SM Klassisk Distans, Kval

1999-09-11

Arrangörer: OK Enen | Björkfors GOIF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
776
Form:
Individuell
Startande:
721
Distans:
Lång
Fullföljande:
675
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21A 5470 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
41:187:330:00Guld
2
Katarina Borg
Södertälje Orientering
42:347:471:16Guld
3
Laila B Höglund
FK Herkules
44:088:042:50Guld
4
Maria Sandström
OK Ravinen
44:178:062:59Guld
5
Anna Garin
Strängnäs-Malmby OL
44:338:093:15Guld
6
Annika Östman
Sävedalens AIK
46:018:254:43Guld
7
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
46:108:264:52Guld
7
Anna Mårsell
Linköpings OK
46:108:264:52Guld
9
Susanne Petersson
Sundsvalls OK
46:158:274:57Guld
10
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
46:488:335:30Guld
11
Åsa Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
47:578:466:39Silver
12
Catharina Asph
IFK Moras OK
48:388:537:20Silver
13
Mall Alev
IFK Moras OK
48:468:557:28Silver
14
Charlotta Blom
Linköpings OK
48:478:557:29Silver
15
Maria Sibileva
Ronneby OK
49:319:038:13Silver
16
Annieke Baljeu
FK Friskus-Varberg
49:449:068:26Silver
17
Britta Backlund
Stora Tuna IK
49:549:078:36Silver
18
Helena Norberg
Stora Tuna IK
50:359:159:17Silver
19
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
51:429:2710:24Silver
20
Angela Bergström
Leksands OK
51:479:2810:29Silver
21
Elin Dahlstedt
Strängnäs-Malmby OL
52:129:3310:54Silver
22
Maria Lindahl
Lessebo OK
52:549:4011:36Silver
23
Malin Wiklund
Almby IK
53:249:4612:06Silver
24
Yvonne Andersson
Tullinge SK
53:399:4812:21Silver
25
Eva Albinsson
OK Tyr
54:049:5312:46Silver
26
Frida Wallström
FK Herkules
55:1410:0613:56Silver
27
Linda Sjögren
IK Hakarpspojkarna
56:2510:1915:07Silver
28
Danute Månsson
OK Pan-Kristianstad
60:4511:0619:27Brons
29
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
61:0911:1119:51Brons
30
Anna Andréasson
OK Skogsfalken
61:1311:1119:55Brons
31
Anna Berggren
Gävle OK
63:3811:3822:20Brons
32
Katarina Lövgren
Almby IK
69:1312:3927:55
33
Elin Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
78:4614:2437:28
Jenny Boberg
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
D21B 5480 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
41:467:370:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
42:457:480:59Guld
3
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
45:258:173:39Guld
4
Jeanette Enckell
Södertälje Orientering
45:438:213:57Guld
5
Maria Eriksson
Linköpings OK
45:468:214:00Guld
6
Lena Hasselström
OK Renen
46:048:244:18Guld
7
Lotta Risberg
Strängnäs-Malmby OL
47:268:395:40Silver
8
Annika Zell
Sundsvalls OK
47:498:446:03Silver
9
Charlotte Larsson
Södertälje Orientering
49:128:597:26Silver
10
Anna Zetterberg
IF Thor
49:429:047:56Silver
11
Linda Nordin
Gustavsbergs IF
50:019:088:15Silver
12
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
50:079:098:21Silver
13
Lena Gummesson
Nybro OK
50:109:098:24Silver
14
Kristin Backåkers
IFK Hedemora
51:159:219:29Silver
15
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
51:329:249:46Silver
16
Carolin Jonasson
IK Hakarpspojkarna
51:369:259:50Silver
17
Johanna Råberg
OK Tyr
53:149:4311:28Silver
18
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
53:399:4711:53Silver
19
Anna Isaksson
OK Tyr
55:2610:0713:40Silver
20
Viktoria Petré
Domnarvets GOIF
55:3810:0913:52Silver
21
Therese Bergqvist
Domnarvets GOIF
55:4110:1013:55Silver
22
Maria Eklund
Nybro OK
55:4210:1013:56Silver
23
Åsa Larsson
OK Kolmården
56:2810:1814:42Silver
24
Helena Svensson
OK Tyr
56:3110:1914:45Silver
25
Helene Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
59:5010:5518:04Brons
26
Jessica Vestin
Gävle OK
60:1110:5918:25Brons
27
Marie Svensk
Linköpings OK
60:4211:0518:56Brons
28
Annica Jansson
IFK Lidingös Skid o OK
66:0012:0324:14
29
Anna U Bogren
Almby IK
66:0312:0324:17
30
Ingrid Sahlin
Östersunds OK
72:3613:1530:50
Alexandra Svanström
Täby OK
Ej godkänd
 
D21C 5460 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
46:018:260:00Guld
2
Pia Olsson
OK Orion
46:148:280:13Guld
3
Charlotte Lindkvist
OK Ravinen
47:008:360:59Guld
4
Tina Olm Junegard
IFK Lidingös Skid o OK
47:468:451:45Guld
5
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora
48:088:492:07Guld
6
Cecilia Nilsson
OK Orion
48:338:542:32Guld
7
Jenny Wallsten
OK Orion
48:348:542:33Guld
8
Linda Fahlén
OK Tyr
50:589:204:57Guld
9
Anna Bergman
IK Hakarpspojkarna
51:219:245:20Guld
10
Marika Nylund
Domnarvets GOIF
51:259:255:24Guld
11
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
52:229:356:21Silver
12
Inger Arvidsson
Linköpings OK
52:429:396:41Silver
13
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
52:549:416:53Silver
14
Anke Xylander
Söders-Tyresö
53:059:437:04Silver
15
Ann-Charlotte Carlsson
Kils OK
53:339:487:32Silver
16
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
56:0310:1610:02Silver
17
Emma Nilsson
Stora Tuna IK
56:4410:2310:43Silver
18
Jenny Nilsson
Kristinehamns OK
56:4710:2410:46Silver
19
Helena Karlsson
Nybro OK
57:1410:2911:13Silver
20
Anna Falk
Sundbybergs IK
59:2310:5313:22Silver
21
Madelené Allmungs
Visby IF Gute SOK
59:3410:5513:33Silver
22
Stina Granefelt
Stora Tuna IK
61:5411:2015:53Silver
23
Lotta Kymmer
Tolered-Utby Ol-klubb
62:3511:2816:34Silver
24
Karin Karlsson
Falkenbergs OK
63:5011:4117:49Silver
25
Madeleine Limpar
Solna OK
70:4212:5724:41Brons
26
Diana Sarmiala
Tumba-Mälarhöjden OK
75:3713:5129:36
27
Anna Linder
Leksands OK
89:5316:2843:52
 
