SM Kort Kval

2003-09-19

Arrangörer: OK Tyr | Sisu Forshaga SK | Kristinehamns OK | Deje SF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
812
Form:
Individuell
Startande:
749
Distans:
Medel
Fullföljande:
698
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Heat A 3400 meter37 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
28:308:230:00Guld
2
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
29:018:320:31Guld
3
Cecilia Bratt
OK Orion
29:208:380:50Guld
4
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora OK
29:398:431:09Guld
5
Karin Noborn
Sundsvalls OK
30:068:511:36Guld
6
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
30:088:521:38Guld
7
Frida Nero
Ronneby OK
31:039:082:33Guld
8
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
31:179:122:47Guld
9
Salla Sukki
IFK Göteborg
31:319:163:01Guld
10
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
31:329:163:02Guld
11
Malin Jonsson
Linköpings OK
31:399:193:09Guld
12
Madelene Allmungs
Leksands OK
32:079:273:37Silver
13
Åsa Holmstrand
IFK Göteborg
32:409:364:10Silver
14
Anna Falk
Sundbybergs IK
32:599:424:29Silver
15
Åsa Hellquist
Sol Tranås
33:129:464:42Silver
16
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
33:199:484:49Silver
17
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
33:339:525:03Silver
18
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
35:1210:216:42Silver
19
Nina Karlsson
OK Denseln
36:0610:377:36Silver
20
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
36:1410:397:44Silver
21
Lena Nilsson
Leksands OK
36:4510:498:15Silver
22
Anna Andréasson
Köping-Kolsva OK
36:5610:528:26Silver
23
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
37:3111:029:01Silver
24
Caroline Green
IK Hakarpspojkarna
37:4511:069:15Silver
25
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
37:5811:109:28Silver
26
Sarah Olofsson
Ronneby OK
38:3411:2110:04Silver
27
Linda Sjögren
IK Hakarpspojkarna
38:5811:2810:28Silver
28
Anna-Karin Dovåker-Liss
Leksands OK
39:0111:2910:31Silver
29
Ingela Eriksson
Gävle OK
39:3511:3911:05Silver
30
Malin Wiklund
Almby IK
40:2611:5411:56Silver
31
Sara Grenmark
Sundbybergs IK
41:4212:1613:12Brons
32
Anna Haglund
OK Hedströmmen
42:1312:2513:43Brons
33
Elisabet Larsson
Sol Tranås
43:4012:5115:10Brons
34
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
44:0012:5615:30Brons
35
Johanna Bygdell
Halmstad OK
54:4016:0526:10
Katarina Lindén
Linköpings OK
Ej godkänd
Sara Svensson
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
 
D21 Heat B 3470 meter33 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
27:367:570:00Guld
2
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
28:478:181:11Guld
3
Maria Junevik
Leksands OK
29:008:211:24Guld
4
Lina Bäckström
OK Linné
29:178:261:41Guld
5
Anna Danielsson
Sundsvalls OK
31:028:573:26Silver
6
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
31:149:003:38Silver
7
Lina Persson
OK Skogsfalken
31:339:063:57Silver
8
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
32:219:194:45Silver
9
Anna Ställberg
Tullinge SK
32:269:214:50Silver
10
Pia Johansson
OK Landehof
32:409:255:04Silver
11
Carolin Jonasson
IK Hakarpspojkarna
33:109:335:34Silver
12
Petra Halvarsson
IF Thor
33:409:426:04Silver
13
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
33:479:446:11Silver
14
Eva Hallsten
IFK Lidingös Skid o OK
33:509:456:14Silver
15
Marie-Louise Engström
Leksands OK
33:529:466:16Silver
16
Johanna Svensson
IF Thor
34:5710:047:21Silver
17
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
34:5910:057:23Silver
18
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
35:2210:127:46Silver
19
Therese Persson
OK Tyr
36:0910:258:33Silver
20
Annika Påhlstorp
Stora Tuna IK
36:1710:278:41Silver
21
Jenny Sander
Leksands OK
36:2710:308:51Silver
22
Charlotta Blom
Linköpings OK
38:1211:0110:36Silver
23
Camilla Sjöberg
Skogslöparna
38:4811:1111:12Silver
24
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
39:2111:2011:45Silver
25
Lina Palmér
Ulricehamns OK
39:2411:2111:48Silver
26
Lisa Johansson
OK Tyr
41:1411:5313:38Brons
27
Anna Imberg
OK Linné
42:1012:0914:34Brons
28
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
42:5912:2315:23Brons
29
Ellinor Fransson
Ärla IF
43:1712:2815:41
30
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
44:4512:5417:09
31
Linda Sjögren
IFK Hedemora OK
47:3413:4219:58
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
Ej godkänd
Jenny Borgström
IFK Göteborg
Ej godkänd
 
D21 Heat C 3460 meter34 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
28:438:180:00Guld
2
Gunilla Svärd
IF Thor
28:548:210:11Guld
3
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
28:598:230:16Guld
4
Rebecka Österberg
OK Linné
30:238:471:40Guld
5
Helena Nordin
Skogslöparna
30:448:532:01Guld
6
Anna-Karin Bondesson
OK Pan-Kristianstad
30:568:562:13Guld
7
Jenny Johansson
IK Hakarpspojkarna
31:219:042:38Guld
8
Annika Ridell
IF Thor
31:469:113:03Guld
9
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
31:589:143:15Guld
10
Riina Kuuselo
IFK Lidingös Skid o OK
32:079:173:24Silver
11
Stina Granefelt
OK Tyr
32:169:203:33Silver
12
Emma Johansson
Kristinehamns OK
32:449:284:01Silver
13
Annika Billstam
OK Linné
32:489:294:05Silver
14
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
33:139:364:30Silver
15
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
33:339:424:50Silver
16
Juliette Soulard
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:359:424:52Silver
17
Malin Sand
Uddevalla OK
34:3710:005:54Silver
18
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
35:1710:126:34Silver
19
Maria von Schmalensé
Täby OK
35:4010:186:57Silver
20
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
36:0210:257:19Silver
21
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
36:4710:388:04Silver
22
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
42:3212:1813:49Brons
23
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
44:0012:4315:17Brons
24
Bodil Halvarsson
OK Kåre
46:4113:3017:58
25
Josefina Norin
IFK Göteborg
48:1913:5819:36
26
Lisa Bigsten
FK Herkules
48:5514:0820:12
27
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
53:4115:3124:58
28
Karin Aneland
OK Skogshjortarna
53:4615:3225:03
29
Ingela Kälvedal
OK Milan
61:1117:4132:28
Eva Bülow
Halmstad OK
Ej godkänd
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Helena Norberg
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
Ej godkänd
Jenny Nyman
Vänersborgs SK
Ej godkänd
 
