Axevallanatta 2011

2011-10-21

Arrangör: Istrums SK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
250
Form:
Individuell
Startande:
234
Distans:
Medel
Fullföljande:
212
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 0 meter10 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Therese Enenge
Bredareds IF
44:030:00Guld
2
Sara Jonsson
OK Klyftamo
49:415:38Guld
3
Kristine Svensson
Falköpings AIK OK
49:475:44Guld
4
Malin Sörstrand
OK Klyftamo
53:409:37Silver
5
Lovisa Hansson
Bredareds IF
55:1911:16Silver
6
Elin Åkesson
Gudhems IF
56:1512:12Silver
7
Lucie Weissova
FK Göingarna
65:5321:50Brons
8
Ida Engström
Jönköpings OK
67:2123:18Brons
Rocio Huerta-Balague
Falköpings AIK OK
Diskvalificerad
Amanda Ölander
OK P4
Diskvalificerad
 
H21 0 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristian Nylander
Motala AIF OL
43:570:00Guld
2
Michal Besta
FK Göingarna
44:440:47Guld
3
Johan Törnroth
Hjobygdens OK
44:450:48Guld
4
Conny Rantzow
Hestra IF
45:091:12Guld
5
Simon Markendahl
OK Klyftamo
45:201:23Guld
6
Stefan Jonsson
Malungs OK Skogsmårdarna
45:401:43Guld
7
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
45:411:44Guld
8
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
46:302:33Guld
9
Rasmus Persson
Falköpings AIK OK
48:014:04Guld
10
Marcus Kvarndal
Ulricehamns OK
48:494:52Guld
11
Mikael Nilsson
Snättringe SK
48:504:53Guld
12
Markus Larsson
Hestra IF
49:415:44Silver
13
Jesper Sjögren
OK Kullingshof
53:439:46Silver
14
Tomas Johansson
Vänersborgs SK
54:2610:29Silver
15
Andreas Leijgård
Gudhems IF
55:0111:04Silver
16
Linus Landergren
Hestra IF
55:2311:26Silver
17
Peter Markendahl
Vänersborgs SK
55:2911:32Silver
18
Patrik Wallin
Falköpings AIK OK
55:3711:40Silver
19
Henrik Johansson
Falköpings AIK OK
56:5813:01Silver
20
Samuel Plumppu
Bredareds IF
57:1513:18Silver
21
Thomas Ljung
IK Ymer
57:2313:26Silver
22
Marcus Johnsson
OK Kullingshof
58:1314:16Silver
23
Andreas Claesson
OK Kullingshof
64:2820:31Brons
 
D20 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lundqvist
Kils OK
38:410:00Guld
2
Elin Sandahl
OK Tyr
40:181:37Guld
3
Emma Ekberg
Lidköpings VSK
41:533:12Guld
4
Ida Karlsson
Lidköpings VSK
42:243:43Guld
5
Emma Andersson
Ulricehamns OK
43:364:55Silver
6
Veronica Lindgren
OK Skogshjortarna
51:4813:07Silver
 
H18 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gabriel Andersson
Ulricehamns OK
40:060:00Guld
2
Per Moberg
Vänersborgs SK
44:154:09Guld
 
D16 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristin Höög
OK Kullingshof
37:160:00Mästare
2
Johanna Andersson
Lidköpings VSK
48:2711:11Guld
 
H16 0 meter3 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Bäcklund Ekvall
Trollhättans SOK
32:400:00Mästare
Erik Widmark
IF Hagen
Diskvalificerad
Oskar Johansson
OK Klyftamo
Diskvalificerad
 
D14 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Landergren
Hestra IF
34:050:00Elit
2
Filippa Andersson
Lidköpings VSK
46:4112:36Silver
 
H14 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elias Bäcklund-Ekvall
Trollhättans SOK
22:330:00Elit
2
Filip Karlsson
IF Hagen
23:170:44Elit
3
Jesper Lindström
IK Gandvik
24:402:07Elit
 
D12 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Julia Markendahl
OK Klyftamo
27:080:00
 