D21D 5490 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
42:417:460:00Guld
2
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
44:108:031:29Guld
3
Marlena Jansson
OK Tisaren
44:148:031:33Guld
4
Malin Svensson
OK Orion
44:328:071:51Guld
5
Emma Dahlstedt
Strängnäs-Malmby OL
44:578:112:16Guld
5
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
44:578:112:16Guld
7
Jenny Pålsson
Södertälje Orientering
45:098:132:28Guld
8
Annika Björk
Domnarvets GOIF
45:318:172:50Guld
9
Åsa Hedin
OK Linné
45:598:233:18Guld
10
Karin Craig
Tullinge SK
46:398:303:58Guld
11
Pia Johansson
OK Landehof
47:038:344:22Guld
12
Eva Jurenikova
IFK Lidingös Skid o OK
47:198:374:38Guld
13
Marie Johansson
Södertälje Orientering
48:148:475:33Silver
14
Zsuzsa Fey
IFK Lidingös Skid o OK
48:288:505:47Silver
15
Jenny Karlsson
OK Linné
48:528:546:11Silver
16
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
49:138:586:32Silver
17
Weronika Carlsson
OK Orion
50:009:067:19Silver
18
Marie-Louise Engström
Leksands OK
50:249:117:43Silver
19
Linn Nilsson
Kils OK
50:459:158:04Silver
20
Maria von Schmalensé
Täby OK
50:509:168:09Silver
21
Stina Grenholm
IFK Umeå
52:159:319:34Silver
22
Maria Gustafsson
OK Ravinen
52:309:349:49Silver
23
Carina Bergander
Eksjö SOK
53:299:4510:48Silver
24
Malin Jonsson
OK Nolaskogsarna
54:129:5211:31Silver
25
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
54:209:5411:39Silver
26
Linda Ryen
OK Tyr
55:2310:0512:42Silver
27
Johanna Larsson
Göteborg-Majorna OK
57:2810:2814:47Silver
28
Anna Karin Olm
IF Thor
58:1710:3715:36Silver
29
Sarah Olofsson
Ronneby OK
58:2210:3815:41Silver
30
Lindha Hellner
Almby IK
58:5610:4416:15Silver
31
Cecilia Hedstig
Växjö OK
60:2511:0017:44Silver
32
Terese Näslund
Tumba-Mälarhöjden OK
61:0411:0718:23Brons
33
Maria Mikaelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
62:5011:2720:09Brons
Anna Danielsson
OK Nolaskogsarna
Ej godkänd
 
H20D 7720 meter30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Axelsson
Södertälje Orientering
53:366:570:00Guld
2
Jörgen Ohlin
Rånäs OK
57:367:284:00Guld
3
Mattias Allared
Hagaby GOIF
57:527:304:16Guld
4
Manne Wiklund
Gustavsbergs IF
58:507:375:14Guld
5
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
60:237:496:47Silver
6
Niklas Ingelsson
Storviks IF
60:367:517:00Silver
7
Ingemar Åkerman
Tullinge SK
61:397:598:03Silver
8
Anders Hultgren
FK Göingarna
62:168:048:40Silver
9
Torbjörn Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
62:288:058:52Silver
10
Markus Båth
Ronneby OK
62:318:068:55Silver
11
Klas Larsson
OK Milan
63:468:1610:10Silver
12
Niclas Nilsson
Bredaryds SOK
63:508:1610:14Silver
13
Per Arvidsson
Stora Tuna IK
64:088:1810:32Silver
14
David Hedman
OK Kolmården
64:388:2211:02Silver
15
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
66:058:3412:29Silver
16
Johan Granath
Stora Tuna IK
66:208:3612:44Silver
17
Jonas Halai
Ronneby OK
68:178:5114:41Silver
18
Andreas Johansson
IK Stern
68:348:5314:58Silver
19
Jonas Svernestam
Linköpings OK
71:079:1317:31Silver
20
Tobias Svedenbäck
OK Renen
71:389:1718:02Silver
21
Tomas Johansson
IFK Umeå
72:499:2619:13Silver
22
Kristoffer Karlström
OK Nipan
72:519:2619:15Silver
23
Joakim Gunnarsson
Ringsjö OK
73:279:3119:51Silver
24
Rickard Svensson
OK Vilse 87
74:229:3820:46Silver
25
Marcus Gardelius
Gotlands Bro OK
78:0810:0724:32Brons
26
Daniel Sols
Domnarvets GOIF
78:5510:1325:19Brons
27
Marcus Kvarndal
Istrums SK
83:2110:4829:45
Martin Boström
Gotlands Bro OK
Ej godkänd
Martin Lundgren
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Daniel Ekström
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
H21A 9280 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Nils Olsson
Stora Tuna IK
60:206:300:00Guld
2
Tobias Andersson
OK Orion
61:446:391:24Guld
3
Per Öberg
OK Hällen
62:066:421:46Guld
4
Michael Wehlin
Södertälje Orientering
62:246:432:04Guld
5
Robert Wallsten
Leksands OK
62:586:472:38Guld
6
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
63:016:472:41Guld
7
Fredrik Herdersson
OK Mark
64:186:563:58Guld
8
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
65:307:035:10Guld
9
Emil Wingstedt
Växjö OK
65:477:055:27Guld
10
Johan Ingemarsson
Hestra IF
65:517:065:31Guld
11
Olov Vikström
Sundsvalls OK
66:047:075:44Guld
12
Tommy Lindberg
OK Roslagen
66:247:096:04Guld
13
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
68:097:217:49Silver
14
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
68:297:238:09Silver
15
Kristian Algers
IFK Hedemora
68:417:248:21Silver
16
Ola Hultin
OK Roslagen
69:057:278:45Silver
17
Niklas Lindberg
OK Roslagen
69:117:278:51Silver
18
Jörgen Nilsson
Kils OK
69:587:329:38Silver
19
Christian Håkansson
Ronneby OK
70:107:349:50Silver
20
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora
70:317:3610:11Silver
21
Rikard Gunnarsson
Härlövs IF
71:237:4211:03Silver
22
Martin Ivarsson
OK Tyr
71:297:4211:09Silver
23
Dan Norin
Gustavsbergs IF
71:487:4411:28Silver
24
Stefan Hellberg
Sundbybergs IK
72:337:4912:13Silver
25
Tomas Jonsson
Järfälla OK
72:457:5012:25Silver
25
Peter Hemmyr
IFK Umeå
72:457:5012:25Silver
27
Lars Nordin
Sundsvalls OK
73:047:5212:44Silver
28
Henrik Tryggeson
OK Pan-Kristianstad
73:167:5412:56Silver
29
Jonas Eklund
OK Roslagen
76:318:1516:11Silver
30
Anders Johansson
OK Vargen
77:578:2417:37Silver
31
Magnus Arvidsson
Uddevalla OK
78:168:2617:56Silver
32
Magnus Johansson
IFK Hedemora
83:439:0123:23Silver
33
Henrik Vuorinen
OK Kolmården
86:469:2126:26Brons
34
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
90:019:4229:41Brons
Ola Tengnér
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Gunnar Elveljung
OK Ravinen
Ej godkänd
 