D21 Heat D 3390 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
26:047:410:00Guld
2
Anna Mårsell
Linköpings OK
28:188:212:14Guld
3
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:508:483:46Guld
4
Linda Take
OK Djerf
29:548:493:50Guld
5
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
30:299:004:25Silver
6
Eva Nordkvist
Leksands OK
30:439:044:39Silver
7
Tina Junegard
Tullinge SK
30:549:074:50Silver
8
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
30:599:084:55Silver
9
Carina Svensson
Eksjö SOK
31:519:245:47Silver
10
Charlotte Wahlström
Almby IK
32:089:296:04Silver
11
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
32:379:376:33Silver
12
Helena Svensson
OK Tyr
33:119:477:07Silver
13
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
33:379:557:33Silver
14
Johanna Maxén
Stora Tuna IK
33:479:587:43Silver
15
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
33:519:597:47Silver
16
Ida Mattsson
Västerbergslagens OL
33:529:597:48Silver
17
Caroline Kaipe
Leksands OK
34:3710:138:33Silver
18
Sofia Holmgård
Kils OK
35:0610:219:02Silver
19
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
35:3710:309:33Silver
20
Louise Göthfors
Järfälla OK
36:2110:4310:17Silver
21
Josefina Berntsson
OK Löftan
36:4510:5010:41Silver
22
Jenny Eriksson
IF Thor
37:3211:0411:28Silver
23
Anna Isaksson-Forsgren
OK Tyr
38:1311:1612:09Brons
24
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
38:4511:2612:41Brons
25
Emma Andersson
Ärla IF
41:4412:1915:40
26
Helena Kumlin
Nybro OK
41:4512:1915:41
27
Anna Grönroos
OK Alehof
42:3712:3416:33
28
Karin Trolin
Forsa OK
43:2412:4817:20
29
Linda Ryen
OK Djerf
43:3612:5217:32
30
Ida Hördegård
IFK Göteborg
45:4913:3119:45
31
Emelie Svalin
OK Alehof
47:2714:0021:23
32
Sara Helander
Domnarvets GOIF
49:3714:3823:33
33
Laila B Höglund
FK Herkules
53:1215:4227:08
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
 
H21 Heat A 4290 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
26:126:060:00Guld
2
Tomas Hallmén
OK Tisaren
27:316:251:19Guld
3
Håkan Petersson
IFK Göteborg
27:326:251:20Guld
4
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
27:466:281:34Guld
5
Magnus Johansson
OK Ravinen
28:016:321:49Guld
5
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
28:016:321:49Guld
7
Björn Widén
Linköpings OK
28:076:331:55Guld
8
Martin Claesson
IFK Göteborg
28:096:341:57Guld
9
Peter Jacobsson
OK Ravinen
28:116:341:59Guld
10
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
28:186:362:06Guld
11
Daniel Blohm
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:196:362:07Guld
12
Peter Hemmyr
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:296:382:17Guld
13
Hans Mård
OK Ravinen
28:456:422:33Guld
14
Johan Ingemarsson
Hestra IF
28:506:432:38Guld
15
Gustaf Granath
Västerås SOK
28:516:432:39Guld
16
Anders Dalin
Leksands OK
28:536:442:41Guld
17
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
28:596:452:47Guld
18
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
29:056:472:53Guld
19
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
29:086:472:56Guld
20
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
29:456:563:33Guld
21
Markus Frödin
Sundsvalls OK
30:097:023:57Silver
22
Börje Pauler
Skogslöparna
30:157:034:03Silver
23
Rikard Claesson
IFK Göteborg
30:237:054:11Silver
24
Tomas Unander
Sundsvalls OK
30:277:064:15Silver
24
Lars Magnusson
OK Linné
30:277:064:15Silver
26
Peter Svedin
OK Orion
30:427:094:30Silver
27
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
30:467:104:34Silver
28
Göran Svensson
OK Djerf
30:487:114:36Silver
29
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
30:567:134:44Silver
30
Magnus Palm
OK Skogsfalken
31:137:175:01Silver
31
Johan Höij
Leksands OK
31:507:255:38Silver
32
Jonas Olsson
Stora Tuna IK
31:597:275:47Silver
32
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
31:597:275:47Silver
34
Jesper Stenström
Vänersborgs SK
32:467:386:34Silver
35
Isak Bergman
Bredaryds SOK
32:587:416:46Silver
36
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
33:577:557:45Silver
37
Mattias Edström
Midälva OK
34:498:078:37Silver
38
Rickard Svensson
Göteborg-Majorna OK
38:549:0412:42Brons
 
H21 Heat B 4320 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tobias Andersson
OK Orion
26:396:100:00Guld
2
Mats Troeng
OK Linné
27:026:150:23Guld
3
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
27:366:230:57Guld
4
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
27:496:261:10Guld
5
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:466:402:07Guld
6
Christian Håkansson
Ronneby OK
28:516:412:12Guld
7
Mikhail Mamleev
OK Orion
29:206:472:41Guld
8
Thomas Asp
IFK Göteborg
29:306:502:51Guld
9
Mats Röjgård
OK Kolmården
29:346:512:55Guld
10
Dan Larsson
OK Tisaren
29:386:522:59Guld
11
Johan Nordlund
Leksands OK
29:516:553:12Guld
12
Thomas Persson
OK Denseln
30:016:573:22Silver
13
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
30:076:583:28Silver
14
Per Lenander
Linköpings OK
30:167:003:37Silver
14
Niklas Eriksson
Västerbergslagens OL
30:167:003:37Silver
16
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
30:177:013:38Silver
17
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
30:227:023:43Silver
18
Peter Löfås
Stora Tuna IK
30:417:064:02Silver
19
Magnus Persson
OK Tisaren
30:507:084:11Silver
20
Robert Wallsten
Leksands OK
31:037:114:24Silver
21
Pål Skogtjärn
OK Linné
31:307:184:51Silver
22
Gábor Domonyik
Söders-Tyresö
31:367:194:57Silver
23
Jens Molin
SOIK Hellas
31:397:205:00Silver
24
Fredrik Noborn
Sundsvalls OK
31:437:215:04Silver
25
Gustav Näsman
Ronneby OK
31:467:215:07Silver
26
Jan Johansson
IFK Umeå
31:497:225:10Silver
27
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
31:567:245:17Silver
28
Lars Håkan Sandvik
Täby OK
33:097:406:30Silver
29
Urban André
IFK Hedemora OK
33:357:466:56Silver
30
Jonas Buud
IFK Moras OK
33:477:497:08Silver
31
Greger Tysk
Leksands OK
34:137:557:34Silver
32
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
34:348:007:55Silver
33
Ola Hultin
OK Roslagen
34:478:038:08Silver
34
Ulf Bergqvist
Linköpings OK
35:128:098:33Silver
35
Robert Söderberg
Söders-Tyresö
36:108:229:31Silver
36
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
36:148:239:35Silver
37
Patrik Martner
IFK Umeå
36:228:259:43Silver
38
Niklas Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
39:049:0312:25Brons
Marcus Kullman
IFK Umeå
Ej godkänd
 
H21 Heat C 4330 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kim Fagerudd
IFK Göteborg
27:486:250:00Guld
2
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:006:280:12Guld
3
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
28:336:360:45Guld
4
Per Öberg
OK Hällen
28:376:370:49Guld
5
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
28:446:380:56Guld
5
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:446:380:56Guld
7
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
28:476:390:59Guld
8
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:096:441:21Guld
9
Johan Håkansson
Ronneby OK
29:136:451:25Guld
10
Niklas Bratt
OK Orion
29:156:451:27Guld
11
Jörgen Ohlin
OK Linné
29:556:552:07Guld
12
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
30:026:562:14Guld
13
Michael Wehlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:036:562:15Guld
14
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
30:197:002:31Guld
15
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
30:277:022:39Guld
16
Patrik Blom
Rehns BK
30:297:022:41Guld
17
Ali Kuosku
Järfälla OK
30:377:042:49Guld
18
Anders Österlund
Västerås SOK
30:427:052:54Guld
19
Samuli Launiainen
OK Linné
31:157:133:27Silver
20
Jonas Eklund
OK Roslagen
31:247:153:36Silver
21
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
31:287:163:40Silver
22
Jonas Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
32:187:284:30Silver
23
Fredrik Norman
Tullinge SK
32:467:344:58Silver
24
Per Andréasson
OK Skogsfalken
32:537:365:05Silver
25
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
33:147:415:26Silver
26
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
33:167:415:28Silver
27
Daniel Kaipe
Leksands OK
33:197:425:31Silver
28
Tommy Lindberg
OK Roslagen
34:067:536:18Silver
29
Sven Lundbäck
Stora Tuna IK
36:268:258:38Silver
30
Hans Brolund
OK Denseln
36:298:268:41Silver
31
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
36:548:319:06Silver
32
Anders Hedman
OK Hällen
37:028:339:14Silver
33
Stefan Karlsson
OK Denseln
38:218:5110:33Silver
34
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
38:478:5710:59Silver
35
Martin Andersson
OK Ravinen
39:009:0011:12Silver
36
Dan Norin
Gävle OK
39:409:1011:52Silver
 
H21 Heat D 4300 meter37 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
26:086:050:00Guld
2
Rikard Gunnarsson
OK Orion
27:016:170:53Guld
3
Martin Ivarsson
Kils OK
27:046:180:56Guld
4
Per Ek
Söders-Tyresö
27:366:251:28Guld
5
Erik Andersson
OK Denseln
28:066:321:58Guld
5
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
28:066:321:58Guld
7
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
28:116:332:03Guld
8
Per Brolund
OK Denseln
28:236:362:15Guld
9
Ola Skepp
IFK Göteborg
28:246:362:16Guld
10
Stephen Palmer
Malungs OK Skogsmårdarna
28:326:382:24Guld
11
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
28:436:412:35Guld
12
David Andersson
Västerbergslagens OL
28:496:422:41Guld
13
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
29:096:473:01Guld
14
Kalle Dalin
Leksands OK
29:236:503:15Guld
15
Sergey Detkov
OK Tisaren
29:336:523:25Guld
15
Björn Ljunggren
Söders-Tyresö
29:336:523:25Guld
17
Mattias Johansson
Järfälla OK
29:506:563:42Guld
18
Martin Larsson
IFK Göteborg
29:526:573:44Guld
19
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
30:117:014:03Silver
20
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
30:317:064:23Silver
21
Edvin Karlsson
OK Denseln
30:517:104:43Silver
22
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
31:037:134:55Silver
23
Johnny Junegard
Tullinge SK
31:187:175:10Silver
24
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
32:027:275:54Silver
25
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
32:057:285:57Silver
26
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
33:267:477:18Silver
27
Anders Lindéus
Hagaby GOIF
33:527:537:44Silver
28
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
34:137:578:05Silver
29
Mikael Ingelsson
OK Hammaren
34:157:588:07Silver
30
Johan Granath
IFK Lidingös Skid o OK
34:278:018:19Silver
31
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
37:038:3710:55Silver
32
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
41:019:3214:53
33
Jörgen Johansson
Vittjärvs IK
42:159:5016:07
Anders Kleist
OK Denseln
Ej godkänd
Jörgen Nilsson
Kils OK
Ej godkänd
Lasse Jansson
Gävle OK
Ej godkänd
Patrik Svedberg
IFK Umeå
Ej godkänd
 
