SM-medeldistans Kval

2005-09-16

Arrangör: Dalaportens OL

Nivå:
Nationell
Anmälda:
806
Form:
Individuell
Startande:
744
Distans:
Medel
Fullföljande:
723
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Kval A 4240 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simone Niggli-Luder
Ulricehamns OK
32:407:420:00Guld
2
Maria Nilsson
Domnarvets GOIF
33:417:571:01Guld
3
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
34:068:031:26Guld
4
Lina Bäckström
OK Linné
34:138:041:33Guld
5
Karin Spjuth
IK Hakarpspojkarna
35:038:162:23Guld
6
Jenny Eriksson
IF Thor
35:288:222:48Guld
7
Helena Nordin
Skogslöparna
36:048:303:24Guld
7
Britta Backlund
Stora Tuna IK
36:048:303:24Guld
9
Lena Gillgren
Stora Tuna IK
36:538:424:13Guld
10
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:028:444:22Silver
11
Cecilia Einarsson
OK Hedströmmen
37:298:504:49Silver
12
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
37:578:575:17Silver
13
Emma Andersson
Ärla IF
38:119:005:31Silver
14
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
38:189:025:38Silver
15
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
38:539:106:13Silver
16
Johanna Svensson
OK Hällen
38:589:116:18Silver
17
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
39:179:166:37Silver
18
Karin Boström
Järfälla OK
39:289:186:48Silver
18
Anna Elffors
OK Orion
39:289:186:48Silver
18
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
39:289:186:48Silver
21
Linda Håkansson
Dalaportens OL
40:519:388:11Silver
22
Sofia Karlsson
Tullinge SK
40:599:408:19Silver
23
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
41:209:458:40Silver
24
Natalie Egli
Söders-Tyresö
41:239:468:43Silver
25
Anna Haglund
OK Hedströmmen
41:279:478:47Silver
26
Helena Sönsteröd
IK Hakarpspojkarna
42:049:559:24Silver
27
Linn Robertsson
Almby IK
42:159:589:35Silver
28
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
43:3510:1710:55Silver
29
Lena Nilsson
Leksands OK
43:3810:1710:58Silver
30
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
44:4310:3312:03Silver
31
Marie-Louise Johansson
Göteborg-Majorna OK
44:4410:3312:04Silver
32
Linn Axelsson
Domnarvets GOIF
46:3510:5913:55Silver
33
Marite Pundure
OK Ravinen
49:3211:4116:52Brons
34
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
50:1011:5017:30
35
Emelie Svalin
Vänersborgs SK
52:4712:2720:07
36
Ingela Kälvedal
Västvärmlands OK
54:2512:5021:45
 
D21 Kval B 4220 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
30:067:080:00Guld
2
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
33:397:583:33Guld
3
Annika Billstam
OK Linné
34:298:104:23Guld
4
Emma Andersson
Sävedalens AIK
34:428:134:36Guld
5
Carina Svensson
Eksjö SOK
34:458:144:39Guld
6
Rose-Marie Forslund
IFK Moras OK
35:348:265:28Silver
7
Sara Lundblad
Tullinge SK
35:388:275:32Silver
8
Johanna Bygdell
Halmstad OK
36:158:356:09Silver
9
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
36:248:386:18Silver
10
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
36:288:386:22Silver
11
Tina Junegard
Tullinge SK
36:408:416:34Silver
12
Helena Norberg
Stora Tuna IK
37:258:527:19Silver
13
Kristin Jonsson
Västvärmlands OK
38:249:068:18Silver
14
Åsa Nordberg
Göteborg-Majorna OK
38:369:098:30Silver
15
Eva Nordkvist
Leksands OK
39:049:158:58Silver
16
Lena Jakobsson
Nybro OK
39:479:269:41Silver
17
Anna Nygård
Västerås SOK
40:159:3210:09Silver
18
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
40:219:3410:15Silver
19
Annika Björk
OK Linné
41:029:4310:56Silver
20
Erika Nilsson
Söders-Tyresö
42:009:5711:54Silver
21
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
42:039:5811:57Silver
22
Elisabet Larsson
Göteborg-Majorna OK
42:2210:0212:16Silver
23
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
42:2310:0312:17Silver
24
Karolina Norin
IFK Göteborg
43:4410:2213:38Silver
25
Johanna Ring
IFK Lidingös Skid o OK
44:3210:3314:26Brons
26
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
45:0810:4215:02Brons
27
Johanna Maxén
Stora Tuna IK
45:4510:5015:39Brons
28
Lina Svensson
OK Skogsfalken
46:1110:5716:05Brons
29
Helena Kumlin
Nybro OK
47:0011:0816:54Brons
30
Sara Öberg
KFUM Örebro OK
47:5811:2217:52
31
Marie Ohlin
OK Linné
48:5811:3618:52
32
Sarah Olofsson
Ronneby OK
49:4011:4619:34
33
Elin Wallquist
OK Tyr
52:5012:3122:44
 
D21 Kval C 4250 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Laila B Höglund
FK Herkules
34:368:080:00Guld
2
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
34:548:130:18Guld
3
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
35:458:251:09Guld
4
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
35:538:271:17Guld
5
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
36:388:372:02Guld
6
Stina Granefelt
OK Tyr
37:028:432:26Guld
7
Maria von Schmalensé
Täby OK
37:218:472:45Guld
8
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
37:228:482:46Guld
9
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
37:308:492:54Guld
10
Petra Halvarsson
IF Thor
38:008:563:24Guld
11
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
38:038:573:27Guld
12
Emelie Eklöf
Stora Tuna IK
38:209:013:44Guld
13
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
38:439:074:07Guld
14
Linda Byström
IF Thor
39:069:124:30Silver
15
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
39:279:174:51Silver
16
Jenny Tirén
OK Ravinen
39:299:174:53Silver
17
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
39:509:225:14Silver
18
Lin Eriksson
Linköpings OK
39:599:245:23Silver
19
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
40:019:255:25Silver
20
Camilla Sjöberg
Skogslöparna
40:119:275:35Silver
21
Elin Sjölander
OK Rodhen
40:339:325:57Silver
22
Elin Johansson
Västerås SOK
41:039:406:27Silver
23
Linda Ryen
OK Djerf
41:049:406:28Silver
24
Jenny Bagge Johansson
Halmstad OK
41:299:466:53Silver
25
Jenny Persson
Kristinehamns OK
41:329:466:56Silver
26
Caroline Green
IK Hakarpspojkarna
42:3710:028:01Silver
27
Lina Palmér
Ulricehamns OK
43:0910:098:33Silver
28
Malin Jonsson
OK Tyr
43:1610:118:40Silver
29
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
43:5810:219:22Silver
30
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
44:0510:229:29Silver
31
Kristina Roberto
OK Linné
45:3410:4310:58Silver
32
Anna Olsson
Lunds OK
45:5310:4811:17Silver
33
Anna-Karin Dovåker-Liss
Leksands OK
46:0810:5111:32Silver
34
Nataliya Potopalska
Söders-Tyresö
47:0711:0512:31Silver
Malin Danielsson
IF Hagen
Ej godkänd
 