H12 0 meter10 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Carlsson
IF Hagen
17:250:00Guld
2
Oscar Stomberg
IF Hagen
18:140:49Guld
3
Daniel Bogren
IF Hagen
19:382:13Guld
4
Emil Larsson
Tibro OK
21:243:59Silver
5
Albin Falsen Lindqvist
OK Klyftamo
22:104:45Silver
6
Hampus Nyström
IF Hagen
26:198:54Brons
Olle Hedman
IF Hagen
Diskvalificerad
Teodor Danielsson
Istrums SK
Diskvalificerad
Carl Holmberg
IF Hagen
Diskvalificerad
Axel Olsson
OK Skogsstjärnan
Diskvalificerad
 
D35 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Angelica Brandqvist
Tibro OK
45:080:00
 
H35 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Franzén
Lidköpings VSK
65:090:00Guld
2
Bo Kron
OK Flundrehof
66:521:43Guld
 
D40 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Bogren
IF Hagen
41:550:00Guld
2
Pia Brag-Jonsson
IK Gandvik
47:425:47Silver
3
Anna Stomberg
IF Hagen
49:147:19Silver
 
H40 0 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Homann
OK Orinto
39:390:00Guld
2
Magnus Södervall
IK Gandvik
41:141:35Guld
3
Mats Larsson
OK Älgen
43:023:23Guld
4
Johan Mars
Markbygdens OK
43:203:41Guld
5
David Olsson
OK Skogsstjärnan
47:227:43Silver
6
Stefan Hellqvist
OK Flundrehof
47:598:20Silver
7
Fredrik Plumppu
Bredareds IF
48:298:50Silver
8
Tomas Karlsson
Kexholms SK
49:5510:16Silver
9
Thomas Westerlund
Herrljunga SK Skid o OL
52:4713:08Silver
10
Mika Tolonen
OK Amne
52:5213:13Silver
 
D45 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Widmark
IF Hagen
34:110:00Guld
2
Hillevi Eriksson
IF Hallby SOK
37:533:42Guld
3
Ewa Holmberg
IF Hagen
43:108:59Silver
4
Monica Laage
Falköpings AIK OK
51:0916:58Brons
5
Lena Markendahl
OK Klyftamo
53:3519:24
 
H45 0 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo Hallberg
Falköpings AIK OK
31:410:00Guld
2
Henrik Karlsson
OK Skogsstjärnan
33:151:34Guld
3
Åke Wijkmark
IF Hagen
35:213:40Guld
4
Johan Oskarsson
Laxå OK
36:124:31Silver
5
Peter Brämerson
Tibro OK
36:284:47Silver
6
Peter Strömdahl
OK Skogsvargarna
37:065:25Silver
7
Erik Löseth
Falköpings AIK OK
37:586:17Silver
8
Bernt Henriksson
Gudhems IF
38:366:55Silver
9
Tomas Tranberg
Markbygdens OK
38:386:57Silver
10
Per Andersson
Ulricehamns OK
39:017:20Silver
11
Hans Egefalk
Hagaby GOIF
39:337:52Silver
12
Tornie Ottersten
K 3 IF
40:278:46Silver
13
Stefan Linderoth
IF Hagen
47:0315:22Brons
14
Patrik Korall
Motala AIF OL
51:3119:50
Peter Ravnell
Gudhems IF
Diskvalificerad
Jens Lindström
Tibro OK
Diskvalificerad
 
D50 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britta Sahlin
Vänersborgs SK
31:180:00Guld
2
Eva Rabe-Magnusson
IF Hagen
37:536:35Silver
3
Ingrid Schmiterlöw
Hjobygdens OK
47:1615:58Brons
4
Carina Berger Svensson
Motala AIF OL
50:2919:11
5
Ingrid Roos
Motala AIF OL
54:3223:14
6
Anita Bodin
Gällstadbygdens SOK
55:2424:06
7
Elisabeth Fredriksson
Gudhems IF
61:3030:12
8
Anna-Lena Svensson
Lidköpings VSK
76:1945:01
 
H50 0 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Svensson
Motala AIF OL
31:370:00Guld
2
Lars Holmberg
IF Hagen
32:170:40Guld
3
Karl Olsson
Tibro OK
34:393:02Guld
4
Håkan Sanderi
Lidköpings VSK
38:256:48Silver
5
Kenth Edin
Boxholm-Mjölby OL
38:587:21Silver
6
Claes Ekberg
Lidköpings VSK
39:297:52Silver
7
Svante Lindqvist
OK Klyftamo
39:458:08Silver
8
Jonas Lundgren
Tibro OK
41:4610:09Silver
9
Leif Sandahl
OK Tyr
41:4910:12Silver
10
Leif Moberg
Vänersborgs SK
50:2718:50
11
Rolf-Arne Bornebratt
IK Gandvik
55:2623:49
12
Lennart Larsson
OK Flundrehof
60:0728:30
13
Christer Fransson
Motala AIF OL
67:3936:02
 