D20 Heat A 3160 meter31 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:429:050:00Guld
2
Hanna Aludden
Gävle OK
30:019:301:19Guld
3
Emma Pihl Skoog
OK Linné
31:139:532:31Guld
4
Karin Boström
Järfälla OK
32:0310:093:21Silver
5
Madelene Lööf
Mariestads FK
33:2010:334:38Silver
6
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
34:2410:535:42Silver
7
Sara Lundblad
Tullinge SK
34:3910:585:57Silver
8
Hanna Kruse
Köping-Kolsva OK
34:4410:596:02Silver
9
Kristina Roberto
OK Linné
34:5211:026:10Silver
10
Elin Hultman
OK Hällen
35:0811:076:26Silver
11
Stina Andreasson
Gustavsbergs IF
35:2111:116:39Silver
12
Karin Jarlekrantz
Västerås SOK
35:2211:126:40Silver
13
Stina Jansson
Främmestads IK
36:5011:398:08Silver
14
Anna Edenbrandt
Lunds OK
37:0411:448:22Silver
15
Lina Hulander
Ulricehamns OK
37:1911:498:37Silver
16
Marielle Larsson
OK Södertörn
39:0112:2110:19Silver
17
Sofia Andersson
OK Hällen
39:0412:2210:22Silver
18
Cecilia Svensson
OK Kolmården
39:1712:2610:35Silver
19
Emma Green
Långshyttans AIK OK
39:4312:3411:01Silver
20
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
39:4812:3611:06Silver
21
Therese Gustavsson
Ronneby OK
42:0113:1813:19Brons
22
Eva Wuopio
Vittjärvs IK
43:1113:4014:29Brons
23
Martina Johansson
Halmstad OK
45:3314:2516:51
24
Camilla Andersson
Falköpings AIK
50:3416:0021:52
25
Elin Falk
IF Thor
53:3316:5724:51
26
Sigrid Larsson
Leksands OK
57:2118:0928:39
27
Linda Klasson
Ulricehamns OK
67:1021:1538:28
Lina Jogeland
IK Ymer
Ej godkänd
Katarina Bergander
OK Linné
Ej godkänd
Jenny Karlsson
Uddevalla OK
Ej godkänd
Katarina Alm
Järfälla OK
Ej godkänd
 
D20 Heat B 3190 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
28:398:590:00Guld
2
Sofia Karlsson
Tullinge SK
28:519:030:12Guld
3
Natalie Egli
Söders-Tyresö
30:149:291:35Guld
4
Susanne Sjöö
Eksjö SOK
30:279:331:48Guld
5
Lena Gillgren
Gävle OK
30:489:392:09Guld
6
Zoe Radford
OK Linné
30:499:402:10Guld
7
Lina Lindberg
Dalaportens OL
30:579:422:18Guld
8
Caroline Wilbois
Tullinge SK
31:009:432:21Guld
9
Elin Wallquist
OK Tyr
31:099:462:30Guld
10
Marie Andersson
OK Stigen
31:409:563:01Guld
11
Emelie Holmström
OK Ravinen
32:3610:133:57Silver
12
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
33:2010:274:41Silver
13
Emmy Ivarsson
Gävle OK
33:4810:365:09Silver
14
Marie Andersson
Jönköpings OK
34:1210:435:33Silver
15
Jennie Pettersson
Visborgs OK
34:3110:495:52Silver
16
Lin Eriksson
Linköpings OK
35:2311:066:44Silver
17
Linn Axelsson
Domnarvets GOIF
37:2111:438:42Silver
18
Josefin Norell
Söders-Tyresö
38:4612:0910:07Silver
19
Marie Ohlin
OK Linné
39:1512:1810:36Silver
20
Camilla Bohman
FK Boken
40:3512:4311:56Silver
21
Emelie Svensson
OK Tyr
41:5613:0913:17Brons
22
Johanna Selling
Härnösands OK
42:1713:1513:38Brons
23
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
44:0613:4915:27
24
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
44:2213:5415:43
25
Karin Sörensen
Järla IF OK
44:5314:0416:14
26
Anna Ekström
Dalaportens OL
45:3114:1616:52
27
Jenny Hallebro
OK Klemmingen
55:1817:2026:39
 
D20 Heat C 3120 meter27 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
28:369:100:00Guld
2
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
29:409:311:04Guld
3
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
30:329:471:56Guld
4
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
30:569:552:20Guld
5
Sofi Rönnestrand
Alfta-Ösa OK
30:589:562:22Guld
6
Lina Nero
Ronneby OK
31:3110:062:55Guld
7
Maria Andersson
Järla IF OK
32:2010:223:44Silver
8
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
33:0210:354:26Silver
9
Emelie Agnedal
OK Linné
33:0310:364:27Silver
10
Ida Svensson
Sjövalla FK
33:1210:384:36Silver
11
Madelene Rystedt
Stora Tuna IK
33:1310:394:37Silver
12
Ida Svensson
Halmstad OK
36:0411:347:28Silver
13
Anna Olsson
OK Skogsfalken
36:3111:427:55Silver
14
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
36:4611:478:10Silver
15
Kristin Karlsson
Eksjö SOK
39:1512:3510:39Silver
16
Erika Nilsson
FK Göingarna
41:3213:1912:56Brons
17
Irina Kamenarova
Stora Tuna IK
47:1815:1018:42
18
Lina Schols
Alfta-Ösa OK
47:2915:1318:53
19
Therese Persson
Snättringe SK
47:3315:1418:57
20
Julia Gunnarsson
Lerums SOK
49:0615:4420:30
21
Helena Lydell
OK Rodhen
49:4815:5821:12
22
Sofia Söllvander
OK Rodhen
49:5816:0121:22
23
Louise Furubom
Söderhamns OK
51:3516:3222:59
24
Linda Axelsson
IK Uven
53:2117:0624:45
Stina Lindqvist
Järfälla OK
Ej godkänd
Sara Skyttner
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Elin Johansson
Västerås SOK
Ej godkänd
 
H20 Heat A 4080 meter29 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Holmberg
Järla IF OK
26:496:340:00Guld
2
Johan Strandberg
Järla IF OK
29:297:142:40Guld
3
Karl Tiselius
Dalaportens OL
29:407:162:51Guld
4
Mattias Karlsson
Växjö OK
30:067:233:17Silver
5
Jonas Engström
OK Hällen
30:087:233:19Silver
6
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
30:407:313:51Silver
7
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
30:427:313:53Silver
8
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
31:097:384:20Silver
9
Ulf Troeng
Dalaportens OL
31:147:394:25Silver
10
Markus Adolfsson
Tullinge SK
31:197:414:30Silver
11
Jonas Vestbom
OK Hammaren
31:437:464:54Silver
12
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
32:297:585:40Silver
13
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
33:278:126:38Silver
14
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
33:378:146:48Silver
15
Oskar Lund
IK Vista
34:148:237:25Silver
16
Erik Svahn
OK Tor
35:178:398:28Silver
17
Andreas Skymberg
OK Grane
38:149:2211:25Brons
18
Kristoffer Norin
Tjällmo-Godegårds OK
39:569:4713:07Brons
19
Johan Hasselström
Motala AIF OL
42:1910:2215:30
20
Johnny Hålsjö
OK Alehof
44:2510:5317:36
21
Marcus Johnsson
OK Kullingshof
47:5511:4521:06
22
Isak Jakobsson
Tibro OK
49:3212:0822:43
Johan Eriksson
Linköpings OK
Ej godkänd
Martin Hultman
OK Hällen
Ej godkänd
Erik Nilsson
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Simon Börjars
Kils OK
Ej godkänd
Niklas Landqvist
Köping-Kolsva OK
Ej godkänd
David Carlson
OK Roxen
Ej godkänd
Oscar Strindhagen
OK Orion
Ej godkänd
 
