SM-klassisk Kval

2001-09-08

Arrangör: Forsa OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
701
Form:
Individuell
Startande:
627
Distans:
Lång
Fullföljande:
607
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21A 6350 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Madelene Allmungs
Leksands OK
52:488:190:00Guld
2
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
54:488:382:00Guld
3
Malin Sand
Uddevalla OK
54:518:382:03Guld
4
Marlena Jansson
OK Tisaren
55:098:412:21Guld
5
Ann-Charlotte Carlsson
Kils OK
56:518:574:03Guld
6
Annika Billstam
Järfälla OK
57:028:594:14Guld
7
Stina Strömstedt
IFK Moras OK
57:129:004:24Guld
8
Maria Holmstrand
Trollhättans SK
57:569:075:08Guld
9
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
59:179:206:29Silver
10
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
59:299:226:41Silver
11
Anna Mårsell
Linköpings OK
59:459:256:57Silver
12
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
60:099:287:21Silver
13
Linda Sjögren
IFK Hedemora OK
60:599:368:11Silver
14
Annette Carlsson
Almby IK
61:339:428:45Silver
15
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
62:279:509:39Silver
16
Linn Nilsson
OK Tyr
63:059:5610:17Silver
17
Louise Göthfors
Järfälla OK
63:3210:0010:44Silver
18
Annika Ridell
IF Thor
63:3810:0110:50Silver
19
Kajsa Guterstam
Södertälje-Nykvarn Orientering
64:3210:1011:44Silver
20
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
65:1010:1612:22Silver
21
Karin Aneland
OK Skogshjortarna
65:3410:2012:46Silver
22
Iva Navratilova
Hagaby GOIF
67:1710:3614:29Silver
23
Åsa Jernberg
Gävle OK
71:0111:1118:13Silver
24
Lisa Larsson
Svaide Roma SOK
73:2011:3320:32Silver
25
Maria Mikaelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
81:1112:4728:23
26
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
81:1212:4728:24
 
D21B 6360 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
48:407:390:00Guld
2
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
50:588:012:18Guld
3
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
51:448:083:04Guld
4
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
52:498:184:09Guld
5
Angela Bergström
Stora Tuna IK
53:038:204:23Guld
6
Jenny Wallsten
OK Orion
53:348:254:54Guld
7
Lina Bäckström
Täby OK
53:468:275:06Guld
8
Eva Nordkvist
Leksands OK
53:598:295:19Guld
9
Annika Björk
Domnarvets GOIF
55:258:436:45Silver
10
Helena Sönsteröd
Stora Tuna IK
56:078:497:27Silver
11
Maria Junevik
Leksands OK
56:418:558:01Silver
12
Helena Backlund
Gävle OK
57:349:038:54Silver
13
Rebecka Österberg
Linköpings OK
57:389:048:58Silver
14
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
57:479:059:07Silver
15
Linda Nordin
Sundbybergs IK
58:189:109:38Silver
16
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
58:249:119:44Silver
17
Cecilia Einarsson
OK Hedströmmen
58:259:119:45Silver
18
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
58:449:1410:04Silver
19
Nina Karlsson
OK Denseln
58:599:1610:19Silver
20
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
59:039:1710:23Silver
21
Annika Lundström
Sundbybergs IK
59:489:2411:08Silver
22
Lena Nilsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
60:069:2711:26Silver
23
Linda Ryen
OK Djerf
61:069:3612:26Silver
24
Petra Halvarson
OK Kåre
61:159:3812:35Silver
25
Jenny Erlandsson
Sundsvalls OK
62:439:5214:03Silver
26
Johanna Svensson
IF Thor
64:1610:0615:36Silver
27
Malin Widelund
Svärdsjö IF
69:1710:5420:37Brons
28
Anna Grönroos
OK Alehof
73:2311:3224:43Brons
29
Lena Gummesson
Nybro OK
73:3711:3424:57Brons
 
D21C 6410 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cecilia Nilsson
OK Orion
51:538:060:00Guld
2
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
52:598:161:06Guld
3
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
55:188:383:25Guld
4
Carina Svensson
Eksjö SOK
55:288:393:35Guld
5
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
55:358:403:42Guld
6
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
55:378:413:44Guld
7
Maria Sandström
OK Ravinen
57:388:595:45Guld
8
Louise Woxlin
Alfta-Ösa OK
61:019:319:08Silver
9
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
61:229:349:29Silver
10
Ulrika Eriksson
Stora Tuna IK
61:289:359:35Silver
11
Johanna Isaksson
Leksands OK
62:409:4710:47Silver
12
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
63:019:5011:08Silver
13
Weronika Carlsson
OK Orion
63:049:5011:11Silver
14
Anna Zetterberg
IF Thor
63:099:5111:16Silver
15
Laila B Höglund
FK Herkules
63:229:5311:29Silver
16
Linda Larsson
OK Hedströmmen
65:3410:1413:41Silver
17
Anna Bogren
Hagaby GOIF
65:4310:1513:50Silver
18
Maria Clevnert
Söders-Tyresö
65:5510:1714:02Silver
19
Åsa Kindlundh
Alfta-Ösa OK
66:1010:1914:17Silver
20
Karin Arvidsson
Skogslöparna
67:2610:3115:33Silver
21
Charlotta Blom
Linköpings OK
67:3910:3315:46Silver
21
Ulrika Jönsson
OK Pan-Kristianstad
67:3910:3315:46Silver
23
Stina Granefelt
OK Tyr
67:4910:3515:56Silver
24
Camilla Sjöberg
Skogslöparna
69:5910:5518:06Silver
25
Johanna Maxén
Stora Tuna IK
70:1510:5818:22Silver
26
Ingela Eriksson
Gävle OK
70:4311:0218:50Silver
27
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
70:5111:0318:58Silver
28
Sofia Pålsson
Järfälla OK
74:4811:4022:55Brons
 
