SM Klassisk Final

2003-09-14

Arrangörer: OK Tyr | Sisu Forshaga SK | Kristinehamns OK | Deje SF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
244
Form:
Individuell
Startande:
242
Distans:
Lång
Fullföljande:
235
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 9150 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
67:037:200:00Guld
2
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
67:347:230:31Guld
3
Cecilia Bratt
OK Orion
67:547:250:51Guld
4
Gunilla Svärd
IF Thor
69:007:321:57Guld
5
Karin Noborn
Sundsvalls OK
69:347:362:31Guld
6
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
69:497:382:46Guld
7
Tina Junegard
Tullinge SK
70:177:413:14Guld
8
Lina Bäckström
OK Linné
70:397:433:36Guld
9
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
70:427:443:39Guld
10
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
71:417:504:38Guld
11
Madelene Allmungs
Leksands OK
72:547:585:51Guld
12
Annika Billstam
OK Linné
73:418:036:38Guld
13
Riina Kuuselo
IFK Lidingös Skid o OK
73:588:056:55Guld
14
Carina Svensson
Eksjö SOK
74:248:087:21Guld
15
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
74:428:107:39Guld
16
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
75:328:158:29Silver
17
Sofia Holmgård
Kils OK
75:548:188:51Silver
18
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
76:508:249:47Silver
19
Helena Nordin
Skogslöparna
76:568:249:53Silver
20
Lina Persson
OK Skogsfalken
77:018:259:58Silver
21
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
77:118:2610:08Silver
22
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
77:198:2710:16Silver
23
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
77:228:2710:19Silver
24
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
77:278:2810:24Silver
25
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
78:148:3311:11Silver
26
Åsa Hellquist
Sol Tranås
79:078:3912:04Silver
27
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
79:488:4312:45Silver
28
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
80:328:4813:29Silver
29
Annika Björk
OK Linné
80:498:5013:46Silver
30
Anna Zetterberg
IF Thor
82:179:0015:14Silver
31
Lena Gummesson
Nybro OK
82:289:0115:25Silver
32
Linn Nilsson
OK Tyr
82:479:0315:44Silver
33
Karin Aneland
OK Skogshjortarna
85:139:1918:10Silver
34
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
86:309:2719:27Silver
35
Ida Mattsson
Västerbergslagens OL
87:049:3120:01Silver
36
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
88:249:4021:21Silver
37
Nina Karlsson
OK Denseln
89:519:4922:48Silver
38
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
93:1610:1226:13Silver
Louise Göthfors
Järfälla OK
Ej godkänd
 
H21 15040 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tobias Andersson
OK Orion
90:566:030:00Guld
2
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
94:046:153:08Guld
3
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
94:586:194:02Guld
4
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
95:096:204:13Guld
5
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
95:546:234:58Guld
6
Johan Håkansson
Ronneby OK
96:036:235:07Guld
7
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
97:116:286:15Guld
8
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
97:326:296:36Guld
9
Håkan Petersson
IFK Göteborg
97:336:296:37Guld
10
Mats Troeng
OK Linné
97:386:296:42Guld
11
Erik Andersson
OK Denseln
97:596:317:03Guld
12
David Andersson
Västerbergslagens OL
98:106:327:14Guld
13
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
99:036:358:07Guld
14
Per Öberg
OK Hällen
99:496:388:53Guld
15
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
99:506:388:54Guld
16
Rikard Claesson
IFK Göteborg
100:236:409:27Guld
17
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
100:246:419:28Guld
18
Mikhail Mamleev
OK Orion
102:066:4711:10Silver
19
Jens Molin
SOIK Hellas
102:156:4811:19Silver
20
Emil Wingstedt
Växjö OK
102:396:5011:43Silver
21
Sergey Detkov
OK Tisaren
103:066:5112:10Silver
22
Thomas Asp
IFK Göteborg
103:506:5412:54Silver
23
Peter Hemmyr
Södertälje-Nykvarn Orientering
104:476:5813:51Silver
24
Peter Löfås
Stora Tuna IK
105:427:0214:46Silver
25
Martin Claesson
IFK Göteborg
105:467:0214:50Silver
26
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
106:047:0315:08Silver
27
Fredrik Norman
Tullinge SK
106:177:0415:21Silver
28
Björn Ljunggren
Söders-Tyresö
106:457:0615:49Silver
29
Jamie Stevenson
IFK Göteborg
108:097:1117:13Silver
30
Michael Wehlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
109:067:1518:10Silver
31
Manne Wiklund
Gustavsbergs IF
109:187:1618:22Silver
32
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
109:197:1618:23Silver
33
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
109:427:1818:46Silver
34
Johan Hellman
OK Tyr
110:227:2019:26Silver
35
Stephen Palmer
Malungs OK Skogsmårdarna
113:197:3222:23Silver
36
Dan Norin
Gävle OK
114:047:3523:08Silver
37
Martin Larsson
IFK Göteborg
117:027:4726:06Silver
38
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
124:548:1833:58Silver
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Mattias Johansson
Järfälla OK
Ej godkänd
 
D20 7210 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
54:017:300:00Guld
2
Lina Nero
Ronneby OK
58:558:104:54Guld
3
Ida Svensson
Sjövalla FK
60:168:226:15Guld
4
Lena Gillgren
Gävle OK
60:298:236:28Guld
5
Sofia Karlsson
Tullinge SK
61:168:307:15Silver
6
Marie Andersson
Jönköpings OK
61:598:367:58Silver
7
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
62:308:408:29Silver
8
Katarina Bergander
OK Linné
63:328:499:31Silver
9
Linn Axelsson
Domnarvets GOIF
63:358:499:34Silver
10
Anna Edenbrandt
Lunds OK
63:438:509:42Silver
11
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
64:448:5910:43Silver
12
Therese Gustavsson
Ronneby OK
64:468:5910:45Silver
13
Anna Olsson
OK Skogsfalken
64:529:0010:51Silver
14
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
65:229:0411:21Silver
15
Karin Boström
Järfälla OK
65:269:0511:25Silver
16
Natalie Egli
Söders-Tyresö
65:369:0611:35Silver
17
Stina Jansson
Främmestads IK
66:149:1112:13Silver
18
Emma Green
Långshyttans AIK OK
66:269:1312:25Silver
19
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
66:559:1712:54Silver
20
Emelie Holmström
OK Ravinen
67:099:1913:08Silver
21
Kristina Roberto
OK Linné
67:449:2413:43Silver
22
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
67:599:2613:58Silver
23
Elin Hultman
OK Hällen
68:549:3314:53Silver
24
Lina Lindberg
Dalaportens OL
69:079:3515:06Silver
25
Stina Andreasson
Gustavsbergs IF
69:089:3515:07Silver
26
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
69:359:3915:34Silver
27
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
69:369:3915:35Silver
28
Marielle Larsson
OK Södertörn
70:329:4716:31Silver
29
Hanna Kruse
Köping-Kolsva OK
71:059:5217:04Silver
30
Hanna Aludden
Gävle OK
71:259:5417:24Silver
31
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
72:3510:0418:34Silver
32
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
72:4210:0518:41Silver
33
Susanne Sjöö
Eksjö SOK
72:4610:0618:45Silver
34
Lin Eriksson
Linköpings OK
72:5710:0718:56Silver
35
Elin Johansson
Västerås SOK
73:3110:1219:30Silver
36
Martina Johansson
Halmstad OK
73:4410:1419:43Silver
37
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
75:0010:2420:59Silver
38
Therese Nyström
OK Roxen
76:3210:3722:31Silver
39
Sigrid Larsson
Leksands OK
77:4510:4723:44Silver
 
H20 11280 meter42 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Millinger
Västerås SOK
72:366:260:00Guld
2
Emil Lauri
OK Tisaren
72:476:270:11Guld
3
Henric Carlsson
SOK Viljan
76:326:473:56Guld
4
Anders Holmberg
Järla IF OK
76:466:484:10Guld
5
Robbin Kantarp
OK Hällen
76:486:494:12Guld
5
Oscar Strindhagen
OK Orion
76:486:494:12Guld
7
Petter Haraldsson
Järla IF OK
76:576:494:21Guld
8
Oskar Malmberg
IFK Umeå
77:376:535:01Guld
9
Andreas Johansson
Rydboholms SK
79:047:016:28Guld
10
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
80:467:108:10Guld
11
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
81:037:118:27Silver
12
Martin Johansson
IFK Moras OK
81:277:138:51Silver
13
Petter Jönsson
Halmstad OK
81:287:138:52Silver
14
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
81:587:169:22Silver
15
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
82:567:2110:20Silver
16
Magnus Saager
OK Orion
82:597:2110:23Silver
17
Ulf Troeng
Dalaportens OL
84:087:2811:32Silver
18
Assar Lindström
Västerbergslagens OL
84:587:3212:22Silver
19
Rikard Pentonen
Hestra IF
85:417:3613:05Silver
20
David Holmberg
Väsby OK
85:587:3713:22Silver
21
Kristofer Skog
Halmstad OK
86:417:4114:05Silver
22
Oskar Lund
IK Vista
88:577:5316:21Silver
23
Sebastian Wiman
Täby OK
89:267:5616:50Silver
24
Erik Svahn
OK Tor
89:597:5917:23Silver
25
Johnny Hålsjö
OK Alehof
90:208:0017:44Silver
26
Dan Wester
Gustavsbergs IF
91:118:0518:35Silver
27
Mattias Karlsson
Växjö OK
91:188:0618:42Silver
28
Marcus Eek
Köping-Kolsva OK
92:088:1019:32Silver
29
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
92:298:1219:53Silver
30
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
93:308:1720:54Silver
31
Johan Lindahl
Rotebro IS
94:078:2121:31Silver
32
Johan Strandberg
Järla IF OK
94:278:2221:51Silver
33
David Healy
Järla IF OK
95:338:2822:57Silver
34
Per Carlborg
Nyköpings OK
96:308:3323:54Silver
35
Klas Engström
Vittjärvs IK
98:228:4325:46Silver
36
Daniel Liljedahl
OK Pan-Kristianstad
99:578:5227:21Silver
37
Anders Lindberg
OK Tyr
100:018:5227:25Silver
38
Mark Nixon
Stora Tuna IK
103:129:0930:36Brons
39
Jonas Karlsson
Dalaportens OL
110:019:4537:25
Jonas Engström
OK Hällen
Ej godkänd
Markus Adolfsson
Tullinge SK
Ej godkänd
Lauri Nurmela
OK Södertörn
Ej godkänd
 
D18 5930 meter42 startande, 42 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
45:237:390:00Guld
2
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
51:338:426:10Silver
3
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
52:098:486:46Silver
4
Linnea Lidström
OK Landehof
53:018:567:38Silver
5
Elin A Skantze
Järla IF OK
53:209:007:57Silver
6
Sofie Johansson
Tierps SOK
53:429:038:19Silver
7
Eva Tiselius
OK Kåre
53:439:048:20Silver
8
Johanna Berggren
Ljungskile FK
55:239:2010:00Silver
9
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
55:279:2110:04Silver
10
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
56:409:3311:17Silver
11
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
56:549:3611:31Silver
12
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
56:559:3611:32Silver
13
Lina Karlsson
Uddevalla OK
57:059:3811:42Silver
14
Sanna Öhman
Tumba-Mälarhöjden OK
57:309:4212:07Silver
15
Kristina Gatel
IF Thor
57:329:4212:09Silver
16
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
58:119:4912:48Silver
17
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
58:219:5012:58Silver
18
Petra Olander
Långhundra IF
58:529:5613:29Silver
19
Kristina Andersson
Jönköpings OK
59:009:5713:37Silver
20
Mhairi Mackenzie
OK Ravinen
59:4910:0514:26Silver
21
Anna Niklasson
Göteborg-Majorna OK
60:0010:0714:37Silver
22
Stina Banck
IF Hagen
60:2110:1114:58Silver
23
Frida Andersson
Falkenbergs OK
60:4510:1515:22Silver
24
Linda Berg
Bromma-Vällingby SOK
61:3510:2316:12Silver
25
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
61:3910:2416:16Silver
26
Jill Olsson
Trollhättans SOK
61:5910:2716:36Silver
27
Lotta Nilsson
OK Alehof
62:3710:3417:14Silver
28
Caroline Larsson
OK Södertörn
62:4510:3517:22Silver
29
Janna Grevillius
OK Grane
63:4210:4518:19Silver
30
Maria Tuomi
OK Kolmården
64:2810:5219:05Silver
31
Josephina Ekedahl
Tolered-Utby Ol-klubb
65:0310:5819:40Brons
32
Emma Olofsson
Litsbygdens SK
65:5111:0620:28Brons
33
Cajsa Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
65:5711:0720:34Brons
34
Sofia Persson
Snättringe SK
66:4711:1621:24Brons
35
Alexandra Bådenlid
OK Tyr
67:1111:2021:48Brons
36
Lisa Carlsson
Skellefteå OK
67:3411:2422:11Brons
37
Terese Herlin
Turebergs IF
68:2011:3122:57Brons
38
Lisa Palm
Lessebo OK
69:1111:4023:48Brons
39
Sofia Prieditis
OK Tyr
71:1912:0225:56
40
Therese Larsson
OK Kroppefjäll
71:3012:0326:07
41
Linnea Östlin
Linköpings OK
72:4512:1627:22
42
Ann-Charlotte Sander
Leksands OK
75:4212:4630:19
 
H18 9500 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Härberg
Järla IF OK
64:366:480:00Guld
2
Erik Thorsson
Tullinge SK
67:057:042:29Guld
3
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
67:197:052:43Guld
4
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
67:507:083:14Guld
5
Jens Grevillius
OK Grane
68:077:103:31Guld
6
David A Skantze
Järla IF OK
70:167:245:40Guld
7
Anders Håkansson
IFK Hedemora OK
70:417:266:05Guld
8
John Fredriksson
Täby OK
70:497:276:13Guld
9
Johan Fries
Umeå OK
70:577:286:21Guld
10
William Lind
Sävedalens AIK
71:277:316:51Guld
11
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
71:287:316:52Guld
12
Fajer Wennerberg
OK Klyftamo
72:467:408:10Silver
13
Andreas Pousette
Rånäs OK
73:157:438:39Silver
14
Joakim Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
73:437:469:07Silver
15
Johan Levin
OK Tyr
74:267:509:50Silver
16
Anton Lif
Gävle OK
74:487:5210:12Silver
17
Björn Pramlid
OK Klemmingen
75:017:5410:25Silver
18
Nicklas Wargbo
IFK Hedemora OK
75:167:5510:40Silver
19
Andreas Eriksson
Umeå OK
76:428:0412:06Silver
20
Joel Schleeh
Kils OK
76:478:0512:11Silver
21
David Runemalm
Nybro OK
77:528:1213:16Silver
22
Magnus Ohlin
Rånäs OK
79:068:2014:30Silver
23
Fredrik Åkerlind
Vallentuna-Össeby OL
79:228:2114:46Silver
24
David Bejbom
Uddevalla OK
79:578:2515:21Silver
25
Nils Björke
Söders-Tyresö
80:158:2715:39Silver
26
Christian Holmqvist
Hestra IF
80:268:2815:50Silver
27
Ola Carlsson
OK Motala
80:398:2916:03Silver
28
Gustaf Carlson
IFK Hedemora OK
81:478:3717:11Silver
29
Johan Olsson
Hjobygdens OK
83:468:4919:10Silver
30
Erik Mattsson
Järla IF OK
83:548:5019:18Silver
31
Tobias Wahlgren
OK Gisle
83:558:5019:19Silver
32
Patrik Berglund
Sävedalens AIK
84:208:5319:44Silver
33
Otto Lundman
OK Roslagen
84:258:5319:49Silver
34
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
84:378:5420:01Silver
35
Tobias Öström
OK Tyr
84:398:5520:03Silver
36
Niklas Wansölin
OK Ravinen
86:519:0922:15Silver
37
Gustav Hall
Dalaportens OL
92:319:4427:55Brons
38
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
109:0311:2944:27
39
Joakim Lindholm
OK Hällen
115:2012:0850:44
Pär Hansson
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd