Lång-DM Uppland

2011-08-28

Arrangör: Tierps SOK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
725
Form:
Individuell
Startande:
636
Distans:
Lång
Fullföljande:
595
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 0 meter20 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
57:500:00Guld
2
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
65:067:16Silver
3
Sofia Söllvander
OK Linné
66:068:16Silver
4
Lisa Carlsson
OK Linné
69:4511:55Silver
5
Kristina Roberto
OK Linné
73:0915:19Silver
6
Petra Olander
Långhundra IF
74:3216:42Silver
7
Rebecca Bjärrenholt
Vallentuna-Össeby OL
76:5419:04Silver
8
Camilla Öhman
Vallentuna-Össeby OL
78:5721:07Silver
9
Erika Jansson
Rasbo IK
83:4525:55Brons
10
Samantha Saeger
OK Linné
84:4026:50Brons
11
Karin Hedberg
OK Linné
85:1427:24Brons
12
Emma Jonsson
OK Rodhen
89:5732:07
13
Johanna Ragvald
OK Linné
90:4732:57
14
Kristina Rosén
IF Thor
92:0434:14
15
Karna Thorsson
OK Linné
94:2036:30
16
Annika Ridell
IF Thor
97:3439:44
17
Mari Troeng
OK Linné
99:5642:06
18
Janie Nyström
Rånäs OK
100:1842:28
Sara Bengtsson
Långhundra IF
Diskvalificerad
Maria Sjölander
OK Rodhen
Diskvalificerad
 
H21 0 meter23 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lukas Peterson
IFK Umeå
65:300:00Guld
2
Rassmus Andersson
OK Linné
66:391:09Guld
3
David Lingfors
OK Linné
68:132:43Guld
4
Jan Troeng
OK Linné
68:242:54Guld
5
Josef Nordlund
OK Linné
68:433:13Guld
6
Tomas Stenström
OK Linné
69:504:20Guld
7
Erik Andersson
OK Denseln
70:405:10Guld
8
Henrik Löfås
OK Linné
71:376:07Guld
9
Ulf Troeng
OK Linné
72:497:19Guld
10
Tommy Lindberg
OK Roslagen
75:009:30Silver
11
Stefan Sjölund
Skogslöparna
75:299:59Silver
12
Jörgen Ohlin
OK Linné
78:0912:39Silver
13
Anders Håkansson
OK Linné
79:2113:51Silver
14
Boris Granovskiy
OK Linné
85:0519:35Silver
15
Mattias Olofsson
OK Enen
88:2722:57Silver
16
Patrick Higgins
Lagan Valley Orienteers
96:2130:51Brons
17
Olof Eriksson
OK Linné
99:4334:13Brons
18
Ross Smith
OK Linné
103:5738:27
19
Rickard Ekström
IF Thor
117:0651:36
Liutauras Bilevicius
OK Linné
Diskvalificerad
Oskar Wallén
OK Linné
Diskvalificerad
Albin Ridefelt
OK Linné
Diskvalificerad
Simon Eklöv
OK Linné
Diskvalificerad
 
D20 0 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Amanda Eklund
Rånäs OK
87:090:00Guld
Linnea Nilsson
OK Linné
Diskvalificerad
 
H20 0 meter7 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Robert Sandberg
OK Roslagen
55:180:00Guld
2
Isak Eklöv
OK Linné
66:0210:44Silver
3
Viktor Lindberg
OK Roslagen
67:5112:33Silver
4
Mikael Anttila-Eriksson
OK Linné
68:2513:07Silver
Henrik Jonsson
OK Rodhen
Diskvalificerad
Martin Jansson
OK Rodhen
Diskvalificerad
Torbjörn Jacobsson
OK Rodhen
Diskvalificerad
 
D18 0 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
54:140:00Guld
2
Emma Bromark
Långhundra IF
55:261:12Guld
3
Samantha Ahlgren
OK Roslagen
63:028:48Silver
4
Anna Linde
OK Linné
64:3410:20Silver
5
Lovisa Nilsson
OK Linné
72:0617:52Silver
6
Elin Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
78:5724:43Brons
7
Charlotte Sandberg
OK Roslagen
82:1428:00Brons
 
H18 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niklas Aldén
OK Linné
43:480:00Guld
2
Robin Pousette
Rånäs OK
46:072:19Guld
3
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
48:064:18Guld
4
Robert Pettersson
IF Thor
54:0810:20Silver
5
Joakim Wigertz
Långhundra IF
57:5714:09Silver
6
Simon Ågren
OK Linné
59:5416:06Silver
7
Simon Bohman
Rånäs OK
82:5639:08
8
Christian Løchting Thunberg
OK Roslagen
91:0947:21
 
D16 0 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mathilda Karlsson
OK Rodhen
43:360:00Mästare
2
Maria Bengtsson
Långhundra IF
53:189:42Guld
3
Elin Giding
Vallentuna-Össeby OL
55:5512:19Guld
4
Rebecka Hoppe
IF Thor
55:5912:23Guld
5
Emma Graas
OK Linné
59:2315:47Silver
6
Emilia Kaufeldt
Rånäs OK
65:1921:43Silver
7
Sara Karlsson
IF Thor
67:5724:21Brons
8
Lisa Johansson
OK Rodhen
68:1624:40Brons
9
Malin Johnson
Sigtuna OK
69:2025:44Brons
10
Olivia Kvarnlöf
OK Roslagen
69:2125:45Brons
11
Fanny Rostö
Rånäs OK
70:1826:42Brons
12
Julia Angelsiöö
OK Linné
74:4031:04Brons
13
Carolina Nealis
Länna IF
75:2231:46Brons
Sanna Forsberg
Långhundra IF
Diskvalificerad
 
