SM-klassisk kval

2000-09-02

Arrangörer: Ronneby OK | OK Dacke | OK Orion | FK Vittus

Nivå:
Nationell
Anmälda:
741
Form:
Individuell
Startande:
672
Distans:
Lång
Fullföljande:
656
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 A 6390 meter30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
47:327:260:00Guld
2
Karin Noborn
Sundsvalls OK
48:227:340:50Guld
3
Pia Olsson
OK Orion
48:397:371:07Guld
4
Annika Björk
Domnarvets GOIF
48:477:381:15Guld
5
Maria Sandström
OK Ravinen
48:537:391:21Guld
6
Zsuzsa Fey
IFK Lidingös Skid o OK
50:407:563:08Guld
7
Eva Lindman
OK Linné
51:318:043:59Guld
8
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
53:308:225:58Silver
8
Madelené Allmungs
Visby IF Gute SOK
53:308:225:58Silver
10
Lotta J-Sundblad
Eksjö SOK
53:338:236:01Silver
11
Sofia Holmgård
Kils OK
53:358:236:03Silver
12
Lena Hasselström
OK Renen
54:508:357:18Silver
13
Kristina Kull
Sävedalens AIK
54:588:367:26Silver
14
Eva Stålstad
IK Hakarpspojkarna
55:428:438:10Silver
15
Christina Smedberg
OK Skogsfalken
55:458:438:13Silver
16
Viktoria Petré
Domnarvets GOIF
56:388:529:06Silver
17
Annieke Baljeu
FK Friskus-Varberg
57:038:569:31Silver
18
Anna-Karin Bondesson
OK Pan-Kristianstad
57:178:589:45Silver
19
Eva Hallsten
Täby OK
57:399:0110:07Silver
20
Maria Sibileva
Ronneby OK
58:099:0610:37Silver
21
Linda Sjögren
IK Hakarpspojkarna
60:509:3113:18Silver
22
Anna Andréasson
OK Skogsfalken
63:299:5615:57Silver
23
Annica Påhlstorp
Nybro OK
64:0810:0216:36Silver
24
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
64:5610:1017:24Silver
25
Annette Carlsson
Almby IK
67:0410:3019:32Silver
26
Anna Falk
Sundbybergs IK
75:5411:5328:22
27
Linda Nordin
Sundbybergs IK
83:1313:0135:41
Therese Bergqvist
Leksands OK
Ej godkänd
Jenny Boberg
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Maria Mikaelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
Ej godkänd
 
D21 B 6120 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cecilia Nilsson
OK Orion
42:136:540:00Guld
2
Anna Garin
Strängnäs-Malmby OL
43:157:041:02Guld
3
Carina Svensson
Eksjö SOK
45:117:232:58Guld
4
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
47:147:435:01Guld
5
Lin Thorsell
IF Thor
47:427:485:29Guld
6
Lena Nilsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
47:497:495:36Guld
7
Malin Svensson
OK Orion
48:307:556:17Silver
8
Lotta Tureson Giberg
Södertälje-Nykvarn Orientering
48:317:566:18Silver
9
Carolin Jonasson
IK Hakarpspojkarna
48:447:586:31Silver
10
Anna Svensson
SOK Viljan
48:588:006:45Silver
11
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
49:168:037:03Silver
12
Maria Rindstig
SOK Viljan
49:468:087:33Silver
13
Linda Ryen
OK Djerf
50:308:158:17Silver
14
Karin Aneland
OK Skogshjortarna
50:318:158:18Silver
15
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
50:328:158:19Silver
16
Anna Karin Olm
IF Thor
51:108:228:57Silver
17
Maria von Schmalensé
Täby OK
51:228:249:09Silver
18
Lina Svensson
OK Skogsfalken
52:328:3510:19Silver
19
Hanna Rangert
IK Hakarpspojkarna
52:548:3910:41Silver
20
Linda Fahlen
OK Djerf
53:018:4010:48Silver
21
Annica Clevnert
Söders-Tyresö
53:298:4411:16Silver
22
Åsa Höög
OK Djerf
53:358:4511:22Silver
23
Susanne Biörs
Leksands OK
54:008:4911:47Silver
24
Hanna Andersson
Lessebo OK
55:509:0713:37Silver
25
Rebecka Österberg
Linköpings OK
57:009:1914:47Silver
26
Susanne Håkansson
Halmstad OK
57:329:2415:19Silver
27
Sarah Olofsson
Ronneby OK
58:089:3015:55Silver
28
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
61:009:5818:47Silver
29
Ingela Kälvedahl
Hällefors OK
77:3712:4135:24
 
D21 C 6200 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
43:186:590:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
45:587:252:40Guld
3
Nina Karlsson
OK Denseln
47:557:444:37Guld
4
Weronika Carlsson
OK Orion
48:097:464:51Guld
5
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
49:317:596:13Silver
6
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
49:598:046:41Silver
7
Charlotta Blom
Linköpings OK
51:418:208:23Silver
8
Lena Gummesson
Nybro OK
51:538:228:35Silver
9
Laila B Höglund
FK Herkules
53:088:349:50Silver
10
Britta Backlund
Stora Tuna IK
53:508:4110:32Silver
11
Helena Karlsson
Nybro OK
54:168:4510:58Silver
12
Jenny Wallsten
OK Orion
55:038:5311:45Silver
13
Åsa Svensson
Göteborg-Majorna OK
55:418:5912:23Silver
14
Åsa Nilsson
Ronneby OK
56:149:0412:56Silver
15
Anna Nygård
Västerås SOK
56:219:0513:03Silver
16
Susanne Petersson
Sundsvalls OK
56:359:0813:17Silver
17
Johanna Larsson
Göteborg-Majorna OK
58:429:2815:24Silver
18
Kristin Backåkers
IFK Hedemora OK
58:599:3115:41Silver
19
Carina Bergander
Eksjö SOK
60:119:4216:53Silver
20
Linda Karlsson
Ljungskile FK
62:2710:0419:09Brons
21
Malin Sand
Uddevalla OK
64:3910:2621:21Brons
22
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
64:4010:2621:22Brons
23
Lina Palmér
Ulricehamns OK
65:3910:3522:21Brons
24
Frida Feil
Skellefteå OK
65:5110:3722:33Brons
25
Malin Jonsson
OK Tyr
66:0010:3922:42Brons
26
Jessica Persson
Kristinehamns OK
67:2710:5324:09
27
Elin Svensson
Snättringe SK
71:5111:3528:33
28
Charlotte Lindkvist
OK Ravinen
84:0013:3340:42
 
