SM Långdistans Kval

2005-09-10

Arrangör: Smedjebackens OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
650
Form:
Individuell
Startande:
602
Distans:
Lång
Fullföljande:
583
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Kval A 0 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
53:150:00Guld
2
Jenny Eriksson
IF Thor
54:201:05Guld
3
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
54:221:07Guld
4
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
56:463:31Guld
5
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
56:473:32Guld
6
Lina Karlberg
Tullinge SK
56:493:34Guld
7
Lina Bäckström
OK Linné
57:073:52Guld
8
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
57:394:24Guld
9
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
58:225:07Guld
10
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
58:295:14Guld
11
Helena Norberg
Stora Tuna IK
58:355:20Guld
12
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
58:435:28Guld
13
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
59:105:55Guld
14
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
59:166:01Guld
15
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
59:366:21Guld
16
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
61:448:29Silver
17
Marite Pundure
OK Ravinen
62:399:24Silver
18
Emma Öberg
OK Hällen
64:3011:15Silver
19
Susanne Casanova
Nybro OK
64:4311:28Silver
20
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
64:4911:34Silver
21
Lin Eriksson
Linköpings OK
65:1211:57Silver
22
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
66:1112:56Silver
23
Emma Green
Långshyttans AIK OK
66:1913:04Silver
24
Marie Ohlin
OK Linné
66:4313:28Silver
25
Linn Robertsson
Almby IK
67:1514:00Silver
26
Jenny Bagge Johansson
Halmstad OK
71:0017:45Silver
27
Rebecka Österberg
OK Linné
73:5620:41Silver
28
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
92:2839:13
Johanna Bygdell
Halmstad OK
Ej godkänd
Josefina Norin
IFK Göteborg
Ej godkänd
 
D21 Kval B 0 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
54:130:00Guld
2
Carina Svensson
Eksjö SOK
55:301:17Guld
3
Lina Persson
OK Skogsfalken
57:012:48Guld
4
Johanna Svensson
OK Hällen
57:233:10Guld
5
Anna Zetterberg
IF Thor
59:565:43Guld
6
Eva Nordkvist
Leksands OK
60:045:51Guld
7
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
60:186:05Guld
8
Emma Andersson
Sävedalens AIK
60:536:40Guld
9
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
61:247:11Silver
10
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
61:317:18Silver
11
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
63:068:53Silver
12
Annika Björk
OK Linné
63:169:03Silver
13
Annika Billstam
OK Linné
63:239:10Silver
14
Erika Svennberg
IF Hagen
63:259:12Silver
15
Petra Halvarsson
IF Thor
64:009:47Silver
16
Anna-Karin Dovåker-Liss
Leksands OK
64:2510:12Silver
17
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
64:3510:22Silver
18
Maria Nilsson
Domnarvets GOIF
64:4010:27Silver
19
Lena Gillgren
Stora Tuna IK
65:4011:27Silver
20
Lena Nilsson
Leksands OK
65:4611:33Silver
21
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
66:4512:32Silver
22
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
67:5713:44Silver
23
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
68:3414:21Silver
24
Stina Granefelt
OK Tyr
68:5114:38Silver
25
Elin Wallquist
OK Tyr
70:4416:31Silver
26
Malin Danielsson
IF Hagen
72:5018:37Silver
27
Linn Axelsson
Domnarvets GOIF
73:2719:14Silver
28
Lina Schols
Alfta-Ösa OK
73:5819:45Silver
29
Allison Jones
OK Linné
74:0819:55Silver
30
Emmy Ivarsson
Gävle OK
79:2625:13Brons
Linda Sundin
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D21 Kval C 0 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
54:460:00Guld
2
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
58:223:36Guld
2
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
58:223:36Guld
4
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
58:413:55Guld
5
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
58:544:08Guld
6
Nataliya Potopalska
Söders-Tyresö
59:114:25Guld
7
Britta Backlund
Stora Tuna IK
59:334:47Guld
8
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
59:374:51Guld
9
Anna Edenbrandt
IF Thor
60:035:17Guld
10
Linda Take
OK Djerf
60:516:05Guld
11
Rose-Marie Forslund
IFK Moras OK
61:006:14Guld
12
Anna Haglund
OK Hedströmmen
61:346:48Silver
13
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
61:527:06Silver
14
Anna Mårsell
Linköpings OK
62:227:36Silver
15
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
62:237:37Silver
16
Cecilia Einarsson
OK Hedströmmen
62:297:43Silver
17
Emma Johansson
Kristinehamns OK
62:568:10Silver
18
Anna Elffors
OK Orion
63:519:05Silver
19
Erika Nilsson
Söders-Tyresö
64:319:45Silver
20
Lina Åkesson
OK Linné
64:449:58Silver
21
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
66:0911:23Silver
22
Jessica Ekberg
IK Hakarpspojkarna
67:2612:40Silver
23
Jennie Pettersson
Visborgs OK
67:4512:59Silver
24
Inga Kazlauskaite
SOIK Hellas
69:1714:31Silver
25
Camilla Sjöberg
Skogslöparna
69:3614:50Silver
26
Marie-Louise Johansson
Göteborg-Majorna OK
70:1715:31Silver
27
Karin Boström
Järfälla OK
72:5018:04Silver
28
Kristina Roberto
OK Linné
77:4322:57Silver
29
Elisabet Larsson
Göteborg-Majorna OK
78:5924:13Brons
30
Emma Dahlskog
OK Denseln
80:4425:58Brons
31
Elin Hjertson
OK Linné
85:4030:54
 
D21 Kval D 0 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
55:020:00Guld
2
Karin Spjuth
IK Hakarpspojkarna
56:371:35Guld
3
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
56:521:50Guld
4
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
57:122:10Guld
5
Petra Thomasson
Leksands OK
57:232:21Guld
6
Helena Nordin
Skogslöparna
59:174:15Guld
7
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
59:354:33Guld
8
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
59:454:43Guld
9
Sara Lundblad
Tullinge SK
59:464:44Guld
10
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:526:50Guld
11
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
62:027:00Silver
12
Natalie Egli
Söders-Tyresö
63:028:00Silver
13
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
63:088:06Silver
14
Sara Helander
Domnarvets GOIF
64:289:26Silver
15
Elisabeth Nilsson
Söders-Tyresö
65:0510:03Silver
16
Juliette Soulard
Södertälje-Nykvarn Orientering
65:2910:27Silver
17
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
65:4110:39Silver
18
Sofia Karlsson
Tullinge SK
66:0211:00Silver
19
Linda Håkansson
Dalaportens OL
66:2111:19Silver
20
Louise Göthfors
Järfälla OK
67:0812:06Silver
21
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
67:3412:32Silver
22
Sofi Thorsell
IF Thor
67:4512:43Silver
23
Elin Johansson
Västerås SOK
68:3013:28Silver
24
Anna-Karin Mattsson
Sisu Forshaga SK
68:4413:42Silver
25
Emelie Eklöf
Stora Tuna IK
69:2814:26Silver
26
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
74:4519:43Silver
27
Malin Jonsson
OK Tyr
74:5319:51Silver
28
Kristin Jakobsson
OK Milan
75:3820:36Silver
29
Susanne Sjöö
Eksjö SOK
76:4021:38Silver
30
Emelie Svalin
Vänersborgs SK
81:4826:46Brons
31
Anna Olsson
Lunds OK
82:0026:58Brons
32
Ellinor Fransson
Ärla IF
86:3831:36
 