D55 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Westerberg
IF Hagen
38:170:00Guld
2
Ann-Marie Holmström
Lidköpings VSK
47:148:57Silver
3
Britt-Marie Andersson
OK Amne
53:1214:55Silver
4
Anette Ragvald
Vingåkers OK
62:0723:50
5
Britt Gunnarsson
Kristinehamns OK
63:2925:12
6
Evamarie Lundahl
IF Hagen
65:2327:06
Elise Johansson
Falköpings AIK OK
Diskvalificerad
 
H55 0 meter20 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roland Svensson
Mariestads FK
32:020:00Guld
2
Ulf Palmér
Ulricehamns OK
34:142:12Guld
3
Tommy Westerberg
Tibro OK
36:214:19Guld
4
Pierre Karlsson
OK Alehof
37:115:09Silver
5
Conny Sahlin
Vänersborgs SK
37:215:19Silver
6
Per-Olof Larsson
Hestra IF
37:265:24Silver
7
Stefan Gunnarsson
Kristinehamns OK
39:267:24Silver
8
Per-Anders Enenge
Bredareds IF
39:567:54Silver
9
Ingvar Andersson
OK Amne
40:038:01Silver
10
Owe Törnroth
Hjobygdens OK
41:169:14Silver
10
Mats Karlsson
Lidköpings VSK
41:169:14Silver
12
Göran Larsson
Vänersborgs SK
41:239:21Silver
13
Hans Ekberg
Trollhättans SOK
41:259:23Silver
14
Lars Ekberg
Trollhättans SOK
42:1110:09Silver
15
Anders Eriksson
IF Hagen
42:2610:24Silver
16
Bo Andersson
Falköpings AIK OK
45:1013:08Silver
17
Hans Ragvald
Vingåkers OK
49:4017:38Brons
18
Inge Andersson
OK Skogsstjärnan
51:4919:47
19
Bengt Johansson
OK P4
69:1437:12
Kjell Kaminsky
IF Hagen
Diskvalificerad
 
H60 0 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carl-Henry Andersson
OK Orinto
34:040:00Guld
2
Bo Klamfelt
Tibro OK
36:222:18Guld
3
Hans-Gösta Bernhard
Mariestads FK
38:524:48Guld
4
Erik Hallgren
Finspångs SOK
41:247:20Silver
5
Sven Erik Johansson
Mariestads FK
42:118:07Silver
6
Anders Petersson
Tibro OK
42:128:08Silver
7
Stig Johansson
Falköpings AIK OK
43:209:16Silver
8
Björn Engström
Lerums SOK
44:1210:08Silver
Karl Evert Svensson
IF Hagen
Diskvalificerad
 
D65 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kaarina Voudinmäki
Mullsjö SOK
47:280:00Guld
2
Kerstin Ernvid
Ulricehamns OK
52:565:28Guld
3
Gunnel Karlsson
SOK 68
54:096:41Silver
4
Bibbi Appelgren
Mariestads FK
54:497:21Silver
5
Eva Höije
OK Ravinen
57:3310:05Silver
 
H65 0 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Arne Johansson
Vänersborgs SK
35:100:00Guld
2
Roland Nilsson
Falköpings AIK OK
35:570:47Guld
3
Jan-Olav Carlsson
IF Hagen
37:001:50Guld
4
Lennart Höije
OK Ravinen
37:382:28Guld
5
Kjell-Åke Isaksson
OK Skogshjortarna
38:012:51Guld
6
Styrbjörn Jansson
IF Hagen
38:523:42Guld
7
Lars-Erik Nilsson
Mariestads FK
40:315:21Silver
8
Åke Nordberg
OK Klyftamo
41:506:40Silver
9
Christer Ottosson
IF Hagen
42:527:42Silver
10
Ingemar Wiklund
OK Skogsvargarna
44:078:57Silver
11
Reits Hall
OK Amne
46:1611:06Silver
12
Sven Erik Sjöholm
Mullsjö SOK
46:5711:47Silver
13
Kurt Bodin
Gällstadbygdens SOK
47:1512:05Silver
14
Leif Olofsson
OK Flundrehof
49:5314:43Silver
15
Lars-Olof Gustafsson
OK Klyftamo
52:1517:05Brons
16
Lennart Karlsson
Trollhättans SOK
62:4227:32
 