D21 D 6210 meter27 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
44:077:060:00Guld
2
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
44:267:090:19Guld
3
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
44:517:130:44Guld
4
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
46:077:262:00Guld
5
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora OK
46:357:302:28Guld
6
Anna Mårsell
Linköpings OK
48:077:454:00Guld
7
Anke Xylander
Söders-Tyresö
48:377:504:30Guld
8
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
50:098:056:02Silver
9
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
50:188:066:11Silver
10
Elin Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
50:258:076:18Silver
11
Linn Nilsson
Kils OK
50:428:106:35Silver
12
Alexandra Svanström
Västerås SOK
50:558:126:48Silver
13
Anna Zetterberg
IF Thor
51:398:197:32Silver
14
Yvonne Andersson
Tullinge SK
51:468:207:39Silver
15
Frida Wallström
Sävedalens AIK
52:258:268:18Silver
16
Maria Holmstrand
Trollhättans SK
52:338:288:26Silver
17
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
53:018:328:54Silver
18
Cecilia Einarsson
OK Hedströmmen
54:038:429:56Silver
19
Åsa Hellquist
Sol Tranås
54:338:4710:26Silver
20
Åsa Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
55:238:5511:16Silver
21
Jenny Nilsson
OK Djerf
56:329:0612:25Silver
22
Maria Lindahl
Lessebo OK
57:459:1813:38Silver
23
Jenny Karlsson
OK Linné
61:229:5317:15Silver
24
Katarina Lindén
Växjö OK
62:3310:0418:26Silver
25
Jessica Söllvander
OK Roslagen
62:3910:0518:32Silver
26
Helena Lindén
Växjö OK
67:1110:4923:04Brons
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
H21 A 10110 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
58:255:470:00Guld
2
Mats Troeng
Storviks IF
59:005:500:35Guld
3
Peter Miketinac
IFK Göteborg
59:535:551:28Guld
4
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
61:316:053:06Guld
5
Niclas Jonasson
Leksands OK
61:546:073:29Guld
6
Per Ek
IFK Lidingös Skid o OK
62:226:103:57Guld
7
Tomas Hallmén
OK Tisaren
62:326:114:07Guld
8
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
62:336:114:08Guld
9
Emil Wingstedt
Växjö OK
62:346:114:09Guld
10
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
63:036:144:38Guld
11
Andreas Johansson
Ulricehamns OK
63:516:195:26Guld
12
Ola Hultin
OK Roslagen
63:536:195:28Guld
13
Martin Ivarsson
OK Tyr
64:286:236:03Guld
14
Urs Bütikofer
Forsa OK
65:006:266:35Guld
15
Kristian Algers
IFK Hedemora OK
65:346:297:09Silver
16
Jon Engkvist
Ronneby OK
65:456:307:20Silver
17
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
65:526:317:27Silver
18
Ulf Bergkvist
OK Hammaren
66:276:348:02Silver
19
Martin Claesson
Hestra IF
66:286:348:03Silver
20
Pontus Jonsson
OK Orion
67:006:388:35Silver
21
Tommy Lindberg
OK Roslagen
67:046:388:39Silver
22
Greger Tysk
Leksands OK
67:376:419:12Silver
23
Jakob Jakobsson
Nybro OK
67:566:439:31Silver
24
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
68:186:459:53Silver
25
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
68:406:4810:15Silver
26
Björn Ljunggren
OK Hammaren
68:506:4910:25Silver
27
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
69:046:5010:39Silver
28
Jonas Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
69:516:5511:26Silver
29
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
70:236:5811:58Silver
30
Pål Skogtjärn
OK Linné
71:337:0513:08Silver
31
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
71:547:0713:29Silver
32
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
77:187:3918:53Silver
Johan Sundén
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H21 B 10170 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
58:595:480:00Guld
2
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
59:285:510:29Guld
3
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
59:335:510:34Guld
4
Michael Mamleev
Ronneby OK
60:155:551:16Guld
5
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
60:545:591:55Guld
6
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
60:555:591:56Guld
7
Patrik Martner
Göteborg-Majorna OK
61:226:022:23Guld
8
Yuri Omelchenko
OK Orion
61:306:032:31Guld
9
Niklas Bratt
OK Orion
61:586:062:59Guld
10
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
62:386:103:39Guld
11
Kalle Dalin
Leksands OK
63:076:124:08Guld
12
Martin Larsson
IFK Göteborg
63:146:134:15Guld
13
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
63:266:144:27Guld
14
Magnus Cederlöf
IFK Hedemora OK
63:386:154:39Guld
15
Dan Norin
Gustavsbergs IF
64:006:185:01Guld
16
Christian Håkansson
Ronneby OK
64:136:195:14Guld
17
Magnus Persson
OK Kolmården
65:406:276:41Silver
18
Marcus Kullman
IFK Hedemora OK
66:276:327:28Silver
19
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
66:306:327:31Silver
20
Stefan Sandahl
Stora Tuna IK
66:346:337:35Silver
21
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
66:376:337:38Silver
22
Johan Alfredsson
Stora Tuna IK
66:566:357:57Silver
23
Jonas Eklund
OK Roslagen
67:076:368:08Silver
24
Björn Karlsson
OK Denseln
67:286:388:29Silver
25
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
69:326:5010:33Silver
26
Anders Gunnarsson
Ulricehamns OK
70:256:5511:26Silver
27
Olof Smitt
Sundsvalls OK
71:287:0212:29Silver
28
Magnus Nordström
Kils OK
75:247:2516:25Silver
29
Jens Thorild
FK Friskus-Varberg
80:227:5421:23Silver
 
