Kort-SM Kval

1999-09-17

Arrangör: Gotlands Bro OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
881
Form:
Individuell
Startande:
843
Distans:
Medel
Fullföljande:
790
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 A 3950 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Mårsell
Linköpings OK
27:537:040:00Guld
2
Katarina Borg
Södertälje Orientering
27:547:040:01Guld
3
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
28:157:090:22Guld
4
Danute Månsson
OK Pan-Kristianstad
28:167:090:23Guld
5
Alexandra Svanström
Täby OK
28:407:150:47Guld
6
Marie Johansson
Södertälje Orientering
29:257:271:32Guld
7
Maria Sandström
OK Ravinen
29:457:321:52Guld
8
Maria Eklund
Nybro OK
29:477:321:54Guld
9
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
29:487:331:55Guld
10
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
30:017:362:08Guld
11
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
30:227:412:29Guld
12
NINA GUNNARSSON
OK Denseln
30:437:472:50Guld
13
Anna Svensson
Nybro OK
31:388:013:45Silver
14
Kicki Westman
Tullinge SK
31:408:013:47Silver
15
Annika Westerholm
Turebergs IF
31:518:043:58Silver
16
Anke Xylander
Söders-Tyresö
32:028:074:09Silver
17
Kristina Almström
Södertälje Orientering
32:048:074:11Silver
18
Susanne Petersson
Sundsvalls OK
32:118:094:18Silver
19
Anna Haglund
OK Hedströmmen
33:058:235:12Silver
20
Britta Backlund
Stora Tuna IK
34:178:416:24Silver
21
Anna Berggren
Gävle OK
34:278:436:34Silver
22
Helena Norberg
Stora Tuna IK
34:508:496:57Silver
23
Maria Sibileva
Ronneby OK
34:538:507:00Silver
24
Åsa Holmstrand
Trollhättans SK
35:098:547:16Silver
25
Åsa Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
35:339:007:40Silver
26
ANITA SEGER-WEHLIN
Södertälje Orientering
35:569:068:03Silver
27
Linn Nilsson
Kils OK
36:139:108:20Silver
28
Laila B Höglund
FK Herkules
36:359:168:42Silver
29
Yvonne Andersson
Tullinge SK
36:469:188:53Silver
30
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
37:449:339:51Silver
31
Emma Nilsson
Stora Tuna IK
37:579:3610:04Silver
32
Frida Feil
Skellefteå OK
38:599:5211:06Silver
33
Eva Lindman
Finspångs Aik
41:3710:3213:44Brons
34
Linda Ryen
OK Tyr
42:2710:4514:34Brons
35
KRISTINA KULL
Falkenbergs OK
54:1113:4326:18
Jenny Nilsson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
 
D21 B 4060 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
26:186:290:00Guld
2
Pia Olsson
OK Orion
27:016:390:43Guld
3
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
27:026:400:44Guld
4
Madelené Allmungs
Visby IF Gute SOK
27:566:531:38Guld
5
Linda Fahlén
OK Tyr
28:327:022:14Guld
5
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
28:327:022:14Guld
7
Pia Johansson
OK Landehof
28:497:062:31Guld
8
Catharina Asph
IFK Moras OK
28:567:082:38Guld
9
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
29:457:203:27Guld
10
Anna Falk
Sundbybergs IK
29:497:213:31Guld
11
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
29:577:233:39Guld
12
Anna Garin
Strängnäs-Malmby OL
30:277:304:09Silver
13
Lotta Risberg
Strängnäs-Malmby OL
30:497:354:31Silver
14
Maria von Schmalensé
Täby OK
31:107:414:52Silver
15
Malin Jonsson
OK Nolaskogsarna
31:427:485:24Silver
16
Kristina Aneland
OK Ravinen
32:037:545:45Silver
17
Tina Olm Junegard
IFK Lidingös Skid o OK
32:538:066:35Silver
18
Anne Lindell
Täby OK
33:378:177:19Silver
19
Johanna Krafft
Leksands OK
33:488:207:30Silver
20
Marie Svensk
Linköpings OK
34:218:288:03Silver
21
Susanne Wiklund
Östersunds OK
34:368:318:18Silver
22
Diana Sarmiala
Tumba-Mälarhöjden OK
36:048:539:46Silver
23
Katrin Hallsten
Täby OK
36:399:0210:21Silver
24
Eva Jurenikova
IFK Lidingös Skid o OK
37:379:1611:19Silver
25
Carina Bergander
Eksjö SOK
37:549:2011:36Silver
26
Maria Clevnert
Söders-Tyresö
37:579:2111:39Silver
27
Elin Dahlstedt
Strängnäs-Malmby OL
38:269:2812:08Brons
28
Anna Karin Olm
IF Thor
38:299:2912:11Brons
29
Helena Bååth
Hestra IF
38:519:3412:33Brons
30
Viktoria Petré
Domnarvets GOIF
40:159:5513:57Brons
31
Elisabeth Bäckström
Täby OK
40:169:5513:58Brons
32
Linda Nordin
Gustavsbergs IF
43:3310:4417:15
33
Jenny Boberg
FK Friskus-Varberg
44:3911:0018:21
34
Stina Granefelt
Stora Tuna IK
46:1211:2319:54
Helena Svensson
OK Tyr
Ej godkänd
Thérès Ericsson
OK Ravinen
Ej godkänd
 
D21 C 4050 meter35 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cecilia Nilsson
OK Orion
24:296:030:00Guld
2
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
26:306:332:01Guld
3
Anna Bergman
IK Hakarpspojkarna
27:116:432:42Guld
4
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
27:226:452:53Guld
5
Annika Björk
Domnarvets GOIF
27:236:462:54Guld
6
Marlena Jansson
OK Tisaren
27:256:462:56Guld
7
Carina Svensson
Eksjö SOK
28:036:563:34Silver
8
Weronika Carlsson
OK Orion
28:237:003:54Silver
9
Anna Nordanbro
Domnarvets GOIF
28:397:044:10Silver
10
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
28:407:054:11Silver
11
Jenny Wallsten
OK Orion
28:447:064:15Silver
12
Annika Östman
Sävedalens AIK
28:507:074:21Silver
12
Karin Noborn
Sundsvalls OK
28:507:074:21Silver
14
Yvonne Norman
Leksands OK
30:277:315:58Silver
15
Marie-Louise Engström
Leksands OK
30:587:396:29Silver
16
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
32:217:597:52Silver
17
Anna Zetterberg
IF Thor
32:308:018:01Silver
18
Sofia Holmgård
Kils OK
32:558:088:26Silver
19
Christina Smedberg
OK Skogsfalken
33:438:209:14Silver
20
Jessica Vestin
Gävle OK
34:248:309:55Silver
21
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
34:488:3610:19Silver
22
Therese Bergqvist
Domnarvets GOIF
35:308:4611:01Silver
23
Frida Wallström
FK Herkules
36:068:5511:37Brons
24
Johanna Råberg
OK Tyr
36:369:0212:07Brons
25
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
36:449:0412:15Brons
26
Jeanette Enckell
Södertälje Orientering
37:089:1012:39Brons
27
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
37:229:1412:53Brons
28
Jenny Karlsson
OK Linné
40:3310:0116:04
29
Malin Wiklund
Almby IK
42:4510:3318:16
30
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
43:5210:5019:23
31
Carina Persson
IFK Enskede
49:0812:0824:39
Christin Johansson
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Anna-Stina Påledal
OK Linné
Ej godkänd
Camilla Pettersson
OK Ravinen
Ej godkänd
Annica Jansson
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
 
D21 D 4130 meter34 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Charlotte Lindkvist
OK Ravinen
26:476:290:00Guld
2
Jenny Pålsson
Södertälje Orientering
28:056:481:18Guld
3
Malin Svensson
OK Orion
28:266:531:39Guld
4
Karin Craig
Tullinge SK
28:597:012:12Guld
5
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
29:077:032:20Guld
6
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
29:147:052:27Guld
7
Lina Karlberg
IFK Lidingös Skid o OK
29:557:153:08Guld
8
Zsuzsa Fey
IFK Lidingös Skid o OK
30:157:193:28Silver
9
Åsa Svensson
Göteborg-Majorna OK
30:277:223:40Silver
10
Stina Grenholm
IFK Umeå
30:387:253:51Silver
11
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
30:407:263:53Silver
12
Anna Isaksson
OK Tyr
30:477:274:00Silver
13
Åsa Hedin
OK Linné
30:507:284:03Silver
14
Marika Nylund
Domnarvets GOIF
30:517:284:04Silver
15
Lena Gummesson
Nybro OK
31:137:344:26Silver
16
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora
32:277:515:40Silver
17
Eva Stålstad
IK Hakarpspojkarna
32:327:535:45Silver
18
Åsa Larsson
OK Kolmården
33:258:056:38Silver
19
Natalia Pletneva
Ronneby OK
34:058:157:18Silver
20
Maria Bergfält
Domnarvets GOIF
34:078:167:20Silver
21
Emma Dahlstedt
Strängnäs-Malmby OL
34:588:288:11Silver
22
Carolin Jonasson
IK Hakarpspojkarna
35:068:308:19Silver
23
Kristin Backåkers
IFK Hedemora
36:158:479:28Silver
24
Karin Arvidsson
Skogslöparna
36:248:499:37Silver
25
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
41:3510:0414:48
26
Annieke Baljeu
FK Friskus-Varberg
49:3212:0022:45
27
Anna Danielsson
OK Nolaskogsarna
50:5712:2024:10
Maria Wallström
Nyköpings OK
Ej godkänd
JULIETTE SOULARD
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Susanne Andersson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
Charlotta Blom
Linköpings OK
Ej godkänd
Madeleine Limpar
Solna OK
Ej godkänd
Anna Nygård
Västerås SOK
Ej godkänd
Angela Bergström
Leksands OK
Ej godkänd
 
H21 A 4890 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
25:165:100:00Guld
2
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
25:425:150:26Guld
3
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
26:045:200:48Guld
4
Joakim Carlsson
OK Tisaren
26:095:210:53Guld
5
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
26:105:210:54Guld
6
Lasse Jansson
Gävle OK
26:125:210:56Guld
7
Nils Olsson
Stora Tuna IK
26:135:220:57Guld
8
Tomas Hallmén
OK Tisaren
26:215:231:05Guld
9
Tomas Jonsson
Järfälla OK
26:245:241:08Guld
10
Yuri Omelchenko
OK Orion
26:315:251:15Guld
11
Håkan Petersson
Nybro OK
26:335:261:17Guld
12
Peter Svedin
OK Ravinen
26:465:281:30Guld
13
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
27:025:321:46Guld
14
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
27:075:331:51Guld
15
Jon Engkvist
Ronneby OK
27:385:392:22Guld
16
Tommy Johansson
Järfälla OK
27:565:432:40Guld
17
ANDREAS KARLSSON
OK Roslagen
28:065:452:50Guld
18
Jan Nordin
Sundsvalls OK
28:145:462:58Guld
19
Tommy Lindberg
OK Roslagen
28:165:473:00Guld
20
Albin Arlebo
KFUM Örebro OK
28:265:493:10Guld
21
Jan Olm
Kils OK
28:275:493:11Guld
22
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
28:285:493:12Guld
23
Björn Karlsson
OK Denseln
28:395:523:23Guld
24
Magnus Bergman
OK Kåre
28:415:523:25Guld
25
Marcus Kullman
IFK Hedemora
28:465:533:30Guld
26
Claes Pettersson
Västerås SOK
28:545:553:38Guld
27
Erik Forsgren
OK Tyr
29:125:583:56Silver
28
Ola Hultin
OK Roslagen
29:346:034:18Silver
29
Jonas Eklund
OK Roslagen
30:026:094:46Silver
30
Kristian Algers
IFK Hedemora
30:036:094:47Silver
31
Johan Grahn
OK Orion
30:056:094:49Silver
32
Mattias Edström
Kovlands IF
30:076:104:51Silver
33
Magnus Karlsson
FK Finn
30:396:165:23Silver
34
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
30:506:185:34Silver
35
Mattias Westfält
Gotlands Bro OK
31:066:225:50Silver
36
Peter Nordström
Täby OK
31:076:225:51Silver
37
Johan Håkansson
Ronneby OK
31:096:225:53Silver
38
Per Möller
Leksands OK
32:506:437:34Silver
39
PETER WILHELMSSON
Ronneby OK
35:037:109:47Silver
 
H21 B 4830 meter38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Michael Wehlin
Södertälje Orientering
25:225:150:00Guld
2
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
25:285:160:06Guld
3
Mats Hellstadius
Södertälje Orientering
25:515:210:29Guld
4
Henrik Tryggeson
OK Pan-Kristianstad
25:545:220:32Guld
5
Robert Wallsten
Leksands OK
26:015:230:39Guld
6
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
26:295:291:07Guld
7
Sven Olsson
Leksands OK
26:385:311:16Guld
8
Niklas Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
27:065:371:44Guld
9
Emil Wingstedt
Växjö OK
27:165:391:54Guld
10
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
27:185:391:56Guld
11
Tobias Andersson
OK Orion
27:215:401:59Guld
12
Anders Berg
OK Kolmården
27:275:412:05Guld
13
Jimmie Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
27:515:462:29Guld
14
Ulf Karlsson
Storviks IF
28:075:492:45Guld
15
Niklas Lindberg
OK Roslagen
28:385:563:16Guld
16
Jonas Nordström
OK Roslagen
28:576:003:35Guld
17
Martin Andersson
OK Ravinen
29:136:033:51Silver
18
Henrik Berlin
OK Orion
29:186:043:56Silver
19
Arto Rautiainen
IFK Göteborg
29:306:064:08Silver
20
Anders Axelsson
Södertälje Orientering
29:536:114:31Silver
21
Stefan Hellberg
Sundbybergs IK
29:576:124:35Silver
22
Magnus Thornell
Västerås SOK
30:056:144:43Silver
23
Johan Ingemarsson
Hestra IF
30:146:164:52Silver
24
Mikael Ingelsson
OK Hammaren
30:176:164:55Silver
25
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
30:206:174:58Silver
26
Ulf Bergkvist
OK Hammaren
30:526:235:30Silver
27
Jörgen Nilsson
Kils OK
31:166:285:54Silver
28
Magnus Johansson
IFK Hedemora
31:236:306:01Silver
29
Magnus Cederlöf
IFK Hedemora
31:266:306:04Silver
30
Lars Nordin
Sundsvalls OK
31:326:326:10Silver
31
Erik Groth
KFUM Örebro OK
32:116:406:49Silver
32
Henrik Vuorinen
OK Kolmården
32:456:477:23Silver
33
Dan Norin
Gustavsbergs IF
33:056:517:43Silver
34
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
34:127:058:50Silver
35
Peter Hemmyr
IFK Umeå
35:477:2510:25Silver
36
Pål Skogtjärn
OK Linné
40:248:2215:02
37
Niclas Jonasson
Leksands OK
44:139:0918:51
Martin Ivarsson
OK Tyr
Ej godkänd
 