D21D 6360 meter28 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
49:377:480:00Guld
2
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
50:137:540:36Guld
3
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
50:247:550:47Guld
4
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
51:538:092:16Guld
5
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
53:128:223:35Guld
6
Annika Påhlstorp
Stora Tuna IK
55:318:445:54Guld
7
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
56:008:486:23Guld
8
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
56:038:496:26Silver
9
Malin Jonsson
OK Tyr
57:319:037:54Silver
10
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
57:489:058:11Silver
11
Kristina Kull
Sävedalens AIK
58:239:118:46Silver
12
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
60:139:2810:36Silver
13
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
60:409:3211:03Silver
14
Eva Hallsten
Täby OK
61:499:4312:12Silver
15
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
61:539:4412:16Silver
16
Åsa Hellquist
Sol Tranås
62:039:4512:26Silver
17
Anna-Karin Dovåker
Leksands OK
62:439:5213:06Silver
18
Maria von Schmalensé
Täby OK
62:449:5213:07Silver
19
Petra Thomasson
Ulricehamns OK
66:1310:2516:36Silver
20
Hanna Andersson
Linköpings OK
66:4210:2917:05Silver
21
Therese Persson
OK Tyr
68:4310:4819:06Silver
22
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
77:0212:0727:25
23
Therese Bergqvist
Leksands OK
77:1512:0927:38
24
Malin Wiklund
Almby IK
79:3512:3129:58
25
Anna Berggren
Gävle OK
79:4012:3230:03
Carolin Jonasson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Lina Palmér
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Jessica Söllvander
OK Roslagen
Ej godkänd
 
H21A 9570 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niclas Jonasson
Leksands OK
57:576:030:00Guld
2
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
61:506:283:53Guld
3
Mats Troeng
Storviks IF
61:516:283:54Guld
4
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:556:283:58Guld
5
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
62:276:324:30Guld
6
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
62:306:324:33Guld
7
Nils Olsson
Stora Tuna IK
62:396:334:42Guld
8
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
63:016:355:04Guld
9
Rikard Gunnarsson
OK Orion
63:526:405:55Guld
10
Tommy Lindberg
OK Roslagen
64:186:436:21Silver
11
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
64:456:466:48Silver
12
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
65:266:507:29Silver
13
Anders Kleist
OK Denseln
66:076:558:10Silver
14
Greger Tysk
Leksands OK
66:146:558:17Silver
15
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
66:446:588:47Silver
16
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
67:037:009:06Silver
17
Magnus Bergman
OK Kåre
67:097:019:12Silver
18
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
67:297:039:32Silver
19
Edvin Karlsson
OK Denseln
67:377:049:40Silver
20
Martin Claesson
Hestra IF
67:597:0610:02Silver
21
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
68:067:0710:09Silver
22
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
70:007:1912:03Silver
23
Peter Falk
OK Kåre
70:057:1912:08Silver
24
Björn Widén
Linköpings OK
71:127:2613:15Silver
25
Jens Molin
SOIK Hellas
71:447:3013:47Silver
26
Martin Granqvist
OK Orion
72:077:3214:10Silver
27
Tobias Kjell
Linköpings OK
72:497:3714:52Silver
28
Jörgen Ohlin
OK Roslagen
73:167:3915:19Silver
29
Magnus Nordström
Kils OK
74:057:4416:08Silver
30
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
75:267:5317:29Silver
31
Johan Ahlström
Västerås SOK
78:038:0920:06Silver
32
Hans Mård
Järfälla OK
79:338:1921:36Silver
Martin Asp
Täby OK
Ej godkänd
Stefan Karlsson
OK Denseln
Ej godkänd
 
H21B 9660 meter33 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
60:596:190:00Guld
2
Peter Jacobsson
OK Ravinen
62:136:261:14Guld
3
Pessi Liukkonen
Sundsvalls OK
62:436:301:44Guld
4
Klas Dalberg
IFK Göteborg
62:496:301:50Guld
5
Joakim Carlsson
OK Tisaren
63:326:352:33Guld
5
Lasse Jansson
Gävle OK
63:326:352:33Guld
7
Olov Vikström
Sundsvalls OK
64:056:383:06Guld
8
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
64:446:423:45Guld
9
Johan G Larsson
IFK Göteborg
64:546:433:55Guld
10
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
65:386:484:39Guld
11
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
65:446:484:45Guld
12
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
65:596:505:00Guld
13
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
66:166:525:17Guld
14
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
66:266:535:27Guld
15
Tord Hederskog
IFK Göteborg
66:416:545:42Guld
16
Jonas Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
66:586:565:59Guld
17
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
67:397:006:40Guld
18
Tom Quayle
IFK Hedemora OK
68:117:037:12Silver
19
Börje Pauler
Skogslöparna
68:577:087:58Silver
20
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
69:317:128:32Silver
21
Michael Mamleev
Ronneby OK
69:447:138:45Silver
22
Jonas Eklund
OK Roslagen
69:577:148:58Silver
23
Christian Mittelholzer
IF Thor
70:237:179:24Silver
24
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
70:417:199:42Silver
25
Lars Nordin
Sundsvalls OK
70:557:209:56Silver
26
Lars H Sandvik
OK Ravinen
71:407:2510:41Silver
27
Daniel Kaipe
Leksands OK
72:077:2811:08Silver
28
Andreas Johansson
Ulricehamns OK
72:297:3011:30Silver
29
Jonas Buud
IFK Moras OK
75:037:4614:04Silver
30
Magnus Arvidsson
IFK Göteborg
76:177:5415:18Silver
31
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
78:328:0817:33Silver
Robert Wallsten
Leksands OK
Ej godkänd
Vitek Pospisil
Täby OK
Ej godkänd
 