D21 Kval D 4250 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
32:247:370:00Guld
2
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
33:297:531:05Guld
3
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
33:507:581:26Guld
4
Lina Persson
OK Skogsfalken
33:588:001:34Guld
5
Lina Karlberg
Tullinge SK
34:188:041:54Guld
6
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
34:368:082:12Guld
7
Anna Mårsell
Linköpings OK
34:538:122:29Guld
8
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
35:528:263:28Guld
9
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
36:168:323:52Guld
10
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
36:278:354:03Guld
11
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
36:318:364:07Guld
12
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
36:388:374:14Guld
13
Juliette Soulard
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:138:454:49Silver
14
Anna Edenbrandt
IF Thor
38:018:575:37Silver
15
Emma Öberg
OK Hällen
38:068:585:42Silver
16
Louise Göthfors
Järfälla OK
38:169:005:52Silver
17
Yvonne Fjordside
Sävedalens AIK
38:489:086:24Silver
18
Anna Zetterberg
IF Thor
38:529:096:28Silver
19
Lisa Sjölander
OK Hällen
38:559:096:31Silver
20
Maria Clevnert
Söders-Tyresö
39:149:146:50Silver
21
Anna Ställberg
Tullinge SK
39:259:167:01Silver
22
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
40:049:267:40Silver
23
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
40:349:338:10Silver
23
Inga Kazlauskaite
SOIK Hellas
40:349:338:10Silver
25
Katrin Hallsten
Söders-Tyresö
40:599:398:35Silver
26
Elisabeth Nilsson
Söders-Tyresö
41:129:428:48Silver
27
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
41:139:428:49Silver
28
Lina Åkesson
OK Linné
41:329:469:08Silver
29
Emma Green
Långshyttans AIK OK
42:169:579:52Silver
30
Anna Andréasson
OK Skogsfalken
43:1810:1110:54Silver
31
Sara Helander
Domnarvets GOIF
43:3810:1611:14Silver
32
Allison Jones
OK Linné
44:1510:2511:51Silver
33
Lisa Johansson
OK Tyr
44:1710:2511:53Silver
34
Maria Gunnarsson
OK Denseln
44:5310:3412:29Silver
35
Erika Svennberg
IF Hagen
48:0911:2015:45Brons
36
Jennie Pettersson
Visborgs OK
61:4814:3229:24
Petra Thomasson
Leksands OK
Ej godkänd
Emmy Ivarsson
Gävle OK
Ej godkänd
 
H21 Kval A 4750 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Holmberg
Järla IF OK
29:116:090:00Guld
2
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
29:146:090:03Guld
3
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
29:266:120:15Guld
4
Nils Olsson
Stora Tuna IK
30:036:200:52Guld
4
Patrik Martner
Leksands OK
30:036:200:52Guld
6
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
30:136:221:02Guld
7
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
30:176:231:06Guld
8
Kalle Dalin
Leksands OK
30:246:241:13Guld
9
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:486:291:37Guld
10
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
31:076:331:56Guld
11
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
31:146:352:03Guld
12
Johan Nordlund
Leksands OK
31:216:362:10Guld
13
Robbin Kantarp
OK Hällen
31:276:372:16Guld
14
Anders Österlund
Västerås SOK
31:396:402:28Guld
15
Jan Olm
Kils OK
31:526:432:41Guld
16
Thomas Persson
OK Denseln
32:036:452:52Guld
17
Martin Claesson
IFK Göteborg
32:056:452:54Guld
18
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
32:156:473:04Guld
19
Tobias Noborn
OK Orion
32:236:493:12Guld
20
Tommy Lindberg
OK Roslagen
32:366:523:25Guld
21
Jan Johansson
IFK Umeå
32:536:553:42Guld
21
Petter Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
32:536:553:42Guld
23
NiklasÅ Wrane
Söders-Tyresö
32:596:573:48Guld
24
Andreas Kallin
Täby OK
33:046:583:53Silver
25
Martin Johansson
IFK Moras OK
33:277:034:16Silver
26
Per Lenander
Linköpings OK
34:057:114:54Silver
27
Jonas Engström
OK Hällen
34:457:195:34Silver
28
Johan Granath
IFK Lidingös Skid o OK
34:477:195:36Silver
29
Rickard Wass
Järla IF OK
34:517:205:40Silver
30
Martin Asp
Täby OK
35:317:296:20Silver
31
Per Ek
Söders-Tyresö
35:387:306:27Silver
32
Lasse Jansson
Gävle OK
35:397:306:28Silver
33
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
35:477:326:36Silver
34
Stefan Sandahl
IK Hakarpspojkarna
35:547:336:43Silver
35
Lars Olofsson
Rehns BK
39:318:1910:20Silver
36
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
44:589:2815:47Brons
Anders Hedman
OK Hällen
Ej godkänd
 