H21 C 10270 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
60:015:510:00Guld
2
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
60:035:510:02Guld
3
Anders Dalin
Leksands OK
60:595:560:58Guld
4
Per Öberg
OK Hällen
61:396:001:38Guld
5
Rikard Gunnarsson
OK Orion
61:416:001:40Guld
6
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
61:566:021:55Guld
7
Mattias Grahn
OK Orion
62:016:022:00Guld
8
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
62:356:062:34Guld
8
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
62:356:062:34Guld
10
Tony Larsson
Istrums SK
64:146:154:13Guld
11
Rickard Ekman
OK Roslagen
64:306:174:29Guld
12
Steven Hale
OK Tyr
64:326:174:31Guld
13
Peter Jacobsson
OK Ravinen
64:386:184:37Guld
14
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
64:506:194:49Guld
15
Johan Ingemarsson
Hestra IF
64:536:194:52Guld
16
Torgny Lindström
Ronneby OK
65:016:205:00Guld
17
Henrik Berlin
OK Orion
65:126:215:11Guld
18
Peter Hemmyr
IFK Umeå
65:166:215:15Guld
19
Björn Kristianson
IFK Göteborg
65:196:225:18Guld
20
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora OK
65:476:245:46Guld
21
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
66:066:266:05Guld
22
Arto Rautiainen
IFK Göteborg
66:106:276:09Guld
23
Mats Olsson
OK Kolmården
66:296:286:28Guld
24
Bertil Åkesson
Skene Sim o IS
66:336:296:32Guld
25
Mikael Hansson
Bredaryds SOK
67:286:347:27Guld
26
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
68:306:408:29Silver
27
Niklas Lindberg
OK Roslagen
68:546:438:53Silver
28
Henrik Tryggeson
OK Pan-Kristianstad
69:426:479:41Silver
29
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
69:496:489:48Silver
30
Andreas Ferm
FK Göingarna
71:116:5611:10Silver
31
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
72:017:0112:00Silver
32
Tomas Svensson
IFK Moras OK
72:027:0112:01Silver
33
Niklas Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
72:377:0412:36Silver
34
Andreas Nilsson
SOK Viljan
72:467:0512:45Silver
35
Jesper Stenström
Vänersborgs SK
74:217:1414:20Silver
36
Anders Yngström
Göteborg-Majorna OK
74:307:1514:29Silver
37
Magnus Granqvist
OK Orion
76:547:2916:53Silver
 
H21 D 10350 meter38 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Asp
IFK Göteborg
59:365:460:00Guld
2
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
59:405:460:04Guld
3
Olov Vikström
Sundsvalls OK
60:375:511:01Guld
4
Peter Svedin
OK Orion
60:535:531:17Guld
5
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
60:565:531:20Guld
6
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
61:125:551:36Guld
7
Tobias Andersson
OK Orion
61:205:561:44Guld
8
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
62:146:012:38Guld
9
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
62:156:012:39Guld
10
Johan Håkansson
Ronneby OK
62:256:022:49Guld
11
Håkan Petersson
Nybro OK
63:026:053:26Guld
12
Joakim Carlsson
OK Tisaren
63:186:073:42Guld
13
Stefan Karlsson
OK Denseln
63:246:083:48Guld
14
Jens Nordström
IFK Hedemora OK
63:426:094:06Guld
15
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
63:496:104:13Guld
16
Radek Novotny
Hagaby GOIF
63:556:114:19Guld
17
Johan Nordlund
Leksands OK
64:146:124:38Guld
18
Jörgen Ohlin
OK Roslagen
64:156:124:39Guld
19
Lars Nordin
Sundsvalls OK
64:216:134:45Guld
20
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
64:436:155:07Guld
21
Fredrik Herdersson
OK Mark
65:376:206:01Guld
22
Sven Lundbäck
Vittjärvs IK
66:496:277:13Silver
23
Johan Jakobsson
OK Roslagen
66:546:287:18Silver
24
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
66:586:287:22Silver
25
Pontus Halldin
OK Tylöskog
67:176:307:41Silver
26
Lasse Forsberg
OK Ravinen
67:236:317:47Silver
27
Ali Kuosku
Järfälla OK
67:386:328:02Silver
27
Mathias Nilsson
Sävedalens AIK
67:386:328:02Silver
29
Vidas Armalis
SOIK Hellas
67:506:338:14Silver
30
Martin Andersson
OK Ravinen
70:406:5011:04Silver
31
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
71:586:5712:22Silver
32
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
72:257:0012:49Silver
33
Kjell Almgren
OK Ravinen
73:197:0513:43Silver
34
Markus Frödin
Sundsvalls OK
73:537:0814:17Silver
35
Johan Ahlström
Västerås SOK
75:297:1815:53Silver
Nils Olsson
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Jörgen Nilsson
OK Tyr
Ej godkänd
Stefan Persson
Västerås SOK
Ej godkänd
 
D20 A 4980 meter19 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
37:437:340:00Guld
2
Kajsa Guterstam
Södertälje-Nykvarn Orientering
42:238:314:40Silver
3
Sofia Gustafson
Sävedalens AIK
43:318:445:48Silver
4
Ellinor Fransson
Ärla IF
43:368:455:53Silver
5
Anna Persson
Växjö OK
44:058:516:22Silver
6
Lovisa Johansson
OK Hällen
44:358:576:52Silver
7
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
44:589:027:15Silver
8
Frida Steen
Kungälvs OK
45:359:097:52Silver
9
Petra Halvarson
OK Kåre
45:379:107:54Silver
10
Marie Boman
SOK Viljan
45:509:128:07Silver
11
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
46:349:218:51Silver
12
Madeleine Näslund
Täby OK
47:489:3610:05Silver
13
Rebecca Calltorp
Nyköpings OK
48:109:4010:27Silver
14
Sara Johansson
Kristinehamns OK
48:229:4310:39Silver
15
Marika Hagelberg
IFK Lidingös Skid o OK
50:1610:0612:33Silver
16
Jenny Sallkvist
Bergnäsets AIK
51:0410:1513:21Silver
17
Louise Johansson
Halmstad OK
57:2111:3119:38Brons
18
Emelie Svalin
OK Alehof
61:5112:2524:08
Anna Memmi
Halmstad OK
Ej godkänd
 
