SM Klassisk Distans, Final

1999-09-12

Arrangörer: Björkfors GOIF | OK Enen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
239
Form:
Individuell
Startande:
236
Distans:
Lång
Fullföljande:
229
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 7790 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
59:457:400:00Guld
2
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
60:457:481:00Guld
3
Pia Olsson
OK Orion
62:588:053:13Guld
4
Gunilla Svärd
IF Thor
63:388:103:53Guld
5
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
64:278:164:42Guld
6
Cecilia Nilsson
OK Orion
65:018:215:16Guld
7
Laila B Höglund
FK Herkules
65:598:286:14Guld
8
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
66:288:326:43Silver
9
Charlotte Lindkvist
OK Ravinen
66:368:336:51Silver
10
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
66:398:336:54Silver
11
Maria Sandström
OK Ravinen
67:128:387:27Silver
12
Anna Mårsell
Linköpings OK
68:008:448:15Silver
13
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
68:118:458:26Silver
14
Annika Björk
Domnarvets GOIF
68:488:509:03Silver
15
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
68:538:519:08Silver
16
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
69:028:529:17Silver
17
Maria Eriksson
Linköpings OK
69:118:539:26Silver
18
Katarina Borg
Södertälje Orientering
69:218:549:36Silver
19
Annika Zell
Sundsvalls OK
70:079:0010:22Silver
20
Åsa Hedin
OK Linné
70:229:0210:37Silver
20
Karin Craig
Tullinge SK
70:229:0210:37Silver
22
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
71:019:0711:16Silver
23
Marlena Jansson
OK Tisaren
71:109:0811:25Silver
24
Lena Hasselström
OK Renen
71:199:0911:34Silver
25
Jenny Pålsson
Södertälje Orientering
71:249:1011:39Silver
26
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora
71:359:1111:50Silver
27
Jenny Wallsten
OK Orion
71:369:1111:51Silver
28
Annika Östman
Sävedalens AIK
72:029:1512:17Silver
29
Malin Svensson
OK Orion
72:229:1712:37Silver
30
Linda Fahlén
OK Tyr
73:089:2313:23Silver
31
Anna Bergman
IK Hakarpspojkarna
73:269:2613:41Silver
32
Marika Nylund
Domnarvets GOIF
73:289:2613:43Silver
33
Anna Garin
Strängnäs-Malmby OL
74:019:3014:16Silver
34
Emma Dahlstedt
Strängnäs-Malmby OL
74:469:3615:01Silver
35
Tina Olm Junegard
IFK Lidingös Skid o OK
75:179:4015:32Silver
36
Susanne Petersson
Sundsvalls OK
76:049:4616:19Silver
37
Jeanette Enckell
Södertälje Orientering
78:1510:0318:30Silver
38
Anna Zetterberg
IF Thor
78:2310:0418:38Silver
39
Charlotte Larsson
Södertälje Orientering
79:0510:0919:20Silver
40
Lotta Risberg
Strängnäs-Malmby OL
80:0110:1620:16Silver
 
H21 13410 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jimmie Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
87:336:320:00Guld
2
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
87:366:320:03Guld
3
Tobias Andersson
OK Orion
89:346:412:01Guld
4
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
90:046:432:31Guld
5
Håkan Petersson
Nybro OK
90:326:452:59Guld
6
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
90:346:453:01Guld
7
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
91:196:493:46Guld
8
Per Ek
OK Kolmården
91:386:504:05Guld
9
Per Öberg
OK Hällen
92:326:544:59Guld
10
Niclas Jonasson
Leksands OK
93:026:565:29Guld
11
Johan Håkansson
Ronneby OK
93:076:575:34Guld
12
Anders Berg
OK Kolmården
93:196:585:46Guld
13
Michael Wehlin
Södertälje Orientering
93:557:006:22Guld
14
Anders Dalin
Leksands OK
94:067:016:33Guld
