Lång-SM

2001-09-23

Arrangörer: Vingåkers OK | Högsjö GF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
405
Form:
Individuell
Startande:
299
Distans:
Ultralång
Fullföljande:
249
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 15230 meter40 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
114:107:300:00Guld
2
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
115:177:341:07Guld
3
Gunilla Svärd
IF Thor
116:427:402:32Guld
4
Cecilia Nilsson
OK Orion
117:107:423:00Guld
5
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
118:327:474:22Guld
6
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
119:327:515:22Guld
7
Madelene Allmungs
Leksands OK
121:227:587:12Guld
8
Carina Svensson
Eksjö SOK
124:018:099:51Guld
9
Karin Noborn
Sundsvalls OK
124:058:099:55Guld
10
Annika Lundström
Sundbybergs IK
124:208:1010:10Guld
11
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
124:498:1210:39Guld
12
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
127:248:2213:14Silver
13
Lina Bäckström
Täby OK
132:428:4318:32Silver
14
Karin Sennvall
KFUM Örebro OK
132:458:4318:35Silver
15
Elin Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
133:108:4519:00Silver
16
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
133:558:4819:45Silver
17
Anna Mårsell
Linköpings OK
134:568:5220:46Silver
18
Rebecka Österberg
Linköpings OK
135:028:5220:52Silver
19
Asta Misiunaite
Eksjö SOK
135:058:5220:55Silver
20
Jenny Wallsten
OK Orion
135:158:5321:05Silver
21
Anna Zetterberg
IF Thor
135:298:5421:19Silver
22
Lena Nilsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
136:008:5621:50Silver
23
Annika Lehmivaara
Tullinge SK
136:138:5722:03Silver
24
Annika Billstam
Järfälla OK
136:278:5822:17Silver
25
Regula Hulliger
Södertälje-Nykvarn Orientering
141:189:1727:08Silver
26
Annika Björk
Domnarvets GOIF
142:419:2228:31Silver
27
Maria Wallström
Nyköpings OK
146:339:3732:23Silver
28
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
155:3410:1341:24Silver
29
Åsa Höög
OK Djerf
156:3810:1742:28Silver
30
Dainora Alsauskaite
OK Ravinen
159:0710:2744:57Silver
31
Renata Misiunaite
Eksjö SOK
159:0910:2744:59Silver
32
Johanna Svensson
IF Thor
164:4010:4950:30Brons
33
Annika Ridell
IF Thor
175:1511:3061:05
34
Natasha Libo
IFK Lidingös Skid o OK
176:5211:3762:42
35
Helena Backlund
Gävle OK
184:2812:0770:18
36
Åsa Jernberg
Gävle OK
195:1212:4981:02
Sofia Pålsson
Järfälla OK
Ej godkänd
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
Ej godkänd
Pernilla Karlsson
Söders-Tyresö
Ej godkänd
Malin Sand
Uddevalla OK
Ej godkänd
 
H21 24800 meter84 startande, 66 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
151:506:070:00Guld
2
Niclas Jonasson
Leksands OK
152:266:090:36Guld
3
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
152:576:101:07Guld
4
Thomas Asp
IFK Göteborg
153:176:111:27Guld
5
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
153:236:111:33Guld
6
Mats Troeng
Storviks IF
153:336:111:43Guld
7
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
153:366:121:46Guld
8
Anders Dalin
Leksands OK
153:566:122:06Guld
9
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
160:176:288:27Guld
10
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
166:346:4314:44Guld
11
Per Ek
IFK Lidingös Skid o OK
166:546:4415:04Guld
12
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
168:046:4716:14Silver
13
Martin Andersson
OK Ravinen
168:206:4716:30Silver
