carlsson
Alvesta SOK
75:0733:00
10
Marie Lund
OK Gynge
134:3292:25
Susanne Lundgren
Värend GN OL
Diskvalificerad
Elin Bergstrand
OK Vilse 87
Diskvalificerad
Conny Andersson
Ronneby OK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 6 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
IK Ymer
77:400:00Brons
2
Mollie Nohave
OK Orion
84:326:52Brons
3
Ole Pedersen
Linköpings OK
88:0610:26Brons
 
Öppen motion 7 0 meter13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åsa Andersson
OK Orion
36:390:00Brons
2
Annie Larsson
Tolered-Utby Ol-klubb
40:574:18Brons
3
Torgny Lindström
Ronneby OK
44:297:50Brons
4
Tommy Bengtsson
Hässleholms OK
45:188:39Brons
5
Lena Fransson
OK Dacke
45:228:43Brons
6
Hanna Månsson
OK Vilse 87
60:1823:39
7
Stig Gustafsson
IK Ymer
61:5025:11
8
Carina Lindelöw
Härlövs IF
61:5125:12
9
Kristina Spångberg
Lunds OK
63:2826:49
10
Åsa Eneroth
Alvesta SOK
78:0741:28
11
Bertil Carlson
OK Skogshjortarna
113:4377:04
Anders Johansson
Nyköpings OK
Diskvalificerad
Monica Johanson
Jönköpings OK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 8 0 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Karlsson
Nybro OK
51:490:00Brons
2
Leif Widlund
Kalmar OK
67:2015:31Brons
3
Lena Norrman
IS Kullen
69:2717:38
4
Roger Bergvik
Växjö OK
72:3320:44
Elisabeth Olsberg
Lessebo OK
Diskvalificerad
 
Öppen motion 9 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Johansson
IFK Moras OK
67:120:00