H21 Kval A 0 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
60:580:00Guld
2
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:530:55Guld
3
Anders Kleist
OK Denseln
63:442:46Guld
4
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
64:503:52Guld
5
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
65:564:58Guld
6
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
66:035:05Guld
7
Rikard Claesson
Stora Tuna IK
66:105:12Guld
8
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
66:385:40Guld
9
Martin Larsson
IFK Göteborg
66:465:48Guld
10
Martin Ivarsson
Kils OK
66:505:52Guld
11
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
67:126:14Guld
12
Martin Pettersson
Sävedalens AIK
67:356:37Guld
13
Kalle Dalin
Leksands OK
68:077:09Silver
14
Lars Magnusson
OK Linné
68:117:13Silver
15
Magnus Johansson
OK Ravinen
68:157:17Silver
16
Kalle Larsson
OK Linné
68:598:01Silver
17
Mattias Mårts
Stora Tuna IK
69:338:35Silver
18
Crister Nygren
IF Thor
69:428:44Silver
19
Mårten Martinsson
Kils OK
70:109:12Silver
20
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
70:149:16Silver
21
Mattias Karlsson
OK Linné
70:499:51Silver
22
Peter Löfås
Stora Tuna IK
72:3411:36Silver
23
Anders Lindéus
Hagaby GOIF
72:3811:40Silver
24
Erik Engstrand
IFK Göteborg
73:1612:18Silver
25
Rickard Holmqvist
Hestra IF
73:4012:42Silver
26
Pontus Nilsson
FK Friskus-Varberg
73:4812:50Silver
27
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
74:0113:03Silver
28
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
74:1613:18Silver
29
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
74:2613:28Silver
30
Harri Karlsson
OK Denseln
74:5013:52Silver
31
Oskar Håkansson
Ronneby OK
75:1014:12Silver
32
Robert Johansson
Täby OK
75:4114:43Silver
33
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
77:2216:24Silver
34
Henrik Olsson
Täby OK
79:2018:22Silver
35
Joakim Önnemar
Söderhamns OK
96:3035:32
Erik Sundberg
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
H21 Kval B 0 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
61:380:00Guld
2
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
63:281:50Guld
3
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
63:361:58Guld
4
Thomas Asp
IFK Göteborg
64:022:24Guld
4
Pontus Halldin
KFUM Örebro OK
64:022:24Guld
6
Anders Holmberg
Järla IF OK
64:222:44Guld
7
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
65:133:35Guld
8
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
65:163:38Guld
9
Nils Olsson
Stora Tuna IK
65:283:50Guld
10
Ulf Troeng
Dalaportens OL
65:564:18Guld
11
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
66:074:29Guld
12
Tomas Stenström
OK Linné
66:244:46Guld
13
Tobias Noborn
OK Orion
66:415:03Guld
14
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
67:275:49Guld
15
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
67:325:54Guld
16
Jens Nordström
Leksands OK
67:456:07Guld
17
Sven Lundbäck
Stora Tuna IK
67:596:21Guld
18
Peter Nilsson
IK Hakarpspojkarna
68:517:13Guld
19
Andreas Kallin
Täby OK
69:357:57Silver
20
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
69:367:58Silver
21
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
70:328:54Silver
22
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
70:509:12Silver
23
Björn Widén
Linköpings OK
71:039:25Silver
24
Daniel Kaipe
Leksands OK
71:069:28Silver
25
Niklas Bratt
OK Orion
71:179:39Silver
26
Martin Asp
Täby OK
72:0910:31Silver
27
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
72:2510:47Silver
28
Christian Håkansson
Ronneby OK
72:5811:20Silver
29
Erik Tholén
OK Skogshjortarna
73:1011:32Silver
30
Tobias Kjell
Täby OK
74:0512:27Silver
31
Petter Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
76:5515:17Silver
32
Tomas Hallmén
OK Tisaren
78:0016:22Silver
33
Josef Nordlund
OK Linné
80:3718:59Silver
34
Magnus Thurén
Ronneby OK
83:1521:37Silver
Ulrik Imberg
OK Linné
Ej godkänd
Jakob Jansson
Järla IF OK
Ej godkänd
 
H21 Kval C 0 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Lauri
OK Tisaren
61:110:00Guld
2
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
62:561:45Guld
3
Jan Olm
Kils OK
63:162:05Guld
4
Emil Wingstedt
Växjö OK
63:252:14Guld
5
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
64:253:14Guld
6
Martin Johansson
IFK Moras OK
64:293:18Guld
7
Peter Hemmyr
IFK Umeå
64:363:25Guld
8
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
65:003:49Guld
9
Johan Nordlund
Leksands OK
66:044:53Guld
10
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
66:054:54Guld
11
Stephen Palmer
Malungs OK Skogsmårdarna
66:115:00Guld
12
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
66:255:14Guld
13
Jens Molin
Södertälje-Nykvarn Orientering
66:455:34Guld
14
Liutauras Bilevicius
SOIK Hellas
66:495:38Guld
15
Daniel Blohm
Södertälje-Nykvarn Orientering
67:126:01Guld
16
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
67:576:46Guld
17
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
68:086:57Guld
18
Martin Claesson
IFK Göteborg
68:277:16Guld
19
Andreas Johansson
IFK Göteborg
69:418:30Silver
20
Johan Alfredsson
Stora Tuna IK
70:179:06Silver
21
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
70:319:20Silver
22
Tomas Jonsson
Järfälla OK
70:359:24Silver
23
Jan Johansson
IFK Umeå
70:409:29Silver
24
Rickard Svensson
Göteborg-Majorna OK
70:449:33Silver
25
Petter Jönsson
Järla IF OK
71:1610:05Silver
26
Dan Norin
Gävle OK
71:1810:07Silver
27
Johan Nordström
OK Älgen
71:4110:30Silver
28
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
72:0010:49Silver
29
Håkan Gunnarsson
OK Orion
72:2111:10Silver
30
Jonas Vestbom
OK Hammaren
73:2912:18Silver
31
Stefan Sjölund
Skogslöparna
74:4913:38Silver
32
Andreas Ferm
OK Skogsfalken
77:0515:54Silver
33
Truls Persson
OK Alehof
77:4716:36Silver
Edvin Karlsson
OK Denseln
Ej godkänd
 
