SM Kort Final

2003-09-20

Arrangörer: Deje SF | Sisu Forshaga SK | OK Tyr | Kristinehamns OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
252
Form:
Individuell
Startande:
251
Distans:
Medel
Fullföljande:
240
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3610 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
26:427:240:00Guld
2
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
27:577:451:15Guld
3
Lina Bäckström
OK Linné
27:597:451:17Guld
4
Riina Kuuselo
IFK Lidingös Skid o OK
28:538:002:11Guld
5
Anna Mårsell
Linköpings OK
29:108:052:28Guld
6
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora OK
29:358:122:53Guld
7
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
29:448:143:02Guld
8
Lina Persson
OK Skogsfalken
29:468:153:04Guld
9
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
29:538:173:11Guld
10
Salla Sukki
IFK Göteborg
30:518:334:09Silver
11
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
31:128:394:30Silver
12
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:348:454:52Silver
13
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
31:398:464:57Silver
14
Helena Nordin
Skogslöparna
31:588:515:16Silver
15
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
32:028:525:20Silver
16
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
32:118:555:29Silver
17
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
32:449:046:02Silver
18
Linda Take
OK Djerf
32:599:086:17Silver
19
Cecilia Bratt
OK Orion
33:139:126:31Silver
20
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
33:189:136:36Silver
21
Karin Noborn
Sundsvalls OK
33:239:156:41Silver
22
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
33:349:186:52Silver
23
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
33:489:227:06Silver
24
Anna Danielsson
Sundsvalls OK
33:509:227:08Silver
25
Jenny Johansson
IK Hakarpspojkarna
34:349:357:52Silver
26
Charlotte Wahlström
Almby IK
35:029:428:20Silver
27
Anna Ställberg
Tullinge SK
35:089:448:26Silver
28
Rebecka Österberg
OK Linné
35:109:448:28Silver
29
Maria Junevik
Leksands OK
35:139:458:31Silver
30
Eva Nordkvist
Leksands OK
35:159:468:33Silver
31
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
35:269:498:44Silver
32
Gunilla Svärd
IF Thor
35:399:538:57Silver
33
Frida Nero
Ronneby OK
35:489:559:06Silver
34
Tina Junegard
Tullinge SK
35:569:579:14Silver
35
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
37:3210:2410:50Silver
36
Annika Ridell
IF Thor
38:0310:3211:21Brons
37
Anna-Karin Bondesson
OK Pan-Kristianstad
39:3410:5812:52Brons
38
Carina Svensson
Eksjö SOK
39:4911:0213:07Brons
39
Pia Johansson
OK Landehof
40:5011:1914:08Brons
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
Ej godkänd
 
H21 4520 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
26:405:540:00Guld
2
Håkan Petersson
IFK Göteborg
27:326:050:52Guld
3
Per Öberg
OK Hällen
28:186:161:38Guld
4
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
28:266:171:46Guld
5
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
28:376:201:57Guld
6
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:426:212:02Guld
7
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:286:312:48Guld
8
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
29:326:322:52Guld
9
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
29:396:342:59Guld
10
Tobias Andersson
OK Orion
29:426:343:02Guld
11
Erik Andersson
OK Denseln
30:026:393:22Silver
12
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:066:403:26Silver
13
Peter Jacobsson
OK Ravinen
30:246:443:44Silver
14
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
30:286:443:48Silver
15
Kim Fagerudd
IFK Göteborg
30:436:484:03Silver
16
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
30:556:504:15Silver
