SM Kort Final

2000-09-09

Arrangörer: Ronneby OK | OK Dacke | OK Orion | FK Vittus

Nivå:
Nationell
Anmälda:
243
Form:
Individuell
Startande:
243
Distans:
Medel
Fullföljande:
238
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3780 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
25:276:440:00Guld
2
Cecilia Nilsson
OK Orion
25:426:480:15Guld
3
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
28:007:242:33Guld
4
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
28:087:272:41Guld
5
Karin Noborn
Sundsvalls OK
28:097:272:42Guld
6
Annika Björk
Domnarvets GOIF
28:327:333:05Guld
7
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
29:027:413:35Silver
8
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
29:177:453:50Silver
9
Weronika Carlsson
OK Orion
29:227:463:55Silver
10
Zsuzsa Fey
IFK Lidingös Skid o OK
29:257:473:58Silver
11
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
29:297:484:02Silver
11
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
29:297:484:02Silver
13
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
29:417:514:14Silver
14
Lena Nilsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:467:524:19Silver
15
Elin Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
29:577:554:30Silver
16
Sofia Holmgård
Kils OK
30:027:574:35Silver
17
Madelené Allmungs
Visby IF Gute SOK
30:037:574:36Silver
18
Pia Olsson
OK Orion
30:248:034:57Silver
19
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora OK
30:398:075:12Silver
19
Jenny Pålsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:398:075:12Silver
21
Eva Stålstad
IK Hakarpspojkarna
30:538:105:26Silver
22
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
31:038:135:36Silver
23
Viktoria Petré
Domnarvets GOIF
31:118:155:44Silver
24
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
31:128:155:45Silver
25
Johanna Råberg
OK Tyr
32:018:286:34Silver
26
Iva Navratilova
Hagaby GOIF
32:028:286:35Silver
27
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
32:078:306:40Silver
28
Anna Mårsell
Linköpings OK
32:288:357:01Silver
29
Åsa Hellquist
Sol Tranås
32:368:377:09Silver
30
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
32:428:397:15Silver
31
Johanna Lindgren
IFK Göteborg
33:128:477:45Silver
32
Malin Svensson
OK Orion
33:418:558:14Silver
33
Taru Ikäheimonen
FK Friskus-Varberg
33:478:568:20Silver
34
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
33:548:588:27Silver
35
Yvonne Andersson
Tullinge SK
34:269:078:59Silver
36
Alexandra Svanström
Västerås SOK
36:269:3810:59Silver
37
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
37:5210:0112:25Brons
Jenny Wallsten
OK Orion
Ej godkänd
Elisabeth Bäckström
Hestra IF
Ej godkänd
Helena Sönsteröd
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
H21 4840 meter42 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
27:345:420:00Guld
2
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
27:355:420:01Guld
3
Johan Håkansson
Ronneby OK
27:555:460:21Guld
4
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
28:085:490:34Guld
5
Steven Hale
OK Tyr
28:155:500:41Guld
6
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
28:235:520:49Guld
7
Tobias Andersson
OK Orion
28:315:540:57Guld
8
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
28:335:540:59Guld
9
Per Öberg
OK Hällen
28:385:551:04Guld
10
Mats Troeng
Storviks IF
28:405:551:06Guld
11
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
29:006:001:26Guld
12
Yuri Omelchenko
OK Orion
29:046:001:30Guld
13
Emil Wingstedt
Växjö OK
29:286:051:54Guld
14
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
29:306:061:56Guld
15
