Kort-SM Final

1999-09-18

Arrangör: Gotlands Bro OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
240
Form:
Individuell
Startande:
239
Distans:
Medel
Fullföljande:
230
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 4340 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Borg
Södertälje Orientering
27:226:180:00Guld
2
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
28:116:300:49Guld
3
Danute Månsson
OK Pan-Kristianstad
28:476:381:25Guld
4
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
29:276:472:05Guld
5
Maria Sandström
OK Ravinen
29:356:492:13Guld
6
Charlotte Lindkvist
OK Ravinen
30:036:552:41Guld
7
Cecilia Nilsson
OK Orion
30:106:572:48Guld
8
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
30:267:013:04Guld
9
Jenny Pålsson
Södertälje Orientering
30:597:083:37Guld
10
Anna Bergman
IK Hakarpspojkarna
31:317:164:09Silver
11
Linda Fahlén
OK Tyr
31:327:164:10Silver
12
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
31:387:174:16Silver
13
Lina Karlberg
IFK Lidingös Skid o OK
31:507:204:28Silver
14
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
31:567:214:34Silver
15
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
33:407:456:18Silver
16
Weronika Carlsson
OK Orion
33:447:466:22Silver
17
Anna Mårsell
Linköpings OK
33:547:496:32Silver
18
Maria Eklund
Nybro OK
33:557:496:33Silver
19
Zsuzsa Fey
IFK Lidingös Skid o OK
35:428:148:20Silver
20
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
35:438:148:21Silver
21
Catharina Asph
IFK Moras OK
35:468:148:24Silver
22
Alexandra Svanström
Täby OK
35:498:158:27Silver
23
Pia Olsson
OK Orion
36:138:218:51Silver
24
Anna Falk
Sundbybergs IK
37:358:4010:13Silver
25
Pia Johansson
OK Landehof
37:368:4010:14Silver
26
Malin Svensson
OK Orion
38:298:5211:07Silver
27
Marlena Jansson
OK Tisaren
39:259:0512:03Silver
28
Madelené Allmungs
Visby IF Gute SOK
39:369:0712:14Silver
29
Gunilla Svärd
IF Thor
39:469:1012:24Silver
30
Carina Svensson
Eksjö SOK
40:269:1913:04Brons
31
Anna Nordanbro
Domnarvets GOIF
41:409:3614:18Brons
32
Stina Grenholm
IFK Umeå
41:559:3914:33Brons
33
Åsa Svensson
Göteborg-Majorna OK
42:269:4715:04Brons
34
Annika Björk
Domnarvets GOIF
42:449:5115:22Brons
35
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
43:2310:0016:01
36
Karin Craig
Tullinge SK
43:4310:0416:21
37
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
45:2210:2718:00
38
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
56:1512:5828:53
Marie Johansson
Södertälje Orientering
Ej godkänd
 
