Ungdoms-SM

2005-09-10

Arrangör: Tjällmo-Godegårds OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
445
Form:
Individuell
Startande:
433
Distans:
Lång
Fullföljande:
402
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D16 5210 meter105 startande, 99 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
40:417:490:00Mästare
2
Sanna Svensson
Främmestads IK
48:269:187:45Elit
3
Lina Lindqvist
FK Herkules
49:129:278:31Elit
4
Mathilda Carlsson
OK Stigen
49:509:349:09Elit
5
Kristin Löfgren
Järfälla OK
50:379:439:56Guld
6
Ida Hedman
OK Hällen
50:509:4510:09Guld
7
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
50:559:4610:14Guld
8
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
51:379:5410:56Guld
9
Johanna Lännevall
OK Roslagen
52:009:5911:19Guld
10
Lovisa Nilsson
Stora Tuna IK
52:0410:0011:23Guld
11
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
52:2310:0311:42Guld
12
Moa Wijkmark
Söders-Tyresö
52:4510:0712:04Guld
13
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
53:2810:1612:47Guld
14
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
54:0710:2313:26Silver
15
Matilda Olsson
Ringsjö OK
54:0910:2413:28Silver
16
Johanna Minde
Gammelstads IF
54:2710:2713:46Silver
17
Charlotte Agrell
FK Friskus-Varberg
54:4510:3114:04Silver
18
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
55:0810:3514:27Silver
19
Janie Nyström
Rånäs OK
55:2710:3914:46Silver
20
Marie Pettersson
OK Djerf
55:4910:4315:08Silver
21
Beata Falk
Hagaby GOIF
55:5510:4415:14Silver
22
Sanna Batz
Skarpnäcks OL
56:0110:4515:20Silver
23
Alva Olsson
Västerås SOK
56:3110:5115:50Silver
24
Astrid Larsson
Länna IF
56:3910:5215:58Silver
25
Julia Frisk
OK Orion
56:4010:5315:59Silver
26
Sandra Löfgren
IFK Moras OK
57:3611:0316:55Silver
27
Marie Björklund
IF Thor
57:5111:0617:10Silver
28
Kristina Nordebo
Älvsby IF
57:5211:0617:11Silver
29
Elin Eriksson
Västvärmlands OK
58:2911:1417:48Silver
30
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
58:4311:1618:02Silver
31
Maria Lingfors
IF Hallby
59:1111:2218:30Silver
32
Ida Petersson
Vaggeryds SOK
59:4011:2718:59Silver
33
Kristin Skaar
Ryda SK
59:4111:2719:00Silver
34
Isabell Ring
OK Tyr
59:5111:2919:10Silver
35
Lisa Åkesson
IK Dran
60:3611:3819:55Silver
36
Charlotta Berggren
Ljungskile FK
60:3811:3819:57Silver
37
Therese Rosendahl
Västerås SOK
60:4211:3920:01Silver
38
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
60:5411:4120:13Silver
39
Helene Nyberg
OK Kontinent
61:5711:5321:16Silver
40
Amanda Wassberger
Björkfors GOIF
62:1111:5621:30Brons
41
Emelie Unosson
Bredareds IF
62:1311:5721:32Brons
42
Helena Isaksson
OK Löftan
62:1611:5721:35Brons
43
Caroline Seger
Eskilstuna OL
62:2912:0021:48Brons
44
Mathilda Jägryd
Lunds OK
62:4212:0222:01Brons
45
Linnéa Kvick
Forsa OK
62:5312:0422:12Brons
46
Linnéa Ivarsson Sandberg
OK Denseln
63:2912:1122:48Brons
47
Siri Engberg
Järla IF OK
63:4012:1322:59Brons
48
Ida Åkesson
Forsa OK
64:0512:1823:24Brons
