Kort-SM Final

2002-09-21

Arrangörer: Norbergs OK | Köping-Kolsva OK | OK Hedströmmen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
244
Form:
Individuell
Startande:
244
Distans:
Medel
Fullföljande:
239
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 4010 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
24:406:090:00Guld
2
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
24:496:110:09Guld
3
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
25:046:150:24Guld
4
Anna Mårsell
Linköpings OK
25:316:220:51Guld
4
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
25:316:220:51Guld
6
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
25:376:230:57Guld
7
Carina Svensson
Eksjö SOK
25:556:281:15Guld
8
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
25:576:281:17Guld
9
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
25:586:291:18Guld
10
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora OK
26:056:301:25Guld
11
Elin Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
26:166:331:36Guld
12
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
26:226:351:42Guld
13
Lina Bäckström
OK Linné
26:236:351:43Guld
14
Lena Nilsson
Leksands OK
26:586:432:18Guld
15
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
27:226:492:42Guld
16
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
27:306:512:50Guld
17
Madelene Allmungs
Leksands OK
27:466:553:06Guld
18
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
27:486:563:08Guld
19
Linda Fahlen
OK Djerf
27:516:573:11Guld
20
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
28:057:003:25Silver
20
Alexandra Svanström
IFK Lidingös Skid o OK
28:057:003:25Silver
22
Eva Nordkvist
Leksands OK
28:067:003:26Silver
23
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
28:107:013:30Silver
24
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:167:033:36Silver
25
Karin Noborn
Sundsvalls OK
28:217:043:41Silver
26
Jenny Nyman
Vänersborgs SK
28:357:083:55Silver
27
Tina Junegard
Tullinge SK
28:527:124:12Silver
28
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
28:577:134:17Silver
29
Annika Lundström
Sundbybergs IK
28:587:134:18Silver
30
Weronika Carlsson
OK Orion
29:047:154:24Silver
31
Charlotta Blom
Linköpings OK
29:077:164:27Silver
32
Eva Öhlund
IK Hakarpspojkarna
29:217:194:41Silver
33
Marie-Louise Engström
Leksands OK
29:397:244:59Silver
34
Jenny Wallsten
OK Orion
29:567:285:16Silver
35
Jenny Karlsson
OK Linné
30:137:325:33Silver
36
Helena Nordin
Skogslöparna
30:397:395:59Silver
37
Helena Sönsteröd
Stora Tuna IK
30:437:406:03Silver
38
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
31:017:446:21Silver
39
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
34:198:339:39Silver
40
Sofie Bakkman
FK Friskus-Varberg
34:358:379:55Silver
 
H21 4860 meter41 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
24:365:040:00Guld
2
Peter Öberg
OK Hällen
25:075:100:31Guld
3
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
25:195:130:43Guld
4
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
25:255:140:49Guld
5
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
25:275:140:51Guld
6
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
25:405:171:04Guld
7
Per Ek
Söders-Tyresö
25:455:181:09Guld
8
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
25:575:201:21Guld
9
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
26:055:221:29Guld
10
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
26:105:231:34Guld
11
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
26:155:241:39Guld
12
Tobias Andersson
OK Orion
26:285:271:52Guld
13
Jan Troeng
OK Linné
26:335:281:57Guld
14
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
26:385:292:02Guld
15
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
26:415:292:05Guld
16
Per Öberg
OK Hällen
26:445:302:08Guld
17
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
26:465:302:10Guld
18
Peter Svedin
OK Orion
26:565:332:20Guld
19
Rikard Gunnarsson
OK Orion
26:575:332:21Guld
19
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
26:575:332:21Guld
21
Joakim Carlsson
OK Tisaren
26:585:332:22Guld
22
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:065:352:30Guld
23
Mats Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:085:352:32Guld
23
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
27:085:352:32Guld
25
Thomas Asp
IFK Göteborg
27:145:362:38Guld
26
Tomas Jonsson
Järfälla OK
27:155:362:39Guld
27
Nils Olsson
Stora Tuna IK
27:225:382:46Guld
28
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora OK
27:245:382:48Guld
29
Anders Dalin
Leksands OK
27:285:392:52Guld
29
Hans Mård
Järfälla OK
27:285:392:52Guld
31
Fredrik Norman
Tullinge SK
27:365:413:00Guld
32
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
27:385:413:02Guld
33
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
27:495:433:13Guld
34
Erik Engstrand
Rehns BK
28:135:483:37Silver
35
Börje Pauler
Skogslöparna
28:155:493:39Silver
36
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
28:395:544:03Silver
37
Fredrik Noborn
Sundsvalls OK
28:535:574:17Silver
38
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
29:126:004:36Silver
39
Anders Hedman
OK Hällen
29:346:054:58Silver
Martin Ivarsson
OK Tyr
Ej godkänd
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
Ej godkänd
 