14
Johan Nordlund
Leksands OK
168:266:4816:36Silver
15
Mattias Abelsson
Söders-Tyresö
168:296:4816:39Silver
16
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
169:176:5017:27Silver
17
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
169:266:5017:36Silver
18
Jens Molin
SOIK Hellas
169:376:5017:47Silver
19
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
169:476:5117:57Silver
20
Mårten Frendelius
Hagaby GOIF
170:026:5118:12Silver
21
Dan Norin
Gustavsbergs IF
170:136:5218:23Silver
22
Peter Hemmyr
IFK Umeå
170:186:5218:28Silver
23
Jan Johansson
IFK Umeå
170:246:5218:34Silver
24
Lasse Jansson
Gävle OK
170:336:5318:43Silver
25
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
170:456:5318:55Silver
26
Johan Hellman
OK Tyr
170:576:5419:07Silver
27
Johan Karlsson
Västerås SOK
171:006:5419:10Silver
28
Erik Groth
KFUM Örebro OK
171:066:5419:16Silver
29
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
171:206:5519:30Silver
30
Mats Röjgård
OK Kolmården
171:556:5620:05Silver
31
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
174:397:0322:49Silver
32
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
176:097:0624:19Silver
33
Lars Palmqvist
Järfälla OK
179:017:1327:11Silver
34
Nick Barrable
OK Ravinen
179:117:1427:21Silver
35
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
179:527:1528:02Silver
36
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
181:517:2030:01Silver
37
Henrik Vuorinen
OK Kolmården
182:057:2130:15Silver
38
Tom Quayle
IFK Hedemora OK
182:527:2231:02Silver
39
Johan Sundén
Södertälje-Nykvarn Orientering
183:387:2431:48Silver
40
Niklas Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
183:597:2532:09Silver
41
Magnus Johansson
OK Ravinen
184:157:2632:25Silver
42
Erik Kropf
Gustavsbergs IF
184:197:2632:29Silver
43
Sven Lundbäck
Vittjärvs IK
184:277:2632:37Silver
44
Johan Ahlström
Västerås SOK
184:477:2732:57Silver
45
Hans Mård
Järfälla OK
184:527:2733:02Silver
46
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
185:217:2833:31Silver
47
Peter Löfås
Stora Tuna IK
185:227:2833:32Silver
48
Jonas Buud
IFK Moras OK
185:277:2933:37Silver
49
Andreas Gällerspång
Umeå OK
185:337:2933:43Silver
50
Gunnar Melin
Sundbybergs IK
185:407:2933:50Silver
51
Richard Hejdenberg
Gävle OK
188:017:3536:11Silver
52
Christer Alm
Hagaby GOIF
190:077:4038:17Silver
53
Anders Kleist
OK Denseln
193:047:4741:14Silver
54
Edvin Karlsson
OK Denseln
193:247:4841:34Silver
55
Håkan Andersson
Västerås SOK
194:597:5243:09Silver
56
Fredrik Noborn
Sundsvalls OK
195:057:5243:15Silver
57
Henrik Persson
Tullinge SK
195:317:5343:41Silver
58
Erik Råberg
OK Tyr
195:517:5444:01Silver
59
Rikard Gunnarsson
OK Orion
195:597:5444:09Silver
60
Magnus Persson
OK Kolmården
198:198:0046:29Silver
61
Mikael Pihel
OK Tisaren
198:568:0147:06Silver
62
Tomas Albinsson
OK Ravinen
205:168:1753:26Silver
63
Ulf Johansson
Ärla IF
205:438:1853:53Silver
64
Per Svensson
Finspångs Aik
207:278:2255:37Silver
65
Max Karle
OK Skogshjortarna
210:188:2958:28Silver
66
Don Staudte
Järla IF OK
246:269:5694:36
Jörgen Ohlin
OK Roslagen
Ej godkänd
Johan Thysell
Ärla IF
Ej godkänd
Mattias Vangbo
IF Thor
Ej godkänd
Jens Thorild
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Patrik Martner
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Mindaugas Kvedaravicius
Eksjö SOK
Ej godkänd
Jonas Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Jesper Mårtensson
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Pessi Liukkonen
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Tommy Lindberg
OK Roslagen
Ej godkänd
Daniel Wernersson
OK Orinto
Ej godkänd
Greger Tysk
Leksands OK
Ej godkänd
Ali Kuosku
Järfälla OK
Ej godkänd
Peter Öberg
OK Hällen
Ej godkänd
Björn Karlsson
OK Denseln
Ej godkänd
Stefan Aronsson
OK Alferna
Ej godkänd
Peter Lundh
OK Kolmården
Ej godkänd
 
D20 12640 meter71 startande, 64 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
102:358:070:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
102:418:070:06Guld
3
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
103:568:131:21Guld
4
Sara Grenmark
OK Hällen
104:158:151:40Guld
5
Linn Axelsson
Ärla IF
104:188:151:43Guld
6
Sara Skyttner
Ljusdals OK
104:288:161:53Guld
7
Marie Andersson
Jönköpings OK
105:248:202:49Guld
8
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
105:298:212:54Guld
9
Karolina Norin
Kungälvs OK
105:358:213:00Guld
10
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
105:428:223:07Guld
11
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
106:068:243:31Guld
12
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
106:448:274:09Guld
13
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
107:218:304:46Guld
14
Emma Johansson
Kristinehamns OK
109:348:406:59Guld
15
Stina Jansson
Främmestads IK
109:458:417:10Guld
16
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
110:168:437:41Guld
17
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
110:208:447:45Guld
18
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
110:228:447:47Guld
19
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
110:348:457:59Guld
20
Therese Nyström
OK Roxen
110:428:458:07Guld
21
Josefina Norin
Kungälvs OK
112:238:539:48Guld
22
Ulrika Andersson
IK Gandvik
112:358:5410:00Guld
23
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
112:518:5610:16Guld
24
Elin Sjölander
OK Rodhen
113:038:5710:28Guld
25
Johanna Ring
Kinnaströms SK
113:288:5910:53Guld
26
Martina Johansson
Halmstad OK
113:398:5911:04Guld
27
Ellinor Fransson
Ärla IF
113:529:0111:17Guld
28
Caroline Green
OK Vivill
114:029:0111:27Silver
29
Sara Lundblad
Tullinge SK
114:089:0211:33Silver
30
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
114:119:0211:36Silver
31
Elisabet Larsson
Sol Tranås
114:179:0211:42Silver
32
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
114:199:0311:44Silver
33
Ida Svensson
Sjövalla FK
114:279:0311:52Silver
34
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
114:539:0512:18Silver
35
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
115:149:0712:39Silver
36
Kajsa Dahlberg
IFK Kiruna
115:199:0712:44Silver
37
Emma Öberg
OK Hällen
115:279:0812:52Silver
38
Therese Gustavsson
Ronneby OK
115:319:0812:56Silver
39
Emma Andersson
Ärla IF
115:429:0913:07Silver
40
Jenny Persson
Kristinehamns OK
115:569:1013:21Silver
41
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
116:319:1313:56Silver
42
Frida Nero
Ronneby OK
116:509:1514:15Silver
43
Stina Lindqvist
Järfälla OK
117:029:1614:27Silver
44
Caroline Eriksson
Tullinge SK
117:209:1714:45Silver
45
Sofia Karlsson
Tullinge SK
117:229:1714:47Silver
46
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
118:029:2015:27Silver
47
Lena Gillgren
Gävle OK
120:209:3117:45Silver
48
Madelene Lööf
Mariestads FK
124:059:4921:30Silver
49
Alexandra Vejedal
OK Mark
126:5710:0324:22Silver
