SM Klassisk Final

2002-09-15

Arrangör: OK Hedströmmen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
241
Form:
Individuell
Startande:
240
Distans:
Lång
Fullföljande:
227
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 8660 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
66:107:380:00Guld
2
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
67:597:511:49Guld
3
Anna Mårsell
Linköpings OK
68:027:511:52Guld
4
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
69:087:592:58Guld
5
Cecilia Bratt
OK Orion
69:117:593:01Guld
6
Madelene Allmungs
Leksands OK
70:298:084:19Guld
7
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
71:138:135:03Guld
8
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
71:248:155:14Guld
9
Elin Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
72:098:205:59Guld
10
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
72:108:206:00Guld
11
Lina Bäckström
OK Linné
72:238:226:13Guld
12
Karin Noborn
Sundsvalls OK
72:598:266:49Guld
13
Maria Kleijn
Södertälje-Nykvarn Orientering
73:078:276:57Guld
14
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
73:328:297:22Guld
15
Carina Svensson
Eksjö SOK
73:568:327:46Guld
16
Tina Junegard
Tullinge SK
74:148:348:04Silver
17
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
74:218:358:11Silver
18
Ann-Charlotte Carlsson
Kils OK
76:328:5010:22Silver
19
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
77:038:5410:53Silver
20
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
78:139:0212:03Silver
21
Linda Fahlen
OK Djerf
78:249:0312:14Silver
22
Malin Sand
Uddevalla OK
78:309:0412:20Silver
23
Gunilla Svärd
IF Thor
78:319:0412:21Silver
24
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
79:359:1113:25Silver
25
Johanna Svensson
IF Thor
79:559:1413:45Silver
26
Alexandra Svanström
IFK Lidingös Skid o OK
80:589:2114:48Silver
27
Britta Backlund
Stora Tuna IK
80:599:2114:49Silver
28
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
81:229:2415:12Silver
29
Maria Bergfält
Domnarvets GOIF
81:309:2515:20Silver
30
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
81:559:2815:45Silver
31
Jenny Johansson
IK Hakarpspojkarna
82:029:2815:52Silver
32
Eva Nordkvist
Leksands OK
82:099:2915:59Silver
33
Ulrika Eriksson
Stora Tuna IK
84:379:4618:27Silver
34
Annette Carlsson
Almby IK
84:499:4818:39Silver
35
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
85:279:5219:17Silver
36
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
86:099:5719:59Silver
37
Louise Göthfors
Järfälla OK
87:0910:0420:59Silver
38
Therese Bergqvist
Leksands OK
88:0410:1021:54Silver
39
Annika Lundström
Sundbybergs IK
89:5510:2323:45Silver
40
Yvonne Andersson
Tullinge SK
93:0310:4526:53Silver
 
H21 14780 meter38 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
92:566:170:00Guld
2
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
93:596:221:03Guld
3
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
94:536:251:57Guld
4
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
96:116:303:15Guld
5
Thomas Asp
IFK Göteborg
97:006:344:04Guld
5
Michael Mamleev
Ronneby OK
97:006:344:04Guld
7
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
97:276:364:31Guld
8
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
98:236:395:27Guld
9
Jamie Stevenson
IFK Hedemora OK
99:056:426:09Guld
10
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
100:206:477:24Guld
11
David Andersson
Västerbergslagens OL
100:546:507:58Guld
12
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
101:196:518:23Guld
13
Björn Widén
Linköpings OK
101:206:518:24Guld
14
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
101:236:528:27Guld
15
Anders Dalin
Leksands OK
102:056:549:09Guld
16
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
102:146:559:18Guld
17
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
102:486:579:52Guld
18
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
103:016:5810:05Silver
19
Rikard Claesson
IFK Göteborg
103:176:5910:21Silver
20
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
103:307:0010:34Silver
21
Peter Svedin
OK Orion
103:537:0210:57Silver
22
Johan Nordlund
Leksands OK
103:567:0211:00Silver
23
Yuri Omelchenko
OK Orion
103:597:0211:03Silver
24
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora OK
104:577:0612:01Silver
25
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
105:107:0712:14Silver
26
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
106:047:1113:08Silver
27
Tommy Lindberg
OK Roslagen
107:267:1614:30Silver
28
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
107:537:1814:57Silver
29
Lars Magnusson
OK Linné
110:117:2717:15Silver
30
Mats Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
110:177:2817:21Silver
31
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
110:207:2817:24Silver
32
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
111:227:3218:26Silver
33
Niklas Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
113:227:4020:26Silver
Martin Larsson
IFK Göteborg
Ej godkänd
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
Ej godkänd
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Jens Molin
SOIK Hellas
Ej godkänd
Peter Öberg
OK Hällen
Ej godkänd
 
