Sydsvenska 2-milen

2011-11-06

Arrangör: Hylte OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
556
Form:
Individuell
Startande:
520
Distans:
Ultralång
Fullföljande:
483
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Lång 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Forsberg
OK Kolmården
111:160:00Guld
2
Therese Klintberg
Eksjö SOK
120:239:07Guld
3
Sofia Holmgård
Kils OK
120:459:29Guld
4
Beatrice Gustavsson
Eksjö SOK
127:1616:00Silver
5
Malin Settergren
Halmstad OK
146:5035:34Silver
6
Carin Stenberg
Lunds OK
175:3764:21
7
Martina Petersson
Burseryds IF
184:0972:53
8
Pia-Maria Bondesson
Frosta OK
191:5180:35
 
H21 Lång 0 meter19 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
136:130:00Guld
2
Jakob Eng
IFK Göteborg
138:422:29Guld
3
Johan Ingemarsson
Hestra IF
147:2611:13Guld
4
Lucian Semeniuc
FK Finn
151:3415:21Silver
5
Conny Rantzow
Hestra IF
160:4824:35Silver
6
Andreas Samuelsson
OK Reftele
161:0824:55Silver
7
Lars Lundström
IF Hallby SOK
165:1128:58Silver
8
Stefan Ring
OK Löftan
170:5134:38Silver
9
Andreas Eriksson
Lunds OK
175:1939:06Silver
10
Mikael Lundqvist
Falkenbergs OK
179:3143:18Silver
11
Erik Nero
Falköpings AIK OK
181:5345:40Silver
12
Martin Wendt
Lunds OK
189:0652:53Silver
13
Viktor Henmyr
OK Vilse 87
191:4655:33Silver
14
Max Karle
OK Skogshjortarna
195:0158:48Brons
15
Måns Faxén
Växjö OK
195:1659:03Brons
16
Erik Schultz
OK Löftan
216:3180:18
17
Sebastian Hasselblom
FK Friskus-Varberg
232:1195:58
Alan Semeniuc
FK Finn
Ej godkänd
Simon Eklöv
OK Linné
Ej godkänd
 
H20 Lång 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktor Antonsson
Eksjö SOK
129:270:00Guld
2
Andreas Nilsson
Markaryds FK
144:1014:43Silver
 
D18 Lång 0 meter9 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erika Lindqvist
Sävedalens AIK
81:450:00Guld
2
Amanda Hansson
Bredaryds SOK
81:570:12Guld
3
Therese Enenge
Bredareds IF
94:1012:25Silver
4
Frida Hedin
Hjärnarps GH OL
97:3715:52Silver
5
Linnea Östergren
Växjö OK
113:2331:38Silver
6
Jenny Olsson
Örkelljunga FK
117:2135:36Brons
7
Frida Danielsson
Vimmerby OK
117:3435:49Brons
Veronica Lindgren
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Matilda Stensson
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
 
H18 Lång 0 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Nilsson
OK Tranan
104:230:00Guld
2
Oskar Andersson
OK Gynge
104:430:20Guld
3
Martin Larsson
Hestra IF
105:070:44Guld
4
Oscar Björck
OK Älme
112:017:38Guld
5
Anton Philipsson
Markaryds FK
113:108:47Guld
6
Jakob Wahl
IK Vista
114:3210:09Guld
7
Victor Flingmark
Uddevalla OK
115:2611:03Guld
8
Anton Persson
Markaryds FK
116:1411:51Silver
9
Linus Wahl
IK Vista
118:2414:01Silver
10
Jesper Sjögren
OK Kullingshof
119:2515:02Silver
11
Johan Sandlund
OK Njudung
120:2015:57Silver
12
Rasmus Larsson
OK Alehof
127:0722:44Silver
13
DAVID ARBORELIUS
Helsingborgs SOK
134:5630:33Silver
14
Erik Fors
Hestra IF
165:0360:40
Magnus Glännefors
Söders-Tyresö
Ej godkänd
Samuel Plumppu
Bredareds IF
Ej godkänd
 
H35 Lång 0 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jens Thorild
Sävedalens AIK
134:450:00Guld
2
Ulf Lunnhed
OK Reftele
142:367:51Guld
3
Erik Helander
OK Roxen
147:2012:35Guld
4
Daniel Olsson
Dalsjöfors GOIF
150:4616:01Silver
5
SvenÅke Bengtsson
Falkenbergs OK
164:2329:38Silver
6
Anders Lövgärd
OK Alehof
164:4630:01Silver
7
Patrik Fondin
Herrljunga SK Skid o OL
180:5546:10Silver
8
Pär Svensson
I 15 IF
194:4059:55Brons
9
Claes Setthagen
OK Tranan
200:2365:38Brons
10
Henrik Sahlström
Främmestads IK
212:5478:09
Håkan Andersson
Halmstad OK
Ej godkänd
 