H16 0 meter21 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Axelsson Meyerson
OK Linné
36:200:00Mästare
2
Fredrik Wigertz
Långhundra IF
38:071:47Mästare
3
William Hultqvist
Vallentuna-Össeby OL
44:097:49Elit
4
Felix Claesson
Rånäs OK
45:058:45Guld
5
Olof Carlson Bjernald
OK Linné
49:4613:26Silver
6
Rasmus Steen
OK Enen
51:3815:18Silver
7
Jesper Tibell
Långhundra IF
52:3316:13Silver
8
André Eklund
Rånäs OK
53:2917:09Silver
9
Patrik Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
53:5817:38Silver
10
Michael Andersson
Rånäs OK
55:3319:13Silver
11
John Funkquist
IF Hansa-Hoburg
56:3520:15Brons
12
Emil Gyllenhammar
Sigtuna OK
57:2721:07Brons
13
Emil Eriksson
Tierps SOK
57:5321:33Brons
14
Anton Gille
OK Roslagen
60:5624:36Brons
15
Sixten Jonsson
OK Linné
62:5526:35Brons
16
Lucas Holgersson Rohdin
Sigtuna OK
64:1827:58Brons
17
Erik Lindgren
Sigtuna OK
65:1728:57Järn
18
Martin Jonsson
Länna IF
68:4232:22Järn
19
Adam Blomqvist
OK Rodhen
85:3649:16Järn
20
Jakob Lilja
OK Enen
92:2756:07Järn
Joel Bohman
Rånäs OK
Diskvalificerad
 
H16 Kort 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Hjälte
OK Enen
47:440:00Mästare
2
Simon Graas
OK Linné
55:137:29Elit
 
D14 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alice Frost
OK Roslagen
37:080:00Elit
2
Linda Brolin
OK Roslagen
41:104:02Elit
3
Sara Brolin
OK Roslagen
47:1210:04Silver
4
Luiza Dar
Länna IF
49:5312:45Silver
5
Ellen Broman
OK Roslagen
51:5214:44Silver
6
Caroline Løchting Thunberg
OK Roslagen
51:5414:46Silver
7
Sofia Isacsson
OK Linné
59:0221:54Brons
8
Klara Mandahl
OK Linné
101:0363:55Järn
 
D14 Kort 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Mattsson
Långhundra IF
30:090:00Elit
2
My Hammar
OK Enen
40:1310:04Silver
 
H14 0 meter20 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Forsberg
Långhundra IF
24:320:00Elit
2
Johannes Ridefelt
OK Linné
33:349:02Silver
3
Gustav Stark
OK Roslagen
34:059:33Silver
4
Waldemar Andersson
OK Roslagen
41:3116:59Brons
5
Daniel Carlson Bjernald
OK Linné
41:3417:02Brons
6
Pontus Thörn
Rånäs OK
43:1318:41Brons
7
Olle Nilsson
OK Linné
43:1518:43Brons
8
Gustaf Berglund
Sigtuna OK
43:2518:53Brons
9
Johan Edenhamn
Länna IF
43:4219:10Brons
10
Simon Bernerson
OK Enen
46:1521:43Järn
11
Henrik Nordström
Sigtuna OK
52:0927:37Järn
12
Tuve Möller
OK Linné
53:4129:09Järn
13
Gustav Nyholm
OK Linné
60:1535:43Järn
14
Simon Eriksson
OK Borgen
72:4048:08Järn
15
Oskar Albertsen
Rånäs OK
81:5557:23Järn
16
Filip Hallböök
OK Linné
94:1969:47Järn
17
Nicklas DeWitt
Länna IF
100:5776:25Järn
Oskar Andersson
OK Linné
Diskvalificerad
Viktor Strand
OK Linné
Diskvalificerad
Alexander Alness
Långhundra IF
Diskvalificerad
 
H14 Kort 0 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktor Lund
OK Roslagen
21:430:00Elit
2
Bobby Brahm
Långhundra IF
33:1211:29Silver
3
Jack Wedebrand
OK Enen
33:5412:11Silver
4
Adam Lilja
OK Enen
37:0115:18Brons
5
Emil Helvinsson
OK Roslagen
37:3015:47Brons
6
Johan Erkenstål
OK Enen
44:2322:40Järn
7
Mårten Hellström
OK Linné
44:2722:44Järn
 
D12 0 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sandra Boström
OK Linné
20:260:00Guld
2
Maria Jansson
OK Linné
21:391:13Guld
3
Ellen Frost
OK Roslagen
22:392:13Guld
4
Carolina Jonsell
Vallentuna-Össeby OL
25:114:45Silver
5
Lina Svärd
IF Thor
25:365:10Silver
6
Sofia Berglund
Sigtuna OK
28:348:08Brons
7
Julia Andersson
Länna IF
28:518:25Brons
8
Alva Lindell
IF Thor
29:289:02Brons
9
Tora Nilsson
OK Linné
30:259:59Brons
10
Felicia Cedstedt
Vallentuna-Össeby OL
30:5910:33Brons
11
Klara Möller
OK Linné
31:0410:38Brons
12
Julia Andersson
OK Roslagen
31:3111:05Brons
13
Erika Jonsson
OK Linné
32:1211:46Järn
14
Ellinor Segersten
IF Thor
32:4612:20Järn
15
Stina Brunell
IF Thor
34:0213:36Järn
16
Alva Blomqvist
OK Rodhen
34:0813:42Järn
17
Ida Häggholm
Sigtuna OK
34:1613:50Järn
18
Tuva Ahlgren
OK Borgen
35:5115:25Järn
19
Sofia Giding
Vallentuna-Össeby OL
36:4616:20Järn
20
Wilma Gille
OK Roslagen
36:5516:29Järn
21
Emma Bernerson
OK Enen
37:2817:02Järn
22
Wilma Insulander
IF Thor
40:4220:16Järn
23
Agnes Carlström
OK Enen
44:3324:07Järn
24
Linnea Stråle
Länna IF
62:0241:36Järn
Eleanore Nealis
Länna IF
Diskvalificerad
 