17
Mats Röjgård
OK Kolmården
30:596:514:19Silver
18
Johan Håkansson
Ronneby OK
31:116:544:31Silver
19
Martin Ivarsson
Kils OK
31:246:574:44Silver
20
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
31:276:574:47Silver
21
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
31:326:594:52Silver
22
Björn Widén
Linköpings OK
31:477:025:07Silver
23
Rikard Gunnarsson
OK Orion
32:127:075:32Silver
24
Niklas Bratt
OK Orion
32:137:085:33Silver
25
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
32:187:095:38Silver
26
Per Ek
Söders-Tyresö
32:257:105:45Silver
27
Magnus Johansson
OK Ravinen
32:397:135:59Silver
28
Dan Larsson
OK Tisaren
32:587:186:18Silver
29
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
33:067:196:26Silver
30
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:117:206:31Silver
31
Stephen Palmer
Malungs OK Skogsmårdarna
33:137:216:33Silver
32
Christian Håkansson
Ronneby OK
34:217:367:41Silver
33
Tomas Hallmén
OK Tisaren
34:477:428:07Silver
34
Thomas Asp
IFK Göteborg
34:527:438:12Silver
35
Per Brolund
OK Denseln
35:527:569:12Silver
36
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
36:118:009:31Silver
37
Ola Skepp
IFK Göteborg
36:448:0810:04Silver
38
Martin Claesson
IFK Göteborg
36:538:1010:13Silver
39
Mikhail Mamleev
OK Orion
39:288:4412:48Brons
Mats Troeng
OK Linné
Ej godkänd
 
D20 3280 meter41 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Karlsson
Tullinge SK
28:418:450:00Guld
2
Lina Nero
Ronneby OK
29:499:051:08Guld
3
Lina Lindberg
Dalaportens OL
30:299:181:48Guld
4
Hanna Aludden
Gävle OK
30:449:222:03Guld
5
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
31:169:322:35Guld
6
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
31:429:403:01Guld
7
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
32:369:563:55Silver
8
Zoe Radford
OK Linné
32:409:583:59Silver
9
Lena Gillgren
Gävle OK
33:1510:084:34Silver
10
Caroline Wilbois
Tullinge SK
34:1010:255:29Silver
11
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
34:1210:265:31Silver
12
Susanne Sjöö
Eksjö SOK
34:2710:305:46Silver
13
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
34:4210:356:01Silver
14
Sofi Rönnestrand
Alfta-Ösa OK
35:0010:406:19Silver
15
Elin Wallquist
OK Tyr
35:1310:446:32Silver
16
Sara Lundblad
Tullinge SK
35:1410:456:33Silver
17
Stina Andreasson
Gustavsbergs IF
35:4810:557:07Silver
18
Hanna Kruse
Köping-Kolsva OK
36:0811:017:27Silver
19
Anna Olsson
OK Skogsfalken
36:1411:037:33Silver
20
Emelie Holmström
OK Ravinen
36:5411:158:13Silver
21
Ida Svensson
Halmstad OK
38:1511:409:34Silver
22
Emelie Agnedal
OK Linné
38:2311:429:42Silver
23
Kristina Roberto
OK Linné
39:1011:5610:29Silver
24
Ida Svensson
Sjövalla FK
39:2012:0010:39Silver
25
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
39:3912:0510:58Silver
26
Stina Jansson
Främmestads IK
39:5912:1111:18Silver
27
Madelene Rystedt
Stora Tuna IK
40:1412:1611:33Silver
28
Maria Andersson
Järla IF OK
40:3912:2411:58Silver
29
Karin Jarlekrantz
Västerås SOK
42:1412:5313:33Brons
30
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
42:4413:0214:03Brons
31
Karin Boström
Järfälla OK
43:0213:0714:21Brons
32
Marie Andersson
OK Stigen
43:3213:1614:51Brons
33
Marie Andersson
Jönköpings OK
44:2113:3115:40
34
Emmy Ivarsson
Gävle OK
44:3113:3415:50
35
Madelene Lööf
Mariestads FK
45:0213:4416:21
36
Natalie Egli
Söders-Tyresö
47:4214:3319:01
37
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
50:2815:2321:47
Elin Hultman
OK Hällen
Ej godkänd
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Emma Pihl Skoog
OK Linné
Ej godkänd
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H20 4250 meter42 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Lauri
OK Tisaren
26:486:180:00Guld
2
Oskar Malmberg