H21C 9560 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
59:306:130:00Guld
2
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
59:386:140:08Guld
3
Sven Olsson
Leksands OK
59:446:150:14Guld
4
Peter Hemmyr
IFK Umeå
60:126:180:42Guld
5
Håkan Petersson
Nybro OK
60:136:180:43Guld
6
Johan Sundén
Södertälje-Nykvarn Orientering
60:316:201:01Guld
7
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
60:426:211:12Guld
8
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
60:596:231:29Guld
9
Thomas Asp
IFK Göteborg
61:166:251:46Guld
10
Per Ek
IFK Lidingös Skid o OK
61:346:262:04Guld
11
Jan Johansson
IFK Umeå
61:406:272:10Guld
12
Anders Dalin
Leksands OK
61:456:282:15Guld
13
Björn Ljunggren
OK Hammaren
62:076:302:37Guld
14
Martin Andersson
OK Ravinen
62:276:322:57Guld
15
Radek Novotny
Hagaby GOIF
62:346:333:04Guld
16
Peter Öberg
OK Hällen
62:356:333:05Guld
17
Niklas Bratt
OK Orion
63:276:383:57Guld
18
Ali Kuosku
Järfälla OK
63:546:414:24Guld
19
Magnus Cederlöf
IFK Hedemora OK
64:046:424:34Guld
20
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora OK
64:206:444:50Guld
21
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
64:566:485:26Guld
22
Urs Bütikofer
Forsa OK
65:226:505:52Guld
23
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
67:117:027:41Silver
24
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
67:487:068:18Silver
25
Niklas Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
68:477:129:17Silver
26
Andreas S Johansson
Göteborg-Majorna OK
69:577:1910:27Silver
27
Patrik Svedberg
Skellefteå OK
71:037:2611:33Silver
28
Björn Karlsson
OK Denseln
71:097:2711:39Silver
29
Anders Jönsson
OK Triangeln
71:327:2912:02Silver
30
Magnus Granqvist
OK Orion
71:587:3212:28Silver
31
Ola Hultin
OK Roslagen
73:127:3913:42Silver
32
Pontus Halldin
OK Tylöskog
73:257:4113:55Silver
33
Niklas Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
74:117:4614:41Silver
34
Ingemar Stålberg
Gävle OK
74:257:4714:55Silver
35
Martin Pettersson
Sävedalens AIK
75:357:5416:05Silver
36
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
75:487:5616:18Silver
37
Mathias Nilsson
Sävedalens AIK
79:498:2120:19Silver
 
H21D 9570 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Öberg
OK Hällen
59:036:100:00Guld
2
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
59:156:110:12Guld
3
Kalle Dalin
Leksands OK
60:516:221:48Guld
4
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
60:556:221:52Guld
5
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
61:196:242:16Guld
6
Mats Röjgård
OK Kolmården
61:546:282:51Guld
7
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
62:326:323:29Guld
8
Mikael Pihel
OK Tisaren
62:446:333:41Guld
9
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
62:566:353:53Guld
10
Jamie Stevenson
IFK Hedemora OK
63:356:394:32Guld
11
Martin Larsson
IFK Göteborg
64:296:445:26Guld
12
Henrik Berlin
OK Orion
64:456:465:42Guld
13
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
64:476:465:44Guld
14
Pål Skogtjärn
OK Linné
64:576:475:54Guld
15
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
65:236:506:20Guld
16
Daniel Wernersson
OK Orinto
65:346:516:31Guld
17
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
66:026:546:59Silver
18
Mikael Ingelsson
OK Hammaren
66:126:557:09Silver
19
Johan Nordlund
Leksands OK
66:136:557:10Silver
20
Lars Magnusson
IFK Hedemora OK
66:356:577:32Silver
21
Peter Löfås
Stora Tuna IK
68:057:079:02Silver
22
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
68:317:109:28Silver
23
Rikard Claesson
Leksands OK
68:517:129:48Silver
24
Ulf Bergkvist
OK Hammaren
69:077:1310:04Silver
25
Sven Lundbäck
Vittjärvs IK
70:247:2111:21Silver
26
Bertil Åkesson
Skene Sim o IS
71:467:3012:43Silver
27
Anders Hedman
OK Hällen
71:567:3112:53Silver
28
Johan Israelsson
IFK Moras OK
72:017:3212:58Silver
29
Jonas Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
88:189:1429:15Brons
Harri Karlsson
OK Denseln
Ej godkänd
 