D12 Kort 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lisa Ahlgren-Bergström
IF Thor
37:200:00Guld
2
Astrid Starck
OK Roslagen
49:0011:40Silver
 
H12 0 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Grywenz
OK Linné
20:530:00Guld
2
Erik Hannrup
IF Thor
22:321:39Guld
3
Daniel Rönnqvist
OK Linné
22:592:06Guld
4
John Larsson
Rånäs OK
23:122:19Guld
5
Samuel Eriksson
OK Rodhen
23:172:24Guld
6
Oliver Angelsiöö
OK Linné
25:214:28Silver
7
Isak Nordström
Sigtuna OK
25:314:38Silver
8
Joel Wahlqvist
OK Roslagen
27:526:59Silver
9
Emil Grehn
OK Rodhen
28:568:03Brons
10
Andreas Johnson
Sigtuna OK
30:059:12Brons
11
Mattias Torstensson
OK Rodhen
30:309:37Brons
12
Erling Holst
OK Linné
30:5810:05Brons
13
Erik Starkman
Sigtuna OK
35:0714:14Järn
14
Axel Bergström
OK Rodhen
36:0715:14Järn
15
Viktor Bodeäng
Sigtuna OK
36:4015:47Järn
16
Jakob Näslund
OK Roslagen
36:5316:00Järn
17
William Ernlund
OK Linné
36:5916:06Järn
18
Jacob Lundblad
OK Linné
38:3317:40Järn
19
Hugo Bäsén
IF Thor
38:4417:51Järn
20
Erik Mandahl
OK Linné
38:4717:54Järn
21
Simon Lundström
Långhundra IF
39:1518:22Järn
22
Albin Wikström-Kempe
OK Linné
40:4819:55Järn
23
Jonathan Persson
OK Enen
41:1220:19Järn
24
Erik Wulff
OK Linné
41:1820:25Järn
25
David Fornander
Sigtuna OK
42:0421:11Järn
26
Nils Strand
OK Linné
42:5121:58Järn
27
William Dverstorp
Långhundra IF
47:3326:40Järn
28
Filip Elihn
OK Linné
48:2327:30Järn
29
Emil Hemgren
IF Thor
48:3327:40Järn
30
Filip Weinestedt Tidlu
OK Linné
48:3627:43Järn
31
Samuel Karlsson
Långhundra IF
50:5129:58Järn
32
Sten Mårtensson
OK Linné
52:4531:52Järn
33
Erik Helen
OK Rodhen
57:2136:28Järn
34
Joakim Magnusson-Fredlund
IF Thor
67:0246:09Järn
Albert Jonsson
OK Enen
Diskvalificerad
 
H12 Kort 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Palm
OK Triangeln
23:260:00Guld
2
Filip Hassel
OK Triangeln
28:244:58Silver
3
Axel Björk
Långhundra IF
35:3712:11Brons
4
Filip Nilsson
OK Triangeln
41:4018:14Järn
 
D10 0 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agnes Broman
OK Roslagen
23:350:00Brons
2
Lovisa Wigertz
Långhundra IF
24:340:59Brons
3
Ebba Lindell
IF Thor
26:032:28Brons
4
Anna Nordström
Sigtuna OK
26:292:54Brons
5
Emma Isacsson
OK Linné
28:525:17Brons
6
Alva Jonsson
Långhundra IF
29:335:58Brons
7
Hanna Karlsson
Länna IF
30:336:58Brons
8
Vanja Uusitalo
Länna IF
32:529:17Brons
9
Natalie Källman
Länna IF
34:1610:41Brons
10
Emilia Karlsson
Långhundra IF
34:5711:22Brons
11
Wilma Hämäläinen
Länna IF
44:0220:27Järn
12
Minna Torstensson
OK Rodhen
46:2822:53Järn
13
Vendela Jonsell
Vallentuna-Össeby OL
47:5624:21Järn
14
Elsa Bäsén
IF Thor
64:1740:42Järn
Ella Andersson
Länna IF
Diskvalificerad
Amanda Cedstedt
Vallentuna-Össeby OL
Diskvalificerad
 