H21 Kval D 0 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Troeng
OK Linné
62:290:00Guld
2
Erik Andersson
OK Denseln
62:460:17Guld
3
Jan Troeng
OK Linné
63:471:18Guld
4
Hans Brolund
OK Denseln
64:171:48Guld
5
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
65:112:42Guld
6
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
65:433:14Guld
6
Jonas Engström
OK Hällen
65:433:14Guld
8
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
66:043:35Guld
9
Per Brolund
OK Denseln
66:083:39Guld
10
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
66:364:07Guld
11
Johan Hellman
OK Tyr
66:384:09Guld
12
Anders Österlund
Västerås SOK
66:434:14Guld
13
Tommy Lindberg
OK Roslagen
67:154:46Guld
14
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
67:274:58Guld
15
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
67:465:17Guld
16
Mattias Millinger
Västerås SOK
68:025:33Guld
17
Johan Granath
IFK Lidingös Skid o OK
68:516:22Guld
18
Olle Kärner
Leksands OK
69:056:36Guld
19
NiklasÅ Wrane
Söders-Tyresö
69:297:00Guld
20
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
70:047:35Silver
21
Per Ek
Söders-Tyresö
70:197:50Silver
22
Thomas Persson
OK Denseln
70:518:22Silver
23
Gustaf Granath
Västerås SOK
71:258:56Silver
24
Greger Tysk
Leksands OK
72:4810:19Silver
25
Martin Norling
Söders-Tyresö
73:2710:58Silver
26
Per Carlborg
Nyköpings OK
74:4112:12Silver
27
Johan Ahlström
Västerås SOK
75:4113:12Silver
28
Magnus Persson
OK Tisaren
75:5813:29Silver
29
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
76:1013:41Silver
30
Jonas Eklund
OK Roslagen
76:4114:12Silver
31
Håkan Andersson
Västerås SOK
78:3516:06Silver
32
Magnus Palm
OK Skogsfalken
81:4819:19Silver
33
Rikard Pentonen
Hestra IF
87:1624:47Silver
34
Anders Boström
Järfälla OK
88:1325:44Silver
Erik Jonsson
OK Linné
Ej godkänd
 
D20 Kval A 0 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
46:200:00Guld
2
Sofie Johansson
OK Linné
49:483:28Guld
3
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
52:256:05Silver
4
Anna Runesson
OK Vivill
52:266:06Silver
5
Fanny Fredriksson
Täby OK
52:346:14Silver
6
Frida Andersson
Falkenbergs OK
52:436:23Silver
7
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
55:178:57Silver
8
Lisa Carlsson
Skellefteå OK
56:4410:24Silver
9
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
57:5011:30Silver
10
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
58:2712:07Silver
11
Stina Edejern
Alfta-Ösa OK
58:5012:30Silver
12
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
59:0012:40Silver
13
Terese Herlin
Turebergs IF
59:0512:45Silver
14
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
60:5314:33Silver
15
Maria Gustafsson
OK Älme
61:0214:42Silver
16
Hanna Johansson
OK Skogshjortarna
62:5316:33Silver
17
Lotta Nilsson
OK Alehof
63:2417:04Silver
18
Stina Banck
IF Hagen
64:2918:09Silver
19
Sara Bengtsson
Årsunda IF
65:4019:20Silver
20
Isabell Håkansson
Sävedalens AIK
65:5319:33Silver
21
Julia Torstensson
OK Landehof
66:2320:03Brons
22
Emma Isaksson
Skogslöparna
66:2620:06Brons
23
Elin Björkman
Täby OK
67:2221:02Brons
24
Karna Thorsson
OK Vilse 87
69:0222:42Brons
25
Sofia Persson
Snättringe SK
70:0223:42Brons
26
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
71:2725:07
27
Karin Janerås
OK Linné
75:2929:09
28
Helena Bornedal
OK Milan
75:5329:33
29
Anna Eriksson
OK Linné
76:3830:18
30
Hanna Jonsson
Midälva OK
80:1533:55
31
Therese Larsson
OK Kroppefjäll
81:5535:35
32
Lisa Olsson
Turebergs IF
89:1642:56
Julia Dalgren
OK Ravinen
Ej godkänd
Kristina Bornedal
OK Milan
Ej godkänd
 