D20A 5320 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
44:148:190:00Guld
2
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
48:339:084:19Guld
3
Jenny Eriksson
OK Rodhen
50:209:286:06Silver
4
Linda Ericsson
Haninge SOK
52:089:487:54Silver
5
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
53:069:598:52Silver
6
Kajsa Dahlberg
IFK Kiruna
54:0910:119:55Silver
7
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
54:1610:1210:02Silver
8
Ellinor Fransson
Ärla IF
54:1710:1210:03Silver
9
Josefina Norin
Kungälvs OK
54:3910:1610:25Silver
10
Pia Åström
Långvikens OK
56:2010:3512:06Silver
11
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
57:3810:5013:24Silver
12
Jenny Sallkvist
Bergnäsets AIK
57:3910:5013:25Silver
13
Anna Memmi
Halmstad OK
61:4711:3717:33Silver
14
Madeleine Näslund
Täby OK
65:1812:1621:04Brons
15
Matilda Löfgren
Långvikens OK
65:2712:1821:13Brons
16
Sara Johansson
Kristinehamns OK
66:3512:3122:21Brons
17
Åsa Persson
Ljusdals OK
68:3212:5324:18
 
D20B 5440 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
43:298:000:00Guld
2
Emma Johansson
Kristinehamns OK
49:419:086:12Silver
3
Emma Andersson
Ärla IF
51:379:298:08Silver
4
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
51:449:318:15Silver
5
Jenny Persson
Kristinehamns OK
55:0510:0811:36Silver
6
Sara Helander
Domnarvets GOIF
55:4210:1412:13Silver
7
Erika Svennberg
IF Hagen
55:4910:1612:20Silver
8
Åsa Mårsell
Göteborg-Majorna OK
56:4210:2513:13Silver
9
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
60:0211:0216:33Silver
10
Helena Ackelman
IF Thor
61:3011:1818:01Silver
11
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
61:3811:2018:09Silver
12
Caroline Sjökvist
Söders-Tyresö
61:5411:2318:25Silver
13
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
62:1711:2718:48Brons
14
Karin Trolin
Forsa OK
63:3911:4220:10Brons
15
Maria Gunnarsson
Kristinehamns OK
65:2312:0121:54Brons
16
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
65:5612:0722:27Brons
17
Elisabet Larsson
Sol Tranås
68:4912:3925:20
 
D20C 5390 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
46:288:370:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
47:268:480:58Guld
3
Kerstin Bennitz
IF Thor
51:359:345:07Guld
4
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
51:519:375:23Guld
5
Elin Sjölander
OK Rodhen
52:289:446:00Silver
6
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
52:319:456:03Silver
7
Sara Svensson
OK Kullingshof
54:4610:108:18Silver
8
Emma Sjölander
OK Rodhen
57:2010:3810:52Silver
9
Lisa Nordin
Skogslöparna
58:0610:4711:38Silver
10
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
58:2910:5112:01Silver
11
Marie Arnesson
OK Löftan
59:4611:0513:18Silver
12
Jenny Sander
Leksands OK
60:1011:1013:42Silver
13
Sofia Ebermark
Älvsby IF
61:0711:2014:39Silver
14
Sofia Byström
Alfta-Ösa OK
65:5612:1419:28Silver
15
Sara Holmberg
Göteborg-Majorna OK
66:4312:2320:15Brons
16
Annelie Litzell
OK Kullingshof
72:4313:2926:15
 
D20D 5390 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bodil Halvarsson
OK Kåre
53:099:520:00Guld
2
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
53:289:550:19Guld
3
Sara Grenmark
OK Hällen
54:3210:071:23Guld
4
Sofi Thorsell
Forsa OK
55:0910:142:00Guld
5
Anna Ställberg
Tullinge SK
55:3810:192:29Guld
6
Kristin Karls
IFK Moras OK
55:4910:212:40Guld
7
Frida Nero
Ronneby OK
56:4010:313:31Guld
8
Karolina Norin
Kungälvs OK
57:0710:363:58Guld
9
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
57:1110:374:02Guld
10
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
57:1710:384:08Guld
11
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
57:1910:384:10Guld
12
Sandra Andersson
OK Skogshjortarna
61:1911:238:10Silver
13
Klara Håmås
IK Hakarpspojkarna
61:2011:238:11Silver
14
Ida Thuresson
OK Pan-Kristianstad
65:1112:0612:02Silver
15
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
69:2312:5216:14Silver
 
H20A 7790 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Blohm
OK Klemmingen
54:487:020:00Guld
2
Jan Troeng
Storviks IF
56:307:151:42Guld
3
Per Andréasson
OK Skogsfalken
59:517:415:03Guld
4
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
60:127:445:24Guld
5
Fredrik Larsson
Norbergs OK
60:327:465:44Guld
6
Tobias Johansson
Falköpings AIK
61:017:506:13Silver
7
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
62:418:037:53Silver
8
Henrik Holma
Vittjärvs IK
62:558:058:07Silver
9
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
63:368:108:48Silver
10
Jerker Martinsson
Mariestads FK
63:408:108:52Silver
11
Erik Lennartsson
SOK Viljan
64:238:169:35Silver
12
Peder Kock
Rehns BK
65:478:2710:59Silver
13
Andreas Eriksson
Storviks IF
66:478:3411:59Silver
14
Sven Lees
OK Kåre
67:438:4212:55Silver
15
Jonas Palm
Lessebo OK
68:268:4713:38Silver
16
Martin Moberg
Mariestads FK
69:098:5314:21Silver
17
David Eberlen
OK Skogshjortarna
69:458:5714:57Silver
18
Per Eklöf
OK Milan
72:429:2017:54Silver
19
Henrik Wass
IF Hagen
74:009:3019:12Silver
20
Henrik Svensson
OK Vilse 87
74:179:3219:29Silver
21
Johan Palmér
Ulricehamns OK
75:109:3920:22Silver
22
Anders Sundin
Skogslöparna
76:069:4621:18Silver
23
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
76:139:4721:25Silver
24
Peter Aronsson
Linköpings OK
78:3110:0523:43Brons
25
Erik Engsten
OK Rodhen
82:3810:3627:50Brons
26
Jimmy Berglund
Tjällmo-Godegårds OK
85:5211:0131:04
 