H21 5240 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
26:555:080:00Guld
2
Steven Hale
OK Tyr
27:005:090:05Guld
3
Emil Wingstedt
Växjö OK
27:115:110:16Guld
4
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
27:335:150:38Guld
5
Lasse Jansson
Gävle OK
27:585:201:03Guld
6
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
28:135:231:18Guld
7
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
28:375:281:42Guld
8
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
28:465:291:51Guld
9
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
28:515:301:56Guld
10
Thomas Asp
IFK Göteborg
28:555:312:00Guld
11
Michael Wehlin
Södertälje Orientering
29:005:322:05Guld
12
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
29:385:392:43Guld
13
Peter Jacobsson
OK Ravinen
29:455:412:50Guld
14
Peter Miketinac
IFK Göteborg
29:535:422:58Guld
15
Mats Troeng
Storviks IF
29:565:433:01Guld
16
Tomas Jonsson
Järfälla OK
30:155:463:20Silver
17
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
30:185:473:23Silver
18
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
30:195:473:24Silver
19
Henrik Tryggeson
OK Pan-Kristianstad
30:275:493:32Silver
20
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
30:345:503:39Silver
21
Lars Magnusson
IFK Hedemora
30:525:533:57Silver
21
Matti Envall
IK Hakarpspojkarna
30:525:533:57Silver
23
Anders Dalin
Leksands OK
31:015:554:06Silver
24
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
31:396:024:44Silver
25
Staffan Jacobsson
IF Thor
31:456:044:50Silver
26
Nils Olsson
Stora Tuna IK
31:526:054:57Silver
27
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
31:556:055:00Silver
28
Joakim Carlsson
OK Tisaren
32:036:075:08Silver
29
Anders Karlsson
Linköpings OK
32:446:155:49Silver
30
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
32:506:165:55Silver
31
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
32:536:175:58Silver
32
Kalle Dalin
Leksands OK
33:356:256:40Silver
33
Tomas Hallmén
OK Tisaren
33:596:297:04Silver
34
Niklas Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
34:566:408:01Silver
35
Robert Wallsten
Leksands OK
35:086:428:13Silver
36
Sven Olsson
Leksands OK
35:366:488:41Silver
37
Mats Hellstadius
Södertälje Orientering
36:166:559:21Silver
38
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
36:577:0310:02Silver
39
Olov Vikström
Sundsvalls OK
38:197:1911:24Brons
40
Yuri Omelchenko
OK Orion
38:207:1911:25Brons
 
D20 3930 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
REGULA HULLIGER
Gustavsbergs IF
29:017:230:00Guld
2
Rebecka Österberg
Linköpings OK
30:217:431:20Guld
3
Lisa Larsson
SOK Svaide
30:467:501:45Guld
4
Anna Persson
Växjö OK
30:507:511:49Guld
5
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
31:278:002:26Guld
6
Annica Påhlstorp
Nybro OK
32:038:093:02Guld
7
Linda Nääs
Leksands OK
32:318:163:30Guld
8
Kristin Lundgren
Brännans IF
32:398:183:38Guld
9
Lin Thorsell
Forsa OK
32:508:213:49Guld
10
Emma Tryggeson
Hässleholms OK
33:088:264:07Silver
11
Malin Sand
Uddevalla OK
33:398:344:38Silver
12
Cecilia Einarsson
Fagersta OK
34:188:445:17Silver
13
Karin Kjellman
VK Uvarna
34:458:515:44Silver
14
Catrin Jakobsson
Västerbergslagens OL
34:508:525:49Silver
14
Jenny Nääs
Leksands OK
34:508:525:49Silver
16
Hanna Andersson
Lessebo OK
34:598:545:58Silver
17
Lina Lilja
Ronneby OK
35:219:006:20Silver
18
Julia Svantesson
Uddevalla OK
35:349:036:33Silver
19
Linda Larsson
OK Hedströmmen
36:479:227:46Silver
20
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
36:599:257:58Silver
21
Anna Andersson
OK Denseln
37:299:328:28Silver
22
Johanna Maxén
Timrå SOK
38:189:459:17Silver
23
Veronica Kälvedal
Hällefors OK
38:539:549:52Silver
24
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
40:4310:2211:42Silver
25
Anna Bigsten
FK Herkules
42:1210:4413:11Silver
26
Lina Svensson
OK Skogsfalken
42:1810:4613:17Silver
27
Emma Söderström
Domnarvets GOIF
44:3511:2115:34Brons
28
Åsa Martinsson
OK Tranan
45:1611:3116:15Brons
29
Johanna Svensson
OK Enen
46:0011:4216:59Brons
30
Malin Jakobsson
Hällefors OK
47:1212:0118:11
31
Anna-Karin Bondesson
OK Pan-Kristianstad
47:2012:0318:19
32
Lena Nilsson
Södertälje Orientering
47:2512:0418:24
33
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
48:5712:2719:56
34
Helena Lindén
OK Gynge
52:1213:1723:11
35
Emma Gabrielsson
Almby IK
54:0913:4725:08
36
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
54:2413:5125:23
37
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
54:2513:5125:24
38
Marie Lund
Östersunds OK
55:1614:0426:15
Ida Lindgren
Växjö OK
Ej godkänd
Anna-Karin Dovåker
Leksands OK
Ej godkänd
 