H20 Heat B 4020 meter33 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Lauri
OK Tisaren
26:306:360:00Guld
2
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
28:377:072:07Guld
3
Magnus Saager
OK Orion
28:457:092:15Guld
4
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
29:047:142:34Guld
5
David Healy
Järla IF OK
29:507:253:20Guld
6
Kalle Larsson
OK Klemmingen
30:167:323:46Silver
7
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
30:187:323:48Silver
8
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
30:297:353:59Silver
9
Andreas Johansson
Rydboholms SK
31:157:464:45Silver
10
Henrik Karlsson
OK Dacke
31:457:545:15Silver
11
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
32:047:595:34Silver
12
Klas Engström
Vittjärvs IK
32:378:076:07Silver
13
Johan Lindahl
Rotebro IS
32:388:076:08Silver
14
Marcus Lundagårds
Alfta-Ösa OK
32:498:106:19Silver
15
Gustaf Wennerberg
OK Klyftamo
33:218:186:51Silver
16
Petter Jönsson
Halmstad OK
33:348:217:04Silver
17
Petter Hallerby
IFK Lidingös Skid o OK
33:558:267:25Silver
18
Rickard Holmqvist
Hestra IF
33:588:277:28Silver
19
Robbin Kantarp
OK Hällen
34:228:337:52Silver
20
Pontus Karlsson
Rotebro IS
34:248:337:54Silver
21
Michael Eyer
Linköpings OK
34:348:368:04Silver
22
Tomas Karlsson
OK Klemmingen
34:468:398:16Silver
23
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
36:099:009:39Silver
24
Henric Carlsson
SOK Viljan
36:329:0510:02Silver
24
Anders Frisk
Rotebro IS
36:329:0510:02Silver
26
Josef Nordlund
OK Linné
36:339:0610:03Silver
27
Carl Pramlid
OK Klemmingen
38:079:2911:37Brons
28
Anders Lindberg
OK Tyr
38:139:3011:43Brons
29
Filip Holm
Hjobygdens OK
42:4310:3816:13
30
Mattias Johansson
OK Pan-Kristianstad
46:5411:4020:24
31
Daniel Gunnarsson
SOK Viljan
49:2912:1922:59
Rickard Hilmersson
OK Klyftamo
Ej godkänd
Emil Svensson
Motala AIF OL
Ej godkänd
 
H20 Heat C 4060 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Petter Haraldsson
Järla IF OK
26:596:390:00Guld
2
Oskar Malmberg
IFK Umeå
28:387:031:39Guld
3
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
29:497:212:50Guld
4
Sebastian Wiman
Täby OK
30:007:233:01Guld
5
Mattias Millinger
Västerås SOK
30:057:253:06Silver
6
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
30:197:283:20Silver
7
Jon Andersson
IFK Göteborg
30:367:323:37Silver
8
Daniel Liljedahl
OK Pan-Kristianstad
31:007:384:01Silver
9
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
31:497:504:50Silver
10
Rikard Pentonen
Hestra IF
32:398:035:40Silver
11
Kristofer Skog
Halmstad OK
32:408:035:41Silver
12
Dan Wester
Gustavsbergs IF
32:438:035:44Silver
13
Mark Nixon
Stora Tuna IK
33:298:156:30Silver
14
Assar Lindström
Västerbergslagens OL
34:178:277:18Silver
15
Jonas Karlsson
Dalaportens OL
34:248:287:25Silver
16
Lauri Nurmela
OK Södertörn
36:218:579:22Silver
17
Marcus Andersson
Västerbergslagens OL
37:179:1110:18Silver
18
Pontus Nilsson
Halmstad OK
37:529:2010:53Silver
19
Johan Häll
IF Thor
39:259:4312:26Brons
20
Pär Janson
OK Grane
41:0110:0614:02
21
Per Carlborg
Nyköpings OK
42:5810:3515:59
22
Henrik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
43:0110:3616:02
23
Andreas Maxén
Midälva OK
44:2510:5617:26
24
Jonas Nyberg
OK Pan-Kristianstad
44:2710:5717:28
25
Christofer Fogel
SOK Viljan
44:3610:5917:37
26
Atte Axelsson
Tjällmo-Godegårds OK
44:5811:0517:59
27
Linus Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
46:3211:2819:33
28
Mats Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
49:1912:0922:20
29
Marcus Eek
Köping-Kolsva OK
52:3412:5725:35
30
Christian Ahlström
OK Orion
53:2613:1026:27
Martin Johansson
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
D18 Heat A 3090 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
25:588:240:00Guld
2
Helena Jansson
IF Hagen
26:408:380:42Guld
3
Malin Sand
OK Tisaren
27:048:461:06Guld
4
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
29:099:263:11Silver
5
Josefine Carlsson
SOK Viljan
29:599:424:01Silver
6
Josefin Dahlsten
Eksjö SOK
31:4710:175:49Silver
7
Maria-Therese Persson
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:5010:386:52Silver
8
Anna Runesson
OK Vivill
33:1110:447:13Silver
8
Sofia Törnqvist
Storviks IF
33:1110:447:13Silver
10
Lisa Carlsson
Skellefteå OK
33:2810:507:30Silver
11
Malin Hultqvist
IF Hagen
33:3710:537:39Silver
12
Stina Banck
IF Hagen
36:0111:3910:03Silver
13
Malin Hellström
Katrineholms OK
36:1311:4310:15Silver
14
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
37:0712:0111:09Brons
15
Carolina Klasson
Ulricehamns OK
37:1212:0211:14Brons
16
Josefin Karlsson
OK Linné
37:1512:0311:17Brons
17
Linn Olsson
OK Orion
37:5512:1611:57Brons
18
Linnea Lidström
OK Landehof
38:3212:2812:34Brons
19
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
38:5812:3713:00Brons
20
Malin Gustafsson
Eksjö SOK
39:0712:4013:09Brons
21
Cecilia Bergander
Eksjö SOK
39:3612:4913:38Brons
22
Madeleine Gustavsson
Istrums SK
39:4712:5213:49Brons
23
Frida Hjertson
OK Linné
41:0913:1915:11
24
Frida Andersson
Falkenbergs OK
41:2613:2515:28
25
Janna Grevillius
OK Grane
41:5013:3215:52
26
Christine Litzell
OK Kullingshof
43:1013:5817:12
27
Sanna Lovén
Halmstad OK
45:1814:4019:20
28
Karin Janerås
OK Linné
46:0514:5520:07
29
Stina Edejern
Alfta-Ösa OK
46:1314:5720:15
30
Johanna Rahmqvist
OK Kåre
49:2516:0023:27
31
Carolina Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
49:4716:0723:49
32
Anna-Karin Jonasson
Härnösands OK
53:3917:2227:41
33
Maria Forsberg
Köping-Kolsva OK
55:1017:5129:12
Josefine Lindström
Linköpings OK
Ej godkänd
 
D18 Heat B 3100 meter32 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
26:598:420:00Guld
2
Elin A Skantze
Järla IF OK
28:039:031:04Guld
3
Annika Hofling
Dalaportens OL
30:049:423:05Silver
4
Anna Niklasson
Göteborg-Majorna OK
30:529:573:53Silver
5
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
30:539:583:54Silver
6
Johanna Edin
Midälva OK
30:549:583:55Silver
7
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
31:0110:004:02Silver
8
Johanna Berggren
Ljungskile FK
31:4210:144:43Silver
9
Lisa Palm
Lessebo OK
31:5110:164:52Silver
10
Anna-Karin Claesson
OK Kullingshof
34:5711:167:58Silver
11
Maria Tuomi
OK Kolmården
35:1111:218:12Silver
12
Caroline Gustafsson
Jönköpings OK
36:0411:389:05Silver
13
Hanna Johansson
OK Skogshjortarna
36:0711:399:08Silver
14
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
36:4111:509:42Silver
15
Maria Eriksson
OK Mangen
37:5212:1310:53Silver
16
Jenny Larsson
OK Skogshjortarna
38:2812:2511:29Brons
17
Jenny Windling
Härnösands OK
39:0212:3512:03Brons
18
Nadia Larsson
Söders-Tyresö
40:3613:0613:37Brons
19
Linda Ahlsén-Seirup
Södertälje-Nykvarn Orientering
40:3813:0613:39Brons
20
Anna Lövkvist
Midälva OK
41:1113:1714:12
21
Kajsa Richardsson
OK Mangen
41:3513:2514:36
22
Kajsa Falkman
Kils OK
42:5613:5115:57
23
Sanna Öhman
Tumba-Mälarhöjden OK
43:2814:0116:29
24
Christine Winther
Katrineholms OK
45:1614:3618:17
25
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
46:0614:5219:07
26
Jennie Nilsson
IF Hagen
46:2814:5919:29
27
Linnea Östlin
Linköpings OK
47:1315:1420:14
28
Sofia Thorsson
OK Vilse 87
49:3916:0122:40
29
Marie Madsen
Ronneby OK
51:2616:3524:27
30
Therese Andersson
Falköpings AIK
61:1319:4534:14
Virginia Wiman
Täby OK
Ej godkänd
Helen Walfridsson
Gävle OK
Ej godkänd
 
D18 Heat C 3070 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Gatel
IF Thor
27:268:560:00Guld
2
Maria Gustafsson
OK Älme
30:019:472:35Guld
3
Sofia Persson
Snättringe SK
30:4410:013:18Guld
4
Caroline Tollstadius
Bromma-Vällingby SOK
32:1910:324:53Silver
5
Cajsa Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
32:2310:334:57Silver
6
Emma Olofsson
Litsbygdens SK
32:2610:345:00Silver
7
Eva Tiselius
OK Kåre
32:3210:365:06Silver
8
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
32:3710:375:11Silver
9
Helena Andersson
OK Tisaren
32:4310:395:17Silver
10
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
32:5310:435:27Silver
11
Linda Berg
Bromma-Vällingby SOK
33:4511:006:19Silver
12
Fanny Fredriksson
Täby OK
34:0011:046:34Silver
13
Linnea Ryman
Leksands OK
35:0211:257:36Silver
14
Josefin Axelsson
Hestra IF
35:4711:398:21Silver
15
Moa Berglund
Sävedalens AIK
36:4311:589:17Silver
16
Malin Vedin
Midälva OK
36:4811:599:22Silver
17
Isabell Håkansson
IK Uven
36:5012:009:24Silver
18
Helena Strand
OK Landehof
37:5112:2010:25Silver
19
Frida Engqvist-Norman
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:5512:2110:29Silver
20
Johanna Östlin
Linköpings OK
38:2612:3111:00Silver
21
Camilla Sjökvist
Norbergs OK
38:4212:3611:16Silver
22
Sophia Galle
Bromma-Vällingby SOK
38:5212:4011:26Silver
23
Johanna Holma
Vittjärvs IK
39:1612:4711:50Silver
24
Evelin Gustafsson
Vittjärvs IK
39:5813:0112:32Silver
25
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
40:3013:1213:04Brons
26
Anna Tiderman
Snättringe SK
41:0913:2413:43Brons
27
Madelene Rinman
Kils OK
44:1314:2416:47
28
Josefin Antonsson
OK Löftan
45:0614:4117:40
29
Märta Mollén
OK Denseln
45:5814:5818:32
30
Marie Andersson
Falkenbergs OK
49:5716:1622:31
31
Malin Johansson
Köping-Kolsva OK
53:3117:2626:05
 