H20B 7790 meter23 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktor Funcke
Norbergs OK
57:147:210:00Guld
2
Erik Engstrand
Rehns BK
59:007:341:46Guld
3
Erik Andersson
OK Denseln
59:597:422:45Guld
4
Isak Bergman
Bredaryds SOK
60:147:443:00Guld
5
Erik Lärfars
Leksands OK
60:387:473:24Guld
6
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
65:078:227:53Silver
7
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
65:308:248:16Silver
8
Joakim Antonsson
OK Löftan
65:408:268:26Silver
9
Fredrik Martinsson
Umeå OK
66:228:319:08Silver
10
Patrik Nordgren
Sävedalens AIK
66:318:329:17Silver
11
Karl Lindgren
Värend GN OL
67:528:4310:38Silver
12
Johan Jonsson
OK Tisaren
68:438:4911:29Silver
13
Petter Ottevik
IK Hakarpspojkarna
69:498:5812:35Silver
14
Jonas Pettersson
Ärla IF
69:568:5912:42Silver
15
Gustav Grenmyr
IK Hakarpspojkarna
70:089:0012:54Silver
16
Tobias Rydlinge
Skellefteå OK
71:599:1414:45Silver
17
Rasmus Westergren
Kalmar OK
79:1410:1022:00Silver
18
Rikard Bernhard
IF Hagen
80:1210:1822:58Silver
19
Jonas Sundberg
Söderhamns OK
81:4510:3024:31Silver
20
Jonas Pettersson
Tierps SOK
100:4912:5743:35
21
Antonio Lopez
Ulricehamns OK
102:2913:0945:15
Simon Nyström
Hagaby GOIF
Ej godkänd
Anders Jansson
Täby OK
Ej godkänd
 
H20C 7920 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
59:387:320:00Guld
2
Per Brolund
Kristinehamns OK
59:397:320:01Guld
3
David Andersson
Västerbergslagens OL
60:237:370:45Guld
4
Per Janzon
Norbergs OK
62:177:522:39Guld
5
Björn Olovsson
Brännans IF
64:348:094:56Guld
6
Krister Höije
Mariestads FK
66:038:206:25Silver
7
Truls Persson
OK Alehof
66:308:246:52Silver
8
Anders Boström
Järfälla OK
66:558:277:17Silver
9
Oskar Lindfors
OK Skogsfalken
68:438:419:05Silver
10
Mårten Martinsson
Degerfors OK
68:528:429:14Silver
11
Björn Wistrand
OK Tor
69:138:449:35Silver
12
Martin Sand
Uddevalla OK
69:208:459:42Silver
13
Jonas Salén
Ulricehamns OK
69:378:479:59Silver
14
Patrik Blom
Rehns BK
69:398:4810:01Silver
15
Markus Holm
Västerbergslagens OL
70:248:5310:46Silver
16
Erik Johansson
OK Kullingshof
72:129:0712:34Silver
17
Magnus Karlsson
OK Hällen
72:369:1012:58Silver
18
Henrik Svenningsson
OK Vilse 87
73:349:1713:56Silver
19
Johan Svensson
OK Vilse 87
74:229:2314:44Silver
20
Jonas Kjäll
FK Friskus-Varberg
76:399:4117:01Silver
21
Patrik Eklund
IF Thor
77:509:5018:12Silver
22
Nils Öqvist
Umeå OK
79:3810:0320:00Silver
23
Magnus Svensson
OK Kolmården
84:5710:4425:19Silver
24
Andreas Knutsson
Ulricehamns OK
101:4312:5142:05
Patrik Engström
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H20D 7920 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Höij
Norbergs OK
57:017:120:00Guld
2
Hans Brolund
Kristinehamns OK
59:097:282:08Guld
3
Anders Lidman
Umeå OK
59:337:312:32Guld
4
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
60:327:393:31Guld
5
Oskar Håkansson
Ronneby OK
61:417:474:40Guld
6
Tobias Olsson
OK Alehof
63:328:016:31Guld
7
John Gahlin
Brännans IF
63:368:026:35Guld
8
Jonathan Alm
Järfälla OK
65:398:178:38Silver
9
Patrik Jansson
Rånäs OK
65:408:178:39Silver
10
Jörgen Johansson
Vittjärvs IK
65:548:198:53Silver
11
Andreas Jansson
OK Älme
66:048:219:03Silver
12
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
66:148:229:13Silver
13
Olov Gohde
Dalaportens OL
67:248:3110:23Silver
14
Andreas Aronsson
IF Hagen
67:328:3210:31Silver
15
Oskar Sibeck
OK Djerf
67:438:3310:42Silver
16
Anders Johansson
IK Hakarpspojkarna
69:378:4712:36Silver
17
Gabriel Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
71:028:5814:01Silver
18
Marcus Wadell
Ulricehamns OK
72:509:1215:49Silver
19
Anders Smedenmark
Ronneby OK
73:099:1416:08Silver
20
Mikael Löfving
IF Hagen
74:529:2717:51Silver
21
Kalle Ingvarsson
OK Vilse 87
75:379:3318:36Silver
22
Björn Liljequist
OK Älme
78:489:5721:47Silver
23
Martin Hammarlund
Motala AIF OL
80:2110:0923:20Silver
24
Anders Henriksson
Västerbergslagens OL
80:2810:1023:27Silver
25
Per Fredberg
Kristinehamns OK
93:3411:4936:33
Anders Axling
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
D18A 4790 meter24 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
42:118:480:00Guld
2
Therese Gustavsson
Ronneby OK
45:409:323:29Guld
3
Linn Gustavsson
Hjobygdens OK
46:169:404:05Guld
4
Sofi Rönnestrand
Forsa OK
46:249:414:13Guld
5
Anna Olsson
OK Skogsfalken
46:589:484:47Guld
6
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
48:1610:056:05Silver
6
Elin J0hansson
Dalaportens OL
48:1610:056:05Silver
8
Ida Svensson
Sjövalla FK
48:3910:096:28Silver
9
Sofia Karlsson
Tullinge SK
48:5410:136:43Silver
10
Linn Axelsson
Ärla IF
49:0010:146:49Silver
11
Emelie Holmström
IK Gandvik
50:0510:277:54Silver
12
Emelie Agnedal
OK Linné
51:0510:408:54Silver
13
Alexandra Vejedal
OK Mark
51:1910:439:08Silver
14
Elisabeth Halvarsson
Östersunds OK
52:0910:539:58Silver
15
Jenny Pettersson
Hjobygdens OK
53:3011:1011:19Silver
16
Elin Lundgren
Brännans IF
54:5811:2912:47Silver
17
Lisa Axelsson
Hjobygdens OK
56:2911:4814:18Silver
18
Lin Eriksson
Linköpings OK
56:4711:5114:36Silver
19
Elin Falk
IF Thor
58:3612:1416:25Silver
20
Ulrika Andersson
IK Gandvik
58:5512:1816:44Silver
21
Kristin Andrée
Järla IF OK
59:0412:2016:53Silver
22
Erica Karlsson
Hagaby GOIF
75:4715:4933:36
Hanna Mattsson
IK Uven
Ej godkänd
Camilla Andersson
Falköpings AIK
Ej godkänd
 
D18B 4780 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Lundblad
Tullinge SK
45:249:300:00Guld
2
Martina Johansson
Halmstad OK
46:239:420:59Guld
3
Emma Green
Långshyttans AIK OK
48:0410:032:40Guld
4
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
48:3210:093:08Guld
5
Josefin Norell
Söders-Tyresö
50:3410:355:10Guld
6
Stina Jansson
Främmestads IK
51:2310:455:59Silver
7
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
51:4410:496:20Silver
8
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
54:1411:218:50Silver
9
Sofia Börjeskog
OK Tor
54:5611:309:32Silver
10
Andrea Westerdahl
Gävle OK
55:3311:3710:09Silver
11
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
55:5511:4210:31Silver
12
Anna Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
57:1611:5911:52Silver
13
Ida Arnesson
Ulricehamns OK
57:1711:5911:53Silver
14
Sigrid Larsson
Leksands OK
57:5212:0612:28Silver
15
Marie Andersson
OK Stigen
57:5712:0712:33Silver
16
Hanna Aludden
Gävle OK
63:0713:1217:43Silver
17
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
64:4913:3419:25Silver
18
Johanna Selling
Bondsjöhöjdens IK
64:5113:3419:27Silver
19
Kristin Söderlund
Alfta-Ösa OK
65:0613:3719:42Brons
20
Kristina Lag
Tierps SOK
65:4913:4620:25Brons
21
Hanna Adolfsson
OK Bävern
67:1814:0521:54Brons
22
Elin Hultman
OK Hällen
68:0614:1522:42Brons
23
Karin Valinger
Umeå OK
68:5114:2423:27Brons
24
Jenny Winblad
Hagaby GOIF
74:4515:3829:21
25
Jenny Allared
Hagaby GOIF
75:3515:4930:11
Sara Skyttner
Ljusdals OK
Ej godkänd
 
D18C 4770 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
44:589:260:00Guld
2
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
45:049:270:06Guld
3
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
45:059:270:07Guld
4
Marie Andersson
Jönköpings OK
47:5310:022:55Guld
5
Katarina Bergander
OK Linné
47:5410:032:56Guld
6
Emilia Nilsson
FK Göingarna
48:5810:164:00Guld
7
Katarina Alm
Järfälla OK
50:0710:305:09Silver
8
Lina Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
50:4410:385:46Silver
9
Anna Edenbrandt
Lunds OK
51:0910:436:11Silver
10
Natalie Egli
Söders-Tyresö
51:1110:446:13Silver
11
Emma Pihl Skoog
OK Linné
52:2510:597:27Silver
12
Elin Hjertson
OK Linné
53:5011:178:52Silver
13
Lena Persson
OK Skogsfalken
54:4311:289:45Silver
14
Elin Wallquist
Svaide Roma SOK
55:5511:4310:57Silver
15
Louise Furubom
Söderhamns OK
58:0412:1013:06Silver
16
Kristin Karlsson
Eksjö SOK
58:5812:2214:00Silver
17
Helena Lydell
OK Rodhen
60:1412:3815:16Silver
18
Linda Axelsson
IK Uven
60:3712:4215:39Silver
19
Johanna Karlsson
OK Linné
60:3912:4315:41Silver
20
Johanna Granath
Tjällmo-Godegårds OK
63:5613:2418:58Silver
21
Hanna Höij
Stora Tuna IK
64:5213:3619:54Brons
22
Jenny Hallebro
OK Klemmingen
65:1713:4120:19Brons
23
Anna Werner
Östersunds OK
69:1814:3224:20
Annika Magnusson
Stigmännen Karlshamns OK
Ej godkänd
 