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
29:386:072:04Guld
16
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
29:536:102:19Guld
17
Niclas Jonasson
Leksands OK
29:556:112:21Guld
18
Pontus Jonsson
OK Orion
29:586:112:24Guld
19
Peter Jacobsson
OK Ravinen
30:006:122:26Guld
20
Mats Olsson
OK Kolmården
30:026:122:28Guld
21
Anders Dalin
Leksands OK
30:146:152:40Guld
22
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora OK
30:226:162:48Guld
23
Jon Engkvist
Ronneby OK
30:376:203:03Guld
24
Daniel Grahn
OK Orion
30:396:203:05Guld
25
Martin Larsson
IFK Göteborg
30:436:213:09Guld
26
Kalle Dalin
Leksands OK
30:516:223:17Guld
27
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
31:246:293:50Silver
28
Per Ek
IFK Lidingös Skid o OK
31:306:303:56Silver
29
Per-Anders Bergman
OK Tisaren
31:396:324:05Silver
30
Oskar Axelsson
Hestra IF
31:506:354:16Silver
31
Anders Berg
OK Kolmården
32:026:374:28Silver
32
Greger Tysk
Leksands OK
32:076:384:33Silver
33
Stefan Persson
Västerås SOK
32:166:404:42Silver
33
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:166:404:42Silver
35
Jörgen Ohlin
OK Roslagen
32:236:414:49Silver
36
Jörgen Nilsson
OK Tyr
33:156:525:41Silver
37
Rikard Gunnarsson
OK Orion
33:396:576:05Silver
38
Henrik Tryggeson
OK Pan-Kristianstad
33:406:576:06Silver
39
Henrik Berlin
OK Orion
34:117:046:37Silver
40
Ali Kuosku
Järfälla OK
35:297:207:55Silver
41
Martin Ivarsson
OK Tyr
39:048:0411:30Silver
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
D20 3550 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefina Norin
Kungälvs OK
28:197:590:00Guld
2
Eva Nordkvist
Leksands OK
28:368:030:17Guld
3
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
29:228:161:03Guld
4
Jenny Johansson
Kungälvs OK
30:088:291:49Guld
5
Lina Bäckström
Täby OK
30:148:311:55Guld
6
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
31:078:462:48Guld
7
Linda Larsson
OK Hedströmmen
31:118:472:52Guld
8
Johanna Ring
Kinnaströms SK
31:138:482:54Guld
9
Sofia Gustafson
Sävedalens AIK
31:518:583:32Guld
10
Johanna Svensson
IF Thor
32:089:033:49Silver
11
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
32:319:104:12Silver
12
Jenny Eriksson
OK Rodhen
32:509:154:31Silver
13
Petra Halvarson
OK Kåre
33:139:214:54Silver
14
Linda Sjögren
IFK Hedemora OK
33:249:255:05Silver
15
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
33:549:335:35Silver
16
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
33:589:345:39Silver
17
Karolina Norin
Kungälvs OK
34:009:355:41Silver
18
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
34:129:385:53Silver
19
Pernilla Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:289:436:09Silver
20
Ellinor Kallin
SOK 68
34:369:456:17Silver
21
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
35:3810:027:19Silver
22
Jenny Sander
Leksands OK
36:1010:117:51Silver
23
Emma Tryggeson
Göteborg-Majorna OK
36:3210:178:13Silver
24
Rebecca Calltorp
Nyköpings OK
36:3510:188:16Silver
25
Anna Persson
Växjö OK
36:4410:218:25Silver
26
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
36:5710:258:38Silver
27
Frida Steen
Kungälvs OK
37:2810:339:09Silver
28
Elna Martinsson
FK Göingarna
37:3410:359:15Silver
29
Sara Johansson
Kristinehamns OK
37:4810:399:29Silver
30
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
38:0610:449:47Silver
31
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
38:3210:5110:13Silver
32
Karin Lundberg
Ärla IF
38:3510:5210:16Silver
33
Anna Andersson
OK Denseln
38:3710:5310:18Silver
34
Lisa Johansson
Åmåls OK
40:2811:2412:09Silver
35
Anna Memmi
Halmstad OK
40:3411:2612:15Silver
36
Caroline Sjökvist
Söders-Tyresö
41:0511:3412:46Brons
37
Veronica Kälvedahl
Hällefors OK
42:4412:0214:25Brons
38
Anna Karlsson
Bredaryds SOK
44:3312:3316:14
39
Kristina Carlander
Södertälje-Nykvarn Orientering
44:3412:3316:15
40
Åsa Johansson
OK Gipen
49:4214:0021:23
 
H20 4320 meter41 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
27:196:190:00Guld
2
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
28:406:381:21Guld
3
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
28:526:411:33Guld
4
Torbjörn Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
28:566:421:37Guld
5
Anders Hedman
OK Hällen
29:006:431:41Guld
6
David Andersson
Västerbergslagens OL
29:196:472:00Guld
7
Andreas Johansson
IK Stern
29:206:472:01Guld
8
Anders Kleist
OK Denseln
29:246:482:05Guld
9
Per Janzon
Norbergs OK
29:296:492:10Guld
10
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
30:066:582:47Guld
10
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
30:066:582:47Guld
12
Per Andréasson
OK Skogsfalken
30:567:103:37Guld
13
Jonas Lindholm
Tullinge SK
31:017:113:42Silver
14
Edvin Karlsson
OK Denseln
31:127:133:53Silver
15
Peter Löfås
Stora Tuna IK
31:237:164:04Silver
16
Niclas Nilsson
Bredaryds SOK
31:247:164:05Silver
17
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
31:257:164:06Silver
18
Arvid Sundkvist
Kjula-Standard OK
31:537:234:34Silver
18
Johan Persson
OK Skogsfalken
31:537:234:34Silver
20
Erik Engstrand
Rehns BK
31:597:244:40Silver
21
Gustaf Granath
Västerås SOK
32:127:274:53Silver
22
Per Brolund
Kristinehamns OK
32:177:284:58Silver
23
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
32:217:295:02Silver
24
Karl Lindgren
Värend GN OL
32:447:355:25Silver
25
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
32:537:375:34Silver
26
Anders Hultgren
FK Göingarna
33:237:446:04Silver
27
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
33:287:456:09Silver
28
Fredrik Persson
FK Åsen
33:317:466:12Silver
29
Andreas Kristersson
Stora Tuna IK
33:587:526:39Silver
30
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
34:077:546:48Silver
31
Per Rosén
IK Uven
34:117:556:52Silver
32
Fredrik Thuren
Ronneby OK
34:378:017:18Silver
33
Martin Hogedal
IF Hagen
35:118:097:52Silver
34
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
35:328:148:13Silver
35
Hans Brolund
Kristinehamns OK
35:368:148:17Silver
36
Mikael Löfving
IF Hagen
36:378:299:18Silver
37
Jan Troeng
Storviks IF
36:498:319:30Silver
38
Per Fredberg
Kristinehamns OK
40:199:2013:00Brons
39
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
41:149:3313:55Brons
40
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
41:179:3313:58Brons
Jonas Zachrison
Mariestads FK
Ej godkänd
 
D18 3300 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Persson
OK Skogsfalken
27:048:120:00Guld
2
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
27:288:190:24Guld
3
Emelie Holmström
IK Gandvik
28:218:351:17Guld
4
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
28:318:381:27Guld
5
Sara Lundblad
Tullinge SK
28:568:461:52Guld
6
Emma Andersson
Ärla IF
29:138:512:09Guld
7
Linda Ericsson
Haninge SOK
29:328:572:28Guld
8
Elin Sjölander
OK Rodhen
29:539:032:49Guld
9
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
30:149:103:10Guld
10
Alexandra Vejedal
OK Mark
30:189:113:14Guld
11
Sanna Johansson
OK Hällen
30:299:143:25Guld
12
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
30:509:213:46Guld
13
Caroline Green
OK Vivill
31:009:243:56Guld
14
Marie Andersson
Jönköpings OK
31:049:254:00Silver
15
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
31:079:264:03Silver
16
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
31:109:274:06Silver
17