D18 Heat D 3080 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
27:048:470:00Guld
2
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
29:589:442:54Guld
3
Frida Bakkman
Lessebo OK
30:189:503:14Guld
4
Sara Eskilsson
Haninge SOK
30:349:553:30Guld
5
Lina Karlsson
Uddevalla OK
30:4710:003:43Guld
6
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
31:0710:064:03Silver
7
Mhairi Mackenzie
OK Ravinen
31:2110:114:17Silver
8
Petra Olander
Långhundra IF
31:5010:204:46Silver
9
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
32:2710:325:23Silver
10
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
32:3510:355:31Silver
11
Kristina Andersson
Jönköpings OK
33:1310:476:09Silver
12
Alexandra Bådenlid
OK Tyr
34:0611:047:02Silver
13
Sofia Prieditis
OK Tyr
34:5711:217:53Silver
14
Ann-Charlotte Sander
Leksands OK
36:0011:418:56Silver
15
Linnea Kjell
Linköpings OK
36:0611:439:02Silver
16
Caroline Larsson
OK Södertörn
36:2711:509:23Silver
17
Caroline Axnér
IF Thor
37:1012:0410:06Silver
18
Sofie Johansson
Tierps SOK
37:4212:1410:38Silver
19
Lotta Nilsson
OK Alehof
38:2712:2911:23Silver
20
Julia Torstensson
OK Landehof
39:3212:5012:28Silver
21
Mari Troeng
Storviks IF
40:4213:1313:38Brons
22
Josephina Ekedahl
Tolered-Utby Ol-klubb
41:2813:2814:24Brons
23
Karin Johansson
Hjobygdens OK
42:5313:5515:49Brons
24
Linda Andersson
Halmstad OK
43:2614:0616:22
25
Anna Johnson
Almby IK
43:4314:1216:39
26
Jill Olsson
Trollhättans SOK
43:4814:1316:44
27
Julia Dalgren
OK Ravinen
48:5615:5321:52
28
Gro Dahlbom
OK Kroppefjäll
50:2616:2223:22
29
Sara Malmgren
Sjövalla FK
50:5716:3323:53
30
Lovisa Senje
Halmstad OK
56:0118:1128:57
31
Therese Larsson
OK Kroppefjäll
56:0518:1329:01
32
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
59:0119:1031:57
Lina Wibron
Midälva OK
Ej godkänd
 
H18 Heat A 3900 meter39 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
28:077:130:00Guld
2
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
28:507:240:43Guld
3
David A Skantze
Järla IF OK
30:047:431:57Guld
4
Anders Håkansson
IFK Hedemora OK
30:177:462:10Guld
5
Tobias Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:218:023:14Guld
5
Joakim Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:218:023:14Guld
7
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
31:258:033:18Guld
8
Ola Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
31:588:123:51Guld
9
Anton Lif
Gävle OK
32:068:143:59Silver
10
Henrik Jansson
OK Älme
32:378:224:30Silver
11
Einari Nurmela
OK Södertörn
34:218:486:14Silver
12
Mikael Eliasson
OK Alehof
34:318:516:24Silver
13
Gustav Enander
Vänersborgs SK
36:449:258:37Silver
14
Erik Edespong
FK Friskus-Varberg
37:459:419:38Silver
15
Emil Ingvarsson
OK Vilse 87
37:549:439:47Silver
16
Martin Barrefalk
Härnösands OK
38:319:5310:24Silver
17
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
39:3510:0911:28Silver
18
Lukas Peterson
IFK Umeå
39:4010:1011:33Silver
19
Erik Lind
Säterbygdens OK
39:5910:1511:52Silver
20
Andreas Kristensson
OK Torfinn
40:0710:1712:00Silver
21
Jakob Vall
Vittjärvs IK
40:1410:1912:07Silver
22
Fredrik Björklund
KFUM Örebro OK
40:2310:2112:16Silver
23
Gustav Hall
Dalaportens OL
40:5610:3012:49Silver
24
Trond Fröding-Hatlen
OK Klemmingen
42:2010:5114:13Brons
25
Emanuel Gahlin
Härnösands OK
42:5811:0114:51Brons
26
Jesper Tiberg
Hjobygdens OK
43:1811:0615:11Brons
27
Pelle Åkerberg
OK Tisaren
44:2911:2416:22
28
Pär Holmbäck
Hjobygdens OK
45:2511:3917:18
29
Anders Lindberg
Söderhamns OK
49:4412:4521:37
30
Jakob Assarsson
OK Älme
51:1113:0723:04
31
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
55:1114:0927:04
32
Christoffer Lilja
Jönköpings OK
70:3918:0742:32
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
Ej godkänd
Christian Holmqvist
Hestra IF
Ej godkänd
Oscar Borg
FK Åsen
Ej godkänd
Johan Edin
Midälva OK
Ej godkänd
Robert Broström
OK Hedströmmen
Ej godkänd
Olof Halvarson
OK Kåre
Ej godkänd
Gustaf Carlson
IFK Hedemora OK
Ej godkänd
 
H18 Heat B 3860 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
27:507:130:00Guld
2
Mattias Eriksson
Rånäs OK
29:417:411:51Guld
3
Tobias Öström
OK Tyr
29:527:442:02Guld
4
Martin Härberg
Järla IF OK
30:367:562:46Guld
5
Björn Pramlid
OK Klemmingen
31:038:033:13Silver
6
Otto Lundman
OK Roslagen
31:148:053:24Silver
7
Markus Hellström
Forsa OK
31:388:123:48Silver
8
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
31:468:143:56Silver
9
Erik Lindblom
IFK Göteborg
33:068:355:16Silver
10
Fredrik Johansson
OK Kullingshof
33:228:395:32Silver
11
Magnus Ohlin
Rånäs OK
34:028:496:12Silver
12
William Lind
Sävedalens AIK
34:308:566:40Silver
13
Tobias Fogeby
Rehns BK
34:449:006:54Silver
14
Daniel Johannesson
Västerås SOK
35:349:137:44Silver
15
Erik Johansson
Falköpings AIK
35:439:157:53Silver
15
Johan Eriksson
Gävle OK
35:439:157:53Silver
17
Daniel Attås
OK Tisaren
35:459:167:55Silver
18
Olle Berglund
Forsa OK
36:229:258:32Silver
19
Johan Tideman
Jönköpings OK
37:239:419:33Silver
20
Tobias Wahlgren
OK Gisle
37:429:469:52Silver
21
Daniel Hjortvall
Hestra IF
38:279:5810:37Silver
22
Linus Lundström
Söderhamns OK
38:319:5910:41Silver
23
Fredrik Hansen
FK Boken
38:4810:0310:58Silver
24
Joel Bergkvist
Ringsjö OK
38:4910:0310:59Silver
25
Johan Davidsson
OK Tranan
39:3410:1511:44Silver
26
Anders Hederskog
IFK Göteborg
42:1310:5614:23Brons
27
Joel Engström
Vittjärvs IK
42:2811:0014:38Brons
28
Markus Enberg
SOK Viljan
44:2811:3116:38
29
Per Henriksson
Eksjö SOK
50:1913:0222:29
30
Cristian Larsson
Köping-Kolsva OK
52:1713:3324:27
31
Johan Levin
OK Tyr
54:0614:0126:16
32
Oskar Funcke
Dalaportens OL
69:3018:0041:40
33
Niklas Skyttner
Forsa OK
90:2723:2662:37
Peter Öhlén
Midälva OK
Ej godkänd
Ola Stenbeck
Halmstad OK
Ej godkänd
Patrik Berglund
Sävedalens AIK
Ej godkänd
 