D18D 4830 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Nero
Ronneby OK
43:299:000:00Guld
2
Frida Hall
Dalaportens OL
44:539:181:24Guld
3
Lena Gillgren
Gävle OK
48:019:564:32Guld
4
Emma Löfdahl
Köping-Kolsva OK
49:3910:176:10Silver
5
Sofia Söllvander
OK Rodhen
50:4410:307:15Silver
6
Cecilia Håkansson
OK Vilse 87
51:3810:418:09Silver
7
Karin Boman
SOK Viljan
53:0911:009:40Silver
8
Karin Jarlekrantz
Västerås SOK
54:1111:1310:42Silver
9
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
54:1711:1410:48Silver
10
Emma Öberg
OK Hällen
54:5211:2211:23Silver
11
Emma Palmér
Ulricehamns OK
55:5711:3512:28Silver
12
Susanne Sjöö
OK Gipen
56:1311:3812:44Silver
13
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
57:1711:5213:48Silver
14
Helena Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
57:2211:5313:53Silver
15
Marie Ohlin
Rånäs OK
57:5612:0014:27Silver
16
Ann-Charlotte Sander
Leksands OK
58:0412:0114:35Silver
17
Cristina Magnusson
KFUM Örebro OK
58:3912:0915:10Silver
18
Ida Svensson
Halmstad OK
58:5212:1115:23Silver
19
Kristin Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
60:5812:3717:29Silver
20
Sofia Andersson
OK Hällen
61:0512:3917:36Silver
21
Emmy Ivarsson
Gävle OK
61:1512:4117:46Silver
22
Madelene Rystedt
Stora Tuna IK
62:2612:5618:57Brons
23
Sofia Arvidsson
Alfta-Ösa OK
87:4818:1144:19
 
H18A 6000 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Lauri
OK Tisaren
40:486:480:00Guld
2
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
42:547:092:06Guld
3
Johan Lindahl
Rotebro IS
44:467:283:58Guld
4
Oskar Malmberg
IFK Umeå
44:507:284:02Guld
5
Mikael Axin
Hagaby GOIF
46:547:496:06Silver
6
Petter Haraldsson
Gustavsbergs IF
46:597:506:11Silver
7
Mattias Karlsson
Växjö OK
48:198:037:31Silver
8
Johan Häll
IF Thor
48:598:108:11Silver
9
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
49:018:108:13Silver
10
Philip Gustavsson
IFK Göteborg
49:368:168:48Silver
11
Oskar Ryno
OK Tisaren
49:458:188:57Silver
12
Markus Adolfsson
Tullinge SK
49:588:209:10Silver
13
Klas Engström
Vittjärvs IK
50:188:239:30Silver
14
Christian Karldén
Kvillebyns SK
50:398:279:51Silver
15
Daniel Gunnarsson
SOK Viljan
53:128:5212:24Silver
16
Pontus Blom
IFK Moras OK
53:388:5612:50Silver
17
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
56:129:2215:24Silver
18
Henrik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
56:329:2515:44Silver
19
Adam Larsson
OK Roxen
56:439:2715:55Silver
20
Rikard Wass
IF Hagen
56:479:2815:59Silver
21
Erik Sonesson
IFK Moras OK
56:499:2816:01Silver
22
Martin Sundström
Söderhamns OK
62:2310:2421:35
23
Fredrik Sörqvist
Sigtuna OK
63:4810:3823:00
24
Tomas Regnander
Järfälla OK
63:5310:3923:05
25
Emil Svensson
Motala AIF OL
64:1910:4323:31
26
Per Karlsson
Nyköpings OK
66:1411:0225:26
27
Erik Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
67:3911:1726:51
28
Fredrik Svensson
Ringsjö OK
77:1812:5336:30
Dan Öberg-Hjelm
Rehns BK
Ej godkänd
Oscar Carlsson
Nyköpings OK
Ej godkänd
 