D20 7620 meter42 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
67:488:540:00Guld
2
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
68:088:560:20Guld
3
Anna Ställberg
Tullinge SK
68:399:010:51Guld
4
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
69:019:031:13Guld
5
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
70:439:172:55Guld
6
Sofia Karlsson
Tullinge SK
74:329:476:44Guld
7
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
75:129:527:24Silver
8
Lina Persson
OK Skogsfalken
75:179:537:29Silver
9
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
75:369:557:48Silver
10
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
76:3210:038:44Silver
11
Emma Green
Långshyttans AIK OK
77:3210:109:44Silver
12
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
77:4710:129:59Silver
13
Anna Olsson
OK Skogsfalken
78:2510:1710:37Silver
14
Emelie Holmström
IK Gandvik
78:3110:1810:43Silver
15
Lena Gillgren
Gävle OK
78:3410:1910:46Silver
16
Emma Andersson
Ärla IF
79:0110:2211:13Silver
17
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
80:1010:3112:22Silver
18
Johanna Karlsson
Köping-Kolsva OK
80:3410:3412:46Silver
19
Ida Svensson
Sjövalla FK
80:4310:3612:55Silver
20
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
81:1010:3913:22Silver
21
Sofia Söllvander
OK Rodhen
81:3910:4313:51Silver
22
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
81:5010:4414:02Silver
23
Frida Nero
Ronneby OK
82:1510:4814:27Silver
24
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
82:5310:5315:05Silver
25
Jenny Persson
Kristinehamns OK
83:0210:5415:14Silver
26
Elin Sjölander
OK Rodhen
83:2010:5615:32Silver
27
Bodil Halvarsson
OK Kåre
83:3510:5815:47Silver
28
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
84:0911:0316:21Silver
29
Klara Håmås
IK Hakarpspojkarna
84:1111:0316:23Silver
30
Elisabet Larsson
Sol Tranås
84:5811:0917:10Silver
31
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
85:4011:1517:52Silver
32
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
86:4011:2218:52Silver
33
Lina Jogeland
IK Ymer
87:2711:2919:39Silver
34
Therese Gustavsson
Ronneby OK
89:4011:4621:52Silver
35
Josefina Berntsson
OK Löftan
89:4111:4621:53Silver
36
Josefin Norell
Söders-Tyresö
89:5511:4822:07Silver
36
Kristin Karlsson
Eksjö SOK
89:5511:4822:07Silver
38
Elin Wallquist
Svaide Roma SOK
91:5112:0324:03Silver
39
Karin Trolin
Forsa OK
94:0812:2126:20Silver
40
Emma Palmér
Ulricehamns OK
104:4613:4536:58
41
Stina Lindqvist
Järfälla OK
115:3115:1047:43
Linda Ericsson
Sundbybergs IK
Ej godkänd
 