H21 Kval B 4780 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
28:436:000:00Guld
2
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
28:526:020:09Guld
3
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
29:066:050:23Guld
4
Thomas Asp
IFK Göteborg
29:426:130:59Guld
5
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
29:466:141:03Guld
6
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:056:181:22Guld
7
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:066:181:23Guld
8
Niklas Bratt
OK Orion
30:076:181:24Guld
9
Mats Troeng
OK Linné
30:346:241:51Guld
10
Casper Giding
IFK Lidingös Skid o OK
30:566:282:13Guld
11
Per Brolund
OK Denseln
31:066:302:23Guld
11
Per Öberg
KFUM Örebro OK
31:066:302:23Guld
13
Martin Lindskog
OK Ravinen
31:146:322:31Guld
14
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
31:186:332:35Guld
15
Magnus Persson
OK Tisaren
31:276:352:44Guld
16
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:346:362:51Guld
17
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
31:356:362:52Guld
18
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
32:066:433:23Silver
19
Liutauras Bilevicius
SOIK Hellas
32:146:453:31Silver
20
Lars Magnusson
OK Linné
32:206:463:37Silver
21
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
32:516:524:08Silver
22
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
32:526:534:09Silver
22
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
32:526:534:09Silver
24
Jakob Svensson
OK Pan-Kristianstad
32:586:544:15Silver
25
Stefan Sjölund
Skogslöparna
33:347:014:51Silver
26
Patrik Svedberg
IFK Umeå
33:377:024:54Silver
27
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
33:387:024:55Silver
28
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
33:447:035:01Silver
29
Martin Larsson
IFK Göteborg
33:467:045:03Silver
29
Johan Ahlström
Västerås SOK
33:467:045:03Silver
31
Jens Molin
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:307:135:47Silver
32
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
34:517:176:08Silver
33
Ulrik Imberg
OK Linné
35:017:206:18Silver
34
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
35:037:206:20Silver
35
Rickard Holmqvist
Hestra IF
36:197:367:36Silver
36
Martin Pettersson
Sävedalens AIK
36:327:397:49Silver
37
Anders Kleist
OK Denseln
36:387:407:55Silver
38
Börje Pauler
Skogslöparna
39:348:1710:51Silver
39
Oskar Håkansson
Ronneby OK
40:398:3011:56Silver
40
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
41:318:4112:48Brons
 
H21 Kval C 4760 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
29:306:120:00Guld
2
Damien Renard
OK Denseln
29:336:120:03Guld
3
Erik Andersson
OK Denseln
29:546:170:24Guld
4
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
30:196:220:49Guld
5
Magnus Johansson
OK Ravinen
30:296:240:59Guld
6
Mats Röjgård
OK Kolmården
30:406:271:10Guld
6
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
30:406:271:10Guld
8
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
30:546:291:24Guld
9
Greger Tysk
Leksands OK
30:556:301:25Guld
10
Jan Troeng
OK Linné
30:576:301:27Guld
11
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
31:066:321:36Guld
12
Tomas Hallmén
OK Tisaren
31:076:321:37Guld
13
Peter Hemmyr
IFK Umeå
31:246:361:54Guld
14
Peter Jacobsson
OK Ravinen
31:366:382:06Guld
15
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
31:466:402:16Guld
16
Martin Norling
Söders-Tyresö
31:536:422:23Guld
17
Sven Lundbäck
Stora Tuna IK
32:086:452:38Guld
17
Håkan Gunnarsson
OK Orion
32:086:452:38Guld
17
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
32:086:452:38Guld
20
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
32:296:492:59Guld
21
Andreas Johansson
IFK Göteborg
32:316:503:01Guld
22
Petter Jönsson
Järla IF OK
32:326:503:02Guld
23
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
32:346:513:04Guld
24
Magnus Palm
OK Skogsfalken
32:436:523:13Guld
25
Martin Hogedal
OK Orion
32:446:533:14Guld
26
Johan Höij
Leksands OK
32:456:533:15Guld
27
Gustav Näsman
Ronneby OK
33:146:593:44Silver
28
Josef Nordlund
OK Linné
33:156:593:45Silver
29
Hans Brolund
OK Denseln
33:537:074:23Silver
30
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
34:207:134:50Silver
31
Robert Wallsten
Leksands OK
34:437:185:13Silver
32
Edvin Karlsson
OK Denseln
35:157:245:45Silver
33
Jonas Buud
IFK Moras OK
35:497:316:19Silver
34
Magnus Saager
OK Orion
37:257:527:55Silver
Erik Engstrand
IFK Göteborg
Ej godkänd
 
H21 Kval D 4710 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Millinger
Västerås SOK
28:146:000:00Guld
2
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
28:196:010:05Guld
3
Mattias Niggli
Ulricehamns OK
29:056:100:51Guld
4
Peter Öberg
OK Hällen
29:086:110:54Guld
5
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
29:146:121:00Guld
6
Ulf Troeng
Dalaportens OL
29:486:201:34Guld
7
Mårten Martinsson
Kils OK
30:036:231:49Guld
8
Pontus Nilsson
FK Friskus-Varberg
30:056:231:51Guld
9
Emil Lauri
OK Tisaren
30:176:262:03Guld
10
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
30:186:262:04Guld
11
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
30:386:302:24Guld
12
Jörgen Ohlin
OK Linné
30:426:312:28Guld
13
Daniel Kaipe
Leksands OK
30:486:322:34Guld
13
Henric Brohede
Kils OK
30:486:322:34Guld
15
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
31:006:352:46Guld
16
Rikard Claesson
Stora Tuna IK
31:096:372:55Guld
17
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
31:116:372:57Guld
18
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
31:226:403:08Guld
19
Björn Ljunggren
OK Hammaren
31:286:413:14Guld
20
Stephen Palmer
Malungs OK Skogsmårdarna
31:426:443:28Guld
21
Crister Nygren
IF Thor
32:116:503:57Silver
22
Johan Lindahl
Täby OK
32:136:503:59Silver
23
Anders Lindéus
Hagaby GOIF
32:226:524:08Silver
24
Björn Widén
Linköpings OK
32:366:554:22Silver
25
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
32:476:584:33Silver
26
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
32:506:584:36Silver
27
Mattias Mårts
Stora Tuna IK
33:257:065:11Silver
28
Johan Alfredsson
Stora Tuna IK
33:407:095:26Silver
29
Johan Håkansson
Ronneby OK
34:067:145:52Silver
30
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
34:107:155:56Silver
31
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
34:237:186:09Silver
32
Peter Löfås
Stora Tuna IK
34:347:206:20Silver
33
Jon Andersson
IFK Umeå
35:067:276:52Silver
34
Jonas Vestbom
OK Hammaren
36:117:417:57Silver
35
Andreas Ferm
OK Skogsfalken
36:367:468:22Silver
36
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
36:547:508:40Silver
Tobias Johansson
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
D20 Kval A 3090 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
27:478:590:00Guld
2
Johanna Lindberg
OK Denseln
31:5310:194:06Silver
3
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
33:1910:475:32Silver
4
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
33:4210:545:55Silver
5
Kristina Gatel
IF Thor
34:1411:056:27Silver
6
Johanna Edin
Midälva OK
34:5411:187:07Silver
7
Helena Andersson
OK Tisaren
34:5711:197:10Silver
8
Terese Herlin
Turebergs IF
35:1111:237:24Silver
9
Karin Janerås
OK Linné
35:3411:317:47Silver
10
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
37:0912:019:22Silver
11
Emma Eriksson
OK Linné
37:1912:059:32Silver
12
Isabell Håkansson
Sävedalens AIK
38:0012:1810:13Silver
13
Anna-Karin Jonasson
Härnösands OK
38:0612:2010:19Silver
14
Linda Berg
Bromma-Vällingby SOK
39:3112:4711:44Silver
15
Johanna Östlin
Björkfors GOIF
40:0312:5812:16Brons
16
Stina Banck
IF Hagen
40:0712:5912:20Brons
17
Sara Bengtsson
Årsunda IF
40:2713:0512:40Brons
18
Lisa Carlsson
Skellefteå OK
41:3613:2813:49Brons
19
Hanna Kask
OK Tisaren
42:1613:4114:29Brons
20
Hanna Johansson
OK Skogshjortarna
43:2314:0215:36
21
Emma Isaksson
Skogslöparna
43:4314:0915:56
22
Julia Dalgren
OK Ravinen
50:5516:2923:08
23
Anna-Karin Claesson
OK Kullingshof
51:4916:4624:02
24
Maria Tuomi
OK Kolmården
55:2117:5527:34
25
Anna Holmström
Stora Tuna IK
59:2319:1331:36
Karin Holm
Istrums SK
Ej godkänd
 