D70 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anne-Catrine Persson
Mariestads FK
49:540:00Guld
2
Margareta Holmberg
IF Hagen
72:1222:18Brons
 
H70 0 meter11 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars-Erik Larsson
OK Amne
43:560:00Guld
2
Arne Gustafsson
Hagaby GOIF
45:371:41Guld
3
Ingemar Holmberg
IF Hagen
46:362:40Guld
4
Bo Westerberg
Vänersborgs SK
47:083:12Guld
5
Arne Yngström
Hagaby GOIF
52:098:13Silver
6
Harry Sundberg
OK Klyftamo
52:428:46Silver
7
Bengt Österblom
K 3 IF
60:3116:35Silver
8
Kuno Ekdahl
OK P4
75:2331:27
Stig Israelsson
OK Tylöskog
Diskvalificerad
Hjalmar Nordquist
OK Järnbärarna
Diskvalificerad
Ivan Ernvid
Ulricehamns OK
Diskvalificerad
 
H75 0 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Krantz
OK Klyftamo
49:070:00Guld
2
Kjell Persson
Mariestads FK
55:186:11Guld
3
Stig Sahl
IF Hagen
56:507:43Silver
Folke Hörstrand
OK Klyftamo
Diskvalificerad
 
Öppen 2 0 meter10 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alexander Pihl
SOK 68
30:540:00Brons
2
Linus Sundberg
OK Skogshjortarna
36:475:53Brons
3
Ronny Andersson
OK Skogshjortarna
36:576:03Brons
4
Daniel Pihl
SOK 68
43:3612:42
5
Sören Andrén
IF Hagen
49:3118:37
6
Daniel Brandström
OK Skogsstjärnan
64:0233:08
7
Richard Henriksson
OK Skogsstjärnan
64:0533:11
Totte Holm
Markbygdens OK
Diskvalificerad
William Boehm
Ulricehamns OK
Diskvalificerad
Liselotte Larsson
Tibro OK
Diskvalificerad
 
Öppen 4 0 meter11 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Rom
Främmestads IK
32:320:00Brons
2
Henrik Sahlström
Främmestads IK
40:127:40Brons
3
Jakob Karlsson
OK Skogsstjärnan
40:137:41Brons
4
Sören Andersson
Lidköpings VSK
41:128:40Brons
5
Jörgen Lindh
Främmestads IK
47:3215:00
6
Lars Melander
Lidköpings VSK
50:0017:28
7
Bert Thorsson
Ryda SK
53:5721:25
8
Lisa Sandahl
OK Tyr
55:5423:22
9
Anders Dahlberg
Falköpings AIK OK
67:2334:51
Carl-Ch Schmiterlöw
Hjobygdens OK
Diskvalificerad
Jan-Erik Thelin
Lidköpings VSK
Diskvalificerad
 
Öppen 8 0 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pär M Johansson
Kolebakkens IF
33:550:00Brons
2
Joakim Gustafsson
Tibro OK
37:003:05Brons
3
Sofia Andrén
Tibro OK
37:113:16Brons
4
Kent Olausson
OK Orinto
38:454:50Brons
5
Andreas Gällerspång
IK Jarl Rättvik
41:207:25Brons
6
Lina Dahlberg
Falköpings AIK OK
42:318:36Brons
7
Krister Wessmark
OK Flundrehof
43:399:44Brons
8
Klara Andrén
Tibro OK
44:1610:21Brons
9
Leif Claesson
Istrums SK
45:0311:08
10
Lennart Ekvall
Trollhättans SOK
46:2612:31
11
Anders Swedin
Lidköpings VSK
46:3212:37
12
Lennart Bjufström
SOK 68
47:0213:07
13
Nina Gumaelius
Tibro OK
47:2813:33
14
Frida Claesson
Istrums SK
49:2015:25
15
Anna Karlsson
SOK 68
50:0416:09
16
Anders Hedin
Motala AIF OL
51:2517:30
17
Hans Andersson
IK Gandvik
63:3929:44
 
Öppen 9 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktor Thorsson
Ryda SK
65:480:00Brons
2
Torbjörn Wikström
OK Orinto
76:2510:37Brons