H20 11560 meter40 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Lauri
OK Tisaren
73:296:210:00Guld
2
Daniel Blohm
Södertälje-Nykvarn Orientering
77:596:454:30Guld
3
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
78:016:454:32Guld
4
Oskar Malmberg
IFK Umeå
80:366:587:07Guld
5
Erik Lennartsson
SOK Viljan
81:047:017:35Guld
6
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
81:107:017:41Guld
7
Viktor Funcke
Norbergs OK
83:077:119:38Silver
8
Jon Andersson
IFK Göteborg
83:527:1510:23Silver
9
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
84:297:1811:00Silver
10
Jonas Engström
OK Hällen
84:327:1911:03Silver
11
Isak Bergman
Bredaryds SOK
85:017:2111:32Silver
12
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
86:027:2712:33Silver
13
Robbin Kantarp
OK Hällen
86:107:2712:41Silver
14
Rikard Wass
IF Hagen
86:377:3013:08Silver
15
Fredrik Larsson
Norbergs OK
86:507:3113:21Silver
16
Petter Haraldsson
Järla IF OK
87:027:3213:33Silver
17
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
87:307:3414:01Silver
18
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
88:337:4015:04Silver
19
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
89:007:4215:31Silver
20
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
89:277:4415:58Silver
21
Markus Adolfsson
Tullinge SK
89:387:4516:09Silver
22
David Holmberg
Väsby OK
90:267:4916:57Silver
23
Jonas Palm
OK Älme
91:117:5317:42Silver
24
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
91:457:5618:16Silver
25
Tobias Johansson
Falköpings AIK
92:107:5818:41Silver
26
Mårten Martinsson
Degerfors OK
92:528:0219:23Silver
27
Johan Palmér
Ulricehamns OK
92:588:0319:29Silver
28
Daniel Liljedahl
OK Pan-Kristianstad
94:198:1020:50Silver
29
Petter Lindberg
Gävle OK
96:038:1922:34Silver
30
Patrik Eklund
IF Thor
96:318:2123:02Silver
31
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
96:428:2223:13Silver
32
Andreas Jansson
OK Älme
96:598:2323:30Silver
33
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
102:418:5329:12Silver
34
Sebastian Wiman
Täby OK
105:519:0932:22Brons
35
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
108:069:2134:37Brons
36
Sven Larsson
Leksands OK
130:2611:1756:57
Johan Höij
Norbergs OK
Ej godkänd
Olle Winroth
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Joakim Gustafsson
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Pontus Nilsson
Halmstad OK
Ej godkänd
 
D18 6020 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
52:558:470:00Guld
2
Stina Jansson
Främmestads IK
53:208:520:25Guld
3
Natalie Egli
Söders-Tyresö
56:169:213:21Guld
4
Marie Andersson
Jönköpings OK
56:579:284:02Guld
5
Hanna Aludden
Gävle OK
57:159:314:20Guld
6
Sara Lundblad
Tullinge SK
57:289:334:33Guld
7
Anna Niklasson
Göteborg-Majorna OK
57:379:344:42Guld
8
Johanna Berggren
Ljungskile FK
59:059:496:10Silver
9
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
60:019:587:06Silver
10
Emma Öberg
OK Hällen
60:1410:007:19Silver
11
Sofia Andersson
OK Hällen
61:3410:148:39Silver
12
Helena Andersson
OK Tisaren
61:3710:148:42Silver
13
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
62:3810:249:43Silver
14
Petra Olander
Långhundra IF
63:0410:2910:09Silver
15
Lina Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
63:4410:3510:49Silver
16
Elin Hultman
OK Hällen
66:0210:5813:07Silver
17
Johanna Edin
Kovlands IF
66:0610:5913:11Silver
18
Johanna Östlin
Linköpings OK
66:2111:0113:26Silver
19
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
67:1711:1114:22Silver
20
Fanny Fredriksson
Täby OK
67:4111:1514:46Silver
21
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
68:5411:2715:59Silver
22
Malin Bohm
IFK Moras OK
69:0311:2816:08Silver
23
Lina Nero
Ronneby OK
69:2811:3216:33Silver
24
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
69:4511:3516:50Silver
25
Martina Johansson
Halmstad OK
70:4811:4617:53Silver
26
Jenny Hallebro
OK Klemmingen
70:5211:4617:57Silver
27
Therese Tillenius
Dalaportens OL
71:2911:5218:34Silver
28
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
71:3911:5418:44Silver
29
Katarina Alm
Järfälla OK
72:0111:5819:06Silver
30
Mari Troeng
Storviks IF
72:0511:5819:10Silver
31
Jill Olsson
Trollhättans SOK
72:5412:0719:59Silver
32
Maria Gustafsson
OK Älme
73:0712:0920:12Silver
33
Karin Sörensen
Järla IF OK
74:0712:1921:12Silver
34
Linda Andersson
Halmstad OK
76:5612:4724:01Brons
35
Lena Jacobsson
Eksjö SOK
77:5112:5624:56Brons
36
Stina Banck
Hjobygdens OK
77:5712:5725:02Brons
37
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
79:0913:0926:14Brons
38
Emma Dahlskog
OK Djerf
90:3015:0237:35
Lin Eriksson
Linköpings OK
Ej godkänd
Karin Boström
Järfälla OK
Ej godkänd
 