D20 Kval B 0 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin A Skantze
Järla IF OK
46:470:00Guld
2
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
50:373:50Guld
3
Johanna Edin
Midälva OK
51:575:10Guld
4
Helena Andersson
OK Tisaren
53:006:13Silver
5
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
54:097:22Silver
6
Johanna Lindberg
OK Denseln
54:227:35Silver
7
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
55:078:20Silver
8
Kristina Gatel
IF Thor
57:0410:17Silver
9
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
57:4210:55Silver
10
Johanna Jonsson
OK Tisaren
58:0411:17Silver
11
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
59:1312:26Silver
12
Linn Olsson
OK Orion
60:2513:38Silver
13
Evelin Gustafsson
Vittjärvs IK
60:3513:48Silver
14
Kristina Andersson
Jönköpings OK
60:5114:04Silver
15
Petra Olander
Långhundra IF
61:0114:14Silver
15
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
61:0114:14Silver
17
Johanna Berggren
Ljungskile FK
61:0614:19Silver
18
Malin Gustafsson
Eksjö SOK
61:1614:29Silver
19
Eva Tiselius
OK Kåre
62:3515:48Silver
20
Jenny Larsson
OK Skogshjortarna
64:5118:04Silver
21
Mari Troeng
Storviks IF
67:0620:19Brons
22
Lisa Palm
Lessebo OK
68:3321:46Brons
23
Mirja Andersson
Söders-Tyresö
69:1722:30Brons
24
Janna Grevillius
OK Grane
69:4022:53Brons
25
Emma Eriksson
OK Linné
78:2131:34
26
Anna-Karin Claesson
OK Kullingshof
79:0732:20
27
Linnea Kjell
Linköpings OK
81:5935:12
28
Sandra Kreuzer-Boberg
Ärla IF
87:2440:37
29
Maria Tuomi
OK Kolmården
100:0953:22
Elena Andersson
Midälva OK
Ej godkänd
 
H20 Kval A 0 meter38 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Julian Dent
IK Hakarpspojkarna
57:110:00Guld
2
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
58:251:14Guld
3
Tobias Öström
OK Tyr
58:431:32Guld
4
Johan Levin
OK Tyr
60:193:08Guld
5
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
61:394:28Guld
6
Mattias Ericsson
OK Denseln
62:565:45Guld
7
Anders Trolin
Forsa OK
63:366:25Guld
8
John Fredriksson
Täby OK
64:207:09Silver
9
Simon Jakobson
Tibro OK
64:397:28Silver
10
Markus Hellström
Forsa OK
64:447:33Silver
11
Daniel Johannesson
Västerås SOK
64:567:45Silver
12
Henrik Jansson
OK Tisaren
65:158:04Silver
13
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
65:298:18Silver
14
Pär Olofsson
Rehns BK
66:579:46Silver
15
Erik Lundh
OK Pan-Kristianstad
67:2210:11Silver
16
Isac Åkerberg
OK Tisaren
68:4511:34Silver
17
Ivan Forsgren
OK Tisaren
69:3712:26Silver
18
Anders Håkansson
Dalaportens OL
69:3812:27Silver
19
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
70:1213:01Silver
20
Martin Fredriksson
OK Skogshjortarna
70:2513:14Silver
21
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
70:3813:27Silver
22
Anders Lindberg
Söderhamns OK
71:2514:14Silver
23
Lars Axelsson
Hjobygdens OK
72:4015:29Silver
24
Johannes Svensson
OK Tyr
73:0615:55Silver
25
Anders Platt
Järla IF OK
73:0815:57Silver
26
Daniel Halliday
Sävedalens AIK
74:3117:20Silver
27
Mattias Eriksson
Rånäs OK
75:5818:47Silver
28
Jens Grevillius
OK Grane
76:1819:07Silver
29
Fredrik Åkerlind
Vallentuna-Össeby OL
76:2119:10Silver
30
Gustaf Carlsson
Dalaportens OL
77:3520:24Silver
31
Linus Larsson
FK Göingarna
78:0720:56Silver
32
Victor Axbom
OK Landehof
78:3821:27Silver
33
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
80:0722:56Silver
34
Brent Godman
Gotlands Bro OK
95:1338:02
35
Andreas Lundblad
OK Nackhe
119:4762:36
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Henrik Lundgren
Kils OK
Ej godkänd
Martin Palm
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
H20 Kval B 0 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
57:370:00Guld
2
William Lind
Sävedalens AIK
58:050:28Guld
3
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
58:571:20Guld
4
Mikael Nordström
Rånäs OK
61:093:32Guld
4
Nils Björke
Söders-Tyresö
61:093:32Guld
6
Gustav Strindhagen
FK Vittus
61:183:41Guld
7
Andreas Eriksson
Umeå OK
61:233:46Guld
8
David Bejbom
Uddevalla OK
61:363:59Guld
9
David A Skantze
Järla IF OK
61:574:20Guld
10
Erik Lind
Säterbygdens OK
62:565:19Guld
11
Ola Carlsson
OK Motala
63:035:26Guld
12
Johan Olsson
Hjobygdens OK
63:135:36Guld
13
Gustav Hall
Dalaportens OL
63:496:12Guld
14
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
63:536:16Guld
15
Erik Thorsson
Tullinge SK
64:497:12Silver
15
Patrik Berglund
Sävedalens AIK
64:497:12Silver
17
Andreas Pousette
Rånäs OK
65:007:23Silver
18
Albert Mollén
OK Denseln
65:287:51Silver
19
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
65:508:13Silver
20
Martin Barrefalk
Härnösands OK
66:188:41Silver
21
Oleg Chepelin
OK Tyr
66:268:49Silver
22
Björn Pramlid
OK Klemmingen
66:599:22Silver
23
David Runemalm
Nybro OK
67:129:35Silver
24
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
67:5210:15Silver
25
Anton Lif
Gävle OK
68:0610:29Silver
26
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
68:2710:50Silver
27
Karl Larsson
OK Skogshjortarna
68:3911:02Silver
28
Erik Edespong
FK Friskus-Varberg
69:1611:39Silver
29
Lukas Peterson
IFK Umeå
69:2411:47Silver
30
Ola Stenbeck
Halmstad OK
71:0213:25Silver
31
Joel Sjölander
Härnösands OK
72:2814:51Silver
32
Johan Persson
Hagaby GOIF
73:4516:08Silver
33
Erik Mattsson
Järla IF OK
75:0217:25Silver
34
Thomas Eek
Köping-Kolsva OK
75:3417:57Silver
35
Niklas Skyttner
Forsa OK
76:3218:55Silver
36
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
79:1721:40Silver
37
Thomas Ohlin
Rånäs OK
79:4122:04Silver
 