H10 0 meter26 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl Grywenz
OK Linné
22:470:00Brons
2
Axel Leijon Thorell
Långhundra IF
22:580:11Brons
3
Emil Boström
OK Linné
24:131:26Brons
4
Linus Åhlén
Rånäs OK
25:052:18Brons
5
Arvid Roos
OK Linné
25:563:09Brons
6
Elias Grehn
OK Rodhen
26:373:50Brons
7
Pontus Gustafsson
OK Linné
28:155:28Brons
8
Oscar Palm
OK Linné
32:409:53Brons
9
Elias Larsson
OK Enen
32:429:55Brons
10
Arvid Umegård
Långhundra IF
32:5610:09Brons
11
David Melin
OK Rodhen
34:1611:29Brons
12
Otto Balck
Vallentuna-Össeby OL
35:3412:47Järn
13
Samuel Dar
Länna IF
39:0116:14Järn
14
Gunnar Söderbäck
OK Linné
39:1816:31Järn
15
Martin Grönholm
IF Thor
42:1919:32Järn
16
Elias Säfström
Rånäs OK
44:2721:40Järn
17
Karl Fagerlind
OK Linné
44:3521:48Järn
18
Hugo Bergendahl-Hansson
IF Thor
45:2822:41Järn
19
Samuel Jonsson
Länna IF
47:4524:58Järn
20
Anton Karlsson
Länna IF
51:5229:05Järn
21
Simon Kragmo
Vallentuna-Össeby OL
52:1129:24Järn
22
Luther Björk
Långhundra IF
53:3830:51Järn
23
Arvid Gyllner
Länna IF
56:2533:38Järn
Albin Forsberg
Långhundra IF
Diskvalificerad
Valdemar Andersson
OK Linné
Diskvalificerad
Viktor Jansson
OK Roslagen
Diskvalificerad
 
D35 0 meter7 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Karin Olm
IF Thor
57:040:00Guld
2
Sofie Bergendahl
IF Thor
58:101:06Guld
3
Helene Nilsson
OK Linné
60:153:11Guld
4
Malin Sparrman
OK Linné
77:0219:58Silver
5
Åsa Berg
Sigtuna OK
77:1920:15Silver
Pernilla Svedin
OK Rodhen
Diskvalificerad
Katja Kinnunen
Vallentuna-Össeby OL
Diskvalificerad
 
H35 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Eklund
OK Rodhen
51:140:00Guld
2
Henrik Roos
OK Linné
55:434:29Guld
3
Olof Borell
OK Linné
57:326:18Guld
4
Jonas Eriksson
Rånäs OK
67:1416:00Silver
5
Gunnar Åhlén
Rånäs OK
70:0418:50Silver
6
Pål Jansson
OK Roslagen
76:4525:31Brons
7
Mats Åberg
OK Linné
89:1438:00
8
Erik Jonsson
Långhundra IF
102:1751:03
 
D40 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Yvonne Grehn
OK Rodhen
41:580:00Guld
2
Lina Andersson
OK Roslagen
47:495:51Silver
3
Josefine Nordström
OK Triangeln
50:178:19Silver
4
Ewa Edström-Forsberg
Långhundra IF
59:5217:54Brons
 
H40 0 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Jakobsson
OK Roslagen
52:120:00Guld
2
Anders Boström
OK Linné
53:571:45Guld
3
Petter Ranefall
IF Thor
63:3411:22Silver
4
John Solbreck
OK Roslagen
65:1513:03Silver
5
Christer Arksand
Vallentuna-Össeby OL
66:3414:22Silver
6
Pontus Gille
OK Roslagen
67:2815:16Silver
7
Magnus Wallenborg
IF Thor
67:3015:18Silver
8
Pär Tögenmark
OK Linné
68:1015:58Silver
9
Niklas Cedstedt
Vallentuna-Össeby OL
70:0117:49Silver
10
Svante Jonsell
Vallentuna-Össeby OL
72:4320:31Silver
11
Andreas Ehn
IF Thor
91:4939:37
12
Johan Balck
Vallentuna-Össeby OL
110:4258:30
Jonas Wulff
OK Linné
Diskvalificerad
 
D45 0 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marianne Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
39:130:00Guld
2
Annika Ardell
OK Rodhen
43:314:18Guld
3
Dorothe Spillmann
IF Thor
46:587:45Silver
4
Maria Kvarnlöf
OK Roslagen
47:508:37Silver
5
Maria Hart
OK Linné
50:0810:55Silver
6
Lena Nilsson
OK Linné
51:2912:16Silver
7
Ulrika Meyerson
OK Linné
52:2213:09Silver
8
Ann-Christin Pousette
Rånäs OK
53:4214:29Silver
9
Pia Thunman
OK Linné
54:1014:57Silver
10
Agneta Karlsson
Rånäs OK
57:1618:03Brons
11
Eva Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
59:4620:33Brons
12
Anette Arksand
Vallentuna-Össeby OL
60:2021:07Brons
13
Maria Lännevall
OK Roslagen
60:3621:23Brons
14
Lena Grandin
OK Linné
63:2824:15
15
Maria Tibell
Långhundra IF
65:2426:11
16
Mona Hansson
IF Thor
73:1934:06
17
Åsa Pettersson
Vallentuna-Össeby OL
74:5735:44
Katarina Bengtsson
Långhundra IF
Diskvalificerad
 
H45 0 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Conny Forsberg
Långhundra IF
42:190:00Guld
2
Ola Hultin
OK Roslagen
43:301:11Guld
3
Mats Jonsell
IF Thor
46:234:04Guld
4
Jonas Giding
Vallentuna-Össeby OL
46:324:13Guld
5
Per-Olov Wedin
IF Thor
46:474:28Guld
6
Anders Ohlin
Rånäs OK
51:329:13Silver
7
Thomas Jansson
OK Roslagen
51:499:30Silver
8
Sven Wigertz
Långhundra IF
52:5910:40Silver
9
Björn Hannrup
IF Thor
55:4713:28Silver
10
Johan J Möller
OK Linné
56:5614:37Silver
11
Michael Holmgren
IF Thor
59:4917:30Silver
12
Bo Strand
OK Linné
61:1818:59Brons
13
Per Grywenz
OK Linné
62:4420:25Brons
14
Anders Brunell
IF Thor
65:3823:19
15
Mikael Bäsén
IF Thor
66:2724:08
16
Stefan Nilsson
OK Linné
67:3625:17
17
Stefan Nordström
Sigtuna OK
90:1047:51
Kenneth Jonsson
OK Linné
Diskvalificerad
 