15
Niklas Bratt
OK Orion
94:097:016:36Guld
16
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
94:527:047:19Guld
17
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
95:447:088:11Guld
18
Joakim Carlsson
OK Tisaren
96:387:129:05Guld
19
Nils Olsson
Stora Tuna IK
96:547:149:21Guld
20
Matti Envall
IK Hakarpspojkarna
97:137:159:40Silver
21
Anders Axelsson
Södertälje Orientering
97:427:1710:09Silver
22
Lasse Jansson
Gävle OK
98:237:2010:50Silver
23
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
98:327:2110:59Silver
24
Mats Olsson
OK Kolmården
99:007:2311:27Silver
25
Patrik Martner
Göteborg-Majorna OK
99:117:2411:38Silver
26
Fredrik Herdersson
OK Mark
99:387:2612:05Silver
27
Peter Miketinac
IFK Göteborg
99:487:2712:15Silver
28
Robert Wallsten
Leksands OK
100:157:2912:42Silver
29
Tomas Hallmén
OK Tisaren
100:167:2912:43Silver
30
Johan Ingemarsson
Hestra IF
100:227:2912:49Silver
31
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
101:157:3313:42Silver
32
Oskar Axelsson
Hestra IF
101:167:3313:43Silver
33
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
103:277:4315:54Silver
34
Claes Pettersson
Västerås SOK
105:127:5117:39Silver
35
Daniel Grahn
OK Orion
106:277:5618:54Silver
36
Niklas Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
108:108:0420:37Silver
37
Magnus Bergman
OK Kåre
112:478:2525:14Silver
38
Jonas Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
132:119:5144:38Brons
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
 
D20 6290 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linda Karlsson
Ljungskile FK
53:548:340:00Guld
2
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
56:168:572:22Guld
3
Kajsa Guterstam
Trosabygdens OK
56:188:572:24Guld
4
Lin Thorsell
Forsa OK
57:009:043:06Guld
5
Eva Nordkvist
IK Jarl Rättvik
57:319:093:37Guld
6
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
58:459:204:51Guld
7
Therese Persson
OK Tyr
59:389:295:44Guld
8
Cecilia Einarsson
Fagersta OK
60:079:336:13Silver
9
Linda Larsson
OK Hedströmmen
61:479:497:53Silver
10
Linda Nääs
Leksands OK
62:039:528:09Silver
11
Anna Persson
Växjö OK
62:179:548:23Silver
12
Katarina Lindén
OK Gynge
62:329:578:38Silver
13
Lina Bäckström
Täby OK
63:1010:039:16Silver
14
Maria Holmstrand
Trollhättans SK
64:2610:1510:32Silver
15
Annica Påhlstorp
Nybro OK
64:4410:1710:50Silver
16
Petra Halvarson
OK Kåre
65:1710:2311:23Silver
17
Emma Tryggeson
Hässleholms OK
67:0010:3913:06Silver
18
Caroline Johansson
Falkenbergs OK
67:2710:4313:33Silver
19
Åsa Martinsson
OK Tranan
67:4810:4713:54Silver
20
Hanna Andersson
Lessebo OK
68:1010:5014:16Silver
21
Karin Kjellman
VK Uvarna
68:2710:5314:33Silver
22
Karin Lundberg
Ärla IF
68:4310:5514:49Silver
23
Marika Hagelberg
Åmåls OK
69:3811:0415:44Silver
24
Birgitta Håkansson
Sölvesborgs OK
72:2211:3018:28Silver
25
Veronica Kälvedal
Hällefors OK
73:1011:3819:16Silver
26
Lena Nilsson
Södertälje Orientering
73:1111:3819:17Silver
27
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
73:4411:4319:50Silver
28
Ida Lindgren
Växjö OK
74:4211:5320:48Silver
29
Malin Sand
Uddevalla OK
74:4911:5420:55Silver
30
Anna Andersson
OK Denseln
75:3512:0121:41Silver
31
Anna Bigsten
FK Herkules
76:2512:0922:31Brons
32
Sara Björnberg
OK Hällen
77:0312:1523:09Brons
33
Åsa Johansson
OK Gipen
78:1512:2624:21Brons
34
Malin Danielsson
IF Hagen
79:2712:3825:33Brons
35
Chrissie Schölin
IK Hakarpspojkarna
80:5712:5227:03Brons
36
Mari Svensson
OK Hällen
82:3013:0728:36
