SM Långdistans Final

2005-09-11

Arrangör: Smedjebackens OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
244
Form:
Individuell
Startande:
239
Distans:
Lång
Fullföljande:
230
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Final 9990 meter38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
74:547:300:00Guld
2
Lina Karlberg
Tullinge SK
76:117:381:17Guld
3
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
76:197:381:25Guld
4
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
77:287:452:34Guld
5
Lina Bäckström
OK Linné
77:327:462:38Guld
6
Lina Persson
OK Skogsfalken
78:007:483:06Guld
7
Carina Svensson
Eksjö SOK
78:067:493:12Guld
8
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
79:157:564:21Guld
9
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
79:167:564:22Guld
10
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
79:598:005:05Guld
11
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
80:288:035:34Guld
12
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
80:398:045:45Guld
13
Karin Spjuth
IK Hakarpspojkarna
80:488:055:54Guld
14
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
80:538:065:59Guld
15
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
81:398:106:45Guld
16
Jenny Eriksson
IF Thor
81:528:126:58Guld
17
Nataliya Potopalska
Söders-Tyresö
82:088:137:14Guld
18
Helena Nordin
Skogslöparna
82:168:147:22Guld
19
Linda Take
OK Djerf
82:288:157:34Guld
20
Johanna Svensson
OK Hällen
82:478:177:53Guld
21
Britta Backlund
Stora Tuna IK
83:438:238:49Silver
22
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
83:448:238:50Silver
23
Anna Zetterberg
IF Thor
83:478:238:53Silver
24
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
85:548:3611:00Silver
25
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
86:148:3811:20Silver
26
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
86:418:4111:47Silver
27
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
87:498:4712:55Silver
28
Eva Nordkvist
Leksands OK
89:208:5714:26Silver
29
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
89:428:5914:48Silver
30
Sara Lundblad
Tullinge SK
89:569:0015:02Silver
31
Petra Thomasson
Leksands OK
90:379:0415:43Silver
32
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
91:089:0716:14Silver
33
Emma Andersson
Sävedalens AIK
91:519:1216:57Silver
34
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
94:089:2519:14Silver
35
Anna Edenbrandt
IF Thor
94:389:2819:44Silver
36
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
96:599:4222:05Silver
37
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
99:389:5824:44Silver
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H21 Final 16990 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
102:446:030:00Guld
2
Emil Wingstedt
Växjö OK
104:146:081:30Guld
3
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
104:166:081:32Guld
4
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
105:306:132:46Guld
5
Mats Troeng
OK Linné
106:196:153:35Guld
6
Peter Öberg
OK Hällen
106:476:174:03Guld
7
Thomas Asp
IFK Göteborg
107:196:194:35Guld
8
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
107:556:215:11Guld
9
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
108:056:225:21Guld
10
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
108:076:225:23Guld
11
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
108:256:235:41Guld
12
Nils Olsson
Stora Tuna IK
109:016:256:17Guld
13
Erik Andersson
OK Denseln
109:496:287:05Guld
14
Emil Lauri
OK Tisaren
109:566:287:12Guld
15
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
111:066:328:22Guld
16
Martin Johansson
IFK Moras OK
111:196:338:35Guld
17
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
111:306:348:46Guld
18
Per Brolund
OK Denseln
111:316:348:47Guld
19
Anders Kleist
OK Denseln
111:586:359:14Guld
20
Rikard Claesson
Stora Tuna IK
112:106:369:26Guld
21
Jan Olm
Kils OK
112:246:379:40Guld
22
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
112:386:389:54Guld
23
Johan Nordlund
Leksands OK
113:086:4010:24Guld
24
Jan Troeng
OK Linné
113:196:4010:35Guld
25
Anders Holmberg
Järla IF OK
113:236:4010:39Guld
26
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
113:406:4110:56Guld
27
Hans Brolund
OK Denseln
114:126:4311:28Silver
28
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
114:176:4411:33Silver
29
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
114:556:4612:11Silver
30
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
116:116:5013:27Silver
31
Peter Hemmyr
IFK Umeå
116:146:5013:30Silver
32
Martin Ivarsson
Kils OK
119:437:0316:59Silver
33
Martin Larsson
IFK Göteborg
119:547:0317:10Silver
34
Jonas Engström
OK Hällen
121:217:0918:37Silver
35
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
122:167:1219:32Silver
36
Pontus Halldin
KFUM Örebro OK
123:197:1520:35Silver
37
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
126:347:2723:50Silver
38
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
131:097:4328:25Silver
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Ulf Troeng
Dalaportens OL
Ej godkänd
 
D20 Final 7870 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin A Skantze
Järla IF OK
56:347:110:00Guld
2
Sofie Johansson
OK Linné
60:347:424:00Guld
3
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
61:207:484:46Guld
4
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
64:358:128:01Silver
5
Helena Jansson
IF Hagen
64:528:158:18Silver
6
Fanny Fredriksson
Täby OK
65:388:209:04Silver
7
Johanna Lindberg
OK Denseln
66:548:3010:20Silver
8
Johanna Berggren
Ljungskile FK
67:508:3711:16Silver
9
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
68:058:3911:31Silver
10
Johanna Jonsson
OK Tisaren
69:168:4812:42Silver
10
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
69:168:4812:42Silver
12
Helena Andersson
OK Tisaren
69:388:5113:04Silver
12
Johanna Edin
Midälva OK
69:388:5113:04Silver
14
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
69:418:5113:07Silver
15
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
70:358:5814:01Silver
16
Frida Andersson
Falkenbergs OK
70:479:0014:13Silver
17
Anna Runesson
OK Vivill
71:149:0314:40Silver
18
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
72:489:1516:14Silver
19
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
73:349:2117:00Silver
20
Lisa Carlsson
Skellefteå OK
74:269:2717:52Silver
21
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
75:559:3919:21Silver
22
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
76:509:4620:16Silver
23
Kristina Gatel
IF Thor
77:389:5221:04Silver
24
Eva Tiselius
OK Kåre
78:269:5821:52Silver
25
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
78:5010:0122:16Silver
26
Petra Olander
Långhundra IF
78:5910:0222:25Silver
27
Maria Gustafsson
OK Älme
79:1110:0422:37Silver
28
Stina Banck
IF Hagen
79:3710:0723:03Silver
29
Lotta Nilsson
OK Alehof
79:5010:0923:16Silver
30
Evelin Gustafsson
Vittjärvs IK
80:0710:1123:33Brons
31
Stina Edejern
Alfta-Ösa OK
81:4310:2325:09Brons
32
Kristina Andersson
Jönköpings OK
83:2510:3626:51Brons
33
Isabell Håkansson
Sävedalens AIK
88:0611:1231:32
34
Linn Olsson
OK Orion
88:5111:1732:17
35
Hanna Johansson
OK Skogshjortarna
90:0911:2733:35
36
Malin Gustafsson
Eksjö SOK
91:3811:3935:04
37
Jenny Larsson
OK Skogshjortarna
101:3812:5545:04
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Sara Bengtsson
Årsunda IF
Ej godkänd
 
H20 Final 12010 meter39 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
73:516:090:00Guld
2
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
75:486:191:57Guld
3
Mikael Nordström
Rånäs OK
76:266:222:35Guld
4
Julian Dent
IK Hakarpspojkarna
76:446:232:53Guld
5
William Lind
Sävedalens AIK
76:566:243:05Guld
6
John Fredriksson
Täby OK
77:366:283:45Guld
7
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
77:406:283:49Guld
8
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
79:016:355:10Guld
9
Gustav Strindhagen
FK Vittus
79:386:385:47Guld
10
Henrik Jansson
OK Tisaren
80:006:406:09Guld
11
David A Skantze
Järla IF OK
82:176:518:26Silver
12
Nils Björke
Söders-Tyresö
82:576:549:06Silver
13
Simon Jakobson
Tibro OK
83:116:569:20Silver
14
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
83:166:569:25Silver
15
Albert Mollén
OK Denseln
83:256:579:34Silver
16
Andreas Eriksson
Umeå OK
83:426:589:51Silver
17
Tobias Öström
OK Tyr
85:197:0611:28Silver
18
Erik Thorsson
Tullinge SK
85:507:0911:59Silver
19
Ola Carlsson
OK Motala
87:087:1513:17Silver
20
Ivan Forsgren
OK Tisaren
88:197:2114:28Silver
21
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
89:277:2715:36Silver
22
Pär Olofsson
Rehns BK
89:297:2715:38Silver
23
Erik Lind
Säterbygdens OK
90:147:3116:23Silver
24
Anders Håkansson
Dalaportens OL
90:237:3216:32Silver
25
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
91:127:3617:21Silver
26
Daniel Johannesson
Västerås SOK
91:187:3617:27Silver
27
Johan Levin
OK Tyr
91:467:3817:55Silver
28
Mattias Ericsson
OK Denseln
95:007:5521:09Silver
29
Markus Hellström
Forsa OK
95:497:5921:58Silver
30
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
96:268:0222:35Silver
31
Isac Åkerberg
OK Tisaren
97:488:0923:57Silver
32
Johan Olsson
Hjobygdens OK
97:528:0924:01Silver
33
Martin Fredriksson
OK Skogshjortarna
100:328:2226:41Silver
34
Erik Lundh
OK Pan-Kristianstad
105:308:4731:39Brons
35
Gustav Hall
Dalaportens OL
111:559:1938:04Brons
Anders Trolin
Forsa OK
Ej godkänd
David Bejbom
Uddevalla OK
Ej godkänd
Andreas Pousette
Rånäs OK
Ej godkänd
Martin Barrefalk
Härnösands OK
Ej godkänd
 
D18 Final 6740 meter41 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Johansson
Filipstadsbygdens OK
51:287:380:00Guld
2
Malin Sand
OK Tisaren
54:118:022:43Guld
3
Maria Jonsson
Midälva OK
54:288:053:00Guld
4
Lina Sundqvist
OK Kåre
55:228:133:54Guld
5
Eva Svensson
IFK Moras OK
55:248:133:56Guld
6
Sara Eskilsson
Haninge SOK
56:148:214:46Guld
7
Sofia Adolfsson
OK Kåre
56:218:224:53Guld
8
Helena Lidhage
IK Ymer
57:158:305:47Guld
9
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
57:358:336:07Guld
10
Sofia Törnqvist
Storviks IF
57:418:346:13Guld
11
Lovisa Berg
OK Milan
58:068:376:38Silver
12
Karin Persson
Hagaby GOIF
58:358:427:07Silver
13
Agnes Söderlund
Tormestorps IF
59:338:508:05Silver
14
Josefine Carlsson
SOK Viljan
60:208:578:52Silver
15
Kristin Boman
SOK Viljan
60:268:588:58Silver
16
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
60:348:599:06Silver
17
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
60:539:029:25Silver
18
Josefin Dahlsten
Eksjö SOK
61:139:059:45Silver
19
Julia Thorén
Eksjö SOK
61:319:0810:03Silver
20
Anna Ordqvist
Kils OK
62:439:1811:15Silver
21
Helena Strand
OK Landehof
63:149:2311:46Silver
22
Cecilia Bergander
Eksjö SOK
65:339:4414:05Silver
23
Ida Johansson
IFK Moras OK
65:349:4414:06Silver
24
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
66:039:4814:35Silver
25
Maria Arvidsson
Kalmar OK
66:119:4914:43Silver
26
Kajsa Axin
Hagaby GOIF
66:429:5415:14Silver
27
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
67:199:5915:51Silver
28
Elin Vedin
Midälva OK
67:2710:0015:59Silver
29
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
67:5110:0416:23Silver
30
Sara Rapp
IFK Moras OK
68:0810:0716:40Silver
31
Sofie Pettersson
Ulricehamns OK
69:0210:1517:34Silver
32
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
69:1910:1717:51Silver
33
Fredrika Vångell
Linköpings OK
70:2210:2618:54Silver
34
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
71:2710:3619:59Silver
35
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
71:3410:3720:06Silver
36
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
73:0310:5021:35Brons
37
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
74:3411:0423:06Brons
38
Johanna Lidström
OK Landehof
74:4311:0523:15Brons
39
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
76:2011:2024:52Brons
40
Malin Welén
Hallstahammars OK
77:5611:3426:28Brons
41
Therese Sahlin
Midälva OK
90:1213:2338:44
 
H18 Final 9410 meter42 startande, 42 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Aronsson
OK Tisaren
58:226:120:00Guld
2
Patrik Karlsson
Växjö OK
60:326:262:10Guld
3
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
62:256:384:03Guld
4
Erik Pettersson
Visborgs OK
63:496:475:27Guld
5
Johan Eriksson
Gävle OK
64:306:516:08Guld
6
Daniel Attås
OK Tisaren
64:476:536:25Guld
7
Tomas Reibring
Nyköpings OK
64:496:536:27Guld
8
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
64:516:536:29Guld
9
Pelle Engstrand
Rehns BK
64:576:546:35Guld
10
Emil Andersson
Ärla IF
65:026:556:40Silver
11
Mikael Kristensson
OK Torfinn
65:236:577:01Silver
12
Simon Elgsten
Eksjö SOK
66:207:037:58Silver
13
Simon Jacobsson
Långhundra IF
66:347:048:12Silver
14
Linus Karlsson Mood
Länna IF
66:527:068:30Silver
15
Erik Liljequist
OK Älme
67:027:078:40Silver
16
Rickard Rosgren
OK Njudung
67:057:088:43Silver
17
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
67:307:109:08Silver
18
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
67:407:119:18Silver
19
Johan Olausson
OK Orion
67:557:139:33Silver
20
David Lingfors
IF Hallby
68:037:149:41Silver
20
Emanuel Winblad
Uddevalla OK
68:037:149:41Silver
22
Emil Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
69:267:2311:04Silver
23
Linus Lauri
OK Tisaren
69:477:2511:25Silver
24
Mattias Andersson
Boxholm-Mjölby OL
70:567:3212:34Silver
25
Daniel Erlandsson
OK Vilse 87
71:047:3312:42Silver
26
Markus Johansson
Rydboholms SK
71:167:3412:54Silver
27
Petter Eriksson
OK Rodhen
71:197:3512:57Silver
28
Erik Blomberg
Nyköpings OK
73:157:4714:53Silver
29
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
73:337:4915:11Silver
30
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
74:037:5215:41Silver
31
Olof Krantz
IK Gandvik
74:227:5416:00Silver
32
Jonatan Westlund
OK Tyr
75:538:0417:31Silver
33
Björn Norman
KFUM Örebro OK
76:238:0718:01Silver
34
Samuel Andersson
IK Gandvik
77:108:1218:48Silver
35
Håkan Pettersson
OK Djerf
77:178:1318:55Silver
36
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
78:138:1919:51Silver
37
Jimmy Larsson
Alfta-Ösa OK
79:178:2620:55Silver
38
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
79:558:3021:33Silver
39
Anders Ohlsson
Tullinge SK
81:518:4223:29Silver
40
Joakim Millegård
Sävedalens AIK
82:338:4624:11Silver
41
Johan Winterås
Västerbergslagens OL
84:469:0026:24Brons
42
Simon Andersson
Forsa OK
86:089:0927:46Brons