H21B 9420 meter34 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jimmie Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
63:016:410:00Guld
2
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
64:416:521:40Guld
3
Johan Håkansson
Ronneby OK
65:266:572:25Guld
4
Lasse Jansson
Gävle OK
65:446:592:43Guld
5
Oskar Axelsson
Hestra IF
65:547:002:53Guld
6
Joakim Carlsson
OK Tisaren
66:007:002:59Guld
7
Håkan Petersson
Nybro OK
66:257:033:24Guld
8
Tomas Hallmén
OK Tisaren
67:337:104:32Guld
9
Niklas Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
67:467:124:45Guld
10
Niklas Bratt
OK Orion
68:077:145:06Guld
11
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
68:357:175:34Guld
12
Thomas Asp
IFK Göteborg
69:307:236:29Guld
13
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
69:327:236:31Guld
14
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
69:447:246:43Guld
15
Johan Nordlund
Leksands OK
70:147:277:13Guld
16
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
70:297:297:28Guld
17
Lars Magnusson
IFK Hedemora
70:527:317:51Guld
18
Björn Karlsson
OK Denseln
71:027:328:01Silver
19
Peter Svedin
OK Ravinen
71:347:368:33Silver
20
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
72:587:459:57Silver
21
Stefan Sandahl
IK Hakarpspojkarna
73:077:4610:06Silver
22
Kalle Dalin
Leksands OK
73:317:4810:30Silver
23
Jens Nordström
IFK Hedemora
76:078:0513:06Silver
24
Fredrik Sundström
Leksands OK
76:168:0613:15Silver
25
Pål Skogtjärn
OK Linné
76:538:1013:52Silver
26
Johan Sundén
Södertälje Orientering
77:468:1514:45Silver
27
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
78:368:2115:35Silver
28
Jonas Buud
IFK Moras OK
78:438:2115:42Silver
29
Jan Johansson
IFK Umeå
82:198:4419:18Silver
30
Lars Sjöberg
OK Hammaren
83:028:4920:01Silver
31
Urs Bütikofer
Forsa OK
85:599:0822:58Silver
Martin Larsson
IFK Göteborg
Ej godkänd
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
 
H21C 9210 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
61:516:430:00Guld
2
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
62:496:490:58Guld
3
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
63:336:541:42Guld
4
Daniel Grahn
OK Orion
63:386:551:47Guld
5
Jonas Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
63:466:551:55Guld
6
Matti Envall
IK Hakarpspojkarna
64:046:572:13Guld
7
Niclas Jonasson
Leksands OK
64:257:002:34Guld
8
Peter Miketinac
IFK Göteborg
65:027:043:11Guld
9
Anders Axelsson
Södertälje Orientering
65:067:043:15Guld
10
Claes Pettersson
Västerås SOK
65:557:094:04Guld
11
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
66:117:114:20Guld
12
Erik Forsgren
OK Tyr
66:187:124:27Guld
13
Ulf Karlsson
Storviks IF
66:367:144:45Guld
14
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
67:317:205:40Guld
15
Tommy Johansson
Järfälla OK
67:387:215:47Guld
16
Magnus Nordström
Kils OK
67:457:215:54Guld
17
Marcus Kullman
IFK Hedemora
68:087:246:17Guld
18
Magnus Granqvist
OK Orion
68:277:266:36Guld
19
Martin Claesson
Hestra IF
68:447:286:53Guld
20
Grant Bluett
Snättringe SK
68:487:286:57Guld
21
Ali Kuosku
Järfälla OK
68:577:297:06Guld
22
Mats Troeng
Storviks IF
69:017:307:10Silver
23
Steven Hale
OK Tyr
69:207:327:29Silver
24
Conny Forsberg
IF Thor
69:477:357:56Silver
25
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
69:567:368:05Silver
26
Tomas Unander
Sundsvalls OK
70:507:418:59Silver
26
Magnus Cederlöf
IFK Hedemora
70:507:418:59Silver
28
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
72:067:5010:15Silver
29
Mika Forsblom
IFK Lidingös Skid o OK
72:517:5511:00Silver
30
Torgny Lindström
Ronneby OK
73:498:0111:58Silver
31
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
74:388:0612:47Silver
32
Tony Larsson
Istrums SK
76:008:1514:09Silver
33
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
77:468:2715:55Silver
34
Mattias Abelsson
Söders-Tyresö
79:598:4118:08Silver
Urban André
IFK Hedemora
Ej godkänd
 