D50 0 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marie Öhman
Vallentuna-Össeby OL
41:510:00Guld
2
Karin Jansson
OK Rodhen
42:110:20Guld
3
Anna-Sofie Lundman
OK Roslagen
46:274:36Guld
4
Carina Jacobsson
OK Rodhen
47:475:56Silver
5
Inger Skantz
Länna IF
50:168:25Silver
6
Brita Nilsson
OK Linné
56:0714:16Silver
7
Maria Skantz
OK Triangeln
60:2518:34Brons
8
EvaLena Nilsson
OK Linné
64:4022:49
9
Lise-Lott Almgren
OK Rodhen
104:3762:46
 
H50 0 meter20 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Torbjörn Lännevall
OK Roslagen
42:100:00Guld
2
Tommy Åhman
Långhundra IF
45:553:45Guld
3
Roine Andersson
Rånäs OK
47:325:22Guld
4
Björn Söderbäck
OK Linné
50:268:16Silver
5
Göran Andersson
OK Rodhen
52:5910:49Silver
6
Tryggve Rönnqvist
OK Linné
54:3412:24Silver
7
Peter Eklöv
OK Linné
54:4212:32Silver
8
Peter Ridefelt
OK Linné
55:5113:41Silver
9
Tomas Jansson
Länna IF
58:5016:40Silver
10
Lars Andersson
OK Triangeln
61:3519:25Brons
11
Mats Lundman
OK Roslagen
62:5220:42Brons
12
Peter Olofsson
OK Enen
62:5920:49Brons
13
Håkan Hellström
OK Linné
63:5521:45Brons
14
Eddie Bjärrenholt
Vallentuna-Össeby OL
65:3623:26
15
Leif Nyholm
OK Linné
65:5623:46
16
Magnus Thor
OK Bävern
73:3231:22
17
Eric Jönsson
OK Triangeln
88:4346:33
18
Claes Landqvist
Vallentuna-Össeby OL
89:5647:46
19
Stefan Mokvist
Länna IF
94:4452:34
20
James DeWitt
Länna IF
130:2288:12
 
D55 0 meter6 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christina Hjertson
OK Linné
38:320:00Guld
2
Lena Åhman-Larsson
Rånäs OK
50:2311:51Silver
3
Britt Larsson
Länna IF
60:4222:10
Eva Elnerud
Sigtuna OK
Diskvalificerad
Marita Berg
Sigtuna OK
Diskvalificerad
Elisabeth Hedlöf
Rånäs OK
Diskvalificerad
 
H55 0 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Ohlin
Rånäs OK
35:460:00Guld
2
Andreas Hjertson
OK Linné
36:471:01Guld
3
Thomas Johansson
Rånäs OK
40:515:05Silver
4
Hans Ohlin
Rånäs OK
42:256:39Silver
5
Peter Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
44:378:51Silver
6
Svend Erik Mathiassen
OK Linné
48:1712:31Silver
7
Peter Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
48:5113:05Silver
8
Per Weinestedt
OK Linné
49:1713:31Silver
9
Stig Andersson
OK Linné
49:2913:43Silver
10
Yngve Krantz
OK Rodhen
59:4223:56
11
Robert Alm
Länna IF
63:2427:38
12
Sture Larsson
Länna IF
79:0843:22
 
D60 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ewa Nordlund
Länna IF
49:230:00Guld
2
Ingegerd Lusensky
Sigtuna OK
50:130:50Guld
3
Marianne Sellgren
Sigtuna OK
51:512:28Guld
4
Lena Johnsson
Rånäs OK
52:363:13Guld
5
Viviann Björklund
OK Roslagen
55:045:41Guld
6
Astrid Agneta Sörqvist
Sigtuna OK
69:5920:36Silver
 
H60 0 meter14 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stig Torsten Pettersson
Långhundra IF
42:520:00Guld
2
Christer Eriksson
OK Linné
44:381:46Guld
3
Lars-Erik Hermansson
OK Linné
45:172:25Guld
4
Jan Johansson
IF Thor
45:232:31Guld
5
Sven Einar Folke Boström
OK Linné
48:495:57Silver
6
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
50:347:42Silver
7
Tommy Wåhlin
OK Enen
55:1612:24Silver
8
Bengt-Göran Stjerna
Länna IF
57:2114:29Silver
9
Hans Eriksson
Rånäs OK
61:2818:36Brons
10
Stig Larsson
Länna IF
65:3922:47
11
Rolf Hjort
Rånäs OK
69:4826:56
12
Inge Larsson
IF Thor
98:4655:54
Jan Åsberg
Häverödals SK
Diskvalificerad
Lars Göran Sörqvist
Sigtuna OK
Diskvalificerad
 
D65 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gun Inger Sahlberg
Långhundra IF
44:410:00Guld
2
Birgitta Klang
Långhundra IF
45:080:27Guld
3
Margareta Haraldsson
Sigtuna OK
46:101:29Guld
4
Dagny Elisabet Gustavsson
Sigtuna OK
46:522:11Guld
5
Eva von Heijne
Sigtuna OK
47:312:50Guld
6
Caje Jacobsson
IF Thor
52:327:51Silver
7
Birgitta Norlin
Rimbo SOK
53:509:09Silver
8
Barbro Börjeson
Sigtuna OK
89:4745:06
 