H21 C 4930 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Steven Hale
OK Tyr
25:025:050:00Guld
2
Anders Dalin
Leksands OK
25:155:070:13Guld
3
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
25:345:110:32Guld
4
Peter Jacobsson
OK Ravinen
25:365:120:34Guld
5
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
25:455:130:43Guld
6
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
25:495:140:47Guld
7
Thomas Asp
IFK Göteborg
26:085:181:06Guld
8
Olov Vikström
Sundsvalls OK
26:325:231:30Guld
9
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
27:025:292:00Guld
10
Mats Troeng
Storviks IF
27:165:322:14Guld
11
Per-Anders Bergman
OK Tisaren
27:375:362:35Guld
12
Gunnar Elveljung
OK Ravinen
27:405:372:38Guld
13
Petri Noponen
IFK Lidingös Skid o OK
27:445:382:42Guld
14
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
27:455:382:43Guld
15
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
27:475:382:45Guld
16
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
27:485:382:46Guld
17
Jonas Buud
IFK Moras OK
27:565:402:54Guld
18
Markus Frödin
Sundsvalls OK
28:005:412:58Guld
19
Johan Nordlund
Leksands OK
28:285:463:26Guld
20
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
28:365:483:34Guld
21
Henrik Råberg
OK Tyr
28:375:483:35Guld
22
Mikael Palmberg
OK Hammaren
28:505:513:48Guld
23
Mattias Eriksson
Gävle OK
29:225:574:20Silver
24
Johan G Larsson
IFK Göteborg
29:436:024:41Silver
25
Jens Nordström
IFK Hedemora
30:426:145:40Silver
26
Per Öberg
OK Hällen
31:106:196:08Silver
27
Rikard Gunnarsson
Härlövs IF
31:146:206:12Silver
28
Daniel Kaipe
Leksands OK
32:216:347:19Silver
29
Jan Johansson
IFK Umeå
32:226:347:20Silver
30
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
32:296:357:27Silver
31
Stefan Sandahl
IK Hakarpspojkarna
32:336:367:31Silver
32
Johan Jakobsson
OK Roslagen
33:556:538:53Silver
33
Dan Larsson
OK Tisaren
34:026:549:00Silver
34
Christian Håkansson
Ronneby OK
34:497:049:47Silver
35
Conny Forsberg
IF Thor
35:397:1410:37Silver
36
Daniel Grahn
OK Orion
36:027:1911:00Silver
37
Magnus Granqvist
OK Orion
38:377:5013:35Brons
Olle Näslund
Östersunds OK
Ej godkänd
Rikard Claesson
Leksands OK
Ej godkänd
 
H21 D 4840 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
24:385:050:00Guld
2
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
25:445:191:06Guld
3
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
26:175:261:39Guld
4
Kalle Dalin
Leksands OK
26:185:261:40Guld
5
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
26:285:281:50Guld
6
Peter Miketinac
IFK Göteborg
26:375:301:59Guld
7
Matti Envall
IK Hakarpspojkarna
27:005:352:22Guld
8
Anders Karlsson
Linköpings OK
27:065:362:28Guld
9
Staffan Jacobsson
IF Thor
27:165:382:38Guld
10
Lars Magnusson
IFK Hedemora
27:285:402:50Guld
11
Per Ek
OK Kolmården
27:315:412:53Guld
12
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora
27:345:422:56Guld
13
Anders Johansson
OK Vargen
27:475:443:09Guld
14
Torbjörn Lännevall
OK Roslagen
27:575:463:19Guld
15
Klas Dalberg
IFK Göteborg
27:585:473:20Guld
16
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
28:095:493:31Silver
17
Fredrik Sundström
Leksands OK
28:295:533:51Silver
18
Peter Falk
Gotlands Bro OK
28:365:553:58Silver
19
Fredrik Herdersson
OK Mark
29:056:014:27Silver
20
Mattias Abelsson
Söders-Tyresö
29:086:014:30Silver
21
Johan Sundén
Södertälje Orientering
29:096:014:31Silver
21
Tomas Unander
Sundsvalls OK
29:096:014:31Silver
23
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
29:376:074:59Silver
24
Oskar Axelsson
Hestra IF
29:436:085:05Silver
25
Mats Olsson
OK Kolmården
29:516:105:13Silver
26
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
30:016:125:23Silver
27
Niklas Bratt
OK Orion
30:136:155:35Silver
28
Torgny Lindström
Ronneby OK
31:346:316:56Silver
29
Martin Claesson
Hestra IF
31:436:337:05Silver
30
Henrik Modig
OK Pan-Kristianstad
33:246:548:46Silver
31
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
34:207:069:42Silver
32
Martin Larsson
IFK Göteborg
34:357:099:57Silver
33
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
36:107:2811:32Brons
34
Urs Bütikofer
Forsa OK
37:287:4412:50Brons
35
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
38:317:5713:53
36
Ali Kuosku
Järfälla OK
39:448:1315:06
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
D20 A 3690 meter25 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
REGULA HULLIGER
Gustavsbergs IF
24:556:450:00Guld
2
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
26:437:141:48Guld
3
Rebecka Österberg
Linköpings OK
27:367:292:41Guld
4
Johanna Svensson
OK Enen
28:077:373:12Silver
5
Malin Sand
Uddevalla OK
29:598:085:04Silver
5
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
29:598:085:04Silver
7
Cecilia Einarsson
Fagersta OK
30:098:105:14Silver
8
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
31:268:316:31Silver
9
Emma Söderström
Domnarvets GOIF
31:358:346:40Silver
10
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
31:418:356:46Silver
11
Lina Bäckström
Täby OK
31:458:366:50Silver
12
Hanna Ceder
Domnarvets GOIF
33:088:598:13Silver
13
Åsa Lundkvist
Katrineholms OK
33:209:028:25Silver
14
Åsa Jernberg
Gävle OK
33:499:108:54Silver
15
Karin Lundberg
Ärla IF
34:579:2810:02Silver
16
Marika Hagelberg
Åmåls OK
36:199:5111:24Brons
17
Märta Bäckman
Bondsjöhöjdens IK
36:529:5911:57Brons
18
Åsa Johansson
OK Gipen
37:5410:1612:59Brons
19
Katarina Goude
IFK Hedemora
38:4910:3113:54
20
Eva Nordkvist
IK Jarl Rättvik
42:3711:3317:42
21
Anette Håkansson
OK Gynge
44:3612:0519:41
22
Stina Eriksson
Gammelstads IF
51:5614:0427:01
23
Mira Andersson
OK Österåker
54:2214:4429:27
Ida Pihl-Skoog
OK Linné
Ej godkänd
CAROLINE KARLSSON
OK Löftan
Ej godkänd
 