H20 4680 meter40 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Axelsson
Södertälje Orientering
27:225:510:00Guld
2
Greger Tysk
Leksands OK
28:046:000:42Guld
3
Gustaf Granath
OK Skogsströvarna
28:226:041:00Guld
4
Torbjörn Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
29:406:202:18Guld
5
Jonas Haraldsson
Gustavsbergs IF
30:096:272:47Guld
6
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
30:286:313:06Guld
7
Johan Israelsson
IFK Moras OK
31:216:423:59Silver
8
Martin Lampinen
Södertälje Orientering
31:556:494:33Silver
9
Peter Öberg
OK Hällen
31:596:504:37Silver
10
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
32:026:514:40Silver
11
Anders Gunnarsson
Ulricehamns OK
32:106:524:48Silver
12
Daniel Ekström
Stora Tuna IK
32:477:005:25Silver
13
Magnus Nyström
Mariestads FK
33:097:055:47Silver
14
Erik Adolfsson
OK Skogsstjärnan
33:237:086:01Silver
15
Manne Wiklund
Gustavsbergs IF
33:467:136:24Silver
15
Anders Höije
Mariestads FK
33:467:136:24Silver
17
Per Arvidsson
Stora Tuna IK
34:327:237:10Silver
18
Erik Johnsson
OK Skogshjortarna
34:347:237:12Silver
19
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
34:387:247:16Silver
20
Tobias Svedenbäck
OK Renen
34:527:277:30Silver
21
Anders Hedman
OK Hällen
35:307:358:08Silver
22
Peter Dahlberg
IFK Kiruna
36:037:428:41Silver
23
Ingemar Åkerman
Tullinge SK
36:107:448:48Silver
24
Ulf Norell
FK Herkules
36:157:458:53Silver
25
Johan Karlsson
Kjula-Standard OK
36:287:489:06Silver
26
Robert Johansson
Täby OK
36:447:519:22Silver
27
Henrik Thomson
OK Kåre
36:507:529:28Silver
27
Jörgen Ohlin
Rånäs OK
36:507:529:28Silver
29
Klas Larsson
OK Milan
38:098:0910:47Silver
30
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
39:148:2311:52Silver
31
Peter Löfås
Stora Tuna IK
40:128:3512:50Brons
32
Björn Carlsson
OK Tisaren
42:119:0114:49Brons
33
Henrik Lindström
Ulricehamns OK
43:119:1415:49
34
Johan Persson
OK Skogsfalken
43:499:2216:27
35
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
47:1710:0619:55
36
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
50:2410:4623:02
Martin Lundgren
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Erik Råberg
OK Tyr
Ej godkänd
Fredrik Thuren
Ronneby OK
Ej godkänd
Erik Åhlin
OK Hällen
Ej godkänd
 
