OK Orintos Vårtävling

2011-05-08

Arrangör: OK Orinto

Nivå:
Nationell
Anmälda:
845
Form:
Individuell
Startande:
811
Distans:
Medel
Fullföljande:
752
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3940 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
31:348:010:00Guld
2
Emma Andersson
Sävedalens AIK
33:038:231:29Guld
3
Sofia Holmgård
Kils OK
33:378:322:03Guld
4
Ulrika Kindlund
OK Tranan
34:388:473:04Guld
5
Laila B Höglund
FK Herkules
35:399:034:05Guld
6
Daniela Richardsson
OK Landehof
35:519:064:17Guld
7
Frida Wallström
Sävedalens AIK
36:009:084:26Guld
8
Sara Johansson
Göteborg-Majorna OK
36:119:114:37Silver
9
Felicia Stuhlhofer
OK Landehof
36:239:144:49Silver
10
Sara Svensson
Göteborg-Majorna OK
36:309:164:56Silver
11
Annika Johansson
OK Tranan
37:029:245:28Silver
12
Frida Nero
Göteborg-Majorna OK
37:189:285:44Silver
13
Johanna Asp
IFK Göteborg
37:429:346:08Silver
14
Pia Johansson
OK Landehof
37:479:356:13Silver
15
Kristina KullÖsterlin
Sävedalens AIK
37:569:386:22Silver
16
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
38:299:466:55Silver
17
Emelie Unosson
Bredareds IF
41:1510:289:41Silver
18
Karolina Källstrand
Göteborg-Majorna OK
41:3910:3410:05Silver
19
Ida Hördegårdh
IFK Göteborg
41:4610:3610:12Silver
20
Therese Enenge
Bredareds IF
41:5510:3810:21Silver
21
Åsa Nordberg
Göteborg-Majorna OK
44:4011:2013:06Silver
22
Madeleine Attfors
Sävedalens AIK
45:2011:3013:46Brons
23
Carolina Klasson
Sävedalens AIK
47:5012:0816:16Brons
24
Linda Martinsson
IF Marin Väst
48:2912:1816:55Brons
25
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
49:1412:3017:40
26
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
59:5115:1128:17
27
Josefin Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
78:3319:5646:59
Hanna Hagberg
Frölunda OL
Diskvalificerad14:26
 
H21 5190 meter44 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
32:026:100:00Guld
2
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
32:126:120:10Guld
3
Tobias Noborn
IFK Göteborg
34:106:352:08Guld
4
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
34:116:352:09Guld
5
Erik Engstrand
IFK Göteborg
34:376:402:35Guld
6
Albert Mollén
Sävedalens AIK
34:586:442:56Guld
7
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
35:546:553:52Guld
8
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
36:387:044:36Guld
9
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
36:447:054:42Guld
10
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
36:567:074:54Guld
11
Thomas Asp
IFK Göteborg
37:137:105:11Silver
12
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
37:177:115:15Silver
13
Odd Wallum
Sävedalens AIK
37:447:165:42Silver
14
Andréas Thern
IFK Göteborg
38:087:216:06Silver
15
Fredrik Persson
IFK Göteborg
38:467:286:44Silver
16
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
39:537:417:51Silver
17
Johan G Hördegårdh
IFK Göteborg
39:557:417:53Silver
18
Markus Båth
IFK Göteborg
41:157:579:13Silver
19
Max Tholén
OK Skogshjortarna
42:068:0710:04Silver
20
Sven Granfors
Sävedalens AIK
42:458:1410:43Silver
21
Stefan Ring
OK Löftan
43:118:1911:09Silver
22
Magnus Johansson
OK Löftan
43:578:2811:55Silver
23
Erik Gustafsson
OK Nackhe
44:268:3412:24Silver
24
Pontus Karlsson
Markbygdens OK
45:158:4313:13Silver
25
Tommy Jonsson
Sävedalens AIK
45:328:4613:30Silver
26
Jonas Lundberg
Göteborg-Majorna OK
45:538:5013:51Silver
27
Peder Kock
OK Pan-Kristianstad
46:118:5414:09Silver
28
Johan Bergagård
OK Landehof
46:348:5814:32Silver
29
Lars Hanning
OK Löftan
46:599:0314:57Silver
30
Marcus Ullman
OK Alehof
47:109:0515:08Brons
31
Jesper Sjögren
OK Kullingshof
48:499:2416:47Brons
32
Rasmus Larsson
OK Alehof
48:589:2616:56Brons
33
Anders Besterman
IK Trenne Ullared
49:049:2717:02Brons
34
Johan Antonsson
OK Löftan
49:089:2817:06Brons
35
Benjamin Edlund
IK Ymer
49:229:3117:20Brons
36
Ola Tengnér
IFK Göteborg
54:1110:2622:09
37
David Lafer
IFK Göteborg
63:4712:1731:45
38
Klas Pettersson
IF Marin Väst
67:4513:0335:43
39
Johan Davidsson
Simlångsdalens IF
77:0814:5245:06
40
Patrik Blixt
Tolered-Utby Ol-klubb
90:1717:2458:15
Roine Pettersson
IFK Göteborg
Diskvalificerad7:41
Per Flakberg
IFK Göteborg
Diskvalificerad8:56
Anders Jonsson
IF Marin Väst
Diskvalificerad9:19
Mats Gustafsson
FK Friskus-Varberg
Diskvalificerad11:35
 
D18 3350 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Högstrand
Markbygdens OK
35:2710:350:00Guld
2
Filippa Spånér
Sävedalens AIK
40:5512:135:28Silver
3
Amanda Claesson
Sävedalens AIK
42:2312:396:56Silver
4
Frida Strömgård
Bredareds IF
44:0913:118:42Silver
5
Emma Almehed
Frölunda OL
49:5514:5414:28Silver
6
Klara Åhsberg-Ottosson
Sjövalla FK
53:5716:0618:30Brons
7
Josefin Andersson
Markbygdens OK
55:2116:3119:54
8
Veronica Lindgren
OK Skogshjortarna
61:4218:2526:15
 
H18 3750 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Petrén
Kungälvs OK
33:138:510:00Guld
2
Anton Blom
IK Uven
40:1110:436:58Silver
3
Fredrik Kjörk
Frölunda OL
62:2216:3829:09
4
Viktor Kjörk
Frölunda OL
74:2519:5141:12
Jacob Thomas
Lerums SOK
Diskvalificerad15:27
 
D16 2800 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erica Pettersson
Sjövalla FK
29:0410:230:00Mästare
2
Lovisa Leman
Göteborgs SK
32:3111:373:27Mästare
3
Kristin Höög
OK Kullingshof
36:3713:057:33Elit
4
Sara Almehed
Frölunda OL
41:0114:3911:57Silver
5
Sofia Sjögren
OK Kullingshof
41:3114:5012:27Silver
6
Sofia Liljeqvist
Stenungsunds OK
50:0517:5321:01Brons
7
Clara Wallin
Sjövalla FK
62:4222:2433:38Järn
8
Klara Holmgård
Kils OK
63:1322:3534:09Järn
 
H16 3570 meter19 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Markus Larsson
Hestra IF
25:367:100:00Mästare
2
Oskar Lindqvist
Sävedalens AIK
27:477:472:11Mästare
3
Erik Bäcklund Ekvall
Trollhättans SOK
28:558:063:19Mästare
4
Gustav Boquist
IK Uven
29:148:113:38Elit
5
Johannes Kuhlin
Göteborg-Majorna OK
35:119:519:35Silver
6
John Gabrielsson
Sävedalens AIK
35:4210:0010:06Silver
7
Einar Nordgren
Hestra IF
36:0910:0810:33Silver
8
Klas Udd
Markbygdens OK
36:1510:0910:39Silver
9
Linus Landergren
Hestra IF
38:1610:4312:40Silver
10
Tobias Pentonen
Hestra IF
39:3511:0513:59Silver
11
Oskar Vigren
Sävedalens AIK
42:1711:5116:41Brons
12
Jonatan Bernhed
Sävedalens AIK
48:3813:3723:02Järn
13
Fredrik Lind
Frölunda OL
48:5613:4223:20Järn
14
Erik Fors
Hestra IF
58:0016:1532:24Järn
15
Mattias Jonsson
Stenungsunds OK
66:2718:3740:51Järn
16
Alexander Sörqvist
Bredareds IF
78:2321:5752:47Järn
Karl Rydén
Sjövalla FK
Diskvalificerad6:23
Erik Persson
Markbygdens OK
Diskvalificerad11:57
Niklas Jonsson
Stenungsunds OK
Diskvalificerad18:16
 