D20 3760 meter42 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
24:036:240:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
26:026:551:59Guld
3
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
26:146:592:11Guld
4
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
26:547:092:51Guld
5
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
27:027:112:59Guld
6
Anna Ställberg
Tullinge SK
27:057:123:02Guld
7
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
27:157:153:12Guld
8
Sofia Karlsson
Tullinge SK
27:357:203:32Guld
9
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
28:037:284:00Silver
10
Elin Sjölander
OK Rodhen
28:477:394:44Silver
11
Sara Svensson
OK Kullingshof
28:597:434:56Silver
12
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
29:127:465:09Silver
13
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
29:147:465:11Silver
14
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
29:257:495:22Silver
15
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
29:267:505:23Silver
16
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
29:327:515:29Silver
16
Ida Svensson
Sjövalla FK
29:327:515:29Silver
18
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
29:367:525:33Silver
19
Marie Ohlin
Rånäs OK
29:437:545:40Silver
20
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
29:567:585:53Silver
21
Emelie Holmström
IK Gandvik
30:007:595:57Silver
22
Josefina Berntsson
OK Löftan
30:048:006:01Silver
23
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
30:488:116:45Silver
24
Frida Nero
Ronneby OK
30:578:146:54Silver
25
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
31:008:156:57Silver
26
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
31:138:187:10Silver
27
Ida Svensson
Halmstad OK
31:258:217:22Silver
28
Emelie Agnedal
OK Linné
31:268:227:23Silver
29
Elin Wallquist
Svaide Roma SOK
31:328:237:29Silver
29
Maria Andersson
Järla IF OK
31:328:237:29Silver
31
Lena Gillgren
Gävle OK
31:398:257:36Silver
32
Elisabet Larsson
Sol Tranås
31:558:297:52Silver
33
Sofia Ebermark
Älvsby IF
32:118:348:08Silver
34
Linn Axelsson
Ärla IF
32:158:358:12Silver
35
Pia Åström
Långvikens OK
32:348:408:31Silver
36
Emma Green
Långshyttans AIK OK
33:058:489:02Silver
37
Frida Bakkman
Lessebo OK
33:198:529:16Silver
38
Sara Grenmark
Sundbybergs IK
33:318:559:28Silver
39
Elin Hjertson
OK Linné
34:379:1210:34Silver
40
Stina Lindqvist
Järfälla OK
35:579:3411:54Silver
41
Sofia Söllvander
OK Rodhen
38:0110:0713:58
Lina Jogeland
IK Ymer
Ej godkänd
 