D20 B 3810 meter26 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna-Karin Bondesson
OK Pan-Kristianstad
28:467:330:00Guld
2
Julia Svantesson
Uddevalla OK
31:068:102:20Guld
3
Annica Påhlstorp
Nybro OK
32:008:243:14Guld
4
Anna Bigsten
FK Herkules
32:088:263:22Silver
5
Johanna Maxén
Timrå SOK
32:288:313:42Silver
6
Linda Larsson
OK Hedströmmen
35:189:166:32Silver
7
Anna Persson
Växjö OK
35:489:247:02Silver
8
Anna Andersson
OK Denseln
36:149:317:28Silver
9
Malin Jakobsson
Hällefors OK
38:2310:049:37Silver
10
Catrin Jakobsson
Västerbergslagens OL
38:2410:059:38Silver
11
Mari Svensson
OK Hällen
38:3010:069:44Silver
12
Jennie Hellström
Stora Tuna IK
38:5510:1310:09Silver
13
Petra Halvarson
OK Kåre
39:0410:1510:18Silver
14
Desire Wallström
FK Herkules
39:2710:2110:41Silver
15
Linda Sjögren
IFK Hedemora
39:5210:2811:06Silver
16
Emma Johansson
Sundsvalls OK
40:3110:3811:45Silver
17
CHRISTINA LARSSON
SOK Svaide
40:5010:4312:04Silver
18
Linda Karlsson
Ljungskile FK
41:1110:4912:25Brons
19
Emelie Svalin
OK Alehof
42:0411:0213:18Brons
20
Malin Stövling
IFK Moras OK
42:1511:0513:29Brons
21
Reneé Linder
OK Tyr
44:1011:3615:24
22
Hanna Idefjärd
OK Njudung
45:0311:4916:17
23
Frida Pettersson
Jönköpings OK
48:1312:3919:27
24
Åsa Hammarström
Leksands OK
51:4913:3623:03
Susanna Larsson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
Madeleine Larsson
Söders-Tyresö
Ej godkänd
 
D20 C 3810 meter25 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linda Nääs
Leksands OK
26:417:000:00Guld
2
Lina Svensson
OK Skogsfalken
28:087:231:27Guld
3
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
30:187:573:37Silver
4
Lina Lilja
Ronneby OK
30:267:593:45Silver
5
Veronica Kälvedal
Hällefors OK
30:538:064:12Silver
6
Ida Lindgren
Växjö OK
30:548:074:13Silver
7
Helena Lindén
OK Gynge
31:418:195:00Silver
8
Åsa Martinsson
OK Tranan
32:118:275:30Silver
9
Emma Tryggeson
Hässleholms OK
32:368:335:55Silver
10
Jenny Nääs
Leksands OK
33:208:456:39Silver
11
Bodil Norrbom
OK Österåker
34:138:597:32Silver
12
Karolin Dernerud
OK Denseln
35:019:118:20Silver
13
Anna Josefsson
Finspångs Aik
35:599:279:18Silver
14
Malin Andersson
OK Kompassen
37:029:4310:21Silver
15
Katarina Lindén
OK Gynge
37:399:5310:58Silver
16
Sara Björnberg
OK Hällen
40:1210:3313:31Brons
17
Maria Svensson
IF Hagen
43:0611:1916:25
18
Nina Andersson
IFK Lidingös Skid o OK
47:0212:2120:21
19
Charlotta Högberg
Rånäs OK
47:4912:3321:08
20
Therese Högström
Gammelstads IF
48:2312:4221:42
21
Chrissie Schölin
IK Hakarpspojkarna
48:2912:4421:48
22
Therese Pettersson
Kinnaströms SK
51:1513:2724:34
23
Cecilia Westman
Leksands OK
57:1015:0030:29
Maria Gustafsson
Jönköpings OK
Ej godkänd
Emma Andersson
OK Ravinen
Ej godkänd
 
D20 D 3760 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lisa Larsson
SOK Svaide
29:067:440:00Guld
2
Kristin Lundgren
Brännans IF
29:427:540:36Guld
3
Hanna Andersson
Lessebo OK
30:128:021:06Guld
4
Anna-Karin Dovåker
Leksands OK
31:428:262:36Guld
5
Lena Nilsson
Södertälje Orientering
32:308:393:24Guld
6
Karin Kjellman
VK Uvarna
32:348:403:28Guld
7
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
33:028:473:56Silver
8
Emma Gabrielsson
Almby IK
33:248:534:18Silver
9
Lin Thorsell
Forsa OK
34:429:145:36Silver
10
Marie Lund
Östersunds OK
35:059:205:59Silver
11
Sandra Edhager
Nyköpings OK
35:179:236:11Silver
12
Lisa Johansson
Åmåls OK
35:349:286:28Silver
13
Kristina Löfvenholm
OK Tyr
36:359:447:29Silver
14
Birgitta Håkansson
Sölvesborgs OK
37:209:568:14Silver
15
JENNY CHRISTENSSON
OK Österåker
37:319:598:25Silver
16
Kajsa Guterstam
Trosabygdens OK
38:2610:139:20Silver
17
Cecilia Nygren
Lycksele IF
38:3410:159:28Silver
18
Malin Danielsson
IF Hagen
39:0710:2410:01Silver
19
Therese Persson
OK Tyr
39:3110:3110:25Silver
20
Lina Lindberg
Gävle OK
46:4412:2617:38
21
Carolina Nilsson
OK Kompassen
49:3613:1120:30
22
Jennie Lööf
Eksjö SOK
52:1313:5323:07
23
Rebecca Linder
OK Tyr
61:2416:2032:18
MARIA HOLMSTRÖM
Trollhättans SK
Ej godkänd
 
H20 A 4410 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jörgen Ohlin
Rånäs OK
25:285:460:00Guld
2
Martin Lampinen
Södertälje Orientering
26:255:590:57Guld
3
Torbjörn Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
27:506:192:22Guld
4
Manne Wiklund
Gustavsbergs IF
28:376:293:09Guld
4
Erik Åhlin
OK Hällen
28:376:293:09Guld
6
Erik Adolfsson
OK Skogsstjärnan
28:516:333:23Guld
7
Ingemar Åkerman
Tullinge SK
29:006:353:32Guld
8
Martin Lundgren
Sundsvalls OK
29:546:474:26Silver
9
Per Arvidsson
Stora Tuna IK
29:566:474:28Silver
10
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
30:066:504:38Silver
11
Rasmus Lindberg
Bromma-Vällingby SOK
30:096:504:41Silver
12
Peter Loré
Västerbergslagens OL
30:406:575:12Silver
13
Karl-Johan Bernhard
Mariestads FK
30:577:015:29Silver
14
Niclas Nilsson
Bredaryds SOK
31:497:136:21Silver
15
Andreas Kristersson
Säterbygdens OK
32:007:156:32Silver
16
David Hedman
OK Kolmården
32:037:166:35Silver
17
Andreas Englund
OK Njudung
32:067:176:38Silver
18
Tobias Kjell
Linköpings OK
33:327:368:04Silver
19
Andreas Johansson
IK Stern
33:547:418:26Silver
20
Markus Almgren
OK Enen
34:297:499:01Silver
21
Jonas Halai
Ronneby OK
34:337:509:05Silver
22
Fredrik Persson
Berga SOK
34:557:559:27Silver
23
Joakim Gunnarsson
Ringsjö OK
34:567:559:28Silver
24
Johan Granath
Stora Tuna IK
34:587:569:30Silver
25
Rickard Svensson
OK Vilse 87
35:158:009:47Silver
26
Gunnar Lindberg
Bromma-Vällingby SOK
36:148:1310:46Silver
27
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
36:178:1410:49Silver
28
Henrik Ottosson
OK Skogsfalken
36:368:1811:08Silver
29
Mårten Frendelius
Hagaby GOIF
40:279:1014:59
30
Martin Boström
Gotlands Bro OK
47:5710:5222:29
31
Johan Vikström
Piteå IF
54:0912:1728:41
32
PETER FREDRIKSSON
OK Djerf
59:1613:2633:48
Jonas Zachrison
Mariestads FK
Ej godkänd
 