H18 9010 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Millinger
Västerås SOK
62:226:550:00Guld
2
Anders Holmberg
Järla IF OK
62:396:570:17Guld
3
Ulf Troeng
Storviks IF
63:317:031:09Guld
4
Magnus Strand
OK Landehof
65:067:142:44Guld
5
Johan Lindahl
Rotebro IS
65:177:152:55Guld
6
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
65:347:173:12Guld
7
Johan Strandberg
Järla IF OK
65:357:173:13Guld
8
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
67:077:274:45Guld
9
Henric Carlsson
SOK Viljan
67:117:274:49Guld
10
Martin Härberg
Järla IF OK
67:517:325:29Guld
11
Per Carlborg
Nyköpings OK
68:247:356:02Guld
12
Andreas Johansson
Rydboholms SK
68:317:366:09Guld
13
Karl Tiselius
OK Kåre
69:397:447:17Guld
14
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
70:087:477:46Silver
15
William Lind
OK Landehof
71:037:538:41Silver
16
Jens Caap-Hällgren
Brännans IF
71:077:548:45Silver
17
Klas Englund
Sundbybergs IK
71:197:558:57Silver
18
Kristaps Jaudzems
OK Roslagen
71:537:599:31Silver
19
Kristofer Skog
Halmstad OK
72:288:0310:06Silver
20
Magnus Saager
Ronneby OK
73:268:0911:04Silver
21
Anders Hansson
Rehns BK
73:328:1011:10Silver
22
Erik Söderhjelm
Vittjärvs IK
73:348:1011:12Silver
23
Henrik Jansson
OK Älme
74:048:1311:42Silver
24
Dan Wester
Gustavsbergs IF
74:218:1511:59Silver
24
Joakim Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
74:218:1511:59Silver
26
Henrik Olsson
Täby OK
74:258:1612:03Silver
27
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
76:508:3214:28Silver
28
Erik Thorsson
Tullinge SK
78:398:4416:17Silver
29
David A Skantze
Järla IF OK
80:028:5317:40Silver
30
Jens Grevillius
OK Grane
81:439:0419:21Silver
31
Mattias Karlsson
Växjö OK
82:059:0719:43Silver
32
Nicklas Wargbo
IFK Hedemora OK
83:279:1621:05Silver
33
Mikael Axin
Hagaby GOIF
84:259:2222:03Silver
34
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
86:079:3323:45Silver
35
Joel Sjölander
Bondsjöhöjdens IK
86:509:3824:28Silver
36
Emil Svensson
Motala AIF OL
87:409:4425:18Silver
37
Anders Hederskog
IFK Göteborg
87:499:4525:27Silver
38
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
89:219:5526:59Brons
39
Johan Spetz
Stenungsunds OK
89:549:5927:32Brons
Petter Jönsson
Halmstad OK
Ej godkänd