H21D 9150 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Berg
OK Kolmården
60:486:390:00Guld
2
Per Ek
OK Kolmården
61:186:420:30Guld
3
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
62:476:521:59Guld
4
Patrik Martner
Göteborg-Majorna OK
62:486:522:00Guld
5
Mats Olsson
OK Kolmården
63:506:593:02Guld
6
Anders Dalin
Leksands OK
63:597:003:11Guld
7
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
64:337:033:45Guld
8
Magnus Bergman
OK Kåre
65:027:064:14Guld
9
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
65:037:074:15Guld
10
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
65:267:094:38Guld
11
Henrik Berlin
OK Orion
65:277:094:39Guld
12
Klas Dalberg
IFK Göteborg
66:137:145:25Guld
13
Johan Grahn
OK Orion
66:447:185:56Guld
14
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
66:507:186:02Guld
14
Sven Olsson
Leksands OK
66:507:186:02Guld
16
Mats Hellstadius
Södertälje Orientering
67:067:206:18Guld
17
Johan G Larsson
IFK Göteborg
67:087:206:20Guld
18
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
68:207:287:32Silver
19
Johan Jakobsson
OK Roslagen
69:017:338:13Silver
20
Peter Jacobsson
OK Ravinen
69:157:348:27Silver
21
Anders Jönsson
OK Triangeln
69:317:368:43Silver
22
Martin Andersson
OK Ravinen
69:367:368:48Silver
23
Håkan Malmström
Tullinge SK
69:527:389:04Silver
24
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
70:317:429:43Silver
25
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
70:487:4410:00Silver
26
Arto Rautiainen
IFK Göteborg
71:067:4610:18Silver
27
Per Möller
Leksands OK
71:487:5111:00Silver
28
Peter Nordström
Täby OK
71:547:5111:06Silver
29
Daniel Kaipe
Leksands OK
73:118:0012:23Silver
30
Peter Falk
Gotlands Bro OK
73:428:0312:54Silver
31
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
73:548:0513:06Silver
32
Harry Hietanen
Gävle OK
76:328:2215:44Silver
Ulf Bergkvist
OK Hammaren
Ej godkänd
Albin Arlebo
KFUM Örebro OK
Ej godkänd
 
D20A 4370 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Bäckström
Täby OK
41:429:330:00Guld
2
Kajsa Guterstam
Trosabygdens OK
42:409:460:58Guld
3
Karin Kjellman
VK Uvarna
44:0010:042:18Guld
4
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
45:3610:263:54Guld
5
Linda Nääs
Leksands OK
45:4810:294:06Guld
6
Malin Sand
Uddevalla OK
47:4610:566:04Silver
7
Emma Söderström
Domnarvets GOIF
47:5410:586:12Silver
8
Åsa Martinsson
OK Tranan
49:0311:137:21Silver
9
Eva Nordkvist
IK Jarl Rättvik
49:4411:238:02Silver
10
Marika Hagelberg
Åmåls OK
51:5511:5310:13Silver
11
Sandra Edhager
Nyköpings OK
56:1312:5214:31Silver
12
Hanna Åsander
OK Bjur
59:3113:3717:49Brons
13
Jenny Nääs
Leksands OK
59:4913:4118:07Brons
14
Lisa Johansson
Åmåls OK
60:3913:5318:57Brons
15
Maria Vingren
FK Boken
65:2014:5723:38
16
Emelie Svalin
OK Alehof
68:5915:4727:17
17
Annica Hellgren
Almby IK
74:2717:0232:45
 
D20B 4330 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annica Påhlstorp
Nybro OK
41:079:300:00Guld
2
Sara Björnberg
OK Hällen
43:5510:092:48Guld
3
Emma Tryggeson
Hässleholms OK
44:3610:183:29Guld
4
Anna Persson
Växjö OK
45:3610:324:29Guld
5
Anna Andersson
OK Denseln
45:5910:374:52Guld
6
Linda Larsson
OK Hedströmmen
47:4911:036:42Silver
7
Linda Karlsson
Ljungskile FK
48:0111:056:54Silver
8
Mari Svensson
OK Hällen
48:4211:157:35Silver
9
Ida Lindgren
Växjö OK
48:5611:187:49Silver
10
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
51:4911:5810:42Silver
11
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
52:5512:1311:48Silver
12
Hanna Idefjärd
OK Njudung
52:5812:1411:51Silver
13
Katarina Goude
IFK Hedemora
56:0212:5614:55Silver
14
Johanna Svensson
OK Enen
57:2113:1516:14Silver
15
Kristina Löfvenholm
OK Tyr
58:0113:2416:54Silver
16
Lisa Larsson
SOK Svaide
59:3413:4518:27Brons
17
Karolin Dernerud
OK Denseln
61:5914:1920:52Brons
18
Madeleine Larsson
Söders-Tyresö
69:5016:0828:43
19
Anna-Karin Bondesson
OK Pan-Kristianstad
80:2718:3539:20
 
D20C 4350 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
42:279:460:00Guld
2
Åsa Johansson
OK Gipen
47:4610:595:19Guld
3
Veronica Kälvedal
Hällefors OK
48:4611:136:19Silver
4
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
49:0711:176:40Silver
5
Petra Halvarson
OK Kåre
49:1411:196:47Silver
6
Maria Holmstrand
Trollhättans SK
50:0911:327:42Silver
7
Anna Bigsten
FK Herkules
50:3611:388:09Silver
8
Karin Lundberg
Ärla IF
51:2211:498:55Silver
9
Chrissie Schölin
IK Hakarpspojkarna
52:4012:0610:13Silver
10
Katarina Lindén
OK Gynge
54:5012:3612:23Silver
11
Kristin Lundgren
Brännans IF
55:0312:3912:36Silver
12
Maria Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
55:1112:4112:44Silver
13
Lina Svensson
OK Skogsfalken
55:5312:5113:26Silver
14
Desire Wallström
FK Herkules
57:1813:1014:51Silver
15
Karin Eklöf
IK Hakarpspojkarna
61:4614:1219:19Brons
16
Frida Pettersson
Jönköpings OK
71:3016:2629:03
Rebecca Linder
OK Tyr
Ej godkänd
 
D20D 4420 meter18 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lin Thorsell
Forsa OK
39:469:000:00Guld
2
Cecilia Einarsson
Fagersta OK
44:2310:024:37Silver
3
Birgitta Håkansson
Sölvesborgs OK
44:5410:105:08Silver
4
Therese Persson
OK Tyr
44:5910:115:13Silver
5
Linda Sjögren
IFK Hedemora
46:4310:346:57Silver
6
Lena Nilsson
Södertälje Orientering
46:4810:357:02Silver
7
Caroline Johansson
Falkenbergs OK
49:0711:079:21Silver
8
Malin Danielsson
IF Hagen
49:2011:109:34Silver
9
Hanna Andersson
Lessebo OK
50:4111:2810:55Silver
10
Lina Palmér
Ulricehamns OK
50:4811:3011:02Silver
11
Malin Jakobsson
Hällefors OK
50:5311:3111:07Silver
12
Åsa Hammarström
Leksands OK
54:0712:1514:21Silver
13
Jennie Lööf
Eksjö SOK
57:2512:5917:39Brons
14
Märta Bäckman
Bondsjöhöjdens IK
58:0213:0818:16Brons
15
Anna Josefsson
Finspångs Aik
77:4117:3537:55
Malin Svensson
Söders-Tyresö
Ej godkänd
Maria Gustafsson
Jönköpings OK
Ej godkänd
Reneé Linder
OK Tyr
Ej godkänd
 
H18D 5810 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Bergman
Bredaryds SOK
40:447:010:00Guld
2
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
42:587:242:14Guld
3
Martin Moberg
Mariestads FK
43:597:343:15Guld
4
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
45:587:555:14Guld
5
Erik Johansson
OK Kullingshof
46:077:565:23Silver
6
Crister Nygren
IF Thor
46:458:036:01Silver
7
Erik Wall
OK Tisaren
46:568:056:12Silver
8
Karl Lindgren
Värend GN OL
46:598:056:15Silver
9
Jonathan Alm
Bromma-Vällingby SOK
47:068:066:22Silver
10
Mårten Martinsson
Degerfors OK
47:418:126:57Silver
11
Andreas Knutsson
Ulricehamns OK
48:018:167:17Silver
12
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
48:048:167:20Silver
13
Johan Palmér
Ulricehamns OK
48:578:268:13Silver
14
Andreas Jansson
OK Älme
48:588:268:14Silver
15
Daniel Blohm
OK Klemmingen
49:108:288:26Silver
16
Andreas Eriksson
Storviks IF
49:458:349:01Silver
16
Henrik Adolfsson
OK Bävern
49:458:349:01Silver
18
Klas Bringert
Uddevalla OK
50:078:389:23Silver
19
Kalle Ingvarsson
OK Vilse 87
51:118:4910:27Silver
20
Mikael Löfving
IF Hagen
53:269:1212:42Silver
21
Anders Axling
Södertälje Orientering
55:039:2914:19Silver
22
Jonas Salén
Ulricehamns OK
55:049:2914:20Silver
23
Erik Engstrand
Rehns BK
55:329:3314:48Silver
24
Björn Normark
Tullinge SK
56:409:4515:56Silver
25
Johan Karlsson
Eksjö SOK
57:019:4916:17Silver
26
Björn Rydvall
Umeå OK
60:5710:2920:13Brons
27
Rasmus Westergren
Kalmar OK
64:1111:0323:27
28
David Granberg
Ärla IF
64:2311:0523:39
29
Andreas Nilsson
Härlövs IF
64:2911:0623:45
30
Nils Öqvist
Umeå OK
64:3911:0823:55
31
Anders Pettersson
KFUM Örebro OK
64:5111:1024:07
32
Sven Lees
OK Kåre
66:0111:2225:17
33
Andreas Winblad
Eksjö SOK
68:0811:4427:24
34
Anders Smedenmark
Ronneby OK
69:1211:5528:28
35
Andreas Lundquist
Gotlands Bro OK
71:2212:1730:38
36
Karl Rundberg
FK Friskus-Varberg
73:2912:3932:45
Niklas Nordsjö
IF Hagen
Ej godkänd
Marcus Wadell
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
H20A 7760 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Gunnarsson
Ulricehamns OK
55:127:070:00Guld
2
Greger Tysk
Leksands OK
55:537:120:41Guld
3
Peter Öberg
OK Hällen
56:597:211:47Guld
4
Johan Israelsson
IFK Moras OK
57:007:211:48Guld
5
Henrik Lingfors
Linköpings OK
58:477:353:35Guld
6
Johan Persson
OK Skogsfalken
59:007:363:48Guld
7
Peter Dahlberg
IFK Kiruna
59:307:404:18Guld
8
Jonas Bengtsson
OK Kompassen
60:357:485:23Guld
9
Johan Herbst
Västerås SOK
61:397:576:27Guld
10
Per Zachrison
Mariestads FK
62:438:057:31Silver
11
Harri Karlsson
OK Denseln
63:148:098:02Silver
12
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
63:338:118:21Silver
13
Fredrik Arbin
Eksjö SOK
65:058:239:53Silver
14
Henrik Thomson
OK Kåre
65:098:249:57Silver
15
Daniel Wernersson
OK Orinto
65:368:2710:24Silver
16
Erik Råberg
OK Tyr
67:098:3911:57Silver
17
Fredrik Persson
Ockelbo OK
67:298:4212:17Silver
18
Johan Karlsson
Kjula-Standard OK
67:348:4212:22Silver
19
Andreas Englund
OK Njudung
69:368:5814:24Silver
20
Martin Hogedal
IF Hagen
70:069:0214:54Silver
21
Robert Johansson
Täby OK
70:109:0314:58Silver
22
Håkan Andersson
OK Mangen
71:059:1015:53Silver
23
Carl Johan Almerén
Ärla IF
72:359:2117:23Silver
24
Per Karlsson
Ringsjö OK
75:099:4119:57Silver
25
Erik Wiberg
Järla IF OK
76:039:4820:51Silver
26
Anders Gustavsson
OK Nackhe
89:0611:2933:54
27
Olof Ottosson
OK Pan-Kristianstad
89:3511:3334:23
28
Fredrik Weihard
IK Stern
91:1311:4536:01
29
Henrik Ottosson
OK Skogsfalken
93:0812:0037:56
30
Magnus Martinsson
Umeå OK
95:0512:1539:53
Peter Löfås
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
H20B 7770 meter29 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Björn Carlsson
OK Tisaren
55:137:060:00Guld
2
Jonas Haraldsson
Gustavsbergs IF
55:447:100:31Guld
3
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
59:097:373:56Guld
4
Anders Olsson
OK Tranan
59:427:414:29Guld
5
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
59:547:434:41Guld
6
Fredrik Thuren
Ronneby OK
60:327:475:19Guld
7
Anders Höije
Mariestads FK
60:467:495:33Guld
8
Magnus Nyström
Mariestads FK
61:447:576:31Guld
9
Jonas Knutsson
Ulricehamns OK
63:358:118:22Silver
10
Arvid Sundkvist
Katrineholms OK
63:408:128:27Silver
11
Peter Wirehn
Dalaportens OL
64:138:169:00Silver
12
Patrik Söderholm
OK Kompassen
65:428:2710:29Silver
13
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
65:478:2810:34Silver
14
Markus Martinelle
Gävle OK
66:348:3411:21Silver
15
Erik Sandh
IFK Linköping
67:208:4012:07Silver
16
Martin Solli
Stora Tuna IK
67:318:4112:18Silver
16
Per Jonhed
KFUM Örebro OK
67:318:4112:18Silver
18
Erik Harlén
KFUM Örebro OK
67:348:4212:21Silver
19
Edvin Karlsson
OK Denseln
68:598:5313:46Silver
20
Jonas Byström
Skogslöparna
70:369:0515:23Silver
21
Andreas Kristersson
Säterbygdens OK
73:029:2417:49Silver
22
Per Ivarsson
Göteborg-Majorna OK
75:319:4320:18Silver
23
Tobias Almqvist
FK Vittus
75:389:4420:25Silver
24
Staffan Persson
Tullinge SK
77:189:5722:05Silver
25
Mattias Johansson
Järfälla OK
78:4610:0823:33Silver
26
Alexander Blom
OK Skärmen
81:3610:3026:23Brons
27
Markus Löfgren
Långvikens OK
89:0411:2833:51
Rasmus Lindberg
Bromma-Vällingby SOK
Ej godkänd
Magnus Johansson
Kalmar OK
Ej godkänd
 