D20 Halland 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofie Söderblom
Falkenbergs OK
135:440:00Guld
2
Karin Elofsson
Fjärås AIK
144:569:12Guld
3
Johanna Henriksson
Falkenbergs OK
145:059:21Guld
 
H17-20 Halland 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Badenfelt
Falkenbergs OK
116:070:00Guld
2
Adam Georgsson
OK Nackhe
120:013:54Guld
 
D16 0 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Matilda Martinsson
Falkenbergs OK
78:170:00Mästare
2
Kajsa Hedin
Hjärnarps GH OL
78:190:02Mästare
3
Elin Carlsson
Tormestorps IF
80:342:17Mästare
4
Ellen Johnsson
OK Nackhe
80:462:29Mästare
5
Jessica Nilsson
OK Torfinn
81:563:39Mästare
6
Louise Lundgren
Värend GN OL
85:086:51Mästare
7
Ulrika Toftered
IF Rigor
85:267:09Mästare
8
Sara Josarp
FK Friskus-Varberg
90:2312:06Elit
9
Stina Nero
Mullsjö SOK
92:3714:20Elit
10
Clara Mannfolk
Ulricehamns OK
110:0831:51Silver
11
Julia Ladefoged
Falkenbergs OK
131:2753:10Brons
Elin Kjellsson
Falkenbergs OK
Ej godkänd
 
H16 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oscar Nyqvist
Jönköpings OK
70:230:00Mästare
2
Markus Larsson
Hestra IF
70:290:06Mästare
3
Linus Landergren
Hestra IF
76:536:30Mästare
4
Filip Grahn
Hestra IF
79:128:49Elit
5
Andreas Petersson
Burseryds IF
84:4014:17Elit
6
August Kollberg
Eksjö SOK
95:5825:35Silver
7
Karl-Johan Persson
Tormestorps IF
96:2326:00Silver
8
Victor Helgesson
Hestra IF
107:5437:31Brons
9
Johan Liljebjörn
Nybro OK
108:1637:53Brons
10
Johan Gustafsson
OK Nackhe
109:0338:40Brons
11
Anton Hagström
Falkenbergs OK
125:1554:52Järn
 
D14 0 meter13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Nilsson
OK Tranan
53:230:00Elit
2
Sara Kindlund
OK Tranan
53:560:33Elit
3
Matilda Arborelius
IS Kullen
54:261:03Elit
4
Elin Brink
Markaryds FK
56:082:45Elit
5
Lina Landergren
Hestra IF
57:003:37Elit
6
Moa Hansson
Bredaryds SOK
59:506:27Elit
7
Linnea Gustafsson
OK Gynge
60:457:22Guld
8
Linnea Kjellsson
Falkenbergs OK
67:0613:43Silver
9
Helena Hagström
Falkenbergs OK
75:0421:41Silver
10
Tove Lind
OK Lindena
75:1621:53Silver
11
Ebba Bengtsson
OK Lindena
80:1826:55Silver
Sofia Grahn
Hestra IF
Ej godkänd
Elsa Holmgård
Kils OK
Ej godkänd
 
H14 0 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Wikström
Halmstad OK
52:230:00Elit
2
Daniel Andersson
OK Löftan
52:240:01Elit
3
Henrik Johannesson
Ronneby OK
53:491:26Elit
4
Filip Trofast
Bredaryds SOK
54:141:51Elit
5
Rasmus Arfwedson
Frölunda OL
54:242:01Elit
6
Ludvig Holmberg
OK Tranan
56:053:42Elit
7
Olle Josarp
FK Friskus-Varberg
56:504:27Elit
8
Loke Agmarken
Halmstad OK
59:567:33Guld
9
Carl Persson
Burseryds IF
66:2414:01Silver
10
Lukas Lundgren
Värend GN OL
66:2614:03Silver
11
Albin Claesson
Sävedalens AIK
70:1617:53Silver
12
Erik Liljebjörn
Nybro OK
72:5020:27Silver
13
Simon Olausson
OK Tranan
75:4423:21Silver
14
Oscar Philipsson
Markaryds FK
99:5147:28Järn
 
D12 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanna Johannesson
Ronneby OK
46:040:00
 
H12 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Glännefors
Söders-Tyresö
47:080:00Guld
2
Simon Svensson
Laholms IF OK
50:253:17Guld
3
Axel Elmblad
Bredaryds SOK
52:295:21Guld
4
Gustav Hjellström
Gränna-Bygdens OK
54:347:26Silver
5
Tim Johansson
FK Friskus-Varberg
54:387:30Silver
 
