SM-klassisk Final

2000-09-03

Arrangörer: FK Vittus | OK Orion | OK Dacke | Ronneby OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
241
Form:
Individuell
Startande:
240
Distans:
Lång
Fullföljande:
239
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Elit 9600 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cecilia Nilsson
OK Orion
64:046:400:00Guld
2
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
66:496:582:45Guld
3
Anna Mårsell
Linköpings OK
67:507:043:46Guld
4
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
68:087:064:04Guld
5
Maria Sandström
OK Ravinen
68:477:104:43Guld
6
Anna Garin
Strängnäs-Malmby OL
69:127:135:08Guld
7
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
69:567:175:52Guld
8
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
70:087:186:04Guld
9
Weronika Carlsson
OK Orion
70:367:216:32Guld
10
Karin Noborn
Sundsvalls OK
70:387:216:34Guld
11
Annika Björk
Domnarvets GOIF
70:437:226:39Guld
12
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
71:017:246:57Guld
13
Pia Olsson
OK Orion
71:197:267:15Guld
14
Elin Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
72:017:307:57Silver
15
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
72:027:307:58Silver
16
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
74:167:4410:12Silver
17
Madelené Allmungs
Visby IF Gute SOK
74:367:4610:32Silver
18
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
74:497:4810:45Silver
19
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
75:247:5111:20Silver
20
Lena Nilsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
75:467:5411:42Silver
21
Carolin Jonasson
IK Hakarpspojkarna
75:527:5411:48Silver
22
Zsuzsa Fey
IFK Lidingös Skid o OK
76:057:5612:01Silver
23
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
76:127:5612:08Silver
24
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora OK
76:237:5712:19Silver
25
Eva Lindman
OK Linné
76:397:5912:35Silver
26
Nina Karlsson
OK Denseln
76:478:0012:43Silver
27
Carina Svensson
Eksjö SOK
77:068:0213:02Silver
28
Laila B Höglund
FK Herkules
77:168:0313:12Silver
29
Malin Svensson
OK Orion
77:598:0713:55Silver
30
Lin Thorsell
IF Thor
78:268:1014:22Silver
31
Britta Backlund
Stora Tuna IK
79:058:1415:01Silver
32
Anna Svensson
SOK Viljan
79:308:1715:26Silver
33
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
79:338:1715:29Silver
34
Lotta Tureson Giberg
Södertälje-Nykvarn Orientering
79:508:1915:46Silver
35
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
80:278:2316:23Silver
36
Lena Gummesson
Nybro OK
80:328:2316:28Silver
37
Charlotta Blom
Linköpings OK
81:008:2616:56Silver
38
Anke Xylander
Söders-Tyresö
82:378:3618:33Silver
39
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
82:478:3718:43Silver
40
Lotta J-Sundblad
Eksjö SOK
82:528:3818:48Silver
 
H21 Elit 15920 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
88:055:320:00Guld
2
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
89:085:361:03Guld
3
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
90:145:402:09Guld
4
Tobias Andersson
OK Orion
90:295:412:24Guld
5
Emil Wingstedt
Växjö OK
90:595:432:54Guld
6
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
91:045:432:59Guld
7
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
91:065:433:01Guld
8
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
91:215:443:16Guld
9
Niclas Jonasson
Leksands OK
91:255:453:20Guld
10
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
91:335:453:28Guld
11
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
91:395:453:34Guld
12
Thomas Asp
IFK Göteborg
91:425:463:37Guld
13
