SM-medeldistans Final

2005-09-17

Arrangör: Dalaportens OL

Nivå:
Nationell
Anmälda:
246
Form:
Individuell
Startande:
243
Distans:
Medel
Fullföljande:
235
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Final 4740 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simone Niggli-Luder
Ulricehamns OK
37:347:560:00Guld
2
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
40:058:272:31Guld
3
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
41:098:413:35Guld
4
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
41:358:464:01Guld
5
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
41:498:494:15Guld
6
Jenny Eriksson
IF Thor
41:548:504:20Guld
7
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
43:099:065:35Silver
8
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
43:149:075:40Silver
9
Anna Mårsell
Linköpings OK
43:179:085:43Silver
10
Rose-Marie Forslund
IFK Moras OK
43:199:085:45Silver
11
Britta Backlund
Stora Tuna IK
43:219:095:47Silver
12
Lina Bäckström
OK Linné
43:299:105:55Silver
13
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
43:479:146:13Silver
14
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
43:549:166:20Silver
15
Emma Andersson
Sävedalens AIK
44:389:257:04Silver
16
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
45:139:327:39Silver
17
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
45:479:408:13Silver
18
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
46:409:519:06Silver
19
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
46:569:549:22Silver
20
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
47:099:579:35Silver
20
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
47:099:579:35Silver
22
Sara Lundblad
Tullinge SK
47:159:589:41Silver
23
Lina Persson
OK Skogsfalken
47:3910:0310:05Silver
24
Lina Karlberg
Tullinge SK
47:4710:0510:13Silver
25
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
48:1610:1110:42Silver
26
Helena Nordin
Skogslöparna
48:2010:1210:46Silver
27
Lena Gillgren
Stora Tuna IK
48:3610:1511:02Silver
28
Petra Halvarsson
IF Thor
48:5910:2011:25Silver
29
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
49:1310:2311:39Silver
30
Stina Granefelt
OK Tyr
50:4310:4213:09Silver
31
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
50:5710:4513:23Silver
32
Carina Svensson
Eksjö SOK
50:5810:4513:24Silver
33
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
51:1010:4813:36Silver
34
Karin Spjuth
IK Hakarpspojkarna
51:3710:5314:03Silver
35
Annika Billstam
OK Linné
51:4610:5514:12Silver
36
Maria Nilsson
Domnarvets GOIF
55:3111:4317:57Brons
37
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
55:4511:4618:11Brons
38
Johanna Bygdell
Halmstad OK
57:2112:0619:47Brons
39
Laila B Höglund
FK Herkules
59:1512:3021:41
40
Maria von Schmalensé
Täby OK
60:3212:4622:58
 
H21 Final 5510 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Damien Renard
OK Denseln
36:556:420:00Guld
2
Peter Öberg
OK Hällen
37:166:460:21Guld
3
Nils Olsson
Stora Tuna IK
37:266:480:31Guld
4
Erik Andersson
OK Denseln
37:316:490:36Guld
5
Anders Holmberg
Järla IF OK
37:486:520:53Guld
6
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
38:076:551:12Guld
7
Mats Röjgård
OK Kolmården
38:236:581:28Guld
8
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
38:256:581:30Guld
9
Mattias Niggli
Ulricehamns OK
39:017:052:06Guld
10
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
39:147:072:19Guld
11
Magnus Johansson
OK Ravinen
39:317:102:36Guld
12
Mats Troeng
OK Linné
39:557:153:00Guld
13
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
39:587:153:03Guld
14
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
40:237:203:28Guld
15
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
40:307:213:35Guld
16
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
40:487:243:53Guld
17
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
40:547:253:59Guld
18
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
41:097:284:14Silver
19
Casper Giding
IFK Lidingös Skid o OK
41:167:294:21Silver
20
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
41:227:304:27Silver
21
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
41:237:314:28Silver
22
Niklas Bratt
OK Orion
41:267:314:31Silver
23
Jan Troeng
OK Linné
41:307:324:35Silver
24
Ulf Troeng
Dalaportens OL
41:317:324:36Silver
25
Thomas Asp
IFK Göteborg
41:427:344:47Silver
26
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
41:507:364:55Silver
27
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
42:207:415:25Silver
28
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
42:347:445:39Silver
29
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
42:407:455:45Silver
30
Emil Lauri
OK Tisaren
42:477:465:52Silver
31
Mårten Martinsson
Kils OK
44:208:037:25Silver
32
Kalle Dalin
Leksands OK
45:108:128:15Silver
33
Mattias Millinger
Västerås SOK
45:288:158:33Silver
34
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
45:318:168:36Silver
35
Patrik Martner
Leksands OK
45:428:188:47Silver
36
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
46:038:219:08Silver
37
Greger Tysk
Leksands OK
46:148:239:19Silver
38
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
46:268:269:31Silver
39
Pontus Nilsson
FK Friskus-Varberg
55:2110:0318:26Brons
 
D20 Final 3000 meter42 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
27:049:010:00Guld
2
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
27:439:140:39Guld
3
Helena Andersson
OK Tisaren
27:559:180:51Guld
4
Johanna Jonsson
OK Tisaren
28:189:261:14Guld
5
Johanna Lindberg
OK Denseln
28:569:391:52Guld
6
Elin A Skantze
Järla IF OK
29:029:411:58Guld
7
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
29:069:422:02Guld
8
Linnea Lidström
OK Landehof
29:399:532:35Guld
9
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
29:439:542:39Guld
10
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
29:569:592:52Guld
11
Johanna Edin
Midälva OK
31:1710:264:13Silver
12
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
31:2210:274:18Silver
13
Fanny Fredriksson
Täby OK
31:3710:324:33Silver
14
Lisa Palm
Lessebo OK
32:2810:495:24Silver
15
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
32:4010:535:36Silver
16
Johanna Berggren
Ljungskile FK
32:4310:545:39Silver
17
Sofie Johansson
OK Linné
33:0111:005:57Silver
18
Eva Tiselius
OK Kåre
33:0911:036:05Silver
19
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
33:2511:086:21Silver
20
Petra Olander
Långhundra IF
33:3211:116:28Silver
21
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
34:1811:267:14Silver
22
Terese Herlin
Turebergs IF
34:3611:327:32Silver
23
Karin Janerås
OK Linné
35:0711:428:03Silver
24
Maria Gustafsson
OK Älme
35:2511:488:21Silver
25
Linda Ahlsén-Seirup
Södertälje-Nykvarn Orientering
35:4711:568:43Silver
26
Isabell Håkansson
Sävedalens AIK
35:5311:588:49Silver
27
Anna Runesson
OK Vivill
36:2212:079:18Silver
28
Linda Berg
Bromma-Vällingby SOK
36:2612:099:22Silver
29
Kristina Andersson
Jönköpings OK
36:4812:169:44Silver
30
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
36:5512:189:51Silver
31
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
37:1612:2510:12Silver
32
Cajsa Nilsson
Skogslöparna
37:5012:3710:46Silver
33
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
37:5112:3710:47Silver
34
Mirja Andersson
Söders-Tyresö
39:1813:0612:14Silver
35
Sofia Persson
Snättringe SK
41:4613:5514:42Brons
36
Helen Walfridsson
Gävle OK
41:5513:5814:51Brons
37
Anna-Karin Jonasson
Härnösands OK
41:5613:5914:52Brons
38
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
43:4314:3416:39
39
Linnea Kjell
Linköpings OK
45:1615:0518:12
Kristina Gatel
IF Thor
Ej godkänd
Emma Eriksson
OK Linné
Ej godkänd
Evelin Gustafsson
Vittjärvs IK
Ej godkänd
 
H20 Final 4190 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
29:437:060:00Guld
2
Henrik Jansson
OK Tisaren
31:117:271:28Guld
3
William Lind
Sävedalens AIK
31:177:281:34Guld
4
John Fredriksson
Täby OK
31:377:331:54Guld
5
David Bejbom
Uddevalla OK
32:427:482:59Guld
6
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
33:067:543:23Silver
7
Erik Thorsson
Tullinge SK
33:418:023:58Silver
8
Gustav Strindhagen
FK Vittus
33:468:044:03Silver
9
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
34:018:074:18Silver
10
Anton Lif
Gävle OK
35:368:305:53Silver
11
Ivan Forsgren
OK Tisaren
35:488:336:05Silver
12
Tobias Öström
OK Tyr
35:508:336:07Silver
13
Markus Hellström
Forsa OK
36:038:366:20Silver
14
Björn Pramlid
OK Klemmingen
36:128:386:29Silver
15
Joel Sjölander
Härnösands OK
36:578:497:14Silver
16
Andreas Eriksson
Umeå OK
37:098:527:26Silver
17
Anders Trolin
Forsa OK
37:208:557:37Silver
18
Oleg Chepelin
OK Tyr
37:278:567:44Silver
19
Nils Björke
Söders-Tyresö
37:288:577:45Silver
20
Jens Grevillius
OK Grane
37:358:587:52Silver
21
Julian Dent
IK Hakarpspojkarna
37:519:028:08Silver
22
Lukas Peterson
IFK Umeå
38:179:088:34Silver
23
Ola Carlsson
OK Motala
38:289:118:45Silver
24
Johan Levin
OK Tyr
38:299:118:46Silver
25
Isac Åkerberg
OK Tisaren
38:339:128:50Silver
26
Mattias Ericsson
OK Denseln
38:389:138:55Silver
27
Erik Lind
Säterbygdens OK
38:599:189:16Silver
28
Victor Axbom
OK Landehof
41:319:5511:48Silver
29
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
41:369:5611:53Silver
30
Pär Olofsson
Rehns BK
42:1010:0412:27Silver
31
Fredrik Björklund
KFUM Örebro OK
42:4710:1313:04Silver
32
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
43:0410:1713:21Brons
33
Johan Olsson
Hjobygdens OK
43:1910:2013:36Brons
34
Anders Håkansson
Dalaportens OL
43:5410:2914:11Brons
35
Ola Stenbeck
Halmstad OK
44:2910:3714:46Brons
36
Erik Mattsson
Järla IF OK
44:5210:4215:09Brons
37
Brent Godman
Gotlands Bro OK
45:5710:5816:14Brons
38
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
47:0611:1417:23
Patrik Berglund
Sävedalens AIK
Ej godkänd
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
Ej godkänd
 