D14 2760 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanna Karlsson
Markbygdens OK
26:009:250:00Elit
2
Lisa Johansson
OK Tranan
28:5910:302:59Elit
3
Emma Nilsson
OK Tranan
30:0510:544:05Guld
4
Hanna Lindström
OK Tranan
30:0910:554:09Guld
5
Elin Pettersson
Sjövalla FK
30:4311:084:43Guld
6
Sofia Grahn
Hestra IF
30:5311:114:53Guld
7
Emelie Udd
Markbygdens OK
32:4311:516:43Silver
8
Alice Aroneng
Hestra IF
32:5511:566:55Silver
9
Sara Kindlund
OK Tranan
33:1712:047:17Silver
10
Agnes Spånér
Sävedalens AIK
33:4412:137:44Silver
11
Moa Kuhlin
Göteborg-Majorna OK
35:1112:459:11Silver
12
Lina Landergren
Hestra IF
39:3414:2013:34Silver
13
Anna Henriksson
Sävedalens AIK
41:1214:5615:12Brons
14
Kajsa Jungbjer
Göteborg-Majorna OK
44:2216:0418:22Brons
Lisa Lindkvist
IK Hakarpspojkarna
Diskvalificerad17:00
Johanna Sörqvist
Bredareds IF
Diskvalificerad41:58
 
H14 2950 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ivar Sörqvist
Markbygdens OK
22:347:390:00Elit
2
Rasmus Arfwedson
Frölunda OL
25:018:292:27Elit
3
Anders Magnusson
OK Landehof
25:518:463:17Elit
4
Eric Jansson
OK Tranan
28:149:345:40Silver
5
Elias Bäcklund-Ekvall
Trollhättans SOK
28:369:426:02Silver
6
Victor Helgesson
Hestra IF
29:5110:077:17Silver
7
Joel Leander
OK Landehof
30:0110:117:27Silver
8
Ludvig Holmberg
OK Tranan
30:2610:197:52Silver
9
Edvin Carlsson
Markbygdens OK
37:0512:3414:31Brons
10
Johan Höög
OK Kullingshof
37:1012:3614:36Brons
11
Adam Broberg
IF Rigor
37:3012:4314:56Brons
12
Jonas Toftered
IF Rigor
37:5612:5215:22Brons
13
Joel Flakberg
IFK Göteborg
40:4413:4818:10Brons
Samuel Plumppu
Bredareds IF
Diskvalificerad8:54
 
D12 2360 meter16 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Klara Axelsson
Markbygdens OK
23:289:570:00Guld
2
Klara Ask
Markbygdens OK
23:339:590:05Guld
3
Emelie Svensson
IF Rigor
25:2710:471:59Guld
4
Isabella Lago
Göteborg-Majorna OK
25:5510:592:27Guld
5
Elsa Holmgård
Kils OK
26:4811:213:20Guld
6
Emelie Karlsson
OK Landehof
30:4813:037:20Silver
7
Elsa Lindeblom
IK Omega
32:3613:499:08Brons
8
Maja Kindlund
OK Tranan
40:2217:0616:54Järn
9
Ebba Hjertberg
IK Ymer
44:3918:5521:11Järn
9
Julia Bergdahl
Sävedalens AIK
44:3918:5521:11Järn
11
Josefine Liljeqvist
Stenungsunds OK
44:5719:0321:29Järn
12
Lisa Samuelsson
IK Ymer
47:3420:0924:06Järn
13
Alice Hultin
OK Löftan
51:3521:5128:07Järn
14
Hanna Boquist
IK Uven
54:0722:5630:39Järn
15
Jonna Mattsson
Bredareds IF
72:0430:3248:36Järn
Wilma Karlsson
OK Räven
Diskvalificerad20:48
 
H12 2420 meter13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Felix Axelsson
Markbygdens OK
20:188:230:00Guld
2
Olle Sörqvist
Markbygdens OK
27:4511:287:27Silver
3
Joel Plumppu
Bredareds IF
29:2512:099:07Brons
4
Emil Karlsson
Hestra IF
30:4812:4410:30Brons
5
Filip Svenssson
OK Löftan
39:4816:2719:30Järn
6
Klas Johansson
OK Tranan
40:0516:3419:47Järn
7
Jonas Lauri
FK Herkules
53:1822:0133:00Järn
8
Nils Hammar
Frölunda OL
56:1523:1535:57Järn
9
Tim Konradsson
IK Omega
57:2223:4237:04Järn
10
Samuel Ekman
OK Kullingshof
63:3726:1743:19Järn
11
Daniel Glimtén
OK Löftan
87:5736:2167:39Järn
Linus Andreasson
Borås GIF
Diskvalificerad23:49
Isak Källsmyr
OK Kullingshof
Diskvalificerad28:08
 
D10 2110 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Matilda Hagstrand
Lerums SOK
20:599:570:00Brons
2
Alma Hjertberg
IK Ymer
27:1712:566:18Brons
3
Elin Ganning
IK Omega
30:4414:349:45Brons
4
Nora Holmgård
Kils OK
32:0315:1111:04Järn
5
Matilda Borglund
IK Omega
35:4216:5514:43Järn
6
Elsa Plumppu
Bredareds IF
39:1218:3518:13Järn
7
Olivia Asp
IFK Göteborg
42:1620:0221:17Järn
8
Elin Flakberg
IFK Göteborg
64:3230:3543:33Järn
Ebba Konradsson
IK Omega
Diskvalificerad17:23
 
H10 2180 meter7 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Petter Leibe Bergstedt
Markbygdens OK
22:1410:120:00Brons
2
Gustav Östensson
OK Tranan
24:0511:031:51Brons
3
Lukas Gustafsson
IK Ymer
25:0311:292:49Brons
4
Oskar Ekman
OK Kullingshof
26:2812:084:14Brons
5
Erik Jonsson
Stenungsunds OK
51:5723:5029:43Järn
Jesper Johansson
OK Löftan
Diskvalificerad13:41
Mattias Lauri
FK Herkules
Diskvalificerad14:21
 
D35 3540 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Samuelsson
IK Ymer
57:3916:170:00Guld
2
Lisa Lönngren
OK Löftan
82:2123:1624:42Brons
 
H35 3930 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Olsson
Dalsjöfors GOIF
31:578:080:00Guld
2
Magnus Hansson
OK Löftan
37:479:375:50Silver
3
Erik Lauri
FK Herkules
41:0010:269:03Silver
4
Markus Hermansson
IK Ymer
42:0510:4210:08Silver
5
Pär Svensson
I 15 IF
42:4210:5210:45Silver
6
Henrik Pettersson
Gustavsbergs OK
44:0011:1212:03Silver
7
Mats Ljungblom
Göteborg-Majorna OK
44:3611:2112:39Silver
8
David Hallberg
IK Ymer
46:1211:4514:15Brons
9
Martin Udd
Markbygdens OK
51:4813:1119:51
10
Roger Lundin
FK Herkules
62:5416:0030:57
Klas Åström
Mölndal Outdoor IF
Diskvalificerad12:10
 
D40 3350 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Eriksson
OK Landehof
33:039:520:00Guld
2
Kristina Nilsson
OK Tranan
37:3711:144:34Guld
3
Lena Karlsson
Markbygdens OK
42:0012:328:57Silver
4
Johanna Wallinder
Göteborg-Majorna OK
51:3815:2518:35Brons
5
Margaretha Höög
OK Kullingshof
70:4121:0637:38
Annika Kuhlin
Göteborg-Majorna OK
Diskvalificerad21:34
 