D20 Kval B 3060 meter28 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin A Skantze
Järla IF OK
30:049:500:00Guld
2
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
31:3810:201:34Guld
3
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
32:0410:292:00Guld
4
Lisa Palm
Lessebo OK
32:2810:372:24Guld
5
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
32:5710:462:53Guld
6
Sofie Johansson
OK Linné
33:1910:533:15Guld
7
Anna Runesson
OK Vivill
34:2211:144:18Guld
8
Petra Olander
Långhundra IF
35:0511:285:01Silver
9
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
35:4311:405:39Silver
10
Linnea Lidström
OK Landehof
36:0611:486:02Silver
11
Sofia Persson
Snättringe SK
36:4912:026:45Silver
12
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
37:5512:237:51Silver
13
Linnea Kjell
Linköpings OK
40:1713:1010:13Silver
13
Evelin Gustafsson
Vittjärvs IK
40:1713:1010:13Silver
15
Maria Eriksson
Västvärmlands OK
40:2713:1310:23Silver
16
Malin Gustafsson
Eksjö SOK
43:2714:1213:23Silver
17
Frida Engqvist-Norman
Södertälje-Nykvarn Orientering
43:4414:1813:40Silver
18
Christine Litzell
OK Kullingshof
44:0414:2414:00Brons
19
Elin Björkman
Täby OK
44:3614:3514:32Brons
20
Karna Thorsson
OK Vilse 87
45:1314:4715:09Brons
21
Lisa Olsson
Turebergs IF
47:1415:2617:10
22
Linnea Östlin
Björkfors GOIF
50:0616:2220:02
23
Helena Bornedal
OK Milan
55:5718:1725:53
24
Julia Torstensson
OK Landehof
56:5518:3626:51
Stina Edejern
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Jenny Larsson
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Linnea Ryman
Leksands OK
Ej godkänd
Sofia Prieditis
OK Tyr
Ej godkänd
 
D20 Kval C 3040 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fanny Fredriksson
Täby OK
31:2810:210:00Guld
2
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
31:3010:220:02Guld
3
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
31:5110:290:23Guld
3
Johanna Jonsson
OK Tisaren
31:5110:290:23Guld
5
Johanna Berggren
Ljungskile FK
32:1410:360:46Guld
6
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
33:1810:571:50Guld
7
Maria Gustafsson
OK Älme
33:5611:102:28Guld
8
Eva Tiselius
OK Kåre
34:2711:202:59Guld
9
Mirja Andersson
Söders-Tyresö
36:0511:524:37Silver
10
Cajsa Nilsson
Skogslöparna
37:5812:296:30Silver
11
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
38:1312:346:45Silver
12
Linda Ahlsén-Seirup
Södertälje-Nykvarn Orientering
41:0613:319:38Silver
13
Helen Walfridsson
Gävle OK
41:2713:389:59Silver
14
Kristina Andersson
Jönköpings OK
43:1014:1211:42Silver
15
Sanna Öhman
Tumba-Mälarhöjden OK
43:3814:2112:10Silver
16
Janna Grevillius
OK Grane
44:0014:2812:32Silver
17
Monika Lund
Litsbygdens SK
44:0414:3012:36Silver
18
Sandra Kreuzer-Boberg
Ärla IF
45:0014:4813:32Silver
19
Maria Forsberg
Köping-Kolsva OK
45:3515:0014:07Brons
20
Linn Olsson
OK Orion
46:3215:1815:04Brons
21
Anna Eriksson
OK Linné
47:1515:3315:47Brons
22
Lotta Nilsson
OK Alehof
49:3916:2018:11
23
Maria Jonsson
Hestra IF
50:3916:4019:11
24
Lisa Engström
Lerums SOK
51:0216:4719:34
25
Hanna Jonsson
Midälva OK
52:0117:0720:33
26
Josefin Karlsson
OK Linné
52:1217:1020:44
27
Mari Troeng
Storviks IF
58:0219:0526:34
 
H20 Kval A 4010 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
28:077:010:00Guld
2
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
29:567:281:49Guld
3
Gustav Strindhagen
FK Vittus
30:267:352:19Guld
4
Ola Carlsson
OK Motala
30:277:362:20Guld
5
Markus Hellström
Forsa OK
30:437:402:36Guld
6
Johan Levin
OK Tyr
30:547:422:47Guld
7
Ola Stenbeck
Halmstad OK
31:427:543:35Guld
8
Erik Thorsson
Tullinge SK
31:477:563:40Guld
9
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
31:497:563:42Guld
10
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
32:218:044:14Silver
11
Jens Grevillius
OK Grane
32:458:104:38Silver
12
Victor Axbom
OK Landehof
33:038:154:56Silver
13
Anders Trolin
Forsa OK
33:378:235:30Silver
14
Erik Lind
Säterbygdens OK
33:458:255:38Silver
15
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
33:468:255:39Silver
16
Erik Lundh
OK Pan-Kristianstad
34:388:386:31Silver
17
Daniel Hjortvall
Hestra IF
35:028:446:55Silver
18
Daniel Johannesson
Västerås SOK
35:038:446:56Silver
19
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
35:598:587:52Silver
20
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
36:049:007:57Silver
21
Lars Axelsson
Hjobygdens OK
36:209:048:13Silver
22
Jerk Rönnols
Säterbygdens OK
36:249:058:17Silver
23
Henrik Grawé
Ärla IF
37:039:148:56Silver
24
Gustav Hall
Dalaportens OL
37:199:189:12Silver
25
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
37:469:259:39Silver
26
Johan Näsholm
Ärla IF
37:529:279:45Silver
27
Gustav Östling
OK Skogshjortarna
39:239:4911:16Silver
28
Cristian Larsson
Köping-Kolsva OK
41:2610:2013:19Brons
29
Mikael Axelsson
OK Skogshjortarna
41:3410:2213:27Brons
30
Thomas Eek
Köping-Kolsva OK
42:0310:2913:56Brons
31
Joakim Lindholm
OK Hällen
43:0110:4414:54Brons
32
David Engström
Linköpings OK
43:2310:4915:16Brons
Magnus Karlsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H20 Kval B 4010 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Jansson
OK Tisaren
28:407:090:00Guld
2
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
28:597:140:19Guld
3
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
30:217:341:41Guld
4
Oleg Chepelin
OK Tyr
30:347:371:54Guld
5
Tobias Öström
OK Tyr
30:387:381:58Guld
6
Lukas Peterson
IFK Umeå
30:397:391:59Guld
7
Andreas Eriksson
Umeå OK
31:147:472:34Guld
8
Pär Olofsson
Rehns BK
32:027:593:22Silver
9
William Lind
Sävedalens AIK
32:198:043:39Silver
10
Nils Björke
Söders-Tyresö
32:248:053:44Silver
11
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
32:418:094:01Silver
12
Patrik Berglund
Sävedalens AIK
32:438:104:03Silver
12
Fredrik Björklund
KFUM Örebro OK
32:438:104:03Silver
14
Johan Fries
Umeå OK
33:358:224:55Silver
15
Johan Irwe
OK Pan-Kristianstad
34:068:305:26Silver
16
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
34:248:355:44Silver
17
David Runemalm
Nybro OK
35:018:446:21Silver
18
Henrik Trolin
Forsa OK
35:038:446:23Silver
19
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
35:048:456:24Silver
20
Jonas Vikström
OK Hedströmmen
35:258:506:45Silver
21
Thomas Ohlin
Rånäs OK
36:209:047:40Silver
22
Johan Persson
Hagaby GOIF
36:319:067:51Silver
23
Karl Larsson
OK Skogshjortarna
36:379:087:57Silver
23
Martin Barrefalk
Härnösands OK
36:379:087:57Silver
25
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
37:059:158:25Silver
26
Anders Platt
Järla IF OK
38:369:389:56Silver
27
Martin Fredriksson
OK Skogshjortarna
39:449:5511:04Silver
28
Martin Palm
IFK Moras OK
40:029:5911:22Silver
29
Adam Andreasson
Vänersborgs SK
42:2110:3413:41Brons
30
Albert Mollén
OK Denseln
43:2710:5014:47Brons
31
Peter Öhlén
Midälva OK
44:4011:0816:00
32
Jonas Allared
Hagaby GOIF
46:1211:3117:32
33
Johan Lagerstrand
Rotebro IS OK
47:4211:5419:02
 
H20 Kval C 4040 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Bejbom
Uddevalla OK
28:387:050:00Guld
2
Mikael Nordström
Rånäs OK
28:497:080:11Guld
3
Ivan Forsgren
OK Tisaren
29:177:150:39Guld
4
John Fredriksson
Täby OK
29:437:211:05Guld
5
Julian Dent
IK Hakarpspojkarna
29:587:251:20Guld
6
Björn Pramlid
OK Klemmingen
30:057:271:27Guld
7
Joel Sjölander
Härnösands OK
30:337:341:55Guld
8
Anton Lif
Gävle OK
31:197:452:41Guld
9
Isac Åkerberg
OK Tisaren
31:287:472:50Guld
10
Erik Mattsson
Järla IF OK
31:367:492:58Guld
11
Anders Håkansson
Dalaportens OL
32:007:553:22Guld
12
Brent Godman
Gotlands Bro OK
32:047:563:26Silver
13
Johan Olsson
Hjobygdens OK
32:097:573:31Silver
14
Mattias Ericsson
OK Denseln
32:378:043:59Silver
15
David A Skantze
Järla IF OK
34:138:285:35Silver
16
Eriks Lebedoks
OK Roslagen
34:458:366:07Silver
17
Johannes Svensson
OK Tyr
34:508:376:12Silver
17
Andreas Lundblad
OK Nackhe
34:508:376:12Silver
19
Linus Larsson
FK Göingarna
36:459:068:07Silver
20
Simon Jakobson
Tibro OK
37:389:199:00Silver
21
Mattias Eriksson
Rånäs OK
37:539:239:15Silver
22
Erik Edespong
FK Friskus-Varberg
40:219:5911:43Silver
23
Erik Backteman
Linköpings OK
40:3410:0211:56Silver
24
Daniel Halliday
Sävedalens AIK
41:0110:0912:23Brons
25
Johan Alenius
Sävedalens AIK
41:0710:1112:29Brons
26
Andreas Pousette
Rånäs OK
42:4010:3414:02Brons
27
Mikael Bogren
OK Gisle
44:1110:5615:33
28
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
44:1910:5815:41
29
Fredrik Zetterberg
OK Djerf
48:0411:5419:26
30
Per Henriksson
Eksjö SOK
48:4512:0420:07
31
Mikael Andersson
IK Gandvik
49:5612:2221:18
32
Niklas Skyttner
Forsa OK
57:5814:2129:20
Erik Lindström
Västerås SOK
Ej godkänd
 