H20C 7710 meter31 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Lampinen
Södertälje Orientering
54:327:040:00Guld
2
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
54:397:050:07Guld
3
Gustaf Granath
OK Skogsströvarna
55:047:090:32Guld
4
Mårten Frendelius
Hagaby GOIF
56:427:212:10Guld
5
Thorbjörn Aldgård
Söders-Tyresö
58:527:384:20Guld
6
Marcus Svensson
FK Göingarna
58:587:394:26Guld
7
Fredrik Persson
Berga SOK
59:217:424:49Guld
8
Erik Johnsson
OK Skogshjortarna
60:367:526:04Guld
9
Johan Hellman
OK Kroppefjäll
60:597:556:27Guld
10
Anders Hedman
OK Hällen
61:137:566:41Silver
11
Erik Adolfsson
OK Skogsstjärnan
63:058:118:33Silver
12
Jonas Zachrison
Mariestads FK
63:208:138:48Silver
13
Martin Windling
Bondsjöhöjdens IK
65:058:2610:33Silver
14
Calle Olsson
KFUM Örebro OK
66:248:3711:52Silver
15
Tobias Kjell
Linköpings OK
67:198:4412:47Silver
16
Anders Kleist
OK Skogsströvarna
67:488:4813:16Silver
17
Karl-Johan Bernhard
Mariestads FK
68:478:5514:15Silver
18
Erik Åhlin
OK Hällen
68:488:5514:16Silver
19
Olof Stålnacke
Norbergs OK
69:038:5714:31Silver
20
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
69:168:5914:44Silver
21
Martin Käck
Sol Tranås
69:329:0115:00Silver
22
Johan Karlsson
Hagaby GOIF
70:109:0615:38Silver
23
Johan Lundmark
KFUM Örebro OK
70:369:0916:04Silver
24
Henrik Lindström
Ulricehamns OK
72:369:2518:04Silver
25
Johan Björklund
Västerbergslagens OL
72:469:2618:14Silver
26
Daniel Svensson
Kinnaströms SK
72:599:2818:27Silver
27
Lars Jacobsson
Brännans IF
73:409:3319:08Silver
28
Marcus Hardt
KFUM Örebro OK
94:5212:1840:20
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Markus Englin
Forsa OK
Ej godkänd
 
D18A 4300 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
40:039:190:00Guld
2
Elna Martinsson
FK Göingarna
42:389:552:35Guld
3
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
43:4010:093:37Guld
4
Sara Johansson
Kristinehamns OK
44:3910:234:36Guld
5
Sofia Tjernlund
OK Österåker
45:2310:335:20Guld
6
Lieke van Opstal
OK Pan-Kristianstad
45:2910:355:26Guld
7
Sara Persson
VK Uvarna
45:5210:405:49Guld
8
Madelene Lindqvist
FK Friskus-Varberg
45:5910:425:56Guld
9
Elin Sjölander
OK Rodhen
46:0710:436:04Silver
10
Emma Sonesson
Gagnefs OK
46:3410:506:31Silver
11
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
46:3510:506:32Silver
11
Jenny Persson
Kristinehamns OK
46:3510:506:32Silver
13
Sara Grenmark
Nyköpings OK
47:1611:007:13Silver
14
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
48:2811:168:25Silver
15
Anna Olsson
FK Boken
49:4811:359:45Silver
16
Matilda Thorsson
Tullinge SK
50:5711:5110:54Silver
17
Sofie Svensson
Motala AIF OL
51:4212:0111:39Silver
18
Sofia Ebermark
Älvsby IF
52:4012:1512:37Silver
19
Maria Gunnarsson
Kristinehamns OK
55:4112:5715:38Silver
20
Zarah Löf-Öhlin
Hagaby GOIF
55:5313:0015:50Silver
21
Christine Persson
Ystads OK
55:5513:0015:52Silver
22
Sara Johanson
OK Skogsstjärnan
56:4013:1116:37Silver
23
Pia Åström
Långvikens OK
57:0213:1616:59Silver
24
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
57:2913:2217:26Silver
25
Zara Larsson
Gustavsbergs IF
57:3113:2317:28Silver
26
Emma Sjölander
OK Rodhen
60:4314:0720:40Brons
27
Johanna Karlsson
Köping-Kolsva OK
84:5919:4644:56
Sara Helander
Domnarvets GOIF
Ej godkänd
 
D18B 4150 meter29 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
41:3810:020:00Guld
2
Erica Christensson
OK Österåker
42:2610:130:48Guld
3
Lisa Nordin
Skogslöparna
43:3610:301:58Guld
4
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
44:1210:392:34Guld
5
Anna Jansson
Stora Tuna IK
44:3110:442:53Guld
6
Frida Nero
Ronneby OK
45:4311:014:05Guld
7
Kerstin Bennitz
OK Enen
45:5511:044:17Guld
8
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
46:2511:114:47Guld
9
Emma Johansson
Kristinehamns OK
46:3011:124:52Guld
10
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
47:0811:215:30Silver
11
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
47:1611:235:38Silver
12
Bodil Halvarsson
OK Kåre
49:3811:588:00Silver
13
Anna Ställberg
Tullinge SK
49:4511:598:07Silver
14
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
50:2912:108:51Silver
15
Anna Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
51:2112:229:43Silver
16
Malin Persson
Gudhems IF
52:4712:4311:09Silver
17
Anna Karlsson
Bredaryds SOK
56:5013:4215:12Silver
18
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
60:0514:2918:27Brons
19
Jenny Andersson
Lessebo OK
60:0614:2918:28Brons
20
Rebecca Calltorp
Nyköpings OK
60:2814:3418:50Brons
21
Kristin Karls
IK Jarl Rättvik
62:1014:5920:32Brons
22
Marie Johansson
OK Skogshjortarna
65:2015:4523:42
23
Katrin Hagelberg
Åmåls OK
71:0017:0729:22
24
Sanna Johansson
OK Hällen
72:3917:3031:01
25
Linda Ericsson
Haninge SOK
73:1217:3831:34
26
Anna Karlsson
Växjö OK
115:0227:4373:24
Louise Johansson
Halmstad OK
Ej godkänd
Sandra Andersson
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Martina Arkåsen
Falköpings AIK
Ej godkänd
 