H40 3940 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Persson
OK Denseln
29:017:220:00Guld
2
Nichlas Wallström
Sävedalens AIK
31:267:592:25Guld
3
Martin Svensson
Markbygdens OK
31:328:002:31Guld
4
Mikael Bergstedt
Markbygdens OK
31:368:012:35Guld
5
Kenneth Johansson
OK Tranan
31:418:022:40Guld
6
Anders Hellgren
Frölunda OL
32:098:103:08Guld
7
Johan Mars
Markbygdens OK
34:548:515:53Silver
8
Jim Axmalm
Sävedalens AIK
34:578:525:56Silver
9
Anders Arfwedson
Frölunda OL
35:108:566:09Silver
10
Peter Dellming
IFK Göteborg
35:539:066:52Silver
11
Claes Hagstrand
Lerums SOK
36:069:107:05Silver
12
Peter Asp
IFK Göteborg
36:089:107:07Silver
13
Thomas Karlsson
Sjövalla FK
36:099:117:08Silver
14
Kenth Gustafsson
OK Nackhe
36:209:137:19Silver
15
Thomas Kullander
Sävedalens AIK
36:329:167:31Silver
16
Fredrik Ask
Markbygdens OK
36:379:187:36Silver
17
Magnus Ö Bernhed
Sävedalens AIK
42:0310:4013:02Silver
18
Fredrik Plumppu
Bredareds IF
42:3210:4813:31Silver
19
Torbjörn Saetre
OK Landehof
42:3310:4813:32Silver
20
Johan Lindeblom
IK Omega
46:0311:4117:02
21
Henrik Jonsson
Stenungsunds OK
52:0213:1223:01
22
Ingemar Blom
IK Uven
58:4914:5629:48
23
Pär Lindkvist
IK Hakarpspojkarna
59:0414:5930:03
24
Niklas Welander
Örkelljunga FK
61:5115:4232:50
Nils Gustavsson
IFK Göteborg
Diskvalificerad
 
D45 3160 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Årebäck
Göteborg-Majorna OK
29:229:180:00Guld
2
Ing-Marie Brander-Strand
Göteborg-Majorna OK
29:339:210:11Guld
3
Anette Bernhed
Sävedalens AIK
34:0510:474:43Silver
4
Marie Högstrand
Markbygdens OK
37:5111:598:29Silver
5
Gunnel Svensson
OK Tranan
39:5212:3710:30Silver
6
Lena Thuresson
Rydboholms SK
45:3514:2616:13Brons
7
Hillevi Eriksson
IF Hallby SOK
45:5114:3116:29Brons
8
Jenny Homann
Frölunda OL
49:5615:4820:34
9
Helena Andersson
Markbygdens OK
54:0117:0624:39
10
Karin Bergdahl
Sävedalens AIK
57:5418:1928:32
11
Katarina Almehed
Frölunda OL
63:1420:0133:52
12
Christina Liljeqvist
Stenungsunds OK
71:5122:4442:29
 
H45 3750 meter37 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bertil Åkesson
Markbygdens OK
30:468:120:00Guld
2
Bertil Petersson
IK Ymer
33:398:582:53Guld
3
Per Sander
Göteborg-Majorna OK
34:329:133:46Guld
4
Pär Claesson
Sävedalens AIK
34:549:184:08Guld
5
Niclas Andersson
Markbygdens OK
35:009:204:14Guld
6
Kjell Einarsson
OK Skogshjortarna
36:319:445:45Silver
7
Magnus Karlsson 1
OK Landehof
36:579:516:11Silver
8
Anders Johansson
OK Landehof
37:179:576:31Silver
9
Anders Yngström
Göteborg-Majorna OK
37:4110:036:55Silver
10
Bengt Grewin
Frölunda OL
37:5910:087:13Silver
11
Tomas Tranberg
Markbygdens OK
38:2410:147:38Silver
12
Magnus Ohlsson
Sjövalla FK
39:1910:298:33Silver
13
Ragnar Uppström
FK Herkules
40:0510:419:19Silver
14
Johan Wannberg
IK Omega
40:1310:439:27Silver
15
Göran Stuhlhofer
OK Landehof
40:3210:499:46Silver
16
Ola Wallinder
Göteborg-Majorna OK
40:3810:509:52Silver
17
Lars Holmgård
Kils OK
41:2011:0110:34Silver
18
Stefan Hammar
Frölunda OL
41:4511:0810:59Silver
19
Christian Jansson
OK Tranan
42:0011:1211:14Silver
20
Lars Magnusson
OK Landehof
42:4311:2311:57Silver
21
Per Kjellander
Göteborg-Majorna OK
42:5211:2612:06Silver
22
Eric Toftered
IF Rigor
43:0911:3012:23Silver
23
Torbjörn Kjörk
Frölunda OL
43:1511:3212:29Silver
24
Leif Hagman
IK Uven
46:5112:3016:05Brons
25
David Gabrielsson
Sävedalens AIK
47:3012:4016:44
26
Jörgen Adriansson
Borås GIF
50:1813:2519:32
27
Mats G Andersson
OK Skogshjortarna
53:0814:1022:22
28
Ulf Almehed
Frölunda OL
53:3614:1822:50
29
Stefan Hornebrant
Trollhättans SOK
54:3414:3323:48
30
Hans Lindgren
OK Skogshjortarna
59:0115:4428:15
31
Jan Grahn
IK Uven
59:0815:4628:22
32
Christer Henriksson
Sävedalens AIK
59:4415:5628:58
33
Hans Voksepp
OK Skogshjortarna
65:0417:2134:18
34
Thomas Almgren
Borås GIF
65:0817:2234:22
35
Anders Sörqvist
Bredareds IF
72:3419:2141:48
Christer Borg
Göteborg-Majorna OK
Diskvalificerad
Christer Svensson
Ronneby OK
Diskvalificerad20:47
 
D50 2990 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Axelsson
Sävedalens AIK
33:1111:060:00Guld
2
Elisabeth Strandhagen
Göteborg-Majorna OK
33:5811:220:47Guld
3
Gunilla Larsson
Bredareds IF
34:0011:220:49Guld
4
Ulla Niklasson
Markbygdens OK
36:2712:113:16Guld
5
Karin Gelotte
Tolered-Utby Ol-klubb
40:5513:417:44Silver
6
Christina Nilsson
Lerums SOK
43:3514:3510:24Silver
7
Monika Ljunglide
OK Kullingshof
44:5315:0111:42Silver
8
Marianne Klasson
Ulricehamns OK
46:0815:2612:57Silver
9
Lisbeth Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
48:5616:2215:45Brons
10
Ann Laas
OK Skogshjortarna
55:4118:3722:30
11
Leila Ljunggren
Markbygdens OK
57:3619:1624:25
12
Marianne Thorsson
IK Trenne Ullared
58:3319:3525:22
13
Monika Nilsson
OK Alehof
62:4621:0029:35
14
Katarina Östling
OK Skogshjortarna
66:4122:1833:30
15
Lisa Larsson
Sjövalla FK
69:3823:1736:27
16
Karin Helmertz
Frölunda OL
76:2225:3243:11
 