D18 Kval A 2730 meter41 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Julia Thorén
Eksjö SOK
25:569:300:00Guld
2
Sofia Adolfsson
OK Kåre
26:279:410:31Guld
3
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
27:4110:081:45Guld
4
Helene Söderlund
IFK Moras OK
27:4610:101:50Guld
5
Frida Bakkman
SOK Viljan
27:5910:152:03Guld
6
Malin Sand
OK Tisaren
28:1310:202:17Guld
7
Ida Johansson
IFK Moras OK
29:1710:443:21Silver
8
Josefine Carlsson
SOK Viljan
29:2710:473:31Silver
9
Linnea Börjars
Kils OK
30:0611:024:10Silver
10
Lisa Persson
IFK Lidingös Skid o OK
30:1211:044:16Silver
11
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
30:2811:104:32Silver
12
Linn Rönnols
Täby OK
30:3411:124:38Silver
13
Stina Wåhlberg
OK Kåre
30:5111:184:55Silver
14
Lina Sundqvist
OK Kåre
31:2711:315:31Silver
15
Kristin Boman
SOK Viljan
31:5411:415:58Silver
16
Sara Rapp
IFK Moras OK
32:0611:456:10Silver
17
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
32:0811:466:12Silver
17
Elin Pramlid
OK Klemmingen
32:0811:466:12Silver
19
Petra Kopp
Söders-Tyresö
32:1811:506:22Silver
20
Beata Falk
Hagaby GOIF
32:1911:506:23Silver
21
Hanna Gustavsson
OK Skogsstjärnan
32:2611:536:30Silver
22
Maria Brodin
OK Djerf
32:3411:566:38Silver
23
Karin Hedberg
OK Linné
32:3711:576:41Silver
24
Sofia Carlsson
Tenhults SOK
32:5612:047:00Silver
25
Jonna Engström
Lerums SOK
34:5812:489:02Silver
26
Linda Nilsson
Kristinehamns OK
35:0512:519:09Silver
27
Ida Olsson
OK Orion
35:3013:009:34Silver
28
Susanne De Bourg
Ronneby OK
36:0313:1210:07Silver
29
Sanna Batz
Skarpnäcks OL
36:4113:2610:45Silver
30
Marie Jacobsson
OK Rodhen
36:5313:3110:57Silver
31
Ingela Smedenmark
Ronneby OK
37:0013:3311:04Silver
32
Stina Boberg
Linköpings OK
38:1714:0112:21Brons
33
Cecilia Frenell Staaf
Forsa OK
38:4414:1112:48Brons
34
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
39:2214:2513:26Brons
35
Karin Persson
Hagaby GOIF
39:5114:3613:55Brons
36
Martina Petersson
Burseryds IF
40:1914:4614:23
37
Ida Åkesson
Forsa OK
40:2214:4714:26
38
Malin Welén
Hallstahammars OK
42:0615:2516:10
39
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
42:5215:4216:56
40
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
49:2218:0523:26
Åsa Lundmark
Bromma-Vällingby SOK
Ej godkänd
 
D18 Kval B 2730 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
23:398:400:00Guld
2
Sara Eskilsson
Haninge SOK
25:149:151:35Guld
3
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
26:359:442:56Guld
4
Maria Jonsson
Midälva OK
27:4810:114:09Silver
5
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
28:0210:164:23Silver
6
Elsa Jansson
Främmestads IK
28:3610:294:57Silver
7
Helena Lidhage
IK Ymer
28:4410:325:05Silver
8
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
28:4810:335:09Silver
9
Helena Strand
OK Landehof
29:0310:385:24Silver
9
Elin Vedin
Midälva OK
29:0310:385:24Silver
11
Hanna Falk
IF Thor
29:0510:395:26Silver
12
Matilda Österberg
Linköpings OK
30:1111:036:32Silver
13
Stina Häggström
Litsbygdens SK
30:1511:056:36Silver
14
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
31:0611:247:27Silver
15
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
31:1411:267:35Silver
16
Lovisa Berg
OK Milan
31:2711:317:48Silver
16
Cecilia Bergander
Eksjö SOK
31:2711:317:48Silver
18
Karin Johansson
Hjobygdens OK
31:3211:337:53Silver
19
Kristin Ander
OK Landehof
31:3311:337:54Silver
20
Karin Waldemarsson
Köping-Kolsva OK
32:2911:548:50Silver
21
Kajsa Axin
Hagaby GOIF
32:3011:548:51Silver
22
Tina Eriksson
Järfälla OK
32:3211:558:53Silver
23
Emmie Christoferson
Tormestorps IF
32:4211:599:03Silver
24
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
33:0512:079:26Silver
25
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
34:1212:3210:33Brons
26
Linn Pettersson
Tullinge SK
34:5412:4711:15Brons
27
Janni Axelsson
Sävedalens AIK
34:5512:4711:16Brons
28
Malin Winblad
Rehns BK
35:0012:4911:21Brons
29
Malin Johansson
Stigmännen Karlshamns OK
35:3313:0111:54Brons
30
Elin Törnroth
Hjobygdens OK
35:3713:0311:58Brons
31
Kristin Kensby
OK Tyr
37:1113:3713:32
32
Anna Forsberg
OK Kolmården
37:2913:4413:50
33
Erica Ek
Lunds OK
38:0913:5814:30
34
Caroline Gustavsson
Istrums SK
38:5814:1615:19
35
Therese Rosendahl
Västerås SOK
39:2114:2515:42
36
Anja Nylander
Härlövs IF
40:1214:4416:33
37
Elin Dölerud
Kils OK
40:5314:5917:14
38
Alma Buer
IF Hallby
47:1617:1923:37
39
Ulrika Dagobert
OK Vilse 87
50:3418:3126:55
Lisa Skullman
Linköpings OK
Ej godkänd
 
D18 Kval C 2700 meter44 startande, 43 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Svensson
IFK Moras OK
25:399:300:00Guld
2
Sandra Löfgren
IFK Moras OK
27:2610:101:47Guld
3
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
27:5210:192:13Guld
3
Sofia Törnqvist
Storviks IF
27:5210:192:13Guld
5
Martina Karlsson
OK Njudung
27:5510:202:16Guld
6
Emma Johansson
Filipstadsbygdens OK
28:0110:232:22Guld
7
Fredrika Vångell
Linköpings OK
28:0310:232:24Guld
8
Elin Karlsson
Turebergs IF
28:1310:272:34Guld
9
Anna Ordqvist
Kils OK
28:3010:332:51Guld
10
Elin Pettersson
Täby OK
29:0010:443:21Guld
11
Anna Tiderman
Snättringe SK
29:0610:473:27Silver
12
Anna Bachman
Täby OK
29:2010:523:41Silver
13
Elin Winblad
Hagaby GOIF
29:5211:044:13Silver
14
Julia Davidsson
OK Klemmingen
29:5411:044:15Silver
15
Sofie Pettersson
Ulricehamns OK
30:0211:074:23Silver
15
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
30:0211:074:23Silver
17
Alva Olsson
Västerås SOK
30:0611:094:27Silver
18
Sofia Larsson
Hestra IF
30:2511:164:46Silver
19
Hanna Hultman
Sävedalens AIK
30:2711:174:48Silver
20
Sanna Eriksson
IF Rigor
31:4911:476:10Silver
21
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
31:5311:496:14Silver
22
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
31:5811:506:19Silver
23
Sofia Carlsson
Västerås SOK
32:2211:596:43Silver
24
Johanna Lidström
OK Landehof
32:4512:087:06Silver
25
Linn Bylars
Forsa OK
32:5612:127:17Silver
26
Kristin Löfgren
Järfälla OK
33:0812:167:29Silver
27
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
33:1812:207:39Silver
28
Elin Hamrefors
OK Landehof
34:0812:398:29Silver
29
Maja Dahlqvist
Storviks IF
34:1312:408:34Silver
30
Helena Lindqvist
Västerås SOK
35:0012:589:21Silver
31
Malin Sundqvist
Tullinge SK
35:2213:069:43Silver
32
Maria Dovåker-Liss
Leksands OK
35:4613:1510:07Silver
33
Jenny Adolfsson
Lerums SOK
35:5413:1810:15Silver
34
Ronja Andersson
Tenhults SOK
36:4813:3811:09Silver
35
Josefin Persson
Tullinge SK
36:4913:3811:10Silver
36
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
38:1014:0812:31Brons
37
Therese Sahlin
Midälva OK
38:3714:1812:58Brons
38
Johanna Svensson
Burseryds IF
39:2014:3413:41Brons
39
Anna Brammås
Västerås SOK
40:4215:0415:03
40
Cecilia Olsson
Rävetofta OK
41:3215:2315:53
41
Agnes Söderlund
Tormestorps IF
43:5916:1718:20
42
Anna Svärd
IFK Enskede
45:1116:4419:32
43
Ida Johansson
Stigmännen Karlshamns OK
82:1930:2956:40
Åsa Holmgren
Västerås SOK
Ej godkänd
 
H18 Kval A 3540 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Kristensson
OK Torfinn
26:367:310:00Guld
2
Johan Eriksson
Gävle OK
27:297:460:53Guld
3
Petter Eriksson
OK Rodhen
28:388:052:02Guld
4
Rickard Rosgren
OK Njudung
28:438:072:07Guld
5
Jimmy Larsson
Alfta-Ösa OK
28:498:082:13Guld
6
Erik Blomberg
Nyköpings OK
28:598:112:23Guld
7
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
29:468:253:10Guld
8
David Lingfors
IF Hallby
30:248:353:48Silver
9
Jonas Wallin
OK Roto
31:509:005:14Silver
10
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
31:549:015:18Silver
11
Anders Nilsson
Stora Tuna IK
32:119:055:35Silver
12
Patrik Lindeberg
Ringsjö OK
32:189:075:42Silver
13
Olle Karlsson
Tullinge SK
32:289:105:52Silver
14
Mattias Jonsson
Nybro OK
32:429:146:06Silver
15
Håkan Pettersson
OK Djerf
32:489:166:12Silver
16
Erik Dahlqvist
Storviks IF
32:529:176:16Silver
17
Niclas Carlsson
OK Tyr
33:129:236:36Silver
18
Johan Olausson
OK Orion
34:379:478:01Silver
19
Ruben Svartholm
Gammelstads IF
34:529:518:16Silver
20
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
35:3910:049:03Silver
21
Martin Sundlöf
Gävle OK
36:0310:119:27Silver
22
Johannes Eklund
Rånäs OK
36:2610:189:50Silver
23
Erik Amberg
Järla IF OK
36:2710:189:51Silver
24
Rasmus Leo
OK Stigen
37:2110:3310:45Silver
25
Markus Nilsson
OK Nackhe
37:5010:4111:14Silver
26
Oskar Jacobson
OK Milan
37:5610:4311:20Silver
27
Johan Hamelius
Säterbygdens OK
37:5910:4411:23Silver
28
Erik Memmi
Halmstad OK
38:4310:5612:07Brons
29
Kalle Andersson
Järla IF OK
39:5911:1813:23Brons
30
Jonatan Westlund
OK Tyr
40:0211:1913:26Brons
31
Charley Ziegler
Lerums SOK
40:2111:2413:45Brons
32
Oscar Arman
Nyköpings OK
41:1011:3814:34
33
Niklas Hallebro
OK Klemmingen
43:5612:2517:20
34
Stefan Karlsson
Hjobygdens OK
44:2912:3417:53
35
Jonas Lundgren
Stora Tuna IK
46:0113:0019:25
36
Erik Jonsson
Hestra IF
49:3614:0123:00
 