D20 B 5040 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
36:267:140:00Guld
2
Lina Bäckström
Täby OK
38:267:382:00Guld
3
Pernilla Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
41:588:205:32Silver
4
Anna Nordh
Uddevalla OK
42:238:255:57Silver
5
Emma Tryggeson
Göteborg-Majorna OK
43:118:346:45Silver
6
Veronica Kälvedahl
Hällefors OK
44:368:518:10Silver
7
Linda Larsson
OK Hedströmmen
46:229:129:56Silver
8
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
46:379:1510:11Silver
9
Erika Ödlund
OK Gipen
46:479:1710:21Silver
10
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
48:159:3411:49Silver
11
Caroline Sjökvist
Söders-Tyresö
48:389:3912:12Silver
12
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
50:5010:0514:24Silver
13
Anna-Karin Dovåker
Leksands OK
51:2910:1315:03Silver
14
Anna Andersson
OK Denseln
51:3710:1415:11Silver
15
Annica Svensson
Rånäs OK
53:0610:3216:40Brons
16
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
53:1810:3516:52Brons
17
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
53:5810:4217:32Brons
18
Emma Sjölander
OK Rodhen
57:2811:2421:02
 
D20 C 5080 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linda Sjögren
IFK Hedemora OK
38:057:300:00Guld
2
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
40:047:531:59Guld
3
Johanna Ring
Kinnaströms SK
40:408:002:35Guld
4
Jenny Eriksson
OK Rodhen
40:508:022:45Guld
5
Jenny Johansson
Kungälvs OK
41:568:153:51Guld
6
Johanna Svensson
IF Thor
42:168:194:11Guld
7
Eva Nordkvist
Leksands OK
42:478:254:42Guld
8
Sandra Andersson
OK Skogshjortarna
46:129:068:07Silver
9
Lisa Larsson
Svaide Roma SOK
46:389:118:33Silver
10
Lena Hermansson
IFK Moras OK
48:189:3010:13Silver
11
Elna Martinsson
FK Göingarna
49:489:4811:43Silver
12
Marie Johansson
OK Skogshjortarna
51:4810:1213:43Silver
13
Gunilla Bohman
FK Boken
58:5911:3720:54Brons
Lisa Nordin
Skogslöparna
Ej godkänd
 
D20 D 5080 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
41:238:090:00Guld
2
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
43:038:281:40Guld
3
Josefina Norin
Kungälvs OK
44:168:432:53Guld
4
Karolina Norin
Kungälvs OK
45:258:564:02Guld
5
Emma Johansson
Kristinehamns OK
45:469:014:23Guld
6
Lisa Johansson
Åmåls OK
47:299:216:06Silver
7
Sofi Thorsell
Forsa OK
48:219:316:58Silver
8
Sara Holmberg
Göteborg-Majorna OK
48:409:357:17Silver
9
Anna Karlsson
Bredaryds SOK
48:559:387:32Silver
10
Hilda Stenberg
Turebergs IF
50:5510:019:32Silver
11
Sofie Bakkman
Lessebo OK
51:0810:049:45Silver
12
Malin Persson
Gudhems IF
54:1210:4012:49Silver
13
Åsa Johansson
OK Gipen
54:5310:4813:30Silver
14
Maria Vingren
FK Boken
56:2411:0615:01Silver
 
H20 A 7600 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
48:176:210:00Guld
2
Daniel Wernersson
OK Orinto
51:216:453:04Guld
3
Andreas Johansson
IK Stern
51:376:483:20Guld
4
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
52:176:534:00Guld
5
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
52:336:554:16Guld
6
Marcus Kvarndal
Istrums SK
53:217:015:04Guld
6
Thorbjörn Aldgård
Söders-Tyresö
53:217:015:04Guld
8
Markus Martinelle
Gävle OK
54:087:075:51Silver
9
Anders Hultgren
FK Göingarna
55:107:166:53Silver
10
Erik Engstrand
Rehns BK
55:147:166:57Silver
11
Peter Löfås
Stora Tuna IK
55:187:177:01Silver
12
Göran Anlind
Täby OK
56:567:298:39Silver
13
Fredrik Persson
FK Åsen
56:587:308:41Silver
14
Mikael Löfving
IF Hagen
57:097:318:52Silver
15
Björn Rydvall
Umeå OK
58:347:4210:17Silver
16
Per Zachrison
Mariestads FK
59:387:5111:21Silver
17
Erik Sisell
OK Södertörn
60:528:0112:35Silver
17
Staffan Persson
Tullinge SK
60:528:0112:35Silver
19
Harri Karlsson
OK Denseln
60:558:0112:38Silver
20
Martin Solli
Stora Tuna IK
61:088:0312:51Silver
21
Oskar Sibeck
OK Djerf
61:238:0513:06Silver
22
Per Fredberg
Kristinehamns OK
62:428:1514:25Silver
23
John Gahlin
Brännans IF
65:008:3316:43Silver
24
Kristoffer Karlström
OK Nipan
67:178:5119:00Silver
25
Johan Karlsson
Eksjö SOK
67:288:5319:11Silver
26
Olof Ottosson
OK Pan-Kristianstad
70:219:1522:04Brons
 