D18C 4120 meter29 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ellinor Fransson
Ärla IF
38:359:220:00Guld
2
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
43:0810:284:33Silver
2
Emma Andersson
Ärla IF
43:0810:284:33Silver
4
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
43:1110:294:36Silver
5
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
45:1610:596:41Silver
6
Elisabet Larsson
Sol Tranås
45:1811:006:43Silver
7
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
45:3311:036:58Silver
8
Lina Persson
OK Skogsfalken
47:0311:258:28Silver
9
Jenny Eriksson
OK Rodhen
49:2411:5910:49Silver
10
Marit Strömberg
IFK Hedemora
51:0512:2412:30Silver
11
Karin Lundell
OK Hällen
52:3812:4714:03Silver
12
Marlene Karlsson
IFK Hedemora
52:5812:5114:23Silver
13
Caroline Green
OK Vivill
53:2612:5814:51Silver
14
Jenny Sallkvist
Bergnäsets AIK
53:5013:0415:15Silver
15
Helena Ackelman
OK Enen
54:0213:0715:27Silver
16
Sara Holmberg
Göteborg-Majorna OK
54:2513:1215:50Silver
17
Annica Svensson
Rånäs OK
55:1313:2416:38Brons
18
Helena Borg
Ärla IF
56:0513:3717:30Brons
19
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
56:0913:3817:34Brons
20
Camilla Arpö
Söders-Tyresö
56:2713:4217:52Brons
21
Åsa Mårsell
Södertälje Orientering
67:0516:1728:30
22
Anna Memmi
Halmstad OK
68:2416:3629:49
23
Sara Gustavsson
Alvesta SOK
71:5617:2833:21
24
Anna Bengtsson
Alvesta SOK
72:4417:3934:09
25
Sara Svensson
Tibro AIK SOK
78:4619:0740:11
Marie Albinsson
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
Erika Karlsson
Umeå OK
Ej godkänd
Gunilla Bohman
FK Boken
Ej godkänd
Sofi Thorsell
Forsa OK
Ej godkänd
 
D18D 4170 meter28 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hilda Stenberg
Turebergs IF
36:358:460:00Guld
2
Erika Ödlund
OK Gipen
37:499:041:14Guld
3
Jenny Johansson
Kungälvs OK
38:129:101:37Guld
4
Lisette Bengtsson
OK Nackhe
40:559:494:20Guld
5
Lina Samor
Tjällmo-Godegårds OK
41:329:584:57Silver
6
Karolina Norin
Kungälvs OK
42:5110:176:16Silver
7
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
43:0010:196:25Silver
8
Lovisa Johansson
OK Hällen
43:0310:196:28Silver
9
Johanna Ring
Kinnaströms SK
43:0810:216:33Silver
10
Josefina Norin
Kungälvs OK
46:1811:069:43Silver
11
Helena Callert
Södertälje Orientering
48:3711:4012:02Silver
12
Sofie Bakkman
Lessebo OK
49:1911:5012:44Silver
13
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
49:4611:5613:11Silver
14
Sara Svensson
OK Kullingshof
50:0912:0213:34Silver
15
Annelie Litzell
OK Kullingshof
51:1312:1714:38Silver
16
Marie Boman
Ålems OK
51:2012:1914:45Silver
17
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
53:0212:4316:27Brons
18
Jessica Mogren
Hällefors OK
53:2512:4916:50Brons
19
Anna Nordh
Uddevalla OK
53:5112:5517:16Brons
20
Therese Nilsson
OK Vilse 87
54:1713:0117:42Brons
21
Johanna Bygdell
Njurunda OK
54:5113:0918:16Brons
22
Emma Nilsson
OK Nackhe
56:0913:2819:34
23
Erika Svennberg
Säterbygdens OK
56:2913:3319:54
24
Madeleine Näslund
Täby OK
56:4613:3720:11
25
Anna Magnusson
Ålems OK
64:4115:3128:06
Linda Carlsson
IFK Hedemora
Ej godkänd
Maria Bengtsson
Halmstad OK
Ej godkänd
Caroline Sjökvist
Söders-Tyresö
Ej godkänd
 
H18A 5830 meter39 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Andréasson
OK Skogsfalken
42:077:130:00Guld
2
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
42:137:140:06Guld
3
Jerker Martinsson
Mariestads FK
44:257:372:18Guld
4
Per Janzon
Norbergs OK
47:058:054:58Guld
5
Krister Höije
Mariestads FK
48:088:156:01Silver
6
Per Brolund
Kristinehamns OK
48:138:166:06Silver
7
Johan Höij
Norbergs OK
48:388:216:31Silver
8
Johan Svensson
OK Vilse 87
49:298:297:22Silver
9
Martins Sirmais
OK Klemmingen
50:028:357:55Silver
10
Jonas Palm
Lessebo OK
50:498:438:42Silver
11
Fredrik Gunnarsson
Härlövs IF
51:248:499:17Silver
12
Rickard Ellström
Hällefors OK
51:328:509:25Silver
13
Axel Mårtensson
IK Trenne Ullared
51:398:529:32Silver
14
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
51:508:539:43Silver
15
Oskar Lindfors
OK Skogsfalken
51:578:559:50Silver
16
Niclas Hagström
IFK Lidingös Skid o OK
53:229:0911:15Silver
17
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
53:469:1311:39Silver
18
Erik Lennartsson
SOK Viljan
55:319:3113:24Silver
19
Gabriel Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
55:429:3313:35Silver
20
John Gahlin
Brännans IF
56:549:4614:47Silver
21
Robert Lördahl
FK Boken
57:009:4714:53Silver
22
Jörgen Johansson
IK Örnen
57:229:5015:15Silver
23
Jonathan Gunnarsson
Ringsjö OK
57:279:5115:20Silver
24
Johan Schagerlind
OK Bävern
58:159:5916:08Silver
25
Erik Reinholdson
Järfälla OK
58:2010:0016:13Silver
26
Jesper Eriksson
IFK Linköping
59:5010:1617:43Silver
27
Håkan Olsson
OK Hammaren
61:5810:3819:51Brons
28
Kristofer Nilsson
IK Hakarpspojkarna
63:0510:4920:58Brons
29
Joakim Ferm
FK Göingarna
64:3611:0522:29Brons
30
Marcus Wiklund
Stora Tuna IK
66:0111:1923:54
31
Per Fredberg
Kristinehamns OK
68:0611:4125:59
32
Jonas Ringsgård
IFK Linköping
68:2311:4426:16
33
Per Svantesson
IK Ymer
69:4711:5827:40
34
Jon Larsson
OK Kullingshof
69:5211:5927:45
35
Truls Persson
OK Alehof
78:3813:2936:31
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
Ej godkänd
Petter Ottevik
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Magnus Svensson
OK Kolmården
Ej godkänd
Patrik Eklund
IF Thor
Ej godkänd
 