H20 B 4460 meter35 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tobias Svedenbäck
OK Renen
25:535:480:00Guld
2
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
26:195:540:26Guld
3
Jonas Haraldsson
Gustavsbergs IF
26:315:570:38Guld
4
Erik Axelsson
Södertälje Orientering
26:576:031:04Guld
5
Magnus Nyström
Mariestads FK
27:186:071:25Guld
6
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
27:376:121:44Guld
7
Erik Råberg
OK Tyr
27:406:121:47Guld
8
Björn Carlsson
OK Tisaren
27:586:162:05Guld
9
Klas Larsson
OK Milan
28:186:212:25Guld
10
Fredrik Thuren
Ronneby OK
28:356:252:42Guld
11
Markus Båth
Ronneby OK
29:416:393:48Silver
12
Jonas Byström
Skogslöparna
29:546:424:01Silver
13
Martin Solli
Stora Tuna IK
30:026:444:09Silver
14
Patrik Söderholm
OK Kompassen
30:106:464:17Silver
15
Niklas Ingelsson
Storviks IF
30:556:565:02Silver
16
Magnus Johansson
Kalmar OK
31:026:575:09Silver
17
Daniel Svensson
Kinnaströms SK
31:137:005:20Silver
18
Anders Bennitz
OK Enen
31:217:025:28Silver
19
Håkan Bengtsson
OK Kompassen
31:227:025:29Silver
20
Per Jonhed
KFUM Örebro OK
31:537:096:00Silver
21
Stefan Nordström
OK Älvsjö-Örby
32:147:146:21Silver
22
Olof Stålnacke
Norbergs OK
32:267:166:33Silver
23
Robert Hedman
OK Kolmården
33:077:267:14Silver
24
Mattias Allared
Hagaby GOIF
33:537:368:00Silver
25
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
34:457:478:52Silver
26
Marcus Gardelius
Gotlands Bro OK
35:528:039:59Silver
27
Tobias Almqvist
FK Vittus
36:188:0810:25Silver
28
Andreas Fogeby
Järfälla OK
36:308:1110:37Silver
29
Stefan Johansson
OK Landehof
38:198:3512:26Brons
30
Jonas Knutsson
Ulricehamns OK
43:319:4517:38
31
Johan Björklund
Västerbergslagens OL
45:3110:1219:38
32
Henrik Almkvist
OK Älvsjö-Örby
46:4510:2920:52
Anders Hultgren
FK Göingarna
Ej godkänd
Jonas Wigren
Piteå IF
Ej godkänd
Erik Sisell
OK Södertörn
Ej godkänd
 
H20 C 4490 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
24:595:340:00Guld
2
Greger Tysk
Leksands OK
26:415:571:42Guld
3
Erik Johnsson
OK Skogshjortarna
26:515:591:52Guld
4
Peter Dahlberg
IFK Kiruna
27:306:072:31Guld
5
Anders Hedman
OK Hällen
27:556:132:56Guld
6
Henrik Lindström
Ulricehamns OK
28:066:163:07Silver
7
Gustaf Granath
OK Skogsströvarna
28:136:173:14Silver
8
Anders Gunnarsson
Ulricehamns OK
28:246:203:25Silver
9
Henrik Thomson
OK Kåre
28:276:203:28Silver
10
Robert Johansson
Täby OK
28:426:243:43Silver
11
Lars Jacobsson
Brännans IF
28:536:263:54Silver
11
Per Karlsson
Ringsjö OK
28:536:263:54Silver
13
Johan Herbst
Västerås SOK
29:196:324:20Silver
14
Harri Karlsson
OK Denseln
29:306:344:31Silver
15
Martin Käck
Sol Tranås
29:336:354:34Silver
16
DANIEL HÄGG
Gotlands Bro OK
30:266:475:27Silver
17
Jonas Svernestam
Linköpings OK
30:336:485:34Silver
18
Johan Lundmark
KFUM Örebro OK
31:016:546:02Silver
19
Johan Karlsson
Hagaby GOIF
31:026:556:03Silver
20
Martin Windling
Bondsjöhöjdens IK
31:046:556:05Silver
21
Anders Kleist
OK Skogsströvarna
31:066:566:07Silver
22
Per Zachrison
Mariestads FK
31:236:596:24Silver
23
Johan Hellman
OK Kroppefjäll
31:447:046:45Silver
24
Daniel Sols
Domnarvets GOIF
32:147:117:15Silver
25
Patrik Lindegårdh
Tolered-Utby Ol-klubb
33:217:268:22Silver
26
Kristoffer Karlström
OK Nipan
33:387:298:39Silver
27
Thorbjörn Aldgård
Söders-Tyresö
33:447:318:45Silver
28
Erik Sandh
IFK Linköping
35:307:5410:31Silver
29
Martin Hogedal
IF Hagen
36:188:0511:19Brons
30
Markus Löfgren
Långvikens OK
36:228:0611:23Brons
31
Daniel Hasselström
Motala AIF OL
36:498:1211:50Brons
32
Mikael Nilsson
Rehns BK
38:488:3813:49
33
Magnus Martinsson
Umeå OK
40:359:0215:36
34
Marcus Hardt
KFUM Örebro OK
43:299:4118:30
Daniel Wernersson
OK Orinto
Ej godkänd
Henrik Lingfors
Linköpings OK
Ej godkänd
 
H20 D 4400 meter35 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
25:575:540:00Guld
2
Johan Persson
OK Skogsfalken
26:596:081:02Guld
3
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
27:336:161:36Guld
4
Johan Israelsson
IFK Moras OK
28:006:222:03Guld
5
Anders Höije
Mariestads FK
29:386:443:41Silver
6
Johan Karlsson
Kjula-Standard OK
29:466:463:49Silver
7
Peter Löfås
Stora Tuna IK
30:196:534:22Silver
8
Ulf Norell
FK Herkules
31:147:065:17Silver
9
Daniel Ekström
Stora Tuna IK
31:497:145:52Silver
10
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
32:017:176:04Silver
11
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
32:177:206:20Silver
12
Mattias Johansson
Järfälla OK
32:567:296:59Silver
13
Jonas Bengtsson
OK Kompassen
33:047:317:07Silver
14
Björn Johansson
Kungälvs OK
33:337:387:36Silver
15
Per Ivarsson
Göteborg-Majorna OK
33:477:417:50Silver
16
Anders Olsson
OK Tranan
34:117:468:14Silver
17
Fredrik Persson
Ockelbo OK
34:557:568:58Silver
18
Fredrik Arbin
Eksjö SOK
35:218:029:24Silver
19
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
37:028:2511:05Brons
20
Edvin Karlsson
OK Denseln
38:398:4712:42Brons
21
Joakim Lönnkvist
Tullinge SK
39:288:5813:31Brons
22
Erik Harlén
KFUM Örebro OK
39:328:5913:35Brons
23
Staffan Persson
Tullinge SK
39:429:0113:45Brons
24
Erik Wiberg
Järla IF OK
39:559:0413:58Brons
25
Tomas Johansson
IFK Umeå
41:149:2215:17
26
Arvid Sundkvist
Katrineholms OK
41:449:2915:47
27
Olof Ottosson
OK Pan-Kristianstad
50:5411:3424:57
28
David Hägg
Gotlands Bro OK
60:0113:3834:04
Markus Martinelle
Gävle OK
Ej godkänd
Daniel Granlund
Långvikens OK
Ej godkänd
Björn Liljengren
Värend GN OL
Ej godkänd
Peter Wirehn
Dalaportens OL
Ej godkänd
Daniel Stenberg
OK Vivill
Ej godkänd
Ulf Jonsson
Långvikens OK
Ej godkänd
Jonas Lindholm
Tullinge SK
Ej godkänd
 