D18 Final 2810 meter42 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Eskilsson
Haninge SOK
24:498:500:00Guld
2
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
24:508:500:01Guld
3
Sofia Adolfsson
OK Kåre
26:479:321:58Guld
4
Elsa Jansson
Främmestads IK
27:589:573:09Guld
5
Malin Sand
OK Tisaren
29:3210:314:43Silver
6
Josefine Carlsson
SOK Viljan
29:4510:354:56Silver
7
Frida Bakkman
SOK Viljan
30:0110:415:12Silver
8
Linnea Börjars
Kils OK
30:1610:465:27Silver
9
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
30:5511:006:06Silver
10
Helena Lidhage
IK Ymer
31:0811:056:19Silver
11
Hanna Falk
IF Thor
31:5211:207:03Silver
12
Ida Johansson
IFK Moras OK
32:0711:267:18Silver
13
Fredrika Vångell
Linköpings OK
33:0411:468:15Silver
14
Helena Strand
OK Landehof
33:1111:498:22Silver
15
Anna Tiderman
Snättringe SK
33:4812:028:59Silver
16
Anna Ordqvist
Kils OK
34:1812:129:29Silver
17
Stina Häggström
Litsbygdens SK
34:4212:219:53Silver
18
Lina Sundqvist
OK Kåre
35:1712:3310:28Silver
19
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
35:2412:3610:35Silver
20
Eva Svensson
IFK Moras OK
35:5912:4811:10Silver
21
Elin Vedin
Midälva OK
36:1612:5411:27Brons
22
Elin Pettersson
Täby OK
36:1712:5511:28Brons
23
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
36:2212:5711:33Brons
24
Elin Winblad
Hagaby GOIF
36:3813:0211:49Brons
25
Sofia Törnqvist
Storviks IF
36:5813:0912:09Brons
26
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
37:2313:1812:34Brons
27
Julia Davidsson
OK Klemmingen
37:4913:2713:00Brons
28
Anna Bachman
Täby OK
37:5113:2813:02Brons
29
Julia Thorén
Eksjö SOK
38:1113:3513:22
30
Lisa Persson
IFK Lidingös Skid o OK
38:3513:4413:46
31
Matilda Österberg
Linköpings OK
38:4713:4813:58
32
Helene Söderlund
IFK Moras OK
38:5113:5014:02
32
Martina Karlsson
OK Njudung
38:5113:5014:02
34
Elin Karlsson
Turebergs IF
39:3614:0614:47
35
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
40:1814:2015:29
36
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
41:0814:3816:19
37
Linn Rönnols
Täby OK
41:5614:5517:07
38
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
43:0315:1918:14
39
Stina Wåhlberg
OK Kåre
43:3515:3118:46
40
Emma Johansson
Filipstadsbygdens OK
52:3318:4227:44
Maria Jonsson
Midälva OK
Ej godkänd
Sandra Löfgren
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
H18 Final 3540 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Andersson
Ärla IF
27:137:410:00Guld
2
Mikael Kristensson
OK Torfinn
27:197:430:06Guld
3
Johan Aronsson
OK Tisaren
27:347:470:21Guld
4
Petter Eriksson
OK Rodhen
27:457:500:32Guld
5
Erik Pettersson
Visborgs OK
27:517:520:38Guld
6
Mikael Eliasson
OK Alehof
28:298:031:16Guld
7
Emil Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
28:348:041:21Guld
8
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
28:518:091:38Guld
9
Rickard Rosgren
OK Njudung
29:528:262:39Guld
10
Olle Boström
Järla IF OK
29:588:282:45Guld
11
Daniel Attås
OK Tisaren
30:008:282:47Guld
12
Anton Tynong
Gävle OK
30:088:312:55Guld
13
Linus Lauri
OK Tisaren
30:148:323:01Guld
14
Pelle Engstrand
Rehns BK
30:568:443:43Guld
15
David Lingfors
IF Hallby
31:078:473:54Silver
16
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
31:268:534:13Silver
17
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
31:358:554:22Silver
18
Jerker Lysell
Rehns BK
31:519:004:38Silver
19
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
32:219:085:08Silver
20
Anton Östlin
Linköpings OK
32:319:115:18Silver
21
Erik Blomberg
Nyköpings OK
32:469:155:33Silver
22
Markus Johansson
Rydboholms SK
33:049:205:51Silver
23
Joel Lännevall
OK Roslagen
33:299:286:16Silver
24
Ola Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
33:439:316:30Silver
25
Johan Edin
Midälva OK
33:469:326:33Silver
26
Simon Elgsten
Eksjö SOK
33:569:356:43Silver
27
Simon Lindberg
Västerås SOK
34:139:407:00Silver
28
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
34:199:427:06Silver
29
Jesper Lysell
Rehns BK
34:309:457:17Silver
30
Patrik Lind
OK Tor
34:339:467:20Silver
31
Tomas Reibring
Nyköpings OK
34:439:487:30Silver
32
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
35:4210:058:29Silver
33
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
35:4310:058:30Silver
34
Jimmy Larsson
Alfta-Ösa OK
37:0710:299:54Silver
35
Johan Eriksson
Gävle OK
37:2210:3310:09Silver
36
Carl Magnusson
IF Hagen
37:4610:4010:33Silver
37
Jonas Wallin
OK Roto
39:0611:0311:53Silver
38
Martin Hederskog
HJS-Vansbro OK
40:0611:2012:53Brons
39
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
44:5512:4117:42
Mattias Nilsson
OK Alehof
Ej godkänd