H18B 5830 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Andersson
Västerbergslagens OL
44:117:350:00Guld
2
Martin Sand
Uddevalla OK
45:457:511:34Guld
3
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
46:438:012:32Guld
4
Erik Andersson
OK Denseln
46:528:022:41Guld
5
Patrik Nordgren
OK Landehof
47:068:052:55Guld
6
Oskar Håkansson
Ronneby OK
47:198:073:08Guld
7
Viktor Funcke
Norbergs OK
47:328:093:21Guld
8
Tobias Olsson
OK Alehof
49:358:305:24Guld
9
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
49:368:305:25Guld
10
Markus Holm
Västerbergslagens OL
50:098:365:58Silver
11
Martin Schagerlind
OK Bävern
51:318:507:20Silver
12
Göran Anlind
Täby OK
53:119:079:00Silver
13
Tommy Carlsson
IFK Hedemora
53:279:109:16Silver
14
Andreas Holmqvist
Hestra IF
54:559:2510:44Silver
15
Johannes Borgehammar
IF Thor
55:149:2811:03Silver
16
Nils Örlander
Värend GN OL
56:009:3611:49Silver
17
Erik Engvall
OK Kolmården
56:289:4112:17Silver
18
Anders Lidman
Piteå IF
57:079:4812:56Silver
18
Gustav Grenmyr
IK Hakarpspojkarna
57:079:4812:56Silver
20
Erik Engsten
OK Rodhen
57:169:4913:05Silver
21
Thomas Persson
Piteå IF
57:289:5113:17Silver
22
Anders Johansson
IK Hakarpspojkarna
58:1710:0014:06Silver
23
Henrik Holma
Vittjärvs IK
58:5910:0714:48Silver
24
Rikard Bernhard
Mariestads FK
60:0910:1915:58Silver
25
Joakim Antonsson
OK Löftan
60:4310:2516:32Silver
26
Olov Gohde
Dalaportens OL
61:4510:3617:34Silver
26
Oscar Svalin
OK Alehof
61:4510:3617:34Silver
28
Erik Lärfars
Leksands OK
63:0610:4918:55Silver
29
Anders Jansson
Täby OK
65:2311:1321:12Brons
30
Lars Bigsten
FK Herkules
67:0811:3122:57Brons
31
Thomas Warenius
IFK Lidingös Skid o OK
72:0112:2127:50
32
Joakim Albrektsson
Hestra IF
72:2412:2528:13
33
Henrik Svenningsson
OK Vilse 87
76:4413:1032:33
Henrik Pentonen
Hestra IF
Ej godkänd
Tobias Johansson
Falköpings AIK
Ej godkänd
Andreas Aronsson
IF Hagen
Ej godkänd
 
H18C 5740 meter37 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Troeng
Storviks IF
42:067:200:00Guld
2
Andreas Seirup
Strängnäs-Malmby OL
43:287:341:22Guld
3
Andreas Ernstad
OK Njudung
43:447:371:38Guld
4
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
46:158:034:09Guld
5
Patrik Jansson
Rånäs OK
47:068:125:00Guld
6
Jonas Pettersson
Ärla IF
47:398:185:33Guld
7
Magnus Karlsson
OK Hällen
47:528:205:46Guld
8
Andreas Edlund
IFK Lidingös Skid o OK
48:368:286:30Silver
9
Daniel Lindahl
Lessebo OK
48:598:326:53Silver
10
Oskar Sibeck
OK Djerf
49:058:336:59Silver
11
Anders Boström
Järfälla OK
49:328:387:26Silver
11
Hans Brolund
Kristinehamns OK
49:328:387:26Silver
13
Fredrik Larsson
Norbergs OK
49:378:397:31Silver
14
Björn Norell
FK Herkules
50:178:468:11Silver
15
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
51:419:009:35Silver
16
Jonas Kjäll
FK Friskus-Varberg
52:479:1210:41Silver
17
Per Eklöf
OK Milan
54:149:2712:08Silver
18
Håkan Nyberg
IFK Lidingös Skid o OK
55:299:4013:23Silver
19
Viktor Persson
Ärla IF
55:309:4013:24Silver
20
Dan Winnberg
IK Trenne Ullared
56:189:4914:12Silver
21
Anders Frick
FK Göingarna
56:229:4914:16Silver
22
Mathias Wilhelmsson
Forsa OK
56:309:5114:24Silver
23
Björn Liljequist
OK Älme
57:029:5614:56Silver
24
Simon Nyström
Hagaby GOIF
57:4010:0315:34Silver
25
Henrik Svensson
OK Vilse 87
57:5010:0515:44Silver
26
Pär Hedefält
IK Hakarpspojkarna
57:5610:0615:50Silver
27
Jakob Zethelius
OK Djerf
59:1210:1917:06Silver
28
Mattias Lindgren
IK Hakarpspojkarna
64:5911:1922:53Brons
29
Carl Nordenskiöld
Kjula-Standard OK
65:5711:2923:51
30
Fredrik Persson
FK Åsen
66:3011:3524:24
31
Johan Jacobsson
OK Kroppefjäll
70:2512:1628:19
32
John Karlsson
IK Hakarpspojkarna
72:1812:3630:12
33
Björn Olovsson
Brännans IF
72:4112:4030:35
34
Peter Aronsson
OK Alferna
77:2513:2935:19
35
Marcus Nordahl
OK Tuvan
79:1313:4837:07
Peder Kock
Rehns BK
Ej godkänd
Joakim Gustafsson
Ulricehamns OK
Ej godkänd