H50 3540 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Josefsson
Rydboholms SK
31:378:560:00Guld
2
Anders Sjögren
OK Kullingshof
32:059:040:28Guld
3
Anders Björklund
Sävedalens AIK
32:309:110:53Guld
4
Christer Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
34:229:422:45Guld
5
Jonas Karlsson
Markbygdens OK
34:389:473:01Guld
6
Andrew Lago
Göteborg-Majorna OK
34:599:533:22Guld
7
Andres Laas
OK Skogshjortarna
35:059:553:28Guld
8
Thomas Attfors
Sävedalens AIK
35:4510:064:08Guld
9
Magnus Joelsson
SOK 68
36:2310:174:46Silver
10
Jan Ivarsson
OK Skogshjortarna
36:4210:225:05Silver
11
Björn Lindau
Tolered-Utby Ol-klubb
37:3510:375:58Silver
12
Christer Carlsson
Sävedalens AIK
38:2810:526:51Silver
13
Bertil Thomas
Lerums SOK
39:4211:138:05Silver
14
Sven Erik Dahlberg
IK Trenne Ullared
41:0711:379:30Silver
15
Anders Spånér
Sävedalens AIK
42:2511:5910:48Silver
16
Martin Eickhoff
Sävedalens AIK
42:3312:0110:56Silver
17
Lars Eriksson
Markbygdens OK
44:2712:3312:50Silver
18
Göran Olesund
OK Landehof
44:5012:4013:13Silver
19
Anders Larsson
Tolered-Utby Ol-klubb
50:0814:1018:31
20
Per-Martin Johansson
IF Rigor
52:1414:4520:37
21
Bengt Klasson
Ulricehamns OK
52:3314:5120:56
22
Anders Lindén
Frölunda OL
52:5814:5821:21
23
Håkan Wåhlander
Frölunda OL
53:3615:0821:59
24
Magnus Uppström
FK Herkules
55:2815:4023:51
25
Jan Rydén
Sjövalla FK
68:1419:1636:37
Stefan Sjöblom
Frölunda OL
Diskvalificerad9:13
 
D55 2800 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anneli Brander
Stenungsunds OK
41:2714:480:00Guld
2
Kristina Roos Larsson
Bredareds IF
44:1515:482:48Guld
3
Eva Andreasson
Borås GIF
47:1916:545:52Silver
4
Inger Gustafsson
OK Gisle
49:5417:498:27Silver
5
My Engström
Lerums SOK
50:0517:538:38Silver
6
Eva Karlsson
Uddevalla OK
57:2620:3115:59Silver
7
Marita Larsson
Markbygdens OK
66:3823:4825:11
 
H55 3350 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pierre Karlsson
OK Alehof
32:129:370:00Guld
2
Ingemar Björkman
Göteborg-Majorna OK
32:239:400:11Guld
3
Tomas Karlsson
OK Skogshjortarna
32:479:470:35Guld
4
Per-Olof Larsson
Hestra IF
33:269:591:14Guld
5
Per Arnell
Markbygdens OK
33:289:591:16Guld
6
Tomas Georgsson
OK Nackhe
33:4910:061:37Guld
7
Björn Pettersson
Ulricehamns OK
34:4010:212:28Guld
8
Jan-Åke Sörliklev
Trollhättans SOK
34:4110:212:29Guld
9
Hans Ekberg
Trollhättans SOK
37:2311:105:11Silver
10
CarlJohan Högstrand
Markbygdens OK
37:4111:155:29Silver
11
Raul Lindström
OK Löftan
38:1611:256:04Silver
12
Arne Persson
Markbygdens OK
39:0011:396:48Silver
13
Lars-Göran Pettersson
SOK 68
39:0611:406:54Silver
14
Magnus Andersson
Ulricehamns OK
39:0811:416:56Silver
15
Ingemar Gunnarsson
Lerums SOK
39:1011:416:58Silver
16
Stig-Ove Djurbäck
Markbygdens OK
39:2211:457:10Silver
17
Håkan Andersson
Markbygdens OK
40:3012:058:18Silver
18
Roger Andersson
Ulricehamns OK
40:5012:118:38Silver
19
Stefan Janslätt
Tolered-Utby Ol-klubb
43:1412:5411:02Silver
20
Per-Ola Johnsson
OK Kullingshof
46:0213:4413:50Silver
21
Johan Wedlin
Sävedalens AIK
48:5814:3716:46Brons
22
Per-Anders Enenge
Bredareds IF
49:5314:5317:41Brons
23
Jan Arvidsson
OK Skogshjortarna
50:5215:1118:40
24
Bernt Andersson
IF Rigor
53:2015:5521:08
25
Ingemar Carlsson
Sävedalens AIK
56:1016:4623:58
26
Lars Ekberg
Trollhättans SOK
56:2816:5124:16
27
Lars Larsson
Sjövalla FK
62:3918:4230:27
28
Fredrik Odelberg
IK Ymer
66:1919:4834:07
 
D60 2250 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Thörnblom
Sjövalla FK
35:2615:450:00Guld
2
Britt-Marie Larsson
SOK 68
35:5215:560:26Guld
3
Marion Hallsten
Uddevalla OK
40:2517:584:59Silver
4
Ann-Kristin Lindegårdh
Tolered-Utby Ol-klubb
41:3018:276:04Silver
5
Eva Blomström
IK Stern
44:4619:549:20Silver
6
Lotta Börjesson
Sävedalens AIK
45:3520:1610:09Silver
7
Inger Holmstrand
Herrljunga SK Skid o OL
46:3920:4411:13Silver
8
Marianne Rosén
IK Ymer
47:3321:0812:07Silver
9
Elisabeth Rosén
Göteborg-Majorna OK
62:3827:5027:12
10
Inger Eismark
IFK Göteborg
80:0035:3344:34
 
H60 3160 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo Herdersson
Markbygdens OK
26:238:210:00Guld
2
Stig Gustafsson
Bredaryds SOK
27:018:330:38Guld
3
Olle Adolfsson
Lerums SOK
28:399:042:16Guld
4
Per Ivarsson
Trollhättans SOK
29:219:172:58Guld
5
Per Fredriksson
OK Skogshjortarna
30:279:384:04Silver
6
Anders Thomasson
Ulricehamns OK
32:0710:105:44Silver
7
Kent Eriksson
Lerums SOK
32:4410:226:21Silver
8
Kenneth Johansson
Tolered-Utby Ol-klubb
33:1410:316:51Silver
9
Jan Vulcan
Tolered-Utby Ol-klubb
33:2310:347:00Silver
10
Rune Larsson
OK Skogshjortarna
33:3310:377:10Silver
11
Torgny Pettersson
Markbygdens OK
34:0710:487:44Silver
12
Kjell-Åke Nilsson
Ulricehamns OK
34:1010:497:47Silver
13
Sven-Erik Molander
Tolered-Utby Ol-klubb
35:0311:068:40Silver
14
Ove Thorsson
IK Trenne Ullared
36:0711:269:44Silver
15
Ingvar Svanberg
OK Löftan
36:0811:269:45Silver
16
Ulf Jogbratt
OK Tranan
36:2111:309:58Silver
17
Benny Ivarsson
Fjärås AIK
37:3111:5211:08Silver
18
Stellan Holmstrand
Herrljunga SK Skid o OL
37:5512:0011:32Silver
19
Björn Engström
Lerums SOK
38:3212:1212:09Brons
20
Christer Samuelsson
OK Löftan
38:4412:1512:21Brons
21
Sten Blomström
IK Stern
38:5912:2012:36Brons
22
Kent Jogeland
IK Ymer
40:0812:4213:45Brons
23
Johnny Karlsson
Uddevalla OK
40:3612:5114:13Brons
24
Lars-Olof Rönnqvist
OK Löftan
45:2314:2219:00
25
Anders Mohlin
IK Stern
47:2415:0021:01
26
Jörgen Hallberg
IK Ymer
49:4615:4523:23
27
Mats Elofsson
Herrljunga SK Skid o OL
51:2716:1725:04
28
Jan Rosén
IK Ymer
52:5016:4326:27
29
Lars-Olov Dahlberg
OK Landehof
58:1018:2431:47
30
Claes Lindegårdh
Tolered-Utby Ol-klubb
58:5718:3932:34
31
Sten Helmertz
Frölunda OL
81:4325:5255:20
 