H18B 6020 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Holmberg
Järla IF OK
44:217:220:00Guld
1
Johan Strandberg
Gustavsbergs IF
44:217:220:00Guld
3
David Holmberg
Väsby OK
45:587:381:37Guld
4
Gustav Veide
Väsby OK
48:278:034:06Guld
5
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
48:418:054:20Guld
6
Martin Lindqvist
Stenungsunds OK
48:498:074:28Guld
7
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
49:528:175:31Guld
8
Erik Svahn
OK Tor
50:328:246:11Silver
9
Kristofer Skog
Halmstad OK
50:468:266:25Silver
10
Andreas Johansson
Rydboholms SK
50:488:266:27Silver
11
Magnus Rabe
FK Friskus-Varberg
50:588:286:37Silver
12
Josef Nordlund
Länna IF
51:558:377:34Silver
13
Sebastian Wiman
Täby OK
52:088:407:47Silver
14
Robin Grankvist
Väsby OK
52:118:407:50Silver
15
John Niklasson
OK Klemmingen
52:578:488:36Silver
16
Jonas Nyberg
OK Pan-Kristianstad
53:288:539:07Silver
17
Rikard Pentonen
Hestra IF
54:068:599:45Silver
18
Kristofer Tåqvist
Västerås SOK
54:129:009:51Silver
19
Fredrik Bölske
Rotebro IS
54:309:0310:09Silver
19
Peter Söderlund
IFK Moras OK
54:309:0310:09Silver
21
Mattias Millinger
Västerås SOK
56:109:2011:49Silver
22
Linus Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
56:229:2212:01Silver
23
Henrik Olsson
Täby OK
56:289:2312:07Silver
24
Isak Jakobsson
Tibro OK
58:139:4013:52Silver
25
Olov Tallqvist
Timrå SOK
58:249:4214:03Silver
26
Johnny Hålsjö
OK Alehof
58:589:4814:37Silver
27
Andreas Hedin
OK Hammaren
59:079:4914:46Silver
28
Johan Engström
Alfta-Ösa OK
62:2310:2218:02Silver
29
Andreas Maxén
Timrå SOK
63:5810:3819:37Silver
30
Tomas Karlsson
OK Klemmingen
88:3414:4344:13
Karl Tiselius
OK Kåre
Ej godkänd
 
H18C 6060 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
45:337:310:00Guld
2
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
46:017:360:28Guld
3
Thorbjörn Ekström
Uddevalla OK
46:457:431:12Guld
4
Henric Carlsson
SOK Viljan
48:027:562:29Guld
5
Pontus Nilsson
Halmstad OK
48:157:582:42Guld
6
Petter Jönsson
Halmstad OK
48:578:053:24Guld
7
Rickard Holmqvist
Hestra IF
48:588:053:25Guld
8
Jon Andersson
IFK Göteborg
49:118:073:38Guld
9
Carl Pramlid
OK Klemmingen
50:048:164:31Guld
10
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
50:128:174:39Guld
11
Christian Ahlström
Ronneby OK
50:158:184:42Guld
12
Patrik Magnusson
Boxholm-Mjölby OL
50:498:235:16Guld
13
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
51:368:316:03Silver
14
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
51:398:316:06Silver
15
Kristoffer Norin
Tjällmo-Godegårds OK
53:448:528:11Silver
16
Marcus Lundagårds
Alfta-Ösa OK
53:528:538:19Silver
17
Sven Larsson
Leksands OK
54:148:578:41Silver
18
Atte Axelsson
Tjällmo-Godegårds OK
54:168:578:43Silver
19
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
54:238:588:50Silver
20
Martin Hultman
OK Hällen
54:389:019:05Silver
21
Rickard Sundström
OK Renen
55:309:109:57Silver
22
Dan Wester
Gustavsbergs IF
56:479:2211:14Silver
23
Anders Frisk
Rotebro IS
61:3810:1016:05Silver
24
Johan Linde
Täby OK
62:4210:2117:09Silver
25
Pontus Karlsson
Rotebro IS
65:1510:4619:42Brons
26
Jakob Johansson
FK Friskus-Varberg
66:2810:5820:55Brons
27
Anders Lindberg
OK Tisaren
66:5911:0321:26Brons
28
Oskar Ek
Östersunds OK
67:5311:1222:20Brons
29
Anders Ohls
Kvarnsvedens GOIF OK
68:3811:2023:05Brons
30
Erik Waldemarsson
Köping-Kolsva OK
86:3414:1741:01
 
H18D 5940 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Johansson
Dalaportens OL
44:117:260:00Guld
2
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
46:137:472:02Guld
3
Robbin Kantarp
OK Hällen
47:398:013:28Guld
4
Jonas Vestbom
Ockelbo OK
47:488:033:37Guld
5
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
47:568:043:45Guld
6
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
48:038:053:52Guld
7
Ulf Troeng
Storviks IF
49:028:154:51Guld
8
Kalle Larsson
Kjula-Standard OK
49:238:195:12Guld
9
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
49:448:225:33Guld
10
Jonas Engström
OK Hällen
50:078:265:56Silver
11
Anders Hansson
Rehns BK
51:058:366:54Silver
12
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
51:218:397:10Silver
13
Johan Axelsson
Tierps SOK
51:328:417:21Silver
14
Magnus Saager
Ronneby OK
52:158:488:04Silver
15
Hannes Kock
Rehns BK
53:128:579:01Silver
16
Johan Spetz
Stenungsunds OK
53:459:039:34Silver
17
Johan Hasselström
Motala AIF OL
54:299:1010:18Silver
18
Emil Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
55:219:1911:10Silver
19
Jakob Gustavsson
Alvesta SOK
56:049:2611:53Silver
20
Marcus Andersson
Västerbergslagens OL
57:269:4013:15Silver
21
Lauris Lejins
OK Klemmingen
57:539:4513:42Silver
22
Erik De Vahl
Brännans IF
58:419:5314:30Silver
23
Johan Hedlund
FK Friskus-Varberg
60:2010:0916:09Silver
24
Alfred Hurtig
Tjällmo-Godegårds OK
61:2610:2117:15Silver
25
Mattias Johansson
OK Pan-Kristianstad
64:1410:4920:03Brons
26
Aivis Lejins
OK Klemmingen
68:0811:2823:57
27
Ove Eriksson
OK Klemmingen
70:2811:5226:17
28
Daniel Liljedahl
OK Pan-Kristianstad
75:5112:4631:40
Johan Holm
Norbergs OK
Ej godkänd