H18 Heat C 3880 meter39 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Strand
OK Landehof
28:067:150:00Guld
2
Anders Trolin
Forsa OK
29:487:411:42Guld
3
Fajer Wennerberg
OK Klyftamo
30:417:542:35Guld
4
Jens Grevillius
OK Grane
30:497:572:43Guld
5
Simon Elgsten
Eksjö SOK
31:088:013:02Guld
6
Mattias Ericsson
OK Denseln
31:218:053:15Guld
7
Niklas Wansölin
OK Ravinen
31:358:083:29Guld
8
Ola Carlsson
OK Motala
31:388:093:32Guld
9
Mikael Kristensson
OK Torfinn
31:438:103:37Guld
10
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:058:163:59Silver
11
Joel Sjölander
Härnösands OK
32:468:274:40Silver
12
Erik Söderhjelm
Vittjärvs IK
33:278:375:21Silver
13
Magnus Karlsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:348:395:28Silver
14
Karl Levin
OK Tyr
34:538:596:47Silver
15
Jonas Allared
Hagaby GOIF
35:409:127:34Silver
16
Johannes Svensson
OK Tyr
36:089:198:02Silver
17
Pär Olofsson
Rehns BK
37:479:449:41Silver
18
Martin Fredriksson
OK Skogshjortarna
37:569:479:50Silver
19
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
39:0610:0511:00Silver
20
Glenn Persson
Ystads OK
40:3510:2812:29Silver
21
Simon Jakobson
Tibro OK
40:4210:2912:36Silver
22
Gustav Eriksson
IF Hagen
41:2810:4113:22Brons
23
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
41:5710:4913:51Brons
24
Johan Persson
Hagaby GOIF
42:1410:5314:08Brons
25
Erik Lundh
OK Pan-Kristianstad
42:1710:5414:11Brons
26
Thomas Ohlin
Rånäs OK
43:5711:2015:51Brons
27
Robert Grann
Köping-Kolsva OK
44:0911:2316:03
28
Andreas Bjärkmar
Linköpings OK
45:2511:4217:19
29
Mathias Jansson
Bredaryds SOK
45:3311:4417:27
30
Christian Pettersson
Kristinehamns OK
46:1311:5518:07
31
Erik Mattsson
Järla IF OK
46:4512:0318:39
32
Anders Borg
OK Tisaren
48:5212:3620:46
33
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
52:3413:3324:28
34
Lars Axelsson
Hjobygdens OK
56:1014:2928:04
35
Erik Mellerstedt
Midälva OK
56:2514:3228:19
Erik Linde
OK Linné
Ej godkänd
Martin Wendt
FK Boken
Ej godkänd
Erik Thorsson
Tullinge SK
Ej godkänd
Björn Larsson
Järla IF OK
Ej godkänd
 
H18 Heat D 3900 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
John Fredriksson
Täby OK
28:127:140:00Guld
2
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
28:437:220:31Guld
3
David Bejbom
Uddevalla OK
29:377:361:25Guld
4
Johan Olsson
Hjobygdens OK
29:437:371:31Guld
5
Mikael Nordström
Rånäs OK
29:497:391:37Guld
6
David Runemalm
Nybro OK
29:537:401:41Guld
7
Oscar Arman
Nyköpings OK
31:107:592:58Guld
8
Klas Englund
Sundbybergs IK
31:178:013:05Guld
9
Jens Caap-Hällgren
Härnösands OK
31:248:033:12Guld
10
Erik Blomberg
Nyköpings OK
31:438:083:31Guld
11
Joakim Lindholm
OK Hällen
31:498:093:37Guld
12
Johan Fries
Umeå OK
32:548:264:42Silver
13
Andreas Pousette
Rånäs OK
33:008:284:48Silver
14
Joel Schleeh
Kils OK
33:088:304:56Silver
15
Henrik Lundgren
Kils OK
33:368:375:24Silver
16
Johannes Eklund
Rånäs OK
33:598:435:47Silver
17
Simon Jacobsson
Långhundra IF
34:088:455:56Silver
18
Pär Hansson
Alfta-Ösa OK
34:198:486:07Silver
19
Andreas Eriksson
Umeå OK
34:298:516:17Silver
20
Fredrik Åkerlind
Vallentuna-Össeby OL
35:579:137:45Silver
21
Anders Back
IFK Hedemora OK
36:489:268:36Silver
22
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
37:159:339:03Silver
23
Thomas Lilja
OK Denseln
38:109:479:58Silver
24
Nicklas Wargbo
IFK Hedemora OK
39:0510:0110:53Silver
25
Fredrik Zetterberg
OK Djerf
40:1110:1811:59Silver
26
Per Wirehn
Dalaportens OL
40:3110:2312:19Silver
27
Erik Backteman
Linköpings OK
41:3210:3913:20Brons
28
Johan Alenius
Sävedalens AIK
42:2110:5214:09Brons
29
Staffan Engström
Almby IK
44:0511:1815:53
30
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
44:0711:1915:55
31
Kjell Winblad
Rehns BK
44:3511:2616:23
32
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
44:4011:2716:28
33
Ivan Forsgren
OK Tisaren
45:2511:3917:13
34
Fredrik Rosenqvist
SOK Viljan
45:5111:4517:39
35
Erik Lindström
Västerås SOK
46:4611:5918:34
36
Thomas Eek
Köping-Kolsva OK
47:2812:1019:16
37
Niclas Westerberg
IF Hagen
48:0512:2019:53
38
Linus Larsson
FK Göingarna
64:3916:3536:27
Johan Andersson
Järla IF OK
Ej godkänd