SM Sprint Final

2005-06-10

Arrangör: IFK Umeå

Nivå:
Nationell
Anmälda:
217
Form:
Individuell
Startande:
217
Distans:
Sprint
Fullföljande:
203
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Final 2900 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simone Niggli-Luder
Ulricehamns OK
14:064:520:00Brons
2
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
14:204:570:14Brons
3
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
14:305:000:24Brons
4
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
14:425:040:36Brons
5
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
15:035:110:57Brons
6
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
15:055:120:59Brons
7
Annika Billstam
OK Linné
15:105:141:04Brons
8
Anna Mårsell
Linköpings OK
15:295:201:23Brons
9
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
15:385:231:32Brons
10
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
15:555:291:49Brons
11
Linda Take
OK Djerf
15:595:311:53Brons
11
Karin Boström
Järfälla OK
15:595:311:53Brons
13
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
16:005:311:54Brons
13
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
16:005:311:54Brons
15
Carina Svensson
Eksjö SOK
16:025:321:56Brons
16
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
16:045:321:58Brons
17
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
16:065:332:00Brons
18
Anna Ställberg
Tullinge SK
16:125:352:06Brons
18
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
16:125:352:06Brons
20
Johanna Svensson
OK Hällen
16:265:402:20Brons
21
Louise Göthfors
Järfälla OK
16:285:412:22Brons
22
Rose-Marie Forslund
IFK Moras OK
16:325:422:26Brons
22
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
16:325:422:26Brons
24
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
16:375:442:31Brons
25
Annika Lundström
Sundbybergs IK
16:455:472:39Brons
26
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
16:465:472:40Brons
27
Inga Kazlauskaite
SOIK Hellas
16:495:482:43Brons
27
Emma Andersson
Sävedalens AIK
16:495:482:43Brons
29
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
17:085:543:02Brons
30
Susanne Rutqvist
Vittjärvs IK
17:125:563:06Brons
31
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
17:135:563:07Brons
32
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
17:276:013:21Brons
33
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
17:356:043:29Brons
34
Petra Thomasson
Leksands OK
17:376:043:31Brons
35
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
18:026:133:56Brons
36
Lin Eriksson
Linköpings OK
18:096:164:03Brons
37
Johanna Bygdell
Halmstad OK
18:106:164:04Brons
Helena Nordin
IF Thor
Diskvalificerad
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
Diskvalificerad
Sara Lundblad
Tullinge SK
Diskvalificerad
 
H21 Final 3370 meter41 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Johansson
IFK Moras OK
14:304:180:00Brons
2
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
14:344:190:04Brons
3
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
14:454:230:15Brons
4
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
14:494:240:19Brons
5
Yuri Omelchenko
OK Orion
14:534:250:23Brons
6
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
14:554:260:25Brons
7
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
15:004:270:30Brons
8
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna IK
15:094:300:39Brons
9
Ulf Troeng
Dalaportens OL
15:104:300:40Brons
9
Kalle Dalin
Leksands OK
15:104:300:40Brons
11
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
15:114:300:41Brons
12
Peter Öberg
OK Hällen
15:154:320:45Brons
13
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
15:194:330:49Brons
14
Jan Troeng
OK Linné
15:214:330:51Brons
15
Mats Troeng
OK Linné
15:224:340:52Brons
16
Damien Renard
OK Denseln
15:234:340:53Brons
17
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
15:304:361:00Brons
18
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
15:314:361:01Brons
19
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
15:354:371:05Brons
20
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
15:384:381:08Brons
21
Erik Andersson
OK Denseln
15:414:391:11Brons
21
Rickard Wass
Järla IF OK
15:414:391:11Brons
23
Thomas Asp
IFK Göteborg
15:494:421:19Brons
23
Johan Nordlund
Leksands OK
15:494:421:19Brons
25
Rob Walter
Malungs OK Skogsmårdarna
15:514:421:21Brons
26
David Shepherd
Göteborg-Majorna OK
15:524:421:22Brons
27
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
15:544:431:24Brons
28
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
15:594:451:29Brons
29
Peter Hemmyr
IFK Umeå
16:024:451:32Brons
30
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
16:134:491:43Brons
31
Mattias Millinger
Västerås SOK
16:154:491:45Brons
32
Casper Giding
IFK Lidingös Skid o OK
16:164:501:46Brons
33
Edvin Karlsson
OK Denseln
16:234:521:53Brons
34
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
16:244:521:54Brons
35
Martin Hogedal
OK Orion
16:254:521:55Brons
36
Per Sjögren
KFUM Örebro OK
16:414:572:11Brons
37
Fredrik Åhman
IFK Umeå
16:424:572:12Brons
38
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
16:464:592:16Brons
39
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
16:525:002:22Brons
40
Markus Adolfsson
Linköpings OK
16:575:022:27Brons
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
Diskvalificerad
 
D20 Final 2760 meter21 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin A Skantze
Järla IF OK
14:405:190:00Brons
2
Sofie Johansson
OK Linné
14:455:210:05Brons
3
Fanny Fredriksson
Täby OK
14:585:250:18Brons
4
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
15:425:411:02Brons
5
Johanna Lindberg
OK Denseln
15:435:421:03Brons
6
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
15:485:431:08Brons
7
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
15:575:471:17Brons
8
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
16:075:501:27Brons
9
Lisa Palm
Lessebo OK
16:095:511:29Brons
10
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
16:155:531:35Brons
11
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
16:215:551:41Brons
12
Mari Troeng
Storviks IF
16:336:001:53Brons
13
Marie Rönnestrand
Frösö IF
16:386:021:58Brons
14
Nadia Larsson
Tullinge SK
16:476:052:07Brons
15
Mirja Andersson
Söders-Tyresö
17:086:122:28Brons
16
Johanna Berggren
Ljungskile FK
17:396:242:59Brons
17
Sofia Persson
Snättringe SK
18:326:433:52Brons
18
Ida Pettersson
Täby OK
18:446:474:04Brons
19
Carolina Klasson
Ulricehamns OK
19:006:534:20Brons
20
Monika Lund
Litsbygdens SK
20:317:265:51Brons
21
Julia Dalgren
OK Ravinen
21:237:456:43Brons
 
H20 Final 3090 meter35 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
14:084:340:00Brons
2
Henrik Jansson
OK Tisaren
14:144:360:06Brons
3
Erik Thorsson
Tullinge SK
14:214:390:13Brons
4
Mikael Nordström
Rånäs OK
14:224:390:14Brons
5
Mattias Ericsson
OK Denseln
14:284:410:20Brons
5
William Lind
Sävedalens AIK
14:284:410:20Brons
7
Gustav Strindhagen
FK Vittus
14:544:490:46Brons
8
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
14:574:500:49Brons
9
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
14:584:510:50Brons
10
Albert Mollén
OK Denseln
15:064:530:58Brons
11
Simon Jakobson
Tibro OK
15:114:551:03Brons
12
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
15:144:561:06Brons
13
Thomas Ohlin
Rånäs OK
15:265:001:18Brons
13
Andreas Pousette
Rånäs OK
15:265:001:18Brons
15
Martin Fredriksson
OK Skogshjortarna
15:275:001:19Brons
16
David A Skantze
Järla IF OK
15:285:001:20Brons
17
Joel Sjölander
Härnösands OK
15:365:031:28Brons
18
Brent Godman
Gotlands Bro OK
15:395:041:31Brons
19
Anders Lindberg
Söderhamns OK
15:515:081:43Brons
20
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
15:535:081:45Brons
21
Erik Edespong
FK Friskus-Varberg
15:585:101:50Brons
22
Andreas Eriksson
Umeå OK
16:215:172:13Brons
23
David Runemalm
Nybro OK
16:225:182:14Brons
24
Erik Mattsson
Järla IF OK
16:265:192:18Brons
24
Karl Larsson
OK Kullingshof
16:265:192:18Brons
26
Kjell Winblad
Rehns BK
16:285:202:20Brons
27
Andreas Bjärkmar
Linköpings OK
16:495:272:41Brons
28
Erik Johansson
Falköpings AIK
16:575:292:49Brons
29
Erik Lundh
OK Pan-Kristianstad
16:585:292:50Brons
30
Johannes Svensson
OK Tyr
16:595:302:51Brons
31
Johan Persson
Hagaby GOIF
17:095:333:01Brons
32
Linus Lundström
Söderhamns OK
17:255:383:17Brons
33
Anders Platt
Järla IF OK
17:355:413:27Brons
34
Tomas Johnsson
Sundsvalls OK
17:465:453:38Brons
35
Jan Fjällstedt
Umeå OK
18:376:014:29Brons
 
D18 Final 2600 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
14:265:330:00Brons
2
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
14:365:370:10Brons
3
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
14:375:370:11Brons
4
Eva Svensson
IFK Moras OK
14:535:430:27Brons
5
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
15:125:510:46Brons
6
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
15:185:530:52Brons
7
Helena Lidhage
IK Ymer
15:205:540:54Brons
8
Maria Jonsson
Midälva OK
15:315:581:05Brons
9
Lina Sundqvist
OK Kåre
15:386:011:12Brons
10
Linn Bylars
Forsa OK
15:416:021:15Brons
10
Malin Sand
OK Tisaren
15:416:021:15Brons
12
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
15:446:031:18Brons
12
Sofia Adolfsson
OK Kåre
15:446:031:18Brons
14
Helena Strand
OK Landehof
15:456:031:19Brons
15
Sofia Carlsson
Västerås SOK
15:526:061:26Brons
16
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
15:586:081:32Brons
17
Elsa Jansson
Främmestads IK
15:596:091:33Brons
17
Ida Johansson
IFK Moras OK
15:596:091:33Brons
19
Josefin Persson
Tullinge SK
16:036:101:37Brons
20
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
16:056:111:39Brons
21
Sara Rapp
IFK Moras OK
16:086:121:42Brons
22
Alva Olsson
Västerås SOK
16:246:181:58Brons
23
Sofia Törnqvist
Storviks IF
16:356:232:09Brons
24
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
16:386:242:12Brons
25
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
16:536:302:27Brons
26
Jessica Bäckström
Sundsvalls OK
17:006:322:34Brons
27
Fredrika Vångell
Linköpings OK
17:016:332:35Brons
28
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
17:286:433:02Brons
29
Lisa Persson
IFK Lidingös Skid o OK
17:426:483:16Brons
30
Maria Brodin
OK Djerf
17:566:543:30Brons
31
Emma Edejern
IFK Bergvik
17:596:553:33Brons
32
Martina Karlsson
OK Njudung
18:056:573:39Brons
33
Malin Eriksson
Umeå OK
18:066:583:40Brons
34
Lovisa Berg
OK Milan
18:127:003:46Brons
35
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
19:037:204:37Brons
36
Therese Rosendahl
Västerås SOK
19:117:234:45Brons
37
Linda Vesterlund
Robertsfors IK
20:137:475:47Brons
38
Linn Rönnols
Täby OK
20:327:546:06Brons
Therese Bentevik
Nyköpings OK
Diskvalificerad
Sara Bergström
IFK Umeå
Diskvalificerad
 
H18 Final 3000 meter40 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Patrik Karlsson
Växjö OK
13:534:380:00Brons
2
Johan Eriksson
Gävle OK
14:244:480:31Brons
3
Pelle Engstrand
Rehns BK
14:344:510:41Brons
4
Petter Eriksson
OK Rodhen
14:374:520:44Brons
5
Erik Liljequist
OK Älme
14:444:550:51Brons
6
Daniel Attås
OK Tisaren
14:464:550:53Brons
7
Olle Olofsson
Rehns BK
14:534:581:00Brons
8
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
15:045:011:11Brons
9
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
15:075:021:14Brons
10
Ola Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
15:125:041:19Brons
11
Tomas Reibring
Nyköpings OK
15:135:041:20Brons
12
Olle Karlsson
Tullinge SK
15:215:071:28Brons
13
Anton Östlin
Linköpings OK
15:235:081:30Brons
13
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
15:235:081:30Brons
15
Mattias Jonsson
Nybro OK
15:295:101:36Brons
16
Dennis Hansson
OK Orion
15:355:121:42Brons
16
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
15:355:121:42Brons
18
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
15:365:121:43Brons
19
Johan Olausson
OK Orion
15:385:131:45Brons
20
Erik Pettersson
Visborgs OK
15:395:131:46Brons
21
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
15:415:141:48Brons
22
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
15:525:171:59Brons
23
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
16:055:222:12Brons
24
Jerker Lysell
Rehns BK
16:095:232:16Brons
25
Göran Karlsson
Umeå OK
16:195:262:26Brons
26
Mattias Nilsson
OK Alehof
16:245:282:31Brons
27
David Lingfors
IF Hallby
16:275:292:34Brons
28
Emil Andersson
Ärla IF
16:315:302:38Brons
29
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
16:405:332:47Brons
30
Andreas Nordfors
Stora Tuna IK
16:495:362:56Brons
31
Daniel Erlandsson
OK Vilse 87
17:295:503:36Brons
32
Simon Elgsten
Eksjö SOK
24:008:0010:07
Håkan Pettersson
OK Djerf
Diskvalificerad
Johan Silvemark
Dalaportens OL
Diskvalificerad
Rickard Rosgren
OK Njudung
Diskvalificerad
Johan Hamelius
Säterbygdens OK
Diskvalificerad
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
Diskvalificerad
Erik Blomberg
Nyköpings OK
Diskvalificerad
Jesper Lysell
Rehns BK
Diskvalificerad
Gustav Nordström
Gävle OK
Diskvalificerad