49
Linda Nilsson
Andrarums IF
64:0912:1923:28Brons
50
Angelika Larsson
Örkelljunga FK
64:3512:2423:54Brons
51
Therese Carlsson
OK Hällen
64:3712:2423:56Brons
52
Anna Movin
Snättringe SK
64:5812:2824:17Brons
53
Stina Öst
KFUM Örebro OK
65:3612:3524:55Brons
54
Bente Rost
Alfta-Ösa OK
65:4912:3825:08Brons
55
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
66:0612:4125:25Brons
56
Josefine Ahlbäck
OK Torfinn
66:1512:4325:34Brons
57
Josefin Bertilsson
FK Herkules
66:2112:4425:40Brons
58
Carolina Josefsson
Vänersborgs SK
67:1012:5426:29Brons
59
Kristin Jansson
Västvärmlands OK
67:2012:5526:39Brons
60
Maja Persson
Lindebygdens OK
67:5613:0227:15Brons
61
Elin Holmström
OK Roslagen
68:1613:0627:35Brons
62
Lisa Westerberg
OK Milan
68:4113:1128:00Brons
63
Johanna Tholerud
Övertorneå IF
69:0513:1628:24Brons
64
Veronika Aspvall
Ronneby OK
69:0713:1628:26Brons
65
Sarah Hoof
Alfta-Ösa OK
69:1713:1828:36Brons
66
Therese Rapp
IFK Moras OK
69:4613:2329:05Brons
67
Klara Wingstedt
Bodafors OK
70:0013:2629:19Brons
68
Anna Olsson
OK Tyringe
70:4013:3429:59Brons
69
Anna Widmark
IF Hagen
70:5013:3630:09Brons
70
Elin Sandström
Skogslöparna
71:1713:4130:36Brons
71
Johanna Stolt
Vänersborgs SK
72:2013:5331:39Järn
72
Louise Fridholm
Ringsjö OK
72:3413:5631:53Järn
73
Cecilia Eriksson
OK Enen
72:3713:5631:56Järn
74
Josefine Lindgren
OK Roxen
72:4213:5732:01Järn
75
Linnéa Hedlund
Köping-Kolsva OK
72:5814:0032:17Järn
76
Lovisa Ljung
OK Njudung
73:4614:1033:05Järn
77
Emma Lindgren
Visborgs OK
74:0814:1433:27Järn
78
Annika Blomberg
Göteborg-Majorna OK
74:3814:2033:57Järn
79
Jennifer Jönsson
OK Skogsfalken
74:4114:2034:00Järn
80
Johanna Estving
Lerums SOK
74:4414:2134:03Järn
81
Karin Korsman
Umeå OK
75:2114:2834:40Järn
82
Lina Sandström
OK Stigen
75:4514:3235:04Järn
83
Filippa Arman
Nyköpings OK
76:1214:3835:31Järn
84
Lisa Weimann
IK Uven
76:5714:4636:16Järn
85
Maria Klamfelt
Tibro OK
76:5914:4736:18Järn
86
Linnéa Hoffman
IF Hagen
77:1914:5036:38Järn
87
Åsa Söderblom
Ätrans IF
77:4614:5637:05Järn
88
Anna Johansson
Haninge SOK
77:5014:5637:09Järn
89
Charlotte Olsson
OK Denseln
77:5614:5837:15Järn
90
Marielle Andersson
Idefjordens SK
78:5915:1038:18Järn
91
Frida Johansson
OK Dacke
80:1215:2439:31Järn
92
Rebecka Nylin
OK Tisaren
80:5415:3240:13Järn
93
Josefin Eldeklint
Lugnviks IF
82:3115:5041:50Järn
94
Lisa Johannesson
Trollhättans SOK
83:5316:0643:12Järn
95
Sofie Johansson
Midälva OK
85:1716:2244:36Järn
96
Karin Hellström
Stora Tuna IK
94:1218:0553:31Järn
97
Agnes Ramle
Sjövalla FK
95:2218:1854:41Järn
98
Felicia Alsén
OK Roslagen
96:2818:3155:47Järn
99
Terese Wängdahl
OK Gipen
114:1021:5573:29Järn
Emma Marthinsson
Hylte OK
Ej godkänd
Sofia Johnsson
Midälva OK
Ej godkänd
Elin Karlsson
Lycksele IF
Ej godkänd
Lina Persson
Lindebygdens OK
Ej godkänd
Linda Edström
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Anna-Li Jonsson
SOK Viljan
Diskvalificerad
 
H16 6450 meter110 startande, 104 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Johansson