H65 0 meter18 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Anders Fredrik Sellgren
Sigtuna OK
39:520:00Guld
2
Sören Eriksson
Länna IF
49:399:47Silver
3
Conny Husén
OK Roslagen
52:2612:34Silver
4
Christer Solbreck
Långhundra IF
53:3913:47Silver
5
Thord Rådberg
OK Roslagen
53:4913:57Silver
6
Boris Andersson
Rånäs OK
58:0318:11Brons
7
Leif Nordlund
Länna IF
58:2118:29Brons
8
Ola Hedberg
OK Linné
58:2618:34Brons
9
Lennart Torstensson
OK Rodhen
58:5519:03Brons
10
Sven-Olof Norlin
Rimbo SOK
59:1119:19Brons
11
Karl-Göran Gustafsson
Upsala IF
60:5020:58Brons
12
Ulf Skogtjärn
OK Linné
62:5923:07
12
Hans Sahlberg
Långhundra IF
62:5923:07
14
Bo Westling
Häverödals SK
65:2925:37
15
Lars Ahlström
Rasbo IK
68:2328:31
16
Leif Berg
Sigtuna OK
70:4130:49
Bengt-Olov Törnqvist
Sigtuna OK
Diskvalificerad
Ingvar Johansson
OK Rodhen
Diskvalificerad
 
H70 0 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Gatelid
Sigtuna OK
39:180:00Guld
2
Jan-Olof Malm
Sigtuna OK
42:062:48Guld
3
Martin Engqvist
Upsala IF
43:344:16Guld
4
Kurt Boström
OK Linné
43:404:22Guld
5
Sten von Heijne
Sigtuna OK
46:377:19Silver
6
Sven Jacobsson
IF Thor
47:208:02Silver
7
Roine Mattsson
Häverödals SK
48:178:59Silver
8
Ove Carlsson
OK Linné
48:439:25Silver
9
Sivert Söderbärg
OK Roslagen
50:1710:59Silver
10
Staffan Gantelius
Vallentuna-Össeby OL
52:1412:56Silver
11
Folke Lindblom
Heby AIF
54:4015:22Silver
12
Bo Lindberg
Rånäs OK
57:4718:29Brons
13
Per-Erik Thunström
OK Linné
60:4821:30Brons
14
Kjell Nilsson
OK Linné
61:3122:13
15
Tryggve Trygg
OK Roslagen
71:0231:44
16
Nils-Olof Uppströmer
Rasbo IK
71:3832:20
17
Rune Thurén
Vallentuna-Össeby OL
71:5532:37
18
Erik Edy Lundqvist
Heby AIF
78:4539:27
 
H75 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Andersson
Rimbo SOK
39:590:00Guld
2
Sten Larsson
Häverödals SK
40:550:56Guld
3
Lennart Hedlund
Vallentuna-Össeby OL
56:5016:51Silver
4
Sven Eriksson
OK Roslagen
58:1618:17Brons
5
Ove Åberg
OK Roslagen
59:5920:00Brons
 
H80 0 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ragnar Andersson
Häverödals SK
58:040:00
 
H21 Kort 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Jansson
OK Rodhen
96:040:00Guld
2
Michael Andersson
OK Triangeln
100:033:59Guld
 
U1 0 meter42 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oscar Jonsson
OK Enen
11:150:00Järn
2
Edvin Wiklund
OK Enen
11:570:42Järn
3
Alex Pilstål
OK Enen
12:351:20Järn
4
Viktor Boström
OK Linné
13:522:37Järn
5
Oscar Insulander
IF Thor
14:443:29Järn
6
Liam Mc Cluskey
OK Enen
15:354:20Järn
7
Elsa Karlsson
IF Thor
15:584:43Järn
8
Johanna Palm
OK Triangeln
16:024:47Järn
9
Michaela Ekwall
OK Enen
16:094:54Järn
10
Oskar Svedin Jakobsson
Långhundra IF
16:205:05Järn
11
Frida Nilsen
OK Enen
17:035:48Järn
12
Sara Nyholm
OK Linné
17:085:53Järn
13
Jakob Nordström
Sigtuna OK
17:095:54Järn
14
Sofie Jonsell
IF Thor
17:266:11Järn
15
Elliot Angelsiöö
OK Linné
17:336:18Järn
16
Elsa Söllvander Eklund
OK Rodhen
17:466:31Järn
17
Arvid Rydgren
OK Rodhen
17:506:35Järn
18
Lovisa Eriksson
OK Rodhen
18:016:46Järn
19
Frida Nilsson
OK Triangeln
18:096:54Järn
20
Agnes Söllvander-Eklund
OK Rodhen
18:157:00Järn
21
Edit Jonsson
Långhundra IF
18:337:18Järn
22
Elsa Wiklund
OK Enen
18:437:28Järn
23
Elin Fornander
Sigtuna OK
18:477:32Järn
24
Victoria Cantar
OK Linné
19:178:02Järn
25
Annie Häggholm
Sigtuna OK
19:218:06Järn
26
Gustav Nordfors
OK Enen
19:298:14Järn
27
Edvin Nysten
OK Enen
19:508:35Järn
28
Einar Lundkvist
Länna IF
19:578:42Järn
29
Lovisa Andersson
IF Thor
20:138:58Järn
30
Elsa Ernlund
OK Linné
20:359:20Järn
31
Malva Möller
OK Linné
21:2010:05Järn
32
Johanna Roos
OK Linné
22:5611:41Järn
33
Isac Andersson
Länna IF
23:4712:32Järn
34
Elin Wahlqvist
OK Roslagen
24:4113:26Järn
35
Erik Bernerson
OK Enen
25:0413:49Järn
36
Ellen Ahlgren
OK Borgen
25:2014:05Järn
37
Klara Hart
OK Linné
26:5015:35Järn
38
Zebastian Jönsson -Ulate
OK Triangeln
28:2317:08Järn
39
Ragnar Holst
OK Linné
29:3418:19Järn
40
Axel Balck
Vallentuna-Össeby OL
30:4019:25Järn
41
Melvin Torstensson
OK Rodhen
34:0822:53Järn
Emil Åberg
OK Linné
Diskvalificerad
 