D18 A 3590 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
26:397:250:00Guld
2
Jenny Eriksson
OK Rodhen
27:387:420:59Guld
3
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
28:377:581:58Guld
4
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
28:538:032:14Guld
5
Linda Ericsson
Haninge SOK
29:298:132:50Guld
6
Sara Grenmark
Nyköpings OK
29:328:142:53Guld
7
Lina Åkesson
OK Skogshjortarna
30:378:323:58Silver
8
Helena Ackelman
OK Enen
30:498:354:10Silver
9
Marit Strömberg
IFK Hedemora
31:208:444:41Silver
10
Elisabet Larsson
Sol Tranås
32:209:005:41Silver
11
Anna Jansson
Stora Tuna IK
32:459:076:06Silver
12
Kristin Karls
IK Jarl Rättvik
33:119:156:32Silver
13
Therese Gustavsson
Ronneby OK
33:279:196:48Silver
14
Johanna Karlsson
Köping-Kolsva OK
33:389:226:59Silver
15
Frida Nero
Ronneby OK
33:589:287:19Silver
16
Anna Ställberg
Tullinge SK
34:019:297:22Silver
17
Kerstin Bennitz
OK Enen
34:249:357:45Silver
18
Maria Ek
Östersunds OK
34:319:377:52Silver
19
Caroline Eriksson
OK Ravinen
35:109:488:31Silver
20
Lena Gillgren
Gävle OK
35:369:558:57Silver
21
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
35:419:569:02Silver
22
Marie Albinsson
Västerbergslagens OL
37:1410:2210:35Silver
23
Mia Christensson
OK Österåker
37:3710:2910:58Silver
24
Kristina Carlander
Södertälje Orientering
39:0910:5412:30Brons
25
Ida Andersson
SOK Viljan
40:4011:2014:01Brons
26
Sara Johansson
Kristinehamns OK
41:5611:4115:17
27
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
41:5811:4115:19
28
Ingrid Hansson
OK Rodhen
42:1111:4515:32
29
Matilda Löfgren
Långvikens OK
42:2111:4815:42
30
Anna Karlsson
Växjö OK
43:1712:0316:38
31
Kristina Persdotter
Östersunds OK
45:3512:4218:56
32
Rebecca Calltorp
Nyköpings OK
51:0714:1424:28
33
Sara Holmberg
Göteborg-Majorna OK
51:1114:1524:32
34
Madelene Lööf
Mariestads FK
51:4014:2425:01
35
Martina Stulken
OK Gipen
51:5914:2925:20
36
Karin Josefsson
Finspångs Aik
58:4116:2132:02
37
Susanna Nyhrén
Södertälje Orientering
59:2516:3332:46
Katrin Hagelberg
Åmåls OK
Ej godkänd
Lena Persson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Sofia Gunnarsson
OK Gipen
Ej godkänd
 
D18 B 3600 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
25:537:110:00Guld
2
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
27:437:421:50Guld
3
Emma Andersson
Ärla IF
28:297:552:36Guld
4
Elin Sjölander
OK Rodhen
30:418:314:48Silver
5
Helena Callert
Södertälje Orientering
31:568:526:03Silver
6
Sofia Tjernlund
OK Österåker
32:158:586:22Silver
7
Sofia Ebermark
Älvsby IF
32:409:046:47Silver
8
Maria Gunnarsson
Kristinehamns OK
33:199:157:26Silver
9
Ellinor Fransson
Ärla IF
33:249:177:31Silver
10
Elna Martinsson
FK Göingarna
33:259:177:32Silver
11
Madeleine Näslund
Täby OK
33:539:258:00Silver
11
Zara Larsson
Gustavsbergs IF
33:539:258:00Silver
13
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
34:269:348:33Silver
14
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
35:099:469:16Silver
15
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
35:539:5810:00Silver
16
Marie Ohlin
Rånäs OK
36:0810:0210:15Silver
17
Sara Persson
VK Uvarna
36:0910:0310:16Silver
18
Anna Olsson
OK Skogsfalken
36:2010:0610:27Silver
19
Camilla Arpö
Söders-Tyresö
37:1710:2111:24Brons
20
ELIN WALLQVIST
SOK Svaide
38:1710:3812:24Brons
21
Caroline Green
OK Vivill
38:2510:4012:32Brons
22
Johanna Ring
Kinnaströms SK
38:3010:4212:37Brons
23
Kajsa Dahlberg
IFK Kiruna
40:3511:1614:42
24
Maria Slättorp
Växjö OK
40:4411:1914:51
25
Erica Christensson
OK Österåker
40:4511:1914:52
26
Ingrid Söderberg
OK Skogsfalken
42:1311:4416:20
27
Frida Hall
Dalaportens OL
42:5211:5416:59
28
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
43:1412:0117:21
29
Lieke van Opstal
OK Pan-Kristianstad
45:2612:3719:33
30
Anna Nordh
Uddevalla OK
45:5012:4419:57
31
Anna Leyonberg
VK Uvarna
46:1512:5120:22
32
Hanna Lundmark
Långvikens OK
48:1313:2422:20
33
Sara Helander
Domnarvets GOIF
51:5414:2526:01
34
Sofia Söllvander
OK Rodhen
51:5514:2526:02
35
Christine Persson
Ystads OK
57:1615:5431:23
36
Marielle Larsson
OK Södertörn
57:2815:5831:35
Anna Magnusson
Ålems OK
Ej godkänd
Caroline Sjökvist
Söders-Tyresö
Ej godkänd
 
D18 C 3570 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefina Norin
Kungälvs OK
26:157:210:00Guld
2
Karolina Norin
Kungälvs OK
27:427:461:27Guld
3
Hilda Stenberg
Turebergs IF
27:537:491:38Guld
4
Karin Lundell
OK Hällen
29:158:123:00Guld
5
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
29:448:203:29Guld
6
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
29:488:213:33Guld
7
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
30:178:294:02Silver
8
Sandra Andersson
OK Skogshjortarna
30:338:334:18Silver
9
Ida Svensson
Halmstad OK
30:538:394:38Silver
10
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
31:368:515:21Silver
11
Sofie Svensson
Motala AIF OL
32:018:585:46Silver
12
Maria Danielsson
Bjursås OK
32:099:005:54Silver
13
Helena Borg
Ärla IF
32:149:025:59Silver
14
Sofi Thorsell
Forsa OK
32:369:086:21Silver
14
Johanna Bygdell
Njurunda OK
32:369:086:21Silver
16
Sanna Johansson
OK Hällen
32:549:136:39Silver
17
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
33:269:227:11Silver
18
KATRINE ALEXANDERSSON
Stora Tuna IK
33:309:237:15Silver
19
Anna Memmi
Halmstad OK
33:599:317:44Silver
20
Emma Sjölander
OK Rodhen
34:029:327:47Silver
21
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
34:349:418:19Silver
22
Bodil Halvarsson
OK Kåre
34:399:428:24Silver
23
Anna Lampinen
Kjula-Standard OK
34:409:438:25Silver
24
Annica Svensson
Rånäs OK
35:199:549:04Silver
25
Johanna Spånér
Sävedalens AIK
36:2110:1110:06Silver
26
Natalie Egli
Söders-Tyresö
37:5910:3811:44Silver
27
Elin J0hansson
Dalaportens OL
38:0610:4011:51Brons
28
Maria Bengtsson
Halmstad OK
38:1910:4412:04Brons
29
Marie Andersson
Jönköpings OK
38:3510:4812:20Brons
30
Lisa Pettersson
Haninge SOK
41:1211:3214:57
31
Ann-Christine Sivesind
Täby OK
43:1212:0616:57
32
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
44:5012:3418:35
33
Maria Persson
OK Kompassen
47:1313:1420:58
34
Emma Johansson
Kristinehamns OK
47:4113:2121:26
35
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
55:1115:2728:56
36
Ida Thuresson
OK Pan-Kristianstad
55:5115:3929:36
37
Stina Albinsson
Bredaryds SOK
63:5317:5437:38
Marie Boman
Ålems OK
Ej godkänd
Linnea Pauler
Skogslöparna
Ej godkänd
 