IFK Umeå
29:336:572:45Guld
3
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
30:327:113:44Silver
4
Anders Holmberg
Järla IF OK
30:577:174:09Silver
5
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
31:107:204:22Silver
6
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
31:217:234:33Silver
7
Petter Haraldsson
Järla IF OK
31:457:284:57Silver
8
Kristofer Skog
Halmstad OK
32:137:355:25Silver
9
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
32:267:385:38Silver
10
Kalle Larsson
OK Klemmingen
32:297:395:41Silver
11
Ulf Troeng
Dalaportens OL
32:347:405:46Silver
12
Johan Strandberg
Järla IF OK
32:547:446:06Silver
13
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
33:167:506:28Silver
14
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
33:307:536:42Silver
15
Johan Lindahl
Rotebro IS
33:407:556:52Silver
16
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
33:447:566:56Silver
17
Sebastian Wiman
Täby OK
33:567:597:08Silver
18
Jon Andersson
IFK Göteborg
34:128:037:24Silver
19
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
34:288:077:40Silver
20
Rikard Pentonen
Hestra IF
34:558:138:07Silver
20
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
34:558:138:07Silver
22
Jonas Vestbom
OK Hammaren
35:198:198:31Silver
23
Andreas Johansson
Rydboholms SK
35:268:208:38Silver
24
Mattias Millinger
Västerås SOK
35:308:218:42Silver
24
Daniel Liljedahl
OK Pan-Kristianstad
35:308:218:42Silver
26
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
35:318:218:43Silver
27
Jonas Engström
OK Hällen
35:418:248:53Silver
28
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
35:428:248:54Silver
29
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
36:348:369:46Silver
30
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
36:438:389:55Silver
30
Mark Nixon
Stora Tuna IK
36:438:389:55Silver
32
Henrik Karlsson
OK Dacke
36:498:4010:01Silver
33
Magnus Saager
OK Orion
36:518:4010:03Silver
34
Mattias Karlsson
Växjö OK
37:108:4510:22Silver
35
Marcus Lundagårds
Alfta-Ösa OK
37:168:4610:28Silver
36
Markus Adolfsson
Tullinge SK
38:589:1012:10Brons
37
David Healy
Järla IF OK
39:109:1312:22Brons
38
Klas Engström
Vittjärvs IK
39:259:1612:37Brons
39
Karl Tiselius
Dalaportens OL
39:479:2212:59Brons
40
Assar Lindström
Västerbergslagens OL
40:519:3714:03Brons
41
Dan Wester
Gustavsbergs IF
47:0511:0520:17
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
Ej godkänd
 
D18 3050 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
26:088:340:00Guld
2
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
26:228:390:14Guld
3
Frida Bakkman
Lessebo OK
27:399:041:31Guld
4
Malin Sand
OK Tisaren
27:589:101:50Guld
5
Johanna Edin
Midälva OK
28:529:282:44Guld
6
Elin A Skantze
Järla IF OK
29:259:393:17Guld
7
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
29:379:433:29Guld
8
Mhairi Mackenzie
OK Ravinen
30:069:523:58Silver
9
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
30:119:544:03Silver
10
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
30:249:584:16Silver
10
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
30:249:584:16Silver
12
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
30:3710:024:29Silver
13
Anna Niklasson
Göteborg-Majorna OK
31:0510:114:57Silver
14
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
31:4410:245:36Silver
15
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
31:5110:275:43Silver
16
Petra Olander
Långhundra IF
32:3410:416:26Silver
17
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
32:3810:426:30Silver
18
Maria Gustafsson
OK Älme
32:4210:436:34Silver
19
Helena Andersson
OK Tisaren
33:4011:027:32Silver
20
Eva Tiselius
OK Kåre
33:5211:067:44Silver
21
Lina Karlsson
Uddevalla OK
34:2611:178:18Silver
22
