SM Klassisk Final

2004-08-14

Arrangör: Härnösands OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
244
Form:
Individuell
Startande:
241
Distans:
Lång
Fullföljande:
223
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21-final 8710 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
68:197:510:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
68:537:550:34Guld
3
Anna Mårsell
Linköpings OK
70:438:072:24Guld
4
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
72:048:163:45Guld
5
Cecilia Bratt
OK Orion
73:108:244:51Guld
6
Lina Bäckström
OK Linné
73:248:265:05Guld
7
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
74:128:315:53Guld
8
Katarina Smith
Sundsvalls OK
76:198:468:00Silver
9
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
76:538:508:34Silver
10
Anna Zetterberg
IF Thor
77:158:528:56Silver
11
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
77:458:569:26Silver
12
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
77:568:579:37Silver
13
Helena Nordin
Skogslöparna
78:108:589:51Silver
14
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
78:148:599:55Silver
15
Johanna Svensson
IF Thor
80:119:1211:52Silver
16
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
80:269:1412:07Silver
17
Simone Niggli-Luder
Ulricehamns OK
80:339:1512:14Silver
18
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
80:579:1812:38Silver
19
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
81:049:1812:45Silver
20
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
81:299:2113:10Silver
21
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
82:139:2613:54Silver
22
Tina Junegard
Tullinge SK
82:409:2914:21Silver
23
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
83:239:3415:04Silver
24
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
83:469:3715:27Silver
25
Malin Jonsson
OK Tyr
84:139:4015:54Silver
26
Charlotta Blom
Linköpings OK
84:309:4216:11Silver
27
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
84:519:4516:32Silver
28
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
84:559:4516:36Silver
29
Maria Nilsson
Domnarvets GOIF
85:509:5117:31Silver
30
Linda Take
OK Djerf
86:019:5317:42Silver
31
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
86:179:5417:58Silver
32
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
88:1010:0719:51Silver
33
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
88:1710:0819:58Silver
34
Sofia Karlsson
Tullinge SK
88:4710:1220:28Silver
35
Emma Andersson
Sävedalens AIK
89:1610:1520:57Silver
36
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
94:1810:5025:59Silver
37
Louise Göthfors
Järfälla OK
94:2410:5026:05Silver
38
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
100:3011:3232:11Brons
39
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
103:3111:5335:12Brons
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
Diskvalificerad
 
H21-final 13710 meter39 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
98:377:120:00Guld
2
Mats Troeng
OK Linné
98:577:130:20Guld
3
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
100:197:191:42Guld
4
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
100:357:201:58Guld
5
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
102:107:273:33Guld
6
Nils Olsson
Stora Tuna IK
103:097:314:32Guld
7
Mats Röjgård
OK Kolmården
103:427:345:05Guld
8
Peter Öberg
OK Hällen
103:497:345:12Guld
9
Jan Olm
Kils OK
106:097:457:32Guld
10
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
106:237:467:46Guld
11
Tobias Noborn
OK Orion
106:447:478:07Guld
12
Jens Molin
SOIK Hellas
107:557:529:18Guld
13
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
109:077:5810:30Silver
14
Emil Lauri
OK Tisaren
109:137:5810:36Silver
15
Thomas Asp
IFK Göteborg
109:237:5910:46Silver
16
Johan Nordlund
Leksands OK
109:358:0010:58Silver
17
Jan Troeng
OK Linné
110:008:0111:23Silver
18
Oskar Malmberg
IFK Umeå
110:058:0211:28Silver
19
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
111:058:0612:28Silver
20
Martin Claesson
IFK Göteborg
111:578:1013:20Silver
21
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
112:298:1213:52Silver
22
Rikard Claesson
Stora Tuna IK
112:388:1314:01Silver
23
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
112:588:1414:21Silver
24
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
113:038:1514:26Silver
25
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
115:008:2316:23Silver
26
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
115:208:2516:43Silver
27
Anders Kleist
OK Denseln
115:368:2616:59Silver
28
Per Ek
Söders-Tyresö
117:058:3218:28Silver
29
Gustaf Granath
Västerås SOK
117:478:3519:10Silver
30
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
118:398:3920:02Silver
31
Börje Pauler
Skogslöparna
118:588:4120:21Silver
32
Tomas Stenström
OK Linné
121:258:5122:48Silver
33
Wojciech Kowalski
Rehns BK
135:349:5336:57Silver
34
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
139:2310:1040:46Brons
35
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
140:5310:1742:16Brons
Peter Hemmyr
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
Ej godkänd
Damien Renard
OK Denseln
Diskvalificerad
Niklas Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
Diskvalificerad
 
D20-final 7530 meter40 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
74:269:530:00Guld
2
Sofie Johansson
Tierps SOK
76:3110:102:05Guld
3
Helena Andersson
OK Tisaren
77:0310:142:37Guld
4
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
77:5110:203:25Guld
5
Emma Öberg
OK Hällen
81:0310:466:37Guld
6
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
82:1110:557:45Guld
7
Petra Olander
Långhundra IF
83:2111:048:55Silver
8
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
83:2911:059:03Silver
9
Anna Runesson
OK Vivill
86:2811:2912:02Silver
10
Maria Gustafsson
OK Älme
87:2511:3712:59Silver
11
Marie Rönnestrand
Frösö IF
88:0611:4213:40Silver
12
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
88:3311:4614:07Silver
13
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
89:2111:5214:55Silver
14
Sofia Persson
Snättringe SK
89:2811:5315:02Silver
15
Sofia Andersson
OK Hällen
90:2012:0015:54Silver
16
Kristina Roberto
OK Linné
90:2712:0116:01Silver
17
Lina Lindberg
Dalaportens OL
91:0812:0616:42Silver
18
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
91:2412:0816:58Silver
19
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
91:3712:1017:11Silver
20
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
92:0812:1417:42Silver
21
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
92:1312:1517:47Silver
22
Anna Edenbrandt
Lunds OK
92:3312:1718:07Silver
23
Erika Nilsson
FK Göingarna
92:4312:1918:17Silver
24
Sigrid Larsson
Leksands OK
94:3912:3420:13Silver
25
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
95:4512:4321:19Silver
26
Fanny Fredriksson
Täby OK
97:2612:5623:00Silver
27
Cajsa Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
97:3512:5823:09Silver
28
Elin Hultman
OK Hällen
99:1013:1024:44Silver
29
Annika Hofling
Dalaportens OL
100:0413:1725:38Silver
30
Johanna Selling
Härnösands OK
100:4513:2326:19Silver
31
Ann-Charlotte Sander
Leksands OK
100:5013:2326:24Silver
32
Jenny Windling
Härnösands OK
101:3913:3027:13Silver
33
Stina Andreasson
Gustavsbergs IF
101:4113:3027:15Silver
34
Stina Banck
IF Hagen
106:3114:0932:05Brons
35
Anna Niklasson
Göteborg-Majorna OK
109:0814:3034:42Brons
36
Mirja Andersson
Söders-Tyresö
111:0514:4536:39Brons
Natalie Egli
Söders-Tyresö
Ej godkänd
Hanna Aludden
Gävle OK
Ej godkänd
Karin Boström
Järfälla OK
Ej godkänd
Johanna Edin
Midälva OK
Ej godkänd
 
H20-final 10630 meter41 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Holmberg
Järla IF OK
75:497:080:00Guld
2
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
78:377:242:48Guld
3
Mattias Millinger
Västerås SOK
80:587:375:09Guld
4
Johan Lindahl
Täby OK
83:437:537:54Guld
5
Per Carlborg
Nyköpings OK
84:387:588:49Silver
6
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
85:078:009:18Silver
7
Andreas Johansson
Rydboholms SK
86:108:0610:21Silver
8
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
87:078:1211:18Silver
9
Anders Hansson
Alfta-Ösa OK
88:098:1812:20Silver
10
Ulf Troeng
Dalaportens OL
90:078:2914:18Silver
11
Mattias Karlsson
OK Linné
90:128:2914:23Silver
12
David A Skantze
Järla IF OK
90:538:3315:04Silver
13
Johan Strandberg
Järla IF OK
92:118:4016:22Silver
14
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
93:388:4917:49Silver
15
Petter Jönsson
Halmstad OK
94:298:5318:40Silver
16
Jens Grevillius
OK Grane
96:129:0320:23Silver
17
Henrik Jansson
OK Tisaren
96:179:0320:28Silver
18
Nils Björke
Söders-Tyresö
97:519:1222:02Silver
19
Magnus Saager
OK Orion
101:359:3325:46Silver
20
Johan Fries
Umeå OK
101:579:3526:08Silver
21
Oskar Lund
IK Hakarpspojkarna
102:109:3726:21Silver
22
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
102:539:4127:04Silver
23
Martin Fredriksson
OK Skogshjortarna
104:079:4828:18Silver
24
Joel Sjölander
Härnösands OK
104:219:4928:32Silver
25
Brent Godman
Gotlands Bro OK
105:019:5329:12Silver
26
William Lind
Sävedalens AIK
105:329:5629:43Silver
27
Mikael Nordström
Rånäs OK
106:059:5930:16Silver
28
Björn Pramlid
OK Klemmingen
106:4110:0230:52Silver
29
Erik Thorsson
Tullinge SK
106:4510:0330:56Silver
30
Joakim Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
107:1110:0531:22Brons
31
Karl Tiselius
Dalaportens OL
108:0410:1032:15Brons
32
Kristofer Skog
Halmstad OK
109:2810:1833:39Brons
33
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
114:3510:4738:46Brons
34
Emil Svensson
Motala AIF OL
117:4111:0441:52
35
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
117:5411:0542:05
36
Henrik Trolin
Forsa OK
119:0711:1243:18
37
Erik Söderhjelm
Vittjärvs IK
125:0311:4649:14
Martin Härberg
Järla IF OK
Ej godkänd
Thomas Ohlin
Rånäs OK
Ej godkänd
Henrik Olsson
Täby OK
Diskvalificerad
Isak Jakobsson
Tibro OK
Diskvalificerad
 
D18-final 6070 meter41 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
55:279:080:00Guld
2
Malin Sand
OK Tisaren
56:349:191:07Guld
3
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
58:359:393:08Guld
4
Sara Eskilsson
Haninge SOK
59:129:453:45Guld
5
Elin A Skantze
Järla IF OK
59:419:504:14Guld
6
Johanna Jonsson
OK Tisaren
60:4910:015:22Guld
7
Stina Edejern
Alfta-Ösa OK
62:2810:177:01Silver
8
Sara Bengtsson
Årsunda IF
64:3310:389:06Silver
9
Eva Tiselius
OK Kåre
64:3710:399:10Silver
10
Terese Herlin
Turebergs IF
66:1010:5410:43Silver
11
Malin Hultqvist
IF Hagen
68:2711:1713:00Silver
12
Frida Andersson
Falkenbergs OK
68:3911:1913:12Silver
13
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
68:5511:2113:28Silver
14
Emma Johansson
Filipstadsbygdens OK
69:2211:2613:55Silver
15
Frida Bakkman
Lessebo OK
69:5611:3114:29Silver
16
Ida Johansson
IFK Moras OK
71:4111:4916:14Silver
17
Helena Strand
OK Landehof
72:3411:5717:07Silver
18
Linda Berg
Bromma-Vällingby SOK
72:3711:5817:10Silver
19
Sofia Törnqvist
Storviks IF
72:3811:5817:11Silver
20
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
72:4011:5817:13Silver
21
Josefine Carlsson
SOK Viljan
72:5212:0017:25Silver
22
Stina Persson
Lindebygdens OK
73:2612:0617:59Silver
23
Anna Tiderman
Snättringe SK
73:5312:1018:26Silver
24
Helena Lidhage
IK Ymer
77:3412:4722:07Silver
25
Linnea Lidström
OK Landehof
77:4912:4922:22Silver
26
Åsa Lundmark
Bromma-Vällingby SOK
78:2012:5422:53Silver
27
Sanna Eriksson
IF Rigor
78:2312:5522:56Silver
28
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
78:5213:0023:25Silver
29
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
81:0413:2125:37Brons
30
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
81:4513:2826:18Brons
31
Anna-Karin Claesson
OK Kullingshof
83:5313:4928:26Brons
32
Camilla Sjökvist
Norbergs OK
84:5714:0029:30Brons
33
Kajsa Falkman
Kils OK
86:3914:1731:12
34
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
86:4914:1831:22
35
Linn Pettersson
Tullinge SK
87:0914:2131:42
36
Josefin Dahlsten
Eksjö SOK
87:4714:2832:20
37
Linn Olsson
OK Orion
90:4514:5735:18
38
Sanna Lovén
Halmstad OK
104:2017:1148:53
39
Carolina Klasson
Ulricehamns OK
111:1118:1955:44
Lovisa Berg
OK Milan
Ej godkänd
Frida Engqvist-Norman
Södertälje-Nykvarn Orientering
Diskvalificerad
 