D18 3620 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
27:057:290:00Guld
2
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
27:227:340:17Guld
3
Karolina Norin
Kungälvs OK
28:407:551:35Guld
4
Emma Andersson
Ärla IF
28:427:561:37Guld
5
Maria Gunnarsson
Kristinehamns OK
29:108:032:05Guld
6
Sofie Bakkman
Lessebo OK
29:118:042:06Guld
7
Elin Sjölander
OK Rodhen
29:228:072:17Guld
8
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
31:218:404:16Silver
9
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
31:438:464:38Silver
10
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
32:559:065:50Silver
11
Jenny Eriksson
OK Rodhen
33:179:126:12Silver
12
Hilda Stenberg
Turebergs IF
33:219:136:16Silver
13
Josefina Norin
Kungälvs OK
33:419:186:36Silver
14
Sandra Andersson
OK Skogshjortarna
34:229:307:17Silver
15
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
34:349:337:29Silver
16
Marit Strömberg
IFK Hedemora
34:469:367:41Silver
17
Ida Svensson
Halmstad OK
36:5010:109:45Silver
18
Maria Andersson
Gustavsbergs IF
36:5110:119:46Silver
19
Ellinor Fransson
Ärla IF
37:1110:1610:06Silver
20
Lina Åkesson
OK Skogshjortarna
37:2310:2010:18Silver
21
Linda Carlsson
IFK Hedemora
38:4910:4311:44Silver
22
Lina Nero
Ronneby OK
39:3410:5612:29Silver
23
Jenny Andersson
Lessebo OK
39:3510:5612:30Silver
24
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
39:4811:0012:43Silver
25
Sofia Ebermark
Älvsby IF
40:2011:0913:15Brons
26
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
42:4711:4915:42Brons
27
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
42:4811:4915:43Brons
28
Elna Martinsson
FK Göingarna
43:0711:5516:02
29
Sara Grenmark
Nyköpings OK
44:3412:1917:29
30
Karin Lundell
OK Hällen
44:5712:2517:52
31
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
46:5612:5819:51
32
Linda Ericsson
Haninge SOK
49:3213:4122:27
33
Elisabet Larsson
Sol Tranås
50:5214:0323:47
34
Helena Callert
Södertälje Orientering
51:0214:0623:57
35
Matilda Thorsson
Tullinge SK
57:4315:5730:38
36
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
57:5215:5930:47
37
Sofia Tjernlund
OK Österåker
61:0016:5133:55
38
Helena Ackelman
OK Enen
62:4417:2035:39
Lina Persson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Erika Ödlund
OK Gipen
Ej godkänd
 
H18 4560 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Andersson
Västerbergslagens OL
26:025:430:00Guld
2
Karl Lindgren
Värend GN OL
28:236:132:21Guld
3
Erik Andersson
OK Denseln
29:266:273:24Guld
4
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
30:016:353:59Silver
5
Andreas Ernstad
OK Njudung
30:336:424:31Silver
6
Simon Nyström
Hagaby GOIF
31:046:495:02Silver
7
Viktor Funcke
Norbergs OK
32:137:046:11Silver
8
Martins Sirmais
OK Klemmingen
32:157:046:13Silver
9
Jan Troeng
Storviks IF
32:177:056:15Silver
10
Jonathan Alm
Bromma-Vällingby SOK
32:197:056:17Silver
11
Oskar Malmberg
IFK Umeå
32:217:066:19Silver
12
Markus Holm
Västerbergslagens OL
32:347:096:32Silver
13
Jerker Martinsson
Mariestads FK
32:447:116:42Silver
14
Björn Norell
FK Herkules
33:017:146:59Silver
15
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
33:247:197:22Silver
16
Per Andréasson
OK Skogsfalken
33:257:207:23Silver
17
Erik Wall
OK Tisaren
34:017:287:59Silver
18
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
35:127:439:10Silver
19
Jonas Palm
Lessebo OK
35:177:449:15Silver
20
Joakim Antonsson
OK Löftan
35:187:449:16Silver
21
Fredrik Persson
FK Åsen
35:417:509:39Silver
22
Kristofer Nilsson
IK Hakarpspojkarna
36:157:5710:13Silver
22
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
36:157:5710:13Silver
24
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
36:237:5910:21Silver
25
Patrik Jansson
Rånäs OK
36:468:0410:44Silver
26
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
37:088:0911:06Silver
27
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
37:298:1311:27Silver
28
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
37:368:1511:34Silver
29
Per Eklöf
OK Milan
37:378:1511:35Silver
30
Per Brolund
Kristinehamns OK
37:408:1611:38Silver
31
Anders Johansson
IK Hakarpspojkarna
39:208:3813:18Brons
32
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
39:218:3813:19Brons
33
Sven Lees
OK Kåre
40:118:4914:09Brons
34
Erik Engvall
OK Kolmården
41:159:0315:13
35
Olov Gohde
Dalaportens OL
41:359:0715:33
36
Andreas Edlund
IFK Lidingös Skid o OK
44:509:5018:48
37
Martin Moberg
Mariestads FK
44:549:5118:52
38
Henrik Svensson
OK Vilse 87
48:1010:3422:08
39
Jakob Zethelius
OK Djerf
51:1711:1525:15
40
Tobias Johansson
Falköpings AIK
55:1512:0729:13