D65 2250 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christina Schedwin
IK Stern
30:0913:240:00Guld
2
Gunnel Svensson
IK Ymer
30:1313:260:04Guld
3
Ingrid Hermansson
IK Ymer
31:3914:041:30Guld
4
Ulla Lindhe
IK Stern
34:4315:264:34Guld
5
Britt Rangert
IK Ymer
37:2716:397:18Silver
6
Monica Larsson
OK Tranan
37:2916:407:20Silver
7
Margareta Larsson
OK Njudung
37:4616:477:37Silver
8
Eva Isaksson
OK Skogshjortarna
38:2517:048:16Silver
9
Enid Ingemarsson
Hestra IF
40:2417:5710:15Silver
10
Ann-Britt Johansson
IK Stern
41:3818:3011:29Silver
11
Kerstin Johansson
Markbygdens OK
44:1719:4114:08Brons
12
Barbro Andersson
OK Skogshjortarna
44:4819:5514:39Brons
13
Marie-Louise Lundström
OK Löftan
47:3021:0717:21
14
Ulla Sönsteröd
SOK 68
48:0321:2117:54
15
Ingrid Rex Wallström
IK Uven
54:4724:2124:38
16
Ulla Björkman
IK Ymer
74:4833:1544:39
17
Eva-Maj Johansson
Markbygdens OK
79:0435:0848:55
Carola Andersson
OK Löftan
Diskvalificerad
 
H65 2990 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sören Andersson
IK Dran
29:059:440:00Guld
2
Rune Sandberg
Uddevalla OK
29:469:570:41Guld
3
Henrik Hvoslef
IK Stern
30:1310:061:08Guld
4
Dag Lorén
OK Frisene
30:3810:151:33Guld
5
Lars Finbom
OK Landehof
31:1210:262:07Guld
6
Kalle Johansson
OK Skogshjortarna
33:3411:144:29Silver
7
Stefan G Larsson
OK Njudung
33:4211:164:37Silver
8
Olle Hermansson
IK Ymer
34:2411:305:19Silver
9
Bo-Göran Gunnarsson
Markbygdens OK
34:3011:325:25Silver
10
Ingemar Lindblom
IFK Göteborg
34:5611:415:51Silver
11
Stig-Ove Toll
IK Stern
35:0911:456:04Silver
12
Ronny Andersson
OK Skogshjortarna
37:1212:268:07Silver
13
Lars Tuvesson
Ulricehamns OK
37:1612:288:11Silver
14
Göran Rubendahl
OK Skogshjortarna
37:1912:298:14Silver
15
Lars-Göran Molin
Markbygdens OK
37:2312:308:18Silver
16
Gösta Lindqvist
OK Löftan
37:5612:418:51Silver
17
Anders Axelsson
Sävedalens AIK
38:0112:438:56Silver
18
Kenneth Rosén
Göteborg-Majorna OK
38:2712:529:22Silver
19
Kurt Fredrixon
OK Skogshjortarna
39:1513:0810:10Silver
20
Lars-Göran Axmalm
Sävedalens AIK
39:4013:1610:35Silver
21
Per Knubbe
Markbygdens OK
40:0013:2310:55Silver
22
Jan Larsson
Sävedalens AIK
40:1113:2611:06Silver
23
Lars Lorén
OK Frisene
40:2813:3211:23Silver
24
Acke Wåhlander
Göteborg-Majorna OK
41:3213:5312:27Silver
25
Bengt Börjesson
OK Alehof
41:4713:5812:42Silver
26
Bengt-Åke Svensson
IK Ymer
42:3914:1613:34Silver
27
Bertil Ingemarsson
Hestra IF
42:4914:1913:44Silver
28
Hans C Johansson
IK Stern
43:0814:2614:03Brons
29
Kjell-Åke Isaksson
OK Skogshjortarna
43:5514:4114:50Brons
30
Thomas Åberg
Tolered-Utby Ol-klubb
45:0715:0516:02Brons
31
Ronny Ragnarsson
OK Skogshjortarna
45:4915:1916:44Brons
32
Christer Westberg
IFK Göteborg
46:1015:2617:05
33
Leif Björkman
IK Ymer
47:1015:4618:05
34
Anders Björnberg
Frölunda OL
62:2820:5433:23
35
Erling Svensson
IK Trenne Ullared
70:1023:2841:05
Kjell Johansson
Dalsjöfors GOIF
Diskvalificerad12:21
 
D70 1970 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gudrun Broman
Göteborg-Majorna OK
27:2113:530:00Guld
2
Lisbeth Johansson
OK Skogshjortarna
30:5315:413:32Guld
3
Lisbeth Bernhed
Tolered-Utby Ol-klubb
32:0616:184:45Silver
4
Vivi-Anne Bylund
Rydboholms SK
34:0017:166:39Silver
5
Gunnel Börjesson
IK Uven
35:1517:547:54Silver
6
Brita Särdquist
IK Ymer
36:4718:409:26Silver
7
Gunni Ekberg
Ätrans IF
38:4919:4211:28Silver
8
Marianne Grahn
Sävedalens AIK
39:3820:0712:17Silver
9
Inga Persson
OK Landehof
42:0721:2314:46Brons
 
H70 2800 meter19 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roland Dahl
IFK Göteborg
28:5610:200:00Guld
2
Ingemar Alfredsson
IK Uven
30:2210:511:26Guld
3
Göran Olofsson
Fjärås AIK
33:0511:494:09Silver
4
Roland Brandshage
Sävedalens AIK
35:0912:336:13Silver
5
Bo Leuchovius
Göteborg-Majorna OK
37:3613:268:40Silver
6
Roland Aasa
IK Uven
39:1214:0010:16Silver
7
Lennart Bernhed
Tolered-Utby Ol-klubb
41:2814:4912:32Brons
8
Percy Karlsson
Sävedalens AIK
42:4215:1513:46Brons
9
Göran Leffler
Lerums SOK
44:0315:4415:07
10
Gösta Grahn
Sävedalens AIK
46:2116:3317:25
11
Stellan Helgesson
Markbygdens OK
46:2616:3517:30
12
Birger Aronsson
Bredareds IF
51:0018:1322:04
13
Kurt Rydin
OK Tranan
52:2618:4423:30
14
Gunnar Bylund
Rydboholms SK
54:2219:2525:26
15
Bengt Hansson
OK Löftan
59:5921:2531:03
16
Harry Andersson
OK Kullingshof
60:4121:4031:45
17
Laszlo Vörös
Lerums SOK
71:1625:2742:20
Lars Johansson
OK Skogshjortarna
Diskvalificerad10:38
Magne Hagström
Frölunda OL
Diskvalificerad11:30
 
D75 1970 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lisa Hedström
OK Pan-Kristianstad
33:0616:480:00Guld
2
Vera Toftered
IF Rigor
36:0218:172:56Guld
3
Inga-Lisa Johansson
Fjärås AIK
36:2318:283:17Guld
4
Anna-Lisa Berglund
Sävedalens AIK
41:3921:098:33Silver
Marianne Höglund
FK Herkules
Diskvalificerad22:18
 
H75 2800 meter10 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl-Eric Wannberg
IK Omega
43:1415:260:00Guld
2
Harry Söderberg
FK Friskus-Varberg
48:0217:094:48Guld
3
Lasse Olsson
IK Trenne Ullared
52:1318:398:59Silver
4
Erland Olsson
Dalsjöfors GOIF
53:3919:1010:25Silver
5
Karl-erik Holmberg
Fjärås AIK
55:4419:5412:30Silver
6
Leif Edsand
Sävedalens AIK
59:2421:1316:10Silver
7
Totte Holm
Markbygdens OK
60:2421:3417:10Silver
8
Gösta Cederin
Göteborg-Majorna OK
64:4923:0921:35Brons
Agne Östensson
Sävedalens AIK
Diskvalificerad12:17
Carl-Henrik Hallberg
IK Uven
Diskvalificerad21:47
 
D80 1970 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunvor Håkansson
Markbygdens OK
46:3023:360:00
 