Halmstad OK
45:107:000:00Mästare
2
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
46:387:141:28Mästare
3
Emil Jönsson
Halmstad OK
47:197:202:09Mästare
4
Jesper Lysell
Rehns BK
48:087:282:58Mästare
5
Kent Ohlsson
Haninge SOK
48:177:293:07Mästare
6
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
48:407:333:30Mästare
7
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
49:297:404:19Mästare
8
Peter Eriksson
Linköpings OK
49:317:414:21Mästare
9
Kalle Johansson
Halmstad OK
50:007:454:50Mästare
9
Victor Silvemark
Dalaportens OL
50:007:454:50Mästare
11
Johan Strid
Ulricehamns OK
50:287:495:18Mästare
12
Magnus Yngvesson
Robertsfors IK
50:567:545:46Mästare
13
Erik Folkesson Blom
OK Älme
50:597:545:49Mästare
14
Emil Haglund
Leksands OK
51:097:565:59Elit
15
Anton Tynong
Gävle OK
51:548:036:44Elit
16
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
51:598:046:49Elit
17
Edvin Lorentzon
Nybro OK
52:068:056:56Elit
18
Fabian Wennerberg
OK Klyftamo
52:258:087:15Elit
19
Gustav Nordström
Gävle OK
52:298:087:19Elit
20
Jerker Lysell
Rehns BK
52:318:097:21Elit
21
Gustav Sparr
Eskilstuna OL
52:348:097:24Elit
22
Oscar Vångell
Linköpings OK
52:458:117:35Elit
23
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
52:518:127:41Elit
24
Hans Persson
Skogslöparna
52:568:127:46Elit
25
Hampus Olesund
OK Landehof
53:378:198:27Elit
26
Staffan Berggren
Stora Tuna IK
54:118:249:01Elit
27
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
54:158:259:05Elit
28
Fredrik Larsson
Hagaby GOIF
54:338:279:23Elit
29
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
55:148:3410:04Elit
30
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
55:228:3510:12Elit
31
Alexander Westberg
OK Tranan
55:508:3910:40Elit
32
Pontus Rygh
Mariestads FK
56:048:4210:54Guld
33
Martin Lundholm
Söders-Tyresö
56:068:4210:56Guld
34
Håkan Granefelt
OK Tyr
56:128:4311:02Guld
35
Carl Magnusson
IF Hagen
56:228:4411:12Guld
36
Martin Sundbäck
Åmotfors OK
56:278:4511:17Guld
37
Pär Josefsson
Kalmar OK
56:488:4811:38Guld
38
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
56:528:4911:42Guld
39
Oskar Wallén
OK Linné
57:298:5512:19Guld
40
Patrik Karlsson
OK Skogsmunken
57:378:5612:27Guld
41
Anton Svanberg
OK Löftan
58:069:0012:56Guld
42
Johannes Nyberg
FK Åsen
58:109:0113:00Guld
43
Daniel Steen
Haninge SOK
58:239:0313:13Guld
44
Carl Carlsson
Ärla IF
58:259:0313:15Guld
45
Erik Torshage
OK Nolaskogsarna
58:499:0713:39Guld
46
Jesper Wassblad
Uddevalla OK
59:319:1414:21Guld
47
Lukas Petersson
Ronneby OK
59:369:1414:26Guld
48
David Eriksson
Hagaby GOIF
59:519:1714:41Guld
49
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
59:549:1714:44Guld
50
Eric Rosander
Finspångs SOK
60:399:2415:29Silver
51
Arvid Wedlin
Sävedalens AIK
61:429:3416:32Silver
52
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
62:059:3816:55Silver
53
Gustav Blomgren
Hagaby GOIF
62:089:3816:58Silver
54
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
62:099:3816:59Silver
55
Thom Barbus
OK Dacke
62:159:3917:05Silver
56
Eric Englöf
Köping-Kolsva OK
62:199:4017:09Silver
56
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
62:199:4017:09Silver
58
Kristian Svensson
Rävetofta OK
62:489:4417:38Silver
59
Jonas Larsson
Tolered-Utby Ol-klubb
63:009:4617:50Silver
60
Dick Olsson
Ringsjö OK
64:029:5618:52Silver
61
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
64:089:5718:58Silver
62
Oskar Mikaelsson
Västerås SOK
64:3410:0119:24Silver
63
Jens Nyström
IF Hagen
64:3810:0119:28Silver
64
Patrik Norlin
OK Djerf
64:5610:0419:46Silver
65
Jonas Sandström
Järla IF OK
64:5810:0419:48Silver
66
Björn Öhrstrand
Ystads OK
65:5810:1420:48Silver
67
Johan Törnroth
Hjobygdens OK
66:0710:1520:57Silver
68
Albert Johansson
Lunds OK
66:3310:1921:23Silver
69
Rikard Larsson
Forsa OK
66:5610:2321:46Silver
70
Erik Hansson
Bredareds IF
67:0910:2521:59Silver
71
Mattias Argårds
IFK Moras OK
67:3610:2922:26Silver
72
Pontus Carlsson
Trollhättans SOK
67:3910:2922:29Silver
73
Johan Bengtsson
Årsunda IF
68:1410:3523:04Silver
74
Johan Nilsson
Kungälvs OK
68:2210:3623:12Silver
75
Tommy Svensson
Växjö OK
68:3310:3823:23Silver
76
Anton Marmelid
Helsingborgs SOK
69:1410:4424:04Silver
77
Johan Samuelsson
Fagereds IF
69:3510:4724:25Silver
78
Johan Nyman
IF Hagen
70:5611:0025:46Brons
79
Tobias Keitsch
IK Hakarpspojkarna
71:5911:1026:49Brons
80
Axel Mattsson
Järla IF OK
72:0411:1026:54Brons
81
Karl Larsson
OK Klemmingen
72:0811:1126:58Brons
82
Mattias Olofsson
OK Enen
72:3711:1627:27Brons
83
Mattias Lundberg
Almby IK
73:2011:2228:10Brons
84
Filip Nilsson
Gotlands Bro OK
74:1411:3129:04Brons
85
Johan Lundqvist
OK Gynge
74:2911:3329:19Brons
86
Mårten Sundh
Sundbybergs IK
75:0611:3929:56Brons
87
Gustav Larson
Järfälla OK
76:0211:4730:52Brons
88
Håkan Petersson
OK Linné
76:0811:4830:58Brons
89
Magnus Jonsson
Midälva OK
76:3811:5331:28Brons
90
Jakob Lundberg
KFUM Örebro OK
78:3012:1033:20Brons
91
Daniel Örn
Markaryds FK
78:3212:1133:22Brons
92
Anton Broberg-Holm
IK Gandvik
78:4812:1333:38Brons
93
Erik Eikeland
Lerums SOK
78:5112:1333:41Brons
94
Markus Grund
OK Roto
78:5212:1433:42Brons
95
Kristoffer Jonasson
FK Finn
80:3912:3035:29Brons
96
Sebastian Runander
Trosabygdens OK
82:5612:5137:46Järn
97
Henrik Johansson
Umeå OK
83:1112:5438:01Järn
98
Sebastian Andersson
Sundsvalls OK
86:4113:2641:31Järn
99
Jonathan Plahn
OK Enen
92:4114:2247:31Järn
100
Andreas Hirscher
Degerfors OK
93:1814:2848:08Järn
101
Erik Nordström
Rånäs OK
98:2715:1653:17Järn
102
Niklas Mannberg
Högåkers OK
103:3216:0358:22Järn
103
Tom Korsgren
OK Linné
116:0718:0070:57Järn
104
Albin Andersson
Sundsvalls OK
137:5921:2492:49Järn
Anders Karlsson
Halmstad OK
Ej godkänd
Kristian Dahlström
Åmåls OK
Ej godkänd
Thomas Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Hugo Magnusson
FK Herkules
Ej godkänd
Björn Pehrsson
OK Alehof
Ej godkänd
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