37
Emma Söderström
Domnarvets GOIF
93:0114:4739:07
Linda Sjögren
IFK Hedemora
Ej godkänd
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
Ej godkänd
 
H20 10810 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
74:406:540:00Guld
2
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
75:316:590:51Guld
3
Martin Lampinen
Södertälje Orientering
76:537:072:13Guld
4
Erik Axelsson
Södertälje Orientering
77:157:092:35Guld
5
Jonas Haraldsson
Gustavsbergs IF
78:157:143:35Guld
6
Jörgen Ohlin
Rånäs OK
78:517:184:11Guld
7
Manne Wiklund
Gustavsbergs IF
80:567:296:16Guld
8
Anders Gunnarsson
Ulricehamns OK
81:447:347:04Guld
9
Anders Hultgren
FK Göingarna
81:547:357:14Guld
10
Niklas Ingelsson
Storviks IF
82:147:367:34Guld
11
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
82:237:377:43Guld
12
Greger Tysk
Leksands OK
83:027:418:22Silver
13
Anders Höije
Mariestads FK
84:157:489:35Silver
14
Markus Båth
Ronneby OK
84:227:489:42Silver
15
Johan Hellman
OK Kroppefjäll
84:307:499:50Silver
16
Björn Carlsson
OK Tisaren
85:127:5310:32Silver
17
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
85:557:5711:15Silver
18
Torbjörn Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
86:157:5911:35Silver
19
Peter Dahlberg
IFK Kiruna
86:428:0112:02Silver
20
Johan Israelsson
IFK Moras OK
87:028:0312:22Silver
21
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
87:068:0312:26Silver
22
Fredrik Thuren
Ronneby OK
87:428:0713:02Silver
23
Johan Persson
OK Skogsfalken
87:578:0813:17Silver
24
Arvid Sundkvist
Katrineholms OK
88:248:1113:44Silver
25
Magnus Nyström
Mariestads FK
89:148:1514:34Silver
26
Anders Olsson
OK Tranan
90:088:2015:28Silver
27
Per Zachrison
Mariestads FK
90:268:2215:46Silver
28
Mårten Frendelius
Hagaby GOIF
90:558:2516:15Silver
29
Henrik Lingfors
Linköpings OK
93:158:3818:35Silver
30
Jonas Bengtsson
OK Kompassen
93:188:3818:38Silver
31
Mattias Allared
Hagaby GOIF
95:178:4920:37Silver
32
Thorbjörn Aldgård
Söders-Tyresö
95:388:5120:58Silver
33
Erik Johnsson
OK Skogshjortarna
95:448:5121:04Silver
34
Fredrik Persson
Berga SOK
97:219:0022:41Silver
35
Gustaf Granath
OK Skogsströvarna
99:459:1425:05Silver
36
Jonas Knutsson
Ulricehamns OK
101:029:2126:22Silver
37
Anders Hedman
OK Hällen
104:289:4029:48Silver
38
Johan Herbst
Västerås SOK
104:539:4230:13Silver
39
Ingemar Åkerman
Tullinge SK
105:199:4530:39Silver
 
D18 5650 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Johansson
Kristinehamns OK
49:028:410:00Guld
2
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
52:099:143:07Guld
3
Emma Andersson
Ärla IF
52:159:153:13Guld
4
Jenny Eriksson
OK Rodhen
53:049:244:02Guld
5
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
55:109:466:08Guld
6
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
55:279:496:25Guld
7
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
55:319:506:29Guld
8
Hilda Stenberg
Turebergs IF
56:3710:017:35Silver
9
Erika Ödlund
OK Gipen
56:3810:017:36Silver
10
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
57:0110:057:59Silver
11
Jenny Johansson
Kungälvs OK
57:2510:108:23Silver
12
Kerstin Bennitz
OK Enen
58:4110:239:39Silver
13
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
60:2310:4111:21Silver
14
Marit Strömberg
IFK Hedemora
60:4810:4611:46Silver
15
Lina Persson
OK Skogsfalken
60:5710:4711:55Silver
16
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
61:2410:5212:22Silver
17
Lisette Bengtsson
OK Nackhe
61:2510:5212:23Silver
18
Lina Samor