H20 4610 meter41 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Bergman
Bredaryds SOK
25:575:380:00Guld
2
Crister Nygren
IF Thor
26:385:470:41Guld
3
Erik Andersson
OK Denseln
26:495:490:52Guld
4
Tobias Johansson
Falköpings AIK
26:585:511:01Guld
5
Daniel Blohm
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:285:571:31Guld
6
Viktor Funcke
Norbergs OK
28:046:052:07Guld
7
Mårten Martinsson
Degerfors OK
28:096:062:12Guld
8
Emil Lauri
OK Tisaren
28:116:072:14Guld
9
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
28:206:092:23Guld
10
Jonas Palm
OK Älme
28:246:102:27Guld
11
Sebastian Wiman
Täby OK
28:336:122:36Guld
12
Jonas Vestbom
OK Hammaren
28:366:122:39Guld
13
Petter Haraldsson
Järla IF OK
29:066:193:09Silver
14
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
29:106:203:13Silver
15
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
29:136:203:16Silver
16
Johan Höij
Norbergs OK
29:156:213:18Silver
17
Oskar Malmberg
IFK Umeå
29:166:213:19Silver
18
Patrik Jansson
Norbergs OK
29:366:253:39Silver
19
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
29:596:304:02Silver
20
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
30:046:314:07Silver
21
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
30:096:324:12Silver
22
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
30:116:334:14Silver
23
Olle Winroth
FK Friskus-Varberg
30:166:344:19Silver
24
Markus Adolfsson
Tullinge SK
30:176:344:20Silver
25
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
30:196:354:22Silver
26
Rikard Pentonen
Hestra IF
30:296:374:32Silver
27
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
30:366:384:39Silver
28
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
30:406:394:43Silver
29
Robbin Kantarp
OK Hällen
30:446:404:47Silver
30
Patrik Blom
Rehns BK
30:536:424:56Silver
31
Björn Wistrand
OK Tor
30:546:424:57Silver
32
Fredrik Larsson
Norbergs OK
31:006:435:03Silver
33
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
31:526:555:55Silver
34
Jevgenijs Sprogis
OK Roslagen
32:026:576:05Silver
35
Patrik Eklund
IF Thor
32:036:576:06Silver
36
Fredrik Martinsson
Umeå OK
33:067:117:09Silver
37
Klas Engström
Vittjärvs IK
34:097:248:12Silver
38
Martin Moberg
Mariestads FK
34:197:278:22Silver
39
Rikard Wass
IF Hagen
37:218:0611:24Brons
40
Anders Sundin
Skogslöparna
43:509:3017:53
Andreas Jansson
OK Älme
Ej godkänd
 
D18 3460 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marie Andersson
Jönköpings OK
22:396:330:00Guld
2
Karin Boström
Järfälla OK
24:227:031:43Guld
3
Stina Jansson
Främmestads IK
24:367:071:57Guld
4
Natalie Egli
Söders-Tyresö
24:577:132:18Guld
5
Sara Lundblad
Tullinge SK
25:077:162:28Guld
6
Malin Sand
OK Tisaren
25:087:162:29Guld
7
Elin A Skantze
Järla IF OK
25:227:202:43Guld
8
Lina Nero
Ronneby OK
25:317:222:52Guld
9
Sofia Andersson
OK Hällen
25:537:293:14Guld
10
Helena Jansson
IF Hagen
26:087:333:29Silver
11
Hanna Aludden
Gävle OK
26:207:373:41Silver
12
Anna Niklasson
Göteborg-Majorna OK
26:227:373:43Silver
13
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
26:267:383:47Silver
14
Helena Andersson
OK Tisaren
26:427:434:03Silver
15
Anna Runesson
OK Vivill
27:107:514:31Silver
16
Petra Olander
Långhundra IF
27:267:564:47Silver
17
Katarina Bergander
OK Linné
27:287:564:49Silver
18
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
27:337:584:54Silver
19
Emilia Nilsson
FK Göingarna
27:347:584:55Silver
20
Johanna Edin
Kovlands IF
27:387:594:59Silver
21
Caroline Larsson
OK Södertörn
27:548:045:15Silver
22
Elin Hultman
OK Hällen
27:588:055:19Silver
23
Stina Banck
Hjobygdens OK
28:128:095:33Silver
24
Linnea Lidström
OK Landehof
28:358:165:56Silver
25
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
28:378:165:58Silver
26
Erika Nilsson
FK Göingarna
28:408:176:01Silver
27
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
28:578:226:18Silver
28
Emma Öberg
OK Hällen
29:038:246:24Silver
29
Linn Gustavsson
Hjobygdens OK
29:128:266:33Silver
30
Julia Gunnarsson
Lerums SOK
29:388:346:59Silver
31
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
30:028:417:23Silver
32
Caroline Wilbois
Tullinge SK
30:208:467:41Silver
33
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
30:248:477:45Silver
34
Johanna Östlin
Linköpings OK
30:368:517:57Silver
35
Sofia Thorsson
Halmstad OK
30:558:568:16Silver
36
Therese Tillenius
Dalaportens OL
31:529:139:13Silver
37
Emma Pihl Skoog
OK Linné
32:029:159:23Silver
38
Hanna Höij
Stora Tuna IK
32:089:179:29Silver
39
Louise Furubom
Söderhamns OK
33:019:3310:22Brons
40
Johanna Berggren
Ljungskile FK
34:3710:0011:58Brons
 