H18-final 9140 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
John Fredriksson
Täby OK
69:507:380:00Guld
2
Tobias Öström
OK Tyr
72:517:583:01Guld
3
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
75:208:155:30Guld
4
David Bejbom
Uddevalla OK
75:508:186:00Guld
5
Gustav Strindhagen
FK Vittus
76:088:206:18Guld
6
Fredrik Johansson
OK Kullingshof
77:338:297:43Silver
7
Mikael Kristensson
OK Torfinn
77:568:328:06Silver
8
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
78:098:338:19Silver
9
Anton Lif
Gävle OK
79:298:429:39Silver
10
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
81:418:5611:51Silver
11
Patrik Berglund
Sävedalens AIK
81:498:5711:59Silver
12
Joel Schleeh
Kils OK
82:259:0112:35Silver
13
Lukas Peterson
IFK Umeå
83:189:0713:28Silver
14
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
84:459:1614:55Silver
15
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
84:509:1715:00Silver
16
Patrik Lind
OK Tor
84:549:1715:04Silver
17
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
85:579:2416:07Silver
18
Simon Elgsten
Eksjö SOK
89:229:4719:32Silver
19
Pär Hansson
Alfta-Ösa OK
89:399:4919:49Silver
20
Erik Edespong
FK Friskus-Varberg
90:079:5220:17Silver
21
Karl Levin
OK Tyr
90:099:5220:19Silver
22
Daniel Attås
OK Tisaren
92:1110:0522:21Silver
23
Håkan Pettersson
OK Djerf
92:2410:0722:34Silver
24
Fredrik Björklund
KFUM Örebro OK
93:0710:1123:17Silver
25
Mattias Ericsson
OK Denseln
95:3910:2825:49Silver
26
Erik Lind
Säterbygdens OK
96:1010:3126:20Silver
27
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
97:0510:3727:15Silver
28
Andreas Eriksson
Umeå OK
97:2010:3927:30Silver
29
Henrik Lundgren
Kils OK
97:4310:4127:53Silver
30
Filip Johansson
OK Tyr
98:2310:4628:33Silver
31
Johan Eriksson
Gävle OK
100:0110:5730:11Brons
32
Erik Pettersson
Visborgs OK
101:4111:0831:51Brons
33
Andreas Lundblad
OK Nackhe
103:5911:2334:09Brons
34
Joel Ericsson
Haninge SOK
112:2312:1842:33
35
Ivan Forsgren
OK Tisaren
112:4112:2042:51
36
Johan Olsson
Hjobygdens OK
119:5913:0850:09
37
Erik Lindström
Västerås SOK
139:4815:1869:58
David Runemalm
Nybro OK
Ej godkänd
Ola Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
Diskvalificerad
Martin Palm
IFK Moras OK
Diskvalificerad