H20 B 7520 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
49:216:340:00Guld
2
Fredrik Thuren
Ronneby OK
49:236:340:02Guld
3
Torbjörn Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
51:016:471:40Guld
4
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
51:026:471:41Guld
5
David Andersson
Västerbergslagens OL
52:286:593:07Guld
6
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
53:157:053:54Guld
7
Mattias Allared
Hagaby GOIF
53:247:064:03Guld
8
Henrik Eriksson
Linköpings OK
54:187:134:57Guld
9
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
54:247:145:03Guld
10
Andreas Ernstad
OK Njudung
55:207:215:59Guld
11
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
55:537:266:32Guld
12
Daniel Ekström
Stora Tuna IK
57:227:388:01Silver
13
Per Eklöf
KFUM Örebro OK
57:367:408:15Silver
14
Anders Johansson
IK Hakarpspojkarna
59:127:529:51Silver
15
Jon Larsson
OK Kullingshof
59:217:5410:00Silver
16
Daniel Sols
Domnarvets GOIF
59:507:5710:29Silver
17
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
60:017:5910:40Silver
18
Per Jonhed
KFUM Örebro OK
60:108:0010:49Silver
19
Joakim Ferm
FK Göingarna
60:298:0311:08Silver
20
Erik Sandh
IFK Linköping
60:318:0311:10Silver
21
Niclas Hagström
IFK Lidingös Skid o OK
62:318:1913:10Silver
22
Markus Löfgren
Skellefteå OK
62:388:2013:17Silver
23
Martin Schagerlind
OK Bävern
63:428:2814:21Silver
24
Peder Kock
Rehns BK
64:538:3815:32Silver
25
Kristoffer Lysell
Rehns BK
69:069:1119:45Silver
26
Arvid Sundkvist
Kjula-Standard OK
69:199:1319:58Silver
27
Peter Aronsson
OK Alferna
74:019:5124:40Brons
 
H20 C 7360 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Troeng
Storviks IF
47:246:260:00Guld
2
Karl Lindgren
Värend GN OL
49:276:432:03Guld
3
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
49:386:452:14Guld
4
Per Brolund
Kristinehamns OK
50:026:482:38Guld
5
Anders Hedman
OK Hällen
50:246:513:00Guld
6
Per Andréasson
OK Skogsfalken
50:256:513:01Guld
7
Per Janzon
Norbergs OK
51:477:024:23Guld
8
Oskar Håkansson
Ronneby OK
52:107:054:46Guld
9
Gabriel Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
52:477:105:23Guld
10
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
53:017:125:37Silver
11
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
53:037:125:39Silver
12
Anders Smedenmark
Ronneby OK
54:047:216:40Silver
13
David Hedman
OK Kolmården
54:087:216:44Silver
14
Jerker Martinsson
Mariestads FK
54:117:226:47Silver
15
Jonas Zachrison
Mariestads FK
56:067:378:42Silver
16
Johan Persson
OK Skogsfalken
56:577:449:33Silver
17
Erik Engsten
OK Rodhen
57:137:469:49Silver
18
Rasmus Westergren
Kalmar OK
57:587:5310:34Silver
19
Patrik Nordgren
OK Landehof
59:018:0111:37Silver
20
Mattias Johansson
Järfälla OK
60:158:1112:51Silver
21
Johan Schagerlind
OK Bävern
60:398:1413:15Silver
22
Johan Lundmark
KFUM Örebro OK
62:538:3315:29Silver
23
Tobias Almqvist
FK Vittus
63:028:3415:38Silver
24
Henrik Adolfsson
OK Bävern
65:088:5117:44Silver
25
Pär Hedefält
IK Hakarpspojkarna
65:418:5518:17Silver
26
Henrik Holma
Vittjärvs IK
65:458:5618:21Silver
27
Johan Svedelius
Umeå OK
66:419:0419:17Silver
28
Thomas Persson
Piteå IF
70:499:3723:25Brons
 
H20 D 7600 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Kleist
OK Denseln
49:076:280:00Guld
2
Gustaf Granath
Västerås SOK
50:306:391:23Guld
3
Hans Brolund
Kristinehamns OK
53:107:004:03Guld
4
Björn Carlsson
OK Tisaren
53:217:014:14Guld
5
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
53:377:034:30Guld
6
Martin Hogedal
IF Hagen
54:287:105:21Guld
7
Truls Persson
OK Alehof
55:167:166:09Guld
8
Niclas Nilsson
Bredaryds SOK
55:257:186:18Guld
9
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
55:327:186:25Guld
10
Edvin Karlsson
OK Denseln
57:277:348:20Silver
10
Anders Lidman
Piteå IF
57:277:348:20Silver
12
Anders Höije
Mariestads FK
59:577:5310:50Silver
13
Mattias Lindgren
IK Hakarpspojkarna
61:258:0512:18Silver
14
Andreas Eriksson
Storviks IF
61:338:0612:26Silver
15
Jonathan Alm
Järfälla OK
62:148:1113:07Silver
16
Robin Söderström
OK Orion
63:238:2014:16Silver
17
Jonas Halai
Ronneby OK
63:518:2414:44Silver
18
Ingemar Åkerman
Tullinge SK
64:598:3315:52Silver
19
Oskar Lindfors
OK Skogsfalken
65:588:4116:51Silver
20
Mikael Nilsson
Rehns BK
66:258:4417:18Silver
21
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
66:318:4517:24Silver
22
Andreas Seirup
Strängnäs-Malmby OL
67:228:5218:15Silver
23
Andreas Kristersson
Stora Tuna IK
67:418:5418:34Silver
24
Anders Pettersson
KFUM Örebro OK
68:219:0019:14Silver
25
Johan Ericsson
KFUM Örebro OK
72:499:3523:42Brons
26
Tobias Rydlinge
Skellefteå OK
75:569:5926:49Brons
27
Magnus Karlsson
OK Hällen
77:4610:1428:39
Esbjörn Kjell
Linköpings OK
Ej godkänd
 