Ej godkänd
 
D15 4670 meter111 startande, 106 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Forsberg
OK Kolmården
36:537:540:00Mästare
2
Josefin Aronsson
OK Tisaren
38:548:202:01Mästare
3
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
40:308:403:37Mästare
4
Lilian Forsgren
OK Tisaren
41:128:494:19Elit
5
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
41:458:564:52Elit
6
Anna Bachman
Täby OK
42:019:005:08Elit
7
Eva Englid
Tumba-Mälarhöjden OK
43:269:186:33Elit
8
Maria Westher
OK Djerf
43:389:216:45Elit
9
Angelica Rask
OK Enen
43:459:226:52Elit
10
Linnea Längberg
Järla IF OK
43:469:226:53Elit
11
Åsa Axén
Motala AIF OL
43:509:236:57Elit
12
Jenny Björk
Örkelljunga FK
44:189:297:25Elit
13
Elin Ström
Tullinge SK
44:549:378:01Elit
14
Kajsa Risby
OK Kåre
45:009:388:07Elit
15
Ellen Jansson
Järla IF OK
45:289:448:35Guld
16
Lisa Hallberg
Strängnäs-Malmby OL
46:029:519:09Guld
17
Lovisa Nilsson
Lerums SOK
46:069:529:13Guld
18
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
47:1410:0710:21Guld
19
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
47:2210:0910:29Guld
20
Maria Johansson
OK Löftan
47:3710:1210:44Guld
21
Malin Jacobsson
OK Rodhen
47:4410:1310:51Guld
22
Rebecka Adolfsson
OK Kåre
49:0310:3012:10Silver
23
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
49:1910:3412:26Silver
24
Julia Davidsson
OK Klemmingen
49:2810:3612:35Silver
25
Therese Lindkvist
Mullsjö SOK
49:4010:3812:47Silver
26
Elin Månsson
OK Löftan
49:4110:3812:48Silver
27
Maja Dahlqvist
Storviks IF
49:4510:3912:52Silver
28
Johanna Ericson
Åmåls OK
49:4810:4012:55Silver
29
Emeli Pettersson
Tullinge SK
50:1510:4613:22Silver
30
Sofia Fransson
Motala AIF OL
50:4410:5213:51Silver
31
Martina Welén
Hallstahammars OK
50:5610:5414:03Silver
32
Therese Klintberg
Eksjö SOK
51:0210:5614:09Silver
32
Jill Johansson
Midälva OK
51:0210:5614:09Silver
34
Stina Persson
Gamleby OK
51:1010:5714:17Silver
35
Ylva Fonselius
IF Marin Väst
51:1110:5814:18Silver
36
Erica Hellgren
OK Älvsjö-Örby
51:1310:5814:20Silver
37
Katarina Svahn
IFK Moras OK
51:3911:0414:46Silver
38
Josefin Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
52:3411:1515:41Silver
39
Sofia Wallin
IF Thor
52:3511:1615:42Silver
40
Ida Greijer
Västerås SOK
52:5611:2016:03Silver
41
Annika Johnson
OK Klemmingen
53:0411:2216:11Silver
42
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
53:0611:2216:13Silver
43
Evelina Nilsson
OK Tranan
53:2911:2716:36Silver
44
Lina Larsson
Vänersborgs SK
53:4811:3116:55Silver
45
Emma Åhman
Långhundra IF
53:5511:3317:02Silver
46
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
54:2611:3917:33Silver
47
Lisa Lindström
Bredaryds SOK
54:2711:4017:34Silver
47
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
54:2711:4017:34Silver
49
Emma Carlsson
Sundbybergs IK
54:2811:4017:35Silver
50
Kajsa Isaksson
Mullsjö SOK
54:3911:4217:46Silver
51
Malin Williamsson
Rånäs OK
54:5811:4618:05Silver
52
Lisa Larsen
Täby OK
55:1611:5018:23Silver
53
Frida Forsberg
OK Ravinen
55:1811:5018:25Silver
54
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
55:4511:5618:52Silver
55
Åsa Lindström
Bredaryds SOK
56:2112:0419:28Brons
56
Amanda Karlsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
56:2912:0619:36Brons
57
Sara Bergander
Eksjö SOK
56:5612:1120:03Brons
58
Carolina Karlsson
OK Njudung
57:0812:1420:15Brons
59
Magdalena Olsson
Älvdalens IF OK
57:2012:1720:27Brons
60
Josefin Sipola
Vittjärvs IK
57:3112:1920:38Brons
61
Elina Eriksson
Bredareds IF
57:3612:2020:43Brons
62
Camilla Larsson
Bredareds IF
57:4112:2120:48Brons
63
Ulrika Lindstam
Sol Tranås
57:4712:2220:54Brons
64
Maria Nordström
Gävle OK
58:1112:2821:18Brons
65
Tove Udd
Kinnaströms SK
58:4112:3421:48Brons
66
Linn Bylars
Forsa OK
59:3012:4422:37Brons
67
Maria Ohlsson
FK Vittus
59:3112:4522:38Brons
68
Maria Movin
Snättringe SK
60:3212:5823:39Brons
69
Anna Forsberg
Umedalens IF
61:1013:0624:17Brons
70
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
61:2513:0924:32Brons
71
Sofie Karlsson
Rånäs OK
61:4213:1324:49Brons
72
Sandra Andersson
Falkenbergs OK
62:0813:1825:15Brons
73
Malin Settergren
Oskarströms OK
62:1113:1925:18Brons
74
Therese Modig
OK Alehof
62:4013:2525:47Brons
75
Josefine Larsson
Sol Tranås
63:2113:3426:28Brons
76
Lisa Karlsson Mood
Länna IF
63:4613:3926:53Brons
77
Anna Larsson
Sjövalla FK
64:1013:4427:17Brons
78
Lisa Pettersson
OK Dacke
64:3013:4927:37Brons
79
Julia Hagedorn-Johanson
Hjärnarps GH OL
64:4613:5227:53Brons
80
Anna Kvick
Forsa OK
65:1513:5828:22Järn
81
Cecilia Frenell Staaf
Forsa OK
65:2514:0028:32Järn
82
Amanda Eskebaek
Midälva OK
65:4814:0528:55Järn
83
Elin Svensson
Hjärnarps GH OL
67:1214:2330:19Järn
84
Sara Lingegård
OK Gipen
67:5714:3331:04Järn
85
Annika Helgesen
Järbo OK
67:5814:3331:05Järn
86
Emelie Bertling
Eskilstuna OL
68:5314:4532:00Järn
87
Linnea Edespong
FK Friskus-Varberg
69:1214:4932:19Järn
88
Erika Herbert
Gävle OK
69:1514:5032:22Järn
89
Lisa Rönnols
Täby OK
70:1215:0233:19Järn
90
Jenny Wallin
OK Roto
70:4415:0933:51Järn
91
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
70:5415:1134:01Järn
92
Frida Hildingsson
Lunds OK
71:1515:1534:22Järn
93
Elin Odbro
OK Räven
73:5715:5037:04Järn
94
Ida Larsson
OK Klyftamo
74:5416:0238:01Järn
95
Rebecka Höglund
Sjövalla FK
75:0516:0538:12Järn
96
Lisa Borssén
OK Kroppefjäll
75:4316:1338:50Järn
97
Ylva Abrahamsson
Gammelstads IF
77:5416:4141:01Järn
98
Lisa Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
78:0116:4241:08Järn
99
Emelie Olsson
OK Kompassen
78:4916:5341:56Järn
100
Karin Karlsson
OK Hällen
82:0817:3545:15Järn
101
Stina Edin
Sidensjö IK
84:4118:0847:48Järn
102
Pernilla Blom
Rehns BK
85:1118:1448:18Järn
103
Stina Eldeklint
Lugnviks IF
87:3818:4650:45Järn
104
Jonna Gunnerek
OK Klyftamo
94:0520:0957:12Järn
105
Fanny Linderborg
Skellefteå OK
96:0920:3559:16Järn
106
Elin Arnshed
OK Kontinent
109:3023:2772:37Järn
Sara Nilsson