U2 0 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linus Åberg
Långhundra IF
26:430:00Järn
2
Petter Nordenholm
IF Thor
27:260:43Järn
3
Tony Edlund
Rånäs OK
28:121:29Järn
4
Kevin Sjölander
OK Rodhen
28:482:05Järn
5
Emilia Bergström
OK Rodhen
30:534:10Järn
6
David Näslund
OK Roslagen
31:374:54Järn
7
Ellen Norström
Länna IF
32:215:38Järn
8
Jonathan Gelin
OK Enen
32:365:53Järn
9
Niklas Gillberg
Långhundra IF
33:437:00Järn
10
Jacob Malmenstedt
OK Linné
33:597:16Järn
11
Linus Lundqvist
Långhundra IF
34:177:34Järn
12
Ellen Hannrup
IF Thor
34:287:45Järn
13
Vanessa Jonsson
Länna IF
34:297:46Järn
14
Marcus Lundqvist
Långhundra IF
34:417:58Järn
15
Stina Umegård
Långhundra IF
34:458:02Järn
16
Moa Wallenborg
IF Thor
35:018:18Järn
17
Trotte Gäreskog
Storvreta IK
35:088:25Järn
18
Joel Holmqvist
OK Enen
35:589:15Järn
19
Anton Segerman
IF Thor
36:079:24Järn
20
August Stark
OK Roslagen
37:3510:52Järn
21
Olle Brahm
Långhundra IF
39:0612:23Järn
22
Annie Norström
Länna IF
40:0913:26Järn
23
Agnes Weiss
Långhundra IF
40:1213:29Järn
24
Elin Graas
OK Linné
40:1913:36Järn
25
Jonas Bergens
OK Linné
40:5414:11Järn
26
Erik Åkerud
IF Thor
42:3515:52Järn
27
Lova Åhlén
Rånäs OK
42:5416:11Järn
28
Alina Gyllner
Länna IF
43:4317:00Järn
29
Simon Olm
IF Thor
43:5617:13Järn
30
Cornelia Krafft
Länna IF
43:5917:16Järn
31
Hannes Gäreskog
Storvreta IK
45:3718:54Järn
32
Erik Beskow
OK Linné
45:5019:07Järn
33
Rickard Bodell
OK Enen
46:5720:14Järn
34
Ludvig Hassel
OK Triangeln
47:0820:25Järn
35
Ludvig Behm
Länna IF
49:5823:15Järn
36
Valdemar Behm
Länna IF
51:3624:53Järn
37
Olivia Overend
IF Thor
57:2030:37Järn
38
Hanna Graas
OK Linné
65:4839:05Järn
 
Inskolning 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Alvar Björk
Långhundra IF
0:000:00Järn
Elis Bergendahl-Hansson
IF Thor
0:000:00Järn
Adam Sparrman
OK Linné
0:000:00Järn
August Weiss
Långhundra IF
0:000:00Järn
Love Umegård
Långhundra IF
0:000:00Järn
Lovis Rahm
Tierps SOK
0:000:00Järn
Lukas Gustafsson
OK Linné
Diskvalificerad
 
Öppen 2 0 meter25 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kent Nysten
OK Enen
22:280:00Brons
2
Sebastian Fahlgren
Skellefteå
23:180:50Brons
3
Clary Bernerson
OK Enen
28:396:11Brons
4
Silvia Nyholm
OK Linné
30:007:32Brons
5
Tomas Lund
OK Roslagen
31:178:49
6
Niclas Wiklund
OK Eken
31:369:08
7
Tina Häggholm
Sigtuna OK
32:089:40
8
Lars Jonsson
OK Enen
32:4110:13
9
Elisabet Lindblom Larsson
OK Enen
34:0211:34
10
Christina Sälgblad
Vallentuna-Össeby OL
34:4612:18
11
Ann-Charlotte Ohlsson
OK Linné
35:4213:14
12
Marie Ahlgren
IF Thor
35:4913:21
13
Lena Stråle
Länna IF
36:1513:47
14
Annika Hemgren
IF Thor
37:4015:12
15
Elisabeth Nordfors
OK Enen
37:4115:13
16
Annelie Wedebrand
OK Enen
37:4615:18
17
Sandra Lundgren
Skellefteå
39:3317:05
18
Linda McCluskey
OK Enen
46:2723:59
19
Johan Nordenholm
IF Thor
49:5027:22
20
Tilda Nordenholm
IF Thor
53:1330:45
21
Amilcar Roberto
OK Linné
57:2434:56
22
Jenny Helvinsson
OK Roslagen
68:4146:13
22
Gisela Frost
OK Roslagen
68:4146:13
24
Elizabeth Løchting
OK Roslagen
68:4646:18
25
Helene Ahlgren
OK Roslagen
68:4746:19
 
Öppen 5 0 meter52 startande, 50 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Lundin
OK Borgen
31:170:00Brons
2
Jessica Söllvander
OK Rodhen
31:230:06Brons
3
Magnus Bergström
Rånäs OK
34:523:35Brons
4
Robert Larsson
IF Thor
35:143:57Brons
5
Anders Grehn
OK Rodhen
37:566:39Brons
6
Staffan Broman
OK Roslagen
39:067:49Brons
7
Björn Jonsell
IF Thor
39:248:07Brons
8
Ulf Isacsson
OK Linné
40:429:25Brons
9
Jonathan Nealis
Länna IF
41:4410:27Brons
10
Tommy Höglund
Långhundra IF
41:5210:35Brons
11
Sara Bergquist
Rånäs OK
42:0910:52
12
Ulf Angelsiöö
OK Linné
42:4211:25
13
Olof Nilsson
OK Triangeln
44:1612:59
14
Patrik Steen
OK Enen
45:2414:07
15
Bernhard Kling
OK Rodhen
45:2714:10
16
Tomas Wahlqvist
OK Roslagen
45:3814:21
17
Ann-Mari Silfver
Långhundra IF
46:2715:10
18
David Gustafsson
Upsala IF
46:4515:28
19
Mats Linde
OK Linné
46:5215:35
20
Per Andersson
OK Linné
47:0015:43
21
Karl-Åke Larsson
OK Enen
47:0115:44
22
Mats Frost
OK Roslagen
47:2616:09
23
Robert Mårtensson
OK Linné
47:4316:26
24
Karin Mokvist
Länna IF
48:3017:13
25
Karin Lindström-Ahlgren
OK Borgen
48:4617:29
26
JOHANNES Melin
IF Thor
49:1517:58
27
Sofia Wallin
IF Thor
49:2118:04
28
Ann-Sofie Edenhamn
Länna IF
50:0018:43
29
Terese Ohlsson
OK Linné
50:0718:50
30
Anders Falk
OK Roslagen
51:4120:24
31
Anne Eklund
Rånäs OK
52:3421:17
32
Mats Bernerson
OK Enen
53:0021:43
33
Lotta Möller
OK Linné
53:3722:20
34
Åsa Nordström
Sigtuna OK
55:5424:37
35
Kragmo Johan
Vallentuna-Össeby OL
58:0026:43
36
Tore Carlström
OK Enen
58:4827:31
37
Roger Blomkvist
OK Rodhen
59:1828:01
38
Camilla Adlerteg
OK Enen
60:0128:44
39
Kenneth Hällbom
OK Enen
62:5831:41
40
Torborg Sturesdotter-Hoppe
IF Thor
66:1735:00
41
Karin Hannrup
IF Thor
68:1636:59
42
Annette Wigertz
Långhundra IF
68:3737:20
43
Stefan Andersson
Rånäs OK
70:0838:51
44
Gabriella Andersson
OK Linné
71:3640:19
45
Karin Palm
OK Linné
72:1240:55
46
Elsa Brahm
Långhundra IF
76:0744:50
47
Anna Kavfeldt
Rånäs OK
79:3548:18
48
Mimmi Andersson
Klubblös
82:4451:27
49
Takao Sasaki
Klubblös
83:3352:16
50
Frida Säfström
Rånäs OK
129:2498:07
Gunilla Reinholdsson
IF Thor
Diskvalificerad
Pysse Jonsson
Länna IF
Diskvalificerad
 
Öppen 8 0 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Berglund
Tumba-Mälarhöjden OK
34:190:00Brons
2
Henrik Boström
OK Linné
35:431:24Brons
3
Per Melin
OK Rodhen
37:543:35Brons
4
Michael Palm
OK Triangeln
39:044:45Brons
5
Bo Segerman
IF Thor
39:325:13Brons
6
Niklas Reinholdsson
IF Thor
39:405:21Brons
7
Per Forsberg
IK Ymer
41:036:44Brons
8
Anders Åberg
Långhundra IF
41:347:15Brons
9
Peter Gustafsson
OK Linné
43:339:14Brons
10
Gabriella Melin
OK Rodhen
48:3914:20
11
Johan Ågren
OK Linné
50:1215:53
12
Erik Sparrman
OK Linné
50:2516:06
13
Leif Andersson
Rånäs OK
51:4117:22
14
Johan Stenberg
IF Thor
51:5817:39
15
Per Brahm
Långhundra IF
52:0017:41
16
Mattias Bolinder
Gottsundapolisen
55:0320:44
17
Klara Alm
OK Linné
56:4622:27
18
Christer Karlsson
OK Rodhen
56:4722:28
19
Hans Karlsson
Länna IF
60:1125:52
20
Björn Dverstorp
Långhundra IF
61:3827:19
21
Kjell Jansson
Långhundra IF
61:4827:29
22
Nic Kruys
IF Thor
62:5328:34
23
Kenneth Alness
Långhundra IF
65:5531:36
24
Ulf Eiderbrant
Skuttunge SOK
68:1833:59
25
Lars-Olov Andersson
Sigtuna OK
69:2135:02
26
Marita Karlsson Mood
Länna IF
70:2136:02
27
Linnéa Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
72:2438:05
28
Curt Reinholdsson
IF Thor
74:0239:43
29
Paul-Erik Van Gemst
Klubblös
76:0441:45
30
Karolina Andersson
Länna IF
78:0843:49
31
Åsa Marknell DeWitt,
Länna IF
87:5053:31
32
Mikael Hämäläinen
Länna IF
95:0860:49
33
Veronica Nuija
GOIF Tjalve
109:0474:45
Ulf Grandin
OK Linné
Diskvalificerad
Jonas Pettersson
Klubblös
Diskvalificerad
Linnea Rönnqvist
OK Linné
Diskvalificerad