Tjällmo-Godegårds OK
61:3810:5512:36Silver
19
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
62:0811:0013:06Silver
20
Elin Sjölander
OK Rodhen
62:2411:0313:22Silver
21
Erica Christensson
OK Österåker
62:3311:0413:31Silver
22
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
62:3511:0513:33Silver
23
Karolina Norin
Kungälvs OK
62:5911:0913:57Silver
24
Sara Johansson
Kristinehamns OK
64:4611:2815:44Silver
25
Elna Martinsson
FK Göingarna
65:4711:3916:45Silver
26
Lovisa Johansson
OK Hällen
66:1011:4317:08Silver
27
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
66:5311:5017:51Silver
28
Emma Sonesson
Gagnefs OK
68:0812:0419:06Silver
29
Lieke van Opstal
OK Pan-Kristianstad
69:2212:1720:20Silver
30
Ellinor Fransson
Ärla IF
70:2512:2821:23Silver
31
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
70:2712:2821:25Silver
32
Johanna Ring
Kinnaströms SK
73:2212:5924:20Brons
33
Lisa Nordin
Skogslöparna
79:4414:0730:42
34
Madelene Lindqvist
FK Friskus-Varberg
87:1615:2738:14
35
Sofia Tjernlund
OK Österåker
89:3115:5140:29
36
Frida Nero
Ronneby OK
91:5116:1542:49
37
Elisabet Larsson
Sol Tranås
96:3517:0647:33
Sara Persson
VK Uvarna
Ej godkänd
Anna Jansson
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
H18 9080 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Andréasson
OK Skogsfalken
69:227:380:00Guld
2
Per Brolund
Kristinehamns OK
69:377:400:15Guld
3
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
69:577:420:35Guld
4
Crister Nygren
IF Thor
70:157:440:53Guld
5
Viktor Funcke
Norbergs OK
71:547:552:32Guld
6
Johan Höij
Norbergs OK
73:528:084:30Guld
7
Jonathan Alm
Bromma-Vällingby SOK
74:588:155:36Guld
8
Jan Troeng
Storviks IF
75:138:175:51Guld
9
Per Janzon
Norbergs OK
75:218:185:59Guld
10
David Andersson
Västerbergslagens OL
76:058:236:43Guld
11
Erik Andersson
OK Denseln
77:258:328:03Silver
12
Patrik Jansson
Rånäs OK
77:388:338:16Silver
13
Oskar Håkansson
Ronneby OK
77:398:338:17Silver
14
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
77:468:348:24Silver
15
Andreas Seirup
Strängnäs-Malmby OL
78:318:399:09Silver
16
Karl Lindgren
Värend GN OL
79:338:4610:11Silver
17
Andreas Edlund
IFK Lidingös Skid o OK
79:388:4610:16Silver
18
Erik Wall
OK Tisaren
80:428:5311:20Silver
19
Martins Sirmais
OK Klemmingen
80:448:5311:22Silver
20
Isak Bergman
Bredaryds SOK
80:488:5411:26Silver
21
Jonas Palm
Lessebo OK
82:279:0513:05Silver
22
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
83:049:0913:42Silver
23
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
85:039:2215:41Silver
24
Johan Svensson
OK Vilse 87
85:409:2616:18Silver
25
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
85:519:2716:29Silver
26
Krister Höije
Mariestads FK
86:279:3117:05Silver
27
Tobias Olsson
OK Alehof
87:109:3617:48Silver
28
Erik Johansson
OK Kullingshof
89:049:4919:42Silver
29
Markus Holm
Västerbergslagens OL
89:599:5520:37Silver
30
Jonas Pettersson
Ärla IF
90:4510:0021:23Silver
31
Mårten Martinsson
Degerfors OK
91:0710:0221:45Silver
32
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
91:2410:0422:02Silver
33
Daniel Lindahl
Lessebo OK
91:3010:0522:08Silver
34
Jerker Martinsson
Mariestads FK
93:4310:1924:21Silver
35
Martin Sand
Uddevalla OK
101:5111:1332:29Brons
36
Oskar Sibeck
OK Djerf
103:4911:2634:27Brons
37
Magnus Karlsson
OK Hällen
103:5811:2734:36Brons
38
Patrik Nordgren
OK Landehof
107:2211:4938:00
Martin Moberg
Mariestads FK
Ej godkänd
Andreas Ernstad
OK Njudung
Ej godkänd