50
Hanna Höij
Stora Tuna IK
128:2810:1025:53Silver
51
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
128:3710:1126:02Silver
52
Emelie Holmström
IK Gandvik
129:3410:1526:59Silver
53
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
129:4910:1627:14Silver
54
Sigrid Larsson
Leksands OK
131:1010:2328:35Silver
55
Sofia Andersson
OK Hällen
131:5710:2629:22Silver
56
Lena Persson
OK Skogsfalken
132:2010:2829:45Silver
57
Katarina Alm
Järfälla OK
134:4110:3932:06Silver
58
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
136:3710:4834:02Silver
59
Marie Andersson
OK Stigen
138:5911:0036:24Silver
60
Sofia Ebermark
Älvsby IF
139:4411:0337:09Silver
61
Åsa Mårsell
Göteborg-Majorna OK
140:5311:0938:18Silver
62
Lin Eriksson
Linköpings OK
151:1811:5848:43Brons
63
Jenny Winblad
Hagaby GOIF
162:1912:5059:44
64
Lara Prince
Söders-Tyresö
165:5413:0763:19
Elin J0hansson
Dalaportens OL
Ej godkänd
Emma Ericsson
OK Denseln
Ej godkänd
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
Ej godkänd
Natalie Egli
Söders-Tyresö
Ej godkänd
Elin Wallquist
Svaide Roma SOK
Ej godkänd
Linda Ericsson
Haninge SOK
Ej godkänd
Ida Svensson
Halmstad OK
Ej godkänd
 
H20 19570 meter104 startande, 83 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Andersson
OK Denseln
126:436:290:00Guld
2
Anders Holmberg
Järla IF OK
127:076:300:24Guld
3
Per Brolund
Kristinehamns OK
127:246:310:41Guld
4
Jonas Engström
OK Hällen
130:176:393:34Guld
5
Jan Troeng
Storviks IF
130:336:403:50Guld
6
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
130:376:403:54Guld
7
Johan Höij
Norbergs OK
130:396:413:56Guld
8
Hans Brolund
Kristinehamns OK
130:456:414:02Guld
9
Henrik Wass
IF Hagen
130:486:414:05Guld
10
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
130:546:414:11Guld
11
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
134:066:517:23Guld
12
Andreas Jansson
OK Älme
134:126:517:29Guld
13
Erik Engstrand
Rehns BK
134:346:537:51Guld
14
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
134:486:538:05Guld
15
Sebastian Wiman
Täby OK
135:086:548:25Guld
16
Petter Jönsson
Halmstad OK
135:146:558:31Guld
17
Emil Lauri
OK Tisaren
135:366:568:53Guld
18
Petter Haraldsson
Gustavsbergs IF
136:016:579:18Guld
19
Isak Bergman
Bredaryds SOK
137:037:0010:20Guld
20
Erik Lennartsson
SOK Viljan
138:107:0411:27Guld
21
Daniel Blohm
OK Klemmingen
138:517:0612:08Guld
22
Viktor Funcke
Norbergs OK
139:177:0712:34Guld
23
Johan Lindahl
Rotebro IS
139:197:0712:36Guld
24
Björn Olovsson
Brännans IF
139:227:0712:39Guld
25
Erik Svahn
OK Tor
139:237:0712:40Guld
26
Kristofer Skog
Halmstad OK
139:297:0812:46Guld
27
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
139:347:0812:51Guld
28
Martin Johansson
Dalaportens OL
139:427:0812:59Guld
29
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
140:067:1013:23Silver
30
Johan Svedelius
Umeå OK
140:117:1013:28Silver
31
Kalle Larsson
Kjula-Standard OK
140:137:1013:30Silver
32
Gustav Grenmyr
IK Hakarpspojkarna
142:007:1515:17Silver
33
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
142:077:1615:24Silver
34
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
143:097:1916:26Silver
35
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
143:387:2016:55Silver
36
Isak Jakobsson
Tibro OK
146:077:2819:24Silver
37
Henrik Olsson
Täby OK
146:327:2919:49Silver
38
Sven Lees
OK Kåre
146:437:3020:00Silver
39
Martin Moberg
Mariestads FK
147:157:3120:32Silver