D18 Kval A 0 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Sand
OK Tisaren
45:040:00Guld
2
Maria Jonsson
Midälva OK
45:060:02Guld
3
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
46:391:35Guld
4
Karin Persson
Hagaby GOIF
48:133:09Guld
5
Josefin Dahlsten
Eksjö SOK
48:273:23Guld
6
Helena Strand
OK Landehof
48:563:52Guld
7
Agnes Söderlund
Tormestorps IF
49:174:13Guld
8
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
49:524:48Guld
9
Frida Bakkman
SOK Viljan
50:285:24Guld
10
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
51:496:45Silver
11
Sofie Pettersson
Ulricehamns OK
51:556:51Silver
12
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
51:566:52Silver
13
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
52:277:23Silver
14
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
53:368:32Silver
15
Janni Axelsson
Sävedalens AIK
55:0810:04Silver
16
Matilda Österberg
Linköpings OK
55:2010:16Silver
17
Elin Hamrefors
OK Landehof
56:1111:07Silver
18
Caroline Gustavsson
Istrums SK
56:5011:46Silver
19
Elin Karlsson
Turebergs IF
58:4313:39Silver
20
Sanna Eriksson
IF Rigor
58:5613:52Silver
21
Kristin Karlsson
Finspångs SOK
59:3414:30Silver
22
Ida Olsson
OK Orion
63:0017:56Silver
23
Sofia Carlsson
Västerås SOK
63:3218:28Silver
24
Linn Rönnols
Täby OK
64:3919:35Silver
25
Martina Petersson
Burseryds IF
67:3122:27Brons
26
Michelle Johansson
Idefjordens SK
73:1628:12
27
Anna Brammås
Västerås SOK
74:5729:53
28
Helena Lindqvist
Västerås SOK
97:5552:51
 
D18 Kval B 0 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Johansson
Filipstadsbygdens OK
44:470:00Guld
2
Sofia Adolfsson
OK Kåre
45:460:59Guld
3
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
46:421:55Guld
4
Lina Sundqvist
OK Kåre
47:432:56Guld
5
Ida Johansson
IFK Moras OK
48:243:37Guld
6
Josefine Carlsson
SOK Viljan
48:504:03Guld
7
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
50:425:55Silver
8
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
51:076:20Silver
9
Julia Thorén
Eksjö SOK
51:086:21Silver
10
Kristin Boman
SOK Viljan
53:078:20Silver
10
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
53:078:20Silver
12
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
54:329:45Silver
13
Sara Rapp
IFK Moras OK
54:449:57Silver
14
Malin Welén
Hallstahammars OK
56:1411:27Silver
15
Josefin Persson
Tullinge SK
56:3211:45Silver
16
Cecilia Olsson
Rävetofta OK
57:0412:17Silver
17
Linnea Börjars
Kils OK
59:2014:33Silver
18
Elin Dölerud
Kils OK
59:2314:36Silver
19
Åsa Lundmark
Bromma-Vällingby SOK
60:5716:10Silver
20
Stina Wåhlberg
OK Kåre
64:3519:48Brons
21
Malin Johansson
Stigmännen Karlshamns OK
65:2820:41Brons
22
Lisa Persson
IFK Lidingös Skid o OK
65:3820:51Brons
23
Hanna Gustavsson
OK Skogsstjärnan
66:1121:24Brons
24
Sofia Larsson
Hestra IF
70:3125:44
25
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
72:0327:16
26
Åsa Holmgren
Västerås SOK
72:4828:01
27
Elsa Jansson
Främmestads IK
73:4428:57
28
Hanna Falk
IF Thor
89:3344:46
Ulrika Dagobert
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
D18 Kval C 0 meter25 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Eskilsson
Haninge SOK
44:360:00Guld
2
Maria Arvidsson
Kalmar OK
46:392:03Guld
3
Sofia Törnqvist
Storviks IF
47:182:42Guld
4
Eva Svensson
IFK Moras OK
47:543:18Guld
5
Fredrika Vångell
Linköpings OK
48:534:17Guld
6
Helena Lidhage
IK Ymer
50:035:27Silver
7
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
50:406:04Silver
8
Anna Ordqvist
Kils OK
52:428:06Silver
9
Lovisa Berg
OK Milan
54:019:25Silver
10
Johanna Lidström
OK Landehof
56:4712:11Silver
11
Cecilia Bergander
Eksjö SOK
57:4313:07Silver
12
Kajsa Axin
Hagaby GOIF
58:0213:26Silver
13
Elin Vedin
Midälva OK
58:0313:27Silver
14
Therese Sahlin
Midälva OK
61:0016:24Silver
15
Anna Tiderman
Snättringe SK
62:5718:21Silver
16
Kristin Ander
OK Landehof
63:2718:51Silver
17
Maria Brodin
OK Djerf
63:4319:07Silver
18
Maria Dovåker-Liss
Leksands OK
64:3620:00Brons
19
Susanne De Bourg
Ronneby OK
65:0720:31Brons
20
Karin Malmberg
Kvarnsvedens GOIF OK
65:2220:46Brons
21
Malin Sundqvist
Tullinge SK
77:3332:57
22
Jessica Bäckström
Sundsvalls OK
79:0734:31
23
Ida Johansson
Stigmännen Karlshamns OK
116:1471:38
Elin Pettersson
Täby OK
Ej godkänd
Martina Karlsson
OK Njudung
Ej godkänd
 
H18 Kval A 0 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pelle Engstrand
Rehns BK
45:110:00Guld
2
Petter Eriksson
OK Rodhen
45:190:08Guld
3
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
47:302:19Guld
4
Simon Elgsten
Eksjö SOK
47:542:43Guld
5
Emil Andersson
Ärla IF
48:303:19Guld
6
Markus Johansson
Rydboholms SK
49:264:15Guld
7
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
49:424:31Guld
8
David Lingfors
IF Hallby
50:305:19Guld
9
Erik Blomberg
Nyköpings OK
50:435:32Guld
10
Johan Winterås
Västerbergslagens OL
51:206:09Silver
11
Linus Lauri
OK Tisaren
51:276:16Silver
12
Samuel Andersson
IK Gandvik
51:516:40Silver
13
Mikael Kristensson
OK Torfinn
52:217:10Silver
14
Håkan Pettersson
OK Djerf
52:247:13Silver
15
Mattias Jonsson
Nybro OK
53:107:59Silver
16
Mikael Eliasson
OK Alehof
53:198:08Silver
17
Erik Holmberg
Uddevalla OK
53:428:31Silver
18
Erik Boström
Järla IF OK
53:448:33Silver
19
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
55:029:51Silver
20
Ruben Svartholm
Gammelstads IF
55:3110:20Silver
21
Joel Lännevall
OK Roslagen
55:5610:45Silver
22
Daniel Persson
Skogslöparna
56:1611:05Silver
23
Daniel Edlund
OK Nolaskogsarna
56:4811:37Silver
24
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
57:3912:28Silver
25
Erik Melén
Motala AIF OL
58:0712:56Silver
26
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
58:2113:10Silver
27
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
58:5013:39Silver
28
Emil Johansson
OK Tisaren
59:3514:24Silver
29
Erik Pettersson
Nyköpings OK
62:1417:03Silver
30
Markus Nilsson
OK Nackhe
62:1717:06Silver
31
Johan Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
63:1518:04Silver
32
Emil Hägglund
OK Nolaskogsarna
63:1618:05Silver
33
Edvin Lindmark
Skarpnäcks OL
64:5219:41Silver
34
Jonathan Svensson
Växjö OK
65:2220:11Brons
35
Olle Karlsson
Tullinge SK
66:1621:05Brons
36
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
67:4022:29Brons
37
Daniel Nordebo
Älvsby IF
74:5329:42
38
Alexander Blomberg
Nyköpings OK
75:2930:18
Emil Backlund
Dalaportens OL
Ej godkänd
Martin Johansson
Hallstahammars OK
Ej godkänd
 
H18 Kval B 0 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Patrik Karlsson
Växjö OK
44:350:00Guld
2
Johan Eriksson
Gävle OK
45:280:53Guld
3
Simon Jacobsson
Långhundra IF
46:001:25Guld
4
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
47:292:54Guld
5
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
48:333:58Guld
6
Emanuel Winblad
Uddevalla OK
48:414:06Guld
7
Emil Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
48:434:08Guld
8
Simon Andersson
Forsa OK
48:514:16Guld
9
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
49:224:47Guld
10
Mattias Andersson
Boxholm-Mjölby OL
49:304:55Guld
11
Björn Norman
KFUM Örebro OK
51:377:02Silver
12
Jonatan Westlund
OK Tyr
51:397:04Silver
13
Daniel Erlandsson
OK Vilse 87
51:527:17Silver
14
Olof Krantz
IK Gandvik
51:577:22Silver
15
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
52:478:12Silver
16
Olle Olofsson
Rehns BK
53:098:34Silver
17
Patrik Lind
OK Tor
53:168:41Silver
18
Patrik Lindeberg
Ringsjö OK
53:389:03Silver
19
Johan Knubbe
OK Mark
53:409:05Silver
20
Erik Amberg
Järla IF OK
53:519:16Silver
21
Erik Zander
IFK Moras OK
53:529:17Silver
22
Dennis Hansson
OK Orion
54:4610:11Silver
23
Martin Axeen
Linköpings OK
55:3310:58Silver
24
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
55:3911:04Silver
25
Oscar Arman
Nyköpings OK
55:4811:13Silver
26
Jens Öström
OK Tyr
55:5911:24Silver
27
Jonas Lundgren
Stora Tuna IK
56:4312:08Silver
28
Karl Levin
OK Tyr
57:5613:21Silver
29
Ola Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
59:3815:03Silver
30
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
59:5615:21Silver
31
Jon Eklund
IK Jarl Rättvik
62:0317:28Silver
32
Jonas Wallin
OK Roto
65:1820:43Brons
33
Oskar Jacobson
OK Milan
65:2420:49Brons
34
David Modig
OK Alehof
71:5627:21
35
Niklas Olsson
Täby OK
72:5428:19
36
Johan Hamelius
Säterbygdens OK
76:2731:52
37
Martin Hederskog
HJS-Vansbro OK
76:3331:58
38
Erik Jonsson
Hestra IF
83:1838:43
39
Emil Svensson
Hjärnarps GH OL
93:1448:39
 
H18 Kval C 0 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Liljequist
OK Älme
43:530:00Guld
2
Erik Pettersson
Visborgs OK
45:351:42Guld
3
Johan Aronsson
OK Tisaren
45:491:56Guld
4
Daniel Attås
OK Tisaren
46:302:37Guld
5
Linus Karlsson Mood
Länna IF
49:355:42Silver
6
Tomas Reibring
Nyköpings OK
49:375:44Silver
7
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
50:116:18Silver
8
Rickard Rosgren
OK Njudung
50:537:00Silver
9
Jimmy Larsson
Alfta-Ösa OK
51:097:16Silver
10
Johan Olausson
OK Orion
52:208:27Silver
11
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
52:218:28Silver
12
Joakim Millegård
Sävedalens AIK
52:258:32Silver
13
Anders Ohlsson
Tullinge SK
52:388:45Silver
14
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
52:418:48Silver
15
Simon Lindberg
Västerås SOK
53:089:15Silver
16
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
53:219:28Silver
17
Johannes Eklund
Rånäs OK
53:499:56Silver
18
Anton Östlin
Linköpings OK
54:1310:20Silver
19
Charley Ziegler
Lerums SOK
54:1910:26Silver
20
Martin Sundlöf
Gävle OK
54:2510:32Silver
21
Calle Grape
Stora Tuna IK
54:4310:50Silver
22
Rasmus Leo
OK Stigen
56:1012:17Silver
23
Filip Johansson
OK Tyr
56:2112:28Silver
24
Tim Björkman
OK Vilse 87
56:3612:43Silver
25
Jon Gustafsson
IK Hakarpspojkarna
57:3813:45Silver
26
Mattias Andersson
IF Thor
57:5013:57Silver
27
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
57:5314:00Silver
28
Joel Ericsson
Haninge SOK
58:1714:24Silver
29
Anders Nilsson
Stora Tuna IK
58:1814:25Silver
30
David Holmström
OK Roslagen
59:1515:22Silver
31
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
60:1116:18Silver
32
Mattias Nilsson
OK Alehof
60:2816:35Silver
33
Patrik Holm
Västerås SOK
60:3616:43Silver
34
Jens Dahlstrand
Lerums SOK
64:1820:25Brons
34
Johan Silvemark
Dalaportens OL
64:1820:25Brons
36
Johan Wikström
OK Tyr
66:5222:59Brons
37
Robin Johansson
OK Skogsfalken
74:3730:44