D18 D 3590 meter39 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erika Ödlund
OK Gipen
26:547:300:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
31:028:394:08Silver
3
Jenny Andersson
Lessebo OK
31:108:414:16Silver
4
Lina Nero
Ronneby OK
31:208:444:26Silver
5
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
32:098:575:15Silver
6
Maria Andersson
Gustavsbergs IF
32:148:595:20Silver
7
Sofie Bakkman
Lessebo OK
32:249:025:30Silver
8
Matilda Thorsson
Tullinge SK
32:299:035:35Silver
9
Linda Carlsson
IFK Hedemora
32:509:095:56Silver
10
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
32:539:105:59Silver
11
Jenny Johansson
Kungälvs OK
33:199:176:25Silver
12
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
33:269:196:32Silver
13
Jenny Sander
Leksands OK
33:419:236:47Silver
14
Sofia Karlsson
Tullinge SK
34:519:427:57Silver
15
Sofia Gustafson
Sävedalens AIK
34:589:448:04Silver
16
Åsa Mårsell
Södertälje Orientering
35:289:538:34Silver
17
Marlene Karlsson
IFK Hedemora
35:309:538:36Silver
18
Louise Johansson
Halmstad OK
35:459:578:51Silver
19
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
36:2710:099:33Silver
20
Erika Karlsson
Umeå OK
37:5510:3411:01Silver
21
Malin Persson
Gudhems IF
38:2110:4111:27Brons
22
Josefin Norell
Söders-Tyresö
38:4510:4811:51Brons
23
Lina Samor
Tjällmo-Godegårds OK
40:2611:1613:32Brons
24
Jenny Persson
Kristinehamns OK
41:3911:3614:45
25
Pia Åström
Långvikens OK
42:3511:5215:41
26
Jenny Sallkvist
Bergnäsets AIK
43:0311:5916:09
27
Zarah Löf-Öhlin
Hagaby GOIF
43:5112:1316:57
28
Jessica Mogren
Hällefors OK
44:3012:2417:36
29
Therese Nilsson
OK Vilse 87
45:4912:4618:55
30
Camilla Olsson
Turebergs IF
45:5212:4718:58
31
Anna Karlsson
Bredaryds SOK
47:1113:0920:17
32
Ylva Sunesson
Haninge SOK
51:0614:1424:12
33
Karin Trolin
Forsa OK
53:2114:5226:27
34
Anna Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
53:5315:0126:59
35
Lovisa Johansson
OK Hällen
55:1715:2428:23
Emma Palmér
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Lina Allmungs
IF Hansa-Hoburg
Ej godkänd
Marie Johansson
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Lisa Nordin
Skogslöparna
Ej godkänd
 
H18 A 4240 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olov Gohde
Dalaportens OL
26:026:080:00Guld
2
Jerker Martinsson
Mariestads FK
26:256:140:23Guld
3
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
27:326:301:30Guld
4
Per Andréasson
OK Skogsfalken
27:386:311:36Guld
5
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
28:016:361:59Guld
6
Erik Engvall
OK Kolmården
28:066:382:04Guld
7
Per Brolund
Kristinehamns OK
28:146:402:12Guld
8
Kristofer Nilsson
IK Hakarpspojkarna
28:296:432:27Guld
9
Markus Holm
Västerbergslagens OL
28:326:442:30Guld
10
Joakim Antonsson
OK Löftan
30:347:134:32Silver
11
Per Janzon
Norbergs OK
30:377:134:35Silver
12
Axel Mårtensson
IK Trenne Ullared
30:397:144:37Silver
13
Magnus Svensson
OK Kolmården
31:467:305:44Silver
13
Oskar Lindfors
OK Skogsfalken
31:467:305:44Silver
15
Joakim Ferm
FK Göingarna
31:577:325:55Silver
16
Patrik Eklund
IF Thor
31:597:335:57Silver
17
Dan Winnberg
IK Trenne Ullared
32:477:446:45Silver
18
Johan Höij
Norbergs OK
32:487:446:46Silver
19
Martin Schagerlind
OK Bävern
33:077:497:05Silver
20
Jonathan Gunnarsson
Ringsjö OK
33:097:497:07Silver
21
Rikard Bernhard
Mariestads FK
33:187:517:16Silver
22
Krister Höije
Mariestads FK
33:337:557:31Silver
23
Jesper Eriksson
IFK Linköping
33:487:587:46Silver
24
Henrik Wass
IF Hagen
33:578:007:55Silver
25
Johannes Borgehammar
IF Thor
34:118:048:09Silver
26
Jörgen Johansson
IK Örnen
34:368:108:34Silver
27
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
35:548:289:52Silver
28
Tobias Olsson
OK Alehof
36:458:4010:43Silver
29
Håkan Olsson
OK Hammaren
37:058:4511:03Silver
30
Niclas Hagström
IFK Lidingös Skid o OK
39:399:2113:37Brons
31
Henrik Eriksson
Linköpings OK
39:549:2513:52Brons
32
Fredrik Gunnarsson
Härlövs IF
40:319:3314:29Brons
33
Patrik Nordgren
OK Landehof
40:389:3514:36Brons
34
Johan Svensson
OK Vilse 87
40:579:3914:55Brons
35
Jakob Nilsson
Rånäs OK
40:589:4014:56Brons
36
Johan Nilsson
Östersunds OK
43:4510:1917:43
37
Andreas Holmqvist
Hestra IF
46:4611:0220:44
 
H18 B 4210 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martins Sirmais
OK Klemmingen
23:055:290:00Guld
2
David Andersson
Västerbergslagens OL
24:505:541:45Guld
3
Viktor Funcke
Norbergs OK
24:595:561:54Guld
4
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
26:146:143:09Guld
5
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
26:466:213:41Guld
6
Tobias Johansson
Falköpings AIK
27:526:374:47Silver
7
Per Eklöf
OK Milan
28:166:435:11Silver
8
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
28:176:435:12Silver
9
Patrik Jansson
Rånäs OK
28:416:495:36Silver
10
Jakob Zethelius
OK Djerf
29:507:056:45Silver
11
Carl Nordenskiöld
Kjula-Standard OK
29:567:076:51Silver
12
Erik Reinholdson
Järfälla OK
30:047:096:59Silver
13
Anders Lidman
Piteå IF
30:317:157:26Silver
14
Robin Söderström
OK Orion
31:137:258:08Silver
15
Oskar Håkansson
Ronneby OK
31:467:338:41Silver
16
Fredrik Eriksson
Bredaryds SOK
31:477:338:42Silver
17
John Gahlin
Brännans IF
31:597:368:54Silver
18
Martin Sand
Uddevalla OK
33:027:519:57Silver
19
Niclas Karlsson
Nyköpings OK
33:357:5910:30Silver
20
Lars Bigsten
FK Herkules
33:418:0010:36Silver
21
Joakim Gustafsson
Ulricehamns OK
33:538:0310:48Silver
22
Andreas Aronsson
IF Hagen
33:588:0410:53Silver
23
Johan Svedelius
Umeå OK
34:068:0611:01Brons
24
Peder Kock
Rehns BK
35:098:2112:04Brons
25
Marcus Wiklund
Stora Tuna IK
35:108:2112:05Brons
26
Erik Lennartsson
SOK Viljan
35:208:2412:15Brons
27
Petter Ottevik
IK Hakarpspojkarna
35:278:2512:22Brons
28
Henrik Pentonen
Hestra IF
35:318:2612:26Brons
29
Johan Myrén
OK Orion
37:238:5314:18
30
Truls Persson
OK Alehof
38:559:1515:50
31
Andreas Winblad
Eksjö SOK
41:219:4918:16
32
Per Fredberg
Kristinehamns OK
43:4610:2420:41
33
Erik Mattsson
Domnarvets GOIF
44:4710:3821:42
34
Viktor Persson
Ärla IF
48:0811:2625:03
35
Joakim Albrektsson
Hestra IF
50:3412:0127:29
36
Pär Hedefält
IK Hakarpspojkarna
52:5412:3429:49
Johan Hedlöf
Rånäs OK
Ej godkänd
 
H18 C 4240 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Ernstad
OK Njudung
25:045:550:00Guld
2
Simon Nyström
Hagaby GOIF
25:055:550:01Guld
3
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
25:366:020:32Guld
4
Fredrik Persson
FK Åsen
25:456:040:41Guld
5
Oskar Malmberg
IFK Umeå
26:256:141:21Guld
6
Jonas Palm
Lessebo OK
26:276:141:23Guld
7
Jan Troeng
Storviks IF
26:496:191:45Guld
8
Björn Norell
FK Herkules
26:536:201:49Guld
9
Erik Andersson
OK Denseln
27:066:232:02Guld
10
Anders Johansson
IK Hakarpspojkarna
27:206:272:16Guld
11
Erik Lärfars
Leksands OK
27:376:312:33Guld
12
Johan Karlsson
Eksjö SOK
28:056:373:01Guld
13
Andreas Seirup
Strängnäs-Malmby OL
28:106:393:06Guld
14
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
28:196:413:15Guld
15
Hans Brolund
Kristinehamns OK
29:046:514:00Silver
16
Andreas Knutsson
Ulricehamns OK
29:487:024:44Silver
17
Gustav Grenmyr
IK Hakarpspojkarna
30:007:054:56Silver
18
Björn Liljequist
OK Älme
30:207:095:16Silver
19
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
30:477:165:43Silver
20
Mathias Wilhelmsson
Forsa OK
31:297:266:25Silver
21
Oscar Svalin
OK Alehof
31:337:266:29Silver
22
Henrik Holma
Vittjärvs IK
32:017:336:57Silver
23
Kalle Ingvarsson
OK Vilse 87
32:227:387:18Silver
24
Magnus Karlsson
OK Hällen
32:527:457:48Silver
25
Nils Örlander
Värend GN OL
33:047:488:00Silver
26
Henrik Adolfsson
OK Bävern
34:038:028:59Silver
27
Gabriel Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
34:438:119:39Silver
28
Klas Bringert
Uddevalla OK
35:468:2610:42Silver
29
Rikard Pentonen
Hestra IF
37:078:4512:03Brons
30
Per Svantesson
IK Ymer
39:119:1414:07Brons
31
Anders Jansson
Täby OK
39:189:1614:14Brons
32
Anders Pettersson
KFUM Örebro OK
39:309:1914:26Brons
33
Nils Öqvist
Umeå OK
40:309:3315:26
34
Jon Larsson
OK Kullingshof
40:359:3415:31
35
Fredrik Larsson
Norbergs OK
41:059:4116:01
36
Anders Boström
Järfälla OK
44:1210:2519:08
37
Jonas Salén
Ulricehamns OK
44:1710:2719:13
38
Anders Carlsson
OK Alehof
44:3610:3119:32
39
Johan Palmér
Ulricehamns OK
44:5910:3719:55
Erik Johansson
OK Kullingshof
Ej godkänd
 
H18 D 4160 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl Lindgren
Värend GN OL
24:475:570:00Guld
2
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
25:256:070:38Guld
3
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
26:026:151:15Guld
4
Martin Moberg
Mariestads FK
26:126:181:25Guld
5
Jonathan Alm
Bromma-Vällingby SOK
26:216:201:34Guld
6
Andreas Edlund
IFK Lidingös Skid o OK
26:296:221:42Guld
7
Erik Wall
OK Tisaren
26:366:241:49Guld
8
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
26:486:272:01Guld
9
Sven Lees
OK Kåre
27:216:342:34Guld
10
Henrik Svensson
OK Vilse 87
27:266:362:39Guld
11
Oskar Ryno
OK Tisaren
27:356:382:48Guld
12
Daniel Blohm
OK Klemmingen
27:486:413:01Guld
13
Mårten Martinsson
Degerfors OK
28:146:473:27Silver
14
Jonas Pettersson
Ärla IF
28:166:483:29Silver
15
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
28:276:503:40Silver
16
Anders Axling
Södertälje Orientering
28:446:543:57Silver
17
Andreas Eriksson
Storviks IF
29:157:024:28Silver
18
Andreas Nilsson
Härlövs IF
29:297:054:42Silver
19
Crister Nygren
IF Thor
29:567:125:09Silver
19
Mattias Lindgren
IK Hakarpspojkarna
29:567:125:09Silver
21
John Karlsson
IK Hakarpspojkarna
29:597:125:12Silver
22
Isak Bergman
Bredaryds SOK
30:117:155:24Silver
23
Håkan Nyberg
IFK Lidingös Skid o OK
30:267:195:39Silver
24
Daniel Lindahl
Lessebo OK
30:577:266:10Silver
25
Björn Rydvall
Umeå OK
31:247:336:37Silver
26
Peter Aronsson
OK Alferna
31:277:346:40Silver
27
Karl Rundberg
FK Friskus-Varberg
31:347:356:47Silver
28
Björn Normark
Tullinge SK
31:527:407:05Silver
29
Johan Schagerlind
OK Bävern
32:067:437:19Silver
30
Rasmus Westergren
Kalmar OK
32:127:447:25Silver
31
Henrik Svenningsson
OK Vilse 87
32:297:497:42Silver
32
Marcus Nordahl
OK Tuvan
32:507:548:03Silver
33
Anders Smedenmark
Ronneby OK
32:527:548:05Silver
34
Erik Engstrand
Rehns BK
33:238:018:36Silver
35
Thomas Persson
Piteå IF
36:098:4111:22Brons
36
Jonas Kjäll
FK Friskus-Varberg
36:208:4411:33Brons
37
Jimmy Berglund
Tjällmo-Godegårds OK
38:329:1613:45
38
Marcus Wadell
Ulricehamns OK
71:1117:0746:24
Niklas Nordsjö
IF Hagen
Ej godkänd
Andreas Jansson
OK Älme
Ej godkänd