H18 4600 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Holmberg
Järla IF OK
25:235:310:00Guld
2
Martin Johansson
Dalaportens OL
25:475:360:24Guld
3
Mattias Millinger
Västerås SOK
25:495:370:26Guld
4
Ulf Troeng
Storviks IF
26:185:430:55Guld
5
Dan Wester
Gustavsbergs IF
26:375:471:14Guld
6
Kristaps Jaudzems
OK Roslagen
27:045:531:41Guld
7
Mattias Karlsson
Växjö OK
27:105:541:47Guld
8
Henric Carlsson
SOK Viljan
27:155:551:52Guld
9
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
27:235:572:00Guld
10
Kristofer Skog
Halmstad OK
27:255:582:02Guld
11
Johan Lindahl
Rotebro IS
27:356:002:12Guld
12
Henrik Olsson
Täby OK
27:366:002:13Guld
13
William Lind
OK Landehof
27:436:022:20Guld
14
Martin Härberg
Järla IF OK
27:466:022:23Guld
15
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
27:506:032:27Guld
16
Mikael Axin
Hagaby GOIF
28:046:062:41Guld
17
Henrik Jansson
OK Älme
28:086:072:45Guld
18
Karl Larsson
OK Kullingshof
28:206:102:57Guld
19
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
28:406:143:17Guld
20
Nicklas Wargbo
IFK Hedemora OK
28:436:153:20Guld
21
Karl Tiselius
OK Kåre
28:466:153:23Guld
22
Klas Englund
Sundbybergs IK
28:566:173:33Guld
23
Magnus Strand
OK Landehof
29:126:213:49Silver
24
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
29:546:304:31Silver
25
Oskar Funcke
Dalaportens OL
29:596:314:36Silver
26
Jonas Nyberg
OK Pan-Kristianstad
30:006:314:37Silver
27
Joakim Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:156:354:52Silver
28
Oskar Lund
IK Vista
30:246:375:01Silver
29
Erik Söderhjelm
Vittjärvs IK
30:276:375:04Silver
30
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
30:296:385:06Silver
31
Johan Strandberg
Järla IF OK
30:306:385:07Silver
32
Assar Lindström
Degerfors OK
30:466:415:23Silver
33
Erik Thorsson
Tullinge SK
31:296:516:06Silver
34
Mattias Eriksson
Rånäs OK
31:416:536:18Silver
35
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
32:036:586:40Silver
36
Ola Carlsson
OK Motala
32:307:047:07Silver
37
Otto Lundman
OK Roslagen
34:277:299:04Silver
38
Ola Stenbeck
Halmstad OK
34:477:349:24Silver
39
Henrik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
35:177:409:54Silver
Anders Dahlin
Domnarvets GOIF
Ej godkänd