D18 A 4610 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Karlsson
Tullinge SK
38:298:210:00Guld
2
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
38:508:250:21Guld
3
Emilia Åkesson
Hässleholms OK
41:078:552:38Guld
4
Kerstin Bennitz
IF Thor
42:129:093:43Guld
5
Lena Persson
OK Skogsfalken
43:079:214:38Silver
6
Lisa Gustafsson
Köping-Kolsva OK
43:139:224:44Silver
7
Sofia Ebermark
Älvsby IF
44:059:345:36Silver
8
Stina Bergren
Norrköpings AIS
45:179:496:48Silver
9
Katrin Hagelberg
Åmåls OK
45:189:506:49Silver
10
Sara Svensson
OK Kullingshof
46:1910:037:50Silver
11
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
46:2810:057:59Silver
12
Helena Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
47:1510:158:46Silver
13
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
47:2510:178:56Silver
14
Emelie Holmström
IK Gandvik
47:2810:188:59Silver
15
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
48:3010:3110:01Silver
16
Elin J0hansson
Dalaportens OL
49:1910:4210:50Silver
17
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
50:3210:5812:03Silver
18
Linnea Nordkvist
Gagnefs OK
51:3911:1213:10Silver
19
Elin Hjertson
OK Linné
51:5011:1513:21Silver
20
Kajsa Dahlberg
IFK Kiruna
53:3711:3815:08Silver
21
Sofia Söllvander
OK Rodhen
54:2711:4915:58Silver
22
Linda Carlsson
IFK Hedemora OK
58:1812:3919:49Brons
23
Ulrika Fredriksson
Gudhems IF
59:2912:5421:00
Josefina Berntsson
OK Löftan
Ej godkänd
 
D18 B 4650 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Caroline Green
OK Vivill
38:428:190:00Guld
2
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
40:388:441:56Guld
3
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
40:538:482:11Guld
4
Emma Palmér
Ulricehamns OK
41:068:502:24Guld
5
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
41:168:522:34Guld
6
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
42:149:053:32Guld
7
Therese Gustavsson
Ronneby OK
42:209:063:38Guld
8
Jenny Andersson
Lessebo OK
42:459:124:03Guld
9
Madelene Lööf
Mariestads FK
42:529:134:10Guld
10
Matilda Löfgren
Långvikens OK
43:059:164:23Silver
11
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
43:179:184:35Silver
12
Maria Gunnarsson
Kristinehamns OK
43:359:224:53Silver
13
Emma Andersson
Ärla IF
44:049:295:22Silver
14
Linda Axelsson
IK Uven
44:389:365:56Silver
15
Annika Gustavsson
Strängnäs-Malmby OL
45:319:476:49Silver
16
Frida Persson
Berga SOK
45:379:496:55Silver
17
Helena Borg
Ärla IF
45:589:537:16Silver
18
Linnea Larsson
Uddevalla OK
46:229:587:40Silver
19
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
46:4210:038:00Silver
20
Emelie Agnedal
OK Linné
51:3011:0512:48Silver
21
Hanna Adolfsson
OK Bävern
51:5211:0913:10Silver
22
Anna Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
53:0111:2414:19Silver
23
Elin Neckén
OK Älme
53:5011:3515:08Silver
24
Maria Bengtsson
FK Friskus-Varberg
58:0012:2819:18Brons
Eva Wuopio
Vittjärvs IK
Ej godkänd
 
D18 C 4720 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
38:558:150:00Guld
2
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
41:238:462:28Guld
3
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
42:299:003:34Guld
4
Ida Svensson
Sjövalla FK
42:409:023:45Guld
5
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
44:149:225:19Silver
6
Kristina Persdotter
Östersunds OK
44:239:245:28Silver
7
Linda Ericsson
Haninge SOK
44:509:305:55Silver
8
Erica Karlsson
Hagaby GOIF
45:139:356:18Silver
9
Elin Wallquist
Svaide Roma SOK
45:199:366:24Silver
10
Josefin Norell
Söders-Tyresö
45:379:406:42Silver
11
Elisabet Larsson
Sol Tranås
46:339:527:38Silver
12
Kristin Karls
IK Jarl Rättvik
47:059:598:10Silver
13
Linn Axelsson
Strängnäs-Malmby OL
47:1210:008:17Silver
14
Sanna Johansson
OK Hällen
48:4910:219:54Silver
15
Helena Ackelman
IF Thor
48:5410:229:59Silver
16
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
50:3010:4211:35Silver
17
Anna Ekström
Dalaportens OL
51:0010:4812:05Silver
18
Anna Olsson
FK Boken
51:2510:5412:30Silver
19
Camilla Bohman
FK Boken
51:2910:5412:34Silver
20
Anna Olsson
OK Skogsfalken
52:0511:0213:10Silver
21
Lena Gillgren
Gävle OK
52:3411:0813:39Silver
22
Marie Ohlin
Rånäs OK
52:5811:1314:03Silver
23
Annelie Litzell
OK Kullingshof
53:2511:1914:30Silver
24
Sara Skyttner
Ljusdals OK
54:0111:2715:06Silver
24
Anna Olsson
Stora Tuna IK
54:0111:2715:06Silver
26
Lisa Pettersson
Haninge SOK
54:5111:3715:56Silver
27
Therese Nyström
OK Skogsströvarna
59:4312:3920:48
28
Madelene Lindqvist
FK Friskus-Varberg
72:1015:1733:15
 
D18 D 4530 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alexandra Vejedal
OK Mark
34:497:410:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
35:217:480:32Guld
3
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
36:478:071:58Guld
4
Sara Grenmark
OK Hällen
38:488:343:59Guld
5
Ida Svensson
Halmstad OK
39:258:424:36Silver
6
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
40:428:595:53Silver
7
Elin Hagestrand
Rånäs OK
41:229:086:33Silver
8
Jenny Persson
Kristinehamns OK
41:249:086:35Silver
9
Bodil Halvarsson
OK Kåre
41:279:096:38Silver
10
Anna Ställberg
Tullinge SK
42:229:217:33Silver
11
Elin Sjölander
OK Rodhen
43:109:328:21Silver
12
Ida Thuresson
OK Pan-Kristianstad
43:499:409:00Silver
13
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
44:089:459:19Silver
14
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
44:199:479:30Silver
15
Caroline Eriksson
Tullinge SK
44:499:5410:00Silver
15
Anna Magnusson
SOK Viljan
44:499:5410:00Silver
17
Marie Arnesson
IK Dran
45:069:5710:17Silver
18
Malin Björkqvist
OK Pan-Kristianstad
45:4710:0610:58Silver
19
Maria Andersson
Gustavsbergs IF
46:4510:1911:56Silver
20
Jenny Winblad
Hagaby GOIF
47:0210:2312:13Silver
21
Ylva Sunesson
Haninge SOK
47:5310:3413:04Silver
22
Ida Andersson
SOK Viljan
48:0810:3813:19Silver
23
Lina Jogeland
IK Ymer
48:2710:4213:38Silver
24
Lena Helin
OK Linné
49:1910:5314:30Silver
25
Kristin Söderlund
Alfta-Ösa OK
52:2711:3517:38Brons
26
Christine Persson
Ystads OK
52:4211:3817:53Brons
27
Cecilia Håkansson
OK Vilse 87
52:4311:3817:54Brons
28
Kristina Kacmarcik
OK Pan-Kristianstad
55:1212:1120:23
29
Anna Karlsson
Växjö OK
58:5913:0124:10
 
H18 A 6140 meter35 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Jansson
OK Älme
38:186:140:00Guld
2
Johan Höij
Norbergs OK
38:546:200:36Guld
3
Isak Bergman
Bredaryds SOK
40:256:352:07Guld
4
Jonas Engström
OK Hällen
40:406:372:22Guld
5
Robbin Kantarp
OK Hällen
40:446:382:26Guld
6
Markus Adolfsson
Tullinge SK
41:126:432:54Guld
7
Johan Hasselström
Motala AIF OL
41:586:503:40Guld
8
Johan Svensson
OK Vilse 87
42:166:533:58Guld
9
Jonas Pettersson
Ärla IF
42:366:564:18Guld
10
Fredrik Svensson
Ringsjö OK
42:416:574:23Guld
11
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
42:446:584:26Guld
12
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
43:417:075:23Silver
13
David Pettersson
Tjällmo-Godegårds OK
44:057:115:47Silver
14
Joakim Gustafsson
Ulricehamns OK
44:327:156:14Silver
15
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
44:397:166:21Silver
16
Rikard Pentonen
Hestra IF
45:087:216:50Silver
17
Patrik Engström
Sundsvalls OK
45:497:287:31Silver
18
Björn Norell
FK Herkules
46:047:307:46Silver
19
Johan Fredriksson
OK Skogshjortarna
46:187:328:00Silver
20
Martin Moberg
Mariestads FK
46:257:348:07Silver
21
Peter Holma
Vittjärvs IK
47:207:439:02Silver
22
Johnny Hålsjö
OK Alehof
47:397:469:21Silver
23
Martin Fagerlund
Sol Tranås
47:517:489:33Silver
24
Johan Jonsson
OK Tisaren
48:097:519:51Silver
25
Johan Holm
Norbergs OK
48:277:5310:09Silver
26
Anders Axling
Södertälje-Nykvarn Orientering
49:588:0811:40Silver
27
Daniel Runemalm
Nybro OK
50:148:1111:56Silver
28
Fredrik Gunnarsson
Härlövs IF
52:228:3214:04Silver
29
Martin Sand
Uddevalla OK
52:298:3314:11Silver
30
David Johansson
Falkenbergs OK
53:308:4315:12Silver
31
Marcus Wiklund
Stora Tuna IK
61:5210:0523:34
32
Erik Nilsson
Stora Tuna IK
63:3110:2125:13
33
Harald Rooth
OK Orion
84:4713:4946:29
Svante Guterstam
OK Hällen
Ej godkänd
Björn Normark
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H18 B 5870 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martins Sirmais
OK Klemmingen
35:236:020:00Guld
2
Jonas Palm
Lessebo OK
36:336:141:10Guld
3
Tobias Johansson
Falköpings AIK
37:316:232:08Guld
4
Martin Lindqvist
Stenungsunds OK
37:336:242:10Guld
5
Petter Haraldsson
Gustavsbergs IF
38:146:312:51Guld
6
Anton Frendelius
Almby IK
38:256:333:02Guld
7
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
38:316:343:08Guld
8
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
38:436:363:20Guld
9
Viktor Funcke
Norbergs OK
38:576:383:34Guld
10
Kalle Larsson
Kjula-Standard OK
39:036:393:40Guld
11
Johan Palmér
Ulricehamns OK
39:346:444:11Guld
12
Jonas Lundgren
IK Hakarpspojkarna
39:406:454:17Guld
13
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
41:016:595:38Silver
14
Rickard Holmqvist
Hestra IF
41:217:035:58Silver
15
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
41:557:086:32Silver
16
Gustav Veide
Väsby OK
42:077:106:44Silver
17
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
42:137:126:50Silver
18
Henrik Sandberg
Linköpings OK
42:477:177:24Silver
19
Jonas Pettersson
Tierps SOK
42:587:197:35Silver
20
Rikard Bernhard
Mariestads FK
42:597:197:36Silver
21
Tobias Olsson
OK Alehof
43:407:268:17Silver
22
Jörgen Johansson
Vittjärvs IK
44:037:308:40Silver
23
Jonas Ringsgård
IFK Linköping
44:107:318:47Silver
24
Björn Olovsson
Brännans IF
44:347:369:11Silver
25
Gustav Grenmyr
IK Hakarpspojkarna
44:547:399:31Silver
26
Marcus Bergström
OK Linné
45:177:439:54Silver
27
Kalle Ingvarsson
OK Vilse 87
45:337:4610:10Silver
28
Klas Engström
Vittjärvs IK
46:407:5711:17Silver
29
Joel Sanderi
Lidköpings VSK
47:538:0912:30Silver
30
Mattias Johansson
OK Pan-Kristianstad
49:558:3014:32Silver
31
Erik De Vahl
Brännans IF
50:178:3414:54Silver
32
Karl Rundberg
FK Friskus-Varberg
50:558:4015:32Silver
33
Oscar Svalin
OK Alehof
51:008:4115:37Silver
34
Erik Svahn
OK Tor
52:238:5517:00Brons
35
Simon Nyström
Hagaby GOIF
52:338:5717:10Brons
36
Nils Öqvist
Umeå OK
55:429:2920:19
 