H18 Kval B 3570 meter38 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
28:007:510:00Guld
2
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
28:117:540:11Guld
3
Jerker Lysell
Rehns BK
28:137:540:13Guld
4
Mikael Eliasson
OK Alehof
28:167:550:16Guld
5
Mattias Nilsson
OK Alehof
29:208:131:20Guld
6
Johan Edin
Midälva OK
29:378:181:37Guld
7
Anton Tynong
Gävle OK
30:108:272:10Guld
8
Tomas Reibring
Nyköpings OK
30:138:282:13Guld
9
Jesper Lysell
Rehns BK
30:198:302:19Guld
10
Martin Hederskog
HJS-Vansbro OK
30:378:352:37Guld
11
Johan Winterås
Västerbergslagens OL
30:508:382:50Guld
12
Stefan Jonsson
OK Klyftamo
31:328:503:32Silver
13
Simon Jacobsson
Långhundra IF
31:338:503:33Silver
14
Patrik Karlsson
Växjö OK
31:398:523:39Silver
15
Victor Silvemark
Dalaportens OL
31:408:523:40Silver
16
Emil Backlund
Dalaportens OL
31:578:573:57Silver
17
Rassmus Andersson
Säterbygdens OK
32:159:024:15Silver
18
Erik Liljequist
OK Älme
32:169:024:16Silver
19
Jens Öström
OK Tyr
32:339:074:33Silver
20
Erik Pettersson
Nyköpings OK
33:209:205:20Silver
21
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
34:179:366:17Silver
22
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
34:239:386:23Silver
23
Calle Grape
Stora Tuna IK
36:2110:118:21Silver
23
Mattias Andersson
IF Thor
36:2110:118:21Silver
25
Robin Johansson
OK Skogsfalken
36:2410:128:24Silver
25
Linus Karlsson Mood
Länna IF
36:2410:128:24Silver
27
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
36:5210:208:52Silver
28
Anders Ohlsson
Tullinge SK
36:5610:218:56Silver
29
Alexander Blomberg
Nyköpings OK
38:1610:4310:16Silver
30
Jens Dahlstrand
Lerums SOK
38:2710:4610:27Silver
31
Simon Andersson
Forsa OK
38:4210:5010:42Silver
32
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
38:5810:5510:58Silver
33
Ola Nilsson
OK Gisle
40:5511:2812:55Brons
34
Patrik Holm
Västerås SOK
42:2211:5214:22Brons
Lars Ericsson
OK Tyr
Ej godkänd
Axel Mattsson
Järla IF OK
Ej godkänd
Emil Johansson
OK Tisaren
Ej godkänd
Karl Lemoine
Gävle OK
Ej godkänd
 
H18 Kval C 3500 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Andersson
Ärla IF
25:287:170:00Guld
2
Olle Boström
Järla IF OK
26:377:361:09Guld
3
Markus Johansson
Rydboholms SK
27:187:481:50Guld
4
Erik Pettersson
Visborgs OK
27:387:542:10Guld
5
Simon Lindberg
Västerås SOK
27:397:542:11Guld
6
Johan Aronsson
OK Tisaren
27:487:572:20Guld
7
Ola Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
27:497:572:21Guld
8
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
28:068:022:38Guld
9
Emil Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
28:188:052:50Guld
10
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
28:318:093:03Guld
11
Johan Knubbe
OK Mark
28:598:173:31Guld
12
Mattias Andersson
Boxholm-Mjölby OL
29:218:233:53Silver
13
Karl Levin
OK Tyr
29:248:243:56Silver
14
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
29:558:334:27Silver
15
Emanuel Winblad
Uddevalla OK
30:208:404:52Silver
16
Niklas Olsson
Täby OK
30:578:515:29Silver
17
Martin Axeen
Linköpings OK
31:008:515:32Silver
18
Mikael Andersson
OK Skogshjortarna
31:068:535:38Silver
19
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
31:248:585:56Silver
20
Jonathan Svensson
Växjö OK
31:409:036:12Silver
21
Erik Melén
Motala AIF OL
31:459:046:17Silver
22
Samuel Andersson
IK Gandvik
31:479:056:19Silver
23
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
31:539:076:25Silver
24
Dennis Hansson
OK Orion
32:219:156:53Silver
25
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:019:267:33Silver
26
Gustav Nordström
Gävle OK
33:059:277:37Silver
27
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
33:069:277:38Silver
28
Johan Silvemark
Dalaportens OL
33:279:337:59Silver
29
David Holmström
OK Roslagen
34:129:468:44Silver
30
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
35:5010:1410:22Silver
31
Linus Pilblad
OK Skogsfalken
36:3910:2811:11Silver
32
Niclas Sahlin
Vänersborgs SK
37:5410:5012:26Brons
33
Pär Westerlund
Midälva OK
38:1010:5412:42Brons
34
Tim Björkman
OK Vilse 87
38:2610:5912:58Brons
35
Johan Wikström
OK Tyr
39:5811:2514:30Brons
36
Johan Nilsson
Kungälvs OK
40:0611:2714:38
37
Joel Ericsson
Haninge SOK
46:5513:2421:27
38
Sebastian Jogby
OK Pan-Kristianstad
47:2313:3221:55
 
H18 Kval D 3550 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pelle Engstrand
Rehns BK
27:207:420:00Guld
2
Simon Elgsten
Eksjö SOK
27:287:440:08Guld
3
Daniel Attås
OK Tisaren
27:547:520:34Guld
4
Linus Lauri
OK Tisaren
28:308:021:10Guld
5
Patrik Lind
OK Tor
28:398:041:19Guld
6
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
29:438:222:23Guld
7
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
29:468:232:26Guld
8
Carl Magnusson
IF Hagen
30:028:282:42Guld
9
Anton Östlin
Linköpings OK
30:238:343:03Guld
10
Joel Lännevall
OK Roslagen
30:348:373:14Guld
11
Erik Holmberg
Uddevalla OK
31:168:483:56Silver
12
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
31:208:504:00Silver
12
Olof Krantz
IK Gandvik
31:208:504:00Silver
14
Daniel Persson
Skogslöparna
32:109:044:50Silver
15
Jon Gustafsson
IK Hakarpspojkarna
32:129:044:52Silver
16
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
32:179:064:57Silver
17
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
32:249:085:04Silver
18
Oscar Ivarsson
Hestra IF
32:499:155:29Silver
19
Olle Olofsson
Rehns BK
33:169:225:56Silver
20
Richard Sjöholm
Ringsjö OK
33:239:246:03Silver
21
Filip Johansson
OK Tyr
33:529:326:32Silver
22
Björn Norman
KFUM Örebro OK
34:299:437:09Silver
23
Daniel Larsson
Vänersborgs SK
34:439:477:23Silver
23
Joakim Millegård
Sävedalens AIK
34:439:477:23Silver
25
Johan Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
34:539:507:33Silver
26
Jon Eklund
IK Jarl Rättvik
36:2310:159:03Silver
27
Erik Boström
Järla IF OK
36:2910:179:09Silver
28
Mats Johnsson
Sundsvalls OK
37:2610:3310:06Silver
29
Emil Svensson
Hjärnarps GH OL
37:5410:4110:34Silver
30
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
39:3811:1012:18Silver
31
Göran Karlsson
Umeå OK
41:0411:3413:44Brons
32
Erik Wallin
IF Thor
42:0711:5214:47Brons
33
David Modig
OK Alehof
44:1112:2716:51
34
Andreas Nordfors
Stora Tuna IK
45:2712:4818:07
35
Rickard Ericsson
Kristinehamns OK
45:4612:5418:26
Erik Zander
IFK Moras OK
Ej godkänd