Axevalla-natta

2000-10-13

Arrangör: Istrums SK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
193
Form:
Individuell
Startande:
162
Distans:
Natt
Fullföljande:
158
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 5990 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lindha Hellner
Almby IK
41:076:520:00Guld
2
Karin Jogeland
IK Ymer
57:109:3316:03Silver
 
H21 9560 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Johansson
Mariestads FK
58:316:070:00Guld
2
Johan Mars
Kinnaströms SK
62:446:344:13Guld
3
Anders Westberg
Säterbygdens OK
63:266:384:55Guld
4
Mats Lindgren
Halmstad OK
63:366:395:05Guld
5
Mattias Hedfjärd
Gudhems IF
68:337:1010:02Silver
6
Bo Hallberg
Falköpings AIK
68:357:1010:04Silver
 
D20 5130 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Jogeland
IK Ymer
40:277:530:00Guld
2
Ulrika Fredriksson
Gudhems IF
46:189:025:51Silver
 
H20 5990 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Olsson
IF Hagen
37:536:190:00Guld
2
Rikard Bernhard
Mariestads FK
48:328:0610:39Silver
3
Johan Karlsson
OK Flundrehof
55:429:1817:49Brons
 
D16 3000 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Lidhage
IK Ymer
32:5310:580:00Mästare
2
Elise Berggren
IK Ymer
36:1612:053:23Mästare
 
H16 3000 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Olsson
Hjobygdens OK
21:367:120:00Mästare
2
Fredrik Larsson
OK Skogshjortarna
22:567:391:20Mästare
3
Gustav Enander
Vänersborgs SK
25:058:223:29Elit
4
Henrik Lidhage
IK Ymer
26:548:585:18Elit
5
Tobias Johansson
OK Skogshjortarna
39:1313:0417:37Järn
6
Linus Longborn
IK Gandvik
47:4915:5626:13Järn
7
Rickard Björkman
Trollhättans SK
52:4517:3531:09Järn
8
Carl-Magnus Damberg
IK Gandvik
84:1628:0562:40Järn
 
D12 2650 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Schmiterlöw
Hjobygdens OK
15:235:480:00Guld
2
Olivia Hellsvik
IK Gandvik
38:1714:2722:54Järn
3
Matildha Hermansson
IK Gandvik
44:2016:4428:57Järn
 
H12 2650 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olof Krantz
IK Gandvik
11:274:190:00Guld
2
Alexander Nilsson
Rydboholms SK
13:345:072:07Guld
3
Mikael Karlsson-Landén
Istrums SK
14:175:232:50Silver
4
Niclas Sahlin
Vänersborgs SK
14:345:303:07Silver
5
Oskar Krantz
IK Gandvik
16:196:094:52Brons
6
Erik Andersson
IK Gandvik
23:559:0212:28Järn
7
Anton Broberg Holm
IK Gandvik
25:249:3513:57Järn
8
Emil Johansson
Trollhättans SK
26:119:5314:44Järn
9
Fredrik Gustafsson
IK Gandvik
29:5611:1818:29Järn
 
D35 5130 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britta Sahlin
OK Skogsvargarna
41:248:040:00Guld
2
Ingrid Roos
Motala AIF OL
55:0410:4413:40Silver
 
H35 7450 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tornie Ottersten
K 3 IF
48:146:280:00Guld
2
Bernt Henriksson
Gudhems IF
63:528:3415:38Silver
3
Peter Jarl
Tibro AIK SOK
66:228:5418:08Silver
4
Ingemar Ros
OK Klyftamo
83:1111:1034:57
 
D40 3920 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Fredriksson
Gudhems IF
29:427:350:00Guld
2
Iréne Banck
Hjobygdens OK
31:087:571:26Guld
 
H40 5990 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Hellsvik
IK Gandvik
36:536:090:00Guld
2
Thomas Mauritzon
IF Hagen
40:176:443:24Guld
3
Lars Carlsson
Trollhättans SK
41:426:584:49Silver
4
Christer Fransson
Motala AIF OL
42:127:035:19Silver
5
Christer Tapper
Almby IK
42:177:045:24Silver
6
Jan Sahl
IF Hagen
44:017:217:08Silver
7
Yngve Johansson
Almby IK
44:107:227:17Silver
8
Lars Olsson
IF Hagen
48:078:0211:14Silver
9
Hans-Olof Holm
OK Skogsvargarna
48:378:0711:44Silver
10
Per Gustafsson
Ryda SK
48:598:1112:06Silver
11
Michael Karlsson
IF Hagen
51:438:3814:50Silver
12
Anders Swedin
Lidköpings VSK
57:419:3820:48
 
D45 3920 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Berit Mellberg
OK Amne
39:1210:000:00Guld
2
Britt-Marie Andersson
OK Amne
41:2510:342:13Guld
 
H45 5990 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Evert Larsson
OK Skogshjortarna
36:306:060:00Guld
2
Mats Karlsson
Lidköpings VSK
38:296:251:59Guld
3
Urban Larsson
IF Hagen
42:377:076:07Silver
4
Lars Ekberg
Trollhättans SOK
43:087:126:38Silver
5
Hans Ekberg
Trollhättans SOK
43:277:156:57Silver
6
Jan Högenberg
Lidköpings VSK
45:047:318:34Silver
7
Gunnar Olsson
IF Hagen
46:457:4810:15Silver
8
Anders Pettersson
Hjobygdens OK
47:107:5210:40Silver
9
Stefan Gunnarsson
Kristinehamns OK
47:177:5410:47Silver
10
Ingvar Andersson
OK Amne
47:277:5510:57Silver
11
Conny Sahlin
OK Skogsvargarna
50:268:2513:56Silver
12
Per-Ola Johnsson
OK Kullingshof
52:028:4115:32Brons
13
Tommy Holtbring
OK Amne
54:439:0818:13Brons
14
Nils Börje Gustavsson
Trollhättans SOK
61:3610:1725:06
15
Gert Frick
Trollhättans SK
76:3712:4740:07
 
D50 3000 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Marie Holmström
IK Gandvik
31:3110:300:00
 
H50 5990 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans-Gösta Bernhard
Mariestads FK
40:416:480:00Guld
2
Per-Åke Hull
Almby IK
42:137:031:32Guld
3
Håkan Olsson
Hjobygdens OK
42:297:061:48Guld
4
Leif Rylander
Kinnaströms SK
44:207:243:39Guld
5
Bengt-Arne Bengtsson
Lidköpings VSK
45:077:324:26Guld
6
Arne Lindqvist
IF Hagen
45:217:344:40Guld
7
Jan-Olav Carlsson
IF Hagen
46:027:415:21Silver
8
Sven Erik Johansson
Mariestads FK
46:337:465:52Silver
9
Carl-Henry Andersson
OK Orinto
48:298:067:48Silver
10
Sune Gustavsson
Tibro AIK SOK
49:398:178:58Silver
11
Dan Krantz
IK Gandvik
50:168:249:35Silver
12
Bo Klamfelt
Tibro AIK SOK
52:018:4111:20Silver
13
Anders Pettersson
IFK Skövde
56:509:2916:09Silver
14
Christer Ottosson
IF Hagen
57:079:3216:26Silver
15
Ulf Sjödin
OK Klyftamo
58:199:4417:38Brons
16
Kent Olausson
IK Omega
58:429:4818:01Brons
17
Håkan Karlsson
OK Flundrehof
74:5712:3134:16
Bengt Frick
Trollhättans SK
Ej godkänd
 
H55 5130 meter17 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Karlsson
Främmestads IK
41:468:080:00Guld
2
Anders Berglund
OK Skogshjortarna
42:088:130:22Guld
3
Roland Nilsson
Falköpings AIK
43:288:281:42Guld
4
Ingemar Wiklund
OK Skogsvargarna
44:038:352:17Guld
5
Yngve Johansson
Kristinehamns OK
44:348:412:48Guld
6
Karl Bergstrand
Hjobygdens OK
44:578:463:11Guld
7
Lars-Erik Nilsson
Mariestads FK
45:318:523:45Guld
8
Sven Göran Olof Jönsson
Trollhättans SOK
46:058:594:19Guld
9
Åke Nordberg
OK Klyftamo
48:159:246:29Silver
10
Kjell-Åke Isaksson
OK Skogshjortarna
49:139:367:27Silver
11
Christer Henriksgård
OK Klyftamo
49:259:387:39Silver
12
Gunnar Bryst
Hjobygdens OK
50:419:538:55Silver
13
Rolf Gabrielsson
IF Hagen
53:5310:3012:07Silver
14
Ulf T. Hallberg
Almby IK
59:1111:3217:25Brons
15
Leif Olofsson
OK Flundrehof
84:2216:2742:36
Reits Hall
OK Amne
Ej godkänd
Pertti Heed
OK Orinto
Ej godkänd
 
D60 3000 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgit Lång
OK Klyftamo
38:0312:410:00Guld
2
Margareta Holmberg
IF Hagen
39:5113:171:48Guld
3
Ann-Marie Persson
IK Gandvik
64:5521:3826:52
 
H60 5130 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alvar Andersson
Tibro AIK SOK
39:127:380:00Guld
2
Ingemar Holmberg
IF Hagen
42:068:122:54Guld
3
Hans Schönborg
Tibro AIK SOK
43:248:284:12Guld
4
Folke Dahlén
Lidköpings VSK
47:519:208:39Silver
5
Harry Sundberg
OK Klyftamo
49:019:339:49Silver
6
Åke Ivansson
Degerfors OK
55:4110:5116:29Silver
7
Bengt Hallén
Trollhättans SOK
57:0611:0817:54Brons
8
Harry Brandkvist
Tidaholm SOK Sisu
61:1611:5722:04
9
Bengt Österblom
K 3 IF
61:2011:5722:08
10
Stig-Olof Pettersson
Lidköpings VSK
78:2315:1739:11
11
Kuno Ekdahl
OK P4
80:0615:3740:54
 
H65 3920 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Smedberg
Trollhättans SOK
28:457:200:00Guld
2
Sven-Johan Persson
IK Gandvik
28:517:220:06Guld
3
Karl Lund
Lidköpings VSK
30:577:542:12Guld
4
Sten Johansson
OK Kullingshof
32:448:213:59Silver
5
Stig Sahl
IF Hagen
33:498:385:04Silver
6
Kjell Persson
Mariestads FK
35:279:036:42Silver
7
Holger Larsson
Tibro AIK SOK
42:1510:4713:30Brons
8
Bertil Holmqvist
IK Gandvik
45:3711:3816:52
 
H70 3920 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tage Hammer
Laxå OK
35:219:010:00Guld
2
Sture Gustavsson
Lidköpings VSK
38:049:432:43Guld
3
Sven Johansson
Gudhems IF
38:179:462:56Guld
4
Evert Tapper
IF Hagen
43:0010:587:39Silver
5
Said Johansson
Uddevalla IS
43:0310:597:42Silver
6
Yngve Andersson
Lidköpings VSK
43:0811:007:47Silver
7
KarlErik Fransson
Trollhättans SOK
52:1513:2016:54Brons
 
Öppen 2 2650 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulla Öhrström
OK Amne
18:457:050:00
 
Öppen 4 3000 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tommy Nilsson
Rydboholms SK
29:389:530:00Brons
2
Sören Andrén
IF Hagen
30:0010:000:22Brons
3
Carl-Christian Schmiterlöw
Hjobygdens OK
36:3512:126:57Brons
4
Patrik Johansson
Mariestads FK
42:5114:1713:13
5
Gunter Krebs
OK Amne
60:1120:0430:33
 
Öppen 6 5130 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Olofsson
Almby IK
43:118:250:00Brons
2
Leif Persson
OK Skogsstjärnan
46:129:003:01Brons
3
Erika Svennberg
Säterbygdens OK
49:329:396:21Brons
4
Bengt Classon
OK Orinto
51:2410:018:13Brons
5
Ingvar Nilsson
Hässle IF Möndal
54:4610:4111:35Brons
6
Lars Renberg
Hässle IF Möndal
56:3911:0313:28Brons
7
Lars-Erik Larsson
OK Amne
56:5511:0613:44Brons
8
Torbjörn Wirtanen
IF Hagen
56:5711:0613:46Brons
9
Martin Brandqvist
Tidaholm SOK Sisu
58:2111:2215:10
10
Kay Svensson
OK P4
62:2512:1019:14
11
Mona Hull
Almby IK
76:5515:0033:44
 
Öppen 9 7450 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pär-Magnus Bjurek
Tibro AIK SOK
55:467:290:00Brons
2
Peter Brämerson
Tibro AIK SOK
59:448:013:58Brons
3
Roger Gunnarsson
Falköpings AIK
61:188:145:32Brons
4
Roger Karlsson
OK Skogsstjärnan
65:268:479:40Brons
5
Fredrik Johansson
OK Skogsstjärnan
65:588:5110:12Brons
6
Torbjörn Löfving
Tibro AIK SOK
66:278:5510:41Brons
7
Peder Johansson
OK Skogsstjärnan
66:378:5710:51Brons
Thomas Andersson
Tibro AIK SOK
Ej godkänd