H18 C 5990 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Lennartsson
SOK Viljan
37:156:130:00Guld
2
Emil Lauri
OK Tisaren
37:246:150:09Guld
3
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
39:196:342:04Guld
4
Anders Boström
Järfälla OK
39:396:372:24Guld
5
Erik Andersson
OK Denseln
40:246:453:09Guld
6
Thorbjörn Ekström
Uddevalla OK
40:446:483:29Guld
7
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
41:096:523:54Guld
8
Henrik Svenningsson
OK Vilse 87
41:196:544:04Guld
9
Fredrik Larsson
Norbergs OK
41:316:564:16Guld
10
Joakim Antonsson
OK Löftan
41:326:564:17Guld
11
Sebastian Wiman
Täby OK
41:356:574:20Guld
12
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
41:466:584:31Guld
13
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
41:496:594:34Guld
14
Patrik Eklund
IF Thor
42:597:115:44Silver
15
Jon Andersson
IFK Göteborg
43:207:146:05Silver
16
Olle Winroth
FK Friskus-Varberg
43:257:156:10Silver
17
David Holmberg
Väsby OK
45:507:398:35Silver
18
Fredrik Martinsson
Umeå OK
46:207:449:05Silver
19
Patrik Jansson
Rånäs OK
46:307:469:15Silver
20
Sven Larsson
Särna SK
47:247:5510:09Silver
21
Fredrik Nilsson
OK Vilse 87
49:238:1512:08Silver
22
Thomas Frick
FK Göingarna
51:218:3414:06Silver
23
Petter Hallerby
IFK Lidingös Skid o OK
52:358:4715:20Silver
24
Johan Hedlund
FK Friskus-Varberg
52:388:4715:23Silver
25
Ove Eriksson
OK Klemmingen
53:208:5416:05Silver
26
Ulrik Lang
Nybro OK
53:288:5616:13Silver
27
Andreas Aronsson
IF Hagen
53:448:5816:29Silver
28
Daniel Lindahl
Lessebo OK
53:468:5916:31Silver
29
Daniel Smedenmark
Ronneby OK
55:039:1117:48Brons
30
Björn Wistrand
OK Tor
55:129:1317:57Brons
31
Martin Eliasson
IK Hakarpspojkarna
59:179:5422:02
32
Andreas Maxén
Timrå SOK
72:3012:0635:15
33
Linus Holmqvist
FK Göingarna
73:1812:1436:03
Jonathan Gunnarsson
Ringsjö OK
Ej godkänd
 
H18 D 5920 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Crister Nygren
IF Thor
35:285:590:00Guld
2
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
37:376:212:09Guld
3
Jonas Vestbom
Ockelbo OK
39:126:373:44Guld
4
Oskar Malmberg
IFK Umeå
39:266:403:58Guld
5
Mårten Martinsson
Degerfors OK
39:286:404:00Guld
6
Björn Liljequist
OK Älme
39:446:434:16Guld
7
Henrik Eliasson
Fjärås AIK
39:476:434:19Guld
8
Sven Lees
OK Kåre
40:206:494:52Silver
9
Pontus Nilsson
Halmstad OK
40:216:494:53Silver
9
Daniel Blohm
OK Klemmingen
40:216:494:53Silver
11
Henrik Svensson
OK Vilse 87
40:236:494:55Silver
12
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
40:576:555:29Silver
13
Jonas Kjäll
FK Friskus-Varberg
41:577:056:29Silver
14
Kristian Ahlström
Östersunds OK
42:537:157:25Silver
15
Johan Häll
OK Rodhen
43:037:167:35Silver
16
Kristoffer Norin
Tjällmo-Godegårds OK
43:257:207:57Silver
17
Niklas Nordsjö
IF Hagen
43:487:248:20Silver
18
Carl Pramlid
OK Klemmingen
44:157:288:47Silver
19
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
44:437:339:15Silver
20
Magnus Rabe
FK Friskus-Varberg
45:067:379:38Silver
21
Philip Malmgren
FK Göingarna
45:127:389:44Silver
22
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
45:407:4310:12Silver
23
Henrik Karlsson
OK Dacke
45:557:4510:27Silver
24
Andreas Frisk
Eksjö SOK
45:567:4610:28Silver
25
Oskar Ryno
OK Tisaren
46:177:4910:49Silver
26
Erik Weimann
IFK Göteborg
47:408:0312:12Silver
27
Mattias Larsson
Kristinehamns OK
47:488:0412:20Silver
28
Jakob Johansson
FK Friskus-Varberg
48:148:0912:46Silver
29
Viktor Persson
Ärla IF
49:248:2113:56Silver
30
John Johansson
IK Trenne Ullared
50:268:3114:58Silver
31
Marcus Granlund
Skellefteå OK
50:438:3415:15Silver
32
Daniel Liljedahl
FK Boken
51:188:4015:50Brons
33
Atte Axelsson
Tjällmo-Godegårds OK
51:318:4216:03Brons
34
Dan Winnberg
IK Trenne Ullared
51:428:4416:14Brons
35
Rickard Holm
OK Bävern
54:249:1118:56Brons
36
Johan Brandt
Täby OK
66:5211:1831:24