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
34:3011:198:22Silver
23
Lisa Carlsson
Skellefteå OK
35:4511:439:37Silver
24
Kristina Gatel
IF Thor
35:4711:449:39Silver
25
Johanna Berggren
Ljungskile FK
36:0411:509:56Silver
26
Caroline Tollstadius
Bromma-Vällingby SOK
36:0811:5110:00Silver
27
Emma Olofsson
Litsbygdens SK
36:3111:5810:23Silver
28
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
36:4012:0110:32Silver
29
Annika Hofling
Dalaportens OL
37:2912:1711:21Silver
30
Cajsa Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
37:4812:2411:40Silver
31
Sofia Törnqvist
Storviks IF
38:3812:4012:30Brons
32
Josefin Dahlsten
Eksjö SOK
39:3913:0013:31Brons
33
Josefine Carlsson
SOK Viljan
39:4513:0213:37Brons
34
Anna-Karin Claesson
OK Kullingshof
40:1613:1214:08Brons
35
Lisa Palm
Lessebo OK
40:3313:1814:25Brons
36
Anna Runesson
OK Vivill
44:1414:3018:06
37
Maria-Therese Persson
Södertälje-Nykvarn Orientering
45:3214:5619:24
38
Sara Eskilsson
Haninge SOK
47:2615:3321:18
39
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
59:1019:2433:02
Sofia Persson
Snättringe SK
Ej godkänd
 
H18 3960 meter48 startande, 45 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
27:176:530:00Guld
2
Martin Härberg
Järla IF OK
27:236:550:06Guld
3
Anders Håkansson
IFK Hedemora OK
29:067:211:49Guld
4
David A Skantze
Järla IF OK
29:197:242:02Guld
5
Jens Grevillius
OK Grane
29:297:272:12Guld
6
John Fredriksson
Täby OK
29:387:292:21Guld
7
Mikael Kristensson
OK Torfinn
29:527:332:35Guld
8
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
29:547:332:37Guld
9
Klas Englund
Sundbybergs IK
30:247:413:07Guld
10
Mattias Ericsson
OK Denseln
30:547:483:37Guld
11
Fajer Wennerberg
OK Klyftamo
31:548:034:37Silver
12
Joakim Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:308:125:13Silver
13
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
32:488:175:31Silver
14
Anders Trolin
Forsa OK
32:598:205:42Silver
15
Björn Pramlid
OK Klemmingen
33:008:205:43Silver
16
Mikael Nordström
Rånäs OK
33:078:225:50Silver
16
Henrik Jansson
OK Älme
33:078:225:50Silver
18
David Runemalm
Nybro OK
33:108:235:53Silver
19
Tobias Öström
OK Tyr
33:198:256:02Silver
20
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
33:348:296:17Silver
21
Tobias Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:008:356:43Silver
22
Fredrik Björklund
KFUM Örebro OK
34:218:407:04Silver
23
Daniel Attås
OK Tisaren
34:268:427:09Silver
24
Anton Lif
Gävle OK
34:318:437:14Silver
25
Niklas Wansölin
OK Ravinen
34:468:477:29Silver
26
Markus Hellström
Forsa OK
34:508:487:33Silver
27
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
34:588:507:41Silver
28
Karl Levin
OK Tyr
35:028:517:45Silver
29
Fredrik Johansson
OK Kullingshof
35:589:058:41Silver
30
Johan Olsson
Hjobygdens OK
36:429:169:25Silver
31
Magnus Strand
OK Landehof
36:599:209:42Silver
31
Anders Hederskog
IFK Göteborg
36:599:209:42Silver
33
Ola Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
37:049:229:47Silver
34
Kjell Winblad
Rehns BK
37:169:259:59Silver
35
Otto Lundman
OK Roslagen
37:239:2610:06Silver
36
Erik Blomberg
Nyköpings OK
37:349:2910:17Silver
37
Jens Caap-Hällgren
Härnösands OK
37:419:3110:24Silver
38
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
37:469:3210:29Silver
39
Ola Carlsson
OK Motala
37:529:3410:35Silver
40
Oscar Arman
Nyköpings OK
38:489:4811:31Silver
41
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
40:3010:1413:13Brons
42
Pär Holmbäck
Hjobygdens OK
41:2710:2814:10Brons
43
Erik Lindblom
IFK Göteborg
43:2710:5816:10
44
Simon Jacobsson
Långhundra IF
46:1611:4118:59
45
Mattias Eriksson
Rånäs OK
51:4813:0524:31
Simon Elgsten
Eksjö SOK
Ej godkänd
David Bejbom
Uddevalla OK
Ej godkänd
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd