SM-kort Kval

2000-09-08

Arrangörer: Ronneby OK | OK Orion | OK Dacke | FK Vittus

Nivå:
Nationell
Anmälda:
873
Form:
Individuell
Startande:
798
Distans:
Medel
Fullföljande:
754
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21A 3610 meter37 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
26:077:140:00Guld
2
Pia Olsson
OK Orion
27:177:331:10Guld
3
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora OK
27:317:371:24Guld
4
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
27:597:451:52Guld
5
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
28:127:492:05Guld
6
Helena Sönsteröd
Stora Tuna IK
28:377:562:30Guld
7
Jenny Pålsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:078:043:00Guld
8
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
30:538:334:46Silver
9
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
31:028:364:55Silver
10
Taru Ikäheimonen
FK Friskus-Varberg
31:058:374:58Silver
11
Lin Thorsell
IF Thor
31:128:395:05Silver
12
Maria Holmstrand
Trollhättans SK
31:188:405:11Silver
13
Anna Zetterberg
IF Thor
31:398:465:32Silver
14
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
31:468:485:39Silver
15
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
32:188:576:11Silver
16
Malin Sand
Uddevalla OK
32:238:586:16Silver
17
Britta Backlund
Stora Tuna IK
32:469:056:39Silver
18
Åsa Svensson
Göteborg-Majorna OK
33:029:096:55Silver
19
Maria Junevik
Leksands OK
33:229:157:15Silver
20
Kristin Backåkers
IFK Hedemora OK
33:299:177:22Silver
21
Jenny Erlandsson
Svärdsjö IF
33:409:207:33Silver
22
Maria Wallström
Nyköpings OK
34:019:257:54Silver
23
Linda Nordin
Sundbybergs IK
35:159:469:08Silver
24
Susanne Biörs
Leksands OK
35:209:479:13Silver
25
Sara Linse
Lunds OK
35:229:489:15Silver
26
Sofia Malmqvist
OK Renen
35:299:509:22Silver
27
Ida Hördegård
IFK Göteborg
37:2010:2011:13Silver
28
Jenny Nilsson
OK Djerf
37:2210:2111:15Silver
29
Linn Nilsson
Kils OK
38:0810:3412:01Brons
30
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
39:4010:5913:33Brons
31
Ann-Charlotte Carlsson
Kils OK
39:5611:0413:49Brons
32
Carina Persson
Söders-Tyresö
40:1511:0914:08Brons
33
Lina Svensson
OK Skogsfalken
41:4311:3315:36
34
Linda Ryen
OK Djerf
47:0113:0120:54
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
Ej godkänd
Malin Widelund
Svärdsjö IF
Ej godkänd
Annieke Baljeu
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
D21B 3650 meter37 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
26:367:170:00Guld
2
Annika Björk
Domnarvets GOIF
27:557:391:19Guld
3
Cecilia Nilsson
OK Orion
28:277:481:51Guld
4
Sofia Holmgård
Kils OK
29:017:572:25Guld
5
Zsuzsa Fey
IFK Lidingös Skid o OK
29:057:582:29Guld
6
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
29:087:592:32Guld
7
Johanna Råberg
OK Tyr
29:168:012:40Guld
8
Viktoria Petré
Domnarvets GOIF
29:208:022:44Guld
9
Alexandra Svanström
Västerås SOK
29:338:062:57Guld
10
Yvonne Andersson
Tullinge SK
29:538:113:17Guld
11
Linda Karlsson
Ljungskile FK
30:548:284:18Silver
12
Charlotte Lindkvist
OK Ravinen
31:038:304:27Silver
13
Lotta J-Sundblad
Eksjö SOK
31:148:334:38Silver
14
Åsa Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
31:208:354:44Silver
15
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
31:408:415:04Silver
16
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
31:438:415:07Silver
17
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
31:518:445:15Silver
18
Jenny Karlsson
OK Linné
32:018:465:25Silver
19
Ulrika Eriksson
Stora Tuna IK
32:058:475:29Silver
20
Frida Wallström
Sävedalens AIK
32:098:485:33Silver
21
Anna Svensson
SOK Viljan
32:128:495:36Silver
22
Eva Hallsten
Täby OK
32:519:006:15Silver
23
Eva Lindman
OK Linné
33:029:036:26Silver
24
Maria von Schmalensé
Täby OK
33:369:127:00Silver
25
Lina Palmér
Ulricehamns OK
34:439:318:07Silver
26
Annika Billstam
Järfälla OK
34:459:318:09Silver
27
Annette Carlsson
Almby IK
34:589:358:22Silver
28
Åsa Holmstrand
Trollhättans SK
35:089:388:32Silver
29
Annica Jansson
IFK Lidingös Skid o OK
35:459:489:09Silver
30
Carina Bergander
Eksjö SOK
36:039:539:27Silver
31
Charlotte Wahlström
Almby IK
36:149:569:38Silver
32
Anna Berggren
Gävle OK
37:0610:1010:30Silver
33
Anna-Karin Bondesson
OK Pan-Kristianstad
37:4110:1911:05Silver
34
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
39:1310:4512:37Brons
35
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
43:3211:5616:56
Sarah Olofsson
Ronneby OK
Ej godkänd
Stina Granefelt
OK Tyr
Ej godkänd
 
D21C 3620 meter34 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Wallsten
OK Orion
27:197:330:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
28:467:571:27Guld
3
Karin Noborn
Sundsvalls OK
29:058:021:46Guld
4
Eva Stålstad
IK Hakarpspojkarna
29:428:122:23Guld
5
Elisabeth Bäckström
Hestra IF
29:458:132:26Guld
6
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
29:508:142:31Guld
6
Weronika Carlsson
OK Orion
29:508:142:31Guld
8
Johanna Lindgren
IFK Göteborg
30:018:182:42Guld
9
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
30:068:192:47Guld
10
Lena Nilsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:388:283:19Guld
11
Laila B Höglund
FK Herkules
30:498:313:30Guld
12
Carina Svensson
Eksjö SOK
31:168:383:57Silver
13
Maria Sibileva
Ronneby OK
31:208:394:01Silver
14
Sofia Pålsson
Järfälla OK
31:308:424:11Silver
15
Helena Kumlin
Nybro OK
32:108:534:51Silver
16
Malin Wiklund
Almby IK
33:049:085:45Silver
17
Charlotta Blom
Linköpings OK
33:299:156:10Silver
18
Linda Fahlen
OK Djerf
33:319:166:12Silver
19
Åsa Hedin
OK Linné
33:349:166:15Silver
20
Karin Aneland
OK Skogshjortarna
33:579:236:38Silver
21
Malin Jonsson
OK Tyr
34:499:377:30Silver
22
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
34:519:387:32Silver
23
Katrin Hallsten
Täby OK
34:569:397:37Silver
24
Malin Lindskog
Söders-Tyresö
35:169:457:57Silver
25
Susanne Petersson
Sundsvalls OK
35:479:538:28Silver
26
Maria Lindahl
Lessebo OK
35:489:538:29Silver
26
Anna Nygård
Västerås SOK
35:489:538:29Silver
28
Anna Haglund
OK Hedströmmen
37:0110:149:42Silver
29
Eva Albinsson
OK Tyr
37:0510:159:46Silver
30
Lotta Tureson Giberg
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:5910:3010:40Silver
31
Åsa Nilsson
Ronneby OK
38:4610:4311:27Silver
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Åsa Larsson
OK Kolmården
Ej godkänd
Eva Singman
Västerås SOK
Ej godkänd
 
D21D 3630 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
27:367:360:00Guld
2
Elin Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
27:517:400:15Guld
3
Madelené Allmungs
Visby IF Gute SOK
27:547:410:18Guld
4
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
28:247:490:48Guld
5
Malin Svensson
OK Orion
29:098:021:33Guld
6
Anna Mårsell
Linköpings OK
29:278:071:51Guld
7
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
29:548:142:18Guld
8
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
29:568:152:20Guld
9
Åsa Hellquist
Sol Tranås
30:248:222:48Guld
10
Iva Navratilova
Hagaby GOIF
30:268:232:50Guld
11
Jenny Boberg
FK Friskus-Varberg
30:288:242:52Guld
12
Lena Gummesson
Nybro OK
30:408:273:04Guld
13
Nina Karlsson
OK Denseln
30:468:293:10Guld
14
Maria Wiklund
IK Hakarpspojkarna
30:478:293:11Guld
15
Cecilia Einarsson
OK Hedströmmen
31:078:343:31Silver
16
Rebecka Österberg
Linköpings OK
31:258:393:49Silver
17
Marie-Louise Engström
Leksands OK
31:528:474:16Silver
18
Kristina Kull
Sävedalens AIK
32:118:524:35Silver
19
Monica Hatlen
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:128:524:36Silver
20
Maria Rindstig
SOK Viljan
32:318:574:55Silver
21
Anke Xylander
Söders-Tyresö
33:189:105:42Silver
22
Annica Påhlstorp
Nybro OK
33:319:145:55Silver
23
Anna Karin Olm
IF Thor
33:339:155:57Silver
24
Johanna Maxén
Stora Tuna IK
33:409:166:04Silver
25
Marika Nylund
Söders-Tyresö
33:439:176:07Silver
26
Annica Clevnert
Söders-Tyresö
33:499:196:13Silver
27
Annika Westerholm
Turebergs IF
34:129:256:36Silver
28
Susanne Håkansson
Halmstad OK
34:169:266:40Silver
29
Johanna Larsson
Göteborg-Majorna OK
34:559:377:19Silver
30
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
35:299:477:53Silver
31
Anna Falk
Sundbybergs IK
36:159:598:39Silver
32
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
36:4910:099:13Silver
33
Therese Bergqvist
Leksands OK
37:3610:2110:00Silver
34
Agneta Nordholm
Sävedalens AIK
39:5010:5812:14Silver
35
Karin Arvidsson
Skogslöparna
40:0311:0212:27Brons
36
Jessica Söllvander
OK Roslagen
43:4412:0316:08
 
H21A 4620 meter31 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Troeng
Storviks IF
25:055:260:00Guld
2
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
25:405:330:35Guld
3
Jon Engkvist
Ronneby OK
25:595:370:54Guld
4
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
26:295:441:24Guld
5
Rikard Gunnarsson
OK Orion
27:055:522:00Guld
6
Per Ek
IFK Lidingös Skid o OK
27:295:572:24Guld
7
Anders Berg
OK Kolmården
27:385:592:33Guld
8
Martin Ivarsson
OK Tyr
27:466:012:41Guld
9
Ali Kuosku
Järfälla OK
27:546:022:49Guld
10
Niclas Jonasson
Leksands OK
28:026:042:57Guld
11
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
28:136:063:08Guld
12
Björn Kristianson
IFK Göteborg
28:316:103:26Guld
13
Jesper Stenström
Vänersborgs SK
29:186:214:13Silver
14
Ulf Bergkvist
OK Hammaren
29:416:254:36Silver
15
Lars Nordin
Sundsvalls OK
29:566:294:51Silver
16
Magnus Persson
OK Kolmården
29:596:294:54Silver
17
Mikael Hansson
Bredaryds SOK
30:006:304:55Silver
18
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
30:286:365:23Silver
19
Martin Claesson
Hestra IF
30:296:365:24Silver
20
Jonas Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
30:556:425:50Silver
21
Ola Hultin
OK Roslagen
31:066:446:01Silver
22
Joakim Carlsson
OK Tisaren
32:046:566:59Silver
23
Pål Skogtjärn
OK Linné
32:277:017:22Silver
24
Ola Lindqvist
OK Skogsfalken
32:327:037:27Silver
25
Mattias Eriksson
Gävle OK
32:557:077:50Silver
26
Jens Thorild
FK Friskus-Varberg
32:567:087:51Silver
27
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
33:357:168:30Silver
28
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
34:157:259:10Silver
29
Håkan Mattsson
Gotlands Bro OK
39:118:2914:06Brons
Dan Norin
Gustavsbergs IF
Ej godkänd
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
Ej godkänd
 
H21B 4590 meter36 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
25:475:370:00Guld
2
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
25:575:390:10Guld
3
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
26:065:410:19Guld
4
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
26:305:460:43Guld
5
Pontus Jonsson
OK Orion
26:585:531:11Guld
6
Anders Dalin
Leksands OK
27:135:561:26Guld
7
Martin Larsson
IFK Göteborg
27:406:021:53Guld
8
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
28:016:062:14Guld
9
Peter Jacobsson
OK Ravinen
28:026:062:15Guld
9
Greger Tysk
Leksands OK
28:026:062:15Guld
11
Olov Vikström
Sundsvalls OK
28:066:072:19Guld
12
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:086:082:21Guld
13
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
28:126:092:25Guld
14
Tomas Jonsson
Järfälla OK
28:166:092:29Guld
15
Michael Wehlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:366:142:49Guld
16
Vidas Armalis
SOIK Hellas
28:436:152:56Guld
17
Patrik Martner
Göteborg-Majorna OK
28:476:163:00Guld
18
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
28:596:193:12Guld
19
Christian Håkansson
Ronneby OK
29:066:203:19Silver
20
Björn Karlsson
OK Denseln
29:206:233:33Silver
21
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
29:436:283:56Silver
22
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
30:516:435:04Silver
23
Peter Svedin
OK Orion
31:026:465:15Silver
24
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
31:086:475:21Silver
25
Peter Hemmyr
IFK Umeå
31:356:535:48Silver
26
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
32:387:076:51Silver
27
Pontus Halldin
OK Tylöskog
32:527:107:05Silver
28
Andreas Ferm
FK Göingarna
33:227:167:35Silver
29
Johan Sundén
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:407:207:53Silver
30
Marcus Kullman
IFK Hedemora OK
34:087:268:21Silver
31
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
34:167:288:29Silver
32
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
35:277:439:40Silver
Martin Andersson
OK Ravinen
Ej godkänd
Jonas Eklund
OK Roslagen
Ej godkänd
Magnus Nordström
Kils OK
Ej godkänd
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
H21C 4560 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Öberg
OK Hällen
25:235:340:00Guld
2
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
25:575:410:34Guld
3
Henrik Tryggeson
OK Pan-Kristianstad
26:085:440:45Guld
4
Per-Anders Bergman
OK Tisaren
26:095:440:46Guld
5
Henrik Berlin
OK Orion
26:115:450:48Guld
6
Steven Hale
OK Tyr
26:155:450:52Guld
7
Kalle Dalin
Leksands OK
26:465:521:23Guld
8
Yuri Omelchenko
OK Orion
27:035:561:40Guld
9
Mats Olsson
OK Kolmården
27:045:561:41Guld
10
Daniel Grahn
OK Orion
27:145:581:51Guld
10
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:145:581:51Guld
12
Sven Olsson
Leksands OK
27:165:591:53Guld
13
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
27:195:591:56Guld
14
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
27:296:022:06Guld
15
Arto Rautiainen
IFK Göteborg
27:486:062:25Guld
16
Mikael Palmberg
OK Hammaren
27:526:072:29Guld
17
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
27:576:082:34Guld
17
Lasse Forsberg
OK Ravinen
27:576:082:34Guld
19
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:216:132:58Guld
20
Torgny Lindström
Ronneby OK
28:296:153:06Guld
21
Niklas Bratt
OK Orion
28:376:173:14Guld
22
Jens Nordström
IFK Hedemora OK
28:416:173:18Guld
23
Johan Nordlund
Leksands OK
28:586:213:35Guld
24
Anders Ingemarsson
Hestra IF
29:036:223:40Silver
25
Bertil Åkesson
Skene Sim o IS
29:106:243:47Silver
26
Olof Smitt
Sundsvalls OK
29:486:324:25Silver
27
Jamie Stevenson
IFK Hedemora OK
29:576:344:34Silver
28
Magnus Cederlöf
IFK Hedemora OK
29:586:344:35Silver
29
Johan Ahlström
Västerås SOK
30:036:354:40Silver
30
Jan Hilding
Hestra IF
30:236:405:00Silver
31
Lars Holmquist
Sundsvalls OK
30:486:455:25Silver
32
Tomas Svensson
IFK Moras OK
31:066:495:43Silver
33
Magnus Granqvist
OK Orion
31:086:505:45Silver
34
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
31:557:006:32Silver
34
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
31:557:006:32Silver
36
Tommy Johansson
Järfälla OK
33:597:278:36Silver
 
H21D 4570 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
25:565:400:00Guld
2
Emil Wingstedt
Växjö OK
26:015:420:05Guld
3
Tobias Andersson
OK Orion
26:175:450:21Guld
4
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
27:065:561:10Guld
5
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora OK
27:316:011:35Guld
6
Jörgen Ohlin
OK Roslagen
27:356:021:39Guld
7
Jörgen Nilsson
OK Tyr
27:456:041:49Guld
7
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
27:456:041:49Guld
9
Johan Håkansson
Ronneby OK
27:526:061:56Guld
10
Stefan Persson
Västerås SOK
27:576:072:01Guld
10
Oskar Axelsson
Hestra IF
27:576:072:01Guld
12
Thomas Asp
IFK Göteborg
28:066:092:10Guld
13
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
28:076:092:11Guld
14
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
28:176:112:21Guld
15
Radek Novotny
Hagaby GOIF
28:476:182:51Guld
16
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
29:056:223:09Silver
17
Markus Frödin
Sundsvalls OK
29:116:233:15Silver
18
Tommy Lindberg
OK Roslagen
29:156:243:19Silver
19
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
29:166:243:20Silver
20
Magnus Johansson
IFK Hedemora OK
29:206:253:24Silver
21
Niklas Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
29:246:263:28Silver
22
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
29:346:283:38Silver
23
Björn Ljunggren
OK Hammaren
29:446:303:48Silver
24
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
29:526:323:56Silver
25
Johan Jakobsson
OK Roslagen
30:146:374:18Silver
26
Per Möller
Leksands OK
30:316:414:35Silver
27
Lars H Sandvik
OK Ravinen
30:586:475:02Silver
28
Lars Palmqvist
Järfälla OK
31:056:485:09Silver
29
Stefan Karlsson
OK Denseln
31:106:495:14Silver
30
Mattias Grahn
OK Orion
31:166:515:20Silver
31
Rickard Ekman
OK Roslagen
31:306:545:34Silver
32
Stephen Palmer
IFK Hedemora OK
31:526:585:56Silver
33
Bengt Levin
OK Tyr
32:367:086:40Silver
34
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
32:467:106:50Silver
35
Fredrik Herdersson
OK Mark
33:187:177:22Silver
36
Niklas Lindberg
OK Roslagen
33:307:207:34Silver
37
Peter Nilsson
IK Hakarpspojkarna
34:207:318:24Silver
38
Sven Lundbäck
Vittjärvs IK
37:108:0811:14Brons
 
D20A 3260 meter20 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Gustafson
Sävedalens AIK
26:338:090:00Guld
2
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
26:508:140:17Guld
3
Anna Persson
Växjö OK
28:528:512:19Guld
4
Petra Halvarson
OK Kåre
29:088:562:35Guld
5
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
29:279:022:54Guld
6
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
31:059:324:32Silver
7
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
31:409:435:07Silver
8
Jenny Sander
Leksands OK
32:299:585:56Silver
9
Kristina Carlander
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:1310:307:40Silver
10
Rebecca Calltorp
Nyköpings OK
34:1410:307:41Silver
11
Emelie Svalin
OK Alehof
34:4410:398:11Silver
12
Lina Larsson
Kristinehamns OK
36:5611:2010:23Silver
13
Emma Söderström
Domnarvets GOIF
38:1211:4311:39Brons
14
Lina Lindberg
Sävedalens AIK
42:3113:0315:58
15
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
43:5513:2817:22
16
Susanna Larsson
Kristinehamns OK
45:1813:5418:45
17
Lena Hermansson
IFK Moras OK
46:5814:2420:25
18
Rebecca Linder
OK Tyr
68:0920:5441:36
19
Mari Svensson
OK Hällen
69:0021:1042:27
Ellinor Fransson
Ärla IF
Ej godkänd
 
D20B 3300 meter21 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Bäckström
Täby OK
26:568:100:00Guld
2
Linda Larsson
OK Hedströmmen
28:118:321:15Guld
3
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
28:418:421:45Guld
4
Johanna Ring
Kinnaströms SK
29:218:542:25Guld
5
Pernilla Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:099:083:13Silver
6
Emma Tryggeson
Göteborg-Majorna OK
30:249:133:28Silver
7
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
31:509:394:54Silver
8
Anna Memmi
Halmstad OK
32:389:535:42Silver
9
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
33:3210:106:36Silver
10
Caroline Sjökvist
Söders-Tyresö
34:2410:257:28Silver
11
Emma Sjölander
OK Rodhen
35:2010:428:24Silver
12
Erika Ödlund
OK Gipen
35:3210:468:36Silver
13
Sara Helander
Domnarvets GOIF
38:2011:3711:24Brons
14
Malin Danielsson
IF Hagen
38:3011:4011:34Brons
15
Annica Svensson
Rånäs OK
40:2512:1513:29Brons
16
Marika Hagelberg
IFK Lidingös Skid o OK
41:3212:3514:36
17
Maria Gustafsson
Jönköpings OK
44:1913:2617:23
18
Katarina Goude
IFK Hedemora OK
45:4313:5118:47
19
Karin Lindskog
IFK Enskede
47:4714:2920:51
20
Ann-Christine Sivesind
Täby OK
50:3515:2023:39
Louise Johansson
Halmstad OK
Ej godkänd
 
D20C 3350 meter24 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Eriksson
OK Rodhen
27:348:140:00Guld
2
Johanna Svensson
IF Thor
30:018:582:27Guld
3
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
30:058:592:31Guld
4
Linda Sjögren
IFK Hedemora OK
31:499:304:15Silver
5
Jenny Johansson
Kungälvs OK
31:539:314:19Silver
6
Elna Martinsson
FK Göingarna
32:309:424:56Silver
7
Anna Karlsson
Bredaryds SOK
33:279:595:53Silver
8
Sara Johansson
Kristinehamns OK
33:3610:026:02Silver
9
Ellinor Kallin
SOK 68
36:3510:559:01Silver
10
Veronica Kälvedahl
Hällefors OK
37:2311:109:49Silver
11
Maria Vingren
FK Boken
39:1611:4311:42Silver
12
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
40:2612:0412:52Brons
13
Sara Holmberg
Göteborg-Majorna OK
40:3312:0612:59Brons
14
Gunilla Bohman
FK Boken
41:2312:2113:49Brons
15
Maria Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
43:0012:5015:26Brons
16
Therese Högström
Gammelstads IF
44:0113:0816:27
17
Lisa Larsson
Svaide Roma SOK
45:0513:2717:31
18
Marie Johansson
OK Dacke
49:0014:3821:26
19
Lovisa Johansson
OK Hällen
49:4614:5122:12
20
Maria Näsholm
Skogslöparna
52:4615:4525:12
21
Kristina Lundmark
Långvikens OK
53:1715:5425:43
Lina Åkesson
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Marie Johansson
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Anna-Karin Dovåker
Leksands OK
Ej godkänd
 
D20D 3230 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefina Norin
Kungälvs OK
26:498:180:00Guld
2
Eva Nordkvist
Leksands OK
27:008:220:11Guld
3
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
27:048:230:15Guld
4
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
28:028:411:13Guld
5
Frida Steen
Kungälvs OK
28:258:481:36Guld
6
Karolina Norin
Kungälvs OK
28:518:562:02Guld
7
Lisa Johansson
Åmåls OK
29:008:592:11Guld
8
Karin Lundberg
Ärla IF
31:199:424:30Silver
9
Anna Andersson
OK Denseln
32:089:575:19Silver
10
Åsa Johansson
OK Gipen
32:2810:035:39Silver
11
Sandra Andersson
OK Skogshjortarna
32:2910:035:40Silver
12
Emma Johansson
Kristinehamns OK
33:1310:176:24Silver
13
Sofi Thorsell
Forsa OK
33:1710:186:28Silver
14
Sofie Bakkman
Lessebo OK
34:0810:347:19Silver
15
Jenny Sallkvist
Bergnäsets AIK
34:2210:387:33Silver
16
Kajsa Guterstam
Södertälje-Nykvarn Orientering
35:4911:059:00Silver
17
Madeleine Näslund
Täby OK
39:0712:0712:18Brons
18
Jessica Mogren
Hällefors OK
41:1912:4714:30
19
Lisa Nordin
Skogslöparna
43:2713:2716:38
20
Kristina Löfvenholm
OK Tyr
45:2014:0218:31
21
Therese Martinsson
IFK Enskede
47:1514:3820:26
Reneé Linder
OK Tyr
Ej godkänd
 
H20A 4240 meter32 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
25:426:040:00Guld
2
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
26:426:181:00Guld
3
Anders Hultgren
FK Göingarna
27:116:251:29Guld
4
Peter Löfås
Stora Tuna IK
29:206:553:38Silver
5
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
29:226:563:40Silver
6
Jonas Lindholm
Tullinge SK
29:477:014:05Silver
7
Andreas Kristersson
Stora Tuna IK
30:277:114:45Silver
8
Andreas Johansson
IK Stern
30:297:114:47Silver
9
Per Fredberg
Kristinehamns OK
30:407:144:58Silver
10
Per Rosén
IK Uven
31:017:195:19Silver
10
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
31:017:195:19Silver
12
Göran Anlind
Täby OK
31:067:205:24Silver
13
Anders Pettersson
KFUM Örebro OK
31:107:215:28Silver
14
Rasmus Westergren
Kalmar OK
31:147:225:32Silver
15
Erik Engvall
OK Kolmården
31:317:265:49Silver
16
Oskar Lindfors
OK Skogsfalken
31:387:285:56Silver
17
Jonas Halai
Ronneby OK
32:247:386:42Silver
18
Magnus Karlsson
OK Hällen
32:257:396:43Silver
19
Per Ivarsson
Göteborg-Majorna OK
32:267:396:44Silver
20
Martin Solli
Stora Tuna IK
32:427:437:00Silver
21
Björn Rydvall
Umeå OK
32:597:477:17Silver
22
Johan Schagerlind
OK Bävern
33:447:578:02Silver
23
Truls Persson
OK Alehof
33:568:008:14Silver
24
Esbjörn Kjell
Linköpings OK
34:228:068:40Silver
25
Erik Engsten
OK Rodhen
34:318:088:49Silver
26
Thomas Lundgren
OK Hammaren
34:458:129:03Silver
27
Mattias Karlsson
OK Alehof
35:228:209:40Silver
28
David Granath
Tjällmo-Godegårds OK
38:028:5812:20Brons
29
John Gahlin
Brännans IF
39:389:2113:56Brons
30
Daniel Wernersson
OK Orinto
42:2510:0016:43
Alexander Blom
OK Skärmen
Ej godkänd
Rickard Öberg
Hestra IF
Ej godkänd
 
H20B 4300 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
25:315:560:00Guld
2
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
27:446:272:13Guld
3
Per Janzon
Norbergs OK
28:056:322:34Guld
4
David Andersson
Västerbergslagens OL
28:166:342:45Guld
5
Fredrik Thuren
Ronneby OK
28:546:433:23Guld
6
Torbjörn Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
28:576:443:26Guld
7
Arvid Sundkvist
Kjula-Standard OK
29:006:453:29Guld
8
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
29:256:503:54Silver
9
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
30:237:044:52Silver
10
Erik Engstrand
Rehns BK
30:337:065:02Silver
11
Per Eklöf
KFUM Örebro OK
30:397:085:08Silver
12
Per Jonhed
KFUM Örebro OK
31:287:195:57Silver
13
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
31:547:256:23Silver
14
Andreas Ernstad
OK Njudung
32:257:326:54Silver
15
Joakim Lönnkvist
Tullinge SK
32:417:367:10Silver
16
Johan Lundmark
KFUM Örebro OK
32:467:377:15Silver
17
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
33:057:427:34Silver
18
Anders Jansson
Täby OK
33:127:437:41Silver
19
Anders Smedenmark
Ronneby OK
33:347:488:03Silver
20
Mattias Allared
Hagaby GOIF
33:397:508:08Silver
21
Andreas Eriksson
Storviks IF
34:468:059:15Silver
22
Peder Kock
Rehns BK
35:478:1910:16Silver
23
Henrik Eriksson
Linköpings OK
36:058:2310:34Silver
24
Carl Johan Almerén
Ärla IF
37:378:4512:06Brons
25
Gabriel Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
37:558:4912:24Brons
26
Niclas Hagström
IFK Lidingös Skid o OK
38:068:5212:35Brons
27
Markus Löfgren
Skellefteå OK
38:248:5612:53Brons
28
Erik Lindgren
IF Hagen
38:529:0213:21Brons
29
Johan Svedelius
Umeå OK
39:499:1614:18Brons
30
Johan Hedlöf
Rånäs OK
40:079:2014:36
31
Kristoffer Lysell
Rehns BK
40:119:2114:40
32
Joakim Ferm
FK Göingarna
42:079:4816:36
33
Johan Myrén
OK Orion
43:4010:0918:09
Tobias Rydlinge
Skellefteå OK
Ej godkänd
 
H20C 4290 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Troeng
Storviks IF
27:186:220:00Guld
2
Johan Persson
OK Skogsfalken
29:136:491:55Guld
3
Anders Hedman
OK Hällen
29:336:532:15Guld
4
Hans Brolund
Kristinehamns OK
29:546:582:36Guld
5
Per Brolund
Kristinehamns OK
30:037:002:45Guld
6
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
31:007:143:42Guld
7
Jonas Zachrison
Mariestads FK
31:037:143:45Silver
8
Fredrik Persson
FK Åsen
31:167:173:58Silver
9
Karl Lindgren
Värend GN OL
31:297:204:11Silver
10
Per Andréasson
OK Skogsfalken
31:357:224:17Silver
11
David Hedman
OK Kolmården
31:387:224:20Silver
12
Oskar Håkansson
Ronneby OK
31:487:254:30Silver
13
Mattias Johansson
Järfälla OK
31:527:264:34Silver
14
Daniel Ekström
Stora Tuna IK
31:577:274:39Silver
15
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
32:187:325:00Silver
16
Erik Sandh
IFK Linköping
32:377:365:19Silver
17
Johan Karlsson
Eksjö SOK
33:537:546:35Silver
17
Patrik Nordgren
OK Landehof
33:537:546:35Silver
19
Daniel Sols
Domnarvets GOIF
34:077:576:49Silver
20
Anders Lidman
Piteå IF
34:458:067:27Silver
21
Andreas Holmqvist
Hestra IF
35:118:127:53Silver
22
Henrik Holma
Vittjärvs IK
35:258:158:07Silver
23
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
36:058:258:47Silver
24
Johan Ericsson
KFUM Örebro OK
36:218:289:03Silver
25
Tobias Almqvist
FK Vittus
36:348:319:16Silver
26
Niclas Karlsson
Nyköpings OK
36:598:379:41Silver
27
Henrik Pentonen
Hestra IF
39:499:1712:31Silver
28
Joakim Albrektsson
Hestra IF
41:049:3413:46Brons
29
Peter Aronsson
OK Alferna
44:1910:2017:01
30
Håkan Olsson
OK Hammaren
45:1910:3418:01
31
Johan Solli
Stora Tuna IK
48:5911:2521:41
32
Anders Henriksson
Västerbergslagens OL
56:1813:0729:00
33
Henrik Ottosson
OK Skogsfalken
57:3613:2630:18
34
Martin Hammarlund
Motala AIF OL
64:4915:0737:31
Jerker Martinsson
Mariestads FK
Ej godkänd
Joakim Gunnarsson
Ringsjö OK
Ej godkänd
 
H20D 4270 meter32 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Kleist
OK Denseln
26:506:170:00Guld
2
Gustaf Granath
Västerås SOK
26:596:190:09Guld
3
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
27:146:230:24Guld
4
Edvin Karlsson
OK Denseln
27:456:300:55Guld
5
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
29:036:482:13Guld
6
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
29:356:562:45Guld
7
Martin Hogedal
IF Hagen
29:406:572:50Guld
8
Niclas Nilsson
Bredaryds SOK
29:486:592:58Guld
9
Mikael Löfving
IF Hagen
29:527:003:02Guld
10
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
29:537:003:03Guld
11
Mikael Nilsson
Rehns BK
30:007:023:10Guld
12
Anders Höije
Mariestads FK
30:277:083:37Silver
13
Andreas Seirup
Strängnäs-Malmby OL
30:337:093:43Silver
14
Ingemar Åkerman
Tullinge SK
30:367:103:46Silver
15
Anders Johansson
IK Hakarpspojkarna
31:217:214:31Silver
16
Mattias Lindgren
IK Hakarpspojkarna
31:387:244:48Silver
17
Jonathan Alm
Järfälla OK
31:527:285:02Silver
18
Erik Åhlin
OK Hällen
32:007:305:10Silver
19
Per Zachrison
Mariestads FK
32:347:385:44Silver
20
Robin Söderström
OK Orion
32:487:415:58Silver
21
Erik Sisell
OK Södertörn
33:527:567:02Silver
22
Henrik Adolfsson
OK Bävern
34:348:067:44Silver
23
Jonas Salén
Ulricehamns OK
34:578:118:07Silver
24
Magnus Svensson
OK Kolmården
35:288:188:38Silver
25
Jakob Nilsson
Rånäs OK
35:418:218:51Silver
26
Martin Schagerlind
OK Bävern
36:328:339:42Silver
27
Anders Olsson
IF Hagen
37:148:4310:24Silver
28
Staffan Persson
Tullinge SK
37:408:4910:50Silver
29
Håkan Nyberg
IFK Lidingös Skid o OK
39:569:2113:06Brons
30
Andreas Claesson
OK Kullingshof
43:5610:1717:06
Rickard Ellström
Hällefors OK
Ej godkänd
Olof Ottosson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
 
D18A 2970 meter38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Nero
Ronneby OK
24:018:050:00Guld
2
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
26:018:462:00Guld
3
Linda Ericsson
Haninge SOK
26:208:522:19Guld
4
Marie Andersson
Jönköpings OK
27:179:113:16Guld
5
Sanna Johansson
OK Hällen
28:279:354:26Silver
6
Sofia Karlsson
Tullinge SK
28:499:424:48Silver
7
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
28:559:444:54Silver
8
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
29:149:515:13Silver
9
Lisa Gustafsson
Köping-Kolsva OK
29:219:535:20Silver
10
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
29:359:585:34Silver
11
Elin J0hansson
Dalaportens OL
30:4610:226:45Silver
12
Anna Ekström
Dalaportens OL
31:2310:347:22Silver
13
Matilda Löfgren
Långvikens OK
31:3510:387:34Silver
14
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
31:5010:437:49Silver
15
Madelene Lööf
Mariestads FK
32:0010:467:59Silver
16
Sofia Ebermark
Älvsby IF
32:1110:508:10Silver
17
Kerstin Bennitz
IF Thor
32:1210:518:11Silver
18
Therese Nyström
OK Skogsströvarna
32:4011:008:39Silver
19
Sara Svensson
OK Kullingshof
32:5111:048:50Silver
20
Therese Gustavsson
Ronneby OK
33:2411:159:23Silver
20
Madelene Lindqvist
FK Friskus-Varberg
33:2411:159:23Silver
22
Frida Persson
Berga SOK
34:5611:4610:55Silver
23
Anna Olsson
Stora Tuna IK
36:0912:1012:08Brons
24
Katrin Hagelberg
Åmåls OK
36:1612:1312:15Brons
25
Hanna Adolfsson
OK Bävern
36:1812:1312:17Brons
26
Linda Axelsson
IK Uven
37:4512:4313:44Brons
27
Elin Wallquist
Svaide Roma SOK
38:0212:4814:01
28
Elin Neckén
OK Älme
38:0512:4914:04
29
Helena Lydell
OK Rodhen
38:2612:5614:25
30
Ylva Sunesson
Haninge SOK
39:2413:1615:23
31
Karin Werner-Erichsen
Västerås SOK
40:0213:2916:01
32
Andrea Westerdahl
Gävle OK
40:4313:4316:42
33
Lisa Pettersson
Haninge SOK
41:4914:0517:48
34
Martina Forsberg
IFK Enskede
45:3415:2121:33
35
Helena Nyberg
FK Göingarna
45:5615:2821:55
36
Martina Stulken
OK Gipen
46:0815:3222:07
37
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
46:2115:3622:20
Johanna Granath
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
 
D18B 2980 meter37 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Caroline Green
OK Vivill
26:098:470:00Guld
2
Josefin Norell
Söders-Tyresö
28:149:282:05Guld
3
Sara Lundblad
Tullinge SK
28:329:342:23Guld
4
Emelie Holmström
IK Gandvik
29:239:523:14Guld
5
Anna Ställberg
Tullinge SK
30:1010:074:01Silver
6
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
30:1810:104:09Silver
7
Emma Palmér
Ulricehamns OK
30:2210:114:13Silver
8
Jenny Andersson
Lessebo OK
30:2910:144:20Silver
9
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
30:5810:234:49Silver
10
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
31:1210:285:03Silver
11
Sofia Söllvander
OK Rodhen
31:3910:375:30Silver
12
Anna Edenbrandt
Lunds OK
31:5710:435:48Silver
13
Helena Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
32:3110:556:22Silver
14
Hanna Mattsson
IK Uven
32:3910:576:30Silver
15
Lina Jogeland
IK Ymer
32:5611:036:47Silver
16
Bodil Halvarsson
OK Kåre
33:0411:066:55Silver
17
Frida Nero
Ronneby OK
33:2911:147:20Silver
18
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
33:3311:167:24Silver
19
Emilia Åkesson
Hässleholms OK
34:1511:308:06Silver
20
Kajsa Dahlberg
IFK Kiruna
34:5611:438:47Silver
21
Josefina Berntsson
OK Löftan
35:1411:499:05Silver
22
Anna Dyrsmeds
Domnarvets GOIF
35:3111:559:22Silver
23
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
35:4211:599:33Silver
24
Karin Boman
SOK Viljan
37:0412:2610:55Silver
25
Marlene Almqvist
FK Vittus
37:1312:2911:04Silver
26
Kristin Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
37:5412:4311:45Silver
27
Eva Wuopio
Vittjärvs IK
39:3513:1713:26Brons
28
Ida Thuresson
OK Pan-Kristianstad
40:3413:3714:25Brons
29
Susanne Sjöö
OK Gipen
40:3713:3814:28Brons
30
Elin Hjertson
OK Linné
43:5814:4517:49
31
Ingrid Söderberg
OK Skogsfalken
44:1014:4918:01
32
Kristin Säterberg
OK Linné
45:4615:2119:37
33
Maria Slättorp
Växjö OK
46:4515:4120:36
34
Helena Borg
Ärla IF
50:4017:0024:31
Anna Magnusson
SOK Viljan
Ej godkänd
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
Ej godkänd
Malin Björkqvist
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
 
D18C 3040 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Andersson
Ärla IF
25:398:260:00Guld
2
Karin Boström
Järfälla OK
26:568:521:17Guld
3
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
28:369:242:57Guld
4
Stina Bergren
Norrköpings AIS
28:439:273:04Guld
5
Lena Persson
OK Skogsfalken
29:199:393:40Silver
6
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
29:359:443:56Silver
7
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
29:399:454:00Silver
8
Kristin Karls
IK Jarl Rättvik
29:529:494:13Silver
9
Ida Svensson
Sjövalla FK
30:229:594:43Silver
10
Erika Nilsson
FK Göingarna
30:4210:065:03Silver
11
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
30:4610:075:07Silver
12
Lena Gillgren
Gävle OK
31:2210:195:43Silver
13
Anna Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
31:3610:245:57Silver
14
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
31:4910:286:10Silver
15
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
31:5510:306:16Silver
16
Anna Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
32:1710:376:38Silver
17
Maria Bengtsson
FK Friskus-Varberg
32:2210:396:43Silver
18
Martina Johansson
Halmstad OK
32:2510:406:46Silver
19
Maria Gunnarsson
Kristinehamns OK
32:4410:467:05Silver
20
Jenny Persson
Kristinehamns OK
32:5010:487:11Silver
21
Marie Ohlin
Rånäs OK
33:3711:037:58Silver
22
Elisabet Larsson
Sol Tranås
34:3811:248:59Silver
23
Hanna Aludden
Gävle OK
34:4411:269:05Silver
24
Sandra Köster
FK Herkules
35:3611:439:57Silver
25
Helena Ackelman
IF Thor
36:0211:5110:23Silver
26
Martina Nässlin
Jönköpings OK
36:5012:0711:11Silver
27
Linda Carlsson
IFK Hedemora OK
39:1612:5513:37Brons
28
Anna Karlsson
Växjö OK
39:3613:0213:57Brons
29
Kristin Söderlund
Alfta-Ösa OK
40:4013:2315:01
30
Karin Trolin
Forsa OK
42:5114:0617:12
31
Jenny Winblad
Hagaby GOIF
47:2715:3721:48
32
Christine Persson
Ystads OK
47:3215:3821:53
33
Johanna Karlsson
Köping-Kolsva OK
51:0816:4925:29
Ida Svensson
Halmstad OK
Ej godkänd
 
D18D 2990 meter35 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alexandra Vejedal
OK Mark
25:158:270:00Guld
2
Elin Hagestrand
Rånäs OK
27:139:061:58Guld
3
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
27:549:202:39Guld
4
Lina Persson
OK Skogsfalken
28:219:293:06Guld
5
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
28:339:333:18Guld
6
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
28:349:333:19Guld
7
Elin Sjölander
OK Rodhen
28:469:373:31Guld
8
Linn Axelsson
Strängnäs-Malmby OL
30:0410:034:49Silver
9
Cecilia Håkansson
OK Vilse 87
30:5010:195:35Silver
10
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
31:1710:286:02Silver
11
Caroline Eriksson
Tullinge SK
31:4810:386:33Silver
12
Anna Lampinen
Kjula-Standard OK
32:0010:426:45Silver
13
Karin Lundell
OK Hällen
32:1110:466:56Silver
14
Pia Åström
Långvikens OK
33:1411:077:59Silver
15
Annie Larsson
Tolered-Utby Ol-klubb
33:2211:108:07Silver
16
Erica Karlsson
Hagaby GOIF
33:3811:158:23Silver
17
Sara Grenmark
OK Hällen
34:2411:309:09Silver
18
Anna Olsson
FK Boken
34:2511:319:10Silver
19
Annelie Litzell
OK Kullingshof
35:0211:439:47Silver
20
Karin Jarlekrantz
Västerås SOK
35:1311:479:58Silver
21
Natalie Egli
Söders-Tyresö
35:2311:5010:08Silver
22
Emelie Agnedal
OK Linné
36:2912:1211:14Silver
23
Linnea Pauler
Skogslöparna
37:5512:4112:40Brons
24
Maria Andersson
Gustavsbergs IF
39:0813:0513:53Brons
25
Zarah Löf-Öhlin
Hagaby GOIF
39:3413:1414:19Brons
26
Anna Olsson
OK Skogsfalken
40:0613:2514:51
27
Mia Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
40:4213:3715:27
28
Ida Andersson
SOK Viljan
41:2013:4916:05
29
Marie Arnesson
IK Dran
42:0314:0416:48
30
Maria Hansson
Halmstad OK
51:0317:0425:48
31
Camilla Bohman
FK Boken
52:1317:2826:58
32
Karin Lindqvist
Boxholm-Mjölby OL
53:4317:5828:28
Kristina Kacmarcik
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
Annika Gustavsson
Strängnäs-Malmby OL
Ej godkänd
Sara Skyttner
Ljusdals OK
Ej godkänd
 
H18A 3730 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Bergman
Bredaryds SOK
24:306:340:00Guld
2
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
25:336:511:03Guld
3
Johan Palmér
Ulricehamns OK
26:107:011:40Guld
4
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
26:137:021:43Guld
5
Jonas Pettersson
Ärla IF
26:337:072:03Guld
6
Henric Carlsson
SOK Viljan
26:597:142:29Guld
7
Johan Höij
Norbergs OK
27:167:192:46Guld
8
Andreas Jansson
OK Älme
27:267:212:56Guld
9
Anders Axling
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:337:233:03Guld
10
Joakim Antonsson
OK Löftan
27:367:243:06Guld
11
Fredrik Eriksson
Bredaryds SOK
28:127:343:42Silver
12
Jonas Vestbom
Ockelbo OK
28:287:383:58Silver
13
Fredrik Martinsson
Umeå OK
28:377:404:07Silver
14
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
28:447:424:14Silver
15
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
31:018:196:31Silver
16
Patrik Blom
Rehns BK
31:158:236:45Silver
17
Fredrik Gunnarsson
Härlövs IF
31:208:246:50Silver
18
Patrik Eklund
IF Thor
32:038:367:33Silver
19
David Johansson
OK Skogshjortarna
32:318:438:01Silver
20
Anders Frisk
Rotebro IS
32:568:508:26Silver
21
Jonas Pettersson
Tierps SOK
33:128:548:42Silver
22
Fredrik Svensson
Ringsjö OK
33:379:019:07Silver
23
Robbin Kantarp
OK Hällen
34:019:079:31Silver
24
Sven Larsson
Särna SK
34:279:149:57Silver
25
Henrik Eliasson
Fjärås AIK
34:409:1810:10Silver
26
Johan Holm
Norbergs OK
36:099:4211:39Brons
27
Karl Rundberg
FK Friskus-Varberg
36:119:4211:41Brons
28
Daniel Gunnarsson
SOK Viljan
36:129:4211:42Brons
29
Oscar Svalin
OK Alehof
36:299:4711:59Brons
30
Atte Axelsson
Tjällmo-Godegårds OK
36:499:5212:19Brons
31
Johan Hedlund
FK Friskus-Varberg
37:2710:0212:57Brons
32
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
37:3910:0613:09Brons
33
David Holmberg
Väsby OK
37:5610:1013:26Brons
34
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
39:3610:3715:06
35
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
41:3111:0817:01
36
Gustav Grenmyr
IK Hakarpspojkarna
41:4911:1317:19
37
Erik Nilsson
Stora Tuna IK
44:0611:4919:36
Jonas Ringsgård
IFK Linköping
Ej godkänd
Martin Fagerlund
Sol Tranås
Ej godkänd
 
H18B 3640 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oskar Malmberg
IFK Umeå
25:116:550:00Guld
2
Markus Adolfsson
Tullinge SK
25:317:010:20Guld
2
Jon Andersson
IFK Göteborg
25:317:010:20Guld
4
Johan Svensson
OK Vilse 87
25:547:070:43Guld
5
Martins Sirmais
OK Klemmingen
26:317:171:20Guld
6
Petter Haraldsson
Gustavsbergs IF
26:357:181:24Guld
7
Johan Fredriksson
OK Skogshjortarna
27:217:312:10Guld
8
Jonas Palm
Lessebo OK
27:367:352:25Guld
9
Björn Olovsson
Brännans IF
27:467:382:35Guld
10
Johnny Hålsjö
OK Alehof
28:157:463:04Guld
11
Patrik Engström
Sundsvalls OK
28:317:503:20Guld
12
Oskar Ryno
OK Tisaren
28:497:553:38Guld
13
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
28:567:573:45Guld
14
Tobias Johansson
Falköpings AIK
28:577:573:46Guld
15
Daniel Lindahl
Lessebo OK
29:118:014:00Silver
16
Christian Karldén
Kvillebyns SK
29:128:014:01Silver
17
Henrik Svenningsson
OK Vilse 87
29:208:044:09Silver
18
Viktor Funcke
Norbergs OK
29:218:044:10Silver
18
Björn Liljequist
OK Älme
29:218:044:10Silver
20
Kalle Larsson
Kjula-Standard OK
30:038:154:52Silver
21
Anders Holmberg
Järla IF OK
30:108:174:59Silver
22
Johan Spetz
Stenungsunds OK
30:358:245:24Silver
23
Marcus Wiklund
Stora Tuna IK
30:508:285:39Silver
24
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
31:158:356:04Silver
25
Jakob Eklund
OK Rodhen
31:188:366:07Silver
26
Ulrik Lang
Nybro OK
32:128:517:01Silver
27
Jonathan Gunnarsson
Ringsjö OK
32:549:027:43Silver
28
Alfred Hurtig
Tjällmo-Godegårds OK
33:129:078:01Silver
29
Dan Winnberg
IK Trenne Ullared
33:219:108:10Silver
30
Björn Norell
FK Herkules
33:369:148:25Silver
31
Jonas Kjäll
FK Friskus-Varberg
33:419:158:30Silver
32
Thorbjörn Ekström
Uddevalla OK
33:539:198:42Silver
33
Thomas Frick
FK Göingarna
34:579:369:46Silver
34
Erik De Vahl
Brännans IF
37:0010:1011:49Silver
35
Joel Sanderi
Lidköpings VSK
38:2710:3413:16Brons
36
Björn Wistrand
OK Tor
40:5411:1415:43
Jonas Engström
OK Hällen
Ej godkänd
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
 
H18C 3690 meter35 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sebastian Wiman
Täby OK
23:476:270:00Guld
2
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
25:346:561:47Guld
3
Henrik Karlsson
OK Dacke
25:386:571:51Guld
4
Erik Andersson
OK Denseln
25:547:012:07Guld
5
Fredrik Larsson
Norbergs OK
25:567:022:09Guld
6
Anders Boström
Järfälla OK
26:047:042:17Guld
7
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
26:117:062:24Guld
8
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
26:477:163:00Guld
9
Erik Lärfars
Leksands OK
27:287:273:41Silver
10
Kristoffer Norin
Tjällmo-Godegårds OK
28:037:364:16Silver
11
Johan Jonsson
OK Tisaren
28:047:364:17Silver
12
Martin Sand
Uddevalla OK
28:207:414:33Silver
13
Kristian Ahlström
Östersunds OK
28:297:434:42Silver
14
Mattias Larsson
Kristinehamns OK
29:077:535:20Silver
15
Rikard Pentonen
Hestra IF
29:177:565:30Silver
16
Gustav Veide
Väsby OK
29:197:575:32Silver
17
Andreas Frisk
Eksjö SOK
30:088:106:21Silver
18
Emil Lauri
OK Tisaren
30:118:116:24Silver
19
Kalle Ingvarsson
OK Vilse 87
30:238:146:36Silver
20
Anders Lindberg
Hällefors OK
30:268:156:39Silver
21
Henrik Svensson
OK Vilse 87
30:368:186:49Silver
22
Patrik Jansson
Rånäs OK
30:488:217:01Silver
23
Rikard Bernhard
Mariestads FK
31:038:257:16Silver
24
Daniel Runemalm
Nybro OK
31:548:398:07Silver
25
Klas Engström
Vittjärvs IK
31:588:408:11Silver
26
Carl Pramlid
OK Klemmingen
32:208:468:33Silver
27
Henrik Sandberg
Linköpings OK
32:438:528:56Silver
28
Björn Normark
Tullinge SK
34:509:2611:03Brons
29
Petter Hallerby
IFK Lidingös Skid o OK
35:599:4512:12Brons
30
Simon Nyström
Hagaby GOIF
38:5310:3215:06
31
Joakim Gustafsson
Ulricehamns OK
40:0310:5116:16
32
Marcus Granlund
Skellefteå OK
41:5111:2018:04
Daniel Liljedahl
FK Boken
Ej godkänd
Mattias Johansson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
Niklas Nordsjö
IF Hagen
Ej godkänd
 
H18D 3690 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pontus Nilsson
Halmstad OK
23:526:280:00Guld
2
Daniel Blohm
OK Klemmingen
24:406:410:48Guld
3
Erik Wall
OK Tisaren
24:556:451:03Guld
4
Crister Nygren
IF Thor
25:236:531:31Guld
5
Mårten Martinsson
Degerfors OK
26:127:062:20Guld
6
Erik Lennartsson
SOK Viljan
27:107:223:18Silver
7
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
27:157:233:23Silver
8
Jörgen Johansson
Vittjärvs IK
27:397:303:47Silver
9
Erik Weimann
IFK Göteborg
27:427:303:50Silver
10
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
28:497:494:57Silver
11
Peter Holma
Vittjärvs IK
28:597:515:07Silver
12
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
29:057:535:13Silver
13
Anton Frendelius
Almby IK
29:097:545:17Silver
14
Erik Johansson
OK Kullingshof
29:508:055:58Silver
15
Robin Grankvist
Väsby OK
30:088:106:16Silver
16
Tobias Olsson
OK Alehof
30:368:186:44Silver
17
David Pettersson
Tjällmo-Godegårds OK
30:418:196:49Silver
18
Philip Malmgren
FK Göingarna
31:228:307:30Silver
19
Pontus Olsen
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:588:408:06Silver
20
John Karlsson
IK Hakarpspojkarna
32:318:498:39Silver
21
Jakob Johansson
FK Friskus-Varberg
32:538:559:01Silver
22
Rickard Holmqvist
Hestra IF
33:359:069:43Silver
23
Martin Eliasson
IK Hakarpspojkarna
33:579:1210:05Silver
24
Hannes Kock
Rehns BK
34:249:1910:32Brons
25
Nils Öqvist
Umeå OK
34:509:2610:58Brons
26
Johan Hasselström
Motala AIF OL
35:039:3011:11Brons
27
Krister Höije
Mariestads FK
36:039:4612:11Brons
28
Linus Holmqvist
FK Göingarna
36:279:5312:35Brons
29
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
36:329:5412:40Brons
30
Johan Häll
OK Rodhen
37:0710:0413:15
31
Magnus Rabe
FK Friskus-Varberg
37:2410:0813:32
32
Andreas Aronsson
IF Hagen
38:1810:2314:26
33
Andreas Maxén
Timrå SOK
40:5311:0517:01
34
Fredrik Johansson
OK Skogsstjärnan
48:4613:1324:54
Martin Moberg
Mariestads FK
Ej godkänd
Sven Lees
OK Kåre
Ej godkänd