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
91:435:463:38Guld
14
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
92:015:473:56Guld
15
Niklas Bratt
OK Orion
92:235:484:18Guld
16
Mats Troeng
Storviks IF
92:335:494:28Guld
17
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
92:485:504:43Guld
18
Patrik Martner
Göteborg-Majorna OK
93:545:545:49Guld
19
Johan Håkansson
Ronneby OK
94:355:566:30Guld
20
Per Öberg
OK Hällen
94:455:576:40Guld
21
Per Ek
IFK Lidingös Skid o OK
95:015:586:56Guld
22
Rikard Gunnarsson
OK Orion
95:296:007:24Guld
23
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
95:326:007:27Guld
24
Olov Vikström
Sundsvalls OK
95:356:007:30Guld
25
Michael Mamleev
Ronneby OK
95:486:017:43Guld
26
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
96:116:038:06Guld
27
Mattias Grahn
OK Orion
96:146:038:09Guld
28
Anders Dalin
Leksands OK
96:236:038:18Guld
29
Yuri Omelchenko
OK Orion
96:266:038:21Guld
30
Tomas Hallmén
OK Tisaren
96:506:058:45Guld
31
Peter Svedin
OK Orion
96:516:058:46Guld
32
Peter Miketinac
IFK Göteborg
97:316:089:26Guld
33
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
97:396:089:34Guld
34
Tony Larsson
Istrums SK
97:496:099:44Guld
35
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
98:196:1110:14Silver
36
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
98:236:1110:18Silver
37
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
99:046:1310:59Silver
38
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
99:086:1411:03Silver
39
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
99:376:1511:32Silver
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
D20 Elit 7110 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
53:287:310:00Guld
2
Lina Bäckström
Täby OK
54:577:441:29Guld
3
Emma Johansson
Kristinehamns OK
56:097:542:41Guld
4
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
57:068:023:38Guld
5
Anna Nordh
Uddevalla OK
57:178:033:49Guld
6
Jenny Eriksson
OK Rodhen
57:268:053:58Guld
7
Kajsa Guterstam
Södertälje-Nykvarn Orientering
57:568:094:28Guld
8
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
59:038:185:35Guld
9
Jenny Johansson
Kungälvs OK
59:108:195:42Guld
10
Linda Sjögren
IFK Hedemora OK
60:478:337:19Silver
11
Johanna Ring
Kinnaströms SK
61:158:377:47Silver
12
Linda Larsson
OK Hedströmmen
61:498:428:21Silver
13
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
61:538:428:25Silver
14
Frida Steen
Kungälvs OK
62:088:448:40Silver
15
Josefina Norin
Kungälvs OK
62:528:519:24Silver
16
Ellinor Fransson
Ärla IF
62:568:519:28Silver
17
Pernilla Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
63:178:549:49Silver
18
Petra Halvarson
OK Kåre
63:328:5610:04Silver
19
Emma Tryggeson
Göteborg-Majorna OK
63:569:0010:28Silver
20
Marie Boman
SOK Viljan
64:019:0010:33Silver
21
Anna Persson
Växjö OK
64:209:0310:52Silver
22
Karolina Norin
Kungälvs OK
65:069:0911:38Silver
23
Johanna Svensson
IF Thor
65:219:1111:53Silver
24
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
65:329:1312:04Silver
25
Sandra Andersson
OK Skogshjortarna
65:379:1412:09Silver
26
Sofia Gustafson
Sävedalens AIK
66:589:2513:30Silver
27
Erika Ödlund
OK Gipen
67:099:2713:41Silver
28
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
67:469:3214:18Silver
29
Lisa Johansson
Åmåls OK
68:189:3614:50Silver
30
Veronica Kälvedahl
Hällefors OK
68:329:3815:04Silver
31
Sara Holmberg
Göteborg-Majorna OK
68:419:4015:13Silver
32
Eva Nordkvist
Leksands OK
68:529:4115:24Silver
33
Hilda Stenberg
Turebergs IF
69:179:4515:49Silver
34
Lovisa Johansson
OK Hällen
69:499:4916:21Silver
35
Lisa Larsson
Svaide Roma SOK
70:289:5517:00Silver
36
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
71:5910:0718:31Silver
37
Anna Karlsson
Bredaryds SOK
73:4510:2220:17Silver
38
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
75:2810:3722:00Silver
39
Lena Hermansson
IFK Moras OK
76:2610:4522:58Brons
40
Sofi Thorsell
Forsa OK
78:2511:0224:57Brons
 
H20 Elit 12100 meter41 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
67:185:340:00Guld
2
Jan Troeng
Storviks IF
70:445:513:26Guld
3
David Andersson
Västerbergslagens OL
72:075:584:49Guld
4
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
72:416:005:23Guld
5
Peter Öberg
OK Hällen
73:026:025:44Guld
6
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
74:096:086:51Guld
7
Niclas Nilsson
Bredaryds SOK
75:156:137:57Silver
8
Björn Carlsson
OK Tisaren
75:506:168:32Silver
9
Edvin Karlsson
OK Denseln
75:566:178:38Silver
10
Per Andréasson
OK Skogsfalken
76:356:209:17Silver
11
Torbjörn Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
76:476:219:29Silver
12
Karl Lindgren
Värend GN OL
76:526:219:34Silver
13
Andreas Johansson
IK Stern
77:086:229:50Silver
14
Gustaf Granath
Västerås SOK
78:056:2710:47Silver
15
Hans Brolund
Kristinehamns OK
78:096:2810:51Silver
16
Henrik Eriksson
Linköpings OK
78:306:2911:12Silver
17
Anders Hultgren
FK Göingarna
78:346:3011:16Silver
18
Per Brolund
Kristinehamns OK
78:576:3111:39Silver
19
Anders Kleist
OK Denseln
79:346:3512:16Silver
20
Daniel Wernersson
OK Orinto
79:506:3612:32Silver
21
Oskar Håkansson
Ronneby OK
79:546:3612:36Silver
22
Anders Lidman
Piteå IF
80:396:4013:21Silver
23
Per Janzon
Norbergs OK
80:446:4013:26Silver
24
Fredrik Thuren
Ronneby OK
80:586:4113:40Silver
25
Martin Hogedal
IF Hagen
81:156:4313:57Silver
26
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
81:266:4414:08Silver
27
Anders Hedman
OK Hällen
81:486:4614:30Silver
28
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
82:126:4814:54Silver
29
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
82:206:4815:02Silver
30
Andreas Ernstad
OK Njudung
82:516:5115:33Silver
31
Gabriel Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
83:426:5516:24Silver
32
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
83:486:5616:30Silver
33
Truls Persson
OK Alehof
86:547:1119:36Silver
34
Erik Engstrand
Rehns BK
87:057:1219:47Silver
35
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
87:537:1620:35Silver
36
Marcus Kvarndal
Istrums SK
88:287:1921:10Silver
37
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
88:437:2021:25Silver
38
Markus Martinelle
Gävle OK
88:477:2021:29Silver
39
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
89:117:2221:53Silver
40
Mattias Allared
Hagaby GOIF
90:437:3023:25Silver
41
Thorbjörn Aldgård
Söders-Tyresö
91:557:3624:37Silver
 
D18 Elit 6330 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
52:258:170:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
53:118:240:46Guld
3
Alexandra Vejedal
OK Mark
53:558:311:30Guld
4
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
54:568:412:31Guld
5
Sofia Karlsson
Tullinge SK
55:188:442:53Guld
6
Elin Hagestrand
Rånäs OK
56:428:574:17Guld
7
Sara Grenmark
OK Hällen
58:539:186:28Guld
8
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
59:029:206:37Silver
9
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
59:319:247:06Silver
10
Ida Svensson
Sjövalla FK
59:529:277:27Silver
11
Jenny Persson
Kristinehamns OK
61:329:439:07Silver
12
Therese Gustavsson
Ronneby OK
61:439:459:18Silver
13
Sara Svensson
OK Kullingshof
62:059:489:40Silver
14
Anna Ställberg
Tullinge SK
63:4510:0411:20Silver
15
Lena Persson
OK Skogsfalken
63:5510:0611:30Silver
16
Kerstin Bennitz
IF Thor
63:5710:0611:32Silver
17
Linda Ericsson
Haninge SOK
64:2510:1112:00Silver
18
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
64:3110:1212:06Silver
18
Emma Palmér
Ulricehamns OK
64:3110:1212:06Silver
20
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
65:0710:1712:42Silver
21
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
65:0810:1712:43Silver
22
Josefin Norell
Söders-Tyresö
65:3110:2113:06Silver
23
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
65:3310:2113:08Silver
24
Sofia Ebermark
Älvsby IF
66:0910:2713:44Silver
25
Bodil Halvarsson
OK Kåre
66:2710:3014:02Silver
26
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
66:3310:3114:08Silver
27
Emilia Åkesson
Hässleholms OK
66:4010:3214:15Silver
28
Katrin Hagelberg
Åmåls OK
67:0210:3514:37Silver
29
Kristina Persdotter
Östersunds OK
67:5110:4315:26Silver
30
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
68:2810:4916:03Silver
31
Jenny Andersson
Lessebo OK
70:2511:0718:00Silver
32
Elin Wallquist
Svaide Roma SOK
70:3011:0818:05Silver
33
Caroline Green
OK Vivill
70:3211:0918:07Silver
34
Ida Svensson
Halmstad OK
71:0411:1418:39Silver
35
Matilda Löfgren
Långvikens OK
72:3511:2820:10Silver
36
Lisa Gustafsson
Köping-Kolsva OK
74:0111:4221:36Silver
37
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
75:2211:5422:57Brons
38
Madelene Lööf
Mariestads FK
76:4412:0724:19Brons
39
Erica Karlsson
Hagaby GOIF
77:3112:1525:06Brons
 
H18 Elit 9740 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Höij
Norbergs OK
58:566:030:00Guld
2
Isak Bergman
Bredaryds SOK
59:576:091:01Guld
3
Martins Sirmais
OK Klemmingen
60:226:121:26Guld
4
Erik Andersson
OK Denseln
61:556:212:59Guld
5
Andreas Jansson
OK Älme
62:006:223:04Guld
6
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
62:546:273:58Guld
7
Daniel Blohm
OK Klemmingen
62:566:284:00Guld
8
Erik Lennartsson
SOK Viljan
63:046:294:08Guld
9
Tobias Johansson
Falköpings AIK
63:256:314:29Guld
10
Kalle Larsson
Kjula-Standard OK
63:496:334:53Guld
11
Viktor Funcke
Norbergs OK
64:246:375:28Guld
12
Jonas Pettersson
Ärla IF
64:546:405:58Guld
13
Emil Lauri
OK Tisaren
64:576:406:01Guld
14
Björn Liljequist
OK Älme
65:526:466:56Silver
15
Fredrik Larsson
Norbergs OK
66:006:477:04Silver
16
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
66:066:477:10Silver
17
Pontus Nilsson
Halmstad OK
66:256:497:29Silver
18
Martin Lindqvist
Stenungsunds OK
67:046:538:08Silver
19
Anton Frendelius
Almby IK
67:286:568:32Silver
20
Henrik Svenningsson
OK Vilse 87
67:326:568:36Silver
21
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
67:576:599:01Silver
22
Mårten Martinsson
Degerfors OK
68:397:039:43Silver
23
Thorbjörn Ekström
Uddevalla OK
68:477:049:51Silver
24
Jonas Engström
OK Hällen
68:547:049:58Silver
25
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
69:107:0610:14Silver
26
Crister Nygren
IF Thor
69:257:0810:29Silver
27
Petter Haraldsson
Gustavsbergs IF
69:407:0910:44Silver
28
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
69:437:0910:47Silver
29
Anders Boström
Järfälla OK
69:447:1010:48Silver
30
Markus Adolfsson
Tullinge SK
69:547:1110:58Silver
31
Joakim Antonsson
OK Löftan
69:557:1110:59Silver
31
Henrik Eliasson
Fjärås AIK
69:557:1110:59Silver
33
Robbin Kantarp
OK Hällen
70:197:1311:23Silver
34
Jonas Vestbom
Ockelbo OK
70:207:1311:24Silver
35
Oskar Malmberg
IFK Umeå
71:297:2012:33Silver
36
Sven Lees
OK Kåre
71:487:2212:52Silver
37
Jonas Palm
Lessebo OK
73:007:3014:04Silver
38
Fredrik Svensson
Ringsjö OK
74:117:3715:15Silver
39
Johan Svensson
OK Vilse 87
75:387:4616:42Silver
40
Johan Hasselström
Motala AIF OL
76:517:5317:55Silver