OK Tisaren
Ej godkänd
Malin Rylander
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Matilda Jönsson
Örkelljunga FK
Ej godkänd
Malin Hermansson
Tolered-Utby Ol-klubb
Ej godkänd
Julia Edström
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H15 5810 meter107 startande, 93 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
39:256:470:00Mästare
2
Olle Boström
Järla IF OK
39:556:520:30Mästare
3
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
42:127:162:47Mästare
4
Rassmus Andersson
Säterbygdens OK
42:457:213:20Mästare
5
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
43:157:273:50Mästare
6
Oskar Sjöberg
Täby OK
43:247:283:59Mästare
7
Richard Sjöholm
Ringsjö OK
45:047:455:39Elit
8
Albin Pettersson
Mariestads FK
45:147:475:49Elit
9
Erik Pettersson
Turebergs IF
45:287:506:03Elit
10
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
45:557:546:30Elit
11
David Bejmer
Bromma-Vällingby SOK
46:097:576:44Elit
12
Simon Andersson
OK Kullingshof
46:538:047:28Elit
13
Erik Andersson
IK Gandvik
46:568:057:31Elit
14
Olof Dahlgren
Hagaby GOIF
47:258:108:00Elit
15
Adam Ivarsson
Haninge SOK
48:088:178:43Elit
16
Andreas Karlsson
Mariestads FK
48:338:219:08Elit
17
Simon Christoferson
Tormestorps IF
50:068:3710:41Guld
18
Magnus Willhelmsson
Forsa OK
51:208:5011:55Guld
19
Simon Waller
OK Vargen
51:468:5512:21Guld
20
Ivar Svartholm
Gammelstads IF
51:498:5512:24Guld
21
Jakob Eriksson
Gävle OK
52:108:5912:45Guld
22
Oskar Ljungqvist
Kexholms SK
52:259:0113:00Guld
23
Fredrik Winterås
Västerbergslagens OL
52:369:0313:11Guld
24
Gustav Bergman
OK Ravinen
53:129:0913:47Silver
25
Johan Sonesson
Gagnefs OK
53:319:1314:06Silver
26
Mikael Johansson
OK Skärmen
54:049:1814:39Silver
27
Henrik Melin
Hagaby GOIF
54:119:2014:46Silver
28
Mats Wållberg
Tväråbäcks IK
54:469:2615:21Silver
29
Benjamin Selling
Härnösands OK
55:009:2815:35Silver
30
John Persson
OK Alehof
55:159:3115:50Silver
31
Johan Hartikainen
Katrineholms OK
55:289:3316:03Silver
32
Johan Larsson
Hässleholms OK
55:299:3316:04Silver
33
Måns Sandgren
OK Orion
55:549:3716:29Silver
34
Carl-Johan Högberg
Eskilstuna OL
56:009:3816:35Silver
35
David Bennitz
OK Enen
56:479:4617:22Silver
36
Henrik Sundqvist
Säterbygdens OK
56:589:4817:33Silver
37
Jakob Enmark
Gävle OK
57:059:5017:40Silver
38
Anders Granberg
OK Klemmingen
57:189:5217:53Silver
39
Johan Runesson
OK Vivill
57:209:5217:55Silver
40
Jonas Fryksten
Härnösands OK
57:459:5618:20Silver
41
Johan Lindström
Västerås SOK
58:0710:0018:42Silver
42
John Sjösäter
SOK Viljan
58:2210:0318:57Silver
43
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
58:2410:0318:59Silver
44
Per Olsson
Skogslöparna
58:4010:0619:15Silver
45
Tobias Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
59:1710:1219:52Silver
46
Johan Blomdahl
IK Hakarpspojkarna
59:2010:1319:55Silver
46
Alexander Jogby
OK Pan-Kristianstad
59:2010:1319:55Silver
48
Rasmus Persson
Falköpings AIK
59:3610:1520:11Silver
49
Olle Mellbourn
Bromma-Vällingby SOK
60:0710:2120:42Silver
50
Christer Lilja
OK Denseln
60:3010:2521:05Silver
51
Martin Lindeberg
Ringsjö OK
60:3710:2621:12Silver
52
Erik Blomgren
Stora Tuna IK
60:5110:2821:26Silver
53
Erik Nyström
OK Tyr
60:5310:2921:28Silver
54
Petter Norén
Älvsby IF
62:4110:4723:16Brons
55
Oliver Lindblad Petersen
Söders-Tyresö
63:1710:5423:52Brons
56
Felix Carlsson
Hässleholms OK
63:2510:5524:00Brons
57
Karl Walheim
Robertsfors IK
63:4910:5924:24Brons
58
Oliver Freij
OK Måsen
64:3111:0625:06Brons
59
David Jonsson
OK Klyftamo
64:4811:0925:23Brons
60
Emil Svalbring
Målilla OK
65:5311:2026:28Brons
61
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
65:5511:2126:30Brons
62
Joel Aspelin
Gävle OK
66:0611:2326:41Brons
63
Gustav Eklöf
IK Ymer
66:3711:2827:12Brons
64
David Siebers
IK Hakarpspojkarna
66:5211:3127:27Brons
65
Jacob Westborg
Vittjärvs IK
67:2211:3627:57Brons
66
Anders Hedberg
Lerums SOK
68:0911:4428:44Brons
67
Joakim Johansson
FK Friskus-Varberg
68:5911:5229:34Brons
68
Erik Bernérus
Sävedalens AIK
69:2511:5730:00Brons
69
Erik Gustafsson
OK Nackhe
70:2512:0731:00Brons
70
Emil Westesson
OK Kontinent
70:3612:0931:11Brons
71
Niclas Ståhl
FK Herkules
71:1412:1631:49Järn
72
Jonas Hemlin
IK Uven
71:2912:1832:04Järn
73
Pontus Johansson
Kexholms SK
72:2412:2832:59Järn
74
Olov Ericson
Alfta-Ösa OK
73:2112:3733:56Järn
75
Christoffer Johansson
OK Måsen
73:3012:3934:05Järn
76
Johannes Norqvist
Västvärmlands OK
74:4712:5235:22Järn
77
Mattias Eliasson
IK Stern
77:3513:2138:10Järn
78
Franciskus Alsén
OK Roslagen
78:1513:2838:50Järn
79
Marcus Hansson
Herrestads AIF
79:1413:3839:49Järn
80
Emil Hammarström
OK Måsen
79:4513:4440:20Järn
81
Tomas Hansson
Fjärås AIK
81:2714:0142:02Järn
82
Jon Henriksson
OK Skogsfalken
82:0914:0842:44Järn
83
Simon Markendahl
OK Klyftamo
83:3914:2444:14Järn
84
Filip Bergman
KFUM Örebro OK
84:3214:3345:07Järn
85
Filip Sagen
Vallentuna-Össeby OL
85:3114:4346:06Järn
86
Johan Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
88:5715:1949:32Järn
87
Mattias Johansson
FK Boken
92:5516:0053:30Järn
88
Daniel Engström
Midälva OK
94:3216:1655:07Järn
89
Christian Nilsson
OK Löftan
109:3918:5270:14Järn
90
John Hedlund
Köping-Kolsva OK
111:1619:0971:51Järn
91
Kristoffer Virtanen
Midälva OK
124:0921:2284:44Järn
92
Arvid Elffors
Midälva OK
137:0623:3697:41Järn
93
Dennis Nyqvist
OK Gipen
139:4724:04100:22Järn
Rasmus Elmelid
Ringsjö OK
Ej godkänd
Johan Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
Ej godkänd
Tommy Söderberg
OK Hällen
Ej godkänd
Simon Sjöhed
Gävle OK
Ej godkänd
Elis Sjögren-Levin
Tierps SOK
Ej godkänd
Robin Gelinder
Turebergs IF
Ej godkänd
Jon Nilsson
Ronneby OK
Ej godkänd
Johan Antonsson
OK Löftan
Ej godkänd
Rickard Börjesson
Hestra IF
Ej godkänd
Sebastian Birgersson
Kinnaströms SK
Ej godkänd
Jonas Leandersson
OK Tyr
Ej godkänd
Jonas Kärrström
Tullinge SK
Ej godkänd
Mattias Bengtsson
Långhundra IF
Ej godkänd
Henrik Berggren
OK Denseln
Ej godkänd