H80 1970 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Gottfridsson
SOK 68
26:4913:370:00Guld
2
Bertil Johansson
Markbygdens OK
27:1313:490:24Guld
3
Helmer Ekberg
Ätrans IF
30:4615:373:57Silver
4
Ture Gunnarsson
Göteborg-Majorna OK
31:5516:125:06Silver
5
Björn Broman
Göteborg-Majorna OK
32:5716:446:08Silver
6
Lars-Gunnar Enström
OK Tranan
44:5822:5018:09
 
H85 1970 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Elvmyr
Tolered-Utby Ol-klubb
38:0919:220:00Guld
2
Bengt Borg
Göteborg-Majorna OK
38:5019:430:41Guld
3
Bo Tyvik
I 15 IF
47:3824:119:29Silver
4
Hugo Krause
Tolered-Utby Ol-klubb
72:4136:5434:32
 
D12 Kort 2110 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ebba Ganning
IK Omega
26:4312:400:00
2
Ida Eriksson
OK Landehof
31:3314:574:50
 
H12 Kort 2180 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Axel Åkesson
Markbygdens OK
17:087:520:00
2
Gustav Carlsson
Markbygdens OK
24:1011:057:02
 
H16 Kort 2950 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dennis Karström
Frölunda OL
37:5912:530:00
2
Arvid Hammar
Frölunda OL
65:4322:1727:44
 
U1 1950 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isac Karlsson
OK Tranan
19:019:450:00Järn
2
Gustav Ohlin
OK Tranan
19:3210:010:31Järn
3
Edward Karlsson
OK Löftan
20:1510:231:14Järn
4
Oscar Karlsson
OK Löftan
20:2610:291:25Järn
5
Olle Holmberg
OK Tranan
22:2511:303:24Järn
6
Casper Skepp
IFK Göteborg
22:3411:343:33Järn
7
Arvid Skepp
IFK Göteborg
23:3712:074:36Järn
8
Johanna Svensson
OK Löftan
24:3412:365:33Järn
9
Oscar Wall Jungbjer
Göteborgs SK
24:5612:475:55Järn
10
Ebba Thern
IFK Göteborg
25:1812:586:17Järn
11
Matilda Wallström
Sävedalens AIK
26:4913:457:48Järn
12
Lukas Magnerfelt
Falköpings AIK OK
27:0113:518:00Järn
13
Viktor Hansson
OK Löftan
27:0313:528:02Järn
14
Filip Ingemarsson
Hestra IF
31:3116:1012:30Järn
15
Erik Zettergren
Frölunda OL
32:0516:2713:04Järn
16
Anna Svensson
IF Rigor
36:5418:5517:53Järn
 
U2 2250 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Lindkvist
IK Hakarpspojkarna
30:2013:290:00Järn
2
Axel Zettergren
Frölunda OL
32:0614:161:46Järn
3
Erika Johansson
OK Löftan
32:3014:272:10Järn
4
Noa Hendén
IF Rigor
34:5215:304:32Järn
5
Olle Leibe Bergstedt
Markbygdens OK
43:0419:0812:44Järn
6
Wilma Hendberg
Hestra IF
46:0920:3115:49Järn
7
Lovisa Engelin
Göteborg-Majorna OK
62:1227:3931:52Järn
8
Viola Eckermark
Göteborg-Majorna OK
62:1427:4031:54Järn
9
Kajsa Homann
Frölunda OL
63:1928:0832:59Järn
10
Linnéa Petersson
IK Omega
85:4238:0555:22Järn
Tobias Johansson
OK Löftan
Ej godkänd14:20
Tova Abrahamsson
Gällstadbygdens SOK
Diskvalificerad17:37
 
Inskolning 1950 meter25 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Albin Nuqvist
OK Landehof
GodkändJärn
Jolina Nyfeldt
IK Ymer
GodkändJärn
Julius Nyfeldt
IK Ymer
GodkändJärn
Hugo Konradsson
IK Omega
GodkändJärn
Signe Hördegårdh
IFK Göteborg
GodkändJärn
Hugo Noborn
IFK Göteborg
GodkändJärn
Kajsa Elfström
OK Orinto
GodkändJärn
Alva Österlin
Sävedalens AIK
GodkändJärn
Linus Weihard
Sävedalens AIK
GodkändJärn
Johan Wall Jungbjer
Göteborgs SK
GodkändJärn
Albin Lönngren
OK Löftan
GodkändJärn
Karl Granfors
Sävedalens AIK
GodkändJärn
Erik Ingmarsson
Hestra IF
GodkändJärn
Olle Elfström
OK Orinto
GodkändJärn
Hugo Åkerberg
OK Löftan
GodkändJärn
Lisa Eriksson
OK Landehof
GodkändJärn
Oskar Hjertberg
IK Ymer
GodkändJärn
Elias Nordberg
Göteborg-Majorna OK
GodkändJärn
Emma Karlsson
OK Landehof
GodkändJärn
Miranda Wallström
Sävedalens AIK
GodkändJärn
Unni Granfors
IF Rigor
Diskvalificerad
Test Tesst
OK Orinto
Diskvalificerad
Lowe Hammar
Frölunda OL
Diskvalificerad
Vera Elfström
OK Orinto
Diskvalificerad
Matilda Asp
IFK Göteborg
Diskvalificerad
 
Öppen Motion 1 2250 meter14 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Granden
IK Ymer
23:3910:310:00Brons
2
Ann-Sofie Ohlin
OK Tranan
30:0113:206:22Brons
3
Maja Inglund
OK Nackhe
32:2714:258:48
4
Ann-Sofi Jordvi
Kinnaströms SK
38:3617:0914:57
5
Maria Lindholm
IK Trenne Ullared
47:5621:1824:17
6
Sven Håkansson
Markbygdens OK
55:3424:4231:55
7
Nils Andersson
Markbygdens OK
60:1826:4836:39
8
Ditti Arvidsson
OK Skogshjortarna
61:3427:2237:55
9
Kurt Lygnerud
IF Rigor
63:5628:2540:17
10
Anne Klint
Markbygdens OK
96:3442:5572:55
Sven Andersson
Borås GIF
Diskvalificerad9:46
Linea Inglund
OK Nackhe
Diskvalificerad14:20
Kristina Svensson
OK Landehof
Diskvalificerad28:19
Alice Sjölander
OK Landehof
Diskvalificerad28:51
 
Öppen Motion 3 2620 meter43 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Häggbring
Lerums SOK
35:0213:220:00Brons
2
Tobias Höglund
Lerums SOK
36:4914:031:47Brons
3
Sofia Östensson
OK Tranan
40:0415:185:02Brons
4
Henrik Källsmyr
OK Kullingshof
40:2515:265:23Brons
5
Linda Nilsson
Ätrans IF
43:0216:258:00Brons
6
Rune Jungbjer
Göteborgs SK
45:4317:2710:41Brons
7
Magnus Wall Jungbjer
Göteborgs SK
45:4717:2810:45Brons
8
Gun Johansson
OK Landehof
47:4818:1512:46
9
Mia Hallberg
IK Ymer
49:2018:5014:18
10
Alva Abrahamsson
Gällstadbygdens SOK
50:0719:0815:05
11
Karl-Johan Ohlin
OK Tranan
52:4820:0917:46
12
Karin Häggbring
Lerums SOK
53:4420:3118:42
13
Yvonne Jungbjer
Göteborgs SK
54:1320:4219:11
14
Johanna Biörs
IK Ymer
55:4521:1720:43
15
Birgitta Käll
Borås GIF
56:4721:4021:45
16
Therese Wahlgren
Simlångsdalens IF
57:1521:5122:13
17
Lillemor Gunnarsson
OK Gipen
58:1822:1523:16
18
Susanne Borg
OK Orinto
61:5623:3826:54
19
Linda Milleding
Klubblös
62:2223:4827:20
20
Ulla Tengnér
FK Friskus-Varberg
63:1624:0928:14
21
Gunnel Axelsson
OK Skogshjortarna
64:3524:3929:33
22
Emelie Hendberg
Hestra IF
64:3924:4129:37
23
Pia Hendberg
Hestra IF
64:4324:4229:41
24
Kristina Magnerfelt
Falköpings AIK OK
66:4825:3031:46
25
Mary Larner
Göteborg-Majorna OK
71:4627:2436:44
26
Birgitta Broberg
IF Marin Väst
75:2528:4740:23
27
Christer Salomonsson
Kinnaströms SK
75:3528:5140:33
28
Josefine Fransson
OK Landehof
75:4128:5340:39
29
Britt Alfredsson
IK Uven
77:0729:2642:05
29
Sara Karlsson
OK Skogshjortarna
77:0729:2642:05
31
Willy Svensson
Kinnaströms SK
77:4929:4242:47
32
Lilian Svensson
Kinnaströms SK
77:5329:4442:51
33
Per Robertson
IFK Göteborg
81:5931:1746:57
34
Lena Carlström-Larsson
Sävedalens AIK
86:1632:5651:14
35
Frida Rönnqvist
OK Löftan
87:2433:2252:22
36
Karina Finnskog
OK Tranan
91:1934:5156:17
Lucas Kjellman
IF Rigor
Diskvalificerad
Jonas Hultin
OK Löftan
Diskvalificerad15:13
Carina Salomonsson
Kinnaströms SK
Diskvalificerad19:42
Eija Lauri
FK Herkules
Diskvalificerad20:11
Lena Svensson
SOK 68
Diskvalificerad23:06
Siw Pettersson
Göteborg-Majorna OK
Diskvalificerad32:36
Monica Svärd
Sävedalens AIK
Diskvalificerad51:44
 
Öppen Motion 5 2950 meter64 startande, 58 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henric Karlsson
OK Tranan
31:1310:350:00Brons
2
Malin Persson
Markbygdens OK
33:1311:162:00Brons
3
Christian Andersson
OK Tranan
34:1311:363:00Brons
4
Jeanette Sigenstam
Markbygdens OK
34:4011:453:27Brons
5
Hanna Johansson
OK Skogshjortarna
37:2012:396:07Brons
6
Kristofer Holmberg
OK Tranan
37:2712:426:14Brons
7
Maria Johansson
Trollhättans SOK
38:4713:097:34Brons
8
Andrea Thomasson
Ulricehamns OK
40:2313:419:10Brons
9
Per Liljeros
Tolered-Utby Ol-klubb
40:3813:469:25Brons
10
Morgan Hugosson
Klubblös
40:5713:539:44Brons
11
Erik Finnskog
OK Tranan
41:0713:569:54Brons
12
Ulf Skogman
Markbygdens OK
41:3914:0710:26Brons
13
Helena Hjertberg
IK Ymer
42:2914:2411:16
14
Anna Granfors
Sävedalens AIK
42:4514:2911:32
15
Fredrik Finnskog
OK Tranan
44:2915:0513:16
16
Martin Kruse
IF Rigor
45:0315:1613:50
17
Christer Nordberg
Göteborg-Majorna OK
45:4015:2914:27
18
Adreas Svensson
IF Marin Väst
46:2315:4315:10
19
Ronny Ekman
OK Kullingshof
47:1116:0015:58
20
Hanna Vigren
Sävedalens AIK
47:5416:1416:41
21
Eva Bäcklund
Trollhättans SOK
48:3916:2917:26
22
Ulf Johansson
Markbygdens OK
49:0316:3817:50
23
Camilla Vargman
IFK Göteborg
49:0816:3917:55
24
Niclas Konradsson
IK Omega
50:2617:0619:13
25
Lars Sönsteröd
SOK 68
50:3317:0819:20
26
Linda Holmstrand
Herrljunga SK Skid o OL
51:4117:3120:28
27
Anders Sävengård
Gällstadbygdens SOK
52:1817:4421:05
28
Kjell Ekelund
IK Ymer
52:2017:4421:07
29
Magnus Hagman
Fjärås AIK
52:3417:4921:21
30
Anna Andrelius
Klubblös
52:4417:5321:31
31
Peter Boberg
IF Rigor
52:4517:5321:32
32
Anton Karlsson
OK Skogshjortarna
53:1418:0322:01
33
Claes Johansson
OK Kullingshof
53:1918:0422:06
34
Ulrika Granfors
IF Rigor
54:1018:2222:57
35
Lotta Leman
Göteborgs SK
54:1818:2423:05
36
Lars Torstensson
Göteborgs SK
56:1619:0425:03
37
Camilla Kjellström
Lerums SOK
58:2219:4727:09
38
Anita Junfors
OK Skogshjortarna
61:0020:4129:47
39
Johan Abrahamsson
Gällstadbygdens SOK
61:3220:5230:19
40
Per Hendén
IF Rigor
61:4720:5730:34
41
Christina Pettersson
Sjövalla FK
62:4421:1631:31
42
Bo Cederlöf
Klubblös
63:2321:2932:10
43
Agneta Larsson
IK Uven
70:1723:4939:04
44
Malin Alexandersson
Klubblös
72:0624:2640:53
45
Catarina Blomberg
Göteborg-Majorna OK
72:5624:4341:43
46
Hans Hellström
Göteborg-Majorna OK
73:1724:5142:04
47
Christoffer Mathiesen
Klubblös
73:4224:5942:29
48
Kent Johansson
FK Herkules
74:0725:0742:54
49
Christina Mathiesen
Klubblös
74:4325:2043:30
50
Calle Blomberg
Göteborg-Majorna OK
74:4925:2243:36
51
Tryggve Mathiesen
Klubblös
75:0225:2643:49
52
Jenny Rönnqvist
OK Löftan
75:2325:3344:10
53
Ingbritt Larsson
Bredareds IF
81:3427:3950:21
54
Eva Åhsberg
Sjövalla FK
83:4828:2452:35
55
Emil Dahlström
FK Herkules
84:1928:3553:06
56
Maria Wallin-Johansson
OK Skogshjortarna
84:3528:4053:22
57
Lillemor Hallin
OK Landehof
87:3329:4156:20
58
Doris Eliasson
OK Landehof
93:3731:4462:24
Elisabet Dahlberg
IK Trenne Ullared
Diskvalificerad
Bengt-Åke Sjöström
Tolered-Utby Ol-klubb
Diskvalificerad17:50
Anna Rydström
Klubblös
Diskvalificerad18:47
Erika Eliasson
OK Landehof
Diskvalificerad19:33
Karin Cederlöf
Klubblös
Diskvalificerad22:02
Sandra Persson
IFK Göteborg
Diskvalificerad23:42
 
Öppen Motion 7 2800 meter79 startande, 77 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Grahn
IFK Göteborg
18:226:340:00Brons
2
Albin Andersson
Markbygdens OK
20:167:141:54Brons
3
Rolf Eckermark
Göteborg-Majorna OK
23:198:204:57Brons
4
Stefan Sjöblom
Frölunda OL
24:588:556:36Brons
5
Lena Carlsson
Sävedalens AIK
27:379:529:15
6
Stefan Pauli
Göteborg-Majorna OK
28:0910:039:47
7
Per Sundqvist
OK Tranan
28:3910:1410:17
8
Annica C Leire
Sävedalens AIK
28:5910:2110:37
9
Lennart Karlsson
Markbygdens OK
29:2010:2910:58
10
Åsa Lindqvist
Bredareds IF
30:0610:4511:44
11
Linnea Johansson
IK Dran
30:1210:4711:50
12
Kristin Hansson
Markbygdens OK
30:1810:4911:56
13
Stina Strömstedt
IFK Göteborg
30:2610:5212:04
14
Martin Svensson
IF Rigor
31:2311:1313:01
15
Ing-Marie Aroneng
Bredareds IF
31:4711:2113:25
16
Benny Mild
Gällstadbygdens SOK
32:2911:3614:07
17
Sten-Åke Nilsson
OK Alehof
33:2311:5515:01
18
Carin Magnusson
OK Tor
33:4912:0515:27
19
Tina Holthoff
Sjövalla FK
33:5412:0615:32
20
Sofia Karlsson
OK Landehof
34:2212:1616:00
21
Lena Olsson
Kinnaströms SK
34:4712:2516:25
22
Eva Alsin
IK Ymer
35:0012:3016:38
23
Steffen Häggström
IF Rigor
35:0712:3316:45
24
Adam Grandén
IK Ymer
36:0112:5217:39
25
Ola Lönngren
OK Löftan
36:1812:5817:56
26
Rikarde Andreasson
IFK Göteborg
36:3413:0418:12
27
Nils-Erik Gunnarsson
OK Gipen
36:3613:0418:14
28
Kristina Wall Jungbjer
Göteborgs SK
36:3813:0518:16
28
Eva Liljeros
Tolered-Utby Ol-klubb
36:3813:0518:16
30
Bo Lindkvist
Dalsjöfors GOIF
36:5413:1118:32
31
Helena Bengtsson
Sävedalens AIK
37:1513:1818:53
32
Joel Vigren
Sävedalens AIK
37:5713:3319:35
33
Christer Rognell
Vallentuna-Össeby OL
37:5913:3419:37
34
Annika Aasa
IK Uven
38:0613:3619:44
35
Malin Ivermark
Frölunda OL
38:2313:4320:01
36
Anna Karlsson
SOK 68
38:4413:5020:22
37
Jan Karlsson
OK Tranan
39:0113:5620:39
38
Monica Knutsson
Sävedalens AIK
39:0413:5720:42
39
Björn Kindberg
Tolered-Utby Ol-klubb
39:0713:5820:45
40
Jonatan Lampa
IF Rigor
40:4914:3522:27
40
Maria Asp
IFK Göteborg
40:4914:3522:27
42
Stig Gustafsson
IK Ymer
40:5114:3522:29
43
Lars Strömberg
OK Skogshjortarna
41:1714:4522:55
44
Elin Sundqvist
OK Tranan
42:0215:0123:40
45
Sofia Karlsson
Frölunda OL
42:3315:1224:11
46
Hans Karlsson
Göteborg-Majorna OK
42:3615:1324:14
47
Eva-Lotta Westberg
Göteborg-Majorna OK
42:5315:1924:31
48
Kåre Tengnér
FK Friskus-Varberg
44:0315:4425:41
49
Håkan Junfors
OK Skogshjortarna
44:3615:5626:14
50
Sara Lindgren
IFK Göteborg
44:3815:5626:16
51
Julia Olesund
OK Landehof
45:3816:1827:16
52
Lars-Erik Gadde
Göteborg-Majorna OK
46:0616:2827:44
53
Ingela Nordgren
Bredareds IF
46:0716:2827:45
54
Bo Adolfsson
IK Ymer
46:0916:2927:47
55
David Nilsson
Sjövalla FK
46:3716:3928:15
56
Christer Nilsson
Sjövalla FK
46:3816:3928:16
57
Claes-Göran Strand
Göteborg-Majorna OK
46:5016:4428:28
58
Jenny Johansson
IK Ymer
47:0316:4828:41
59
Karin Wahlgren
Sjövalla FK
48:3717:2230:15
60
Gudrun Wadman
Göteborg-Majorna OK
48:4317:2430:21
61
Gunnel Karlsson
SOK 68
50:0417:5331:42
62
Paul Bergvall
FK Herkules
50:0817:5431:46
63
Lars-Åke Larsson
OK Tranan
50:1517:5731:53
64
Anna Lindeblom
IK Omega
50:2318:0032:01
65
Joakim Lundqvist
Göteborg-Majorna OK
51:0918:1632:47
66
Henry Svensson
SOK 68
53:0418:5734:42
67
Birgitta Parkner
OK Landehof
55:5619:5937:34
68
Kjell Johansson
Markbygdens OK
56:5520:2038:33
69
Eva Adolfsson
IK Ymer
60:3421:3842:12
70
Cecilia Börjesson
OK Alehof
63:5022:4845:28
71
Erik Johansson
Klubblös
63:5622:5045:34
72
Steffen Rosén
IK Uven
65:0423:1446:42
73
Lisa Kulldorf
Klubblös
65:5723:3347:35
74
Barbro Johansson
Sjövalla FK
66:2323:4348:01
75
Kjell Ryberg
IFK Göteborg
68:5824:3850:36
76
Lena Boberg
IF Rigor
73:2426:1355:02
77
Elisabeth Lundqvist
Göteborg-Majorna OK
74:5926:4756:37
Mathias Duell
Bredareds IF
Diskvalificerad16:41
Evelyn Margareta Alexandersson
Lerums SOK
Diskvalificerad32:31
 
Öppen Motion 8 3930 meter46 startande, 44 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Petersson
IFK Göteborg
27:266:590:00Brons
2
Anders Hedberg
Göteborg-Majorna OK
30:077:402:41Brons
3
Mattis Wärn
Klubblös
30:237:442:57Brons
4
Jens Thorild
Sävedalens AIK
30:407:483:14Brons
5
Mattias Holmstrand
IFK Göteborg
31:177:583:51Brons
6
Fredrik Weihard
Sävedalens AIK
31:458:054:19Brons
7
Lotta Saetre
OK Landehof
36:039:108:37Brons
8
Jonas Brånalt
Frölunda OL
37:139:289:47
9
Josefine Carlsson
SOK Viljan
37:459:3610:19
10
Karin Aneland-Thern
IFK Göteborg
38:159:4410:49
11
Daniel Valentin
Göteborg-Majorna OK
38:319:4811:05
12
Mattias Biörs
IK Ymer
38:329:4811:06
13
Kenneth Öhlund
IK Ymer
39:3210:0412:06
14
Hans Grandén
IK Ymer
39:3810:0512:12
15
Camilla Engstrand
Sävedalens AIK
39:5910:1012:33
16
Karolina Norin
IFK Göteborg
40:1410:1412:48
17
Martin Andersson
Sävedalens AIK
40:1510:1512:49
18
Anders Carlsson
Göteborg-Majorna OK
40:5010:2313:24
19
Johan Zettergren
Frölunda OL
41:0410:2713:38
20
Jenny Andersson
Sävedalens AIK
42:1510:4514:49
21
Anders Leire
Sävedalens AIK
42:1610:4514:50
22
Jenny Wärn
Klubblös
42:2710:4815:01
23
Stig Larsson
Göteborg-Majorna OK
42:5910:5615:33
24
Erik Lindgren
Klubblös
43:0810:5915:42
25
Anders Lundell
Markbygdens OK
43:2511:0315:59
26
Stellan Bondesson
Lerums SOK
43:2611:0316:00
27
Erik Ruotsalainen
FK Herkules
43:3511:0516:09
28
David Hägg
Gotlands Bro OK
45:1711:3117:51
29
Erik Österlin
Sävedalens AIK
45:1911:3217:53
30
Lars Hagstedt
Uddevalla OK
46:0211:4318:36
31
Stefan Vorberg
OK Landehof
48:1612:1720:50
32
Lars Björfjäll
Bredareds IF
48:1812:1720:52
33
Patrik Nilsson
Vänersborgs SK
49:0312:2921:37
34
Stefan Olofsson
OK Gisle
49:5212:4122:26
35
Nils Holthoff
Sjövalla FK
50:1412:4722:48
36
Marcus Gardelius
Gotlands Bro OK
51:5813:1324:32
37
Martin Axelsson
OK Skogshjortarna
56:0814:1728:42
38
Eva-Britta Lidström
OK Landehof
63:1716:0635:51
39
Jonas Olsson
Mölndal Outdoor IF
65:4016:4338:14
40
Kjell Olof Ingemar Karlsson
Svenljunga OK
71:1418:0843:48
41
Lennart Viderström
IK Ymer
71:3818:1444:12
42
Staffan Broberg
IF Marin Väst
78:1019:5350:44
43
John Johnsson
OK Landehof
83:4021:1756:14
44
Sune Vikström
IK Uven
84:2321:2856:57
Peter Norberg
IK Stern
Diskvalificerad11:39
Ragnar Bewert
OK Landehof
Diskvalificerad25:00