40
Karl Tiselius
OK Kåre
147:427:3320:59Silver
41
Patrik Magnusson
Boxholm-Mjölby OL
150:277:4123:44Silver
42
Anders Smedenmark
Ronneby OK
151:447:4525:01Silver
43
Rikard Wass
IF Hagen
152:247:4725:41Silver
44
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
153:157:5026:32Silver
45
Anders Hansson
Rehns BK
154:467:5528:03Silver
46
Jonas Palm
Lessebo OK
155:217:5628:38Silver
47
Ulf Troeng
Storviks IF
155:547:5829:11Silver
48
Patrik Blom
Rehns BK
155:587:5829:15Silver
49
Mikael Axin
Hagaby GOIF
156:207:5929:37Silver
50
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
156:258:0029:42Silver
51
Jonas Pettersson
Ärla IF
156:358:0029:52Silver
52
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
156:528:0130:09Silver
53
Jonas Vestbom
Ockelbo OK
156:568:0130:13Silver
54
Andreas Aronsson
IF Hagen
158:078:0531:24Silver
55
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
158:178:0531:34Silver
56
Martin Härberg
Järla IF OK
158:338:0631:50Silver
57
Mårten Martinsson
Degerfors OK
159:528:1033:09Silver
58
Christian Karldén
Kvillebyns SK
161:288:1534:45Silver
59
Markus Adolfsson
Tullinge SK
162:058:1735:22Silver
60
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
163:078:2036:24Silver
61
Anders Axling
Södertälje-Nykvarn Orientering
163:108:2036:27Silver
62
Martin Lindqvist
Stenungsunds OK
164:298:2437:46Silver
63
Klas Engström
Vittjärvs IK
164:328:2437:49Silver
64
Jesper Eriksson
OK Roxen
167:508:3541:07Silver
65
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
168:128:3641:29Silver
66
Anders Boström
Järfälla OK
168:378:3741:54Silver
67
Anders Henriksson
Västerbergslagens OL
173:288:5246:45Silver
68
Johan Engström
Alfta-Ösa OK
175:378:5848:54Silver
69
Henrik Jansson
OK Älme
176:159:0049:32Silver
70
Mattias Millinger
Västerås SOK
176:199:0149:36Silver
71
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
176:379:0149:54Silver
72
Johan Jonsson
OK Tisaren
182:239:1955:40Brons
73
Magnus Strand
OK Landehof
183:079:2156:24Brons
74
Björn Wistrand
OK Tor
185:539:3059:10Brons
75
Christian Ahlström
Ronneby OK
187:339:3560:50Brons
76
Oskar Håkansson
Ronneby OK
187:349:3560:51Brons
77
Anders Hederskog
IFK Göteborg
188:409:3861:57Brons
78
William Lind
OK Landehof
190:289:4463:45Brons
79
Thorbjörn Ekström
Uddevalla OK
191:179:4664:34
80
Carl Pramlid
OK Klemmingen
193:089:5266:25
81
John Niklasson
OK Klemmingen
209:4610:4383:03
82
Henrik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
209:4810:4383:05
83
Mattias Karlsson
Växjö OK
210:1010:4483:27
Nils Wistrand
OK Tor
Ej godkänd
Per Eklöf
OK Milan
Ej godkänd
Kristofer Tåqvist
Västerås SOK
Ej godkänd
Johan Palmér
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Marcus Andersson
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
Simon Nyström
Hagaby GOIF
Ej godkänd
Aivis Lejins
OK Klemmingen
Ej godkänd
Oskar Malmberg
IFK Umeå
Ej godkänd
Joakim Gustafsson
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Jerker Martinsson
Mariestads FK
Ej godkänd
Patrik Eklund
IF Thor
Ej godkänd
Jon Andersson
IFK Göteborg
Ej godkänd
Rikard Pentonen
Hestra IF
Ej godkänd
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
Ej godkänd
Sven Larsson
Leksands OK
Ej godkänd
Beat Roth
Leksands OK
Ej godkänd
Peter Aronsson
Linköpings OK
Ej godkänd
Martin Hammarlund
Motala AIF OL
Ej godkänd
Per Janzon
Norbergs OK
Ej godkänd
David Pettersson
Snättringe SK
Ej godkänd
Oskar Ryno
OK Tisaren
Ej godkänd