D40 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carina Gustafsson
OK Gynge
104:390:00Guld
2
Veronica Adolfsson
Anderstorps OK
108:113:32Guld
3
Marie Olsson
Örkelljunga FK
108:394:00Guld
4
Britta Kjellsson
Falkenbergs OK
162:5558:16
 
H40 0 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingvar Åkesson
IK Hakarpspojkarna
96:340:00Guld
2
Patrik Rosén
Växjö OK
104:358:01Guld
3
Hans Lundgren
IK Hakarpspojkarna
108:2711:53Silver
4
Janne Lager
Halmstad OK
110:1413:40Silver
5
Anders Ingemarsson
Hestra IF
111:4815:14Silver
6
Fredrik Svensson
Jönköpings OK
112:5216:18Silver
7
Magnus Homann
OK Orinto
116:0019:26Silver
8
Thomas Josarp
FK Friskus-Varberg
116:3520:01Silver
9
Niklas Edvardsson
Hästveda OK
116:4920:15Silver
10
Jan-Ove Wiking
Istrums SK
122:5026:16Silver
11
Håkan Johansson
IK Hakarpspojkarna
124:0227:28Silver
12
Anders Hellgren
Frölunda OL
130:0033:26Silver
13
Jonas Höijer
FK Herkules
131:3134:57Silver
14
Anders Arfwedson
Frölunda OL
131:5035:16Silver
15
Lennart Bengtsson
Falkenbergs OK
132:0835:34Silver
16
Stefan Agmarken
Halmstad OK
133:5737:23Silver
17
Magnus Tenghagen
Härlövs IF
137:0840:34Brons
18
Tomas Lundh
Gränna-Bygdens OK
139:1042:36Brons
19
Peter Lönn
Växjö OK
142:0145:27Brons
20
Jörgen Larsson
Ulricehamns OK
145:2148:47Brons
21
Björn Karlsson
Kexholms SK
147:4851:14
22
Rickard Danielsson
Vimmerby OK
147:5051:16
23
Pär-Magnus Bjurek
Tibro OK
151:4755:13
24
Ingemar Blom
IK Uven
153:4657:12
25
Fredrik Plumppu
Bredareds IF
156:4360:09
26
Ulf Liljebjörn
Nybro OK
169:1272:38
27
Peter Kjellsson
Falkenbergs OK
173:5377:19
28
Roger Lundin
FK Herkules
201:51105:17
Thomas Johannesson
Ronneby OK
Ej godkänd
Robert Sundström
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
D45 0 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingrid Johansson
Laholms IF OK
104:240:00Guld
2
Annika Josefsson
OK Dacke
110:155:51Guld
3
Lena Eriksson
Elfsborg SOK
115:4411:20Guld
4
Marita Philipsson
Markaryds FK
118:0513:41Silver
5
Britt-Marie Stensson
Helsingborgs SOK
123:3119:07Silver
6
Annika Petersson
Burseryds IF
130:5626:32Silver
7
Tine Meyhoff Petersen
Herlufsholm OK
172:1167:47
Christina Sterner
OK Njudung
Ej godkänd
 
H45 0 meter33 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Asp
IFK Göteborg
99:240:00Guld
2
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
100:591:35Guld
3
Stefan Pålsson
Skåneslättens OL
102:102:46Guld
4
Stefan Olofsson
OK Gisle
110:5611:32Guld
5
Mikael Hansson
Bredaryds SOK
112:5013:26Silver
6
John E Eriksson
Växjö OK
112:5613:32Silver
7
Lars-Olof Lundquist
Nybro OK
113:2213:58Silver
8
Bengt Johansson
FK Friskus-Varberg
113:4114:17Silver
9
Per-Olof Andersson
OK Tyringe
114:2114:57Silver
10
Mårten Wikström
Halmstad OK
117:4818:24Silver
11
Pär Claesson
Sävedalens AIK
120:3021:06Silver
12
Kennet Horvath
Halmstad OK
121:0421:40Silver
13
Lars Holmgård
Kils OK
122:4623:22Silver
14
Peter Nilsson
OK Tranan
125:5526:31Silver
15
Peter Badenfelt
Falkenbergs OK
129:1529:51Silver
16
Tommy Bäck
OK Kullingshof
131:4432:20Silver
17
Conny Simonsson
Gränna-Bygdens OK
133:0633:42Silver
18
Johan Byström
KFUK-KFUM IA Göteborg
133:3634:12Silver
19
Stefan Hammar
Frölunda OL
136:4337:19Silver
20
Per Gerdle
Halmstad OK
140:2541:01Silver
21
Tomas Tranberg
Markbygdens OK
142:3243:08Brons
22
Mikael Öhrn
OK Bävern
143:2243:58Brons
23
Per Johansson
OK Reftele
144:2445:00Brons
24
Håkan Östergren
Växjö OK
145:3946:15Brons
25
Mikael Martinsson
Falkenbergs OK
146:2146:57Brons
26
Hans Lindgren
OK Skogshjortarna
161:2161:57
27
Leif Hagman
IK Uven
163:1463:50
28
Thomas Bäckström
IF Rigor
189:2890:04
Mårten Hermansson
Eksjö SOK
Ej godkänd
Anders Knudsen
Holbæk OK
Ej godkänd
Ulrik Olsson
Brattås CK
Ej godkänd
Yngve Kihlberg
Halmstad OK
Ej godkänd
Mats Ljungqvist
Kexholms SK
Diskvalificerad
 
D50 0 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Christin Nero
Ronneby OK
79:420:00Guld
2
Maria Halvarsson
Fjärås AIK
85:355:53Guld
3
Christina Söderblom
Ätrans IF
89:279:45Silver
4
Kristina Johansson
Kalmar OK
92:1112:29Silver
5
Maria Andersson
Bredaryds SOK
98:3918:57Silver
6
Siri Klausen
Ballerup OK
101:3621:54Silver
7
Anne-Marie Röllike
OK Lindena
103:1923:37Silver
8
Lena Runesson
OK Vivill
103:2423:42Silver
9
Mona Olsson
Brattås CK
106:2726:45Silver
10
Ann Laas
OK Skogshjortarna
110:2030:38Silver
11
Nina Bejbom
Uddevalla OK
110:2230:40Silver
12
Liselott Sigby
IK Vista
124:2644:44
13
Linnea Carling Elofsson
Fjärås AIK
126:0746:25
 
H50 0 meter24 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan Kollberg
Eksjö SOK
94:530:00Guld
2
Jan-Olof Svensson
Halmstad OK
95:010:08Guld
3
Roger Karlsson
Anderstorps OK
97:502:57Guld
4
Ove Lernå
Kalmar OK
98:433:50Guld
5
Arto Blomdahl
IK Hakarpspojkarna
99:424:49Guld
6
Andres Laas
OK Skogshjortarna
110:5716:04Silver
7
Tommy Ljungdahl
IK Hakarpspojkarna
111:2316:30Silver
8
Mats Lindqvist
Sävedalens AIK
112:2817:35Silver
9
Arne Kristensen
Herlufsholm OK
112:4817:55Silver
10
Peter Valtersson
Anderstorps OK
113:2418:31Silver
11
Lars Runesson
OK Vivill
114:4519:52Silver
12
Sten Karlsson
Anderstorps OK
115:1320:20Silver
13
Christer Mannfolk
Ulricehamns OK
115:5821:05Silver
14
Egon Gustavsson
OK Bävern
118:5824:05Silver
15
Tore Tjernlund
OK Vilse 87
121:3826:45Silver
16
Per Edvardsson
OK Torfinn
122:3827:45Silver
17
Ronnie Ljunggren
OK Tyringe
126:2231:29Silver
18
Sverker Eriksson
OK Gynge
126:2631:33Silver
19
Mats Runesson
OK Lindena
145:3350:40
20
Gunnar Gustavsson
OK Reftele
147:1252:19
21
Ingemar Månsson
Ronneby OK
154:5259:59
22
Jens Arborelius
IS Kullen
162:4567:52
Kent Nero
Mullsjö SOK
Ej godkänd
Peter Eklöv
OK Linné
Ej godkänd
 
D55 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingela Nelsén
Falkenbergs OK
90:000:00Guld
2
Anita Eklöf
IK Ymer
97:597:59Guld
3
Monica Martinsson
OK Tranan
110:1220:12Silver
 
H55 0 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Svensson
OK Njudung
94:030:00Guld
2
Roger Thörn
OK Vilse 87
94:080:05Guld
3
Per Linse
Lunds OK
94:130:10Guld
4
Jörgen Skaarup
Ballerup OK
94:160:13Guld
5
Håkan Forsman
Ronneby OK
105:1311:10Silver
6
Pierre Karlsson
OK Alehof
108:3714:34Silver
7
Fredrik Hjort
Helsingborgs SOK
110:3416:31Silver
8
Arne Andersson
Bredaryds SOK
110:3916:36Silver
9
Per-Olof Larsson
Hestra IF
111:1417:11Silver
10
Raul Lindström
OK Löftan
116:3322:30Silver
11
Anders Wallner
OK Pan-Kristianstad
119:3825:35Silver
12
Per Arne Evaldsson
OK Gynge
122:1528:12Silver
13
Bernt Andersson
IF Rigor
125:1831:15Silver
14
Stellan Martinsson
OK Tyringe
125:2431:21Silver
15
Staffan Edström
OK Gisle
132:0137:58Silver
16
Lennart Viderström
IK Ymer
133:0739:04Silver
17
Jan Arvidsson
OK Skogshjortarna
140:4046:37Brons
Björn Pettersson
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
D60 0 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Nordvall
OK Kolmården
79:000:00Guld
2
Ann-Marie Holmström
Lidköpings VSK
79:140:14Guld
3
Gun-Britt Fransson
Emmaboda Verda OK
80:081:08Guld
4
Britt-Marie Magnusson
Laholms IF OK
86:177:17Guld
5
Irene Andersson
Ätrans IF
87:378:37Silver
6
Marion Hallsten
Uddevalla OK
90:4611:46Silver
7
Monica Påhlstorp
Emmaboda Verda OK
90:5511:55Silver
8
Lena Barkestam
IK Hakarpspojkarna
91:2212:22Silver
9
Lisbeth Damsgaard
Hjärnarps GH OL
106:2127:21Silver
10
Marianne Sellgren
Sigtuna OK
113:2334:23Brons
 
H60 0 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Torgny Pettersson
Markbygdens OK
85:450:00Guld
2
Håkan Winnberg
IK Trenne Ullared
85:490:04Guld
3
Anders Bengtsson
Falkenbergs OK
94:599:14Guld
4
Kent Kardell
Ljungskile FK
100:5015:05Silver
5
Karl Uno Andersson
Falkenbergs OK
101:1615:31Silver
6
Åke Persson
Hjärnarps GH OL
103:1317:28Silver
7
Stig Johansson
Bredaryds SOK
103:2217:37Silver
8
Anders Thomasson
Ulricehamns OK
104:0118:16Silver
9
Kent Jogeland
IK Ymer
104:2118:36Silver
10
Kjell Martinsson
OK Tranan
110:1224:27Silver
11
Sven-Eric Ericson
Helsingborgs SOK
112:1026:25Silver
12
Rune Eliasson
Falkenbergs OK
117:4031:55Silver
13
Larsson Bo
Växjö OK
120:0234:17Silver
14
Kenth Sundgren
Skåneslättens OL
122:5737:12Brons
15
Ronald McGrail
Hjärnarps GH OL
122:5937:14Brons
16
Willie Olsson
Rävetofta OK
123:2837:43Brons
17
Sture Grytheim
Elfsborg SOK
127:5942:14Brons
18
Sune Andersson
Halmstad OK
128:2442:39Brons
19
Jörgen Fransson
Emmaboda Verda OK
128:4543:00Brons
20
Christer Samuelsson
OK Löftan
128:4743:02Brons
21
Lennart Nylander
OK Lindena
130:0344:18
22
Kjell Rosén
OK Vivill
149:4263:57
23
Nils-Erik Bondesson
Frosta OK
182:5297:07
Björn Jägerström
IK Uven
Ej godkänd
 
D65 0 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgitta Olsson
Ronneby OK
58:120:00Guld
2
Gunnel Svensson
IK Ymer
64:406:28Guld
3
Helen Andertoft
Markaryds FK
65:127:00Silver
4
Kaarina Voudinmäki
Mullsjö SOK
70:4612:34Silver
5
Ann-Mari Persson
Växjö OK
71:2113:09Silver
6
Britt Rangert
IK Ymer
76:1918:07Silver
7
Berit Byström
OK Virdarna
79:0420:52Silver
8
Birgitta Johansson
OK Tranan
82:2024:08Silver
9
Margareta Bengtsson
OK Gläntan
82:2624:14Silver
10
Ylva Häggström
IF Rigor
89:5731:45
11
Maja-Lisa Hansson
OK Lindena
90:5832:46
12
Rose-Marie Johansson
FK Friskus-Varberg
97:0138:49
 
H65 0 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kennet Ivehag
Främmestads IK
70:090:00Guld
2
Morgan Ljung
Vaggeryds SOK
70:170:08Guld
3
Rune Sandberg
Uddevalla OK
70:190:10Guld
4
Gunnar Andersson
IK Vista
70:270:18Guld
5
Lars-Åke Claesson
Skillingaryds FK
70:290:20Guld
6
Göte Johansson D-P
OK Tranan
70:390:30Guld
7
Sören Andersson
IK Dran
71:070:58Guld
8
Dag Lorén
OK Frisene
73:443:35Guld
9
Björn Linnersjö
OK Orion
75:265:17Guld
10
Leif Anders Fredrik Sellgren
Sigtuna OK
75:445:35Guld
11
Lars-Göran Molin
Markbygdens OK
76:546:45Guld
12
Henrik Bergman
OK Tranan
79:018:52Silver
13
Nils Karlsson
Växjö AIS
79:379:28Silver
14
Anders Björnberg
Frölunda OL
80:4710:38Silver
15
Gösta Lindqvist
OK Löftan
81:2111:12Silver
16
Kjell Månsson
Ronneby OK
81:2711:18Silver
17
Waste Byström
OK Virdarna
82:5212:43Silver
18
Kjell Erlandsson
OK Lindena
82:5312:44Silver
19
Rolf Jakobsson
Alfta-Ösa OK
83:3013:21Silver
20
Stefan G Larsson
OK Njudung
85:0314:54Silver
21
Lars Fransson
Bottnaryds IF
85:1915:10Silver
22
Kjell Johansson
Dalsjöfors GOIF
87:4317:34Silver
23
Per-Olof Fernberg
IS Skanne
87:5217:43Silver
24
Bengt Mattsson
OK Orinto
96:4726:38Silver
25
Lars Lindén
OK Gynge
96:5526:46Silver
26
Leif Karlsson
Frosta OK
98:0727:58Silver
27
Leif Lindström
Nybro OK
98:3728:28Silver
28
Steffen Häggström
IF Rigor
100:3830:29Brons
29
Leif Björkman
IK Ymer
100:4930:40Brons
30
Sonny Andersson
IK Hakarpspojkarna
107:3737:28
31
Christer Westberg
IFK Göteborg
107:4637:37
32
Reine Frisk
Vaggeryds SOK
112:3142:22
33
Toivo Voudinmäki
Mullsjö SOK
136:0966:00
Bertil Ingemarsson
Hestra IF
Ej godkänd
 
D70 0 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mariann Kjellberg
Bredareds IF
74:050:00Guld
2
Solveig Dillman
Hammarby IF OF
82:338:28Guld
3
Gunni Ekberg
Ätrans IF
102:4628:41Silver
Britt Ericson
Hammarby IF OF
Ej godkänd
 
H70 0 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Taraldrud
Indre Østfold OK
62:320:00Guld
2
Ivan Andersson
Markbygdens OK
70:057:33Silver
3
Sivert Axelsson
Kalmar OK
71:519:19Silver
4
Ernie Broström
Halmstad OK
74:5612:24Silver
5
Bo Wadensjö
FK Finn
75:0112:29Silver
6
Hagbert Persson
Växjö OK
77:0314:31Silver
7
Kurt Bergstrand
Lessebo OK
78:0515:33Silver
8
Sven Olof Fransson
OK Stigen
78:1215:40Silver
9
Bernt Johansson
OK Gisle
78:3115:59Silver
10
Kurt Rydin
OK Tranan
78:5616:24Silver
11
Rune Bengtsson
Ronneby OK
83:4721:15Silver
12
Bo Svensson
Tockarps IK
85:0822:36Silver
13
Hubert Hugosson
OK Gynge
89:5627:24Brons
14
Erik Jakobsson
OK Nackhe
90:5628:24Brons
15
Sten Arvidsson
Dalsjöfors GOIF
99:0036:28
16
Kåre Tengnér
FK Friskus-Varberg
101:2738:55
17
Lennart Östergren
Växjö OK
101:3439:02
Stig Karlsson
Lessebo OK
Diskvalificerad
 
D75 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bernice Antonsson
FK Friskus-Varberg
83:340:00Guld
2
Inez Johansson
OK Nackhe
93:159:41Silver
 
H75 0 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sven-Erik Ingemar Lund
Anderstorps OK
79:470:00Guld
2
Sten Johansson
OK Kullingshof
80:491:02Guld
3
Ragnar Collryd
Bredaryds SOK
84:044:17Guld
4
Stig Fransson
OK Stigen
86:487:01Guld
5
Gillis Alm
Växjö OK
89:289:41Silver
6
Nils Jansson
Skattkärrs IF
92:4012:53Silver
7
Johan Jansson
Växjö OK
96:0516:18Silver
8
Per Larsson
Jönköpings OK
97:1217:25Silver
9
Stig Johansson
Halmstad OK
97:5918:12Silver
10
Lennart Stenberg
Stigfinnarna
102:5623:09Silver
11
Stig Gustafsson
Halmstad OK
104:5825:11Silver
12
Jan-Eric Nelking
FK Åsen
109:4529:58Silver
13
Erland Olsson
Dalsjöfors GOIF
121:0241:15
14
Totte Holm
Markbygdens OK
125:3145:44
15
Lasse Olsson
IK Trenne Ullared
125:3245:45
 
H80 0 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helmer Ekberg
Ätrans IF
83:070:00Guld
2
Sven Andersson
OK Stigen
85:312:24Guld
3
Bertil Johansson
Markbygdens OK
85:512:44Guld
4
Ingemar Lindström
Jönköpings OK
89:516:44Guld
5
Gösta Lindblom
Ölmstads IS
91:168:09Guld
6
Bertil Johansson
Skåneslättens OL
93:1210:05Silver
7
Arvid Johansson
OK Nackhe
119:5036:43Brons
Lars-Gunnar Enström
OK Tranan
Ej godkänd
 
Öppen motion 2 0 meter33 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karina Wahl
IK Vista
47:130:00Brons
2
Eva Almgren
OK Stigen
51:123:59Brons
3
Alex Johansson
FK Friskus-Varberg
53:366:23Brons
4
Kati Németh
Stigmännen Karlshamns OK
54:167:03Brons
5
Lennart Eriksson
OK Stigen
54:497:36Brons
6
Anna Jonsson
OK Gläntan
58:2611:13Brons
7
Nora Holmgård
Kils OK
59:1712:04Brons
8
Pia Adolfsson
OK Gisle
60:3013:17Brons
9
Anna Almgren
OK Stigen
61:0513:52Brons
10
Ylva Karlsson
Oskarströms OK
62:0114:48Brons
11
Göran Jansson
Gränna-Bygdens OK
62:3615:23Brons
12
Jacob Moberg
OK Löftan
63:0215:49
13
Anita Karlsson
Oskarströms OK
64:1817:05
14
Ellbritt Svensson
FK Finn
64:4117:28
15
Christina Malmqvist
Falkenbergs OK
66:5719:44
16
Caroline Hildingsson
Lunds OK
67:2820:15
17
Albin Brink
Markaryds FK
75:3428:21
18
Stefan Brink
Markaryds FK
75:4028:27
19
Jenny Andersson
Kils OK
78:1831:05
19
Johanna Wilhelmsson
OK Dacke
78:1831:05
21
Helen Gunnarsson
Simlångsdalens IF
82:2635:13
22
Bertil Ahlberg
OK Gynge
83:5036:37
23
Annika Gustafsson
OK Nackhe
84:0336:50
24
Lena Larsson
Hestra IF
93:1145:58
25
Karin Malmgren
Hjärnarps GH OL
95:2648:13
26
Kajsa Homann
Frölunda OL
96:3149:18
27
Lisa Homann
Frölunda OL
97:0949:56
28
Lennart Fors
Hestra IF
105:4858:35
29
Rosita Karlsson
Växjö AIS
112:2065:07
Jenny Homann
Frölunda OL
Ej godkänd
Hasse Adolfsson
OK Gisle
Ej godkänd
Anna-Stina Wennberg
Växjö OK
Ej godkänd
Malin Johansson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
Öppen motion 6 0 meter42 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tommy Johnsson
OK Nackhe
54:590:00Brons
2
Kristina Andersson
Jönköpings OK
55:130:14Brons
3
Owe Andersson
OK Löftan
56:211:22Brons
4
Micael Elmblad
Bredaryds SOK
59:234:24Brons
5
Magnus Henningsson
Hestra IF
60:415:42Brons
6
Peter Wilhelmsson
OK Dacke
61:356:36Brons
7
Kristina Areskoug Josefsson
Anderstorps OK
63:058:06Brons
8
Daniel Lunndqvist
Halmstad Garnisons IF
64:209:21Brons
9
Peter Hagström
Falkenbergs OK
65:1110:12Brons
10
Anton Sjödell
Halmstad Garnisons IF
65:2010:21Brons
11
Martin Kruse
IF Rigor
66:5511:56Brons
12
Anders Herrström
Klubblös
67:4212:43Brons
13
Göran Bengtsson
Tockarps IK
70:0015:01Brons
14
Ola Samuelsson
OK Vivill
70:2215:23Brons
15
Nils Wallentin Tärk
Halmstad OK
70:4115:42Brons
16
Åsa Hedin
Hjärnarps GH OL
70:4615:47Brons
17
Göran Svensson
FK Finn
72:1717:18
18
Göran Gustafsson
OK Nackhe
72:4417:45
19
Göran Eklöf
IK Ymer
75:0320:04
20
Annica Eng
IFK Göteborg
77:3922:40
21
Mikael Ward
OK Vivill
80:3025:31
22
Karoline Liljebjörn
Nybro OK
80:5625:57
23
William Lundström
OK Torfinn
84:0629:07
24
Mats Holm
Växjö OK
84:1629:17
25
Maria Ingermansson
Hestra IF
86:4131:42
26
Roger Bergvik
Växjö OK
86:5231:53
27
Ingmar Eriksson
Falkenbergs OK
87:4032:41
28
Lars-Olof Karlsson
Växjö OK
89:5034:51
29
Bo Senje
Halmstad OK
95:2140:22
30
Åsa Kull-Persson
Tormestorps IF
98:0943:10
31
Holger Sigbo
OK Kompassen
99:5945:00
32
Lizkulla Pettersson
Markbygdens OK
100:4745:48
33
Pernilla Lind
OK Lindena
108:3353:34
34
Susanna Truelsen
Herlufsholm OK
109:2154:22
35
Lars Berggren
Fjärås AIK
110:5455:55
36
Anna Hagström
Falkenbergs OK
116:5861:59
37
Bengt Hansson
OK Löftan
118:2763:28
38
Per Leandersson
OK Isaberg
123:3268:33
39
Åke Ekberg
Markbygdens OK
125:2770:28
40
Barbro Cassing
Ronneby OK
135:0680:07
Bo Persson
OK Lindena
Ej godkänd
Eric Tenland
Stigmännen Karlshamns OK
Ej godkänd
 
Öppen motion 9 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Arne Klintberg
Eksjö SOK
70:000:00Brons
2
Hans Hedin
Hjärnarps GH OL
76:016:01Brons
3
Philip Hjellström
Gränna-Bygdens OK
86:1716:17Brons
4
Torbjörn Wikström
OK Orinto
87:4517:45Brons
5
Jan Truelsen
Herlufsholm OK
122:2952:29
6
Sverri Warm
Herlufsholm OK
126:3256:32
 
Turist 1 0 meter6 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Barrulf
OK Tyr
91:570:00
2
Johan Mars
Markbygdens OK
92:180:21
3
Jonas Pettersson
Lessebo OK
100:418:44
4
Emma Sigvardsson
FK Friskus-Varberg
151:3559:38
Olle Lewis
OK Gisle
Ej godkänd
Johan Hallgren
Indianar Crossroads Orienteering
Ej godkänd
 
Turist 2 0 meter47 startande, 44 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jørgen Münster-Swendsen
Søllerød OK
64:080:00
2
Anders Claesson
Burseryds IF
64:510:43
3
Christer Nord
Oskarströms OK
65:391:31
4
Linda Skog
OK Reftele
65:471:39
5
Mikael Svärd
Oskarströms OK
66:031:55
6
Ingemar Petersson
Markaryds FK
66:192:11
7
Claes Andersson
Falkenbergs OK
66:292:21
8
Anders Sjöberg
OK Reftele
68:114:03
9
Arne Bogren
OK Vivill
68:594:51
10
Robin Öhrn
OK Bävern
69:034:55
11
Julia Svärd
OK Löftan
69:044:56
12
Peder Nilsson
OK Torfinn
70:286:20
13
Peter Nilsson
Simlångsdalens IF
75:0710:59
14
Mats Gunnarsson
Simlångsdalens IF
75:1411:06
15
Linda Karlsson
Lessebo OK
75:2411:16
16
Agne Karlsson
Simlångsdalens IF
75:4111:33
17
Susanne Johannesson
Ronneby OK
76:4512:37
18
Lars Edberg
OK Nackhe
77:1913:11
19
Ann-Sofie Brink
Markaryds FK
77:2313:15
20
Karin Karlsson
Oskarströms OK
77:3813:30
21
Jeanette Larsson
FK Friskus-Varberg
78:5714:49
22
Daniel Axelsson
Målilla OK
79:3415:26
23
Simon Svärd
Oskarströms OK
79:3915:31
24
Annika Svärd
OK Löftan
79:5815:50
25
Mats Hildingsson
Lunds OK
83:2419:16
26
Magnus Jakobsson
IF Hallby
86:1722:09
27
Madelén Anerönn
IK Uven
86:4522:37
28
Christer Svensson
Ronneby OK
86:5722:49
29
Benny Johansson
OK Reftele
87:5123:43
30
Karin Lindqvist
Ronneby OK
88:1824:10
31
Ingvar Bengtsson
Oskarströms OK
89:2525:17
32
Emma Svärd
Oskarströms OK
90:0225:54
33
Susann Berntsson
OK Reftele
92:0327:55
34
Mogens Jørgensen
Søllerød OK
93:5729:49
35
Sven-Åke Andertoft
Markaryds FK
94:2630:18
36
Christer Nelsén
Falkenbergs OK
103:4139:33
37
Ebbe Malm
Markaryds FK
108:0243:54
38
Lennart Stensson
Helsingborgs SOK
110:0545:57
39
Torbjörn Toreson
OK Löftan
115:1751:09
40
Karin Helmius
OK Reftele
117:4653:38
41
Annika Bengtsson
Rävetofta OK
118:0954:01
42
Johnny Malmgren
Hjärnarps GH OL
123:2159:13
43
Per-Olof Persson
Skillingaryds FK
137:4473:36
44
Gustaf Scheja
Frosta OK
142:5178:43
Gunilla Djuffelt-Martinsson
Falkenbergs OK
Ej godkänd
Marita Rosén
OK Vivill
Ej godkänd
Stefan Anerönn
IK Uven
Ej godkänd