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
31:159:284:11Silver
18
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
32:169:475:12Silver
19
Sofia Karlsson
Tullinge SK
32:219:485:17Silver
20
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
32:289:505:24Silver
21
Ida Svensson
Sjövalla FK
32:299:515:25Silver
22
Karin Boström
Järfälla OK
32:509:575:46Silver
23
Anna Ställberg
Tullinge SK
32:569:595:52Silver
24
Lena Persson
OK Skogsfalken
33:2210:076:18Silver
25
Josefin Norell
Söders-Tyresö
33:3110:096:27Silver
26
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
34:1610:237:12Silver
27
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
34:2510:267:21Silver
28
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
34:4710:327:43Silver
29
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
35:5610:538:52Silver
30
Stina Bergren
Norrköpings AIS
35:5910:548:55Silver
31
Lisa Gustafsson
Köping-Kolsva OK
36:0310:558:59Silver
32
Erika Nilsson
FK Göingarna
36:2111:019:17Silver
33
Emma Palmér
Ulricehamns OK
36:2411:029:20Silver
34
Lina Nero
Ronneby OK
36:4711:099:43Silver
35
Jenny Andersson
Lessebo OK
40:0112:0812:57Brons
36
Elin Hagestrand
Rånäs OK
40:0512:0913:01Brons
37
Linn Axelsson
Strängnäs-Malmby OL
40:3212:1713:28Brons
38
Kristin Karls
IK Jarl Rättvik
43:2513:0916:21
39
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
43:4713:1616:43
40
Cecilia Håkansson
OK Vilse 87
45:1513:4318:11
 
H18 4060 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
25:256:160:00Guld
2
Johan Höij
Norbergs OK
25:496:220:24Guld
3
Erik Andersson
OK Denseln
25:566:230:31Guld
4
Isak Bergman
Bredaryds SOK
25:576:230:32Guld
5
Markus Adolfsson
Tullinge SK
26:196:290:54Guld
6
Daniel Blohm
OK Klemmingen
27:076:411:42Guld
7
Fredrik Larsson
Norbergs OK
27:406:492:15Guld
8
Crister Nygren
IF Thor
27:546:522:29Guld
9
Jonas Pettersson
Ärla IF
28:046:552:39Guld
10
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
28:056:552:40Guld
11
Henrik Karlsson
OK Dacke
28:096:562:44Guld
12
Pontus Nilsson
Halmstad OK
28:136:572:48Guld
13
Johan Palmér
Ulricehamns OK
28:146:572:49Guld
14
Jon Andersson
IFK Göteborg
28:196:582:54Guld
15
Martins Sirmais
OK Klemmingen
28:567:083:31Guld
16
Kristoffer Norin
Tjällmo-Godegårds OK
29:027:093:37Silver
17
Erik Wall
OK Tisaren
29:117:113:46Silver
18
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
29:217:143:56Silver
19
Mårten Martinsson
Degerfors OK
29:497:214:24Silver
20
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
30:007:234:35Silver
21
Johan Svensson
OK Vilse 87
30:087:254:43Silver
22
Sebastian Wiman
Täby OK
30:167:274:51Silver
23
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
30:217:294:56Silver
24
Erik Lärfars
Leksands OK
30:337:315:08Silver
25
Petter Haraldsson
Gustavsbergs IF
30:487:355:23Silver
26
Andreas Jansson
OK Älme
30:497:355:24Silver
27
Jonas Palm
Lessebo OK
30:507:365:25Silver
28
Erik Lennartsson
SOK Viljan
31:027:395:37Silver
29
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
31:147:425:49Silver
30
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
31:257:446:00Silver
31
Henric Carlsson
SOK Viljan
31:377:476:12Silver
32
Johnny Hålsjö
OK Alehof
31:497:506:24Silver
33
Anders Boström
Järfälla OK
32:227:586:57Silver
34
Joakim Antonsson
OK Löftan
33:128:117:47Silver
35
Jörgen Johansson
Vittjärvs IK
33:138:117:48Silver
36
Erik Weimann
IFK Göteborg
33:458:198:20Silver
37
Anders Axling
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:258:5811:00Silver
38
Oskar Malmberg
IFK Umeå
37:279:1312:02Brons
39
Björn Olovsson
Brännans IF
40:5410:0415:29
40
Johan Fredriksson
OK Skogshjortarna
41:0810:0815:43